STADSNIEUWS. BUITENLAND» art 33 intrekt Ld verband met de aanneming van het amendement der- commissie van rapporteurs °Par' 21 de vrijstelling van de Indische jongelui betreffend. De heer Ter Laan vroeg of die jongelui nu in mindering van het contingent gebracht zullen wor- den De heer Thomson wil dit niet. De mui ter van oorlog, de heer Oolijn, wilde deze quaestie aan de Kamer overlaten. De heer Van Veen betoogde dat de regeering alleen moet hebben miliciens in plaats van hen voor een particulier beroep naar Indie gaan die niet hedenochtend echter voor hen die in staatsdienst gaan. Bij tweede lezing der wet zou men hierin kunnen voorzien hij ait. 4 dat de grootte van de lichting bepaalt. De beer Ter Laan betoogde dat nog beslist moet worden, dat voor de vrijgestelde Indische jonge, lui geen andere in de plaats komen. De vergadering werd verdaagd1 tot lialfelf. Kaar gemeld wordt is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens het Kiesreehtdebat aan de orde te stellen tegen I November. Mocht de Militiewet dan nog niet zijn afgehandeld, dan wil hij de Kame* daai- voor bijeenroepen in het begin van Januari. Men weet, dat dr. Kuyper zulks in „De Siandaaru heeft aanbevolen. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend een ontwerp van wet tot voorloopige regeling van het ver keer met vliegtuigen en luchtschepen, Gemengd nieuws. OPENING BRAAKENSIEK-TENTOON- S TELLING. Gistermiddag' te twee uur werd in het Stedelijk Museum, te Amsterdam de Johan Braakensiek-Ten- toonstelling fgeopendl De leden der jilbileumscommisstie en een aantal be langstellenden waren bij de plechtige opening tegen woordig. O. m. de heer Bart van Hove voor „Arti, en het bestuur van Amstelodamum. Voorts ook de hoofddirecteur der rijksmusea, jhr. B. W. F. van 'Riemsdijk. Prof. Hector Treulb zette in de openingsrede uiteen hoe de commissie gemeend heeft hij Braakensiek s zil veren jubileum een tentoonstelling te moeten organi- seeren, om degenen die bet talent van den teekenaar leerden waardeeren, nog eens in) de gelegenheid' te stellen diens werk te overzien. Het vehheiugt spr., dat door de medewerking van de.n teekenaar zelf ook een blik in de keuken van de „Groene-platen" kan worderf geworpen. Spr. verwacht, dat deze tentoonstelling' zal bijdra gen om débekendheid met het talent van den jubilaris nog meer te verbreiden en dat zij het succes zal heb ben dat de commissie! zich heeft voorgesteld, en ver klaarde de tentoonstelling geopend. Van de laadplaats zijn Verzonden 980 ivaggons groente, HIT St.-PANCRAS. De afdeeling van Volksonderwijs beeft ook voor het •a s seizoen een kist met boeken ontvangen van de reizende bibliotheek der Maatschappij tot. nut van het aVemeen. Eiken Maandag des namiddags 3 uur worden de hoeken uitgeleend in de openbare school. DE DURE TIJDEN. 'De directie dei' Hollandsche Spoor, heeft in verband met de dure tijden besloten, om het personeel hierin tegemoet t.e komen. In' de daaromtrent aan het per soneel uitgereikte mededeeling wijst de maatschappij op den vooruitgang van het bedrijf en vertrouwt dat de uitkomsten van het bedrijf ook in de toekomst met zullen teleurstellen. In verhand met dien goeden toe stand van het bedrijf is besloten tot pep algeineene loonsverhooging. De maxima van glje categorieën is eenigszins verhoogd eu met 1 ,lanuari a.s. putyaugt het geheel» personeel een extra verbooging. Ambte naren die op 1 Januari de gewone jaarlijksche ver hoog ing van 5 per maand krijgen, mijlen dhs thans een verhooging van 10 per maand krijgen, terwill ao beambten op dien datum eveneens epn dubbele pro motie maken en dus een verhooging van SO cent per dag krijgen,. In totdal kost- deze maatregel de maatr sc-happij ongeyeey 0 ton1 