STAÏ)~8N ie u \x~s. BUITENLAND" DE ITALIAANSOH-TURKSOHE OORLOG. UIT HARENKARSPEL. Den. 4 dezer vergaderde het bestuur vau het Onder ling Veefonds alhier voor het opmaken, der rekening over de afgeloopen 3 maanden. In dat tijdvak waren verzekerd 1333 runderen, de schade voor 5 gestorven dieren heiiep 5-33, zoodat een omslag moet worden geheven van 40 cent per rund. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In verband met het besluit van den Raad der ge meente Broek op Langendijk, benoemde de vereeni- ging „Koophandel" in hare j.l. gehouden vergadering als tweede lid in de commissie van beheer der groen- tenmarkt te Broek op Langendijk, den heer C. Brink man, burgemeester van Koord-Scharwoude en voorzit ter der vereeniging van groentenhandelaren. UIT DE EGMONDEN. Kader vernemen we, dat het gedeelte^ van een schrijfbureau met geldswaarden, hetwelk hier is aan gespoeld, herkomstig is van het Spaansche schip „Segundo del Cerro", welk schip reeds sinds 30 Sep tember vermist wordt. Verder is aangespoeld! een reddingsboei, gemerkt „Star. Christiania", en een vat teer. UIT URSEM. Door de beide, kiesvereenigingen alhier, zal tot eandidaat voor den gemeenteraad (vacature Comman deur) gesteld worden de heer J. Schaap Czn. UIT HEILOO. Een detachement infanterie van het 3e en 4e batal jon uit Haarlem, ter sterkte van 2 officieren en on geveer 75 minderen, zal in den namiddag van Woens dag 15 Kovember a.s. alhier aankomen, na gehouden oefening, ten einde nachtkwartieren te betrekken. Den volgenden dag zal de oefening worden voortgezet en keert het detachement weder naar zijne garnizoens plaats terug. JOH. BRAAKEKSIEK EK „DE GROEVE." Ln aansluiting' met het bericht van Zaterdagavond, over gerezen oneenigheid tusschen Joh. Braakensiek sn de directie van „De Groene," meldt de Tel,, dat de kwestie, naar de laatste berichten luiden, nog niet in der minne is geschikt. OPLICHTTKG. Ongeveer een jaar geleden vervoegde zich te VGravenhage ten huize van een vrouw, wier man zich in verzekerde bewaring bevond, iemand1, die beweerde rijksadvocaat te zijn en te zullen zorgen, dat de man uit de hechtenis werd ontslagen, indien de vrouw hem de te maken kosten enz. wilde vergoeden. Op deze wijze wist hij 25 los te krijgen. Toen het bedrog uitkwam, werden pogingen in het werk gesteld, om met behulp van een door de vrouw gegeven signale ment den oplichter te vinden, doch te vergeefs. Verleden week vervoegde zich weder een persoon bij een vrouw, die in dezelfde omstandigheden verkeerde, doch deze vertrouwde de zaak niet, vroeg hem den volgenden dag terug te komen en waarschuwde in middels de politie. Toen de quasi-rijksadvocaat in derdaad terugkwam, luisterde een rechercheur het tusschen hem en de vrouw gevoerde gesprek af en verzocht daarop den man mee te gaan naar het poli- tie-bureau, waar bleek, dat hij en de vroeger gezochte ócn en dezelfde persoon waren. Ook te Gouda moet hij dergelijke practijken hebben uitgehaald. Hij is gisteren naar deze plaats overge bracht, SCHIPBREUK. Men meldt uit Hoek van Holland: Volgens bericht uit Brouwershaven is een brik zon der zeilen drijvende ten westen van het vuurschip Sehouwenbank. De sleepboot Wodan is ter assisten tie vertrokken. Door het aan den Hoek van Holland! binnengeko men Duitsche stoomschip Pluta van de Keptunlijn zrijn de 9 opvarenden gered van een bij de Sehouwen bank'drijvende Fransehe, brik, waarvan alle zeilen wa ren weggewaaid1. In het schip stond 8 voet water. De door de Pluto geredden zijn van de Fransehe brik Aimée uit Duinkerken, bestemd) naar Spanje. Het schip zal spoedig stranden. SPOORPLAN KOORDSCHARWOUDE STATIONDORP. Op uitnoodig'ing der besturen van „Kieuw Leven" en „Landbouwbelang" vergaderden in het- lokaal van den heer de Bakker, met genoemde besturen die van „Eendracht" te Oudkarspel, Waarland en Omstreken ea Sint-Maarten. Door den voorzitter van „Kieuw Leven" werd in korte trekken het doel dezer bijeenkomst uiteengezet. Door den heer Kliffen, secretaris van „Landbouw belang'', werd de meening' geuit, dat de bouwers van Koord-Scharwoude zich niet gebaat achten met een markt aan de ringvaart, doch wel aan de Wuijversloot. De heer Wonder wees op den onhoudbaren toestand. De heer Barten, voorzitter van „Landbouwbelang", was het niet eens met den heer Kliffen, dat. men te Koord-Schai'woude algemeen niets gevoelt voor het plan door „Kieuw Leven" geopperd, al wil men liever een markt aan de Wuijversloot. Langen tijd werd de discussie nog voortgezet, waar bij meer en meer bleek, dat men tamelijk algemeen van gevoelen is, dat toch gewerkt moet worden voor het groote spoorplan StationWuijversloot. Algemeen verklaarde men zich vóór het. stichten van een centrale markt, terwijl tevens werd aangeno men in verband hiermede te propageeren voor het spoorplan. Kog deze maand) zullen te dier zake door al de betrokken vereenigingen ledenvergaderingen werdén uitgeschreven, ten einde tot een uitspraak te komen. Begin December zullen dan de besturen weer samenkomen tot het nemen van nadere besluiten. Hierna sluiting der vergadering. DE STAKING OPGEHEVEN. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat cfe staking weer is opgeheven. HET CONFLICT IN HET TRAWLERBEDRIJF. Men meldt uit IJmuiden, d.d. 6 Nov.: In de staking is weinig verandering. In den afge loopen nacht zijn door den storm zes stoomtrawlers losgebroken of door kwaadwilligen losgegooid, de tros sen waren niet afgekaptde politie stelt een onder zoek in. Van de opgelegde stoomtrawlers vertrokken heden de „Maria van Hattum" en de „Bertha Elisabeth." KORTE BERICHTEN. De milicien C. V. van het garnizoen te Naarden, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens was, deserteerde in Augustus en werd nu gisteren te Haar. lem aangehouden. Hij is naar Naarden overgebracht- Gisteren is een vrouw op haar doorreis van Drachten naar de Lemmer, in het tramstation te Hee renveen ontijdig bevallen. De vrouw is naar het zie kenhuis vervoerd. Het kindje is overleden. - De eehtgenoote van eed aannemer te Haarlem dacht aan een schipper f 104 te betalen voor een vracht steenen, doch gaf hem by vergissing f 1004. Toen haar man thuis kwam, werd de vergissing ont dektde man ging naar Amsterdam, ontmoette daar den schipper, die zelf de vergissing nog niet had ont dekt en kreeg zijn eigendom terug. In Friesland is de lijstervangst in vollen gang. Te Leeuwarden worden dagelijks gemiddeld 3000 stuks aangevoerd en voor den prijs van 10 tot 13 cent per stuk van de hand gedaan. Ruim de helft van dien voorraad wordt verzonden naar België, het overige gedeelte naar de provinciën Noord-Brabant en Holland. Enkele „strikkers" vangen soms 200 lijsters op één dag en maken dan bygevolg een mooi daggeld. De politie te 's-Gravenhage heeft in den laatsten tijd drie souteneurs gearresteerd en ter beschikking gesteldingevolge de bepaling der nieuwe zedelijk- heidswet betrekkelijk het leven van de ontucht eener vrouw. Met het oog op de tegenwoordige tijdsomstan digheden stellen Ged. Staten van Zeeland zich voor alle ambtenaren en bedienden der provincie, wier be zoldiging f 1600 of mindu- bedraagt, eene toelage voor eenmaal van f 26 te verleenen. Zij stellen Prov. Staten voor de daardoor noodige wijziging in de be grooting 1911 aan te brengen. In het galanteriemagazijn aan de Haarlemmer straat te Leiden is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken bij