DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 26 OCTOBER. M iNNENLANl). No, 252 DONDERDAG Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AANGEHOUDEN. ALRMAARSCHE COURANT. ^5Ria.v1ï Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 26 October. Op de overwinningsberichten, waarin de roemrijke Italianen met huldebetuigingen werden overladen schermutselingen, waarin den vijand drie dooden wer- den toegebracht waren reeds een aanleiding voor de Italiaansche bladen, om victorie te kraaien volgt oen periode van minder gelukkig nieuws. Na Ben- ghasi, waarvan nog altijd weinig bijzonderheden be- kond zijn, volgde Tripolis, waar quasi-goedgezinde j Arabieren Italianen in een hinderlaag lokten en hun niet-onbelangrijke verliezen toebrachten. De Italia nen mogen nu, volgens de berichten alweer, 2000 menschen in hechtenis hebben genomen en reeds 32 doodvonnissen geveld en dadelijk voltrokken hebben en de bladen mogen gewagen van den heldenmoed van stervende Italianen, die in de doodsure bun mak kers toeriepen „Leve Italië," men leert meer en meer inzien, dat men nog lang niet is, waar men moet we zen. Meer en meer wordt men overtuigd, dat de Ita liaansche scheepsstukken niet zoo secuur hebben ge schoten, als aanvankelijk gemeld1 werd, dat de Turken niet zulke lafaards zijn, als ze werden genoemd, dat de Arabieren niet zoo vriendschappelijk zijn als werd verkondigd. En thans breekt er een slechte tijd aan - de regentijd. Dan wordt het land voor de Italia nen en hun dieren gevaarlijk, wordt het zand als klei, dat geen houvast biedt, dan zullen ze aan- de ontzet tende regens moeten gewennen, dan zijn ze, bij de hooge zeeën, in het onherbergzame oord geheel overge laten aan zich zelf, kan geen schip menschen of ma teriaal aan land zetten, moeten ze maar zien hoe ze het met den welbewapenden vijand kunnen klaarspe len. Het dreigement vaa het overbrengen van den oorlog naar Europeesch of Aziatisch Turkije klinkt ook al niet meer zoo ernstig als enkele weken geleden. Een aanval op een eiland in den Archipel of op een van de handelscentra in Europeesch of Aziatisch Tur kije zou, zoo is terecht opgemerkt, in Konstantinopel geen diepen indruk maken, daar het eiland! bij den vrede toch zou moeten worden teruggegeven en het bombardement van een havenstad niet Turkije, maar in de eerste plaats de bezittingen der vreemdelingen zeer zou schaden, waardoor de stemming ten opzichte van Italië er in Europa niet beter op zou worden. Er is niet aan te twijfelen, of de geweren op den Balkan gaan, zoodra voor Smyrna of Saloniki het eerste kanonschot weerklinkt, van zelf af. Men kan van de naastenliefde van de Balkanvolkjes, die zich als erfgenamen van Turkije beschouwen, niet het bo- venmenschelijke verwachten. Het is al wel, dat de re geeringen op den Balkan haar volken reeds zoo lang in toom kunnen houden. Onder deze omstandigheden zou het geen wonder zijn, dat de Italiaansche regeering, de geesten, die zij opriep, wel gaarne weer wil verbannen, dat zij gehoor zal geven aan de stemmen, die tot matiging aanspo ren. In een belangrijke uiteenzetting, voorkomende in het nummer der Berl. Lok. Anz. van gisteravond en vermoedelijk "afkomstig van het Duitsche ministerie van bui tenia ndsche zaken wordt een dergelijke aan sporing gegeven. De schrijver betoogt, dat Italië en .Turkije maar gauw vrienden moeten worden. In elk geval, zegt hij, hecht een ieder, die aan de toekomst denkt, er waarde aan dat de mogelijkheid van overeenstemming tusschen de beide oorlogvoeren de partijen blijft bestaan. Rusland en Japan hebben enkele jaren na den bloedigen oorlog een soort van bondgenootschap gesloten. Wanneer Italië genoegen neemt met een protectoraat'over Tripolis, dan zou het na korteïen of langoren tijd weer in vriendschappelij ke verhouding kunnen leven met Turkije. Zijn vrienden van het Drievoudig' Verbond zouden het wel helpen om dab doel te bereiken. De Balkan'fedefatie van de