per jaar. VERBETERING. Van welingelichte zijde vernemen wij, schrijft de „Telegraaf", daf het bericht, dat in het dorpje A. bij Helmond een maréchaussee op zijn sterfbed zou heb ben verklaard', dat hij zes jaren geleden een zekeren van D., met den kolf van het geweer had gedood pij daarna het lijk opgehangen, om dén schijn te geven, dat de verslagen» zelfmoord had gepleegd, onjuist is. Van D. heeft zich indertijd in de gevangenis te Ge- mort. door ophanging van het leven beroofd. DE GEVOLGEN VAN SENSAT1ELECTUUR. Zekere H. C. en v. M., beiden wonende aan den Haagdijk te Breda, vonden gisteren in hun brieven bus een briefje, waarin hen gelast werd op een aange duide plaats, vóór den 6den November een som van 100 te deponeeren. Geschiedde dat niet, dan zou den zij van het leven beroofd worden. Noch degenen die de bedreigingen ontvingen, noch de politie maken zich bezorgd oyer het geval en vermoeden, dat kinde ren, di.e wat veel sensatie-romannetjes gelezen heb ben, de daders zijn. BLOE DVERGIFTIGING Te Wolphaartsdijk is een man, die een wondje open krabde, aan de gevolgen van bloedvergiftiging oyer- leden. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de gisteren gehouden verkooping ten overstaan van notaris de Gelder van de landerijen en behuizin gen, toebehoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer P. Woodier Az., te samen groot 12 H.A. 70 A. 52 cA., gingen deze perceelen aan verschillende koopers over voor de som van 27.47.50. Bij de gister alhier gehouden verkooping van de vaste goederen van den) heer D. de Boer ten over staan van Notaris Kroon, te Zuidscharwoude, te sa men groot ruim 23 H.A., gingen dezelve over aan 23 eigenaren voor den som van 83.816, voor den hoogs- ten prijs per snees werd! besteed 112, de geheele boerdeidj zal nu wel in bouwland worden1 omgezet, aangezien bijna alle nieuwe eigenaren te Broek Langendijk woonachtig zijn. Gp deze verkooping was veel belangstelling. zai zijn aan de sufheid der Katholieke bevolking in hun godsdienstigen strijd. Ook op den toestand in Engeland werd door spre ker de aandacht gevestigd, waarna hij verwees naai de treurige omstandigheden in ons1 eigen land als eetn gevolg Van de stille drankellende. Den strijd schetsende, verklaarde spr. dat iedere actie met groot enthousiasme en daardoor gemak kelijk vooral wordt begonnen, welke actie bij het Kruisverbondl ontbrak, vandaar dat er een groote wilskracht noodig was om den strijd aan te vangen en voort te zetten, vooral omdat de vijand zoo groot, zoo sterk is, en ook omdat door geloofsgenooten zelfs niet altijd sympathie met het doel en odel streven van het Kruiaverbond werd getoomd. Daarom, zoo zeide spr., was de strijd hevig', maar waren de strij ders geweldig en aan geweldige strijders past een vaandel. De Geestelijke Adviseur de Zeer Eerw. heer kape laan Nuijens, sprak het gebed uit bij het thans onder daverend1 applaus on$mild» vaandel, waarna de Eerw. kapelaan Shelders zijn rede vervolgde en besloot met te verklaren, dat het vaandel een aansporing moet zijn in dagen van moedeloosheid en godsdienstigen strijd pn dat het steeds een symbool moet zijn van naastpuliefde pn mensehenmin, zooals dit manpem yan het Kruisverbond betaamt. (Daverend applaus.) Vervolgens werd het Lied van Sabrietas (woorden yaii Gez. Brom, muziek vail L. v. d. Lpaken) gezon gen. De heer Keijspe.r bedankte dein spreker voor zijn ede, hopende dat zijn woorden ingang mogen hebben inden bij de aanwezigen. (Applaus). Het officieels van den ayond W9 hiermede afge- loope.ni, de aanwezigen bleven echter nog 'een paai; uprtjes bijeen, gedurende welken tijd voordrachten en zangnummers werden ten beste gegeven. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Jfet bezoek aan bovengenoemde inrichting bedroeg jn October 194 0, 902 mannen en 48 vrouwen en in October 1911, 553 mannen en 30 vrouwen. VOOR VROUWENKIESRECHT. Naar Het Volk verneemt, heeft de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht het pla.n opgevat om een op tocht te organiseeren, omdat de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening zich in meerderheid tegen vrouwenkiesrecht heeft verklaard. De vereeniging heeft aan allerlei organisaties van vrouwen een1 uitnoodiging tot- deelneming aan den optocht gezonden. Of de leiding zal berusten bij de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht dan wel bij een comité, bestaande uit vrouwen van verschillende richting, is nog niet vastgesteld'. Het blijkt nader uit een bericht in het Vad., dat nog lang niet besloten is tot het houden door de Ver eeniging voor vrouwenkiesrecht van een optocht. Het denkbeeld daarvan werd slechts geopperd in de jongs te algemeen© vergadering en zal in de volgende jaar vergadering te Dordrecht nog eens worden besproken. DURE TIJDEN EN DE STAATSLOTERIJ. Men schrijft uit Amsterdam aan de Maasbode: Zelfs de collecteurs van de Staatsloterij ondervin den thans de gevolgen van den -duren tijd! Stonden de liefhebbers anders in meterlange file, geschaard in het steegje op den Dam, of vóór den kelderingang op den N.Z. Voorburgwal, en werden weer en wind ge durende uren soms voor een „klassikaalt.je" getrot seerd, thans schijnt reeds na den eersten dag de ani mo totaal verslapt- Ja, de brievenbestellers vinden zelfs gelegenheid even naar binnen te wippen, terwijl zij O]) hun tram staan te wachten. Allerwaarschijnlijkst is deze verslapping' der speel woede van het publiek het gevolg van den diuren tijd1, doch ook de concurrentie van andere loterij-maat schappijen schijnt er niet vreemd aan te zijn! INBREKERS TE ROTTERDAM. Twee politieagenten die gisternacht in de Jacob Oatsstraat te Rotterdam surveilleerden, ontdekten dat inbrekers aan hef werk waren in de emballagefabriek van den heer P. aldaar. Zij hadden de buitendeur reeds opengebroken en waren nu aan de binnendeur bezig. Toen de agenten hen overvielen, ontstond een wors teling, waarbij een der inbrekers met- een broodmes ge wapend bleek. Een der agenten wist hem dat te ont rukken, maar moest toer. zijn kameraad te hulp ko men, die met den tweeden inbreker lag te worstelen. De eerste maakte van de gelegenheid gebruik om te ontkomen, doch de ander werd gearresteerd. Deze, zekere A. V., was in het bezit van valsche sleutels, breekijzers en een dievenlantaarn. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Het comité voor Winter! zingen kon wegens gebrek aan plaatsruimte in de Ned. Herv. en Ger. Kerk niet voldoen aan al de aanvragen om toegangskaarten. Ont ving de commissie voor schoolfeesten aan de leerlingen der Bijz. School voor twee jaar van bovengenoemd Comité een gift van f 25, in 't verloopen jaar werd voor hetzelfde doel ruim f 33 afgestaan. Nu is be sloten aan de Diaconiën der Ned. Herv. Ger. en Chr. Ger. Kerk achtereenvolgens te geven f 10, f 10 en f 5. KORTE BERICHTEN. De NooTdLZuid-Hollandsche tram heeft voor 34000 een stuk grond aangekocht aan den Sehoter- weg, om daarop remises te bouwen voor de electrisiche tram HaarlemVelzen. Twee kilometer ten zuiden van Z andVoort is aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een flink gebouwden man. Op het lijk is Fra.nseh en Engelsch geld gevonden. Gistermiddag is in de Jan van Galenstraat te Nijmegen een klein kind in .een onbewaakt oogenblilc in een wasichtobbe, gevuld' met kokend water, ge raakt. Toen de moeder op bet geschreeuw toesnelde, was het reeds te laat, zij vond haar kindje dood1 in de kuip liggen. Op het land van den heer Job. Hilarid'es te §t- Jacobi-Paroehie is een suikerbiet gerooid, die een lengte had) van 1. 