DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMS'I REKEN. No. 265 Honderd m dertiende Jaargang, 1911 V R ij D A G 10 NOVEMBER. STADSNIEUWS. ZILVER CACAO 'tNÜT. ALRMAARSCHE COURANT Dinsdagavond) had! in de sociëteitszaal van de Har monie de eerste vergadering van de leden van het Alkmaarsehe' nutsdepartement met. hunne dames plaats. De voorzitter, de heer E. C. H. Chr. Drums heetce allereerst den spreker prof. Groenewegen uit Leiden welkom, waarna hij naast leden en hun dames-huisge- nooten de introduces begroette. Mededeelende dat men met het oog op de propaganda gelegenheid voor introductie had verleend, sprak hij den wensch uit, dat de kennismaking' met het Hut zoo goed zou Be vallen, dat zij die men gaarne als lid had, zich zouden laten inschrijven. Dit seizoen zullen er vier Hutsavonden gegeven worden. Ha Prof. Groenewegen zal de Vrijdag na St.-Hicolaas jhr. Jan Feith een causerie houden, den laatkten Vrijdag in Januari zal de bekende heer E. Heimans kijkjes m de levende natuur in Alkmaars omgeving met lichtbeelden geven, terwijl den 22sten Maart mej. Kiiller met een voordrachtenavond, waar op stemmigheid en vroolijkheid elkaar zullen afwisse len, het seizoen zal besluiten. Hopende dat dit programma in den smaak zou val len, gaf de voorzitter hierna het woord aan prof. Groenewegen. Deze begon met- te verklaren, dat hij zou spreken over het deel van Amerika, dat hij zelf had leeren ken nen, dat gelegen is tusschen Hieuw-York en Boston. Eenzijdig zou hij daarbij zijn, immers spreken ovér dingen, welke wij met jaloersche oogen aanschouwen. Zeer veel ontmoet men in ons land de meening, dat wij heter zijn, maar 't was spreker voorgekomen, dat zelfoverschatting een van die dingen is, waarin een klein volk klein kan zijn. Prof. Groenewegen schetste allereerst de Ameri- kaansche indrukken, welke men krijgt op een boot der HollandAmerika lijn, die niet pingelt om een rijks subsidie maar Amerikaansdtr-flink de zaken aanpakt. Daar ziet men de landverhuizers, het nieuwe bloed van Amerika, de arme Friésche keuterboertjes, dé ver bannen Poolsche Joden, de groezelige Italianen, on der wie groote armoe maar ook heel wat energie, geestelijke kracht schuilt, menschen, die geloof heb ben in zich zelf, die een zwaren strijd tegemoet gaan, maar groote kansen hebben in het land, waar een geest van opgewektheid! heerscht, waar elke arbeid, van welke soort ook geëerbiedigd wordt. Daar maakt men kennis met. het rijkelui's Amerika, met de men schen, die een reis naar Europa een aardig uitstapje vinden, die prat gaan op Hollandsche afkomst en oud-Hollandische kunstschatten. Komt men te Hieuw-York aan, dan krijgt men over weldigende indrukken. Het is alsof hier een we reldknooppunt is, dat de Amerikanen in handen heb ben. Mooi wordt de zoo bijzondere stad gekroond door den reuzenkoepel van de Singel-maatschappij, die aan een tempel, aan god Mammon gewijd, denken doet. De 'reuzenponten, soms vier verdiepingen hoog en in staat 400 rijtuigen en 6000 menschen te vervoeren, brengen den bezoeker naar het overweldigende ver keer, dat geen snelheidsgrens kent, dat op, beneden, boven den beganen grond en ook in de lucht plaats heeft. Parijs vergeleek spreker in dat opzicht met een schuimend glas champagné, Toonden met een glas zware bourgogne en Hieuw-York met een g-rooten pot schuimend, bruisend bier. Ook in de wolkenkrabbers heerscht een druk verkeer met een lift rijdt men met paard en rijtuig naar boven en kan dan bijv. op de tiende verdieping gaan winkelen; wil men naar de restauratie op de bovenste verdieping, dan neemt men den sneltreinlift, die nergens stopt. Al zit er genie, talent, brutale durf in, toch is dit alles slechts de dol lar. Maar wanneer men de openbare leeszalen ziet, paleizen, grooter kan