kleine staten zou dan misschien met weder- zijdsehe garantie van een status quo toetreden tot de ze combinatie. Tegen zoo'n combinatie- zou het bij Turkije sterk geïnteresseerde Frankrijk evenmin be zwaar hebben als Engeland, want. beide hebben liet handhaven van den status quo in bet Oosten op hun program geschreven." De schrijver vindt dat Engeland, zoo het in Alge oiras tegenover Italië geen bindende verplichtingen heeft aangegaan in welk geval Italië zijn kaartei meesterlijk zou hebben uitgespeeld, ten koste van Duitschland bijzonder beschikt is om in te grijpen. Het kan Turkije voor erger behoeden en er Italië op wijzen, dat het in Noord,-Amerika na den eersten aanval niet meer verwachten kan dan Engeland i Egypte of Frankrijk in Tunis en Marokko. Zoodra Italië verklaart, dat het tevreden is met een protecto raat, is de vrede verzekerd. En Engeland zou met één slag veel bereikt hebben: den overwegenden invloed in Turkije, dankbaarheid van den geheelen Islam, en tevens zal het Drievoudig Verbond een knauw hebben gekregen. Deze aanprijzing aan Engeland door Duitschen mond klinkt wel wat verdacht, maar overigens zit er veel juists in deze beschouwingen. Als de regeerin gen te Rome en te Konstantinopel niet gestuwd wer den door de opgezette openbare meeningen, wie weet hoe gretig beiden een bemiddelingsvoorstel zouden aanvaarden. Maar nu TWEEDE KAMER. In de vergadering' van, gisteren was artikel 4 der Militiewet (grootte der lichting en verdeeling van de ingelijfden) aan de orde, met de daarop ingediende amendementen-Ter Laan c. s. (o.m. tot vermindering van de lichting van 23.000 man tot 17.500; 600 man zeemilitie; geen administratietroepen of militaire werkers) en een amendeinent-Thomson (geen militai re werkers). Door den heer Hugenholtz (S. 1). A. P.) werd het amendement tot vermindering van het getal zeemiliciens in verband met. de bezetting van de kust- forten verdedigd, waarna de heer Helsdingen (S. D. A. P.). pleitte voor bet schrappen van de mili taire werkers. Hun naamsverandering bevredigde hem niet. Het instituut zal tot verslapping van de keuring leiden. IIij wil vaste geëmployeerden, geen werkvrouwen. Do heer Thomson (U. L.) wilde zijn amende ment intrekken, indien de meerderheid hem liet spre ken dan nieti belet. Een voorbehoud, dat door deu heer Van Velen (C.-H.) beantwoord werd met de mededeeling, dat zijn partij alleen over sluiting- van de alg. beschouwingen gedacht had. De heer Nolens (R.-K.) noemde het amende- ment-Thomson, wijl het van dezelfde strekking* is als dat van den heer Ter Laan, ontoelaatbaar, waarna de' heer Thomson zijn amendement introk. De minister van marine (de heer Wentholt) be streed het amendement, dat in plaats van 100 man zeemilitie 600 voorstelt. Door den heer Van Veen werd voorgesteld voor de militaire werkers aldus iu het artikel aan te duiden: „aangewezen tot speciale diensten buiten de militaire oefeningen." De heer Thomson verdedigde de vermindering van het voorgesteld aantal zeemiliciens en verzette zich tegen de instelling van militaire werkers, een in stituut, dat niet klopte met het vroeger anti-revoluti onair standpunt ten aanzien van corvéediensten bui ten de oefening. Bovendien vindt het denkbeeld: mi litaire werkers schier algemeen© bestrijding buiten de Kamer. In Duitschland is zulk een instelling mis lukt: dit bad een waarschuwing' moeten zijn. De benaming- administratie.troepen is verkeerd en putteloos. Spr. wil, dat deze troepen een opleiding krijgen als de anderen en dat zij voor den verplegings dienst zouden worden geschikt gemaakt. Dan ware een leemte in de organisatie verholpen. Of de minis ter had het contingentscijfer moeten vergrooten met 500 en elke compagnie op haar beurt laten werken. Spr. zal nu het amendement der socialisten steunen ter vermindering van de lichtingsterkte. Eindelijk bestreed spr. het amendement-Van Veen (nopens aanduiding van de militaire werkers). De minister