DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CACAO DAALDERS No. 262 Honderd e» dertiende Jaargang. 1911 DINSDAG 7 NOVEMBER. BINtfEflLAND Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT irtiAVüSj DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bii hun college is ingekomen een verzoekschrift van P. BUIJS- MAN, te Grootebroek, om verlof tot den verkoop van aleohcllioudenden anderen dan sterken drank in het perceel Stationsweg E 104. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 6 Nov. 1911. KOFFIE is.duurder geworden, doch SSasm kost nog steeds 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. J liBffl—tg ALKMAAR, 7 November. In het nummer van Maandag 30 October veroor loofden ne ons een aanhaling te doen uit een artikel van Roland d'e Marès in lTndépendance beige, waarin het veroveringsrecht werd bepleit en de stelling werd ontwikkeld, dat het goed is, dat de meestbeschaafde volkeren de landen der minderbeschaafden bezetten, omdat die volkeren en hun landen hierdoor tot ont wikkeling worden gebracht. Tegen dit betoog' is thans de heef Gaston Moch, die zich op het gebied der vredesbeweging heeft on derscheiden, in verweer gekomen. Nadrukkelijk wijst, hij er allereerst op, dat onder „meestbeschaafde volke ren" slechts moeten worden verstaan zij, die op het oogenblik het verst op den weg der beschaving' zijn gevorderd. Ieder volk, zoo gaat hij voort, ge voelt zich in den regel wèl bij de zeden en instellin gen, welke het bezit; is het overtuigd, dat hierin wij zigingen moeten worden gebracht, dan doet het dit op zijn eigen wijze, rekening houdend met zijn eigen traditie, met zijn eigen beschaving. Hieruit volgt, dnt een volk, hetwelk voor zijn eigen voordeel het ver- oreringsrecht wil toepassen over de macht moet be schikker', om aan' zijn eisch kracht bij te zetten. De ontwikkelde stelling komt ten slotte dus hierop neer, dnt altijd en uit principe h'et recht aan den sterkste wordt toegekend1. „Wij", zoo werdi er in het artikel gezegd; „keuren de verovering van zedelijk verwaarloosde landen door hen, die werkelijk in staat zijn de waarde, welke er in zit, er uit te halen, en de hoogste opbrengst te verze keren, goed." Welk een prachtig argument, meent de bestrijder, voor de verovering van Europa door Chineezen, die :mmers zooveel geduld en talent bezitten voor den landbouw. Misschien gaan de Amerikanen voor het zelfde doel zich beroepen om de voortreffelijkheid vfin hun landbouwmachine»! Een goed bestuurd' land als Zwitserland of als een uc-r Scandinavische rijken kan volgens deze stelling, Sardinië, Apulië, Calabrië opeischen als „moreel ver waarloosde landen," want het is niet waarschijnlijk, dat de Afrikaansche bezetting Italië den tijdi en de middelen laat om het noodzakelijke werk daar te ver richten, Zou liet, vraagt de debater, in stede van den Tripo- iitanen een „opvoedingop te dringen, welke in strijd is met hun tradities en met hun karakter niet ver standiger zijn de Italiaansche vólkeren op te voeden, •-.ie deren zomer als eenvoudige Russische moes j ilea in verzet kwamen tegen de gezondheids maatregelen, welke hen moesten beschermen tegen de cholera? Zeker, de Turken staan over het geheel op het oogenblik hij de Italianen ten achter. Maar de woorden „op het oogenblik" dienen onderstreept te worden, want deze verklaring wil volstrekt niet- zeg gen, dat deze achterstand blijvend is. De volkeren, die thans achteraan komen, en met name de Moham- niedaansche, die onmetelijke voorraden aan intelligen tie en energie bezitten, mogen eischen, dat men hun den noodigen lijd laat voor hervorming, en, te oordee- Icn naar het voorbeeld