BUITENLAND. S T A1) S N IE U W 8. SpJT^ gTOOt 2'88'70 ,1'a' aan de Kpl'ksIo°t te snees, gekocht door snees, gekocht Bond Ln zijn geheel bij de gemeenten aandringt afschaffing van zegel voor sollicitatie. Hierna sluiting. op UIT LIMMEN. In de gistermiddag alhier gehouden vergadering van den raad welke voltallig was werd medege deeld dat ingekomen was: een schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren strekkende om bij eventueele benoemingen de vergelijkende examens af te schaffen; dat het herhalings-onderwijs wordt ge volgd door 27 leerlingen. Voor kennisgeving aange nomen. Dat de gemeente-veldwachter Annaert eene groote- re tegemoetkoming in de kosten van het onderhoud van zijn rijwiel verzocht. Gesteld in handen van B. en W. om advies. De algemeene inbraakwaarborgmaatschappij gaf in overweging de brandkast der gemeente tegen inbraak to verzekeren. Na gegeven toelichtingen, waaruit bleek dat de kosten der verzekering' pl.m. 2.50 zullen bedragen, werd het voorstel aangenomen, de regeling nan B. en W. overlatende. Omtrent den bouw van een ziekenbarak werd mede gedeeld dat de gemeenten Heilo, Castricum, Uitgeest en Akersloot geen gemeenschappelijke regeling willen aangafan voor deze aangelegenheid. De voorzitter betreurde het deze mededeeling te moeten doen, waarvan Ged. Staten zal worden bericht. Wat aangaat de verbetering van de schoeiïng aan het Stet, stelden B. en W. voor deze verbetering uit te stellen tot het einde van 1912. Bij de vaststelling der begrooting rapporteerde de daarvoor benoemde commissie bij monde van den heer is tot vaststelling in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag! van 14371.54, onder mededeeling dat de inkomstenbelasting met 710 moet worden verhoogd, v.eike omstandigheid voortvloeit uit verhooging jaar wedde van het Hoofd der School, de jaarwedde van den Dokter e. a. De voorzitter erkende dat 1911 geen gunstig jaar voor de ingezetenen in 't algemeen mag heeten, doch wees daarbij op de noodzakelijkheid om de financiën op peil te houden, daar de rekening van 1911 naar alle waarschijnlijkheid zal sluiten met een nadeelig saldo van pl.m. 300 en de onvoorziene uitgaven voor 1912 slechts een bedrag van pl.m. 35 aangeven, vandaar flat hij met dan noode in overweging gaf de belasting met /B te verhoogen, daar z. i. de rekening 1912 an- met saldo zal sluiten, tenzij men 200 afneemt van het onderhoud dei- geen hij niet kan aanbevelen, daar de zijn en goed moeten worden gehouden. De heer Kuys was het met den voorzitter heer de Jong zou er tegen zijn met 7L De stap is zoo groot; men zou het andere jaar eens kunnen zien meende hij. De kepr Pepping vroeg inlichtingen omtrent Ringen van loopende geldleeningen, welke hem den voorzitter werden verstrekt, doch waaruit dat deze geen voldoende oplossing geven. De voorzitter wees andermaal op het nadeelig dat altijd moeielijk is op te heffen. De heer de Jong: „Ik ben er mogelijk te verhoogen." De andere heeren„Dat zijn we allemaal." Ue heer Pepping meende de verhooging wel over twee jaar te kunnen doen. De voorzitter wees op de bezwaren, voortspruitende uit de ontevredenheid der ingezetenen, hij vindt radicaal middel het meest afdoende. De heer Pepping- wees op de nauwkeu stelling' der begrooting. De voorzitter merkte daarbij op, dat die nauwkeu righeid iu de praktijk zeer lastig is en vele admi nistratieve moeielijkheden oplevert, waarvan hij enke le voorbeelden aanhaalde. 