de firma Rauman. Door mid del van inklimming zijn de dieven binnengekomen en hebben twaalf horloges medegenomen. Het vaartuig Limtje, schipper Meeuwsen, beladen met suikerbieten voor Sas van Gent, is gistermiddag nabij Zuid Kraaien, bij Zuid-Beveland, gezonken. Uit Vlissingen is spoedig daarop een reddingboot naar de plaats des onheils vertrokken, om de vier opvarenden, die in de masten gevlucht waren, te redden. Toen zij er aankwam waren dezen reeds gered. Het Hbld. meldt uit Wijk-bij-Duurstede dat tij dens een kort, doch hevig onweder sloeg gisteravond ongeveer half 6 de bliksem in de boerderij van den heer G. Bolderik te Rijswijk (gem. Maurik). In een oogwenk stond het woonhuis met achterhuis xn lichte laaie en brandde tot den grond af. De hooibergen bleven gespaai'd. Een klein gedeelte der inboedel en het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Laatste Berichten. BRAND TIJDENS DE KAASMARKT. PURMEREND, 7 Nov. Een heftige brand brak tijdens de Kaasmarkt uit in het Noord-Hollandsche Koffiehuis van P. Jongens, aan de Kaasmarkt. De bovenbouw is geheel uitgebrand. Met de stoomspuit wist men de belendende perceelen te bewaren, WEER GEPAKT. ROTTERDAM, 7 Nov. Gisteravond is de 17-jarige J. R. H., die bij den vorigen keer hij zijn overbren ging wegens dietstal naar Alkmaar, aan den Rijks veldwachter ontsnapte en zich daarna in de Zandstraat verborgen hield, wederom aangehouden. SCHEEPSRAMP. VLIELAKD, 7 Nov. Op de rCede zijn drijvende ge zien kisten en vaten benevens drie lijken, wegens hoo- ge zee onmogelijk op te visschen. JOH. BRAAKENSIEK EK „DE GROENE." AMSTERDAM, 7 Nov. De Redactie van de Am sterdammer weekblad voor Nederland, deelde ons op ons verzoek mede dat van eenige oneenigheid of zelfs vr ij ving tusschen haar en den heer Johan Braaken siek geen sprake is. De berichten die in verband hiermede tot- haar leedwezen de ronde doen, zijn in het algemeen zeer ovei'dreven en onjuist. UI T V A ART-AN SINGH. Gistenniddag had onder veel belangstelling' op de algemeen© begraafplaats de teraardebestelling van wijlen den heer II. J. Ansingh, in leven controleur der waterleiding en administrateur der Alkmaarsche Tramvereeniging, plaats. Nadat de kist in de gx-oeve was neergelaten en deze niet, verschillende kransen was bedekt, sprak de keer Gompertz namens de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland een kort woord van groote waardeering' jegens den overledene, die zich in een meer dan 25-jarige werkzaamheid bij de Maat schappij had doen kennén als een ijverig, bekwaam administrateur, die veel voor de Maatschappij heeft gedaan en wiens nagedachtenis door haar dan ook steeds dankbaar zal worden herdacht. Een broeder van den overledene zegde de Maat schappij dank voor de aangenamo behandeling, welke zijn broer steeds van haar had ondervonden, den heer Gompertz voor de waardeerende woorden aan het graf gesproken, en de aanwezigen voor do laatste eer, die zij den overledene hadden bewezen. VOETBAL. Holland)Z. V. V. (Zaandam) 50. Onze Alkmaarsche derde klasser heeft Zondag een mooie, alleszins verdiende, overwinning' behaald, zij het dan ook op haar zwakstdh tegenstander. Er stond! om twee uur Zondag op het terrein aan den Westerweg gen ware storm. Schuin over het veld. Holland won den toss en koos natuurlijk het voor- 't Was er koud, doch ondanks dat, was er vrij veel publiek. deel van den storm. Holland had één invaller (die goed' voldeed) en Z. V. V. telde er twee. D'e Zaandammers trapten af, doch gesteund! door den wind, nam Holland onmiddellijk het spel in han den. Z. V. V. kon tegen den wind niet op. Trapte men den bal naar links, dan woei hij rechts over de uitlijn. Spoedig nam Holland de leiding