DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 253 Honderd en dertiende jaargang. 1911 VRH DAG 27 OCTOBER. Herschouw te houden BONENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. HERSCHOUW. nationals Militie* Telefoonnummer 3. f HET BEURSTERREIN TE AMSTERDAM. AL&MAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat, wegens den hoogen waterstand, het hun college wen- schelijk is voorgekomen, eene oj» WOENSDAG 8 NOVEMBER a s., en noodi- gen mitsdien belanghebbenden uit, voor zoover zulks niet reeds is geschied, hunne slooten vóór dien tijd te zuiveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, 25 October 1911. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens hekomen aanschrijving, den onder- staanden milicien-verlofganger, om zich, op grond van het bepaalde bij art. 181 d§r Militiewet 1901, wegens het niet naleven van het bepaalde bij art. 180 dier wet, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te ver gen, ten einde, voor den tijd van zes weken, in wer- kelijken dienst over te gaan 7e Regiment Infanterie, lichting 1904, garnizoen Amsterdam 11 December 1911 Henri Arie Oonnld Tus senbroek. De opgeroepene moet voorzien zijn van zijn zak boekje en van de nog bij hem voorhanden zijnde klee ding- en uitrustingstukken. De Burgemeester voornoemd §P8 G RIPPING. Alkmaar, 25 Oct. 1911. SS ALKMAAR, 27 October. Australië wordt wel eens en niet ten onrechte het sociale laboratorium der beschaafde wereld ge noemd. Men weet dat de socialistische arbeiderspar tij daar een grooten invloed heeft. Toen in 1903 het eerste bondsparlement ontbonden werd, kwam er een aanzienlijke meerderheid voor deze partij in beide Ka mers uit de stembus. ITet conservatieve ministerie werd opgevolgd door een arbeiclerskahinet, waarvan premier en minister van financiën werd de heer Wat son, die in zijn jeugd letterzetter was, maar het op 36-jarigen leeftijd reeds zoover had gebracht, dat hij den hoogsten staatspost mocht bekleeden. Intusschen was dit kabinet slechts een kort leven beschoren na enkele maanden struikelde het over een nieuw ont werp over nijverheids-scheidsgerechten. Maar de ar beiderspartij behield een zeer grooten invloed en daar door werden er tal van sociale maatregelen genomen. N an groote beteekenis is steeds geweest de afwending van het „gele gevaar" men wilde Japanners noch hineezen in het land toelaten, omdat men begreep, dat zij spoedig de arbeidsmarkt zouden beheerschen en daardoor de loonen zouden drukken. Het gevolg is geweest, dat op het oogenblik de vraag naar werk krachten het aanbod verre overtreft. Er is onlangs eens een onderzoek ingesteld naar den stand der ar- beidsmaikt, in Nieuw Znid'-Wales en in Zuid-Austra lië geschiedde dit door speciale „koninklijke commis sies,' in de andere koloniën werden door de werkge vers-organisaties nauwkeurige gegevens verstrekt. Over de resultaten vinden we het een en ander ver meld, dat de belangstelling verdient. In de stad Sid ney alleen werden tijdens, j\et onderzoek 3247 hand werklieden gezocht, zondev dat er zich aanmeldden. Er was geen stad, waar het aantal open betrekkingen niet verre dat dergenen overtrof, die een betrekking zochten. Terwijl in andere landen nog steeds een grooten trek van het platteland naar de steden valt waar te nemen, is hiervan in Australië al lang- niet meer sprake aan de over het geheel te dunbevolkte plattelandsstreken zijn reeds bijna alle bruikbare ar beidskrachten onttrokken. Terwijl elders massa's werkloozen rondloopen en dikwijls als het ware om werk moet worden gestreden, vechten in Australië de werkgevers bijna om arbeidskrachten, zij trachten el kaar de werklieden op allerlei manieren afhandig te maken. Teekenend