35 M. De losse sjouwerlieden te Deventer hebben aan de graanhandelaren den eisch gesteld, om 2Vfe ct. per last meer draaggeldl te geven. De laatstgenoemden weigerden dien eis'ch in te willigen en hebben thans besloten de aankomende schepen door het gezamenlijk dienstpersoneel van elkaar te doen lossen. Hiermede is gisterochtend! een begin gemaakt. -Aan de aardappelenmai'kt te Amsterdam is gis teren in de gracht een zolderschuit, met 260 mud aardappelen geladen, gekanteld en de lading onder water verdwenen. De oorzaak van het ongeval was de sterke zuiging van het water, welke een voorbij stoomende boot deed ontstaan. Een 44-jarige kleedermaker, gedomicilieerd' te Amsterdam, ontrukte aan een dame, wandelend op den Wagenweg te Haarlem, een taschje met zes gul den. Op het, hulpgeroep der beroofde grepen eenige burgers den aanrander en leverden hem aan de poli tie over. Bij den inbraak ten huize van den heer de Bruijn te Oosterbeek, zijn ontvreemd'; een partij tafelzilver, byouterieën, gouden horloges, lijfgoed', 4 paar scho-e nen, kleederen enz. Een spiegelkast op de slaapkamer en een dames-schrijfbureau werden beschadigd. Ge tracht is nog" een geldkistje open te 'breken. Te Baardwijk is gisteren door de maréchaussee in hechtenis genomen, als verdacht van brandstich ting, de-vrouw van den schoenfabrikant, v. d'. M. Van daag zal zij naar de strafgevangenis in Den Bosch worden overgebracht. - BRAAKENSIEK-TENTOONSTELLING. Door het teekengenootschap „Kunst zij ons Doel" alhier, zal Zaterdag 11 en Zondag 12 November een tentoonstelling gehouden worden van de platen, welke Braakensiek 25 jaar lang voor „de Groene" heeft ge teekend. Een kunstlievend lid, die een complete ver zameling van deze platen bezit, heeft ze welwillend voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld. UIT BROEK OP LANGEN DIJN. In de maand! October zijn aani -de veiling aangevoerd 4724 zak aardappelen, 617800 bloemkoolen, 1923100 roode kooien, 623800 gele kooien, 532000 witte kooien, 214400 bos en 9786 baal' wortelen, 599 baal zilveruien, 11539 baal uien, 111400 'bieten, 83 baal bieten, 45400 rammenas, 282 K.G. augurken, 325 bos rabarber, 237000 s-la'boonen en 22 waggons witte kool. KRUISVERBOND. De Katholieke Matigheids-Vereeniging „Kruisver bond" hield) Dinsdagavond in Diligentia een feestver gadering ter gelegenheid! van de onthulling van haar vaandel. De heer Keijsper opende de zeer goed bezochte ver gadering met een welkom aan al de aanwezigen, in bijzonder aan de heeren Geestelijken en het bestuu des zustervereeniging. Spreker wees op de belangrijkheid van een vaandel en schetste da beteekenis daarvan in den strijd tegen den alcohol, waarvan de overwinning aan den kant der strijders en strijdsters' zal zijn, indien zij naasten liefde en verdraagzaamheid in hun devies voeren. Hopende, dat al meer en meer het nut der drank bestrijding' ingang moge vinden, opende hij de verga dering, daarbij het woord verleenende aan kapelaan Snelders. Deze verklaarde bij den aanvang zijner rede dat hij door een kort woord te willen spreken hij de onthul ling van het. vaandel, sympathie toonde te gevoelen voor de roeping van het Kruisverbond, zooals trou wens ieder priester betaamt. Daarnaast verklaarde hij, dat iedere Kruisverbonder een priester-werk vet' richt, daar ook hij strijdt voor het geluk der men schenziel, wat spr. met voorbeelden aantoonde. Breedvoerig schetste spreker de gevolgen van de onmatigheid, als een dezer noemd» spr. de goddeloos heid in Frankrijk, waar de onmatigheid niet vreemd GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heer A. B. ten Berge al hier. Gymü.