1)6 lleer Valkering vreesde de ontevredenheid der ingezetenen wanneer zij de aanslagbiljetten thuis krijgen. De heer Kooij verwees naar het slechte jaar, hoopte op beter en vond daarom 710 verhooging voldoende. UiJ de stemming verklaarden de heeren Kooij. Kleef, a kering. Pepping ep de Jong zich voor verhooging W, heeren Kuijs en Vis zich voor 1verhoo ging. De begrooting werd dus vastgesteld zooals zii was aangeboden. Het onderwijzend personeel werd benoemd tot per soneel belast met het herhalings-onderwijs met den heer G. J. Meijer tot hoofd. Wegens verleend ontslag aan den heer Dijckmees- ter als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, stelde de voorzitter aan de orde een nieuwe regeling voor de werkzaamheden van den Burgerlijken Stand. Bij de ze nieuwe regeling werd tot tweeden ambtenaar uit den raad benoemd de heer P. Kuijs en tot ambtenaar buiten den raad de heer J. P. Annaert, Wat, de finantieele regeling betreft, stelde de voor zitter voor den len ambtenaar in plaats van 50, e geven en 10 aan den vervanger, welk voor- stel zonder eenige bespreking aangenomen werd. tot vaststelling der verordening aangevende verordeningen tegen welker overtreding straf is dreigd, werd ^conform het voorstel van B. s ten, daarbij werd in de algemeene police rung de bepaling opgenomen dat het strafbaar wordt gesteld indien eigenaars of gebruikers van vaartui gen, liggende langs de gemeonte-schoeiïngen, door te lagen waterstand de vaartuigen aan die sehoeiïngen laten hangen. e I )p door B. en W. voorgestelde af- en overschrijvin gen en betalingen uit den post/ voor onvoorziene aaven, zoowel als de suppletoir© begrooting IJlt werden zonder besprekingen goedgekeurc na de openbare vergadering werd gesloten UIT GRAFT. Gisteravond werd door stemgerechtigde der Ned. Herv. Kerk alhier, tot predikant ds. H. W. Bosch te Egniond aan den Hoef. DE SCHERMER IN DE OLIE. Toen de groote petroleumwagen van de firma Hols- muller alhier, hedenmorgen de Schermer inreed, brak ongeveer bij de „Drie Koningshoofden" de achteras. De paarden schrikten, doch waren spoedig tot be daren te brengen, een wiel rolde te water, doch kon weer op het droge worden gebracht, maar de wagen kantelde met liet gevolg dat de automatische afslui ting van den tank brak en de inhoud Purol, ongeveer 1400 liter, zich over den weg spreidde. Gelukkig was het publiek dat er bijkwam zoo voorzichtig geen brand te veroorzaken, maar vulde de inmiddels gehaalde emmers, vaten en kannen met het brandbare vocht waardoor het ongeluk en de schadepost voor de be trokken firma deze lichtzijde heeft, dat velen in de Schermer voor eenigen tijd goedkoope lucht zullen hebben. DE den het met wegen, het- w<egen nu goed eens, de te verhoogen. weer aflos- door bleek saldo, erg voor zoo weinig MIDDENSTANDSBOND EN DE TARIEF WET. In de te Hoorn gehouden vergadering van den Cen- t-ralen Raad der Haarlemsohe Hanze, bond van R. K. Vereenigingen van den Ilandeldrijvenden en Indus- trieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, is bij acclamatie de volgende motie aangenomen: „De afgevaardigden der navolgende R. K. Midden- standsvereenigingen, vertegenwoordigende ruim 2500 leden der afdeelingen van den diocesanen bond van R. K. Middenstanders in bet Bisdom Haarlem in cen trale vergadering- te Hoorn bijeen; achten de behandeling van de Tariefwet in Ned. Middenstandsbond een daad in strijd met federatief karakter van dien Bond en in strijd art. 23 en 4 van zijn statuten; verklaren dat het hoofdbestuur van den Bond op die vergadering in gebreke is geblev-en de statuten te handhaven, waardoor het hoofdbestuur het vertrouwen heeft verbeurd; zijn van oordeel dat daardoor de rechten van onzen Diocesanen Bond als aangesloten ernstig zijn ge schaad besluit liet hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze