DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. b"I1T"en17a¥b"~ Mo, 250 Honderd en dertiende jaargang. 1911 DINSDAG 24 OCTOBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar v f 0,80; franco door het geheel? Rijk ft,—. .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs.«COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. HAARLEMSCHE KATHOL!EKENDAG. ALKMAARSCHE COURANT. t t» A.V1S3 ALKMAAR, 24 October. We zijn den lezer nog het derde gedeelte schuldig van het „Tripolitaansch oorlogsdagboek," dat in een buitenlandseh blad is opgenomen. De gebeurtenissen van het bombardement der stad Tripolis door de Italianen worden in dit dagboek uitermate rustig beschreven. 5 October. Tegen half een 's namiddags ging ik weer eens naar huis. Het groote plein, waar de Dinsdagsche markt gehouden wordt, was bijna geheel leeg. Spoedig was ik op nog 450 meter van mijn huis verwijderd. Toen ik dichterbij kwam, sloeg een gra naat in de buurt in. De heele streek werd in kruit damp gehuld. Ik dacht, dat er brand was ontstaan. Waarop schoten de Italianen eigenlijk? De schepen waren dichtbij, er was geen versterking, er -waren ook geen menschen. Hog- eens, waarop schoten ze toch? In mijn huis waren drie ruiten gesprongen. Ik ging zitten schrijven. Terwijl ik schreef, klonk er om twaalf minuten na eenen een vreeselijke knal, mijn vensters rinkelden, ik schreef echter kalm door. Ik zag weer een dikken rookwolk van het Oosten naar het Westen trekken, de omgeving' verduisterend. Iets la ter constateerde ik, dat er nog' een ruit gebarsten was en na een onderzoek bleek me dat deze beide laatste schoten mij in het geheel tien ruiten gekost hadden. Drie uur was het geworden. Ik wist niet recht, wat ik zou doen. De plunderaars trokken met brand hout uit de infanterie-kazerne nog steeds mijn huis voorbij. Weldra ging ik de stad in. Er was een Ita- liaansche kanonneerboot de haven binnen geloopen. Den vorigen dag hadden de notabelen der stad een kleine boot naar de Italianen gezonden, met de bood- schap, dat de stad zich overgaf. Witte vlaggen wer den op verschillende plaatsen geheschen, op het slot, op de kunstnijverheidschool, op de polikliniek. Om 4 uur 23 kwamen de eerste Italianen aan land en wel bij het slot. Het was een afdeeling" marine, welke hier landde, zij stond onder den fregatten-kapi tein Bonelli. Toen er in den slottuin 150 maneneenige stukken klein geschut waren, hield Bonelli een korte toespraak tot zijn mannetjes: „Gestraft zal worden, wie zonder bevel een Arabisch huis binnentreedt, Alle huizen zijn heilig. Siamo i.ntesi? (Begrepen?). De menigte toeschouwers werd dra zeer groot. Geen enkel uiterlijk zicht- of hoorbaar teeken verried de gevoelens. Om 4 uur 44 marcheerden de troepen door de slotpoort de plunderaars gingen kalm hun gang en ontmoetten weldra andere troepen, die sinds den morgen bij Gergaresj geland waren en die uit het westen komend naar de stad optrokken. Op het groote Dinsdagmarktplein verzamelden zich de afzonderlijke afdeelingen, welke versterkt werden door andere, die op de naburige Sparto-Molo landden. Om 5 uur 15 werd de groote infanterie-kazerne aan dit plein bezet. De Italiaansche vlag werd tegen den avond op het slot geheschen. 