DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fc PllÉMiltl li Honderd m dertiende Jaargang. 1911 MAANDAG 6 NOVEMBEjR. op Woensdag 8 November 1911. Herscliouw te honden No. 261. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk fl,~-. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel !0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uit den flaad. musketiers* B IJl H EN I AN I» Telefoonnummer 3. ALEXANDRE DUMAS, HET PROTEST TEGEN" DEN OORLOG. ALRMAARSGHG COURANT. AANMELDING VAN LOTE'LINGEN VOOR EEN BEREDEN KORPS. j,Lotelmgen die aan den Burgemeester hunner ge- „meente den wen-sch te kennen geven of hebben ge- „geven om bij een bereden wapen te worden ingedeeld, „worden door mij, in aansluiting- met hetgeen daar omtrent in de publicatie van die autoriteit reeds ver sneld is, bij deze nogmaals nadrukkelijk er op gewc- „zen, dat het met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en „in een bepaald garnizoen, aanbeveling verdient „méér dan één Korps aan te vragen. De Majoor Provincinle-Adjudnnt in Noord-1 folland, 5 HEISTERKAMP. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat, wegens den hoogen waterstand, liet hun college wen- schelijk is voorgekomen, eene op WOENSI>AÖ H NOVEMBER a en noodi- gen mitsdien belanghebbenden uit, voor zoover zulks niet reeds is geschied, hunne slooten vóór dien tijd te zuiveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. (Slot.)! Vóór de behandeling der begrooting werd met ■zonder moeite trouwens op voorstel van den heer van Buysen besloten, op de loonen der gemeentewerk lieden, die tusschen 1213 verdienen, in verband met de duurte gedhrende 3 maanden een toeslag te geven, zoodat liet loon 13 bedraagt, en verder op voorstel'van den heer Van den Bosch om aan de losse werklieden in dienst van gemeentelijke bedrijven, die per uur worden betaald in dien tijd een toeslag te ge ven tot een maximum van 1 per week voor gehuw den en 50 ets. voor ongeliuwden. En dan kwam met vlag en wimpel het voorstel er door om bij bet gemeente-slachthuis een ijsfabriek op te richten. Het zal zeker niet vaak gebeurd zijn, dat er door uitstel zooveel werd gewonnen, dat er in een paar dagen tijdsi zooveel bezwaren uit den weg ge ruimd werden. Wij wezen er in het vorig raadsover- üicht op, dat deze zaak blijkbaar onvoldoende was voorbereid toen zij in den Raad kwam. De redactie wan bijlage 103 wettigde volkomen dié veronderstel ling. Men kreeg immers uit de voordracht den in druk, dat er een zeer kort rapport van de commissie van bijstand! voor het gemeente-slachthuis was ver schenen en dat er overigens slechts een rapport van den directeur van het slachthuis over een tweetal in gezonden plannen voor de oprichting eener ijsfabriek ter visie lag. Die indruk is ons achterna ten eenen- male onjuist gebleken. Er was heel' wat overtuigend materiaal ter beschikking van de raadsleden ge- steld. En wat er vooral op technisch gebied nog ontbrak, is met bekwamen spoed aangevuld door het inwinnen van deskundig advies. Verder is .er van particuliere zijde hard gewerkt om dien raadsleden te overtuigen van het wcnschelijke van deze gemeente exploitatie. De voorzitter van den slagershond, een hotelhouder en een banketbakker hebben alle leden van den raad opgezocht, ten einde hen, zoo noodig, de wenschelijkheidl van aanneming van het voorstel te doe 11 inzien. Zij betoogden in de eerste plaats, naar we vernamen, dat de slagers een zeer groot belang bij de oprichting hébben en dat deze belanghebbenden be reid zouden zijn al het ijs, dat ze nu van Amsterdam betrekken, van dé gemeente te nemen, /.ij bereken den, dat alleen de Alknraarsche slagers wel voor 2000 zouden afnemen, immers alleen de leden van den slagershond hadden van 15 Mei22 October, dus in 23 weken tijds; voor 1279.273 ijs gebruikt, zoodal dit in een normaal jaar toch zeker wel voor 1500 zal worden, terwijl de niet-georganiseerde slagers ook wel voor 500 noodig hebben. Zij konden verder de toezegging doen dat slagers uit de omgeving' (Ber gen, Egmond, van den I.angendijk, zelfs uit Zijpe) afnemers zouden worden. Zij