op te dragen zijn lidmaatschap van dien Bond op te zeggen." Alvorens lot deze motie werd overgegaan, voerden verschillende leden het woord, die allen voor afschei ding waren, eenigen reeds dadelijk, anderen zoodra de R. K. Federatie is tot stand gekomen. Opmerking verdient het, schrijft het Centrum, dat over deze zaak alleen gesproken werd door leeken de aanwezige geestelijken namen aan de discussie geen deel. HET VRIJE TOONEEL. lidmaten j Op hun jaarlijksche rondreis doen de heeren J. H. beroepen j Speenhoff en Nap. de la Mar steeds ook Alkmaar aan en telkenjare opnieuw vinden ze hier een volle Har moniezaal en eeu warm gestemd publiek. Gisteravond was het niet anders ook nu weer veel bezoekers, dankbaar voor de gelegenheid om eens hartelijk te la chen. Vermoedelijk zullen de heeren Speenhoff en de la Mar de grootste waardeering van het publiek moe ten deelen_ de een geeft den eersten, de ander den tweeden, de voorkeur. Wij voor ons, aarzelen geen oogenblik, den heer Speenhoff oneindig veel hooger te stellen dan den heer de la Mar. Van den dichter-zan ger krijgen we niet spoedig, van den humorist al heel gauw genoeg, lerwijl de heer de la Mar gisteravond geheel de joviale humorist was, overtrof de heer Speenhoff zich zelf, althans we hebben hem nog- nim mer zoo sympathiek jegens het publiek gestemd ge zien. Hij zong een reeks- politieke en andere spotlied jes en een paar „brie-ven," terwijl hij het weemoedige genre aan mevr. Speenhoff schonk. We durven vra gen of dit wel juist gezien is. Immers hoezeer de zan ge res expressief tracht te zingen, do indruk die bijv het. teere „Kleine kleuters" gisteravond op ons maak te, kon niet halen bij de herinnering aan de sobere en daardoor aangrijpende vertolking van dit liedje dooi den dichter-zanger zelf. Een van de bestgeslaagde spotgedichten, vonden we gisteravond Lucifer, terwijl iu het ietwat sentimenteel aandoenlijk genre liet scheepje extra vermelding verdient. Zoowel het echtpaar Speenhoff als de heer de Ir Mar had een uitbundig succes en werd bij herhaling geestd rif tig teruggeroepen. Het ambtenaarsspel „De Hazepoot" was een éénnk tertje, dat alleraardigst zou zijn, wanneer het met een ,slot dat pakteindigde. Nu loopt het dood in een onbenulligheidje, terwijl het wat dialoog betreft, toch wezenlijke kwaliteiten bezit en den heer de la Mar gelegenheid biedt te laten zien, dat er in hem tooneel spelerstalenten schuilen, die hem ver boven zijn ge wone grove werk verheffen en die het doen betreuren, dat het hem helaas d'oor een noodlottige omstandig heid niet gegeven werd, zijn roeping te volgen. Na de pauze kwam „Henkie op Manoeuvre," waar van we maar niet meer zullen zeggen, dan dat het her haaldelijk lachsalvo's door de- zaal daveren deed .Mis schien wil de heer Speenhoff er bij gelegenheid wel eens oen bijtend liedeke op maken het lijkt ons een dankbaar onderwerp, om daaraan den smaak van het publiek en het streven van het vrije tooneel te toetsen, het zou zich uitnemend aansluiten bij de Lucifer-sa- tyre en de onware en daardoor onwaardige Kuyper-sa- tyre op het répertoire kunnen vervangen. Hickendorff, bariton, (Berlijn), mej. Anna. S. E C van Rooijen, sopraan, (Amsterdam), de heer Cavi Thalheim, viool (Berlijn) en de heer Joh. II. Loser, piano, (Amsterdam), een buitengewoon concert geven' In de groote zaal der „Harmonie" te Alkmaar. Over de optredenden deelt men ons het volgende mede De heer Hichendorff uit Berlijn is een landgenoot van ons. Hij is geboren te Tiel, heeft eerst gestu deerd aan het koninklijk conservatorium in den Haag, daarna te Frankfort a/M. en te