DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd m dertiende jaargang. 1911 WOENSDAG 8 NOVEMBER. if 1MN INLANlh No. 263 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. dat goederen, die naar Turkije worden verzonden, voorzien moe ten zijn van een Certificaat van Oorsprong (voorzien van Cachet), j DE COURSES IN EERE HERSTELD. ALKMAARSCHE COURANT Ingevolge aanschrijving van Z. E. den Minister van L. N. en H., brengt de Kamer van Koophandel ter kennis van fabrikanten en hande laren Ter verkrijging van zoodanige Certificaten kan men zich wenden tot den ondergeteekende Secretaris Mr. J. VERDAM. ~H I ST DEK W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERSder ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat J. J. DE VRIES, aldaar, zijn verzoek tot het op richten van een inrichting tot het vervaardigen van bleekwater in het perceel Overdiestraat, wijk F, No. 33a, bij schrijven van heden, heeft ingetrokken. Alkmaar, 7 Nov. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 8 November. De heer Theodor Wolff, een der bekwaamste en te vens gematigds te Duitsche journalisten heeft in het Tageblatt van gisteren een zeer schel licht geworpen op het resultaat der Fransch-Duitsche Marokko-onder- handelingen, eeu resultaat, dat voor Duitschland alles behalve gunstig is. „Drie vragen aan den rijkskanselier" staat er boven het artikel. De schrijver dringt er op aan, dat bij de bespreking- van dit onderwerp in den Rijksdag de Marokko-interpellatie zal morgen plaats vinden -die vragen zullen worden gesteld. Hij vraagt in de eerste plaats, of het den rijkskan selier bekend is, dat de nieuwe grens van Kameroen weliswaar 1500 kilometer langer is, dan de oude, maar dat het gebied, dat erdoor omsloten wordt, niet in de verste verte beantwoordt aan de lengte van de grens; dat het land zoo moerassig' is, dat van het aanleggen van spoorwegen volstrekt geen sprake kan zijn; dat de geheele zuidgrens door kloven en bergpassen ge vormd wordt, zoodat de grens1 onmogelijk voldoende bewapend kan worden en Wesso, dat Fransch is ge bleven, ongetwijfeld een steunpunt zal worden van smokkelarij en roofzucht op Duitsch gebied1; dat al leen de noodzakelijke versterking van de troepen reeds meer dan 2 millioen jaarlijks kosten zal en dat de on kosten, die de nieuwe bezetting voor een lange reeks van jaren zal noodzakelijk maken, op 5 millioen bere kend worden. En wat wettigt naar zijn meening tot een dergelijke belasting der begrooting? In de tweede plaats vraagt de heer Wolff of de rijks kanselier weet, dat het een misleiding is, wanneer ex- in de officieele mededeeling- omtrent het nieuwe ver drag-, waar er gesproken wordt over de bestaande ge- concessioneerde maatschappijen, gezegd wordt, dat de beide regeeringen wederzijds alle voordeelen en rech ten verwerven, die in de concessie-contracten verleend worden. En in de derde plaats vraagt de heer Wolff, of de rijkskanselier zich een duidelijke voorstelling gemaakt heeft, wat de „Etappe-weg" beduidt, waarvoor zij de Fransche regeering gebied afgestaan heeft, d. w. z. dat een weg- van 250 tot 300 kilometer lengte, die Ka meroen van het westen naar het oosten doorsnijdt, op afstanden van 30 kilometer met Fransche militaire stations bezet wordt. Welken indruk zal het maken op de inboorlingen, als daar overal op Duitsch gebied Fransche versterkingen aangelegd worden en de Fransche vlag geheschen wordt en wat zal de positie zijn van de Duitsche troepen tegenover een vreemde militaire macht, die midden in de Duitsche kolonie met. vlaggen en versterkingen verschijnen