-Ver. „Kracht en- Vlugheid,'" Gymu.-lokaal Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeling' 45. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Jongens-afdeeling van 6 tot 12 jaar, van 56 uur.' Knnsten en Wetenschappen. CONCERT. Door een viertal personen werd Woensdag 1 No vember een concert in de „Harmonie" gegeven. Een klein aantal bezoekers was tegenwoordig. Van de uit voerenden waren den amen van den zanger Hickendorff, streven en die van den pianist, Joh. H. Loser, ondanks die namen Duitsch klinken geboren Nederlanders, het meest bekend. Het sche&n wel of de sopraanzangeres, mej. Anna van Rooyen, uit Amsterdam, niet bizonder goed ge disponeerd was, waren haar middentonen en haar pi anissimo mooi, de hooge tonen en het forte klonken veelal scherp. Ook de bariton van den heer H. ver-, mocht niet door bepaald fraaien klank te treffen. Of schoon hij o.m. in de omvangrijke ballade „Archibald Douglas" van Löwe wel indruk wist te maken. Als instrumentaal solist was op 't programma de heer Carl Thalheim, uit Berlijn, aangekondigd. Vóór den aanvang van het poneert werd echter bekend ge maakt, dat de heer Th. hij is violist door ziekte verhinderd was op te tredende heer van Rooijen zou hem vervangen. De heer v. R. speelde dezelfde nummers die" de heer Th, zou hebben voorgedragen. Hij is een dege lijk violist, los en vrij in zijn bewegingen. De heer Lhser, al jteedg iemand op jaren-, begeleidde alle nummers op één vleugel, vaardig en volgzaam Van hem werden een aardig liede^e, en twee duetten gezonnen, td|e hem, zoowel als mej. van R. en den Keer li. veel applaus bezorgden, dat de zangeres en zanger meermalen en ook de vlolist deelachtig werd. Men had liederen en duetten gekozen van Schubert, Brahms, Schumann, Loser en de Lange, dg „Jerqsa lem"-aria uit Paulus van M^^elssohn, de ballade „Archibald Douglas" van Lowe reeds genoemd - en vioolwerken van Tartini, Beethoven en Wieniawskv. A. K. HANDELSDAGSCHOOL. Hedenmorgen werd door de leerlingen van de hoog ste klasse der Handelsdagschool onder leiding van hun leeraar in Warenkennis, een bezoek gebracht aan de jjerbrouwerij van de firma C. M. Witte, alhier. Pet bedrijf werd in volle werking gezien en met groote belangstelling werd er geluisterd naar de uit legging, die de heer F. M. Witte zoo vriendelijk was te verstrekken. Het was voor de leerlingen een zeer eerzame morgen VERMOGENSBELASTING. De ontvanger der registratie verzoekt ons de aan- dacht er op te vestigen, dat den len November de eerste termijn der vermogensbelasting is verschenen. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. In de algemeene vergadering der Huishoud!- en In dustrieschool, welke Dinsdag in het: gelbouw werd ge houden, waren buiten het bestuur slechts 4 leden te genwoordig. De vergadering werd geleid) door mevrouw Buekers- Lingbeek. Nadat, da notulen onveranderd waren vastgesteld, werd' de begrooting voor 1912 conform het advies der financieele commissie bestaande uit de heeren Van Toornenburgh en Van Bruggen aangeno men, In de plaats van mevr. van Rijssens, die als be stuurslid bedankte, werd benoemd mevr. Belogne, en ter vervanging van mevr. Wicherink, die eveneens haar mandaat ter beschikking der vereeniging had ge steld, mevr. AntUsch. De Presidente bedankte daarna de 4 aanwezige ge wone leden voor hare tegenwoordigheid eu betreurde de weinige belangstelling die- er door de leden in 't, algemeen in het werken en het bestuur der school wordt gesteld. Spr. was er van overtuigd, dat liet nuttige en het aangename dat de school in haar werken beoogt en waarlijk ook bereikt, meer belangstelling verdient. Ten bewijze hiervan verwees ze naar den nieuwen cursus voor de opleiding van