wezen er voorts op, dat bet hier een groot belang gold, wijl men bij gemeen- te^exploitatie de zekerheid! had! van billijke tarieven en voortdurende levering, zoodat men tegen buitengewo ne sehaarschte en buitengewone duurte was dezen zomer voor één staaf niet 3.50 betaald? was ge waarborgd. Zij zouden eindelijk aanneming van het voorstel toejuichen, omdat de winsten, stellig veel grooter dan de begrooting, welke gebaseerd is op een omzet van slechts 3600, aangeeft, zullen komen ten bate van het slachthuis. Ook het banketbakkers- en hotellioudersbedrijf zouden in niet geringe mate van een gemeentelijke ijsfabriek profiteeren. Voegen wij bier nog aan toe het groote hygiënische belang, dat verbonden is aan de levering van niet-te-duur en ten- allen-tijde-verkrijgbaar ijs, dan mag uit dit alles ge rust worden geconstateerd, dat het hier een algemeen nut betreft, dat de exploitatie van gemeentewege heel wat goedkooper is dan bij particulier bedrijf, dat de ijsfabriek voordeel zal opleveren ten bate van het be drijf, waarin zij wordt opgenomen, en dat zij tenslotte de zekerheid van dat bedrijf nog zal bevorderen. Waar het voorstel dusdanig gemotiveerd kon worden, be hoefde.er niet slechts geen aarzeling meer te bestaan, maar was er volop reden om het tenslotte met beide handen aan te nemen, hetgeen de Raad dan ook Dinsdag uit volle overtuiging heeft gedaan. Ecnig verschil bestondl er nog ten aanzien van de wijze, waarop het gefabriceerde ijs zal worden gedis tribueerd1, maar dat isi een zaak van later zorg. Wij moeten tenslotte nog even gewagen van de herbenoeming van den derden wethouder. Men herinnert zich, dat in de vergadering van 5 September de heeren Glinderman en Zaadnoordijk bij de .eerste stemming allebei 9 stemmen kregen, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht, dat dé raadsleden het toen aanvankelijk niet geheel eens waren over hetgeen er moest plaats hebben, een nieuwe vrije stemming of een herstemming en dat er tenslotte geen bezwaar meer werd! gemaakt tegen de herstem ming. Achterna schijnt er bij enkele leden opnieuw j bezwaar te zijn opgekomen, althans na de vergadering i van 23 October werd er een vergadering met gesloten j deuren gehouden, waarin deze zaak ter sprake werd gebracht. Van den kant, waar men do benoeming niet in, overeenstemming met de wet achtte, werd uitdrukkelijk op den voorgrond) gesteld, dat men niet -0— 139) Terwijl de officier milady zoo aandachtig be schouwde, had' zij, zooals men wel denken kan, hem va a hare zijdte niet minder dooi' haren blik verslonden. Maar hoe gewoon die vrouw met liare vlammende oog-en ook was in de harten van hen te lezen, van wie zij de geheimen wilde doorgronden, vond zij nu een zoo onbeweeglijk gelaat, dat niet de minste ontdek king op haar onderzoek volgde. De officier, die voor haar was blijven staan en haar stilzwijgend! met zoo veel nauwkeurigheid had! gadegeslagen, kon vijf- of zesentwintig jaar oud! zijn geweest, was blank van ve], met helderblauwe, een weinig diep liggende oogen; zijn- kleine en welgevormde mond! bleef onbeweeglijk ir, zijn gewone omtrekken, zijn sterk geteekende kin gaf die wilskracht te kennen, welke bij den gewonen Engelschman gewoonlijk niet meer dan hoofdigheid is; een min of meer achteroverhellend! voorhoofd, als dat eens dichters, eens geestdrijvers of krijgsmans, werd beschaduwd! door kort en zeer dun haar, dat, evenals de baard, welke het onderste van zijn gelaat bedekte, van een schoone, donkere kastanjekleur was. Toen men de haven binnenkwam, was de avond reeds gevallen. De mist verdikte nog meer de duisternis en vormde rondom de vuren en lichten der havenhoofden een kring als dien, welke de maan omringt, wanneer het weder tot regenen dreigt over te gaan. De lucht was treurig', vochtig en koud. De officier liet zich de goederen van milady aanwijzen en het haar behoo- ren.de in de boot laden; na het eindigen dezer werk zaamheid verzocht hij haar er zelve in te gaan, terwijl hij haar hiertoe de hand bood. „Wie zijt gij, mijnheer?'' vroeg zij, „clie zoo goed zijt zich zoo bijzonder met mij bezig te