DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. n No. 264 Honderd en dertiende Jaargang* 1911 DONDERDAG 9 NOVEMBER. op Woensdag 22 November a.s. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alksnaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. if i A E S L A Ji 1». Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT. '"9^1 T9VO tg i t 'I r f1 RiaV! GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar handschoenen, een rozenkrans, een huis sleutel, een beursje met geld, een hondenhalsband, twee kerkboeken, een insigne, een halsketting, een roeiriem, een muilband, een foudraal,. een pantoffeltje, twee portemonnaies en een melkmaat. Alkmaar, 8 November 1911. De Commissaris van Politie W. Th. VAN GRIETHUI J SEN. ALKMAAR, 9 November. Nog vóór de Kamer na het zomerreces weer bijeen gekomen is, heeft het ministerie in Portugal zijn ont slag genomen. Toen in de eerste helft van Septem ber het kabinet was samengesteld legde de minister president, de heer Chagas, alvorens de Kamer ver daagd werd, een ministerieele verklaring af, waarin hij een politiek van gematigdheid aankondigde en zeide te zullen aansturen op een krachtige republi- kcinsche eenheid. Reeds destijds in het nummer van 11 September schreven we naar aanleiding van die regeerings- verklaring: „Tegenover zich zal het kabinet den ra dicalen heer Costa en diens aanhangers vinden, die nog wel eens veel last kunnen veroorzaken." Deze voorspelling is door den loop der feiten vol komen bevestigd, De eerste minister van financiën, Alfonso Costa en de zijnen hebben het zoover weten te brengen, dat het knbinet-Chngas maar. niet eens heeft afgewacht of het den 15den November ook een meerderheid in bet parlement zou krijgen, doch uit zichzelf gegaan is. Op het laatste, te Lissabon gehouden congres van de republikeinsche partij, is duidelijk aan het- licht gekomen, dat er van de gewenschte republikeinsche eenheid1 nog geen sprake kon zijn. Pol stond de groep, welke zich rondom den radicalen en weinig- sympathieken heer Oosta schaarde tegenover de ge matigde partij van den heer dfAlmeida, eveneens mi nister in het eerste kabinet. Het was duidelijk, dat het op eep splitsing zou moeten uitloopen. Het vroe gere comité van de partij, dat de revolutie had op touw gezet, werd door den heer Oosta tot aftreden ge dwongen. en vervangen door een meer radicaal getint comité en de drijver verklaarde dat hij in het parle ment een feilen veldtocht tegen de regeering zou ope nen. Hij verweet de regeering o.p. dat zij de monar chisten en de vroegere monarchisten, wier houding hij tegenover de tegenwoordige regeering niet oprecht noemde, beschermde. De regeeringspartij wilde n. 1. de conservatieven, dus ook de vroegere monarchisten door gematigdheid bevredigen en tot zich lokken, ter wijl de radicalen juist hun democratische beginselen op den voorgrond1 wenschten te plaatsen. Nu heeft de regeering plotseling" een steun moeten verliezen, welken zij niet kon missen. De heer d'Al- meida, hierboven reeds genoemd, onttrok zijn steun aan de regeering. Hij had n.l. een propaganda tocht in het Noorden gemaakt, teneinde de gematigde repu blikeinen over te halen tot verzet tegen de uiterste ra dicalen. Daarbij stond hij aan allerlei betoogingen bloot van de zijde der aanhangers van den heer Costa, welke, naar hij achterna verklaarde, bandeloos jegens hem optraden. De regeering had. hem niet voldoende beschermd, bleek niet in staat de orde te handhaven. En hij weigerde een toestand van regeeringloosheid te bestendigen en zeide de regeering zijn steun op. Aldus eenerzijds een feilen aanval in het zicht, en aan den anderen kant van een" krachtige hulp beroofd, bleef het ministerie weinig anders over dan maar spoedig zijn ontslag te nemen, hetwelk door den ouden president van de republiek werd aangenomen. De toestand is thans zeer ingewikkeld. Immers teen de heer Co-sta in September werd uitgenoodigd tot