DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eerste hulp hij Ongelukken, Honderd m dertiende (iargang. 1911. WOENSDAG Lesgeld f 10.» per cursus. 1 NOVEMBER. ENtiELSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. No. 257 Dit nummer bestaat uH 2 bladen. AANGIFTE van LEERLINGEN VRIJ- DAG van 2—4,3 NOV., voor den cursus ALKMAARSCHE KEJfNISGEVIJfG. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK- HAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge- zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering zijn overgegeven: DRIE KOHIEREN der PERSONEELE BELAS TING Nos. 3, 12 en 13, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 28 October 1911 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften' kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 31 October 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. te geven aan de ALKM. HUISHOUD" en IN DUSTRIESCHOOL, gedurende een lialijaar, tweemaal per week, 1 uur. SI. W. ARBEITER. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand ©«tober. Brieven.' Hoofd der Openb. School, Glanerbrug. J. Moeijes, Haarlem. D. Funter, H. H. Waard. W, Hogervorst, De Rijp. Briefkaarten. Mej. R. v. Twisk, Amsteidam. W. v. d. Brink, Eist. Mej. D. de Jong, Utrecht. Mej. C. van Dormolen, Rotterdam. Buitenland. A. Bakker, 1 Alberta (Canada). LONDEN, 30 October. Nadat een tijd! lang en steeds nadrukkelijker verze kerd was, dat Koning George en1 Koningin Mary niet naar Indië zouden gaan, zijn al die praatjes en pers- nieuwtjes uit clubs en couranten verdwenen. De pers is zelfs uitgenoodigdJ bet schip, de „Medina," waar mede H.H. M.M. de zeereis zullen doen, te komen zien1; doch de pers is niet bijzonder ingenomen met de manier, waarop de admiraliteit bij zulke gelegenheden hare gasten behandelt en ook nu weer wa« de uituoo- diging eigenaardig gesteld. Het was .eigenlijk enkel eene kennisgeving, dat de „Medina" dan-en-dan te zien was. Bij onderhoek bleek mij, dat elk journalist maar voor zich zelif moest zien hoe hij te Portsmouth kwam en dat er volstrekt geen zekerheid was, dat men, eenmaal daar, veel te zien zou krijgen. Enkele collega's, die meer vertrouwen in „Marine' stelden, waagden het er op en ziehier wat. een hunner me vertelde: „Toen we aan boord waren, stelde die officier van de wacht on-s onder de hoede van een Jantje, die ons bracht naar den1 „keeper of the royal cabins," een soort maritiem hofbeambte. Deze riep een marinier, die daar -ergens in zijn linnen corvéepakje rondliep; en dit tweeslachtig menschenkind deed wat hij kon. Hij zei, dat hij een enkele kajuit gezien had en ook wist waar sommige salons' te vinden) waren; maar va.n •het sichip zelf had hij geen flauw begrip. Hij wist evenmin wat de muziekzaal was, als waar de „divan" zich bevond! en kon ook niet vertellen op welk dek die koninklijke vertrekken te vinden waren. Hij wist niets en was volslagen: nutteloos, tot het schoon© oogeublik aanbrak, waarop we in de keuken afdeeling verzeild raakten. Daar werd hij welspre kend en geestdriftig-, want hij kon ons tot in de klein ste bijzonderheden uitleggen en laten zie.n hoe een elactriaobe aardappelschiller werkt'. Zoo kwamen we dan bij den „keeper of the royal cabins" terug en deze brave1 man overtrof den mari nier door een overstelpend gewichtige mededeeling waarbij de aardappelschiller in liet niet verzonk. Hij wist namelijk zeker, dat drie. koeien vau de boerderij [>ij Windsor Castl» mee op reis werden genomen en een boerenknecht om ze te verzorgen en te melken. „Maar als die nn eens zeeziek werd?" vroegen we vol zorlg. Doch d'e Britsche Admiraliteit kijkt verder dan haar en veler anderer neus lang is De „keeper enz." vertelde vol blijden trots, dat men gezorgd had een marinier voor het detachement uit te zoeken, die ook melken kan." Met dien aardappelschiller, de drie koebeesten en den melkvaardigen marinier mochten de- journalisten" aftrekken. Den eersten zagen ze tenminste, de laat ste evenwel evenmin als iets anders; en1 de commissa ris van politie in zekere groote Nederlandsche ge meente kan hieruit