van Japan, hebben ze het recht dat ze zich naar hun eigen beschaving ontwikkelen, zonder dat hun een vreemde wordt opgedrongen. De heer de Marès had als voorbeeld, de verovering- van Gallië door Caesar aan gebaald. Daartegenover nu stelt de heer Moch dat zoo Caesar Gallië niet had veroverd en de bevolking niet grootendeels had uitge rooid, het land zich toch wel zou hebben ontwikkeld, een weinig later wellicht, maar op zijn eigen wijze, ge lijk de Gerrnaansche en Slavische hinden het deden, die niet door de Romeinen werden veroverd. Misschien zou het zich zelfs sneller en. beter hebben ontwikkeld, dank zij de nabijheid van Rome en het vredelievend doordringen daarvan. Is Griekenland veroverd door Egypte, welks hoogere beschaving' aan zijn onbe schaafdheid eer^. einde maakt? En, heeft het niet, toen het door Rome werd veroverd, zijn „wreede over winnaar" volgens het klassieke woord, beschaafd? Resumeerend zegt de heer Moch dat hij opkomt tegen de stelling, die beoogt de middelen te verdedi gen door het doel, en de veroveringen te verdedigen, door het argument-, dat d'e beschaving' is toegenomen in de Veroverde landen. Zeker, zij is toegenomen, maar omdat de web der ménschheid! vooruitgang is. Tndien die landen niet waren veroverd, zou zij op an dere wijze zijn toegenomen, en diat. zou niet verkeerd geweest zijn niets wettigt ons te gelooven, dat de verwoesting van Carthago en de verovering van Peru een weldaad voor de menschheid is geweest maar zij zou zijn toegenomen zonder bloedbaden en zonder schending van het recht. En wat nu de verovering: van Tripolis betreft liet is, aldus de inzender, niet mogelijk een rechtvaar diging, zelfs niet een geloofwaardig voorwendsel, te vinden, zij is de meest karakteristieke ze-erooversdaad van onzen tijd, die echter reeds zoovele dergelijke schanddaden heeft gezien. Natuurlijk is de heer de Marès het antwoord op het betoog, dat we'hier in verkorten vorm weergaven, niet schuldig' gebleven. Hij geeft gaarne toe, dat een volk als geheel' zich het best bevindt bij de zeden en instel lingen waaraan het gewend is, maar kunnen deze geen beletsel vormen voor de naties te zamen en voor den vooruitgang van de menschheid!? Het denkbeeld van den heer Moeh, logisch doorgevoerd, zou leiden tot de slotsom, dat het internationale leven onmoge lijk is, omdat uitsluitend elke zuiver nationale bescha ving gehandhaafd moet blijven. Het is wel' merkwaar dig een dergelijke stelling te zien verdedigd, door een vredesman, die geheel én al internationalist moest zijn, want de blijvende wereldvrede kan. slechts komen op den dag", waarop^ de naties een voldoende moreele en economische eenheid hebben gevormd, waarin hun éigen tradities, geboren uit instincten en aspiraties der rassen, zich niet langer zullen verzetten tegen het ware gemeenschapsgevoel. Nimmer, zoo gaat de schrijver voort, hebben wij be weerd dat het volk, hetwelk het .meest geschikt is om een beschavende zending te vervullen, het sterkste volk zou zijn. Het is dan ook een geschiedkundige waarheid, dat de volkeren, die niet de numerieke meerderheid! bezaten, den meest blijvenden invloed op de wereld hebben uitgeoefend, de grootste verove raars, in den edelsten zin des woords, zijn geweest. Zie slechts naar Griekenland en naar Rome. Er ligt een lange reeks eeuwen achter ons, die het recht van verovering der superieure volkeren bewijzen; er zijn in de nieuwe geschiedenis voortreffelijke voorbeelden van naties, betrekkelijk middelmatig naar hun nu merieke macht, die groote wereldrijken zijn geworden, zooals Nederland, Portugal en Spanje, enkel en alleen omdat hun eigenschappen het best