medewerking aan een gemengd kabinet, was hij hiertoe niet, berei,d. Hij schijnt slechts of een radicale meerderheid óf een radicale oppositie te willen. Dan zal het de vraag zijn of de heer d'Ameida aan een nieuwe gematigde regeering zijn steun zal willen ver- leenen. Tot voor enkele dagen was het waarschijnlijk dat het kabinet-Chagas zou worden opgevolgd, door een ministerie, samengesteld uil een van de gematig de leiders, zooals de heer Braamcamp (voorzitter der nationale vergadering) of de heer Ca macho. Thans valt er evenwel niets anders van te zeggen, dan dat do oplossing niet gemakkelijk schijnt. TWEEDE KAMER, In do zitting' van gisteren kwam in behandeling de motie-Ter Laan, waarbij de Kamer overlegging van rapporteur over het viermaanders-instituut zou vragen, alvorens dit artikel te behandelen. Nadat de heer Ter Laan nogmaals gesproken heeft, werd zijn motie met 51 tegen 14 stemmen en zijn amendement met 45 tegen 23 stemmen verwor pen. Het amendement-Van. Veen (tijdstip van inlij ving in de wet) viel met 51 tegen 17 stemmen. Het artikel werd' zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De lieer II u g e n h o 1 t z (S. D. A. P.) verdedigde een amendement op artikel 73 (bestemming- van de militie). Spr. wilde de zeemiliciens, ook in buitenge wone omstandigheden, alleen met hun toestemming buiten Europa laten dienen. Het artikel kan gericht- zijn op het aanvullen van een tekort van vrijwilligers. De heer V e rhey iJU.-L.) besprak drie amende menten (een redactie-wijziging; een bijvoeging en do bepaling-, dat manschappen in buitengewone om standigheden zonder hun toestemming niet langer dan 12 maanden buiten Europa zullen dienen). De minister van marine (de heer Wentholt) stelde dén heer Ilugenholtz gerust, dat in het artikel met buitengewone omstandigheden internationale verwikkelingen bedoeld zijn. Van de amendementen van den heer Verhey aanvaardt de minister alleen de redactiewijziging. De heer Ilugenholtz trok zijn amendement in. Hij verdedigde het derde amendement-Verhey, dat ook door den voorsteller nog werd bepleit. Het eerste amendement-Verhey werd ingetrokken, het tweede verworpen, het derde met- 44 tegen 31 stemmen aangenomen. Het artikel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Artikel 74 (uitstel van eerste oefening) werd na eenig debat tusschen den heer Ter Laan en den mi nister van ooi-log over de wijze, waarop dit uitstel zal worden verleend, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Artikel 75 (duur van den eersten oefentijd voor verschillende wapens) kwam dan aan de orde met dertien amendementen, welke meestal verkorting- en een enkele maal verlenging van den voorgostelden oefentijd willen. De heer Duys (S. D. A. P.) verdedigde het aibendement-Ter Laan, betreffende de 6V2 maand voor eerste-oefeningstijd1 bij de onbereden korpsen. Spr. geloofde zelf niet, dat dit denkbeeld kans heeft. Hij besprak het karakter, dat de nieuwe Militiewet krijgt met zijn groot contingent en langen oefentijd. De socialisten vinden nu zoowel de volkslegerman nen als de voorstanders van een staand leger tegen over zich. Hij besprak de houding van dr. Kuyper ten aanzien van het volksleger en van de heeren Van Twist en Tydeman ten aanzien van den oefentijd. Spr. prees onze manoeuvres, die bevredigend waren, als de proef op de som, dat de oefentijd voldoende was voor de minderen, doch ontoereikend voor de hoogere be velvoering. Spr. viel heftig de hocge legerautoriteiten aan, door wier schuld thans millioenen moeten worden be steed. Hij werd herhaaldelijk tot. de orde geroepen. Voorts betoogde hij, dat een korte oefentijd nuttige resultaten kan geven, mits er geoefend1 wordt, niet „gelummeld," De heer Ter Laan (S. D. A. P.) lichtte de an dere amendementen zijner fractie toe. Wie onbevan gen oordeelt, moet tot de overtuiging komen, dat naarmate de oefening langer is, zij ook slechter wordt. Het gaat- niet aan de