is de verklaring van twee arbei dende vrouwen, die mededeelen, dat zij van haar werk gevers provisies kregen, wanneer zij er in slaagden ar beidskrachten uit andere bedrijven over te halen. Deze toestand is zeker buitengewoon merkwaardig'. Hij zou niet van langen duur kuunen zijn indien bet vakvereenigingswezen zich niet zoo krachtig' had ont wikkeld en indien de arbeiders niet zulk een grooten politieken invloed hadden weten te verwerven. De vakvereenigingen hebben het in haar macht vreem de arbeidskrachten te weren. Zonder het lidmaat schap van een dergelijke vereeniging kan men in Au stralië niets aanvangen, het is een vereischte, wil men werk krijgen, omdat de vakvereniging eenvoudig niet gedoogt, dat werknemers van ongeorganiseerde werkkrachten gebruik maken. Welnu, om te voorko men, dat er te veel vreemdelingen zich voor het lid maatschap opgeven, heeft men zeer hooge toegangs gelden. Zoo moet bijv. een vreemdeling, die van de vakvereniging der hoedenmakers lid wenscht te wor den, niet minder dan 480 gulden betalen Naast deze economische macht komt de politieke. De arbeiders beschikken over zoovele zetels in het parlement, dat geen regeering'zich tegen hen durft te verzetten. Uit vrees voor deze macht, heeft nog geen regeering het gewaagd, de emigratie krachtig te bevorderen en zelfs heeft nog geen regeering durven erkennen, dat er gebrek aan arbeidskrachten bestaat, hoewel alle overheden de grootste moeite hebben, openbare werken uitgevoerd te krijgen. Zoo zijn de Australische arbeiders er in geslaagd het loon-mono- polie in handen te krijgen en te houden. Verzekerd wordt intusschen, dat het monopolie sto rend werkt op het economische leven, dat, terwijl Ar gentinië eu Canada met reuzenschreden vooruitgaan, Australië vrijwel staau blijft. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren werd verder beraad slaagd over art. 4 der Militiewet (grootte van de lich ting en verdeeliug' van de ingelijfden), ook werd voortgezet de behandeling der socialistische amende menten (o.a. vermindering' van de lichting van 23.000 tot 17.500 man; schrapping van de militaire werkers) en van het amendement-van Veen (andere aapduiding' voor de militaire werkers). De minister van Oorlog- (de heer Colijn), ver dedigde het instituut der militaire werkers. .Hij meende, dat het hoofdbezwaar schuilt in hun 14V2 maand dienst. Daarom handhaaft de Min. zijn eisch om over 1500 man te kunnen beschikken voor neven- diensten, doch zegt hij een onderzoek toe nopens de mogelijkheid om 2 ploegen van 750 werkers met SVs maand dienst te vormen. Het contingent wil de Min. in geen geval verminderen. Het eerste amendemenf- Ter Laan achtte de Min. onaannemelijk evenals de andere amendementen der socialisten, welke het con tingent raken. Verschillende replieken volgden hierop. De heer Mar chant (V.-D.) wilde geen contin- gents-uitbreiding bij een eerste oefening van 8a/2 maand en meende, dat de militaire werkers aan de oefening zullen worden onttrokken. De heer Hels din gen (S. D. A. P.) bleef te gen de „administratie-troepen" strijden, terwijl de heer De Savornin Lohman (C.-II.) het in stituut der militaire werkers of administratie-troepen verdedigde. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) verdedigde nader zijne amendementen. De heer Thomson (U. L.) bleef zieh verzetten tegen de militaire werkers en vroeg den minister, in de wet vast te leggen een 8V2 maandsche eerste-oefen- tijd voor den werker, met de bevoegdheid de mannen langer te houden, zoo dit noodig blijkt. Dan kan de minister de werkers wat do herhalingsoefeningen be treft gelijk stellen met de anderen. (De Minister van Oorlog' interrumpeert, dat dit laatste reeds in over weging is.) De heer Duymaervan Twist (A.