DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I 'H M DamrubrieL. Noordhollandsch Landbouwkrediet. SAFELOKETTEN. Bouwterrein No. 254 Honderd m dertiend jaargang* 1911 ZATERDAG 28 OCTOBER. SPROKKELINGEN. mm'f wmMw, Hoe komt het dat ik ziek ben ADVERTENTIE N. aan den Wester weg, Nassauiaan en Egmonderstraat rmm, ÜL kra i» r>i@k i MAROKKAANSCHE WREEDHEID. IM H itIs 1 n WM wm. m .wm mm Te bevragen bij A. O. DEN BOESTERD. Toussaintstr. 0. ALRMAARSCHE COURANT. HET GROOTSTE WARENHUIS. Te Londen wordt binnenkort een warenhuis ge opend, dat geheel uit wit graniet is gebouwd en waar van het front 840 voet heeft. De koperdraden voor de eleetrische verlichting hebben een gezamenlijke lengte van 38,616 nieter en de lichtsterkte bedraagt 1.350.000 kaarsen. Honderdduizend personen tegelijkertijd kan dit reuzengebouw bevatten. Vijfduizend bedienden zullen in de 115 verschillende afdeelingen de klanten bedienen. 24 liften en 154 trappen zijn er in het ge bouw. Op het dak wordt zelfs een cel voor draadlooze telegrafie ingericht, terwijl er in het geheel 800 tele fooncellen zijn. Voor den bouw is 21.000.000 pond staal gebruikt, 's Zomers kunnen de bezoekers zich in een daktuin verfrisschen. Ook is er een kinderspeel plaats, waar gediplomeerde kinderjuffrouwen dienst doen. Dat ontspnnnings-, schrijf- en leeszalen aanwe zig zijn, ligt voor de hand. Geheel nieuw echter is pen informatiebureau, waarin aan vreemdelingen alle mogelijke, inlichtingen worden verstrekt. SPIONAGE. Spionage is wel zoo oud als de oorlog zelf, maar dank zij de verbetering in het verkeerswezen en den berichtendienst is haar taak aanzienlijk gewijzigd en uitgebreid. In den tijd van Napoleon was een school meester een uitstekend spion het kwam er destijds vooral op aan,, nauwkeurige plannen der wegen, plaat sen, versterkingen in het rijk .van den tegenstander over diens sterkte, hulpbronnen etc. te verkrijgen. Maar daaraan had de spion destijds ook al meer dan genoeg, en met groot levensgevaar moest hij zijn taak volbrengen, immers, werd hij betrapt, dan wachtte hem de strop. Tegenwoordig leveren de statistische jaarboeken, tijdschriften en de couranten, ja zelfs reisgidsen, meer militair interessant materiaal dan een eeuw geleden de handigste spion zou kunnen verzamelen. De spio nage bepaalt zich in onzen tijd hoofdzakelijk tot het vorkrijgen van mobilisatie-plannen, speciale teekenin- gen over den aanleg van vestingen etc. en snelle in lichtingen over voorgenomen nieuwe bewapening. Aan elke technische nieuwigheid wijdt de „vriendschappe lijke vijand" zijn aandacht. Naar het oude recept: „Waar de duivel niets kan uitrichten, zendt hij een mooie vrouw", worden in on ze dagen ook door schoone vertegenwoordigsters van het zwakke geslacht bespiedersdiensten verricht. Een bijzonder soort spionage vormen de „studierei- ren" van officieren - wordt zulk een studeerend-rei- zend officier gepakt en vindt men zijn aanteekeningen niet al te verzwarend, dan wordt hij beleefd verzocht j zich naar den anderen kant der grenzen te begeven. Ook de militaire attache's hebben tot plicht, hun regeering over alles te berichten, wat voor haar van belang is of worden kan. Hoe ze achter hun mededee- lingen komen is hun zaak, zij kunnen hoogstens ge vaar loopen, wanneer zij zich compromitteeren, om dan teruggeroepen te worden. Reeve een ries van zes weken naar Johannesburg en Kaapstad ondernam, was haar verd'ienst bepaald op 60.000 gulden. De Fransche tooneelspeelster trad veertien dagen lang in het