DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S DAALDERS CACAO. No. 251 Honderd m. dertiende Jaargang. 1911 WOENSDAG 25 OCTOBER. Algemeen Rapport Memorie \an Antwoord. 8 N N E N L A N L*. Dit nusiïtuer bestaat uit 2 bladen. GEEN CACAO SMAaKT ZOO KRACHTIG ALS COURANT. I ALKMAAR, 25 October. De duurte, zeker en helaas! het meest bespro ken en beschreven onderwerp van 1911 is thans in dep Düitschen Rijksdag in behandeling en heeft aan leiding gegeven tot een verklaring' van den rijkskan selier, welke van ver-strekkende beteekenis zal blijken. Aan de orde waren eenige interpellaties over hetgeen de regeering zo.u doen tot leniging van den nood, wel ko het gevolg- is van de prijsverhooging. Het Centrum wilde in geen geval maatregelen, welke den landbouw zouden kunnen benadeelen, hoogstens wenschte het een tijdelijke verlaging op den invoer van groenten, de sociaal-democratie liep storm tegen de economi sche politiek en het liberalisme verklaarde zich voor een langzame afschaffing van de protectie. Onder algemeeue spanning nam de rijkskanselier, de heer von Bethmann Hollweg, het woord. Als altijd sprak hij beleefd, vermeed krachtige uitdrukkingen. Ongeveer een uur duurde zijn verklaring, welke hier op neerkwam, dat de regeering ongeveer niets wilde doen. Hij gaf aan de onderhavige zaak een groote uitbreiding, door voornamelijk de economische politiek te bespreken, als het ware een verkiezingsleuze vast te stellen voor den nieuwen rijksdag'. Zijn verklaring' werd een rede over vrijhandel en protectie en een sym pathie-betuiging voor de Agrariërs. Vandaar dat de rechterzijde met stormachtigen bij val de rede begroette en dat de linkerzijde siste. Ook buiten den Rijksdag valt hetzelfde waar te nemen. De tevredenen zijn tevreden gebleven, de ontevredenen blijven ontevreden. Er is dan ook alle redeh om aan te nemen, dat de 23ste October over het lot van den heer Bethmann Hollweg heeft beslist, of liever want precies het zelfde is dit in Duitschland niet over zijn economi sche politiek, omdat bij de verkiezingen zal blijken, of de stem der regeering de sjem des volks is. Verliep de eerste dag der behandeling kalm, zeer waarschijnlijk is het dat de verdere bespreking harts tochtelijker zal zijn wanneer er verkiezingen in het spel zijn, worden de partijen in het parlement gewoon lijk buitensporig ijverig. En ook de pers helpt een handje mee, om de gemoederen op te winden. De ver schillende partij-organen bespreken natuurlijk de situ atie, en laten niet na door partijdige beschouwingen de partij-belangen te dienen. Daar is natuurlijk niets tegen te zeggen als men daarbij maar niet zoo vaak in de dwaling verkeerde, dat politieke kritische beschouwingen in waarde toenemen, naarmate ze hef tiger zijn van toon. Hoe zelden munt een politiek verkiezings-artikel uit door gematigdheid en hoe zel den ook blijkt, dat een militant politicus die objectivi teit weet te bewaren, welke voor juiste beoordeeling een allereerste vereischte is. Het spreekt wel van zelf, dat zulk een politiek man een bepaalde zaak of een bepaalden persoon toetst aan eigen beginselen. Maar is het nu persé noodzakelijk, dat dit moet leiden tot miskenning van de goede eigenschappen, welke de objectiviteit te vinden weet'! Wist men niet beter, men zou, lezende partijbladen en hoorende politieke sprekers, geneigd zijn die vraag bevestigend te beant woorden. Strijk en zet is het toch, dat wanneer partij A. iets voorstelt, partij B. er geen haar aan goed vindt en de B'sche bladen een vernietigende