Aikmaarsche Courant M Put f i e f s Zaterdag 21 October 1911 op Woensdag 8 November 1911 S©|gaak!*ui$pi©ka STADSNIEUWS. OU WEN VAN -~jÉlllHHl m '4mk Ne. 31S. H. T. PINHEY. Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 314 (F. IV. V LTNNE.) 1 Pd4e2 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. Indruisen en O. Visser te Alkmaar; G. van Dort te Leusden, Mr. Oh. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, J. Vijzelaar en J.'W. Le Comte te 's-Gravënhage, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink, Amsterdam, S. te S.1), G. H. B. Ho- gewind te Utrecht, .T. Reeser te Voorburg, J. Deuze- man te Frederiksoord, G. H. Goethart »Tr. te lerborg', H. Stride van kinschoten te Rijswijk en O. Boomsma te Kampen. Ad. No. 318. Dezen 2zet troffen wij aan in de laatste schaakru briek van „The Times", ons toegezonden. Zooals ge woonlijk was hij afgedrukt zonder eenig' commentaar. D. w. z. in letters en cijfers, want op diagram prijkte een tweezet van J. Pospisil, die in de verzameling' van Alain C. White voorkomt (Ceske Melodie) en in 1886 in „Tabor" verschenen is. Ook natuurlijk zonder eeni- ge nadere aanduiding, Waarom of de redacteur der schaakrubriek in The Times" zoo handelt, is ons een raadsel. Wijf zullen er ons maar niet in verdiepen o. a. omdat het oplossen van raadsels o. i. niet op den weg ligt van een schaak- rubriquer doch het feit eenvoudig voor de zooveel- ste maal constateeren. In casu heeft het ons eenigszins in verlegenheid ge bracht, waar de naam van den auteur ons geheel on bekend was en wij dus niet weten of wij met den ar beid van een geroutineerd componist of met dien van een jongeren te maken hebben. De opgave vonden wij in ieder geval nog al aardig De sleutel zet geeft in den regel aanleiding- tot eenige drama's, die dan ook hier niet geheel en al uitblijven. In de afwikkeling meenden wij een dual aan te tref fen, hetgeen ons werkelijk trof in een 2zet van een Engelschman. Dit laatste vooral maakte ons eenigs zins nieuwsgierig naar de plaats van den componist in de probleemwereld. D. w. z. of deze lang of kort daarin verkeerde. Vooral omdat wij meenen te weten, dat de jongere componisten Albion's, in tegenstelling met de ouderen, er tegenwoordig geen been in zien opgaven te publiceeren met onschuldige duals. En nu is die in No. 318 o. i. beslist onbelangrijk. Enfin, de lezer ziet, wij waren nieuwsgierig, doch bleven onbevredig-d. Want wij wandelen in raadselen rond, waarvan wij de oplossing blijkbaar zelfs niet aan „De Tijd" kunnen overlaten l) Van wien wij ook nog een goede oplossing van No. 313 ontvingen. DE GEMEENTE-BEGROOT ING. Evenals vorige jaren laten we hieronder volgen een overzicht der gemeente-begrooting dienst 1912, zooals deze door het College van Burgemeester en Wethou ders den Raad is aangeboden. Alleen de nieuwe posten en die welke door merkbaar verschil hetzij door verhooging of verlaging- de aan dacht trekken, zullen we vermelden, de tusschen twee haakjes geplaatste cijfers geven het voor den loopenden dienst geraamde bedrag aan. Ontvangsten Hoofdstuk I. Batig saldo der 't laatst door Gede puteerde Staten goedgekeurde rekening 43319.79 F 332.72.74%) Hoewel het batig saldo voor 1910 bedraagt 51364.36a/2, kan slechts over dit bedrag- worden beschikt, daar een bedrag- van J 3014.57 reeds voor den dienst 1911 werd gebruikt. Hoofdstuk II. Huur van huizen.en andere gebou wen 3520 4320). Huur of pacht van landerijen 8606.30 (J 3424.21) De vermeerdering- spruit voort uit den verleden jaar plaats gehad hebbenden aankoop van verschileende landerijen. Renten van kapitalen 2440 1840). Hoofdstuk III. Opcenten op 's Rijks directe belas tingen J 60.800 (J 61.110). Hoofdstuk IV. Hoofdelijke omslag J 95.000, 85.000), in 1910 werd ontvangen 95.794.36. Belasting op tooneelvertooningen en andere verma lelijkheden 14.500 14.200). Heffing van het gebruik van gronden en wateren 5800 5500). Brug-, kaai- en havengelden j 5800 5300). Beg-r a f e rtisrechte'n. 3000 3500). Schoolgelden voor middelbaar onderwijs 2100 