beantwoordden aan het. stadium der evolutie van liet oogenblik en omdat ze in zich alle voorwaarden vereenigden, om hun po gingen op dat oogenblik het nuttigst te maken. Be schikken over de pieerderheid en de macht wil nog heelemaa.1 niet zeggen, dat men een uitverkoren natie is. De vergelijking tusschen de Italianen en de Turken gaat, meent de schrijver, niet op. Men moet immers een volk beoordeelen naar zijn gelieele optreden, en zijn rol bepalen, naar de plaats die het inneemt, naar zijn oogmerken. Italië nu heeft in een halve eeuw bewonderenswaardige dingen gedaan en het Turksche volk is daarentegen afgegleden van de helling, welke naar onherstelbaar verval leidt. Het Jonge Turkije heeft ons drie jaar lang het beklagenswaardige schouwspel doen zien, dat het niet in staat is, het ver ouderde keizerrijk te hervormen. Op dit oogenblik is het hoogststaaiule volk het Italiaansche en daaruit vloek het recht van Italië voort om te trachten een grondgebied te ontginnen, dat de natuur aan zijn werkzaamheid! schenkt, dat zijn ligging aan de Mid- dellandsche zee versterkt en dat door het Ottomaan- sche beheer is gemaakt tot een land van ellende en rouw.- O neen! Wij rechtvaardigen de middelen niet door het doel, maar wij zeggen, dnt men zich niet moet laten meesleepen door een gemakkelijke overgroote gevoeligheid, door dat alledaag'sche medelijden, dat de menigte altijd er toe brengt, den handschoen op te nemen voor de overwinning tegen de overwinnaars, te nemen voor de overwonnenen tegen do overwin naars. sociale leven te veel overwonnenen, die het verdienen te zijn, omdat zij niet den moed hebben te pogen, hun plaats onder de zon te handhaven. Welnu, het is goed, dat zij die voor het algemeen het nuttigst po gen, den grootsten invloed hebben, het is goed dat volkeren van hooge ontwikkeling en met een hoog staande productie in hun uitgestrektheid de belooning vinden voor hun betoonde energie. Er zijn volkeren van de daad, zooals er ook mannen van de daad zijn en deze vooral zijn van belang voor het internationale leven, evenals voor het sociale leven. Dat kan de bekrompene, der gelijkheid toegedane begrippen waar op de partijen in dezen tij dl leven mishagen, dat kan den edelmoedigen idealisten, die droómen van een volmaakte harmonie, aanstoot geven, maar dat be staat, dat uit zich eiken dag in feiten, dat behoort tot de menschelijke natuur zelve. En wij, zoo besluit de heer Roland de Marès deze interessante polemiek, wij beklagen de volkeren, die dit niet willen begrijpen en die hun heil slechts ver wachten van de edelmoedigheid van anderen. DE PRINS OP SCHIERMONNIKOOG. Niettegenstaande stormweer en woeste zee kwam Prins Hendrik gistermorgen te 9% uur op Schiermon nikoog aan per „Thealotte" als gast van graaf Bern- storff voor een te houden jachtpartij. Aangezien de houten aanlegsteiger 's nacht-s was weggeslagen en de landing met een gewone roeiboot wegens de hooge zeeën moeilijkheden opleverde, kwam de met leerlin gen der Zeevaartschool' bemande reddingboot langszij van de „Thealotte" en bracht den Prins en zijn ge volg, bestaande uit den Commissaris der Koningin in Friesland en den adjudant jhr. Hooft Graafland, be houden aan wal. Oud en jong Schiermonnikoog was aan den dijk saarngestroomd om getuige te zijn van de aankomst en juiahte den Prins1 hartelijk toe bij het aan wal stappen, terwijl de burgemeester, de heer II. W. v. d. Berg, hem verwelkomde. In open rijtuigen werd door het met vlaggen en groen versierde dorp naar het jachthuis „De Burg" gereden, van waar na een kwar tiertje toeven» de reis1 naar het. jachtterrein werd aanvaard. DE IIEER PAN KOL. Het