mag? Smokkelpartijen en wanordelijkheden zullen er prachtig gedijen, aan uitleveringskwestie met Frank rijk zal geen einde komen en, de conflict-stof wordt op ongekende wijze opgehoopt. En laten wij het toch ronduit zeggen de Fransche etappenweg beteekent inderdaad het afstaan van noordelijk Kameroen. Al les wat ten noorden van dezen weg ligt, zal, omvat door de Fransche militaire stations en het nieuwe Fransche bezit, den z. g-, n. Eendensnavel voor Duitschland verloren zijn. Men gaat reeds, zoo vervolgt de schrijver, volgens de oude beproefde methode, fluisterend rond en er gaat in stilte het praatje: „De Keizer heeft den Kongo willen hebbenAldus schoof men reeds bij vroegere gelegenheden de schuld op den Keizer en dit middel is even ongevaarlijk als bekwaam. Als de Keizer het denkbeeld) der compensatie-politiek gebil lijkt heeft, heeft hij daarmee goed gedaan, want het denkbeeld was goed en het valt alleen maar zeer te betreuren, dat hij de uitvoering en dat hij in het algemeen de leiding der rijkszaken aan bureaucra tische middelmatigheid en talentvolle lichtzinnigheid toevertrouwt. Er wordt beweerd, dat op voordracht van den lieer v. Bet hm a nn Hollweg, thans tie heer v. Lindequist, de staatssecretaris van koloniën, bij den Keizer in ongenade gevallen is, en dat zou slechts bewijzen, dat de Keizer den waren stand van zaken en de ware beteckenis van het Kongo-verdrag thans nog niet kent. De Duitsche Rijksdag heeft de t^ak, het verdrag te belichten en al zijn schoonheden recht dui delijk te beschouwen, en men mag hopen, dat hij ook over de hier opgesomde punten inlichtingen vragen zal. Wie in den Rijksdag ook de leiding neemt hij zal zich ontegenzeggelijk verdienste verwerven, wanneer hij naast de zinloosheid van het Kongodenkbeeld de enormiteiten van het Kongo-verdrag bewijst. Eenige der vragen, die gesteld moeten worden, zijn hier samen gevat. De meening, zoo besluit de schrij ver, daarover van den rijkskanselier te mogen liooren, zal loonend en belangwekkend zijn. TWEEDE KAMER. in de vergadering van gisteren was aan de orde. artikel 67 der militie-wet (examen voorgeoefendheid in de wet geregeld) met daarop ingediende amende menten van de heeren Van Vlijmen (het vooijpnder- richt te laten vervallen), Thomson (uitstel van exa men voor zieken; medische hulp of vergoeding bij exa men-ongelukken), Marchant (examenprogram in alg. maatregel van bestuur) en Ter Laan (kostelooze cur sussen in alle gemeenten.) De heer N o 1 e )i s (R.-K.) diende ter bekorting van het debat- een motie in, waarin een uitspraak dei- Kamer wordt uitgelokt, dat men het examen-program ma wil vastgesteld zien bij alg. maatregel van bestuur. De minister van Oorlog achtte deze motie on aannemelijk. Zij werd echter met 39 tegen 26 stem men aangenomen. De heer T homson (U.-L.) verwonderde zich over de bestrijding van het artikel door den heer Tydeman, die de lichamelijke ontwikkeling van het volk niet tot een premie voor korten oefentijd ge maakt wild© zien. Spr. bleef van oordeel, datöVa-maandexs niet passen ir. deze Militiewet. Hij verheugde zich, dat nu het programma uit de wet is verwijderd, de Min. het voor- onderricht zal kunnen redden, waarbij men ondoor dacht te werk is gegaan in het ontwerp. Spr. zal voor het artikel stemmen, dat de mogelijk heid van 6V2 maand oefentijd! opent. Hij verdédigt zijn twee amendementen. De heer D'uymaer van Twist (A.