kritiek erop gaan uitoefenen, terwijl wanneer partij B precies hetzelfde- had voorgesteld, hoogstwaarschijnlijk pers-B geen loftuitingen genoeg zou vinden, de B-mannen de voortreffelijkheden niet genoeg zouden weten te prij zen en de A-pers en A-mannen zich schrap zouden zetten, om hun meest afkeurenswaardig oordeel op de meest krasse wijze te uiten. En intusscken wordt er veel gesproken en veel g schreven, veel misstanden worden er geschapen en uit den weg geruimd, maar gedaan wordt er weinig. Zal in Duitschland de kwestie der duurte dit gewo ne verloop hebben? Het schijnt zoo. Hoe drukkend de duurte ook mo ge zijn, belangrijke maatregelen zullen er wel niet worden genomen. Met scherpe kritieken, over en weer, in woord en in geschrift, zullen die slachtoffers van den huidigen toestand zich tevreden moeten stellen, dank zij het gebrek aan objectiviteit in de politiek. DER SECTIEVERGADERINGEN VAN DEN MKENTERAAD VAN ALKMAAR OVER DE EEENTE-BEGROOTING, DIENST 1912. GE- 5®- VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Ie Sectie. Een lid spreekt de wenschelijkheid tot instellen van een Grondbedrijf. uit 2e Sectie, De leden spreken den wensch uit dat bij de Begrootiug de primitieve staat van uit te voeren werken evenals vroeger zal worden overgelegd. Ie Sectie. Men zie hieromtrekt het antwoord van B. en W. onder de Ontvangsten volgnr. 5. 2de Sectie. Aan dezen wensch verklaren B. en W. bezwaarlijk te kunnen voldoen. Zooals reeds in de toelichting tot de begrooting is vermeld, worden in den primitieven staat van den Directeur niet slechts opgenomen de werken, waarvan de uitvoering noodza kelijk is, maar ook die, welke eventueel uitstel kunnen lijden en zelfs werken, waarvan in de toekomst eerst sprake kan zijn. Deze staat nu dient ter voorlichting van B. en W. om naar aanleiding daarvan en van het door de commissie van bijstand voor de publieke wer ken ingestelde onderzoek te beslissen welke dier wer ken ter uitvoering zullen worden voorgedragen. liet komt B. en W. niet wenschelijk voor, dat even tueel i'u den Raad discussie worde gevoerd over wer ken, waaromtrent zij hebben gemeend geene voorstel len te moeten doen, tenzij door de sectiën of een of meer harer leden in betrekking tot die werken de noo- (lige voorstellen worden gedaan. UITGAVE VOLGNUMMER 67. Ie Sectie. Met uitzondering van een lid wenscht men dat de post van 200.in verband met mogelijk voorstel tot voltrekken van huwelijken wordt verhoogd tot 300-- (zoo nodig) en de totaal post tot 1050. 2e Sectie. De Sectie stelt voor het benoemen van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand voorloopig terug te nemen en te trachten een of twee leden uit den Raad daarvoor te benoemen of op andere wijze daarin te voorzien. VOLGNUMMER 93. Ie en,2e Sectie. B. en W. nemen het denkbeeld van de meerderheid der le sectie gaarne over, indien het voorgestelde bedrag niet toereikend mocht blijken te zijn. Met. het voorstel der 2de sectie kan het colle ge niet medegaan. 2e Sectie. De Sectie is algemeen, tegen eene be planting van boomen langs den waterkant van het Waagplein. Meerdere leden der sectie vragen of het niet billijk is dat alleen de 4 oude veemen der kaas- dragers deelen in de verhooging' door B. en W. voor gesteld. 