1800), voor hooger onderwijs 7000 6600). Hoofdstuk IV. Bijdrage van het Rijk en pavticu lieren voor de opleiding van kweekelingen aan de ge meentelijke nol-maallessen 7770 5250). In 1912 zullen 15 Leerlingen examen kunnen afleggen, voor ie der te slagen leerling' wordt 500 ontvangen. Ontvangsten voortspruitende uit gemeenschappelij ke zaken het onderwijs betreffende 1500 de re geling getroffen met naburige gemeenten waarva kinderen alhier schoolgaan, is de grondslag deze post. Teruggaaf van brand- en ongevallenverzekering 600 1025). Vergoeding in de kosten van bestrating 1000, 600,—). Geldleening- ter bestrijding van buitengewone uit gaven 410.000 in verband met den bouw der am bachtsschool, den verbouw van het stadhuis, aankoop van landerijen. Voorschot van het Rijk ingevolge art. 33 der Wo ningwet 70.000, een voorschot aan de vereeniging voor Volkshuisvesting voor den bouw van 40 werk manswoningen. Waar geen toelichting' op de wijz ging d»r bsdrag#n ward gsgavan, kau aangenomen worden dat de ontvangsten van 1910 op dia posten de wijziging der raming wettigden. Het totaal bedrag der ontvangsten is voor 1912 ge- amd op 1.214.598.88y3 595.526.64). Uitgaven: Hoofdstuk I. Jaarwedden der wethouders J 2250 1750), de benoeming van een derden wethouder is de oorzaak dezer verhooging. Presentiegelden der leden van den Raad J 650 625), in verband met de vermeerdering van het aantal Raadsleden. Jaarwedde Ambtenaar van den Burgerlijken Stand 950 750). - In verband met het te verwachten voorstel van B. en W. tot het aanstellen van ecu amb- enaar alleen belast met het voltrekken van huwelij ken. Hoofdstuk 11. Kosten op de invordering van plaat selijke belastingen 3100 2850). Jaarwedden haven- en kaaimeesters 1190 940). Kosten van de Waag 10.463.20 9.843.20), in verband met het in dienst stellen van het Oranjeveem op de kaasmarkt. Onderhoud van huizen e. d. J 3.229.80 3.091.60), onder dit onderhoud worden slechts gewone werk zaamheden genoemd. Onderhoud van straten en pleinen J 16.743.50 16.287.50), voor gewoon onderhoud is I 8272 onder buitengewoon werk, waarvoor het overige bedrag- be schikbaar is gesteld, worden genoemd vernieuwing Wortels teeg, Snaarmanslaan, gedeeltelijk het nemen van een proef tot het stofvrij maken van 100 Meter van het Kennemerpark, vernieuwing bestrating Mag- dalenenstraat, bestraten van het nog begrinde gedeel te der Emmastraat, gedeeltelijke vernieuwing van het Waagplein e. a. Onderhoud wegen en voetpaden 8.936.50 7.158) Gewoon onderhoud 5536, buitengewoon 3400.50, bestrating weg Gerechtsgebouw tot Hoevervaart van af de brug hij Ibink tot Varnebroek, Nieuwlandersin- gel, van Bleekersloot tot Landstraat, Bruggen en overzetveeren 1.444.50 (J 3.473.80). Onder de buitengewone werken waarvoor uitgetrokken 994.50, verniewing rijvoering Schelphoek, idem Oos telijke Verlaatjesbrug, verwijdering oude brugje over Baangracht bij de Luth. Kerk. Diep- en schoonhouden van havens en grachten 1260 696). Onder het buitengewoon onderhoud wordt genoemd het verwijderen van 600 kub. Meter langs de Voormeer. Onderhoud van klokken j 812 (I 610), deze ver hooging vindt haar oorzaak in de voorgenomen ver nieuwingen^ aan klavier en opwindwerken van het speeluerk. Onderhoud van begraafplaatsen J 4.018 U 1539). De voorgenomen uitbreiding- van de gelegenheid tot begraven in de 2e en 3e klasse, waarvan de kosten, te voldoen over twee jaren, worden geraamd op J 6630, doet deze post zoo verhoogen. Jaarwedde van den commissaris van politie 20ü0 1800), in verband met de plaats gehad hebbende verhoogfng dezer jaarwedde. Jaarwedden der agenten van politie 18.640 18.240), verhoog-d met het oog op periodieke ver hoogingen. Onderhoud der brandspuiten en brandladders J 4805 3145). Onder het buitengewoon onderhoud, ge raamd op 3425, wordt- genoemd het stellen van tien brandkranen, telefoonabonnement, reorganisatie 2de gedeelte en organiseeren der brandkranen. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten van ver lichting- 13250 13000) geraamd overeenkomstig het rapport van den Directeur der Gasfabriek. Belooning voor keurmeesters en hulpkeurmeesters 460 260). Hooger geraamd omdat hieruit aan de beide keurmeesters van het slachthuis een vaste looning van J 100 toegekend wordt. Jaarwedde der onderwijzers I 61331.25 (j 60481.25). B. en W. stellen zich voor een afzonderlijk voorstel te doen tot verhooging van dezen post, in verband met de groote waarschijnlijkheid dat op verschillende scho len klassen zullen moeten worden gesplitst en dus meerdere ouderwijzers moeten worden aangesteld. Eveneens is het hun voornemen ter voldoening aan den inhoud der motie van den heer Uitenbosch aange nomen in de vergadering van 19 April 1911 de noodi- ge voorstellen te doen en later voor de daaruit voort vloeiende kosten de finautieele regeling in te dienen. Toelagen tot opleiding van onderwijzers J 7970 (f 5450). Deze wijziging- houdt verband met de post ontvangsten bijdrage van hot rijk voor de opleiding aan de normaalschool daar deze bijdrage aan de leera ren dier school wordt uitgekeerd. Kosten van het her- ha lings onder wijs 1580 1380) vermeerderd in ver band met het geraamde getal lesuren en klassen. Kosten van onderhoud der schoollokalen en onder wijzers woningen J 2049 (J 2828) naast het gewoon onderhoud wordt onder het buitengewone werk ge noemd het met portland' overdekken der speelplaatsen bij de 2e Gemeenteschool en Burgerschool, het kleuren met waterverf der lokalen aan de meisjesschool, liet verven der le en 5e Gemeenteschool. Subsidie Bur gerlijk Armbestuur 23000 22000). Idem aan het stadsziekenhuis 14669.35° 15916.05°) beiden in verband met de ontvangen begrootingen dier colleges Renten van geldleeningen 32519.75 22365). Deze vermeerdering is een gevolg van het voornemen tot het in 1912 sluiten van een leening tiyi behoeve van den aankoop van land en houdt verder verband met het besluit tot het verstrekken van- voorschot aan de Ambachtsschool en de restauratie van het Stads huis. De verhooging- van de post rente voor opgeno men kasgeld van 2000 tot 6500 vindt mede in bo vengenoemde omstandigheden haar oorzaak. Pensioenen 898 1366) verminderd wegens het overlijden van den gewezen opzichter der plantsoenen A. v. Kleef Sr. Verzekering van gebouwen 1050 950) wegens herziening der verzekerde waarden dei- gasfabriek. Kosten van het sluiten van geldleeningen 1200 500) ten behoeve der hierboven genoemde leeningen. Het Hoofdstuk Buitengewone uitgaven van allerlei aard 583014.57 100000). Deze vermeerdering spruit voort uit aflossing van tijdelijke geldleeningen 200000 voorschot aan de Ambachtschool 250000. kosten verbouwing stadhuis 60000, voorschot aan volkshuisvesting- 70000, onvoorziene uitgaven 13660.28° (ƒ5815.385). Het bedrag der uitgaven is gelijk aan dat der in komsten 1214.598.88° 591775.94). onzer grootmoeders of overgrootmoeders dateeren. Kanten kragen uit dien tijd worden allerwege weer voor den dag gehaald eai maken, bevestigd op een flu- weelen of zijden japon, een schitterend effect. Zeer nieuw is de combinatie van zwarte en witte kant, om in overeenstemming te blijven met de zwart witte mode. Er zijn toiletten van zwarte zijde of fluweel die geen andere garneering hebben dan witte kant. Ook de mantel-toiletten zijn beïnvloed door de zwart-witte mode, waarbij vooral zwart fluweel op den voorgrond treedt. Zoo zijn er bijv. wandeltoiletten, die bestaan uit een half-aansluitend, niet zeer lang fluweelen manteltje waaruit een blouse van zware witte zijde, gegarneerd met witte kant, te voorschijn komt en een zwarte fluweelen voetvrijen rok, die over een zijden rok heenvalt. Ter verhooging van het zwart-wit-effect, wordt de fluweelen rok langs de ran den met een zeer smalle biais van witte zijde versierd. Een ander uitvloeisel van deze mode zijn de zwart- fluweelen mantels, die een eleganten snit hebben en bijna tot den grond toe vallen, alleen versierd met een kostbaren witten kanten kraag en van onderen met een reep bont. Wat de hoeden betreft: de kleine modellen maken opgang!. In 't bijzonder de