Soer. Handelsblad' schrijft: De heer H. van Kol gaat naar Batavia om van daar naar Nederland terug te keeren, voor de bijwoning van het huwelijk zijner dochter. In December a.s. denkt de reiziger opnieuw naar Indië te komen, voor namelijk om Borneo en *Java te bezoeken. Tevens denkt de heer Van Kol' dan tijd te vinden om zoowel te Semarang als te Soerabaja lezingen te houden over politieke onderwerpen. Zijn reisindrukken zal hij verder wederom te boek stellen." Gemengd nieuws. MODERNE MITSSCHENVANGST. De electrische zaklantaarns maken te Goëdereede op eigenaardige wijze opgang. Zij worden n.l. door de straatjongens -veel gebruikt, om musschen te ver schalken, waarvoor vanwege de landbouwers 2 cent per stuk wordt uitbetaald. De straatjongens klimmen elkaar op de schouders, belichten op de minder hooge woningen met behulp van de zaklantaarn de musschen in 't nestje onder de dakpannen, die argeloos zitten blijven en zoo gepakt worden. EEN DURE AMBTENAAR! Hier te lande is een zevental maanden gedetacheerd geweest een Indisch ambtenaar met het doel de regee ring hier voor te lichten ter zake van de uitvoering van de wet op de particuliere landerijen in Indië. Omtrent zijn verblijf wordt het volgende medege deeld De betrokken ambtenaar behield' die zeven maanden zijn Indisch salaris ad 700.ghh 's maands eu genoot gedurende dien tijd een toelage van 250 gld 's maands, I wee maanden was hij buiten dienst voor overtocht, heen en weer, gedurende welke tijd zijn salaris door ging. Schat het bedrag der overtochtkosten en zijn gratificatie, die hij ook nog' ontving, te zamen op rond 2500 gld., dan krijgen we het volgende rekensom metje: 7 maal 700 is 4900 2 maal 700 is 1400; 7 maal 250 is 1750; totaal dus 4900 plus 1400 plus 1750 plus 2500 is; 10.550 (zegge tien duizend vijfhonderd en vijftig: gulden!) DE STORM. Van de stoompont „Velsen" is Zondag, tijdens den storm, een spie uit een ketting' geloopen. Hierdoor is ruim een uur e-lke verbinding voor het publiek af gebroken geweest. Door de tramdirectie werden maatregelen tegen nieuwgevreesde stagnaties geno men. - Ten gevolge van zwaar stormweer, zijn de loods- diensten te Vlissingen van Zondagavond tot gister ochtend gestaakt. Zondagnacht zijn door den storm de stalling en de schuur van v. Dijk, te Kaatsheuvel, omver gewaaid. Een paar varkens bleven dood onder het puin. Gisternacht is door den vreeselijken storm in de Nieuwe Willemshaven te Harlingen een drijvende hijschmachine omgeworpen en gevallen op het aak schip „Helena," schipper Bayens. De „Helena" werd belangrijk beschadigd aan het achterschip. Het binnengekomen stoomschip „White Sen," van Kroonstad voor Zaandam, heeft hevig stormweer doorstaan en een gedeelte van den deklast verloren. EEN OUD BOSCH ONTDEKT. Rijdende met de H. IJ. S. M. van Amsterdam naar het oosten, ziet men even voorbij het Merwede-kanaal, dus nog vóór de stad Weesp, eenige weilanden, die gedeeltelijk overhoop zijn gehaald door donkere mas sa's, welke als miniatuur-terpjes omhoog steken. Men denkt eerst aan mesthoopen, die daar -op onregelmati ge afstanden zijn neergestort, tot bemesting van het weiland. Doch bij scherper toezien ontwaart men, dat het boomstronken zijn, die gedeeltelijk uit den bodem omhoog steken. Het zijn blijkbaar de overblijfsels van een oud bos'eh, dat hier stond; en het vermoeden ligt voor d# hand, dat door de zomei'droogto het peil van het- wei land zoodanig gevallen is, dat deze oude boomstron ken nu te voorschijn komen. Onze berichtgever te Weesp, deelt ons nog mede, zegt het Hbld., dat dé daar in den bodem der wei landen van den veehouder G. Portengen, gedeeltelijk aan en