-R.) deed eenige vragen, en de heer Marchant vroeg naar de bedoeling van het artikel, wat betreft de plaats van de te houden examens. De minister beantwoordde de sprekers en ver- dedigde do eischen van het vooronderriclit. Het na- examen van den heer Thomson moet aan een termijn gebonden zijn. Na een korte dupliek van den Minister van binnenlandsche zaken (den heer Heemskerk) wijzigde de heer Thomson zijn amendement aldus, dat het na-examen tot uiterlijk 15 December zal worden afgenomen. Ook de heer Ter Laan wijzigde zijn amende ment aldus, dat overal, waar dit mogelijk is en waar zich voldoende lotelingen aanmelden, kostelooze cur sussen moeten worden ingericht. Na eenig debat nam de minister van Oorlog het amendement-Thomson in zake het na-examen over. Het amendement-Van Vlijmen is vervallen, na de opmerking van den voorzitter, dat de voorstanders daarvan kunnen stemmen tegen het artikel. Het amendement-Ter Laan werd verworpen met 51 tegen 20 stemmen; dat van den heer Thomson (ver goeding bij ongelukken) met 50 tegen 20 stemmen. Art. 67 werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij art. 68 (toewijzing- van de manschappen bij de korpsen) verdedigde de heer Duymaer van T wist een amendement om ook voor de administra tietroepen vi-ijwillige aanmelding toe te staan. D© heer Marchant verdedigde een amende ment om van de toewijzing bij een der korpsen beroep open te stellen bij Ged. Staten. De heer Hugenholtz stelde een amendement voor, strekkende om alleen voor zeemiliciens aan te wijzen die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Alle drie de amendementen werden verworpen. Art. 68 werd hierna zonder stemming goedgekeurd. Op art. 69 (bepalingen omtrent de inlijving) lichtte de heer Van Veen een amendement toe, strek kende om de regeling der tijdstippen van de inlijving niet in de wet op te nemen, maar bij koninklijk be sluit vast te stellen. De heer Ter Laan lichtte een amendement toe, strekkende om den diensttijd van de voorgeoefen den van 6% maand tot 5V2 maand terug te brengen. Spr. betoogde dat voor voorgeoef enden een verblijf in de kazerne van SVz maand1 voldoende geacht kan worden. De heer Duymaer van Twist opperde verschillende bezwaren van pract-ischen aard tegen het amendement Van Veen, dat bovendien niet com pleet is. De lieer Thomson steunde het amendement der soc.-dem. fractie om den oefentijd voor voorgeoe- fenderl van 6% maand op 5% maand te brengen. De minister van Oorlog, de heer Colijn, kon zich zeer goed1 het. geval denken om een schadeloos stelling te geven in geval van onvoorzien uitstel van inlijving. Wat het amendement-Ter Laan c.s. (5% maand in plaats van 6% maand bij vooroefening) aangaat, zei de minister dat waar ook zijn voorganger had besloten tot afschaffing van het voorbereidend militair onder richt, do viermaanders daarmede moesten vervallen. Wa t het amendement-Van Veen aangaat, voor den minister ligt daarin veel aantrekkelijks maar waar dat amendement van de zijde der Kamer bestrijding heeft ondervonden kan de minister het niet overne men; wel kan hij de aanneming aanbevelen. In elk geval zal echter eerst een beslissing genomen moeten worden over het amendement Ter Laan c. s. De heer Van Veen en Duymaer van Twist repli ceerden. Daar de. laatste wil ingaan op de quaestie van het blijvend gedeelte en het twee-ploegenstelsel deed de voorzitter opmerken dat het amendement Van Veen daaromtrent niets beslist en dat deze quaestie bij art. 75 aan de orde komt. De voorzitter verzocht den heer Duymaer van Twist dus niet verder op die punten in te gaan. De heer Duymaer van Twist zou aan het verlangen van den voorzitter voldoen en bepaalt er j zich dan toe 0111 opneming van het tijdstip van inlij ving in de wet te blijven aanbevelen. De lieer Ter