-R.) uitte de wenschelijkheidi den diensttijd van de militie te bren gen van 6 op 7 jaren en van de Landweer terug' te brengen van 5 op 4 jaren. De heer T roelstra kwam op tegen de ver dachtmaking, dat de soc.-democraten speciaal de be raadslagingen zouden rekken.- Spr. vond 't een schan daal dat men een bezuiniging van 4 ton wil verkrij gen ten koste van de jongens uit de arbeidersklasse. De minister van Oorlog, de heer Colijn, den heer Troelstra beantwoordend, merkte op, d-at 't geen kwestie van geld is, waar niet al deze diensten door burgercorveeërs vervuld kunnen worden. Spr. zeide van morgen reeds te zullen trachten de werkzaamhe den zoodanig- te splitsen dat met twee ploegen van 750 werkers kan volstaan Worden. Hst denkbeeld van den heer Thomson, om den diensttijd op 8maand te brengen, met facultatief- s telling van de herhalingsoefening zal de Minister overwegen. De bestemming van de werkers moet echter blijven de geregelde oefening van den hoofd troep mogelijk te maken. Bij de stemmingen die volgden werd het amende ment Ter Laan c.s. om den bestaanden toestand te handhaven en de grootte van de lichting niet op 23.000 maar op 17.500 te stellen, met 60 tegen 25 stemmen verworpen. Het amendement-Ter Laan c.s. om te doen verval len de bepaling in het eerste lid dat de lichting ver meerderd wordt met het aantal der lotelingen, van wie vóór 1 Januari van het vorig jaar in de provincie bekend was, dat zij aan de lichting van het daaraan voorafgaande jaar ontbraken, doordat zij, 'hetzij niet zijn ingelijfd, hetzij 11a hun inlijving weder uit den dienst zijn geraakt werd eveneens -verworpen met 79 tegen 6 stemmen. Daarna kwam in stemming het amendement Ter Laan c.s. om de grootte van de lichting te verminde ren met het aan tal dergenen die tot het reservekader zijn. toegetreden. Het werd met 79 tegen 6 stemmen verworpen. Ten slotte werd in stemming gebracht het amende ment-Ter Laan c.s. om te doen vervallen het derde lid van artikel 4, luidende: „van de bij de militie te land ingelijfden kunnen van elke lichting ten hoogste 1500 man tot administratietroepen worden bestemd." Het werd met 56 tegen 29 stemmen verworpen. liet artikel, op verzoek van den heer Ter Laan in stemming gebracht werd met 57 tegen 26 stemmen aangenomen. Artikel 5 werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De voorzitter deelde mede voor te zullen stellen vol gende week Dinsdag en Donderdag avondvergadering te houden. TREKI-ION DEN WET. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben gehand haafd het besluit van B. en W. van Bergambacht, houdende weigering van de inschrijving van G. C. van den Dool als houder van een hondenkar in het daar toe bestemde register, op grond dat de kar niet was voorzien van een steunsel om te voorkomen, dat de stilstaande kar op den staanden hondi drukt. Met B. en W. voornoemd hebben Ged. Staten aangenomen, dat de opvatting, als zoude met één steunsel- ten be hoeve van den hond alleen in liggende houding kun nen worden, volstaan, in strijd, is met het Kon. besluit van 6 Februari 1911 te- dezer zake. HET ORANJE-KRUIS. Z. K. II. de Prins der Nederlanden leidde gisterna middag in het Koninklijk paleis Het Loo als voorzij- ter een vergadering van den raad van bestuur van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwe zen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje- Kruis." Be beraadslagingen waren voornamelijk gewijd aan de stormramp van 30 September j.l., met name aan de nog te nemen maatregelen om in samenwerking met do ook bij den Bond aangesloten corporatiën: „de Al- gemeene Yereenigde Commissie tot leniging van ram pen door watersnood" en „het Provinciaal Water- suood-Comité in Zeeland" het lijden van de slachtof fers dier ramp in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland zooveel mogelijk te verzachten. Gemengd nieuws. 