de les trekken, dat hij niet alleen staat in zijn eigenaardige sympathie voor de pers. Hij is er enkel niet zoo amusant bij. Van zeeziekte gesproken. De Koning en de Ko ningin zullen beproeven aan deze onaangename ge waarwording te ontsnappen. De bedden zijn namelijk zoo ingericht, dat ze niet met het schip meeslingeren, doch stil blijven hangen, al is 't nog zulk ruw weer. Of liet helpen zal? Voor Koning George is 't te hopen, want hoewel hij graag op z^e is en veel en lang „gevaren" heeft, heeft hij -evenals Nelson trouwens -geweldig gauw last van zeeziekte* De. kroonprins zal dezer dagen de „Medina" ook be zoeken en zal er wel wat meer van te zien 'krijgen dan mijn geachte collega's Z. K. H. is trouwens: een des kundige, na' drie maanden als adelborst op de „Hin dustan" gediend te hebben, waarbij hij bij een schiet oefening nog had Hunnen sneuvelen. Een kanonskogel rieocheteerde en trof de „Hindustan," vlak bij de brug; gelukkig was er juih't1 niemand in de buurt, ook de prins niet. Hij schijnt eenvoudig en natuurlijk te blijven, want toen hij bij een berekening een1 schromelijke fout in zijn driehoeksmeting had gemaakt, was 't eerste wat hij zei: ,,'kLIoop dat vader dat maar niet hoort, want die heeft me juist zoo gewaarschuwd zulke fou ten te maken." Als „vader" de couranten leest, weet hij er nu evenwel ai alles van. 'k Kon dezer dagen een kijkje nemen in het nieu we operagebouw van Hammerstein, in de nieuwe straat Kingsway, tusseben Strand em Hollborn. Het is een imposant gebouw, met front aan drie straten, terwijl de voornaamste gevel aan Kingsway bijna 90 M. breed is. Over den stijl wil ik me niet uitlaten; mij is verzekerd, dat deze de Fransch-Griek- sche is en ik hoop, dat dit mijne lezers voldoende op dat punt inlicht. Men komt met ,een marmeren trap in een dito ves tibule met Korinthiische zuilen, wier kapibeelen veel doch niet te veel verguld toonen. Tussöhen de zuilen staan voetstukken met borstbeelden van allerlei groo te toondichters. In de fries zijni, in medaillons, de koppen van andere componisten te zien. Achter de vestibule ligt een foyer, vanwaar men di rect in het balcon en de balcon-ioges komt-. Er zijn er hier 20, waarvan 12 een kleinen: salon d'entrée rijk zijn. De koninklijke loge ligt aan de uiterste rech terzijde en kan direct, door eeu spec.ialen ingang, van de straat bereikt worden. Aan elke zijde van den foyer galat men lanjgs ,een marmeren trap naar bene den, naar de stalles, waaromheen weer 10 logee zijn en waarachter een ruime salon om de geheele breedte vau 't gebouw ligt. Men komt ook met marmeren trappen naar de hoo gere gewesten:: „grand circle," dress circle" en „gal lery." Bij elk der drie is een foyer en een groote sa lon; alle banken hebben rug*- en armleuningen, er zijn geen pilaren -die het gezicht belemmeren, terwijl de rijen banken, ook in de „gallery" ('t „schellinkje"), zoo steil oploopen, dat men overal even goed.kan zien Wit, goud en „rose dn Barry" zijn de kleuren waarmee alles versierd is en dat maakt een rustigen en toch vrooïijken indruk. In het geheel kunnen er 2400 menschep plaats vin den, dus meer dan in Cdvent Garden, doch minder dan in! het Lyceum, dat er 400 en Druvy Lane, dat er 100 meer kan bergen. Het tooneel is 28 bij 22 M. groot .en het orkest is wel laag* geplaatst, doch nog geen meter benedten den vloer dier stalles. Het voet licht bestaat uit 200 ëlectrische lampen, terwijl er 1600 gebruikt worden om het tooneel te verlichten. De heer Hammerstein heeftl, naiar Engelsche ge woonte, een „house-warmer" gegeven: in den vorm van ee,n groot souper, dat om elf uur begon dus na afloop der voorstellingen elders. Zoowat de geheele muzikale wereld va,n Londen was geïnviteerd, die, op het in den tuin veranderd tooneel, aan kleine tafel tjes aanzat. liet gebouw is zeer vlug afgemaakt, verleden jaar; den 13 December, is de eerste steen' gelegd' en den 13den van deze maand heeft de eerste opvoering plaats. Men zall zeggen, dat 't getal 1-3 een onge luksgetal is. Doch in de eerste plaats is de heer Hammerstein een Israëliet en behoeft zich dus van de legende, ontleend aan het laatste Avondmaal, waar immers 13 aanzaten, niets a'an te trekken. In de tweede plaats is, naar hij beweert, het getal 13 voor hem juist een geluksgetal geweest; tal van zijn on dernemingen, die bijzonder goed slaagden, hielden juist met dat getal verband. 