's Nachts trokken allerlei patrouilles wan elk twin tig man, geleid door een polit.ie-agent, mijn huis voor bij en een wacht van ongeveer tien man had bij mijn' huis tijdens den geheelen nacht een vaste standplaats. De Arabieren lieten vaak de geweren knallen, het geen in de ooren der Italiaansche soldaten geen aan gename muziek zal zijn geweest. (i October. In den afgeloopen nacht, werden te gen 11 uur in westelijke richting door de Italiaansche oorlogsschepen negen schoten gelost. De schepen werkten druk met zoeklichten. Gisteren is alleen ma- ïine-infantei'ie aan land gekomen, vandaag worden de landtroepen verwacht. Ik bezocht nogmaals en be zichtigde nauwkeurig alle deelen van het Spaansche fort. Ik was weemoedig gestemd. Boven Tripolis zweefde een waas van Oostersche poëzie, welke nu niet het bombardement, dat totaal nutteloos was, voor al tijd verdwenen is. Tripolis, de witte stad, wordt nu een Italiaansche provinciestad, gelijk zij er bij dozij nen zijn. Heden werd er groote markt gehouden van geplunder de voorwerpen. Ik zag, hoe een nieuwe militaire klia- kibroek verkwanseld werd. De verkooper, die een g'e- heelen zak vol had, verlangde dertig cents, de koöper wilde een kwartje geven. Vensterbanken en militaire laarzen, bureautafels en kasten, alles was er te krij gen, zelfs trompetten. Een jonge man, waterdrager van beroep, wandelde trots in een nieuwen militairen mantel- rond, dien hij op het naakte lichaam droeg. Twee kleine jongens liepen met reusachtige blaas-in- strumenten rond en trachtten er een kooper voor te vinden. Onder de inboorlingen ging het gerucht, dat Italië aan frankrijk Ghat, Gliadames, Naloet en geheel wes telijk Tripolis zal afstaan, dat Engeland Benghasi en Derna zal krijgen, Oostenrijk, Roemelië en Duitsch- land Syrië. De grootere zaken, welker eigenaren in Tripolis ge bleven zijn, waren weer geopend. Een station voor draadlooze telegrafie werd aan land opgericht. i October. Was het heden geen Sabbath en Loofhuttenfeest geweest, de stad zou bijna een nor maal aanzien hebben gehad. Om elf uur 's voormid dags kwam de nieuwbenoemde Italiaansche voorloopi- ge gouverneur van Tripolis, admiraal Borea Rieci aan land. Het zou onrecht en onrechtvaardig zijn, als ik niet de verschuldigde bewondering bracht, welke in de voor het kleine Tripolis belangrijke dagen naast de 1 ripolitaansche politie het Turksche officierenkorps verdiend heeft. Had men mij een halve maand geleden gevraagd, of de Turksche officieren konden presteeren, wat zij nu feitelijk tot hun eer hebben gedaan, ik zou zonder aarzelen met neen geantwoord hebben. Deze heeren zaten veel, gelijk het ook in andere landen voorkomt, in koffiehuizen en staken den neus te veel iu de cou ranten. Geheel onverwachts werden zij voor een taak ge steld, aan welker vervulling zij nooit hadden gedacht. Zou het te verwonderen zijn geweest, wanneer zij het hoofd hadden verloren, wanneer zij fouten hadden be gaan? Overal elders zijn de mobilisatie-plannen lang te voren tot in bijzonderheden uitgewerkt. In geval van nood behoeft men, bij wijze van spreken, slechts op het bekende knopje te drukken, en de machinerie loopt van zelf. Hier moest alles op het laatste oogen- blik in elkaar gezet worden en geregeld. Hoe gemak kelijk had een in zijn gevolgen hoogst ernstige fout bij de beantwoording1 der vraag: hoe moet de tegenstand georganiseerd worden? kunnen worden begaan. Men had kunnen denken, dat het 't beste was, alle be schikbare troepen in de stad Tripolis te concentreeren. Ware deze fout begaan, dan was van het begin af aan alles verloren geweest. De tegenstand moest verder het land in geboden worden, dit was in den bestaan- den toestand de eenig juiste weg. Met welk een kalmte en zekerheid is alles uitge voerd! De Turksche