z.g. Tyroler-hoeden, die met allerlei variaties vervaardigd worden. Dan de Pierrot-hoeden, die evenwel de meeste dames niet zoo goed staan, ja soms tot een caricatuur maken. Dit is eveneens het geval met de tamelijk hooge mutsen, die van bont vervaardigd, er precies als een soliede tea-cosy uitzien en met de uit breede gouden banden VOOR DAMES. Kijkjes in de Modewereld. De tegenwoordige mode blijft nog steeds de „slanke lijn" huldigen. Zij is een eerste voorwaarde geworden voor elegance en chic. In een land als het onze, waar het figuur der vrouw meer naar het mollige d-an naar het magere overhelt, is het een uitzondering als men een werkelijk slanke, tevens elegante dame ziet. In Parijs is dat anders, de vrouwen daar zijn er meer ge schikt voor om „de mode van de lijn" te volgen. De nieuwste mode is n.l. zoo, dat zij wèl de lijnen doet uitkomen, doch ze min of meer met draperieën omhult en niet zoo nauw mogelijk omsluit. Daardoor is het moderne toilet juist zulk een toonbeeld van smaak en kunst. De versiering ervan getuigt daar eveneen van, daar kant daarbij de hoofdrol speelt en geen overlading van kant, maar een enkele kanten kraag een kanten volant, kanten manchetten of een fichu is voldood». D» «aooist» zijn die, welke uit den tijd len. Maar zulke aanvragers zwijgen, als er aanmer king op 't vellen van boomen gemaakt' wordt. Waarlijk ik ben misschien veel grooter boomenlief hebber dan menig protestant tegen mijn. systeem, en ik vind1 onze steden juist om hun boomen zooveel mooier dan in 't buitenland, doch als ik ten bate dei- veiligheid van 't publiek moet "adviseeren tot vellen van afgeleefde boomen, dan doe ik dit, hoewel niet voor mijn genoegen. Ik ging er noode toe over hier in Haarlem op de Nieuwe Gracht de boomen prijs te geven, doch tot tweemaal toe waren reeds zonder dat het stormde ongelukken gebeurd, door 't. afvallen van zware takken. Dit vergeet men, maar als 't een der de of vierde maal ware gebeurd, dan was de verant woordelijkheid gekomen op het Gemeentebestuur eu dus direct op den deskundigen adviseur. Waar boomen vallen, worden zoo spoedig mogelijk nieuwe gezet, maar deze zijn natuurlijk niet dadelijk groot. De oude boomen, die ik liet vallen, zijn ook eens jong geweest en waarom zouden wij ook niet voor het toekomende geslacht zorgen. Moeten wij dan maar steeds denken: Après nous le déluge? Boomen behoeven niet gltijd om te waaien om ons duidelijk te maken, dat hun tijd daar is. Ik beklaag mij niet over het bemoeizieke publiek, maar over de wijze eu partijdigheid, waarop het zich uit. Men weet wel grofheden te zeggen, maar des kundige bestrijding, daar komt men nooit van in. Als redacties van couranten kennis konden nemen van alle klachten die inkomen over overlast van boo men, en over schade, die afvallende takken of om vallende boomen veroorzaken, zij zouden zeker meer elkaar gezette, baret-achtig geplooide hoeden, die I op.de hand der deskundige adviseurs zijn. meer van een bonbonnière dan van een hoofddeksel hebben. De mooiste „wandel"hoeden zijn die, welke uit lichtkleurig, slap vilt bestaan en die op zij opgeslagen en met een lintcocarde versierd zijn. Verder dienen -Js zoodanig kleine, stijve hoeden, op welker rand ondom een struisveergarnituur is aangebracht. Bontjakjes zullen in den komenden winter niet ge dingen worden, wel zijn een soort schoudermanteltjes van mollevelletjes vervaardigd, in de nrode gebracht. Het. meest zullen lange mantels in redingote-model en ulsters gedragen worden. De lange mantels zijn voor den herfst van tamelijk losse wollen stof, voor den winter van bontwerk ver vaardigd. Sommige bestaan uit twee lagen, zoodat zij zoowel van buiten als van binnen va-n bont zijn. Mantels van sabelbont gevoerd met hermelijn en man- Iels van hermelijn met chinchilla gevoerd zullen geen zeldzaamheid zijn. Eveneens zijn mantels in de mode gebracht naar Japansche, Grieksche. Oostersche of Spaansche modellen vervaardigd. Zij munten uit door plopienrijkdom, terwijl als stof ervoor gekozen wordt zijde-mousseline, crêpe, zijden