houden?" „Gij kunt het aan mijn uniform zien, mevrouw. Ik wilde reageeren tegen een 'besluit van de meerderheid, maar enkel het gevaar en den last duchtte, die zouden kunnen voortvloeien uit een mogelijk geachte vernie tiging- der benoeming. Nu zou de meest voor de hand liggende oplossing geweest zijn, dat zij, die op het standpunt stonden, dab de benoeming niet. con form de voorschriften der wet had plaats gehad, bij de Kroon vernietiging aanvroegen. Daarvoor waren zij echter niet te vinden. Men zat dus in een im- posse do minderheid was van meêning, dat de wet tigheid der benoeming aan twijfel onderhevig was, maar wenschte niet zelf daartegen op te treden, de meerderheid achtte haar met den voorzitter volkomen correct. Toen werd) het denkbeeld geopperd, dat, om een einde te fhaken aan dezen eigenaardigen toestand, de heer Zaadnoordijk zou kunnen bedanken en onmid dellijk toonde deze wethouder zich hiertoe bereid. Zoo is, naar we vernamen het verloop in de niet- publieke vergadering geweest, waarin geen geheim houding werd opgelegd. De heer Dorbeck, optredende namens de rechterzijde men zal uit het bovenstaande alreeds begrepen hebben, "dat deze wetskwestie tot een zaak tusschen rechts en links is geworden sprak Dinsdag zijn verwondering er over uit, dat de heer Zaadnoordijk, hoewel zijn benoeming wettig achtend, na de opmer king van enkele raadsleden onmiddellijk zijn ontslag- heeft- genomen. Waar de blijkens den aanhef nog al breed opgezette eerste redevoering van den woord voerder der rechterzijde nu niet zoo bijster gelukkig werd uitgesproken, zullen we het er maar voor hou den, dat de spreker verwondering heeft gezegd, maar eigenlijk bewondering heeft bedoeld. De rechterzijde waaraan zich voor dezen keer vermoedelijk de hr. Ringers heeft onttrokken heeft bij de benoeming van Dinsdag blanco gestemd en heeft dus gedaan wat van haar in dezen verwacht mocht worden, immers na de voorgeschiedenis van de ze benoeming was het te voorzien, dat zij den heer Zaadnoordijk niet zou tegenwerken, terwijl van baai- niet gevergd kon worden, dat zij den heer Zaadnoor dijk zou steunen nu er de zekerheid was, dat hij her kozen zou worden, ook al werkte zij tot de herbenoe ming niet mede. Hoe de gang van zaken den eersten Dinsdag van September ook was geweest wij matigen ons om trent de wetskwestie geen oordeel aan bet prac- tisch resultaat zou zeker geen ander zijngeworden.Im mers had er toen, in -stede van een'herstemming een vrije stemming plaats gehad, de heer Zaadnoordijk zou toch evenals zijn tegencandïdaat deed; op zich zelf hebben moeten stemmen en was dan met één stem meerderheid' gekozen (in plaats-van 99 en '1 blanco was het resultaat dan 10-9 geworden). Met belangstelling zal men zeker hebben vernomen, dat B. en W. met- de behandeling- van het adres der Ken nemer EleCtriciteit.-Maatschappij zoover zijn ge vorderd, dat ze deskundige voorliëhting noodig heb ben, en dat de, Raad het college een crediet heeft ver leend om zich deze te verschaffen. Daarbij zal na tuurlijk de bedoeling voorzitten om bet vraagstuk der electrificatie van Alkmaar van alle kanten te bezien en zich dus niet slechts te bepalen tot het aanbod dér KMA M. Den 2Gsten October j.l. werd de brief aan H. M. de Koningin van Italië verzonden en daarbij ingesloten ben Engelsch zee-officier," antwoordde de jonge man. „Maar is het dan gebruikelijk, dat Engelsche zee officieren hun diensten hun landgenooten aanbieden, wanneer deze in een der havens van Groot-Brittanje aanlanden, en zoover de beleefdheid uitstrekken van hen aan land te geleiden?" „Ja, milady, het is de gewoonte, niet uit1 beleefd heid1, maar uit voorzichtigheid, dat in oorlogstijd de vreemdelingen naar een daartoe bestemde verblijf plaats worden gebracht, teneinde, tot na d'en afloop van een volkomen onderzoek nopensi hen, onder het toezicht van het gouvernement te blijven." Die woorden werden met de grootste beleefdheid en de volmaakst-e bedaardheid uitgesproken. Echter had den zij het vermogen niet milady te overtuigen. „Maar ik ben geen vreemdelinge, mijnheer," zeide zij in het