boven de oppervlakte komende stronken, vroe ger, toen daar het gras met de hand gemaaid werd, niet hinderden, doch dat nu daar ter plaatse met een machine werd gemaaid, hun hinder wel bleek. Daarom worden ze nu uitgegraven en verwijderd. HEROPENING VAN DUINDIGT. Zondag 19 November a.s. zullen op de renbaan Duin- digt wederom rennen en draverijen gehouden worden, dit staat thans absoluut vast. In tegenstelling met ons voorloopig bericht moeten wij hieraan toevoegen dat er geen totalisator aanwe zig zal zijn, doch een gelegenheid tot uitgeven ran obligaties waaraan premies verbonden zijn. (N. Ot.) MISDAAD? Men schrijft aan de „Rotterd." uit Nieuw-Lek- kerland: De 61-jarige Arie Groen, caféhouder en steenkolenhandelaal', is 12 Oct. 1.1. overleden. Zijn lijk, dat Dinsdag is1 opgegraven, werd, na te Dordt gerechtelijk onderzocht te zijn, Woensdag weer ter aarde besteld. Gedachte aan misdaad schijnt opgeko men te zijn hij de verzekeringmaatschappijen, daar bleek, dat de overledene niet alleen door zijn vrouw hij verschillende maatschappijen was verzekerd voor 400, maar óók door zijn 26-jarige ongehuwde doch ter Jana Marie, en wel, naar men zeg't, tot een bedrag van j 30.000, en dat nog' slechts sedert korten tijd. Vrouw Groen zegt hiervan niets af te weten. Ook schijnt de onderlinge verstandhouding niet al te best te zijn geweest, en moet het gezin den laatsten tijd nogal in geldnood hebben verkeerd. Woensdag is de dochter door de justitie te Dordt in verhoor genomen, waarvan ze nog niet is terugge keerd. Donderdag stelde de justitie ten huize van de wed. Groen een onderzoek in, dat anderhalf uur duur de. SCHAKING. De politie te Philippine heeft een 17-jarig' meisje, uit Amsterdam, dat in gezelschap van een bejaard persoon was, en wier aanhouding verzocht was, aan gehouden en onder geleide naar hare woning terugge bracht. DIEFSTAL. Omtrent den gepleegde-n diefstal bij den heer Jhr. Stratenius op den huize „Nieuw Ronde" onder de ge meente Diepenveen, meldt men nader: Behalve een belangrijke hoeveelheid zilveren voor- werpeb, zijn ook nog verschillende gouden sieradeu, waaraan de familie bijzondere waarde hechtte, ont vreemd. Zeker door het onstuimige en regenachtige weder heeft geen der huisgenooten eenig verdacht ge ruis gehoord. Er is geen braak gepleegd, zoodat het vrij wel zeker is dat de dieven zich hebben laten in sluiten. Door een klein raampje in de keuken in het. sous-terrein ie men met de belangrijke waarde ge vlucht. De commandant der marechaussee uit De venter, is, zoodra deze van den diefstal kennis kreeg, met de auto van den burgemeester uit Diepenveen naar Enschedé getuft om een politiehond' te halen. De pogingen om daarmede eenig: spoor te ontdek ken zijn vergeefs geweest-, daar het regenachtige we der zulks voor den hond bemoeilijkte. IJverig worden door marechaussee en politie de po gingen om eenige aanwijzingen te verkrijgen, voortge zet. HET ONTGROENEN TE LEIDEN. Naar wij vernemen, moeten, nadat verschillende studenten, waaronder de praeses1 van het Leid'sch stu dentencorps, door de politie zijn gehoord, er voor du justitie geen termen zijn, om met betrekking tot de voorstelling ter gelegenheid van de receptie van het Collegium op 9 October in „Zomerzorg," rechtsingang- te verleenen. De uitvoering had een streng huishou delijk karakter en niemand werd toegelaten. Gelukt het de politie, een exemplaar van het pro gramma, dat zorgvuky.g verborgen wordt of is vernie tigd, in handen te krijgen, dan zal kunnen worden overwogen, of er ook termen zijn togen den drukker en verspreider op te treden. (Tel.)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1