het koninklijk paleis op den Dam, die millioenen hebben gekost en jaarlijks milli- oenen kosten, en toch' geschenken zijn, waar de milli- onnair binnentreedt die zijn auto laat wachten en de straatveger, na zijn handen gewasschen en zijn klee- ï-en geschuierd té hebben, waar allen zonder uitzonde- j-ing- voorkomend als „gentleman" worden behandeld, rian krijgt men het idee, dat er meer geestelijk leven is, dan men aanvankelijk vermoedde. Als een Amerikaan een denkbeeld heeft, dan heeft hij er zijn geld voor over, dan pakt hij het met kracht aan. Toen men in Amsterdam najast de universiteits bibliotheek een openbare leeszaal wilde vestigen, be rekende men dat men op bescheiden schaal 100.000 gulden noodig had; na 1 jaar bedelen bracht men het tot 20.000 gulden. Ik denk, zeide spreker, dat Neder land zijn geld juist in Amerikaantjes had verspeeld. Krenten groeien hier niet, maar krenterigheid] is hier des te meer. In Amerika is men niet krenterig, geen dorp zonder openbare leeszaal, vele behooren bij eea kerk, er wordt niet gevraagd is dit nu wel mijn kleurtje, men zorgt er voor, dai ieder zooveel mogelijk van zijn kleur zal vinden. De Amerikanen verspillen hun geld niet aan wijn tje, trijntje en paarden, maar bouwen van het geld, dat ze verwierven en laten nooit van staatswege bou wen. De museums zijn kostbaar, de universiteiten schitterend, bouwwerken, die in Europa hun weerga niet vinden, terwijl er in ons vaderland op de staatsbegrooting voor de zoo hoog noodige verbouwing van ,,'s lands oudste en eerste lioogeschool" te Leiden, telkenjare opnieuw wordt uitgetrokken1 pro memorie Toen spreker clit alles had gezien, wist hij, dat ach ter de wereld van den dollar een andere wereld lag, een wereld van geestelijk leven, van zeer veel kracht, van liefdevolle toewijding aan geeetelijke belangen, het beste wat men bezit. Ha de pauze behandelde spreker drie trekken, waar door het geestelijk leven in 't algemeen kan worden gekarakteriseerd. In de eerste plaats de gezonde de mocratische zin, waaronder werd! verstaan alles wat samenhangt met de wordingsgeschiedenis. Het is in Amerika een adelbrief, van niet tot. iets te zijn gewor den, terwijl in Nederland niet, wanneer het tot iet komt, zichzelf niet kent. Daarmede staat in verband het respect d'at men voor den arbeid heeft als zooda nig en zonder welk respect men er ook geen stap ver der komt. In de tweede plaats werd behandeld) de publieke be schaving, de beschaving, die in alle lagen der maat schappij is doorgedrongen, die is geworden publiek eigendom. Een kerkhof is er bijv. niet door hekken afgesloten, maar ligt als een openbare wandelplaats in een vallei, die tot rusthof der dooden is gemaakt, de graven worden met den meesten eerbied behandeld en niet geschonden en geplunderd, zooals dikwijls in ons vaderland gebeurt. Van politie of bewaking dan ook geen spoor. De publieke beschaving neemt men ook waar in de groote openbare parken, die geen aanleiding geven tot taüooze processen over 't meenemen van geraniums van een dubbeltje. Leegstaande of in aanbouw zijnde huizen en schuttingen staan er niet bloot aan balda digheden, beelden en monumenten worden niet be schadigd en verminkt. Als een brievenbus vol is, legt men zijn brieven enz. er boven op of er omheen, zon der dat iemand er aan denkt, iets weg te nemen. Hoe lang zou in Holland een 3 cents briefkaart op een bus blijven liggen? Die publieke beschaving leerde spreker ook kennen, toen hij met een aapjeskoetsier reed, die hem van het i leven van den grcwoten dichter1 Emerson alles wist te vertellen, altijd een werkje gedichten in den zak had en zoodra hij: gelegenheid had zijn eerste schreden naar de openbare leeszaal richtte. Als mooisten trek van het geestelijk leven noemde prof. Groenewegen