officieren hebben zich in een ha chelijke en pijnlijk© situatie schitterend gehouden, ge heel Turkije mag- trotsch op hen zijn. De geheel© vloot eener groote mogendheid is gekomen, om een onverdedigde stad zonder soldaten in te nemen. Duizend moedige soldaten waren het Japanners geweest, dan waren 500 voldoende geweest waren zonder zich om de forten behoeven te hekommeren, voldoende geweest oni de stad en de forten, voorzoover zij dezen naam mogen dragen, in te nemen. Dinsdag, 3 October 3 uur 22 minuten in den na middag-, begon het bombardement. In het geheel wa ren er minstens 120 en hoog-stens 200 soldaten op alle forten, die den dag van het bombardement stonden te genover achttien Italiaiansche oorlogsschepen!. PRINS HENDRIK. Zondagmiddag te half vier arriveerde te Amster dam Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland, en den jager- rneester. Van het station werd per auto naar Bever wijk gereden, alwaar gisteren een groote jachtpartij plaats had, waaraan Z. K. II. deelnam. I)e Prins ver toefde er op het landgoed „Marquette." Na afloop der jachtpartij had een diner plaats, waarna Z. K. H. per auto gisteravond' naar 't Loo terugkeerde. Gisteren had te Amsterdam de diocesane Katholie kendag plaats van het Bisdom Haarlem. Te half 11' werd in de kerk van de LI. Catharina door Z. D. H. mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haar lem, een H. Mis opgedragen, waarbij assisteerden mgr. L. Jansen, deken van Amsterdam en pastoor Stolk. In het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. van Cootb en eenige geestelijken. Door het zangkoorwerden gedeelten uit Gregori- aansche Missen gezongen van Pustet en Beuedic- tijnsch uitgevoerd. De Benedictijnsehe Kyrie van de H. Ilildegardis werd door het mannen- en - knapenkoor gezongen. Te 1 uur werden de afdeelings-vergaderingen ge houden. In de eerste sectie sprak mr. J. N. J. N. Ileerkens Thijssen over: „Godsdienst in het huisgezin." In de tweede afdeeling behandelde mr. P. J. M. Aalberse het onderwerp: „Godsdienstzin in het open bare leven," in de derde afdeeling' sprak rector Stroo- mer over Godsdienstzin in het Sociale leven." In den namiddag volgde een algemeene vergadering, waarbij de groote zaal van het Concertgebouw geheel gevuld was. Nadat de heer Jos. Verheijen een orgelsolo ten bes te gegeven had en de vergadering uit volle borst het door Verhuist getoonzette lied van dr. Schaepman had gezongen, hieldi de voorzitter van het uitvoerend co mité, mr. E. P. F. A. van den Bogaert de openings rede. Hij smeekte Gode's zegen af voor den Paus en voor het Nederlandsehe vorstenhuis. Met een leve Paus Pius X. leve Koningin Wilhelmina, besloot de voorzitter van het uitvoerend comité zijn openings rede. De vergadering zong het Wilhelmus van Nassauwe, waarna de secretaris van het uitvoerend comité, de heer A. M. Steins Bisschop, mededeeling deed van de in de afdeelingsvergadering aangenomen conclusies. Met uitzondering van een enkele van ondergeschikt belang zijnde aanvulling Mer en daar, werden de stel lingen, zooals die in 't programma voor dezen vierden diocesanen Katholiekendag' vermeld stonden, aange nomen. Het woord werd hierop verleend aan prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het groot seminarie Warmond, die uiteenzette, waarom godsdienst een na tuurlijke plicht is, die uit het wezen van den mensch voortvloeit. Nadat nog monseigneur A. J. Gallier, bisschop van Haarlem, de vergadering had. toegesproken, werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het