van marine nam het amendement Ter Laan (600 zeemiliciens) over. De heer Van VI ij men (R.K.) meende dat met 23.000 man het maximum voor het contingent is be reikt, Daarmee was hij tevreden. Algemeene dienst plicht wenscht- hij niet De heer Duymaer van Twist (A.R.) ver dedigde de contingent-verhooging. Hij bleef bezwaar maken dat het instituut der militaire werkers physieli gescliikten aan het contingent onttrekt. Spr. beval aan den oefenjijd der werkers terug te brengen op acht en een halve maand met weglating van de herha lings- en landweeroefeningen. Dan wordt 131.000 bespaard waarvoor 300 eorveeërs kunnen worden aan gesteld. De heer E 1 a n dl (U.-L.) geloofde niet, dat de mi litaire werkers als minderwaardig zullen worden be schouwd. Elke eerlijke arbeid moet worden geacht. Hij kan dat bezwaar van minderwaardigheid dus niet doelen. Spr. verdedigde de contingent-verhooging'. De heer Duys (S.-D.) antwoordde den heer Van Twist, dat er geen 30 leden van rechts gisteravond 11 uur in de zaal waren. De heer Van Twist telde blijk baar de administratietroepen rechts, naar die in de koffiekamer zaten (gelach). Spreker protesteerde tegen het optreden van som mige leden, b.v. van den heer De Vlugt, die voor be handeling stemden en toen naar den trein gingen. De heer Troelstra (S. 1). A. P.) ging het de bat na, om te constateeren, dat zoo goed als alle spre kers het nieuwe instituut hebben veroordeeld. Zelfs de heer Duymaer van Twist heeft, zich ia dit opzicht principieel tegenover den minister gekant, toen hij zeide, dat geen goed soldaat zonder corveedienst te vormen is. De heer Duys (S.-D.) Dat slikt hij ook wel 'weer in. De heer Troelstra: Thans heeft de heer Van Twist dan ook een oplossing trachten te brengen door burger-corveeërs en vrijwilligers de plaats der mili taire werkers te doen innemen. Als de minister wil kan hij dat doen. Wat doet de minister echter nu? Hij laat de Nederlandsehe jongens, die hun vaderland moeten leeren verdedigen, in de kazerne kofnen. Daa worden ze gekeurd. Een 1500 van hen worden bij een decreet iu een minderwaardige positie geplaatst. Daartegen protesteert spr. Spreker noemt het optreden zeer onparlementair. Nog- toen de Kamer kon voldoen aan de uitnoodiging, om een andere oplossing te geven, werd' de kabinets kwestie gesteld. Deze houding is voor spreker een novum. Wat beteekent dit optreden? Spreker gelooft alleen dit: zij wilde de rechterzijde binden. Zeker, er zijn ook rechts leden, die, als het maar mocht, zoo gaarne goede dingen zouden willen doen. (Gelach). Onder hen is de heer Artz. Deze moet zich altijd den domper opzetten. Altijd1, als hij wat goeds wil doen, komt er een minister en zegt: „Vriendje, pas op, an ders ga ik heen." Wat zou vreeselijker voor hem zijn dan een rechtsche regeering, die heengaat? (Gelach). Thans mag de heer Artz tegen zijn geweten in stem men. De voorzitter: U moogt niet zeggen, dat iemand tegen zijn geweten in zal stemmen. De heer Troelstra: Ik zeg alleen, dat hij t mag doen. (Gelach). Hij drong nogmaals er op aan geen overhaaste beslissing te nemen. De heer Van Doorn (U.-L.) zal niet stemmen vobr vermindering van het contingent. De heer Tydeman (V. L.) wees ook op de na- leelen van het instituut der militaire werkers. Nadat de heer Ter Laan (S. D. A. P.) nog eens zijn bezwaren tegen bet artikel had uiteengezet, werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. DE „HOLLAND" NAAR SHANGHAI. Wegens de in China uitgebroken revolutionaire be weging heeft de regeering besloten tot de zending van een schip van de zeemacht in Indlië naar Shanghai, ter bescherming' van de belangen der Nederlandsehe onderdanen aldaar. Het daarvoor aangewezen pant- serdekschip „Holland" is gisteren derwaarts vertrok ken. Gemengd nieuws. „ALLERZIELEN" TE DELFT. De opvoering van Allerzielen, onder een anderen naam te Delft, heeft, volgens „Het Volk," ook nog verder verschillende gevolgen. De bediende S., van