Hippodrome te Londen op voor 18.000 gulden. De grootste bedragen worden echter aan danseres sen uitbetaald. Maud Allen heeft van een Ameri- kaansch impressario voo'r het als gast optreden tijdens 50 voorstellingen niet minder dan 300.000 gulden ge kregen. En aan de Russische danseres Anna Palowna moet voor één enkele voorstelling in Chicago niet minder dan 24j.000 gulden geboden zijn. DROEVIGE FEITEN. Op het laatste Duitsche congres voor sociaal-poli tiek is uitvoerig gesproken over den gevaarlijken leef tijd, waarop de industrie niet meer of niet graag meer verbintenissen met arbeiders aangaat, Eenige hoog leeraren meenden, dat deze kritieke leeftijd omstreeks veertig jaar is. Een feit is het, dat verscheiden Duit sche arbeiders van 40 tot 50 jaar het Duitsche rijk veriaten en over de grenzen aan een goede betrekking trachten te komen. Een werkman van 45 jaar heeft, geldt het algemeen, weinig- kans om een goede, vaste betrekking te krijgen, zijn kansen worden van jaar tot jaar minder en op 55-jarigen leeftijd is het zuiver toeval wanneer hij nog- in een betrekking geplaatst wordt. De moderne vennootschappen met hun direc teurs en bazen, die zelf vaak verwisselen en die niet door gemeenschappelijke herinneringen een band met de arbeiders hebben, laten hun gevoel in het geheel niet spreken. Vele groóte eüectriciteitsondernemin- gen nemen geen menschen meer aan, die ouder dan 45 jaar zijn. Ook in het bouwvak moet het uiterst moei lijk zijn op dezen leeftijd in een nieuwe betrekking te worden geplaatst. De meerderheid der werklieden wordt tegenwoordig niet meer oud in één bedrijf. Men ziet dus, dat tegenwoordig reeds op den man- nelijken leeftijd nooden ontstaan, die vroeger slechts voor de grijsaards opdoemden. Droevige feiten, voor- Zwart 7, 8, 9, 13, 16, 19, 20, 35. Wit21, 29. 34. 38, 39, 45, 48, 50. Oplossing 1. 38—32 1. 16 38 2. 4843 2. 38 49 3. 29—23 3. 19 28 4. 39—33 4. 28 30 5. 5044 5. 49 40 6. 45 11! Wij verwijzen de oplossers nog naar het vraagstuk in deze rubriek, dat op dezelfde slagwending berust. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: G. Clock, D. Gerling, J. Hontkooper, J. K. G. van Nieuwkuijk, te Alkmaar, S. Homan, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem, S. de Jong, Alkmaar. Slagzet in de partij. In den volgenden stand maakte de heer D. te Parijs een mooien slagzet: Bijzonder wreed moeten de terechtstellingen in Ma rokko soms zijn. Een passa draagt, alsof een kip den hals moet worden omgedraaid, zijn soldaten op, den misdadiger, die voor hen staat, te dooden. Het duurt niet lang, of een paar melden zich voor het beuls werk aan. De een pakt den ter dood veroordeelde snel ruggelings beet en gooit hem op den grond, terwijl de ander op diens schouders gaat zitten en hem met een klein mesje in den hals begint te snijden en te steken. Misschien komt het den wreeden moordenaar, wiens gelaat en handen reeds bevlekt zijn door het bloed van zijn slachtoffer, in den /in, dat hij wel eens wat meer dan het gewone beulsloon zou kunnen verdienen. Dan houdt hij midden in zijn afschuwelijk werk op en verklaart, dat hij het niet zal voltooien, zoo hem niet nog vijf doero's worden toegestaan. De passa en de beul gaan nu aan het loven en bieden. De eene vloekt, de andere brult. Eerst als men het eens is geworden, wordt de misdadiger verder geslacht. Na dat het lijk verwijderd is, verdeelen de beulen onder elkaar de kleeren en gaan daarna, alsof er niets ge beurd is, kalmpjes bij hun theepot een pijp