wolstof en ande re luxueuse stoffen, welke dan weer met zwaardere zijde of bont gevoerd worden. Over 't algemeen wor den dergelijke mantels meer voor avondmantels dan voor visite-toilet gebruikt. Zeer modern zijn op 't gebied der mantels voor jon ge meisjes de zoog-ena.amde' „reversible coats" (keer- mantels). Dit zijn alleraardigste losse najaarsmantels van echte Engelsche stof, die aan den binnenkant een afstekende kleur hebben. De groote kraag en omge slagen manchetten hebben deze binnenkleur aan den buitenkant, waardoor de mantel geheel binnenste bui ten gedragen kan worden. Bruin, vooral de tabakstint is de modekleur, maar omdat zij niet zoo flatteus is, zal zij niet zoo heel veel gedragen worden. De japonnen worden over 't algemeen zeer eenvou dig gemaakt, terwijl zij bijna alle driekwartlange mou wen hebben en ook voor den winter een lage hals mode blijft. Ingezonden Mededeelingen. lehoeven m t altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizeligheid en schemerin gen voor de oogen, rheumatische pijnen, hartkloppin gen, en gij u afgemat gevoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is Vele vrouwen zijn ertoe geneigd om dergelijke' ver schijnselen toe te schrijven aan hun vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen hebben en niet wetend hoe vaak deze be- Ik heb het voorrecht geen ambtenaar te zijn en sta op een vrij standpunt, maar als men mij roept om advies uit te brengen, dan doe ik dit zonder aanzien des persoons, volgens mijn volle overtuiging. Ik heb een gruwelijke hekel aan bet „Laisser aller" van vele ambtenaren, die voor hun innerlijke overtuiging niet durven of willen uitkomen, omdat zij of bang voor hun positie zijn, of denken „Geen koeien geen moei en." Ik ontmoet .bij Gemeentelijke adviezen zoovele menschen die den mond vol hebben van aestethiek, maar waar bet kunstgevoel zeer dunnetjes op zit, en die allen de spreekbuis van anderen zijn. Ik laat mij echter door zulk gepraat nooit van mijn doel afbrengen. Ik weet dat ik het- goede, het alge meen belang in de toekomst voor oogen heb en dat is mij voldoende. Lof inoogsten, doe ik er niet mede, dat weet ik bij ondervinding. Later zal men wel er kennen, dat ik 't bij 't goede einde heb gehad. Ik werd na den storm bij een familie in de buurt van den Haag geroepen, waar ik ook een droevigen toestand vond. Een «derde van het bij de plaats be- hoorende bosch, was door den storm verwoest. Nu was de klacht: „had ik u maar vroeger geroepen, doch ik was bang voor mijn boomen." Lis u mijnheer de Redacteur den enkeling i. e. den adviseur verwijt dat hij zonder vorm van proces, de boomen veroordeelt, dan is u even onbillijk als 't pu bliek. Het Gemeentebestuur vraagt advies, 't zij schriftelijk of mondeling. Moet nu de adviseur da delijk naar de Courant loopen om te komen vertel len, dit of dat heb ik geadviseerd? De leden van den Raad, die de Commissie van Bij stand vormen en bij 't uitbrengen van 't advies te genwoordig waren, weten 't waarom en vraag daar dus i>m inlichtingen. Ongemotiveerd wordt een voor- stol nooit ingediend. U dankende voor de plaatsing, Hoogachtend, LEONARD A. SPRINGER. Zaterdagavond verzonden we de courant met het artikel „Boomen vellen" aan den heer Springer. Maan dagmorgen was zijn antwoord reeds in ons bezit dat we het niet eerder konden plaatsen was onafhan kelijk van onzen goeden wil. De heer Spr. is er dus vlug bij geweest en aan die vlugheid zal het waar schijnlijk moeten worden toegeschreven, dat hij wat vluchtig van onze opmerkingen kennis genomen heeft. Bij nauwkeuriger nalezing, zal de heer Spr. begrijpen, dat wij hem niets hebben verweten, dus ook niet, dat hij zonder vorm van proces boomen veroordeelt. Wij hebben in verband met het uitnemende artikel des lieeren Spr. enkel op de wenschelijkheid willen wijzen, dat de heer Springer, die wanneer zijn beleid bespro ken wordt dadelijk naar de pen grijpt zijn boven staand antwoord bewijst dit! ook eens uit zichzelf het publiek ging inlichten. Natuurlijk was het verre