't Bijgeloof is dus ook voor hem de wereld nog niet uit, al staat het zijne vlak tegenover dat van andere raenschen. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van) de. militie-w.et werd1 artikel 21 (redenen tot vrijstelling) behandeld. De heer D u y s (S. D. A. P.) verdedigde het amen dement-Tier Laan (geen vrijstelling voor hen, die op geleid worden tot een geestelijk of godsdienstig- mensclilievendi ambt.) Het bezwaar, dat tlieol. studen ten, seminaristen, 'hun studiën zouden moeten onder breken, kan eveneens' voor andere catagorieën, zooals advocaten, kantoorbedienden enz., worden aangevoerd. Bovendien kunnen de a.s. geestelijken in hun vacantie dienen, als ze zich bij het reservekader verbinden. Ook tegen het 'argument, dat de kazernesfeer niet te verdragen is voor geestelijken' komt spreker op. Spreker wil de 1318 geestelijken gebruiken als. ad ministratietroepen. De heer Ve, rhey (IT. L.) verdedigde het amen dement-Thomson c.s. (vervallen van vrijstelling voor kostwinners.) De heer Thorn s o n (U. L.) verdedigde het amen dement betreffende, de vrijstelling van Indische jon- g'GITS'. De heer van Sasse van IJ s ae'lt (R. K.), verdedigde ,e,em amendement, om de vrijstelling voor geestelijken aan te vragen bij den Militieraad; voor kostwinners bij den burgemeester van de gemeente. Op artikel 21 wardn nog andere amendementen voorgesteld. Ingeval hun eerste amendement verwor pen werd hebben de heeren Ter Laan c.s. nog een amendement ingediend om slechts tijdelijk, en wel ten liooglste viermaial voor-een jaar, vrijstelling te ver eenen aan' geestelijken en a.s. geestelijken ;ten vijfde male wordt ze voorgoed verleend. De vrijstelling we gens kostwinnerschap wordit' tijdelijk voor twee maal een jaar verleend; ten derde male wordt- ze voorgoed verleend. Dit amendement werd door den heer Visser (Oh. H.) bestreden. De heer Elan dl (U. L.) w,as ook tegen het amendement. De heer Thomson achtte geen verandering noodig in dei vrijstelling* van geestelijken. Wat het kostwinnerschap betreft constateerde spr. dat dit in stituut zich als' e.en ol'ievlalk heeft uitgelbreid1, sedert 1905. Hij wil aat de vergoedingen binnen de perken blijven. Spreker voelde veel voor liet tusscheustand- pumt van generaal Cool. De heer Nolens (R. K.) besprak de opheffing van de vrijstelling van geestelijken. De he,er Lieftinck (U. L.) bestreed de vrij stelling der a.s. geestelijken. De heer V a' n Karnebeek (V.-L.) bestreed de vrijstelling van de Indische jongens. De heer T er L a a n (S. D. A. P.) bestreed o.a. ook de vrijstelling van de. Indische jongens'. In de avondvergadering kwam, nadat eeniige leden nog* het woord gevoerd hadden, de minister van oor log aan het woord. Spr. verwachtte van Gedeputeerde Staten een goe de toepassing van het instituut en bleef bij zijn ra ming van 5100 vrijstellingen. Spreker meende, dat 'het beter is de economische schade in de gezinnen te voorkomen door vrijstelling aan kostwinners,dan eerst die schade aan te brengen en ze dan te vergoeden. Ook wordt daardoor werke loosheid tegengegaan. Niemand kan het als eeu onbillijkheid voelen iu de plaats van een kostwinner te moeten dienen, want niemand' weet, of hij voor een kostwinner dient. Over 'het amendement betreffende de Indische jon gens wil lïij niet 'Strijden; hij laat de beslissing aan de Kamer. Behalve enkele andere sprekers repliceerde de heer Ter Laan IS. D. A. P.) die voor vergoeding bij herhalingsoefeningen en tegen het amendement be treffende de Indische jongens is. Spreker diende een amendement in, om de vrijstel ling* alleen te doen vervallen voor hen1, die tot geeste lijke worden opgeleid; de studenten dus. De overige geestelijken blijven vrij. Daarna: werd de vergadering verdaagd' tot Woens dag half 11. Gemengd nieuws. DE UITSLUITING TE IJMUIDEN. De afdeeling lJmuide,n van den Algemeenen Ne derlandsche Zeemansbond gaf aan B. en W. kennis, dat zij gaarne de aangeboden bemiddeling zou aan vaarden, doch meende te moeten opmerken, dat zij als organisatie niet door de Reed'ersveree.niging werd erkend. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Eenige leidende personen van verschillende politie ke richting te Apeldoorn hebben een adresbeweging op touw gezet, die ten doel- heeft tot II. M. de Ko ningin het verzoek te richten, om het initiatie te nemen tot invoering, bij de verkiezing voor de ge meenteraden aanvankelijk, van het stelsel der even redige vertegenwoordiging. De heer O. E. van Koetsveld, secretaris der Ned. V. voor E. V., hield gisteravond een lezing, in Hotel Oranjepark, om dit stelsel nader uiteen te zetten. De actie bedoelt, ook steun te zoeken bij andere ge meenten. UIT SINT-PANORAS. liet Dames-comité van de Kinderherstellings- en Vavantie-kolonies, afdeeling Sint-Pancras, heeft door huisbezoek 29.25 bijeengebracht tot dekking van de onkosten ontstaan door liet uitzenden van een kind naar het Kolonie'huis te Egmond aan Zee. UIT HEER-HUGOWAARD. In de Maandag alhier gehouden raadsvergadering was de heer Appel met. kennisgeving afwezig*. Na, onveranderde vaststelling der notulen werd me degedeeld: dat de Schtvger kaasmarkt tot, Mei 1912 geschorst zal worden tenzij er bezwaren daartegen worden ingebracht; dat, d,oor de brandwaarborgmaat schappij te Oudkarspel de gebouwen met rieten' daken in een hoogere, klasse zullen worden) aangeslagen. Voor kennisgeving aangenomen. De .Hoofden der Scholen verzochten verhooging hunner jaarwedden op grond der steeds duurder wor de nde levensoinst-ajndigheden. De heer de Boer merkte op dat de salarissen voor korten tijd zijn herzien en venneenende dat de duurte van tijdelijken aard is, stelde hij voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. meenden, dat het wel wat kras zou zijn de jaarwedden tweemaal in één jaar te verhoogen. De heer Met wees op de duurte; de heer de Boer merkte op dat dit jaar reeds een verhooging* had plaats gehad1, waarna: het adres voor kennisgeving' vve-rcli aangenomen'. Het bekende adres der vereeniging tegen de prosti tutie van bepalingen tegen die prostitutie in de ge meente-verordlening op t.e nemen, werd! eveneens voor kennisgeving aa ngenomen De bespreking van het post- en telegraafkantoor werd daarna ter tafel gebracht. Bij de dbor denj voorzitter gegeven inlichtingen bleek dat een dergelijk kantoor te Anna Paulowna 12600 kostte, terwijl de Inspecteur der P. en T. breedvoerige inlichtingen omtrent den 'bouw en da inrichting per brief had! verstrekt. De heer de Boer trok de noodzakelijkheid van de oprichting in twijfel. De heer Met handhaafde zijne meening* in de vori ge vergaderingen geuit en vermeende dat wanneer Veenhuizen 'bij de Waard was getrokken, dat het getal der sthkken den bouw van het kantoor rechtvaardigen zou. D'e voorzitter wees op de kosten en 'bezwaren en zag ook de noodzakelijkheid niet in. De heer Vam der Oord1 verwees naar de groot uit gestrektheid', hoewel hij erkende dat wanneer er een maal een telegraafkantoor was, er meer .gebruik van zo-u worden gemaakt. De heer Molenaar vroeg of het niet eenvoudiger en daardoor met mindere kosten kon da.n> t-e Anna. Pau lowna. De voorzitter betwijfelde dlit, daar de staat alle mo gelijke voorschriften stelt. De heer Plevier- vroeg" of bij het heblben van een beter postkantoor de dienst, vooral ook voor Veenhui zen, wat beter zou kunnen worden geregeld men hoort hier zeer veel klachten over het tegenwoordige postkantoor. De voorzitter zou de vraag willen stellen, of wam- neer de klachten van 't publiek zoowel als van den raad uitgingen; er dan vanwege den Staat meer ge hoor aan zal worden gegeven. De heer Plevier verwees nog een® naar de treurige regeling der bestelling, hij meende dat wanneer Veen- huizen bij de Waard werd gevoegd', en er een paar be- stellings bijkwamen, hierin verbetering zou komen. De heer de Boer stelde voor er voorloopig niet op in te gaande kosten