de godsdienstige gezindheid, groo ter dan in eénig land1 der wereld en de daaruit voort vloeiende» grooten religieuzen gemeenschapszin. Men kon er zich niet voorstellen, dat bij ons zulk eeu belangrijk percentage „niets" was dezulken noemde men geestelijke zigeuners. Men begreep niets van een anti-these, van een Christendom, dat een re den tot scheuring was en dat de politiek beheerschte. Roomschen, vrijdenkers, orthodoxen, allen zijn voor den Staat gelijk. Mc;n gelooft er met overtuiging en toont dit door de daad. Onze onkunde in bijbelsche zaken, samenhangende met lompe, brutale onverschil ligheid, ontmoet men daar niet. Als spreker een vrijzinnige preek houdt, in ons Va derland, dan komt er geen katholiek of orthodoxe, in Boston sprak hij. voor drieduizend menschon van al lerlei gezindten, die kwamen omdat daar iemand sprak, dtie iets van het geestelijk leven van anderen uit de oude wereld kwam vertellen. Beschamend zijn de offers, die men daar voor zijn overtuiging brengt. Gaarne zou sprteker zien, dat er ook in ons land' eens mensehen waren, die hun geld) voor de hoo- g-ere dingen des Ievetns beschikbaar stelden en dat sa menwerking voor dat doel tot stand kwam. Te Boston werd het vrijzinnig godsdienstig congres door den burgemeester ontvangen, te Amsterdam kon een officieele ontvangst eenige jaren te voren niet plaats hebber), omdat de burgemeester vreesde aan de neutraliteit te kort te doen een congres van tand meesters werd in onze hoofdstad daarentegen wel ten stadhuize ontvangen! Een klein volk kan .niet wat een groot volk kan, zoo besloot de spreker. Maar onze historie beeft ons geleerd, dat bet. niet de vraag is, welke stroom het breedst is, maar het helderst is. Het is niet de vraag wie "het grootst is in bezit aan koloniën, maar wie het rijkst, is aan gaest, het nobelst van karakter. De voorzitter zeide dat bij aan het langdurige ap plaus, cn de gespannen aandacht waarmede de wel sprekende, geestdriftige behandeling van het interes sante onderwerp was gevolgd, niet veel had toe te voegen. Alleen wenschte liij den dank van hek de- partemexvtsbestuur over te brengen aan den spreker, die niet slechts den goeden kant van Amerika, spot tend wel Dollerica genoemd, maar ook af en toe de keerzijde van ons eigen vaderland bad laten zien en de hoop uit te spreken, dat wanneer het bestuur eens weer „het licht van Leiden" over Alkmaars departe ment zou willen laten uitscihijnen, prof. Groenewegen even bereidwillig als thans aan de uitnoodiging ge volg zou geven. 'DE 12de DIACONALE CONFERENTIE. Bovengenoemde conferentie der kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten in de classis Alkmaar, werd gisteren j in de consistorie der Groote Kerk alhier gehouden. De Voorzitter, de heer Ds. Eilerts de Haan van Heiloo, heette den aanwezigen welkom. Wij zijn zoekende, zeide spr. naar de rechte wijze van armverzorging, waarin niet mag worden vergeten dat het een plicht is der Diaconale armverzorging om niet alleen voor de stoffelijke maar ook op geestelijke j belangen der bedeelden te moeten letten. Deze omstandigheid baarde veel moeielijkheid, waar- toe spr. de armemsorg uit vroegere tijden tot voor beeld aanhaalde, verklarende dat het doel moet zijn de zedelijke persoonlijkheid der bedeelden het zedelijk recht, te verheffen. Het besluit der Synode om aan bedeelden het stem recht weer te verleenen, noemde spr. een schoon en treffend bewijs der armen te doen beseffen dat al ont vangen zij een broedergave, zij als mensch gelijk zijn. Met den vvensch dat deze vergadering bevorderlijk mag zijn aan de Diaconale armenzorg in bovenge melde zin, werd de vergadering geopend. De notulen door Ds. Bosch te Limmen als scriba voorgele zen, werden onveranderd onder applaus vast gesteld.. Aan. het