dienstboden, waaraan door de aanwezigen een bezoek werd gebracht. Enkele meisjes stonden daaT gereed! om pannekoeken te bak ken en de wasch op te vouwen1. Voor de panne-koeken werden gebakken, werd een beschrijving gegeven van het aanmaken van het for nuis, de voedingswaarde van de bestanddeelen van het beslag e. d'. Toen de koeken gereed' waren, werden ze door de meisjes opgegeten, waardoor het fatsoenlijk eten een onderdeel van het onderwijs werd. Ook liet onderwijs in de behandeling der wasch trok de warm ste belangstelling, zoodat, de aanwezigen de woorden, zooeven door de Presidente geuit, volkomen onder schreven en de veel te geringe belangstelling betreur den. Mevr. v. Rijssens bedankte mevr. Buekers, voor de vele zorgen en moeite die zij in het belang der school zich getroost en voor de aangename samenwerking die zij met de andere leden van het bestuur tijdens haar bestuurslidmaatschap heeft mogen ondervinden. Mevr. Buekers bedankte mevr. van Rijssens voor de tot haar gesproken woorden en sloot daarna de ver gadering. Hedenmorgen werden in de Huishoud- en In dustrieschool in tegenwoordigheid van de presidente en een der damesleden van het bestuur de volgende diploma's uitgereikt: Voor hulp in de huishouding: N. Beun, C. G. van Rijn, T. de Lange, allen van Alkmaar en A. A. Muys te Schagen. Voor het coataumna-aienC. Meyer te Koedijk en B. Hofman te IJmuiden. Het getuigschrift voor linnenaaien na afloop van den llh-jarigen cursus: Reina van Tetterode (Hoorn), Cath. de IIaa.s, Jacoha van Sijp, Hielkje van der Waal en Christina Wolzak, alhier, Trientje v. d. Horst te Schagen, Neeltje Kuiper en Alida Sjoers, alhier. Getuigschrift voor het costuuinnaaien na afloop van den twee-jarigen cursus: Geertruida Steen, al hier. AGENDA. DONDERDAG. ranscursus Th Groen Jr„ van i7 en 810 uur, Sociöteitszaal Harmonie. VRIJDAG. Schaak- en Damclub V. V. V. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 6—7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens, van 89 voor Dames in het ö-ulden Vlie». „Nieuw Leven" en „Orpheus." Repetitie voor heeren 8 uur, gebouw „Diligentia." Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Jongens-afdeelïng van 12 tot 16 jaar, van 67 uur. ZATERDAG: Gymn.-Ver. „de Halter," 89 uur, adspir. van 12- 16 jaar; 910 uur voor leden van 16 jaar en ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. DE ITALIAANSCH-TITRKSCHE OORLOG, In het hoofdaftiikel van heden komt een aanhaling voor uit een brief van den correspondent der Berl, Lok. Anz., die zich te Tripolis bevindt Wij ontlee- nerii hier nog het eep en ander aan dit schrijven, dat wel is waar afkomstig is1 van 23 October, maar toch nog wel eenige wetenswaardige dingen bevat. Trou wens, zijn wij niet op de particuliere brieven der bui- tenlandsche bladen aangewezen, om althans de waar heid! van hetgeen er op het oorlogsterrein geschiedt, te benaderen? De telegrafische berichtgeverij is ab soluut onbetrouwbaar en juist die correspondenties kunnen, al brengen ze dan wat laat nieuws, in elk geval minder onbetrouwbaar nieuws gevent De genoemde correspondent d!an zegt dat. de Turken bij Boeaniliana goed mikten. Af en toe werden Itali- aansche geweren op een onzichtbaar doel afgevuurd vermoedelijk om de Italianen wat aan te moedigen, evenals de Arabieren voor ieder gevecht doen. Tegen 0 uur in den morgen (van Maandag 23 October) kwamen plotseling de Arabische ruiters over het zand aangerend, een prachtige aanyal volgde, die evenwel geen succes kon opleveren. De scharen verdwenen achter een duin kwamen plotseling verder in het westen weer te voorschijn, bijna in den rug van den vijand. IJet Italiaansehe geweervuur werd nu zoo hevig, dat men de kanonschoten nauwelijks meer kon