zuiverste Engelsch, dat ooit van Portsmouth tot Manchester gesproken is geworden; „ik heet lady de Winter, en die maatregel „Die maatregel is algemeen, milady en gij zoud.t vruchteloos trachten er u aan te' onttrekken." „Ik zal u dan volgen, mijnheer." E-n de hand! des of ficiers aannemende, begon zij de ladder af te klim men, beneden welke de boot haar wachtte. De officier volgde haar; een groote-mantel was aan den achter steven uitgespreid, de officier deed haar er op plaats nemen en zette zich naast haar. „Roeit voort!" beval hij den matrozen. De acht roeispanen vielen in zee, slechts één slag voortbrengende, en de boot scheen over de oppervlakte des waters te vliegen. Binnen vijf minuten raakte men aan wal. De officier sprong- op de kade en bood zijn hand aan milady. Een rijtuig wachtte. „Is dat rijtuig voor ons?" vroeg milady. „Ja, mevrouw," antwoordde de officier. „Ts dan de heiberg zoo ver \Vn hier?" „A^n de afldere zijde der stad." „Welaan!" zeide milady, en zij stapte moedig in het rijtuig. De officier zorgde, dat de bagage behoorlijk achter op werd vastgemaakt en dit verricht zijnde, zette hij zich naast milady en sloot het portier. Onmiddellijk de namenlijst der 1900 kaartjes, welke ingekomen zijn als bewijs van sympathie dér Nederlandsche vrouwen met het protest tegen den Italië-Turksehen oorlog. Den 29sten Oct. j.l. is volgens, postbericht het stuk t« San Rossore bij Pisa aangekomen. Een afschrift van dit schrijven is gericht tot H. M. de Koningin van Roemenië met verzoek: of ook II. M., als eene der Balkan-Koninginnen, Haren invloed ten gunste van dén vrede zou willen aanwenden. daarop, zonder dat het bevel hiertoe werd! gegeven, of zonder hem zijne bestemming aa-n te duiden, ver trok de koetsier in vollen draf en reed de straten dei- stad in. Een zoo zonderlinge ontvangst moest milady veel stof tot nadenken geven en ziende dat de jonge officier volstrekt niet genegen scheen in gesprek met haar te treden, dook zij diep in den hoek van het rij* tuig en ging achtereenvolgens al de veronderstellin gen na, die zich aan haar geest voordeden. Na verloop van -een kwartier was zij intusschen over do lengte van den weg verwonderd en zij boog zich uit het po-rtier om te zien, waarheen men haar voerde. Maar ge-en huizen bespeurde men meer en alleen hoo rnen verhieven zich in de duisternis als groote, zware, elkander naijlende spookgedaanten. Miladiy ontroerde. „Maar wij zijn niet meer i.n rle stad, mijnheer!" I)c jonge officier zweeg. „Ik zal niet verder gaan, indien gij mij niet zegt, waarheen ik word' vervoerd', dat- verzeker ik u, mijn heer 1" Die bedreiging verkreeg niet het minste antwoord. „O, dat is te erg!" riep milady. „Help! Help!" Ge,ene stem beantwoordde de hare; het rijtuig- bleef snel voortrollen. De officier geleek een beeld. Milady beschouwde den officier met een dier vreeselijke uit drukkingen, haar aangezicht, zoo .eigen, en die zoo zelden hare uitwerking- misten. De toorn deed hare oogen in de duisternis schitteren. De jongeling bleef onbeweeglijk. Milady wilde het portier openen en uit. het rijtuig springen. Milady zette zich neder, schuimbekkende van woe de. Dc officier wendde zich tot haar, beschouwde haar op zijn beurt en scheen verwonderd, dat vroeger zoo schoon gezicht, nu bijna afschuwelijk geworden en door razernij misvormd te zien. liet doortrapte schepsel begreep, dat zij zich in het verderf stortte door op die wijze in haar ziel te doen lezen; zij verzachtte daarom haar gelaatstrekken en dp zuchtenden toon sprak zij: „In 's hemels naam, mijnheer, zeg mij toch, of ik aan u, het gouvernement of aan een vijand de geweld- Gemengd nieuw». GRATIE GEWEIGERD. Door H. M. de Koningin is afgewezen het verzoek om gratie, ingediend door II. A. van DaLsum, notaris en lid der Provinciale Staten te Hulst, die bij arrest van den Hoogen Raad van 29 Mei j.l. is veroordeeld tot 300 boete of 60 dagen hechtenis, ter zake van het beleedigen van den burgemeester van Hulst in het door hem geredigeerde blad' „De Volkswil." EEN DRIJVEND BUREAU VOOR DE POLITIE. De rivierpolitie te Rotterdam heeft