Laan repliceerde en kondige een motie aan met betrekking tot de afschaffing der viermaanders. Deze motie luidt: De Kanier van oordeel dat de bezwaren omtrent de j viermaanders aan de Kamer volledig bekend moeten zijn eer een beslissing over art. 69 kan worden geno men, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zou dadelijk worden behandeld, maar wegens het vergevorderd uur werd de vergadering ver daagd tot hedenochtend. Gemengd nieuws. DE GROENTIJD TE LEIDEN. Het collegium van het Leidsch Studentencorps is naar aanleiding van het voorgevallene tijdens den groentijd afgetreden. DE STAKING TE 1JMUIDEN WEER OPGEHEVEN. De zeelieden-vergaderingen te IJmuiden en te Eg- mond hebben besloten de staking op te heffen. Vele stoomtrawlers vertrokken gistermorgen reeds, terwijl andere tot vertrek worden gereed gemaakt. De reeders hebben beloofd, dat de vreemde werk krachten met ingang van heden zullen worden ontsla gen. Alle stakers komen weer op hun oude plaatsen terug. OBSTRUCTIE IN DEN HELDERSCIiEN RAAD. Men schrijft uit Den Helder aan het Hbld. De zitting van den Raad der gemeente Helder, ge houden op 31 October 1.1., waarin, nevens verschillen de kleine onderwerpen, ook de begrooting- aan de orde zou komen, werdl geleidi door den oudsten wethouder, den heer L. F. over de Linden, in plaats van door den burgemeester, den heer A. J. J. van Steyn. die met verlof de gemeente had verlaten. Door den heer Van Breda werd toen, namens vele leden van den Raad', leedwezen en afkeuring uitge sproken over het feit, dat de burgemeester met verlof is gegaan tijdens de behandeling der begrooting, wel ker goede behandeling en bespreking toch zeker in het belang der gemeente is te achten. Hij wenschte, ook namens zijn medeleden, dat met de behandeling van de begrooting eerst een begin zon worden ge maakt, wanneer de burgermester van verlof was te ruggekomen. Na afdoening van bovengenoemde kleinere zaken .werd ten slotte een. motie aangenomen van den. vol genden inhoud: „De vergadering, overtuigd! van de wenschelijkheid, dat," de behandeling der begrooting door den burgemeester worde geleid, gaat over tot de orde van den dag." Die motièGverd met gróote meerderheid aangenomen. Niettegenstaande dit/'poogde de waarnemende voor zitter dei!' heeren raadsleden te overreden, toch den volgenden dag te vergaderen; de voorstemmers van die motie verklaarden echter niet aanwezig te zullen zijn, tenzij de burgemeester de vergadering zou presi- deeren. Dientghgevolge kon deze zitting geen voortgang- hebben' en kwam de begrooting niet in behandeling. Tejfen gisteren, Maandag 6 November, was door den lai^-burgemeester opnieuw een vergadering uitge schreven, met als onderwerp: „Behandeling der Be grooting 1912." Hoewel alle raadsleden in het raad huis aanwezig waren, zoo werd de presentielijst slechts door eeii ldein aantal leden geteekend, zoodat. ook deze zitting- moest worden opgeheven. Naar wij vernemen, is de eerstvolgende vergadering nu uitgeschreven op Woensdag a.s. Het verlof van den burgemeester eindigt op Za terdag 11 Nov. a.s. Men is hier zeer benieuwd naar den afloop van deze „werkstaking." In aansluiting met een vorig bericht, kunnen wij thans mededeelen, dat de eerste meeting te Duindigt op Zondag 19 November zal worden gehouden. Omtrent de uitgifte «der obligaties wordt; nog- het volgende gemeld: Ieder paard, dat op de courses uitkomt, wordt aan geduid met een letter. Men kan nu vóór de course een obligatie koopen, van de letter, welke men ver kiest. Daarom worden de obligaties behalve van e-eu letter, ook nog van een cijfer voorzien. Aan het eind© der courses loot dus de obligatie, correspondeerende op het winnende paard- uit, zoodat dan aan de houders van die obligatie als premie wordt uitbetaald de som van het betaalde op de obligaties van de betreffende course, na aftrek der onkosten enz. MISèRE MET DEN PRINS-HENDRIKPOLDER. Bij het giertij dat gisteren door den hevigen Zuid wester opgestuwd, vrij hoog was, is de Prins-Hen drikpolder, alias de Slankpolder bij St.