menschen maar voor 18 en 24 maanden aan te wijzen, tegen hun zin. Laat men daarvoor vrijwilligers nemen. Als er geoefend is, moet men de jongens naar huis zenden. Do Raad van Defensie eischt 3 jaar voor de bereden korpsen, de rfegeering 2 jaar. De Staatscommissie van 1888 wilde één jaar. Spr. geeft toe, dat er toen veel vrijwilligers waren, doch als men den langen oefentijd bij de bereden wapens wil, dan moet men maar weêr vrijwilligers werven. Tegen goede betaling en bij goede behandeling zijn die te krijgen. De heer Hels dingen (S. D. A. P.) verdedigde het amendement-Ter Laan om de administratie troepen bij loting aan te wijzen, voor zoover zich geen vrijwil ligers aanmelden. liet is hillijk dat alle miliciens, bij de administratietroepen kunnen dienen. Die billijk heid is niet te verkrijgen door aanwijzing, doch door loting. En bij loting valt ook het odium van minder waardigheid weg. De regeering schept „soldaten-arbeiders" en „sol- da ten-heeren." Voor de oefening heeft de minister de plaatsvervanging voor het blijvend gedeelte niet noodig. Nadat de heer AI a r chant (V. D.) zijn. amende ment 0111 de voorgeoefenden en degenen, die in hét bezit zijn van een diploma voor schietvaardigheid, vrij te stellen van het blijvend gedeelte, verdedigd had. werd de vergadering verdaagd] tot heden. Gemengd nieuws. DURE TIJDEN. De Federatie van Gemeentewerklieden, afdeeling Amsterdam, heeft naar aanleiding van het door Bur gemeester en Wethouders uitgebrachte praeadvies, een adres aan den Raad gericht, waarin wordt ver zocht het praeadvies zoodanig gewijzigd aan te nemerl, dat aan de werklieden, beambten en ambtenaren met een salaris van 1200 een bedrag van 40 voor ge huwden en 20 voor ongehuwden zal worden uitge keerd, verdeeld) over een tijdvak van 5 maanden en dit bedrag wekelijks uit te keeren aan hen, die hun loon per week en maandelijks aan hen die hun loon per maand ontvangen, terwijl tevens verzocht wordt in dien tijd een beslissing te nemen op een door de Fe deratie reeds* eerder verzonden adres, waarin wordt verzocht de loonen der werklieden blijvend! te verhoo- gen met. 1.08 per week. JOHAN BRAAKENS1EK EN .„DE GROENE." Naar de Tel. verneemt, is gistermorgen het ge schil tusschen den heer Braakensiek met de uitgevers firma Holkema en Warendorf bijgelegd', zoodat do heer Johan Braakensiek voor ,.De Groene" behouden blijft. DE MOORD TE WAPSERVEEN. K. Bruinewoud, sedert 3 maanden met zijn vrouw in hechtenis te Assen, verdacht van den moord elf jaren geleden gepleegd op den timmerman Karsten te Wapserveen, is gisteren uit de hechtenis ontslagen. De zaak van de vrouw is naar de terechtzitting ver wezen. VEEDIEVEN. Te Luyksgestel (N.-B.) worden in den laatsten tijd vele nachtelijke diefstallen gepleegd. Werden tot nog toe steeds konijnen, kippen enz. ontvreemd, thans heeft men bij een der landbouwers, twee varkens me degenomen, waarvan één dood op den weg werd' terug gevonden. Er wordt ijverig naar de daders van deze diefstallen gespeurd. DE STAKING TE IJMUIDEN. Onmiddellijk nadat Dinsdag de staking officieel was opgeheven, begaven de meeste zeelieden zich naar de reederskantoren om daar de door de Reeders- vereeniging opgestelde dienstvoorwa arden te ondertee kenen, als blijk dat zij daarmede instemmen. Er ver trokken dan ook ongeveer 35 stoomtrawlers naar de visscherij. Velen van de te IJmuiden gedetacheerde Rijksveld wachters zijn weer naar hun standplaats teruggekeerd. EEN MEERVAL. Maandag werd in de vestinggracht om Na arden door een hengelaar, die op baars vischte, een meerval gevangen van ongeveer 30 cM. lengte. Deze visch, ook wel vischduivel genoemd, is bij Naarden nog nim mer gevangen, voor zoover bekend is. Van Deun zegt er van in zijn boekje „Onze zoetwa- tervisschen," dat ze thans nog een enkele maal voor komen in de Haarlemmermeerringvaart en de wateren die daarmede in verbinding staan. De vestinggrachten te Naarden bevatten een groote