onderscheiden, welke den Arabischen aanval onder steunde, noch die, welke uit de Italiaansehe stukken op de witte ruiters werden gericht. De inboorlingen gingen op Kasr Hani af, een verlaten, onbeteekenende vesting, meer kazerne, waarin de Bersaglieri zich ge nesteld hadden. De Italianen werden bij de eerste bestorming eruit geworpen, zij het ook na hevigen strijd. Er was geen Italiaansehe cavalerie aanwezig, em ben te helpen. Toen konden de Italianen het ge sehut gebruiken, maar zooals de Arabieren gekomen waren, reden ze ook weer weg. Wat nut heeft zulk een dolle dapperheid, als men vooruit weet, dat men de gewonnen stellingen niet kan handhaven Leider van den schitterenden aanval was RechidLbei geweest, een Eiuropeesch geschoold Turksch officier, wiens va der tegenwoordig onder de Italianen burgemeester van Tripolis is! Nauwelijks was bekend geworden, dat de Italianen klop gekregen hadden, of ook andere Arabieren kwa men los, naar later bleek Volgens een te voren be raamd plan. Eerst in de woestijn werden eenige Ara bieren doodgeschoten of doodgestoken, onschuldige ezeldrijvers, want de werkelijke schuldigen hadden zich spoedig weten te 'bergen. De huizen werden door de Italianen doorzocht en werden er wapens gevonden, dan werden de mannen geboeid weggeleid. Nu zou ik wel eens een Arabisch huis in de lang niet altijd veilige streek willen ken nen, waarin geen wapens zijn! Bij honderden werden de arme kerels opgebracht. Nu is het bij die Arabie ren gewoonte, dat de vrouwen bij feestelijke en droe vige gelegenheden een trillend geschrei aanheffen, dat erg doordringend klinkt en op vele kilometers af stand te hooren is. Toen er nu in de oasen gevuurd werd, klonk het „saghret" der vrouwen en dat was het sein-voor de Arabieren in de stad, om er ook op in te hakken. Italiaansehe soldaten begonnen overal als zinnenloos op straat te schieten, op plekken, waar heelemaal geen menschen waren. Spoedig wisten hoo- gere officieren de orde te herstellen, maar buiten de stad was dit niet het geval. Dinsdag van hetzelfde laken een pak. Arabieren werden doodgeschoten, voor wie ik door het vuur zou willen loopen, aanzienlijke kooplieden die niets willen dan rust. Alles wordt aangehouden wat niet Itali- aan&ch is. Een journalist bijv. rijdt in de stad1, een kapitein geeft bevel hem van het paard te schieten. En die man had nu letterlijk niets Turksch of Ara bisch aan zich. Het was maar goed, dat hij den hoek al om was, voordat het eerste schot knalde. In een brief uit het Tageblatt van 25 October vin den we vermeld, dat het door de Italianen inderdaad bezette gebied i,n geen enkele richting verder dan eenige kilometers van de stad Tripolis gaat en dat do Tukken en Arabieren overal en voortdurend harcelee- rend optreden. Deze correspondent wijst er op, dat de Italianen eenige dagen te voren nog de inboorlin gen van Tripolis verzekerd] hebben, dat hun vrouwen er. hun godsdienst em hun moskeeën niet aangevallen zouden worden. Van Donderdag 26 October zegt hijEen prachtige aanval der Turksche troepen op alle Italiaansehe stellingen heeft den heldenmoed! der Turksche natie, die voor de wereld) niets nieuws is, opnieuw weer schitterend bewezen. Gering in aantal jegens den vij and', die zich in veilige, gedekte stellingen bevindt en gesteund wordt dbor reuzenkanonmen van reuzensche- pen, vallen ze altijd) .maar weer aan, door niets gedekt of beschermd, zonder hoop dein vijand te kunnen 'ver drijven. De Turken kunnen trotsch op deze troepen zijn, en als ze verloren gaan, geheel verloren, dan zullen ze het oude woord kunnen herhalen„alles is verloren behalve dé eer." Naar verluidt heeft Nesjad-bei een nota gezon-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2