de Stad Doelen te Delft, die in Allerzielen optrad, is in zijn betrekking geschorst. Het ganscbe bestuur van de tooneelvereeniging Multatuli is. op het politiebu reau ontboden, om gehoord te worden over de vraag, hoe de uitvoering is bekend gemaakt, of zij openbaar was, enz. VERKOOP VAN EEN DIERENSPEL. Men schrijft uit Venlo: Het gemeentebestuur heeft in publieke veiling ge bracht den levenden en dooden inventaris van een dierenspel. Toen de najaarskermis in de laatste week van September was afgeloopen, en de kramen en spel len van het kermisterrein waren verdwenen, bleef daar vrijwel onbeheerd een kijkspel achter er was alleen een jongen aanwezig, die geenerlei opdracht van zijn baas had gekregen. Alle navraag en onder zoek naar den wettigen eigenaar bleef vruchteloos, hij was niet te vinden, en de gemeente zag zich op gescheept met enkele opgezette slangen, een schildpad, een wild varken, een zeehond, een paar zeearenden enz. In een plaatselijk blad werd een paar maal de ver kooping aangekondigd, en heden is zij doorgegaan, on der toeloop van veel belangstellenden. De zeehond bracht drie gulden op, .hij had aan de gemeente meer dan vier gulden aan vischdiners gekost; het wilde zwijn ging weg voor 19; de twee zeearenden vonden een kooper voor 2.50, eu een papegaai 't was een sprakeloos oudje kon nog ruim 8 op brengen. FRAUDULEUS GEDISTILLEERD. Ter terechtzitting' der Maastrichtsche rechtbank van Dinsdag stond terecht de distillateur O. M., die in zijne distilleerderij le klasse een buis, ingemetseld in den muur, leidende van den distilleerketel naar een niet met de distilleerderij in verbinding staanden kel der had laten aanbrengen, waardoor hij frauduleus ge distilleerd kon wegvoeren en grondstoffen aanvoeren. Tegen hem werd 1000 boete geëischt. MARéCHAITSSéE-MOORDENAAR. Dinsdag overleed in het dorp A., bij Helmond, de maréchaussee V., na bekend te hebben, dat hij 6 jaar geleden zekeren Van Dueren met den kolf van zijn geweer had doodgeslagen en daarna opgehangen, om den schijn op te wekken, dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. Men begrijpt, dat de ontsteltenis in het dorp zeer groot is, daar D. als zeer oppassend man bekend stond en men nooit heeft kunnen begrijpen, waarom hij tot deze daad zou zijn overgegaan. Het lijk zal heden op gegraven worden, teneinde het geval verder te onder zoeken. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de gister alhier gehouden verkooping door No taris de Gelder vair de behuizing en landerijen, toebe hoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer J Winkel, te samen groot 19 II.A., 52 A. en 50 cA., gin gen dezelve aan 7 verschillende koopers in eigendom over voor de niet geringe som van 43.401.50. HET KOLONIAAL INSTITUUT. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na verwerping van de daarop voorgestelde amende menien, goedgekeurd de voordracht van B. en W. om een deel van de voormalige Oosterbegraafplaats in erfpacht te geven aan de vereeniging Koloniaal In stituut en aan die vereeniging een bijdrage te verlee usn van 20 pCt. der bouwkosten van het te stichten gebouw tot een maximum van 300.000. De Haarlemsche gemeenteraad besloot gisteren oor 1912 nog ee-n subsidie van 1000 aan het Kolo niaal Museum toe te staan. Gistermorgen is te Amsterdam op het Hekelveid op aanwijzing van een goud- en zilverhandelaar van den Nieuwendijk iemand aangehouden, die aan dezen eeni- ge malen tafelzilver had verkocht. Toen hij dit gis terenmorgen weer wilde doen en daarbij vrij onver schillig was, welke prijs hem betaald zou worden, vat- e de winkelier argwaan op en waarschuwde de poli tie. Vermoed wordt, dat het tafelzilver afkomstig is van een onlangs gepleegd© inbraak in een woning aan den Koninginneweg. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag- viel bij Westervoort uit een in be weging zijnden trein met Russische landverhuizers een jongentje van 9 jaar op den weg. De trein stopte onmiddellijk. Bij onderhoek bleek, dat de jongen geen ernstige kneuzingen had opgeloopen en de reis kon voortzetten. Vermoedelijk had men de deur der cou pé aan de binnenzijde geopend. MISHANDELING. Te Hoevelaken is gearresteerd zekere H. R., die bekend heeft op zijn 18-jarige stiefdochter een revol verschot te hebben gelost. Ook moet hij zieh ten aanzien van dit meisje aan nog andere misdadige handelingen hebben schuldig gemaakt. EEN BRUTALE ROOFVOGEL. Te Deu me (N.-B.) werden de bezoekers van het ca fé G. Keuten, verrast door een anderen bezoeker, dia nu niet alle dagen in de gelagkamer eener herberg binnenvalt. Het was een sperwer, die, een musch achtervolgen de, deze dicht bij het café grijpende, door zijne over- snelle vaart naar binnen buitelde. Toeu meu den roo- ver wilde grijpen, vloog hij met zooveel kracht tegen de zoldering, dat hij voor dood neerviel. Het beestje zal worden opgezet! EEN DRIJVEND WRAK. Men meldt van den Hoek van Holland: Drie mijlen binnen het vuurschip Maas is een voor de scheepvaart zeer gevaarlijk drijvend wrak gerap porteerd. Een loodsboot is ter opsporing vertrokken, TYPHUS. Te Jubbega (Fr.) heerscht typhus, welke ziekt» zich uitbreidt. Reeds zijn 3 patiënten bezweken. TONGBLAAR. Vrij zeker door het gebruik van besmette melk is het 2-jarig' dochtertje van ds. Reijer, predikant t» Rottevalle door tongblaar aangetast. WAGENGEBREK BIJ DE, S. S. Als bewijs hoe groot het gebrek is aan wagons bij de S. S. kan dienen, dat van 70 aanvragen te Echt, slechts één wagon verstrekt kon worden. DE STAKING IN HET STOOMTRAWLERS- BEDRIJF. De poging der uitsluitende reederijen, om langs anderen weg het stoomtrawlerpersoneel weder tot va ren te krijgen, door den schippers der stoomschepen op te dragen volle aan te nemén, hetzij vreemd of eigen, op de door de reede^svereeniging gestelde voor waarden, heeft tot nog toe geen succes gehad. Nie mand van het stakend of uitgesloten personeel heeft de bekende circulaire,, door de reeders aan de schip pers ter hand gesteld, willen onderteekenen en of schoon die circulaire wel op de vergaderingen te Eg- mond en IJmuiden is besrpoken, heeft er geen stem ming over plaats gehad, omdat ze niet tot den Zee mansbond was gericht. In beide vergaderingen werd dan ook met nagenoeg algemeene stemmen besloten, den strijd tot het uiterste voort te zetten. Ook de uitsluitende reederijen schrijven aan geen wijken te denken, ofschoon ze getracht hebben langs anderen weg het bedrijf te doen voortgaan. Ernstiger dan voor de strijdende partijen is de toestand: van het groot aantal werklieden, losse knechten, vischloopers, steenkolenwerkers en havenarbeiders, die buiten de partijen staande, in liet conflict worden betrokken en tot werkloosheid gedoemd worden. Zij, in de eerste plaats, zonder organisatie en levende van dag tot dag, zullen bij voortduring van de staking, tot, bittere ar moede vervallen. 't Is daarom, dat zij zich met een dringend adres tot het college van Burgemeester en Wethouders heb ben gewend om te vragen bemiddelend op te treden en een raadscommissie te benoemen, die het initiatief zal nemen, voor een oproeping tot steun. De Raad achtte den tijd nog niet gekomen om de strijdende partijen tot elkaar te brengen, doch besloot indien de toestand binnen 8 dagen niet veranderd is, of indien van een van beide kanten bemiddeling gevraagd wordt, bemiddelend op te treden. Wat dé uitsluiting voor de reederijen tengevolge zal hebben, kon o.a. blijken uit, het feit, dat dezer da gen door stoomtrawlers, die na liet binnenkomen van de gewone reis zijn of moesten worden opgelegd, be sommingen werden gemaakt van vier tot zeven dui zend gulden. Over een vloot van ruim zeventig opge legde stoomtrawlers beteekent, dat een kapitaalder- ving van meer dan honderdduizend gulden per week. (Tel.) LIT SCHERMERHORN. I)» heer Bisschop van Beemster, die Dinsdag met,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1