rooken. De gevangenen, die in de kerkers worden gestopt, zijn er al even slecht aan toe als de terdoodveroordeel- den. In dikke ketens geklonken moeten ze gehurkt liggen. Soms snijdt men hun wonden in de huid en strooit er salpeter in, zoodat de armen langzaam eu onder vreeselijke martelingen afsterven. Ook snijdt men hun de handen en voeten af of trekt hun den huid' bij streepen van het lichaam! SLACHTOFFERS DER MODE. De meeste ongelukken bij het in- en uitstappen op spoor- en tramwegen, is blijkens een te Nieuw York gepubliceerde statistiek te wijten aan de hooge hak ken en de nauwe rokken der dames. De Pensylvania- iijn heeft de oorzaken der ongel ukken gedurende de laatste drie maanden laten vaststellen en dit onder zoek leerde, dat alleen in Nieuw York niet minder dan 73 vrouwen aan de hooge hakken of de nauwe rokken ernstig en blijvend lichamelijk letsel te wij ten had. In de meeste gevallen bleven de vrouwen bij liet uitstappen met de hakken aan een treeplank han gen en vielen dan voorover op het perron. De maat schappij merkt eveneens op, dat de vrouwen ten allen tijde levensgevaarlijke en onhygiënische modes ge volgd hebben. OM VAN TE WATERTANDEN. Sarah Bernhardt krijgt voo.r haar optreden in het Coliseum te Londen wekelijks 12.000 gulden en Leon cavallo ontving voor het 12 maal dirigeeren van zijn „Bajazzi" in verkorten vorm in het Hippodome 14.400 gulden. De bekende danseres Gaby Deslys, welke thans in den Wintertuin te Nieuw Yorkoptreedt, krijgt voor elke matinee-voorstelling 1200 gulden en in de twaalf weken, waarvoor zij geëngageerd is, ver dient ze 120.000 gulden. De hoogste gage, welke, in Amerika aan het variété aan een man werd betaald, ontving de Engelsche hu morist Harry Lander, die 12.000 gulden per week kreeg en die gemiddeld, ook in Engeland, wekelijks 6000 gulden verdient. Teen vier jaren geleden Ada IETS OVER HERSENEN. In het pasverschenen nummer van de Fransche „Revue" is een artikel opgenomen over „De weten schappen tegen de vrouw", waarin weerlegd wordt de vaak verkondigde opvatting, dart de vrouw niet de zelfde rechten kan laten gelden dan de man, wijl haar hersenen anders zijn. De schrijver 'betoogt, dat bij een zelfde ras, in een zelfde land, de hersenen van man en vrouw over het geheel' in gewicht en van vorm gelijk zijn. De om vang van ons hoofd en de vorm van onze hersenen, wijzigen zich evenwel naar gelang van onze ontwik keling. Lacassagne en Cliquet hebben metingen gedaan bij 190 doktoren, 133 soldaten, die lager onderwijs hadden genoten, 72 angel-etterde soldaten en 91 gevangenen. Hun conclusies bevestigen1 de stelling van Broca, dat intellectueel© arbeid niet slechts onze hersenen doet vergrooten, maar ook de vorm daarvan volmaakter doet worden. Bij ontwikkelde menschen is het voor hoofd relatief meer ontwikkeld dan het achterhoofd. Het ligt dan ook voor de hand, dat een geleerde vrouw beter ontwikkelde hersenen, zal hebben dan een onwetend man. De waarnemingen hebben verder geleerd, dat de be woners van Auvergne veel grooter hersenen hebben dan de Parijzenaars, een Amerikaan uit. het Noorden zou, gaf de omvang- van de hersenen den doorslag, het moeten afleggjen tegen den. minst beschaafden neger uit Afrika. Maar, zeggen de anti-fénrinisten, de hersenen van de, vrouw zijn minder, geplooid dan die van den man. Deze tegenwerping- kan niet baten, immers de scha pen, die doorgaan voor de domste dieren, hebben bui tengewoon geplooid».