Berlijn, alwaar hij' nog eenigen tijd studeerde onder Prof. Emmerick. Van de vele concerten, waar hij overal met veel suc ces optrad, worden Frankfort a/M„ Wiesbaden, Brunswijk, Berlijn en Boekarest in de eerste plaats genoemd. Overal roemt men zijn prachtige stem en artistieke voordracht. Mej. Anna S. E. C. van Rooyen uit Amsterdam, is eerst leerlinge geweest van Anton Averkamp te Am sterdam, terwijl zij later hare studiën te Berlijn vol tooide. Zij heeft reeds in verschillende concerten me degewerkt o. a. ook in Berlijn, waar haar mooie, sym pathieke sopraanstem zeer geroemd werd. Ook de vio list. die voor de eerste maal in Holland; heeft in het buitenland ee-n goeden naam. De heer Joh. II. Loser, pianist te Amsterdam, een bekend kunstenaar, heett de piano-begeleiding dei- verschillende nummers op zich genomen. Op dit concert zullen werken van beroemde compo nisten worden uitgevoerd. De prijzen zijn zoo laag gesteld, zoodat .iedereen daarvan gebruik kan maken. o.ptreedt§ AANVARING. Te Cuxhaven heeft een aanvaring plaats gehad tus- schen de torpedoboot F 167 en het Nederlandsche stoomschip Athleet. Beide schepen zijn zwaar be schadigd, maar konden met eigen kracht de haven be reiken. een Jnge samen- DE ONTVREEMDE POSTZAK. De postzak, die dezer dagen te Scheveningen ont vreemd werd, bevatte, blijkens de opgave der Haag- sche politie, o. a6437,05 aan geld en 13.000 aan effecten. De dief heeft dus een goeden slag gesla gen. de be en W. be- politie-verorde- uit- dienst vvaar- 1N DEN JENEVER GESTIKT. Op het Hofplein te Rotterdam is gisteravond in ver- r-egaandeti staat van dronkenschap gevonden een 35 jarig onbekend man. Hedennacht bleek hij in den jenever gestikt te zijn. NOG EEN SCHIP VERGAAN. Daar tot heden toe niets van het loggerschip „Kik," VI 118, der reederij I. H. Warneke, is gezien of ver nomen, schijnt ook dit visschersvaartuig in den storm van 30 September j.l. te zijn vergaan. De bemanning bestond uit 12 personen en wel 5 Amelanders, 2 uit Den Helder, 1 uit Middelharms, 1 uit Oosterbierum, 1 uit Rotterdam en 2 uit Vlaardin- gen. Vijf der opvarenden waren gehuwd. DE TILBURGSCHE INDUSTRIE- EN HAN DELSBANK. Het deskundig onderzoek naar den toestand van de gisteren gesloten Tilburgsche Industrie- en Handels bank heeft aan het licht gebracht, dat de directeur Bidez met medewerking van den boekhouder Bertens, een bedrag van 130.000 verspeculeerd en 1500 aan kasgeld niet verantwoord heeft. De heer Bidez, iemand van Belgische afkomst, is naar zijn vaderland gevlucht, Naar men zegt, zal aan de Belgische justitie zijn uitlevering worden aangevraagd. Hij heeft echter een Belgisch advocaat naar den houder der bank, dten beer Houben, gezonden, tot bespreking van de zaak. Eenige landbouwers zijn met vrij groote bedragen in de zaak betrokken. De aandeelen zijn meest ge plaatst bij jle familieleden van den heer Houben. Er van betaling nog afwezig. zal bij de Bredasohe rechtbank uitstel worden gevraagd. De boekhouder B. DE DURE TIJDEN. Naar wij vernemen heeft de Coöperatieve Vereeni- ging „Ons Belang', alhier, wegens de dure tijden, van af heden tot 1 Maart 1912 het loon van haar getrouwd personeel met f 1,per week verhoogd. „EVANGELISCHE UNIE." Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Zondag avond a.s. ten 7 ure in de Kapelkerk een Godsdien stige bijeenkomst gehouden zal worden ter herdenking van den Kerkhervorming, waarin als spreker zal op treden Ds. P. L. L. Post van Rijswjjk, terwijl een gemengd koor eenige gewijde liederen zal zingen. VERLATEN VAN DEN DIENST. De off. van gez. Ie kl. jhr. F. A. van Suchtelen alhier, die benoemd is tot controleerend geneesheer bij den gemeentelijken geneesk. dienst te 's-Gravenhage, zal binnenkort den dienst verlaten onder gelijktijdige benoeming tot reserve-officier van gez. Ie kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 29 en 31 October 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond uur, Ds. Verwaal. Heidelb. Cat. Zond. 13. 