lied van den Haarlemschen Katholiekendag. Per extra-tram begaven zich toen een groot aantal der aanwezigen naar „Arti's," waarin de koningszaal gelegenheid tot het gebruiken van een gemeenschap-^ pelijken maaltijd bestond. Onder hen, die de openbare vergadering bijwoon den, werden o.a. opgemerkt: mgr. A. J. Gallier, bis schop van Haarlem, mgr. Janssen, deken van A'dam, mgr. Meeuwissen, oud-apostolisch vicaris van Surina- »me, mr. E. R. H. Regout, minister van Justitie, mr, L. J. W. Regout, minister van Waterstaat, en mr. 31. J. C. Kolkman, minister van Financiën- 3Ir.' N. G. ONOOP KOOPMANS, t Te Haarlem is na een korte ziekte, in 70-jarigen ouderdom overleden de heer mr. N. G. Cnoop Koop- mans, gedurende verscheidene jaren lid van den ge meenteraad en reehter-plaatsvervanger hij de arron dissementsrechtbank aldaar. De overledene was voorzitter, bestuurslid, regent van éen aantal instellingen van openhaar nut en lief dadigheid. STORMRAMP 30 SEPTEMBER. De Algemeene Vereenigde Oommissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland heeft, in een onder voorzitterschap van den Burgemeester van Amsterdam gehouden vergadering besloten J 25.000 ter beschikking te stellen van het Provinciaal Water snood-Comité in Zeeland voor de noodlijdenden in de ze provincie. Besloten is te Amsterdam geen comité tot inzame ling van gelden voor de slachtoffers der jongste ram pen te vormen. SLUITING DEBAT MILITIEWET. De Nederlander bevat onderstaand bericht: Wij vernemen, dat het voornemen bestaat bij den aanvang der zitting op Dinsdag een motie van slui ting- van het debat (algemeene beschouwingen Mili- tiewet) voor te stellen. Het blad, dat zich over het bericht ten zeerste ver heugt, teekent er o.a. bij aan: „Alle tijdverlies komt ten nadeele van, hetgeen dit kabinet voorstelt. Wil de rechterzijde dat? Gemenpl nienws. GEMENGDE BOND VAN ZANGVEREENI- GINGEN. In het Oranjehotel te Bergen is de jaarvergadering van den gemengden Bond van Zangvereenigingen in Noord-Holland gehouden. De voorzitter, de heer A. Schoemaker uit Broek op Langendijk, bracht in zijn openingswoord hulde aan de dames-afgevaardigden, die ditmaal, voor het eerst vertegenwoordigd waren. Uit het door den lieer J. Sluis uit Amsterdam uitge bracht jaarverslag bleek dat de afdeeling „Velser- oorcT' zich bij den Bond aansloot en de afdeelingen de Rijp en Zuid-Seharwoude afvielen. Het aantal aan gesloten vereenigingen bedraagt thans 14. Het batig saldo over het afgeloopen jaar bedraagt circa 90 en de begrooting voo-r het volgenfle jaar sluit in ontvangsten en uitgaven met éen bedrag van 304. Wegens aftreding der niet herkiesbare be stuursleden .1. Kuilman te Sehermerhorn en Joh. Zaal te Zuid-Scharwoude werden gekozen de heeren J. de Groote te Bavsingerhorn en Jac. den Jong te Hoog- carspel. Besloten werd het komende Zangersfeest te Beem- sler te houden na de feesten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den polder, en de volgende jaar vergadering te Pui-merend uit te schrijven. Hierna hield de vergadering zich niet statutenwijzi ging bezig. DE WINKELSLUITING. In verschillende straten te Amsterdam hingen de winkeliers gisteren na bet bekend worden van het vrij sprekend vonnis van mr. "HöfelV waarvan in het blad van gisteren melding- gemaakt werd, de vlag uit. Ve len besloten hun winkels na negen uur open te hou den. Met de behandeling van processen-verbaal inzake overtreding san. de verordening op de winkelsluiting voor de kantongerechten