door een keurig' schot van den rechtsbuiten en nog geen tien minuten later was de stand' reeds 30. Eenmaal scoorde de middenvoor en éénmaal de centrehalf mét een keurig schot uit 't midden van 't veld. Holland bleef over wegend sterker, en had beslist de score nog hooger opgevoerd indien er meer en juister geschoten was. De Zaandamsche verdediger kreeg handen, of lie ver, beenen vol werk. Eén der backs kweet zich goed van zijn taak, doch zijn partner en de keeper waren zeer middelmatig. Na het derde doelpunt ging d© strijd tusschen de stormlinie van Holland en de verdediging van Zaan dam een poos gelijk op. Toen echter kort voor de rust de keeper van Z. V. V. een groot eind uit zijn doel liep, belandde de bal eensklaps voor de voeten van den centrehalf, die van grooten afstand precies in 't leege doel schoot. Met dezen standi 40 kondig- do de scheidsrechter rust aan. In de tweede helft toen Z. V. V. het voordeel van den wind kreeg, verrichtte de halflinie en ook verde diging van Holland uitstekend werk. Alhoewel de bal telkens terugkwam, wist zij steeds alle gevaar te voorkomen. Moedig tornde de voorwaarts tegen den storm op en werkelijk ook in. deze tweede helft werd hun werken beloond met een doelpunt gemaakt door den rechtsbuiten. Z. V. V. kon het net niet vinden en het einde kwam met 50 voor Holland. Holland speelde beslist een beter spel. Vooral in de eerste helft was' hun overwicht enorm. De Holland- kec-per heeft in de eerste helft den bal slechts eenmaal aangeraakt. Ook de tweede helft leverde het bewijs, dat Holland over alle liniën sterker was. Want niet alleen wist zij doelpunten te voorkomen doch zelfs nog eenmaal te scoren. Vooral het werken der half- linie was soms zeer goed. Het geheele elftal heeft goed spel te zien gegeven. De scheidsrechter ver richtte zijn taak naar aller tevredenheid. Sommige spelers van Zaandam waren wat licht, te licht voor hun stevige tegenstanders. ALCMARIA II—Z. F. O. II 2—1. Ook aan de Zandersloot ging de strijd: tusschen Alkmaar en Zaandam en weer was 't voor Zaandam een nederlaag (zij 't dan ook een kleine). Het tweede elftal van Alcmaria zal echter nog heel wat moeten oefenen, teneinde spelers te kunnen leveren, die met succes in 't eerste elftal te gebruiken zijn. Wij twijfe len echter niet of zij allen zullen hun best doen. Zij zijn het Alcmaria Victrix: Westel. 2e klasse der toe komst. Sommige spelers zullen 't bij voortdurende oefening een heel eind brengen. Dat hebben zij ons gisteren doen zien. ALCAMARIA VICTRIX I—KAMPONG 2—1. Het eerste elftal onzer tweedeklassers heeft Zon dag in Utrecht een kranig stuk voetbal geleverd, door Kampong aldaar met 21 te kloppen. Het veld was slecht en de wind ook verbazend hinderlijk. Kampong nam de leiding, doch voor rust wist de rechtsbinnen gelijk tè maken. Na de rust scoorde de linksbinnen de winnende goal voor Alcmaria. Zoo bleef de stand tot het einde. Hercules verloor tegen aller verwachting van Victoria met 10. U. V. V. won met 20 van Vol harding- U. V. V. staat nog ongeslagen bovenaan. Daarop volgen Hercules en Alcmaria die precies ge lijk staan. In de eerste klasse verloor Ajax voor de vijfde maal en nu van Haarlem met 31. De voetbalvereniging S. D. O. alhier behaalde met 9 leden en een invaller te Velseroord een overwin ning op „Concordia." Door goed samenspel was met de rust de stand 2— 1 in het voordeel der onzen, Na de rust behaalden elk nog een punt, zoodat ook te Velseroord de overwinning voor Alkmaar was. EEN NIEUWE TOONEELVEREENIGING. Men deelt ons de oprichting mede eener tooneelver- eeniging „voor Kunst en Vriendschap" genaamd. Eerste secretaris is de heer N. D. Erkamp. SPORTBULLETIN. In het „Sportbulletin" van