31 October, 's avonds 7 uur, Ds. Vinke. Herdenking der Kerkhervorming. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evangelische Unie, avond 7 uur, Ds. P. L. L. Post. van Rijswijk. Herdenking der Kerkhervorming. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Dr. A. Rutgers van der Loeff, pred. te Haailem. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Westra. 31 October 's avonds 7 uur, Ds. Westra, herdenking der Kerk hervorming. Rem.-Ger. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Collecte voor de Gustaaf-Adolf-Vereeniging, Geiet. Kerk, 10 uur, Ds. Offringa, van Herwijnen, bediening van het PI. Avondmaal, avond 6 uur, dankz dezelfde. Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Gerst'. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3VS—5 uur, vergadering van de knapen vereeniging „Sainuel." Gebouw W aakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond var 87, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus" A A I - "1 /V TI iVZvl 'I Tl OP O* 1"\ r\ w HET KANON TE BR1ELLE. Het historische kanon van de Bred erode is gister morgen door de torpedisten te Brielle, die er een af fuit voor gemaakt hadden, gebracht naar de vestibule van het. stadhuis, waar het. thans voor een iede bezichtiging is. Ier ter l itslag her, in de ris mr. A. van herberi UIT SINT PANCRAS. de verkooping op Donderdag 26 Octo- - Vi^n Rijus, ten overstaan van nota- t H. de Lange te Alkmaar, le van 13 per- Perceel 1, 2, 3 en 4, groot 39Pa A. Wagenaar voor 4025. Perceel 5, 6 en 7, samen groot 29 door Jn. Duif voor 2959,50. 8' 9- 10 en 11. samen groot 30 kocht door 0. Kloosterboer voor 2805. Perceel 12 en 13, samen groot 22%'snees, door A. Nieuwknd' voor 2355. riet geheole bouwland, eigendom van den S. Bregman te Alkmaar, groot 121 snees, heeft opgebracht, 12144,50. 2e. Een perceel bouwland, groot. 22 a. 50 c a of 9% snees, eigendom van den heer J. Spaan alhier, gekocht 83 Kloosterboer Dz. voor 88 snees, ge- gekocht heer alzoo per snees of Donderdag 26 October had het nader overleg E. W. vaststelling van de plaatsing plaats van den Raad lozer gemeente metTr'. Meleluor te Koedijk, ter va den tZZTï? ln «^garage °P het terrein bezui ie secretarie en openbare school. I 1 op'j?1®, 1,1 loco pn vaststelling van woderzijd- sehe verplichtingen met het oog op rooilijn en af stand van raadhuis en school, is men tol nlgeheele overeenstemming gekomen, zoodat. eerlang dr Meb zich in deze gemeente zal vestigen •hi MUIZENPLAAG. Ten gevolge van het stijgen van, het water in de Langstraatsehe polders, worden de bewoners in de na bijheid zeer geplaagd door muizen en ratten. Deze diertjes, die eerst in ontelbare menige iu de weilan den huisden, hebben thans een goed heenkomen ge zocht in de huizen en stallen. Al worden er ook dui zenden gedood hun aantal schijnt niet te vermin deren. t Is Pen ware plaag geworden. ONTSLAGNAME WETHOUDER. In de a.s. Dinsdag te houden raadsvergadering komt o.m. ter tafel benoeming van een wethouder we- g'ens het door den heer Zaadnoordijk ingezonden ont slag als zoodanig. Bij de door ons ingewonnen inlichtingen bleek ons dat deze ontslagaanvrage een gevolg is van de vorige benoeming. Mei zal zich herinneren dat bij de eerste stemming in de vergadering van 5 September de heeren Zaad