Zaterdagmid dag- bezit ge-nomen van het nieuwe drijvende bureau, ten haren behoeve gebouwd en ligplaats hebbende in de Parkhaven bij den Westzeedijk. Een veilige lig plaats heeft zij daar tevens gekregen voor haar boo ten, terwijl de bouw van het nieuwe bureau dienstbaar is gemaakt aan het met bekwamen spoed en op een gemakkelijke wijze aan den wal brengen van gekwet ste^ Een twee meter breede loopbrug verbindt het bu reau met den vasten wal. Loopbrug en bureau rusten op een achttal tanks. Een op de loopbrug aansluiten de, eveneens twee meter breede gang, verdeelt het ge bouwtje in tweeën en vormt een pad, waarlangs de brancards met de te vervoeren gekwetsten direct van de langs zijde komende boot, naar d'en vasten wal ge reden kunnen worden. Rechts van het gangpad heeft men, gelijkvloers, een wachtkamer voor de agenten met een afzonderlijk ver trek voor de ehef-agent-en en bovendien twee arres- tantenverblijven. Links bevinden zich een kleedka mer en ee-n waschgelegenheid. Boven dit geheel zijn gelegen een bureau voor den inspecteur, een seinkamer voor den marconist en een slaapgelegenheid waarvan, zoo noodig, door het per soneel gebruik gemaakt kan worden. Op het dak, met een torentje v-ersierd, zal een inrichting voor draadlooze telegrafie worden aangebracht. De omgeving wordt door gasbooglampen verlicht. GROENTIJD. Het Nieuws van den Dag meldt, dat prof. mr. W. van der Vlugt, als plaatsvervanger van het rector- magnificus te Leiden, het Collegium van het L. S. C. vóór zich heeft gedaagd, en dit bestuurslichaam der studenten hem de volledige toedracht der gebeurtenis sen in den jongsten groentijd heeft medegedeeld. EEN VOORWERELDLIJK DIER. Een abonné uit Kerkdriel meldt aan de Tel.: Als curiositeit en ook uit wetenschappelijk oogpunt- meld ik u, dat alhier een dijbeen opgegraven is van een voorwereldlijk monster. Ik kan er geen anderen naam aan geven. Het been in kwestie weegt 52 pond en heeft de- respectabele lengte van 1.10 M. De dikte aan het boveneind is 0.40 M., in 't midden 0.20 M. en aan bet ondereind 0.31 M. Men vond! het in een waard, op nog geen 3 M. diepte en zag het voor een boom stronk aan. Als ik naga, dat zoo'-n dijstuk bij een koe 4 pondj weegt, dan dunkt me, dat het been afkoms tig moet zijn van een zeer groot en zwaar dier, dat of hier in dat voorwereldlijk tijdperk leefde, öf waar van hot geraamte van elders door de Maas is meege voerd. dadigheid' moet- toeschrijven, welke men mij aandoet?" „Men pleegt, geen de minste gewelddadigheid jegens u, mevrouw, en hetgeen u wedervaart, is het gevolg- van een zeer -eenvoudigen maatregel, welken wij ver plicht zijn jegens allen, die in Engeland aankomen in acht te nemen. „Dan kent' gij mij niet, mijnheer!" „Het is de eerste, maal, dat ik de eer heb u te zien." „En hebt gij, op uw eer, niet de minste reden van haat jegens mij?" „Volstrekt niet-, dat zweer ik u." Er lag- zooveel op-rechtheid; kalmte, zelfs zachtheid in de stem van den jongeling, dat- milady zich gerust stelde. Eindelijk, na ongeveer een uur te zijn voort gereden, hield! 't- rijtuig voor een ijzeren hek stil, dat een hollen weg sloot, die- den toegang verleende tot een'eenzaam, groot kasteel van strenge bouworde. De wijl de wielen toen het fijne zand doorwoelden, hoorde milady oen hevig gedruisch, hetgeen zij voor dat dei- zee herkende, wier golven zich voor een steile kust komen breken. Het rijtuig- reed1 onder twee gewelven door, en bleef eindelijk op een vierkante," donkere binnenplaats staan. Bijna onmiddellijk hierop werd het portier ge opend, de jongeling sprong vlug op den grond en bood milady dé hand, die, erop steunende op hare beurt ta melijk bedaard uit het rijtuig stapte. „Het is in allen geval zeker," zeide milady, rondom zich ziende en haar oogen met den bevalligsten glim lach ter wereld op den jongen officier terugbrengen de„dat ik gevangen ben; maar ik zal het- niet voor langen lijd zijn, hiervan ben ik zeker," voegde zij er bij. „Mijn geweten en uwe beleefdheid, mijnbeer, zijn mij er borg voor." fWorit T»rv»lgJ.)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1