Pak me mee komen o.a. portretten van de heeren J. M. de Korver on B. C. v. Koetsveld voor, groepen van dames-hockey en af beeldingen van de Nederlandsche officieren, die aan het concours-hippique te Nieuw-York gaan deelnemen en het blad stelt zijn lezers verder de vraag Wien houdt gij voor den besten voetbal-verdediger in Ne derland Er valt een remontoir-horloge mee te verdienen. JOURNALISTIEK. De heer P. Wester baan, vroeger alhier, sedert l Juli tijdelijk aan de redactie van de Middelburgsche Ct. verbonden, is met ingang van 1 Januari aan de Middelburgsche Ct. vast aangesteld als redacteur-ver slaggever. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspiaken van heden. Josephus Johannes F., Alkmaar, poging tot zware mishandeling, 2 jaar gevangenisstraf. Augustinus Sch., zonder vaste woonplaats, landloc- perij, 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaar. Gerrit R., Zijpe, beleediging, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Abraham P. D., Schoorl, beleediging en mishande ling, f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Hendrikus van HHeemskerk, diefstal van een rij wiel, vrijgesproken. Arie S', Helder, beleediging, 2 weken gevangenisstraf. Willem L Twisk, diefstal van een rijwiel, vrijge sproken. Antoon Bernardus K. en Bastiaan Cornelia de J., beiden te Enkhuizen, diefstal van twee rijwielen, de le 9 maanden, de 2e 2 jaar gevangenisstraf. Gerrit Sch Benningbroek, mishandeling, 3 weken gevan genisstraf. Pieter R., Uitgeest, poging tot brandstichting', 1 jaar gevangenisstraf. KUNST ZIJ ONS DOEL, Bovenstaande vereeniging geeft op Zaterdag 11, Zon dag 12 en Woensdag 15 November iets bijzonder te genitten. Een der kunstlievende leden heeft n.l. voor een paar dagen de volledige collectie teekeningen van Johan Brakensiek afgestaan, zooals die in de „Groene" voorkomen. Deze vijf en twintig jaargangen, voor waar een respectabel getal, doen ons den groote tee kenaar van verschillende zijde kennen. K. Z. O. D. geeff den geheelen Zondag toegang voor één dubbeltje, om iedereen iii de gelegenheid te stellen de platen te bezichtigen. Woensdag 15 November (ook op de boven zaal van de Unie vertoonde de heer Roobol z'n onge ëvenaarde lichtbeelden en zijn Grieksche en Egyptische kunst Wie zich nog de Rembrandt-beelden herinnert, die in 1906 werden vertoond, zal zeker met groote graagte van deze gelegenheid gebruik maken. Voor hen die geen lid zijn van bovengenoemde vereeniging, zijn tot een beperkt aantal kaarten te hekomen in den boekhandel van den heer W. Nederkoorn, Schou tenstraat. GESLAAGD. De heer J. van Eijk, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen vrije- en ordeoefeningen ONTZET VEREENIGING. Door het bestuur der vereeniging' ter viering van den Gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573, enz., is besloten opnieuw een kerkconcert te organiseeren, ten einde het tekort te dekken. Het concert zal 12 De cember plaats hebben. Een van de nummers van het programma zal wederom zijn „Herontwaking" van dr. J. Wieherink. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. In de maand September bezochten de zusters 30 patiënten, waarvan 21 gratis. Zij brachten 521 bezoe ken, waarvan 349 kosteloos. 26 maal stonden zij H.H. doctoren bij. 1 patiënt werd naar elders vervoerd. In October werden 36 patiënten geholpen, waarvan 26 kosteloos. Er werden 454 bezoeken afgelegd, waar van 388 kosteloos. 2 maal werd laatste hulp verleend aan overledenen. 4 maal werden H II. doctoren bijge staan. 