verscheidenheid van visschen, doch van meervallen had men nog niet gehoord. De kenmerkende voeldraden, die bij de neusgaten beginnen en tot het einde der borstvin reiken, ontbre ken bij dit exemplaar. UIT HEILO. (Vervolg). De heer Blankensteijn, ambtenaar van den Burger lijken Stand en ambtenaar ter Secretarie, verzocht verhooging zijner jaarwedde. Dit adres was in de vorige vergadering- aangehouden. Vooraf bracht de heer V. d. Molen ter sprake de subsidie van 100 aan de Ambachtsschool, hij merkte daarbij op dat de meeste gemeenten J 25 geven, ter wijl er veel zijn die niets betalen, z. i. bleef men nog fatsoenlijk indien de Gemeente 50 geeft. Algemeen erkende men deze meening en werd de subsidie tot 50 teruggebracht. Wat de verhooging der jaarwedde van den ambte naar van den Burgerlijken Stand betrof kon de heer Maas Geesteranus zich wel vereenigen, echter niet met de verhooging der jaarwedde van ambtenaar ter secretarie. Deze jaarwedde is steeds een groote post voor deze kleine gemeente, hij herhaalde hetgeen hij hieromtrent reeds in vorige vergaderingen heeft ge zegd. De heer V. d. Molen vereenigde zich hiermede. De heer Bakker betwijfelde liet of er gemeenten als deze zullen zijn die een ambtenaar ter Secretarie zoo veel salaris geven. De voorzitter: „Bijna alle gemeenten hebben er een." De heer Maas: „Hier is de Burgemeester secreta ris." De voorzitter: „In Egmond was- de burgemeester ook secretaris en daar was ook een ambtenaar." De heer Bakker: „Dat was een volontair." De heer Maas: „De administratiekosten zijn hier veel te hoog." De heer V. d. Molen: „Ik herhaal mijn vorig voor stel, laat de Burgemeester, wiens werk hij dpet, den ambtenaar ter secretarie verhoogen." De heer Maas wees op de verantwoordelijkheid der betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand en was daarom niet tegen verhooging van 50 en het •salaris alzoo te brengen op J 75. De heer Butter zou 25 verhooging willen geven. De lieer Van 'tVeer is niet tegen verhooging, doch wel indien hij die krijgt voor werk dat hij voor den secretaris doet en waarover de raad nu niet voldoende wordt ingelicht. De heer Butter: „Ook van mij kan hij 25 voor den ambtenaar ter -secretarie krijgen, als de burge meester 50 meer geeft." De heer Maas: „We kunnen niet influenceeren op do finaneieele verhouding van den burgemeester en den ambtenaar. Dat de ambtenaar bij den raad komt is zeker wel een bewijs dat hij bij den burgemeester niet geslaagd is." Het voorstel van 50 verhooging werd verworpen met 5 tegen twee stemmen en dat 0111 25 verlioo- ging1 te geven aangenomen. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie bleef onveranderd. Algemeen erkende men de geringe verhooging, waarop de heer Butter zeide: ..Dan moet de burge meester maar verhoogen." De gemeente-ontvanger van den Aardweg verzocht om verhooging zijner gratificatie als oud-ambtenaar ter secretarie. Na eenige algemeene besprekingen, waaruit bleek dat het hooge tractement hetgeen de adressant hier geniet, j 400, reeds een werk van liefdadig-heid' was, werd door den heer Maas Geesteranus voorgesteld de gratificatie met 25 te verhoogen. Dit voorstel werd) met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. De gemeente-veldwachter verzocht eveneens verhoo ging zijner jaarwedde. Op een vraag van den heer Mulder hoeveel het sa laris bedraagt antwoordde de voorzitter 500 en vrije woning. Uit de besprekingen bleek dat adressant bij na 25 jaar in dienst is en met; 465 is begonnen, daarbij moet hij steeds zorgen voor eigen uniform. De heer Maas Geesteranus vindt het salaris te laag. De voorzitter stelde voor j 50 meer te geven, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer Butter vroeg of er nog geen suppletoir ko hier Iloofdelijken Omslag is, waarop de voorzitter antwoordde: „Dat komt in de volgende vergadering- in December te houden." Go heeren vereenigden zich allen met de toen dooi den heer Maas