verslag der gezinsverpleging ontleen en we dat Ae rapporteur, de heer Ds. Eilerts de Haan dit ïiiet uitbracht met die opgewektheid en voldoening, wa armede hij gehoopt had dit te kunnen doen, hoewel hij dankbaar gewag maakt van het vele goede dat er n.og is te vermelden en van de lust waarmede het werk der Gezinsverpleging steeds wordt verricht. Teleurgesteld is de vereenigipg in de veronderstel ling dat liet finantieele tekort van verleden jaar nu zou zijn opgeheven, integendeel het tekort is vergroot op 1 Januaii 1911 was dit f 284.21. In verband met dezen min guustigen toestand deeidt de 'rapporteur mede dat indien daar in het volgende jaar geen verbetering komt dat dan de afdeeling die 'het minst bijdraagt, zal moeten worden opgeheven, in dit geval. Kring IX Oterleek en zullen er geen nieuwe kringen kunnen worden opgericht. Ten zeerste wordt gehoopt dat dezen weg van achter uitgang niet zal behoeven te worden ingeslagen. Het werk der propagandacommissie leverde door verschillende omstandigheden weinig resultaat. Nieuwe kringen werden niet gevormd hetgeen met het oog op den finantieelen toestand niet te betreuren is, ge hoopt wordt echter op betere tijden en meer weikmg welke hoop dank zij het werk dezer commissie op den duur wel niet ijdel zal blijken te zijn. Met genoegen werd melding gemaakt dat het Hoold- bestuur besloot ook andersdenkenden dan Protestanten als lid der afdeelingen te doen opnemen, de nadruk wordt er op gelegd dat dit geen noemenswaardige verandering in de werking der vereeuiging brengt, daar b.v. Katholieken, vroegen zij vroeger om hulp, deze toch niet geweigerd werd. Een woord van dank wordt gebracht aan Ds. W er- ner voor de door hem voor de vereeniging getrooste moeite. In de zusters had geen mutatie plaats, hetgeen zeer op prijs wordt gesteld, daarnaast wordt liaar allen een warm woord! van dank gebracht voor het vele somtijds zoo zware werjt, dat zij in t belang der vereeniging, maar bovenal ten bate der menschheidl verrichten. Verder houdt het verslag in een kort overzicht der werking in de 9 verschillende kringen, welker versla gen allen getuigen van goeden moed voor de toekomst. In de kringen werden respectievelijk afgelegd 99.), 3225, 2807, 1054, 2372, 1118, 1263, 1768, 1546 bezoeken, totaal 16676 tegen 18320 in 1909, moge zoo l§idt liet algemeen overzicht deze vermindering te wijten zijn aan den zelfden toestand zooals van kring V werd gezegd, „dit cijfer legt een duidelijke getuigenis ai over den beteren gezondheidstoestand, waarin men zich in het vorige jaar mocht verheugen." In 1910 werd! ontvangen 7519.49'", uitgegeven 7803.765, nadeelig' saldo 284.21. Het verslag werd onder applaus aangenomen, waai- na er eenige besprekingen werden gevoerd, allen strek kende om den finantieelen kracht dei' vereeniging te bevorderen en waarbij Terschelling mededeelde dat er van de oprichting van een kring in Terschelling door verschillende tegenwerking wel niets zal komen. Het verslag der Diaconale kas geeft aan in ont vangsten 135.74 en aan uitgaven 6942, saldo m kas 66.32. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Het verslag der diaconale armenzorg luidt dóór 46 van de 54 diaconiën in de classes werden de tot haar gerichte vragen beantwoord; de recapulicatie geeft aan dat in geld werd bedeeld voor een bedrag van 43139.875, in natura tot een som van 10877.02. Alkmaar en Schagen daarbij een diaconiehuis. Yoor geneeskundige armenzorg werd besteed in li gemeenten 2430.775. Er zijn 413 personen van 65 jaar en daarboven die bedeeld worden. In hoofdzaak varieert de wekelijk- sche bedeeling van 0.50 tot 3.50. Het meerendeel ontvangt 2 of minder. Ter voorkoming van armoede geschiedt weinig an ders dan het geven zoo nu eu dan van een gift en van rentelooze voorschotten en van tuingrond tegen matigen huur. In de inkomsten der Diaconieën wordt door de leden der gemeente bijgedragen tot een som van 9330.31 waaronder in Alkmaar J 3871.455. 