3e Sectie. Eén lid vindt de verhooging van 11/i ct. te gering en vindt 5 ct. alleszins billijk. Waar liet beplanten der boomen slechts in ééne sec tie is aangeroerd achten B. en W. het wenschelijk dat de Raad hieromtrent zijn gevoelen uitspreke. B. en W. achten het niet billijk, dat alleen de vier oude veemen deelen in de verhooging. Met hun voor stel hebben zij de bedoeling gehad zooveel mogelijk te gemoet te komen in de mindere ontvangsten van de oudere kaasdragers. De dragers van het Oranjeveem zijn mensehen, die reeds sedert vele jaren als noodhul pen hebben dienst gedaan. Waar zij gedurende den tijd dat dit veem werkt, dezelfde diensten verrichten als de oudere^dragers, wordt het billijk geacht, dat zij ook hetzelfde loon genieten. VOLGNUMMER 101. le Sectie. De Sectie kan zich er mede vereenigen dat de 2e opzichter een persoonlijke toelage zal krij gen van 100.—. VOLGNUMMER 103. le Sectie. Eén der leden van de sectie geeft in overweging de galmgaten der torens te voorzien van fijn gaas met het oog op brandgevaar. VOLGNUMMER 148. Aan deze opmerking worden gegeven. zal zooveel mogelijk gevolg le Sectie. De Sectie was eenparig van oordeel dat deze post op 500.moet worden gebracht. le Sectie. De Sectie zou den post voor een op te richten bibliotheek voor 1 maal op 100.willen brengen. VOLGNUMMER 156. B. cn V. zijn overtuigd, dat het bestuur van de Yoreeuiging Kinderkleeding een versterking van zijn geldiöiddelen zeer op prijs zal stellen. VOLGNUMMER 154. P>. en W kunnen zich met dit denkbeeld verfeenigen. 3e Sectie. De Sectie vraagt wanneer het prae-ad- vies van B. en W. verwacht kan worden naar aanlei ding advies Dr. van Eden voor de reorganisatie van het Stedelijk Ziekenhuis en Geneesk. Dienst. VOLGNUMMER 157. B. en W. stellen zich voor nog dit jaar een voorstel ter zake te doen. 2e Sectie. De Sectie vraagt of het geen overweging zou verdienen, waar de vacature als Stads-apoiheker bestaat, in dien post verandering te brengen. B. en W. zijn in correspondentie getreden met het bestuur van het Stads-Ziekenhuis, beheerende de stads-apotheek, ten einde zijn gevoelén te mogen ken nen omtrent de opheffing van deze inrichting. OlfTTlKGSTEJf. VOLGNUMMER 5. 3e Sectie. Eén lid der Sectie zou gaarne vernemen of B. en W. zullen adviseeren over het al of niet in stellen van een afzonderlijk Grondbedrijf. VOLGNUMMER 31. Een dergelijk advies kan door den Raad worden te gemoet gezien. 2e Sectie. Eenige leden noodigen B. en W. nog maals uit zich op de hoogte te stellen van in andere marktplaatsen bestaande verordeningen betreffende den aanvoer op de markten en de heffing' en bedra gen der markfgeldcn, zooals in het vorige jaar bereids was toegezegd. De rapporteurs, A. F. TIIOMSEN. F. TL RINGERS. A. FORTUIN. Dit onderwerp is de aandacht van B. en W. ont gaan. Aan do uitnoodiging zul alsnog worden voldaan. Beantwoord den 20en October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATTT, Secretaris. TWEEDE KAMER. Lu de vergadering van gisteren werd door den heer Marc h a n t (V. D.) in zijn repliek bij de voorzet ting van de algemeene beschouwingen over de militie- wet geklaagd over belemmering;, die aan het volksle ger worden gesteld in dat ontwerp. Hij besprak het beleid van deze regeering' in deze defensievraag en ook de houding der socialisten ten deze. De heer Thomson (U.-L.) achtte een overgang tot het volksleger het eenig' mogelijke; hij drong aan, een eersten stap in die richting te doen en behandelde het standpunt van andere sprekers te dien aanzien. Verder wilde spr. geen weerbelasting, daar deze aan afschaffing' van de loting in den weg zou staan en keurde spr. het behouden van het stelsel der militie- wet af. Hij ontkende, dat ons volk de eigenschappen, voor een volksleger vereischt, zou missen. Hij bracht I het geval v. d. Bregge ter sprake. De nieuwe militie- wet zal een niet nationale zijn en nieuwe reactie bren gen. 1 De heer Tydeman (V.