1>E RELLETJES TE AMSTERDAM EN DE A. W. Y. Naar aanleiding van de relletjes, welke Woensdag avond in verschillende straten van Amsterdam in ver band met de winkelsluiting' liebben plaats gevonden, hield het dagelijksch bestuur derAlgemeene Winke liersvereniging, bestaande uit de heeren J. S. Meuw- sen, voorzitter, L. van der Maesen, secretaris en G. Muller, penningmeester, gistermorgen een vergade ring ter besprekiug van den toestand. Bij de gevoerde bespreking- werd allereerst geconsta teerd, dat men zich hier op volkomen zuiver objectief standpunt stelde ten opzichte van het winkelsluitings- vraagstuk. Doel der bespreking washet beramen van te nemen maatregelen, 0111 te voorkomen, dat evenals gisteravond verschillende winkeliers wor den lastig gevallen en bedreigd. Met algemeene stemmen was het dagelijksch bestuur van oordeel, dat op de meest ernstige wijze openlijk geprotesteerd diende te worden tegen het optreden van een groep lieden, die met hunne betooging het vooropgezette doel hebben, om andere burgers te scha den en te bedreigen. TE WEINIG LEDEN. Gistermorgen om halfelf zou de gemeenteraad van 's-Gravenhage de beraadslagingen over de Gemeente- begrooting voortzetten, maar slechts 18 leden waren opgekomen. Er kwam in het daarop volgende half uur nog een enkel lid bij, maar het vereischte aantal van 23 bleef ontbreken, zoodat te 11 uur de burge meester de vergadering', overeenkomstig art. 2 van het reglement van orde, moest verdagen tot gister namiddag 2 uur. Door den architect, den heer J". A. v. Sfraaten Jr., is gisteren namens de directie van „De Bijenkorf" aan de aannemers, de heeren De Vlug'fc en» Domhof, opgedragen het bouwen van een directiekeet op het oude Beursterrein te Amsterdam. Een begin dus der werkzaamheden I BLOEDVERGIFTIGING. Ta Amorongou is da 20-jarige K. V. aan bloedver giftiging overleden. Hij kreeg een zweertje aan de onderlip, dat hij openkrabde. Spoedig zwollen kin en hals op en constateerde de geneesheer bloedvergifti ging. Na hevig lijden is de jonge man bezweken. INBRAKEN. Het is gebleken, dat de groote hoeveelheid ta fel-zilver, welke bij de arrestatie van dien 25-jarigen Dirk Baay door de politie, te Amsterdam in beslag werd genomen, afkomstig' is uit de villa van den heer Yan Heutsz te Heelsum, waar in den nacht van Dins dag op Woensdag werd ingebroken. De verdachte heeft dus reeds den dag na de inbraak gepoogd het zilver te Amsterdam te verkoopen. Baay, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, is gisteren naar Arnhem overgebracht, ten einde daas voor den officier van justitie geleid te worden. Woensdagavond werd te Tiel in arrest gesteld een 22-jarig jongeman, die zich te Culemborg op twee plaatsen heeft schuldig gemaakt aan inbraak en po ging tot diefstal. Wegens wangedrag was hij door den sterken arm bij zijn moeder, een weduwe, uit huis gezet. Gisternacht ontdekte de vrouw van den banket bakker Brouwer, in de Elisabethstraat te Utrecht toen zij wakker werd, doordat een der kinderen schreidde, dat zich een persoon in den winkel bevond. Toen zij op haar vraag wie daar was geen antwoord bekwam, 011 zij iemand op de kousen naar boven hoor de loopen, riep zij1 haar man. Deze ging onmiddellijk politie waarschuwen. Het huis werd doorzocht, doch zonder resultaat. Intusschen had de politie den geheelen omtrek af gezet, en werd het onderzoek in huizen en op daken voortgezet, totdat de agent Driessen den inbreker vond op den zolder van het hotel „Het Kasteel vau Antwerpen." Over daken en