Geesteranus gemaakte bemerking, dat het meer in 't belang der Gemeente zou zijn geweest, de suppletoir kohieren van den Hoofdelijken Omslag vroeger vast te stellen. De voorzitter zeide in 't vervolg hiermee rekening te zullen houden. Omtrent het ITerhalings-onderwijs deelde de voor zitter mede dat aan de school van den heer Ruyter zich slechts 2 leerlingen hadden aangemeld, en aan de school van den heer Veltman 30. De heer Maas Geesteranus vroeg naar de oorzaak van het groote verschil. De voorzitter vermeende dat het groot bezoek van de school van den heer Veltman te danken was aan de meerdere propaganda die deze voor dit onderwijs maakt. De heer Veltman en zijn personeel werd benoemd tot het geven van onderwijs aan die herhalingsschool. Evenals vorige jaren werd door B. en W. voorge steld een tijdelijke knsgeldleening aan te. gaan. Dit voorstel werd aangenomen onder bepaling' dat B. en W. bij de uitvoering zullen trachten het geld goedkooper te krijgen dan vorige jaren. Bij de rondvraag vestigde de heer Maas Geestera nus de aandacht van B. en W. op den toestand dei- school, welke z. i. veel minder goed is dan de voorzit ter in de vorige vergadering- rapporteerde. Een spoedige voorziening is z. i. dringend noodig; de kinderen kunnen b.v. niet droogvoets in school ko men, de boeken worden nat in de kast, kortom, de toe stand is onhoudbaar. B. en W. zullen een onderzoek doen instellen. De heer Swart verwees naar den toestand der Ze- veuhuizenlaan. De heer Butter e. a. merken dat de menschen daar zelf de toestand zoo maken. Na eenige besprekingen werd besloten Verbetering aan te brengen met specie, puin en sintels. De openbare vergadering werd daarna gesloten. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Bovengenoemde vereeniging hield gisteren in „de Doele" te Hoorn haar algemeene najaarsvergadering- onder leiding van den heer J. Best Nz. vanBaarsdor- permeer, daar de voorzitter, de heer R. Visser Lz., van Berkhout, verhinderd was. De voorzitter heet in het bijzonder welkom den di recteur-generaal van den Landbouw en den Inspecteur van het Landbouwonderwijs. Verder herinnerde spre ker aan het vele door wijlen de heeren Vns Visser en de Kruyf voor den landbouw gedaan. Op 1911 terugziende wees spreker er op, dat de uitkomsten van de veehouderij niet gunstig zijn; die van den akkerbouw zijn gunstig-. Spreker ziet hierin een vingerwijzing om naast de veefokkerij den akker-, bouw te beoefenen. Door II. N. Kw. is veel gedaan tot verhooging der rentabiliteit van het landbouwbe drijf. Het ledental bedraagt 170 met 2 zoons van leden. Medegedeeld werd dat door de Regeerirfg- voor den rotkeider te Midlwoudi een subsidie van 1000 gulden wordt verleend. Voor het Centraal fokregister van den Prov. Bond van Rundveefokvereen. werd een subsidie verleend van 50 gulden, minstens. Vervolgens bracht de heer Dr. L. T. C. Scheij rap port uit omtrent het bevorderen van g-oed' melken. Aan 19 meisjes en 35 jongens kon het diploma wor den uitgereikt. Afgewezen werden 4 meisjes en 14 jongens. De commissie verdedigde de weuschelijkheid aan de a.s. deelnemers van het melk-examen, gelegenheid te geven het melken ook bij anderen te zien en mede werking in deze te vragen van de afd. der II. M. van Landbouw en van den Prov. N. H. Boerenbond. Ten aanzien van de vakschool voor kaasmakers werd medegedeeld, dat de resultaten van heb eerste jaar zeer gunstig zijn. Aan 9 van de 12 leerlingen is gisteren door den heer Van der Zande, inspecteur van het landhouw-on- derwijs het diploma uitgereikt. De nieuwe cursus is aangevangen met 12 leerlingen en 4 toehoorders. Ook voor 1912 wordt door Rijk en Provincie steun verleend. Betreffende de cursussen in lnndbouwboekhouden werd medegedeeld, dat in 1911 elf cursussen worden gegeven. De toepassing iu de praktijk is bevredigend. Voor 1912 staan weer 5 nieuwe cursussen op de lijst.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1