noordijk en Glinderman ieder 9 stemmen verkregen, terwijl een stem blanco was uitgebracht. Na eenige ^beraadslagingen werd toen besloten dat er onmiddellijk eene herstemming moest plaats heb ben, waarbij deze heeren zie-h van stemmen onthielden. De heer Zaadnoordijk werd toen benoemd. Deze wijze van benoeming schijnt volgens enkele heeren raadsleden niet conform de wet te zijn. De heer Zaadnoordijk besloot daarom den raad an dermaal in de gelegenheid te stellen een uitspraak te doen. voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 572 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Consistorie Geref. Kerk, Gudegracht D 83, Woens dagavond 8% uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst. 31 October, s avonds 7 uur, Ds. Groot. Herdenking dei- Kerkhervorming. Herv. Gem. te Heiloo, ffl/2 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. O, Ko ning van Enkhuizen. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 9i/2 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Kieboom. 21 October, 's avonds Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Plerv. Gem. te Schermerhorn, '«avonds 61/2 Ds. Groot, te Oudorp. Ger. Kerk, 9i/2 uur, preeklezen. Ds. F. W. J. v. d. 7 uur (hervorming) „Hygiea" oefening 7—8 voor jongens, AGENDA. VRIJDAG. Schaak- en Damclub V. V. V. Dames Gymnastiek-vereeniging van 67 uur voor meisjes, van van 8—9 voor Dames in het «tulden Vlies. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor dames, i% uur, voor heeren 8% uur, gebouw Diligentia. Ledenverg. A. B. B., Voorwaarts. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, lezing door mej. Schwimmer, 8 uur, tuinzaal Harmonie. ZATERDAG: Gymn.-Ver. „de Halter," 89 uur, adspir. van 12 16 jaar; 9—10 uur voor leden van 16 jaar en ouder, ingang Lindegracht. „Gulden Vlies.' EEN CONCERT. Woensdag 1 November a.s. zullen de heer Joh. Th. 1T ALIA AN SCII-T URKSCHE OORLOG. liet wordt bij den dag- duidelijker, dat (le oorlog eerst nu beginnen gaat. Wel deelt een officieele me- ledeehng uit Tripolis mede, dat de Italianen er best i oorstaan, maar er zijn redenen genoeg om hieraan te twijfelen. Het spreekt wel van zelf, dat het ter dood brengen der „opstandelingen" na. de poeslieve procla maties den onrust onder de opstandelingen doet toe nemen, een opgewonden stemming onder de Arabieren teweeg brengt, welke weinig goeds voor de Italianen voorspelt. Er moeten achter de stad Tripolis niet minder dan 30.000 ongeregelde Arabische ruiters, on der bevel van Turksche officieren staan. En de Ita-~ lianen begaan allerlei onhandigheden, blijkbaar ten gevolge van gebrek aan lokale kennis. Zoo blijken de zware paarden, de muildieren en ezels, welke medege nomen werden, absoluut onbruikbaar. Naar verluidt zullen de Italianen spoedig- nog een 10.000 man zenden. De Standard meldt, dat de Se- noessi besloten hadden de Turken te ondersteunen. Zij zouden 16.000 man ter beschikking van Enver-bey hebben gesteld en over veel ammunitie en levensmid delen beschikken. De geruchten blijven aanhouden, dat de regeering- huiverig is, bepaalde verliescijfers geven, wijl een lechte indruk in Italië wordt gevreesd. Aan beide kanten heerscht nog steeds een ernstige censuur. Maai- uit beide oorlogvoerende landen ko men minder gunstige berichten. Uit Italië wordt gemeld, dat de handel lijdt dooi den oorlog- waarop men thans de aandacht vestigt, omdat de hoop op een spoedig einde van den veldtocht is vervlogen. En in 1 urkije worden ernstige gebeurtenissen ge vreesd. De Lok. Anz. is van meening, dat iederen dag ernstige verwikkelingen te wachten zijn in de po litiek van het Jonge