1 patiënt werd naar elders vervoerd. BIOSCOPE MODERNE. Onder bovengenoemden naam hebben de heeren Straus van Dordrecht en Harp alhier een overeenkomst aangegaan tot het houden van Bioscope-uitvoeringen in Diligentia en verschillende plaatsen van Noord- Holland. Steeds zal de Directie, naar zij ons mede deelt, er naar streven om het beste en het nieuwste te geven, wat er op het gebied van de Cinema is te vertoonen. Op de programma's, welke van Donderdag tot en met Zondag a.s. zullen worden afgewerkt staan o.m.Gedenkschriften van St. Helena, historisch drama, Afgrijselijke straf van Yam de Troubadour, gekleurd drama, De bedrogen Medeminnaar, gekleurd komisch, Expeditie in Melanosië, gekl. reis. De Mededingster van Richelieu, gekl. drama. Het Bal-Masque, gekl. drama, enz., enz. De drama's werden gespeeld door de beste Fransclie Tooneelspelers en er zullen uit sluitend films van Pathé Frères worden vertoond. De toegangsprijzen zijn zeer billijk gesteld n.l. le rang 50 ct., 2e rang 30 ct. Over het althans op het: papier geannexeerde Tripolis meldt een Engelscb journalist, dat de slach tingen, die de Italianen daar onder d'e Arabieren hebben gehouden, de gruwelijke Russische pogrooms of de Turksche moorden op de Armeniërs overtreft. Van het bezoek aan het slagveld op 26 October zegt hij o. a., dat de Italiaansche soldaten door een paniek verlamd waren. Verscheiden waren den oorlog' al hartelijk moede. De toestand der Italianen is oneindig slechter dan een maand' geleden. De smalle landstrook, waarop zij hun verdedigingsstellingen handhaven, versmalt da gelijks. Het vuur van de vloot vernielt gaandeweg alle boomen in de oase en heeft' deze daardoor tot een woestijn gemaakt. De Italianen hebben ook al de huizen van de Arabieren, die vijanden zouden kunnen verbergen, in de lucht laten springen. De cholera breidt zich schrikbarend) uit. Drie-en- dertig burgerlijke ambtenaren zijn er al aan bezweken, behalve vele soldaten, waarvan er honderden ziek lig gen. De buitenlandsche consuls hebben hunne regeerin- gen op de hoogte gesteld' van de Italiaansche moorden op de Arabieren. Het was dus wel een geschikt oogenblik om het ge bied maar in te lijven De mogendheden, aan wie het inlijvingsbesluit werd medegedeeld, zullen waarschijnlijk zich er toe be palen, de mededeeling voor kennisgeving aan te ne men. Te Rome is men overtuigd', dat het besluit zal brengen of den vrede öf den oorlog tot het uiterste en het laatste is wel het waarschijnlijkste! Evenals elders had men ook te Weenen niet ver wacht, dat de Italiaansche regeering zoo snel met deze verklaring zou aankomen. Daar meent men, dat zij hiertoe bijzondere redenen moet hebben gehad, die men nog niet kent. Men had' temeer verwacht, dat Italië zijn ongeduld zou beteugelen en met de inlij- vingsverklaring eerst later voor den dag zou komen, omdat het nog niet in het bezit van het land! is. Ook in het belang' van een spoedig bewerken van den vre de, had men gewenscht, dat Italië met de gerechtvaar digde gevoeligheid van Turkije meer rekening had gehouden. Wat de Italiaansche regeering aangaat, deze ver wacht naar men te Weenen meent te weten, voor het oogenblik geen antwoord] van de mogendheden op haar nota. Zij verwacht, dat de mogendheden het met Turkije zullen eens worden en koestert de hoop, dat de mogendheden, in de eerste plaats de bondgenooten van Italië, haar bemoeiingen wederom zullen begin nen, om de Porte tot een spoedig sluiten van den vre de te nopen. Van Turksche zijde wordt natuurlijk verklaard, dat er van een inlijving van Tripolis op dit oogenblik in het geheel geen sprake kan zijn, omdat de Italianen nog niet eens meester zijn van de kust en nog niets kunnen ondernemen, om in het binnenland door te dringen. In alle geval zal de Porte tegen de inlij ving door Italië een protest aan de mogendheden doen toekomen. De militaire medewerker van