-Pliilipsland, waar men bezig is opnieuw te beverschen, voor de tweede maal na den stormvloed van 30 Sept. 1.1. be vloeid. Voor de betrokken ingelanden en aannemers brengt, dit natuurlijk weer financieel© kosten mee. UIT HELLO. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer Gemeen te. Na vaststelling der notulen werd medegedeeld dat ingekomen was het proces-verbaal Van de kasverifi- catie, aangevende een saldo van J 1581.585, de goed keuring op de onlangs gewijzigde gemeente-verorde ning. Voor kennisgeving aangenomen. De afd. Alkmaar van het N. O. G. verzocht een na dere regeling der periodieke verhoogingen van het onderwijzend personeel aan de O. L. School alhier. Het Bestuur der Afd. Alkmaar van den Bond der R. K. onderwijzers, zond een schrijven van dezelfde strekking. Na voorlezing dezer adressen, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen ze voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. Wat hem zelf betrof, zeide de voorzitter, dat hij er wel wat voor gevoelde de uren, waarop de onderwijzeressen buiten de gewone uren les geven, te beloonen. De heer V. d. Molen was van meening, dat de mo tieven, door adressanten opgegeven, ook bestaan voor andere categorieën in de maatschappij, daarnaast wees hij er op, dat de financiën geen verhooging gedoogen. De heer Maas Geesteranus vroeg of B. en W. wel eens nagegaan, hadden hoeveel' het toestaan der ver zoeken de Gemeente zou kosten. De voorzitter antwoordde daarop dat de inwilliging- de Gemeente zeker 400 a 500 zal kosten, waarvan het rijk niets vergoedt. De heer Swart was er niet tegen een kleine verlioo- ging te geven met, het oog op de dure tijden, ook in Alkmaar geeft men een. toelage. De heer Maas/Geesteranus merkte daarbij op, dat een verhoog! temets anders is1 dan een toeslag zooals Alkmaar geeft.jp De voorz'itte*zou adressanten willen berichten, in 1912,^'bij de begrooting, de adressen nader te willen overvyegen. D&ytfer Nan 't Veer vroeg inlichtingen omtrent het-t^fiSjfoé'rk-onAerwiis. ImfSP«:itter verstrekte die, onder mededeeling, dak hij' VMliftf zou vinden die uren te beloonende kos ten daa/van zijn niet zoo hoog. De heei- Van der Molen: „Vele kleintjes maken eeii gróote." De heer Maas Geesteranus: „Ik gevoel veel voer de adressen, .doch acht me jegens de burgerij niet ver antwoord ze.te willigen." Het vqpfstS. van B. en W„ om de adressen voor kennisgeving aan te nemen, werd aangenomen, onder mft^jsdeeiing dat ze het volgende jaar in ernstige over weging zullen worden genomen. De in de vorige vergadering aangehouden post der begrooting, noofdelijken Omslag, werd nu ter tafel gebracht. De voorzitter „Ons is opgedragen te onderzoeken hoe de 5500 voor Hoofdelijken Omslag te vinden is. Wij leggen u hierbij over een ontwerp tarief. Begin nende met l3/io to-t. 2.61 dan zou het kohier op kunnen brengen 5321, dit vermeerderd met een 200 voor suppletoire aanslagen, maakt 5500. De 1ste klasse wordt dan 75 netto met 250 on belastbaar, belasting 97.5 cents. Voor 1000 inkomen betaa-lt men 1.55 Voor 1500 inkomen 1.82 Voor 2000 inkomen 2 Voor J 2500 inkomen 2.14 De voorzitter zeide