zijn te groot. De heer Plevier: „Het Rijk neemt alles in huur." De heer v. d. Oord1: „De bediening is echter ajles ten koste van dé gemeente." Het voorstel van dén heer de Boer werd' d'aarna aangenomen. De heer Blauw gaf in overweging Veen'hiiizeu bij de Waard te trekken en zoo te trachten verbetering- in den toestand' té brengen'. De heer Plevier: „Dan' wordt- het kantoor hier veel te klein." De voorzitter: „Dan kunnen we weer zien hoe dan te handelen." liet voorstiel van den heer Blauw werd daarna aan genomen. Ook inzake den bouw van de telefooncel werd' na eenige bespreking besloten een afwachtende houding aan te nemen. De verordening, noodig geworden, in verband! met de met dte giemeen'te. Alkmaar getroffen regeling in zake hef schoolgaan van kinderen uit deze gemeent» op de scholen aldaar, deed1 de heer dte Boer opmerken, dat het voor velen finantieel te bezwarend zal' zijn het schoolgeld voor een cnrsius1 in één termijn vooruit te betalen. Algemeen was' men' het hiermee een»; de verorde ning werd gewijzigd in dien zin dat de vooruitbetaling over drie maanden zal loopen, en daarna vastgesteld. De voorzitter deelde verder mede, dat Jb. Koning than» bet contract met de gemeente had! geteekend, en dat de gezondheids-commissie het plan tot aan koop dier woning goedkeurde. De verschillende besluiten daarvoor noodig, werden zonder eenige 'besprekingen genomen. Bij de vaststelling* der uren) van den Burgerlijken Stand merkte de voorzitter op, dat hij niet dan noode moet verklaren dat de ambtenaar van den Burgerlij ken Stand' zich niet genoegzaam houdlf aan de een maal vastgestelde uren; vandaar dat 'hij voorstelde de regeling der uren), waarop het kantoor open is, te her zien. Het kantoor zal open zijn iederen werkdag van 9 tot 12 uur en 's Zondags niet. De 'heer Plevier' kon zich metl die regeling vereeui- gen, doch zag gaarne dat zotoveel mogelijk de hand aan de bepalingen werd! .gehouden, ook van de zijde van den ambtenaar. De regeling werd daarna vastgesteld'. Omtrent de invoering eener 'hondenbelasting, waar over door den heen Met in dte vorige vergadering werd gesproken, zaide de heer Molenaar zich er niet me.e te 'kurfnen vereeniigen, met 'het oog op de daaraan ver bonden bezwaren. Ook de heer Pool! was het hiermee eens zoowel als de heeren de Boer en. Plevier, daar deze 'belasting den 'kleinen man het zwaarsit valt. De heer Met vond) dit heziwaar te ondervangen door menschen' d'ie niet in dten HoofdelSjken Omslag vallen vrij te stellen van hondenbelasting, zijn voorstel be rustte niet op grondi om een brom te vinden t-ot stij ving der gemeentekas; doch alleen om gevaarlijke honden, te do'en' verdwijnen. Het voorstel om eon 'belasting in te voeren werd verworpen met 7 tegen driei stemmen, die van de hee ren Met. Blauw en de voorzitter. De voorzitter gaf nog eenige inlichtingen omtrent de kerk te Veenhuizen, waarna werd! besloten ook de wijzerbordie.n in den toren geheel te vernieuwen. Na gedane rondvraag; die niets opleverde; werd' de openbare vergadering* gesloten. EEN AANHOUDING. Omtrent de arrestatie te Rotterdam van de Duit- schers, welke verdacht worden van diefstal van 10.000 mark, wordt nog gemeld Bij hun arrestatie werden zij in het bezit gevonden van 3000 mark, terwijl in een huis in den Hang, waar zij gisterenmiddag hun intrek hadden genomeD, boven dien nog 1000 mark in gevonden. Dit geld was onder het beddegoed verstopt. Duizend mark hebben zij uit gegeven voor de reis, het koopen van kleeren, revol vers, sieradiën, enz. In afwachting van hun uitlevering worden zij voor loopig in bewaring gehouden. TREURIG ONGELUK. De kruier Hartman was gisterochtend met zijn beide zoons bezig een piano te hijschen uit de eerste ver dieping van perceel 53 Leidschegracht te Amsterdam. Terwijl een van de zoon» op straat stond, hadden de vader en de andere zoon de piano op de leuning van het balcon getild, die dat gewicht echter niet heeft kunnen dragen en bezweken is, ook tengevolge van den verganen toestand van het hout. De piano kaniAv

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1