het Tageblatt, de oud-kolonel Giidke, wijst er nog eens op, dat deze_ veldtocht voor Italië duur zal worden, duur ook aan menschenlevens. Het is zeer wel mogelijk, dat de Italianen denken aan 't zenden van nog 40.000 ja van r,og 60.000 man. Maar dat is niet voldoende. Er moe ten in en om Tripolis geweldige voorraden levensmid delen en munitie aanwezig zijn, nïen moet onderdak maken voor de troepen, veldlijnen aanleggen, putten graven. En men heeft het vooruitzicht van een ja renlange guerilla te moeten voeren denk maar eens aan de verovering van Algiers door Frankrijk. Aan Turkije kost het heele geval eigenlijk maar zeer weinig. Geen wonder dat men in Italië de gebeurtenissen wil bespoedigen, om de Turksche regeering' tot toege ven te dwingen! Een optreden van het Italiaansche leger tegen het Europeesche vastland zou waarschijn lijk voor Italië slecht afloopen, want te land is Tur kije een sterke tegenstander. Een expeditie naar Klein-Azië zou weinig resultaat opleveren, slechts de toch al groote oorlogskosten vermeerderen. Vermoedelijk zal Italië dooi' Turksche eilanden te bezetten en rijke handelssteden te bombardeeren, in druk op den tegenstander trachten te maken, wellicht ook gaat het. over tot de blokkade van enkele kust streken in Europa en Azië. De Turksche vloot zal daartegen niets kunnen doen, het ontbreekt haar aan materiaal en goede manschappen. De Italiaansche vloot kan dus1 de Aegeïsche zee beheerschen, maar. het is best mogelijk, dat d'e Turksche regeering den tijd niet ongebruikt heeft gelatenmijnen en het kustgeschut kunnen gevaarlijk voor oorlogsschepen zijn! Verder is het de vraag of het bezetten van eilan den het heet dat het eilandje Chios reeds door de Italianen gebombardeerd wordt Turkije tot den vrede dwingen zal. Het kon wel eens zoo uitkomen, meent, de deskun dige, dat Italië in een leelijk doodloopend' slop is ver dwaald en dat Tripolis een zeer heet stuk ijzer blijkt, te zijn. Wat nu de oorlogsdaden betreft, wordt gemeld, dat de Turken de Italianen bij het landen in Haddadi heb ben teruggeslagen en 400 geweren, 2 kanonnen en een machinegeweer hebben genomen, dat bij Akabn (in de Roode Zee) een Turksche kanonneerboot in den grond! geboord is, dat Italiaansche oorlogsschepen in de buurt van Saloniki zijn gezien en dat vier Italiaan sche oorlogsschepen de haven van Valona (Westkust Europeesch Turkije, tegenover Brindisi) zijn binnen- geloopen en andere voor Mersina (N. O. van de Mid- dellandsche zee) verschenen. In Turkije heeft men laten weten, dat het eerste, van Italiaansche zijde op de eilanden van den (Ioni sche of Aegeïsche) archipel geloste schot onmiddellijk met uitzetting van alle Italianen uit Turkije beant woord zal worden. De Kamer van Kreta, hoewel zeer geneigd zich thans van Turkije af te scheuren en zich bij Grieken land te voegen, heeft besloten eerst nog' eens een rond schrijven aan de mogendheden te zenden. MAROKKO. Naar de Frankische Kurier uit goe de bron zegt vernomen te hebben, moet. het in de krin gen van hoogere officieren al lang bekend zijn ge weest, dat toen drie maanden geleden het gevaar voor een conflict zijn hoogtepunt had bereikt, de Keizer den minister van oorlog en den staatssecretaris van marine tot zich geroepen heeft, om hen te vragen of Duitschlandi werkelijk gereed' was voor een oorlog. Terwijl de minister van oorlog' met een beslist „ja" had geantwoord, had von Tirpit.z er op gewezen, dat hij niet zonder bedenkingen den oorlog zou willen be ginnen, en wel lo. niet het oog daarop, dat het Keizer Wilhelm-kanaal op dat oogenblik niet gebruikt kon worden, 2o. omdat de verdedigingslinie bij Ouxhafen

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2