van ons, te willen beweren, dat de lieer Spr. dadelijk langrijke organen juist bij de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van liet bloed en ver- I naar de courant zou moeten loopen, om te komen ver schijnselen als de bovenstaande toonen aan, dat zij hun tellen, dit of dat heb ik geadviseerd. werk niet behoorlijk verrichten. Velen verwaarloozen deze eerste verschijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die een totale verwoesting der nieren ten gevolge hebben. Ons betoog had geen ander doel, dan te doen uit komen, dat het publiek in belangrijke gevallen wel eenige aanspraak mag laten gelden op voorlichting en dat die voorlichting er toe zou kunnen bijdragen Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met j om onbillijke be- en veroordeeling- te voorkomen. Het gelatenheid, doch begint onmiddellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen volkomen geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prikkelende on zuiverheden af, die de bovenstaande verschijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheuma- tiek, lendenjicht, urinestoornissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spel ling van den naam) zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop Slotliouber, Langestraat 83. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Ingehouden Stukken. BOOMEN VELLEN. Mijnheer de Redacteur Men is zoo vriendelijk geweest mij een exemplaar van Uw courant van 14 Oct. te zenden en heeft mij daardoor in de gelegenheid gesteld uw beschouwingen in verband met mijn artikel in 't' Handelsblad te 'le zen. Ik ben u zeer "verplicht over uw welwillende ma nier, waarop u de .zaak bespreekt, die zoo gunstig afsteekt bij de wijze van kritiseeren van uw Ilaar- lemschen collega van de stadseditie der Opr. Haarl Courant. Daarom alleen wil ik uw schrijven even be antwoorden. Er wordt mij verweten, dat ik een vijand ben van stedeschoon Waarom? Omdat ik boomen wil doen vellen, die oud zijn en daardoor gevaarlijk worden voor 't verkeer. Ik ben zelf een zoon van een schil der, die uitsluitend het schoon der steden op het doek bracht en zoo goed deed uitkomen. Yan mijn vader heb ik goed het mooie van boomen en steden leert:n kennen en waardeeren, maar, de tuinbouwkundige spreekt in mij harder, als grootere belangen van an deren in 't spel zijn. xLls boomen oud worden, zijn zij niet altijd gevaarlijk door bolheid of slechte wor tels, doch er zijn ook andere omstandigheden, waar om het noodig wordt ze bijtijds op te ruimen. Zoo bijv. de slechte verzorging uit vroegere dagen, waar door wanverhouding tusschen stam en takken is ont staan. Dubbele gelijk opgaande toppen, die uiteen scheuren en bezwaar opleveren. Als architect van den Hout en de Plantsoenen in Haarlem, krijg ik dagelijks tal vau jeremiaden van menschen, die klagen over de duisternis, over de vocht, die de groote boomen over hun huizen brengen. Als er een takje op hun dak valt, is Holland in last, en ik moet heel wat boomen ju Wokei-wiing nsaisn, v#dl meer dan die ik laat Tal is dus allerminst de kwestie dat „een deskundige aan buiten staand en zou moeten vragen, hoe men liefst een advies zou willen hebben gelijk men ons van andere zijde schreef, het is enkel de zaak, liefst op populaire wijze, uiteen te zetten, waarom opvolging van het gegeven advies noodzakelijk is, opdat belangstellenden en in het bijzonder „protestanten tegen het systeem" van die noodzakelijkheid worden overtuigd. Het spreekt wel vanzelf, dat de deskundige, die aldua optrad, alleen dan op mogelijke tegenwerpingen zou ingaan, indien hij daartoe bijzonderej,aanleiding mocht vinden regel zou moeten zijn, dat uit zulk een artikel geen polemiek voortvloeide. Wij zouden gaarne de proef eens genomen zien wellicht is de heer Springer zoo vriendelijk, zoo er zich eens een passende gelegenheid mocht voordoen zich onze opmerkingen te herinneren en onzen wensch in overweging te nemen Redactie. In gezo».sil en mededec 11 ngen Ky

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9