- hersenen. Het verschil in de hersenen schijnt voort te vloeien uit de verscheidenheid van arbeid, dien ze moeten verrichten en heelemaal niet uit het verschil in intel ligentie. Uitgenomen uit dezelfde k&asse, uB.t hetzelf de milieu is <Je vrouw even intelligent' als de man, dikwerf zelfs is zij zijn meerdere. Dat men overigens zelfs voorzichtig moet .zijn met het aanvaarden der conclusies van hooggeleerden, be wijst het volgende avontuur: De hoogleeraar Spürzheim van Trier, kwam in het begin der negentiende eeuw te Parijs, wawrr zijn komst met veel ophef werd aangekondigd. H'ij beweerde, dat de denkbeelden, de verlangens, de nedgingen, de hartstochten afhingen van den vorm van bepaalde ge deelten der hersenpan. Op een goeden dag zou hij deze theorie aan het hoofd van een ter dood- gebrachte demonstreeren. De hoogleeraar gaf duidelijk de knobbels der lage instincten, der hevige hartstochten en der criminaliteiten aan er ontbrak er geen een. Toen hij gereed was, barstten de studenten in een luid gelach uit. De oolijkerds, blijkbaar weinig- eer bied gevoelend voor den grooten naam van den .ge leerde, hadden het hoofd van den misdadige»- stilletje*® verwisseld tegen dat van een braaf mannetje, wiens eenige misdaad was geweest, dat hij arm, in het, zie kenhuis overleden was Wit speelt: 1. 33—28 2. 32—28 3. 36 47 4. 40—34 5. 48—42 6. 46—41 7. 35 2!! Een zet, die wel bestudeering- waard is. Ter oplossing ditmaal het volgende: Probleem 154 van M. FABRE („le Damier"). (Welke practische slagzet maakt wit?) 1. 22 33 2. 23 41 (d» bwt«) 3. 21 32 4. 26 37 5. 37 48 6. 48 30 V/y/s 's/y/y/// wm. mm Zwart: 2, 3, 10/13, 15, 16, 18/21, 23, 24, 25. Wit27, 28, 32/36, 38/42, 44, 45, 48. Vraagstuk 60. Bladprobleem. Zwart: 2, 6/9, 13, 18, 19, 20, 24, 30. Wit: 17, 21, 27, 28, 29, 33, 37, 39, 45, 47, 48. .Oplossingen vóór of op 2 November. Aan de Dammers! 7 Met dank voor de ontvangen oplossj? ngen van bleem 153 en vraagstuk 58. Stand van het probleem van Botsrqv in Zwart: 8/12, 15, 18, 20, 21, 24/27. Wit: 29, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40, 4' 1, 43, 44, 48, 50. Dit probleem had de volgende scj Otterende ontle n o* l pro- j CORRESPONDENTIE. 8. J. te A. Uw oplossing van probleem 153 was niet geheel correct. De interessante slagwending is bijzonder mooi. Zie s.v.p. de oplossing- in deze ru br/«k' \o. 31». Y KAÏNER te Horni. „Lidové Noviny" 1911. ding 1. 33—28 2. 41—37 3. 36 7 4. 37—31 5. 4842 6. 50—45 7. 40—35 8. 35 24 9. 45 1. 24 31 2. 27 49 3. 12 1 4. 26 37 5. 37 48 6. 48 30 7. 49 40' 20 29, 5 (d. -f- 5 sch.) I Viaajfsluk 59 bedoeld aj# bladpj obleem, had dezeu ,tand: J lil Oplossing- van No. 315 (Gilbert Dobbs). 1. Df2 br enz. Df7 faalt op Df5 Oplossing van No. 316 (A. van Eelde). 1 Da4 a7 Td8, b8, a8 2 Dk7 enz. T g7 2 Pg7enz. Lg-1 2 Dh7 enz. Onv. 2 D d7 enz. Goede oplossingen van No. 315 ontvangen van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. Imhülsen en O. Visser te Alkmaar; G. van Dort te Leusden, Mr. Cl). Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink te Amsterdam, J. W. Le Comte en J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, J. Reeser t« Voorburg, J. Deuzeman te Frederiksoord, G. H. B. Hogewind te Utrecht, G. H. Goethart Jr. te Terborg, H. Strick van Linschoten te Rijswijk en O. Boomsma te Kampen. Van No. 316 van: F. Böttger en G. Nobel te Alk maar, F. Dekker te Akersloot, Mr. Ch. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, P. Bakker en H. Wee nink te Amsterdam, J. W. Le Comte, W. B. H. Mei- ners en J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, J. Reeser t# Voorburg, J. Deuzeman te Frederiksoord, G. H. B. IToogewind te Utrecht, G. H. Goethart Jr. te Terborg n O. Boomsma te Kampen. Daar wij het deze maal niet met ons zelf eens wa- en welk probleem wij zouden plaatsen, hebben wij het oudste zoontje van een onzer getrouwste oplossers uit twee opgaven laten trekken, waarvan het resul taat No. 319 heeft opgeleverd. Deze opgave werd ons met tallooze andere uit Praag toegezonden, terwijl de overbekende probleemcompo nist Stan. Trcala, redacteur der schaakrubriek in d» Lidové Noviny, er in blauw potlood een uitroepings teeken naast geplaatst had, zoodat hij haar blijkbaar een alleraardigsten 2zet achtte. Bij de oplossing trof fen wij eenige Boheemsche woorden aan, waarvan wij hopen de vertaling bij de oplossing aan onze lezers t« kunnen mededeelen. Horni schijnt een plaats in Rusland te zijn en d» componist een Bohemer, daar woonachtig. CORRESPONDENTIE. J. D. te F. De laatste 2zet, dien u ons zond (1 Lc4), verscheen 27 Mei j.l. als No. 292 in deze rubriek. Met de H. and II. Express ruilen wij sinds jaren. Harte lijk g-egroet. F. I). te A. Vriendelijk dank voor uwe belangstel ling. Mat in 2 zetten. Ingezonden mededeelingen. ,,IIoe komt het toch, dat ik ziek ben?" Hoevelen tellen zich niet deze vraag en hoe dikwijls niet met een gevoel van wanhoop. Ziek en nog eens ziek dag aan dag hoofdpijn, rugpijn, zenuwzwakte, uri- nekwalen, onophoudelijke vermoeidheid, rheumatische pijnen, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust, en klaar blijkelijk geen genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat de nieren de bron zijn van uw el lende. Zoodra de kwaal in haar oorsprong aangetast wordt, kan zij gestuit worden, doch alleen door toe passing- van een nierengeneesmiddel. Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn van onschadelijke kruiden ge maakt, die rechtstreeks en alleen op de nieren en blaas inwerken. Zij genezen hen, versterken hen en houden hen krachtig en gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zij de oorzaak van hun kwaal niet kennen. Zoodoende gebruiken zij niet het goede geneesmiddel en dit is het geval met vele nierlijders. Zij weten niet wat de nieren zijn en wat zij doen; zij begrijpen niet, dat wanneer deze or ganen niet in orde zijn, het geheele lichaam daaronder noodzakelijkerwijze moet lijden. Druppel voor druppel, den geheelen dag- en iederen dag van uw leven filtreeren de nieren de schadelijke onzuiverheden en het overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel worden deze onzuiverheden naai de blaas gevoerd en van. daar uit het lichaam verwij derd. Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn en zoodoende niet in staat zijn om hun werk te volbrengen, raakt het bloed overvuld met onzuiverheden en wordt uw geheele lichaam aangedaan, daar het met onzuiverhe den bezwangerde bloed door het lichaam wordt ge voerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken en heelen de nieren, zij maken hen volkomen geschikt voor het filtreeren van de onzuiverheden uit het bloed. t Wordt evenwel aan de nieren geen hulp geboden,j dan zullen gevaarlijke ziekten als waterzucht, marte-l lende urinaire kwalen, rheumatiek, lenden- en heup-l jicht enz. ongetwijfeld volgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Alkmaar ver krijgbaar bij de heeren Nierop Slothouber, Lange- straat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10,- voor zes doozen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9