34 Diaconieën ontvangen onderstand van Burgerlijke Armbesturen. Alleen te Alkmaar en Schagen wordt door bedeelden gebedeld. Alkmaar verklaart dit als een gevolg' van te geringe onderstand. Wat aangaat de middelen ter verbetering van de ar menzorg uitten de meesten geen opinie. 5 diaconieën dringen aan op de stichting van een tehuis voor oude lieden. 4 verwachten heil van steun door bemiddelden aan arme diaconieën. Hierna werd ter tafel gebracht het rapport der in de vorige vergadering benoemde commissie ter voor bereiding van een plan tot oprichting van een Tehuis voor ouden van dagen. De Heer Ds. H. W. Bosch van Egmond rappor teerde namens die commissie dat het rapport slechts inhouden zal een grove schets van den bouw en de exploitatie van het Tehuis, dat door samenwerking van eenige diaconale gemeenten gebruikt zou kunnen worden als een Tehuis voor ouden van dagen. Het ontwerp is gebaseerd op een ruimte voor verpleging van 20 ad 30 verpleegden. Het Huis zou groot zijn 13 x 15 M. en ingericht zijn voor mannen- en vrouwen-verpleegden. I De kosten der stichting worden geraamd op f 750 5 voor grondaankoop en f 10000 voor bouwkosten, t 2o00 voor meubilair. J Deze som zou te vinden uit een afschrijving der j Diaconale bezittingen op het Grootboek of door een j leening, het laatste is echter duurder door rente en aflossing. j De kosten van onderhoud en exploitatie worden ge- raamd op f 4525 met een getal van 24 verpleegden met een Directrice en twee dienstboden. Deze kosten zouden te vinden zijn uit Diaconale f bijdragen, terwijl ook dooreen Diaconie buiten de deelne- I menden verpleegd wordende personen er in opgenomen I zouden kunnen worden, mits dan tegen hoogere ver- j plegingskosten dan de gewone verpleegden, geraamd op f 150, door giften en collecten, gewezen werd op de i samenwerking die noodig is, aan welke samenwerking echter niet wordt getwijfeld omdat de armenzorg er door wordt bevorderd en de armenzorg in deze classis dan tot hoogen peil te brengen zal zijn, zoodat zij tot voorbeeld aan andere diaconiën zal strekken dat ten gevolge kan hebl&en dat ook in andere plaatsen derge lijke tehuizen zullen worden opgericht. Breedvoerig stond de rapporteur stil bij de treurige armenzorg der laatste jaren en verwees daarna naar de woorden van Beets. Liever brengt een arme vader, Zes arme kinderen groot, Dan dat zes rijke kinderen Hun vader helpen uit den nood, en besloot het rapport met te verklaren dat de Dia conale Vereeniging de macht heeft en met de wensch dat zij wil moge hebben en dat aan dien wil gevolg zal worden gegeven God ten eere en de grijsheid ten zegen. Nadat de commissie dank was uitgebracht voor het uitbrengen van liet rapport, hadden er breedvoerige besprekingen plaats in hoofdzaak loopende ovei de kosten van exploitatie die niet te laag waren geschat. De Heer Amoureus meende de oprichting te kunnen voorstaan uit de kracht der ondervinding en verklaar de dat in het Diaconiehuis te Alkmaar per persoon voor verpleging wordt betaald f 2.60 k f 3. per week, inclusief de dure onderhoudskosten van het oude huis en de geneesmiddelen. De Voorzitter uitte eveneens als zijn ervaring dat de kosten niet te hoog zijn geraamd, daarnaast wees spr. op de doelmatige inrichting van het gebouw en meende dat de inrichting zeer goed zal kunnen bestaan waarom hij ernstig in overweging gaf dat de heeren dit punt goed zouden nagaan, De Heer Amoureus -gaf den raad het kapitaal door aandeelen te storten door de diaconiën te verkrijgen daar z i. het verkrijgen van een hypotheek wel met verwezenlijkt zil kunnen worden. (Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 12 November 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur, Ds. Vinke, Heidelb. Cat. Zond. 15, voor Ds. Kloosterman. Woensdagaovnd 71/2 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, Dr. J. Lindenboom, herv. pred. te Berkhout. 