Turkije. Een paar verspreide berichten laten we hier nog volgen. Allereerst de officieele Italiaansche mededeeling uit Tripolis, waarvan hierboven sprake was: De ontwapening* van de Arabieren wordt voortgezet. Een veertig opstandelingen zijn ter dood gebracht.. Onze stellingen zijn versterkt. De oase van Tripolis is van Arabieren gezuiverd. Den 24en 's ochtends heeft het vliegtuig vijanden opgemerkt, die zich van Azizia in een halven kring, waarvan het eene uieinde op den weg van Azizia rustte en het andere op de oase ten oosten van Tripolis, naar onze voorposten begaven. De luchtman schatte hun aantal op vijf- tot zesduizend. Nu en dan vertoonden zich hier en daar nog andere vijanden, tot vlak bij onze voorposten, zon der echter iets vijandelijks te doen. Toch namen de artillerie en het marinegeschut do oase onder vuur. Behalve wapenen zijn er ruim een millioen patronen voor Mauser-geweren in beslag genomen. Ze waren overal in Tripolis verborgen, in huizen en kelders of in den grond begraven. De Arabieren worden overal rong bewaakt. Zij mogen eigenlijk niet vrij meer rondgaan. Onze verliezen zijn nog niet vastgesteld, maar ze zijn minder dan er eerst werd geschat. Er zijn goede berichten van Homs, Benghasi, Derna en Tobroek. Vervolgens ontleenen we aan de N. gc-tide telegram: De bladen te Rome berichten de volgende bijzon derheden over het ter dood brengen van den kawas i an het. Duitsche consulaat. De neger, g-enaamd Hoessein TIamed, werd beschuldigd, dat hij gedurende het gevecht bij de oase van Tripolis, een zwaargewon den Italiaanschen soldaat zou hebben doodgestoken. >e behandeling voor den krijgsraad geschiedde in het R. Ct, het- vol- I midden van een carré, dat gevormd' werd door het eerste regiment genie. Van achter de troepen woon den vele Europeanen en eenige inboorlingen de behan deling bij. De beklaagde loochende alles, maar verscheidene getuigen, waaronder een Arabisch meisje, dat zeide /le misdaad van uit een venster gez.ien te hebben, we zen beklaagde als den dader aan. Na de misdaad zou Hoessein met den bebloeden dolk in de hand in het. Duitsche consulaat zijn gevlucht. Na een behandeling van ongeveer drie kwartier werd het doodvonnis over Hoessein uitgesproken. Hoessein, die tot bet laatste oogenblik zijn kalmte had bewaard, mompelde slechts: „Het is niet rechtvaar dig- Hij werd terstond op het plein voor het gouver nementsgebouw gebracht, waar men hem op een stoel deed neerzetten. Vervolgens werd hij door acht sol- ilaten van achteren gefusilleerd. De andere doodvon nissen werden op dezelfde wijze voltrokken." uriositeitshalve zij ten slotte nog melding gemaakt van het volgende: Een Iurksch parlementair-eischte gisteren van lonèl I-ara, dat hij zijn stellingen zou overgeven, kolonel antwoordde, dat de Turken en Arabieren maar moesten komen nemen. De correspondent van de Frankfurter Ztg. te Tri polis seint aan zijn blad: Naar ik verneem heeft Hassoen pasja, de door de Italianen gehandhaafde burgemeester, die reeds lang een Italiaansche tusschenkomst had g-cwenscht, van zij.n zoon, een Turksch artillerie-officier verlangd dat hij in de stad terug zou komen. De zoon heeft geantwoord dat hij met genoegen naai T ripolis zou terugkeeren, waar hij zijn vader on middellijk het hoofd zou afslaan. RUSLAND. Gisteren kregen verschillende groote buitenlandsche bladen het bericht, dat op den Tsaar een aanslag zou zijn gepleegd. Hoewel dat bericht ons nog niet bekend was, kregen we een tegenspraak uit den Haag. Voimoedelijk is het bericht toe te schrijven aan een beursnianoeuvre. ko- üe

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2