dat, hoewel, de heer Van der Molen er sterk voor zal zijn de belasting zoo ingevoerd te krijgen, hij voor zich er echter voor moet waarschu wen dat er ook dan weer vele reclames te wachten zijn. De heer Van 't Veer: „Ik ben sterk voor progres sie." De heer Bakker vroeg inlichtingen omtrent straat- belasting. De voorzitter verwees naar de bezwaren. De heer Bakker herhaalde zijn vraag. De voorzitter verwees andermaal naar de bezwaren. De heer Maas Geesteranus wilde de straatbelasting alleen daar heffen, waar de Gemeente voor straatver lichting zorgt. De heer Bakker drong andermaal op straatverlich ting aan en dan te heffen in verband met de huur waarde der perceelen. De voorzitter betwijfelde of het van hooger hand zou worden goedgekeurd een belasting te heffen van een deel der ingezetenen en het andere deel vrij te la ten. De voorzitter wilde het, voorstel in stemming bren- gen. De heer Maas Geesteranus wilde de stemming uit stellen, om 11a te gaan hoeveel de belasting voor ver schillende personen nu bedragen zal. Na eenige algemeene besprekingen zeide de heer Maas Geesteranus dat men er steeds voorzichtig mee moet zijn dat door de hooge belasting de gegoede in gezetenen de gemeente niet verlaten, want van zulks moet de Gemeente het toch hebben. De heer Van der Molen vond) de belasting hier zeer laag; door d-e eischen die de groot© menschen hier stellen, moet de belasting verhoogd worden. De heer Butter: „Vroeger betaalde men hier niets." De heer Van 't Veer: „De mensehen die hier ko men wonen laten hier niet zooveel verdienen." De heer Van der Molen: „Flier is veel tuinbouw en landbouw ook." De heer Butter eu de heer Van der Molen: „Da kleine middenstand wordt verminderd, de midden stand blijft gelijk, de hoogere klasse betaalt meer." De heer Bakker begon andermaal over de straatbe lasting en zou gaarne zien dat dit punt door B. en W. in onderzoek werd genomen. De heer Van der Molen vond dit goed. De heer Swarti wilde die straatbelasting- maar tot een volgend jaar uitstellen. De heer Maas Geesteranus venvees naar den bete ren toestand die in 1913 er voor de Gemeente zal zijn. De heer Butter trok dit in twijfel en verwees daar toe naar den toestand van verschillende gemeente werken. De progressieve heffing van den Hoofdelijken Om slag zooals door B. en W. ontworpen, werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd.-) OOMMISSIE TOT VOORBEREIDING V. D. STICHTING DER WESTFRIESCHE CENTRALE.. Wij ontvingen een uitvoerig communiqué van een te II00111 gehouden gecombineerde vergadering-, zoo wel van de 1 orspronkelijke commissie van onderzoek aL van de later daar naast benoemde commissie van voorbereiding, 0111 zooals aangekondigd was, de finan- tieclc plannen onder de. oogen te zien en daarover van gedachten te wisselen. Plaatsgebrek noopt ons deze mededeeling zeer ver- kot op te nemen. In principe werd met algemeene stemmen besloten 0111 gezien de gunstige eindcijfers der opgestelde rentabiliteitsrekening met alle kracht mede te wer ken aan de verwezenlijking van het plan, terwijl even- zoo met algemeene stemmen werd besloten om tot stichting te geraken door het verwerven van zooveel mogelijk eigen kapitaal en slechts voor 't ontbrekende gedeelte eefie obligatieleening te sluiten. Aangespoord wordt tot het nemen van aandeelen van 1000, of coupures van 100. Komt het plan voor de 36 gemeenten tot stand, dan is ruim IV2 millioen noodig; blijkt dit aantal ech ter te stijgen tot 53, dan stijgt ook het voor de sfcieh- ting noodige bedrag- tot bijna 3Vi millioen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1