9 Doopsgez. Kerk, 10l/2 uur, Ds. H. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Jonge, pred. te Sleeu- wijk. Avond 6 uur, dezelfde. Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „limo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8% uur, vergadering van de Jongeliugs- vereeniging „Paulus". Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudórp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 9l/s uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, den heer A. J. Brunt, leeraar te Amsterdam. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, D». H. W. Bosch. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heer J. IT. Muhren, al hier. RINGERS CHOCOLADEFABRIEK. In het laatste nummer van „Het. Leven" staat een zeer waardeerend) geïllustreerd artikeltje over Rin gers' chocoladefabriek. Er wordt in gezegd, dat de jonge, kundige vakman te Alkmaar niet meer aan de vele aanvragen kon voldoen, dat er een naamlooze vennootschap werd gesticht, waarvan de directie ge vormd werd door dé heeren H. Ringers, D. de Haan en F. A. Ringers. Zoo er ooit, aldus lezen we in dit artikel, een fabriek geschikt is om bet bedrijf der fir ma Ringers tot grooteren bloei te brengen, dan is bet wel deze fabriek, die door de Directie is aangekocht en vanwaar hare producten afgeleverd worden om zich op de concurrentiemarkt de door haar rfeeds verworven plaats hechter en blijvend te verzekeren. Het doel der nieuwe Directie, waarvan de heer H. Ringers de vakman is, bestaat v.n.l. hierin, om te doen zien, dat het publiek evengoed zoo niet beter 1 fij ne chocolade, bonbons en cacaopoeder van baar fa- brikaat kan koopen dan van de hier zoo bekende Fransche en Zwitsersche fabrieken Cailler, Suchard, Lindt, Marquis e.a. Zij wil trachten het is haar reeds meermalen gelukt! met blijvend' succes de buitenlandsche industrie te bestrijden en den smaak van het publiek, door het leveren van uitstekende kwa liteiten, te leiden in Ae richting van het fabrikaat. De heer H. Ringers is dooi' jaren lange werkzaam heid op de grootste' Fransche en Zwitsersche fabrie-^ ken in staat, de fijnste chocolade en bonbons en de uitstekendste kwaliteit cacaopoeder te leveren, die verlangd wordt. Hij is een door en door bekwaam vakman, die met behulp van de best geconstrueerde machines aan de hoogste eischen van liet publiek zal kunnen voldoen. De1 oppervlakte der Alkmaarsche. fabriek bedroeg 250 M2. en het bedrijf aldaar werd begonnen met 2 mannen, een "jongen en 2 meisjes. De oppervlakte der Rotterdamsche fabriek bedraagt 1000 M2. (drie ver diepingen) alwaar een 50-tal personen dagelijks werk zaam zijn. De „oude Alkmaarder" Ringers heeft zich veranderd in den „staclsmensch Ringers" en zijn be drijf 'is van eene kleine provinciale inrichting gewor den tot een groote stedelijke fabriek, die een sieraad van Rotterdam mag' genoemd worden. Verschillende bedrijven op het gebied der chocolade ei cacaofabricage hebben zich in den loop der jaren ontwikkeld en vergroot, we wijzen slechts op de Jong, Droste, Boon, Kwatta, e.a. De oude firma Ringers is niet achter gebleven, doch met haar tijd medegegaan. Kon zij te Alkmaar niet voldoende afleveren, thans is zij in staat gesteld om met bekwamen spoed aan alle aanvragen te voldoen. Van Alkmaar is de victorie voor de firma Ringers begonnen, moge het der nieuwe Directie gelukken ook in de Maasstad deze victorie koning te doen kraaien!

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1