zal niet worden voortge gaan, voordat een beslissing van den Hoogen Raad gevallen is. Waarschijnlijk zullen hiermee vier of vijf maanden gemoeid zijn. De sigarenforma Ilillcp, welker depothouder in de Raadhuisstraat gistermorgen van rechtsvervolging- ontslagen werd had in verband met die rechterlijke be slissing aan al hare Amsterdamsehe depothouders last gegeven gisteravond de winkels als van ouds open te houden. Tegen alle depothouders, ook tegen dengene, die van rechtsvervolging ontslagen werd, heeft de po litie daarop proces verbaal opgemaakt' en een gelijk lot trof andere winkeliers, die na negen uur open bleven. De houder van een palingwinkel in de Reguliersbree- straat werd voor de 25ste maal sedert het inwerking' rreden der verordening „bekeurd." Toch was het- getal nieuwe overtredingen niet zoo groot, als sommigen schijnen verwacht te hebben. De meeste winkeliers sloten. Ook gisteravond klokslag- negen uur. Het Handelsblad ziet in het vrijsprekend vonnis „een waarlijk zeer belangrijke uiting van het toet- singsrecht d.er rechterlijke macht, 't welk zich ten onzent, bepaalt tot het toetsen van plaatselijke veror deningen aan de wet." Om strijd, zegt het blad, is de rechtsgeldigheid dei- verordening betoogd geworden van de zijde der beoefe naren van het publieke recht, dat is dus het collecti- vistisohe récht. Hoogleeraren, ja de minister en de door onzen burgemeester gepresideerde commissie voor de strafvorderingen incluis. En nu komt daar de rechter, de behoeder der bur- gelijke rechten en vrijheden, zeggen: neen. Hij ziet van zijn standpunt, hij let op den hèm toevertrouwden kant der zaak, en vordert den plaatselijken wetge ver op, zich in zijne bemoeiingen, sommigen zeggen: zijn bemoeizucht, te beperken'. Zoo is deze uitspraak een zeer belangwekkend be wijs hiervoor, dat ook recht en wet geen rotsvaste loodrechte pilaren zijn, doch schijnen te kunnen over hellen naar de zijde vanwaar men ze beziet. UIT DE RIJP. (Vervolg). De rekening van het gem. wees- en armenhuis werd onveranderd' vastgesteld met een batig saldo van 1339.67%. Op een request van de Tuinbouw-veree- niging om gratis gebruik der schoollokalen en 25 subsidie,, een en ander ten behoeve der tuinbouwwin- tercursus, werd met algemeene stemmen aangenomen, tercursus, werd met algemeenev stemmen gunstig be schikt. Alleen verwonderde het den heer v. Vloodorp, dat de tuinlieden, die dit jaar zulke uitstekende zaken maak ten, toch weer om subsidie aanklopten. Waarom het deze maal niet zelf betaald? Een request om salarisverhooging van een onderwij zer werd, voor behandeling bij de begrooting, terzijde gelegd. Het leerplan voor het herhalingsonderwijt werd goedgekeurd. Tot hoofd van het herhalingson- derwijs werd de heer Nakken benoemd. De verschil lende vakken en lesuren werden toegewezen. In behandeling werd de gemeente-begrooting geno men. De heer van Vloodorp gaf bij de post „bureau kosten" in overweging het drukwerk door bemiddeling van den boekhandelaar te bestellen. Bij „jaarwedden onderwijzers" werd een voorstel van B. en W„ om de periodieke verhooging van het hoofd thans reeds te doen ingaan, met algemeene stemmen aangenomen. Tevens kwam in behandeling het request van den heer v. d. 3Ieulen tot verhooging der maxima salarissen met 50. E'en desbetreffend voorstel van 11 en W. in dien zin geamendeerd door den heer van Vloodorp, dat de geheele salaris-regeling omhoog geschoven wordt, werd na langdurige discus sie aangenomen met 43 stemmen, die van de heeren Roelofs, Verwer en Blokdijk. De begrooting werd in ontvangst vastgesteld op 20197.79. De heer Hoedenaaeker informeerde naar de rest. raadhuis, waarop- de voorzitter mededeelde de volgen de week persoonlijk te zullen informeeren. Aangenomen werd liet voorstel van B. en'W. tot het verleenen der gewone jaarlijksche gratificaties aan de veldwachters. 