muren klauterende was hij, na eerst nog' een ruit ingedrukt, te hebben, daar aangeland. De politie arresteerde den inbreker en bracht hem ge boeid over naar het politiebureau. Bij fouilleering werd een revolver met zes scherpe patronen op hem bevonden. Blijkbaar had het heerschap reeds eerder plan ge had, zijn slag te slaan, althans eergisteravond werd hij, toen de poort van het „Kasteel van Antwerpen" gesloten werd; daar aangetroffen, doch liep toen weg. Ilij logeerde onder een valschen naam in het hotel „Noord-Braband" aan het Vreeburg. Zijn pogingen om de toonbanklade in den bakkerswinkel te openen slaagden niet, zoodat niets wordt vermist. De gear resteerde heet Friedrich Carl Bernard Hienning, is twintig jaar oud en was vroeger knecht bij den ban ketbakker Brouwer. In het politicblad stond hij reeds gesignaleerd wegens diefstal te Dubbeldam. Weder is er in de Willemsparkweg-buurt te Am sterdam ingebroken. Ditmaal hebben de dieven ech ter geen zeer groote slimheid aan den dag gelegd. Terwijl de bewoner van perceel 168 op den Willems parkweg', de tandarts Groenendijk, eergisteravond af wezig was, hebben zij de voordeur met een looper ge opend en achtereenvolgens het gebeele huis doorzocht. Allereerst werd het buffet overhoop gehaald. Hieruit ontbrak, toen de heer Groenendijk thuis kwam, echter niets. De inbrekers hebben zelfs een enveloppe met geld, die zich in een der laden bevond, laten liggen. Op de werkkamer van den tandarts werd een lade van den lessenaaj1 geopend en daaruit verdween een ijzeren Lips' geldkist, waarin echter slechts eenige brieven en voor de dieven waardelooze papieren aan wezig waren. Men kan zichl voorstellen, welk een te leurgesteld gezicht de inbrekers1 gezet zullen hebben bij het openen dezer kist. Voorts werd de kast met werktuigen geopend, doch de lade, waarin zich goud en platina bevond, bleef onaangeroerd. Er werd zelfs nog een bezoek gebracht aan het dienstbodenkamertje, terwijl ook eenige ldeeren uit een kast werden gehaald, die later in de gang gede poneerd werden. De inbrekers, die het electrische licht bij hun arbeid hadden opgestoken, zijn blijkbaar gestoord, en hebben met een voor hen waardeloozen buit het hazenpad gekozen. VAN TEXEL. De heer J. P. J. van Gorkurn te Utrecht, heeft voor zijne benoeming tot gemeente-geneesheer te Oocks- dorp bedankt. UIT HEER-HUGOWAARD. In een daartoe door de afd. Heer-Uug'owaard en Omstreken van den Bond van Nederl. Onderw. uitge schreven vergadering, werd door den heer Beijneveld uit Alkmaar een lezing gehouden over „De Nieuwe School." Met aandacht, werd de spreker gevolgd, die de meest typische stukken voorlas en besprak uit ver schillende jaargangen van genoemd tijdschrift, ten einde duidelijk te doen- uitkomen, dat dit tijdschrift met haar critiek niet, zooals men het vaak laat voor komen, afbreekt, maar wel terdege opbouwt. Na deze lezing bracht de voorzitter den spreker dank en constateerde, dat het gehoorde wel de over tuiging deed'postvatten, dat de heeren Rol en Tijssen met hun tijdschrift, arbeiden in de richting, welke ook do Bond uit wil. Hierna werden nog enkele huishoudelijke zaken be handeld, en eenige amendementen aangenomen op voorstellen voor de Algemeene vergadering'. Zoo stelde de afdeeling voor, dat de Provinciale Propagauda- Commissie zal bestaan uit 4 leden en 1 lid van 'b Hoofdbestuur. Een ander amendement dringt aan op directe verbetering van de leerplichtwet, terwijl men in het voorstel omtrent onderwijs aan zwakzinnigen het woord doofstommen vervangen wenscht te zien door hardhoorigen, aangezien voor doofstommen reeds ïorg godragen wordt. Nog''wordt besloten, dat «te

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1