-L.) lichtte zijn houding toe met betrekking tot het volksleger. Hij was niet veranderd. Vervolgens besprak hij de lichamelijke i volksontwikkeling, het instituut der militaire werkers en verwierp hij de antithese volksleger-staand leger: wij hebben een kader-leger. Spr. wenschte in de uitlatingen van den heer Thom son over de leger-autoriteiten wat matiging. Als eers te efentijd achtte spr. 8% maand eer te kort dan te lang, waarvoor hij zich op de manoeuvres en het oor deel van üioepeuofficieren beroept. Tegenover de rede van den heer Troelstra stelde spr. dat het zorg-en voor de defensie voor kleine staten niet is een vraag van machtsontwikkeling maar van hel voortbestaan dier staatjes. De heer Duymaer van Twist (A.-R.), die de critici van het ontwerp verwijt zelf geen stelsel te hebben, repliceerde en bestreed voorts de moties. De heer Eland (U.-L.) meende, dat de distruc- tieve kritiek hier geopend, verre, wordt overtroffen door de regeering gepubliceerde critiek van den Raad van Defensie. I)e minister van oorlog (de heer Colijn), dupli ceerde en kon den heer v. d. Breggen geen telegram zenden, omdat hij daardoor zou hebben vooruitgeloo- pen op het onderzoek dat hij der zake heeft bevolen. Do minister van Oorlog (de heer Colijn) ver klaarde dat, al had hij een diensttijd van 12 maanden noodig geacht, hij dezen toch niet zou hebben voorge steld. om der wille van rust en kalmte in het leger. Met een oefentijd van 6% maand in de kazerne, bij voldoende lichamelijke voorgeoefendheid, komt men verder dan met een paar maanden langer dienen zon der meer. Maar dan moet men beginnen met ons volk voldoende lichamelijk te ontwikkelen. Dat zal 10 of 20 jaar duren. De regeering wil geen langere, ook geen kortere en intensievere, maar een geregelde oefe ning. Daarvoor heeft zij 8% maand noodig, en. daar* voor moesten ook de militaire werkers uitgevonden worden. De minister zegt, dat hij zal staan of vallen met de militaire werkers. Hij zal trachten hun oefe- n-ingsduur aan die van de andere groepen gelijk te maken. In de avond-vergadering vervolgde de minister van Oorlog zijn rede en zei de, dat de regeering 4000 man 4 maanden lang in de kazerne wil houden om de hoofdplaatsen blijvend te bezetten, zoo nbodig een mobilisatie te dekken. Het ontwerp zal waarschijn lijk niet veel meer kosten dan geraamd was. ITij handhaafde zijn standpunt ten opzichte van het contingent, de eerste oefening, de militaire werkers, de kaderplicht. De minister van Binnenlandsche Zaken (de lieer Heemskerk) was van oordeel, dat de kritiek er niet in geslaagd is' het ontwerp af te maken, noch om er iets beters voor in de1 plaats: te geven. De mi nister beantwoordde den heer Troelstra, waarna de algemeene beschouwingen werden gesloten. De moties-Ter Laan (speciale belasting voor inko mens van 3000 en hooger) en -Thomson (bekorting kazerneverblijf als onmisbare voorwaarde voor con tingentsver hooging) werden verworpen. Een voorstel van den heer Roodhuyzen om de ver gadering- tot Woensdagmorgen 10% uur te verdagen, werd eveneens verworpen. m Vervolgens werd overgegaan tot artikelsgewijze be handeling van het ontwerp. Art. 1 werd aangenomen; het amendement-De Beau fort c.s. op art. 2 verworpen en het art. ongewijzigd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de re geering in art. 4 de woorden militaire werkers heeft vervangen door administratie-troepen. Bij