1 Aan de Mij. t. B. v. N. zal 70.000 uren verlichting worden verzocht. („Als er wat van overschiet, geef dat dan maar aan Graft", merkte de heer Verwer oolijk op, „daar zitten ze in 't donker"). De voorzitter deelde mede, dat de asch- en vuilnis ophaler der gemeente overleden is. Bij de rondvraag oordeelde de heer v. Vloodorp de aanwezigheid van snelblusschers hij een tooneeluitvoe- ring zeer gewenscht. De voorzitter zegde, als hoofd der politie, overwe ging toe. Hierna sluiting der openbare en overgang in ge heime zitting. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEEFOK- VEREENIGINGEN IN N. H. In de Witte Engel te Hoorn werd gister onder lei ding- van den heer P. Stapel te Hoogkarspel de 16a algemeene vergadering van bovengenoemden Bond gehouden. Terugziende op het afgeloopen jaar, ging de voor zitter na, hoe de fokkers te kampen hebben gehad met het mond- en klauwzeer, waardoor veel waardevol]» fokdieren verloren gingen.' Ook werd herinnerd aan de toepassing' der wet op de besmettelijke veeziekten. Zeker zal ieder, zegt hij, wel hopen in de toekomst van een dergelijke toepassing verschoond te blijven. Ook de droogte bracht veel schade. Spreker eindigde met de hoop, dat een jaar als 1911 tot de uitzondering-en zal behooren. Medegedeeld werd, dat 'het Centraal fokregister in 2 deelen zal worden uitgegeven. Verschillende afdee lingen der LI. M. v. Landbouw schonken daarvoor subsidies. Wegens periodieke aftreding van den heer P. Sta pel werd tot voorzitter benoemd de heer J. B. Wilken te Nieuwe-Niedorp en tot lid van de Oommissie voor den Coöperatieven aankoop, de heer E. Huynink te Twisk. Beiden namen de benoeming aan. De begrooting 1912 werd goedgekeurd. Medegedeeld werd nog, dat. alle 24 afd. aanwezig waren en dat de onderlinge Stierenverzekering wegens onvoldoende deelname piet doorgaat. De heer Löhnis, inspecteur van den Landbouw, kwam ter vergadering en werd door den voorzitter welkom geheeten. Door de afd. Hoogkarspel' werd nog ter sprake ge bracht de circulaire van de Kon. Nederl. Landbouw- vereen., betreffende de deelname aan de nationale en internationale tentoonstelling- iu 1913 te 's-Graveu- hage te houden. De gestelde voorschriften zijn 'voor N. H. bezwaar lijk. De heer Löhnis herinnerde er aan, hoe deze Bond de oudste vereenig-ing is en dat men te overtuigd i9 van het groote belang', om hem op de tentoonstelling niet uit te sluiten. Spreker deed dan ook de offici- ëele mededeeling, dat a.s. Zaterdag op de bestuurs vergadering' door het Dag. Best. zal worden voorge steld, aan de bezwaren van N. IL. tegemoet te komen, zoodat ook deze vereeniging zal kunnen deelnemen. De heer Löhnis hoopte, dat zij het goed zal doen. Vervolgens werd door den heer G. Nobel van Lutje winkel in geleid de vraag: „Is de aanstelling van een veeteelt-consulent voor Noord-Holland gewenscht?" Spreker beantwoordde deze vraag bevestigend. Tot de werkzaamheden rekende spreker in hoofd zaak: le. het bevorderen van een meer systematische wijze van fokken; 2e. het verbeteren van de middelen der controle en registratie der fokdieren;

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1