de toe lichting van het amendement op art. 4 zeide de heer Ter Laa n, dat het tegenover den buitenlandschen vijand volmaakt gelijk blijft of het contingent wordt verhoogd of niet. En tegen den binnenlandschen vij and heeft men niet zoo'n grooten troep noodig. Met het oog op het geringe aantal aanwezige recht- schc leden werd de vergadering daarna verdaagd. INDISCHE BEGROOTING. De memorie van antwoord van den minister van koloniën op het afdeelingsverslag der TweedeKamer over de Indische begrooting wordt in het laatst van de volgende week verwacht. DE OPSTAND IN CHINA. Wegens de in China uitgebroken revolutie is beslo ten tot uitzending van Hr. Ms. pantserdekschip „Hol land," van de zeemacht in Ned.-Indië, van Batavia naar Shanghai, ten einde aldaar gestationneerd te worden ter bescherming van de belangen van Neder- laudsche onderdanen. GEBREK AAN SPOORWAGENS. Door het hoofdbestuur van den Groninger Land- bouwbond is aan den directeur-generaal van de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen een adres gezonden naar aanleiding van het voor den handel en den landbouw zoo nadeelige gebrek aan wagens voor verzending, van koopmansgoederen. Daarin wijst het Hoofdbestuur er op dat dit gebrek niet alleen heerscht op den Noord,-Ooster Locaal Spoorweg', waarover in een den 6den October te Coe- vorden gehouden vergadering werd geklaagd, mant' ook bij de spoorwegen van het Noord'ernet der Staats spoorwegen en den Locaalspoorweg GroningenRoo- de School. Het wijst o. a. op de groote schade die door land bouw, handel en nijverheid wordt geleden door dit gebrek. Gemengd nieuws. DE VERBRANDE TOREN TE VLISSINGEN. De VHssingsche Courant meldt dat op Vrijdag 3 November het herbouwen van den door brand verniel den St. Jacobstoren aanbesteed zal worden. De toren zal worden herbouwd in den oorspronkelij- ken toestand. Het gedeelte van den toren dat behou den is gebleven, zal alleen worden gerestaureerd, daar het bij onderzoek gebleken is dat dit gedeelte zich in uitstekenden staat bevindt. Ook zal in den toren weder een soortgelijk carillon worden geplaatst- als zich vóór den brand daarin be vond. BEROOVING? Een Duitscher kwam Maandag bij de politie te Amsterdam vertellen, dat hem in den trein tusschen Hamburg en Amsterdam uit een portefeuille twee bankbiljetten, elk van 100 Ma:rk, waren ontstolen. Llij beweerde dat deze diefstal zou gepleegd zijn terwijl hij had zitten slapen en verdacht hiervan drie personen, die te Hamburg waren ingestapt, doch bij aankomst te Amsterdam verdwenen --waren. De politie hechtte niet. veel geloof aan 's mans verhaal. Daar hij geen geld bij zich had, zal hij als bvoodeloos vreemdeling over de grens gezet worden. EEN NIEUWE RICHTING. De voogdij van het Nieuwe Stads Weeshuis te Leeuwarden heeft besloten, bij wijze van proef, in plaats van een „vader en moe-der," aan het hoofd dier stichting te plaatsen een „directrice." Een oproeping van sollicitanten naar die betrekking' is reeds geschied. OPLICHTERS. In een verlofzaak aan de von Zesenstraat te Am sterdam vervoeg'den zich gisteravond twee mannen, die aldaar eene vertering maakten van 0.35. Een hunner vertoonde aan de verlofhoudster een bankbil jet van 10 met verzoek dat te wisselen. Toen de vrouw hem vier rijksdaalders had ter hand gesteld, gingen beiden heen, het bankbiljet eveneens medene mende. OPSPORING GEVRAAGD. Door de ouders wordt opsporing verzocht van den 16-jarigen Van Druten, wonende Werlc Wagenstraat

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1