DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang. 9111 ZATERDAG 18 NOVEMBER. STADSNIEUWS. No. 272 Dit nummer bestaat uit 3 biaden. De beteekeni» van propaganda en de vooruitgang van Egmond GEBRUIK VAN DEN MUUR AAN DE KAASMARKT. nie uwe telefoon-Aansluitingen. ALKMAARSGHG COURANT. (Ingezonden.) Een goed koopman biedt zijn waren op een smake lijke wijze ten verkoop aan. Hij laat aan het publiek zien, wat hij verkoopt en trekt de aandacht der voor- j bijgangers. De eenvoudigste vorm van de aandacht trekken is die der aanschouwing. De elementaire vorm van propaganda is uitstallen. Met etaleeren bereikt de koopman echter slechts een kleine kring menschen. Een energiek handels man is met een zoo klein afzetgebied niet tevreden. Hij wil in wijden kring- zijn klanten zoeken. Nu is het noodig' 0111 op indirecte manier zijn koopwaar aan te prijzen. Zijn propaganda moet in overeenstemming zijn met den aard zijner zaken. Zij is van groote be-, teekenis en de eerste factor voor uitbreiding zijner zaak. Meer dan een enkele factor is zij echter niet. De propaganda geeft hem geen uitbreiding, alleen de gelegenheid ertoe. Handelskennis, betrouwbaarheid, organiseerend talent, geschiktheid om aan het hoofd van een groeiende beweging' te staan en meer eigen schappen zijn onmisbaar om een zaak tot grooten bloei te brengen. Een voorbeeld van gezonde propaganda levert de kleine badplaats Egmond aan Zee. Na een kort vleugje- van vooruitgang, bleef dit zo- merplaatsje de laatste jaren op dezelfde hoogte. Het ging als met de koopman, die aardig etaleerde en verder niets deed om bekend te worden. Het badbedrijf evenwel levert als hoofdzaak te wei nig op en als bijzaak kost het te veel moeite en tijd. Uitbreiding- is een dringende eisch. Er moet een ruimen kring personen bereikt worden om er bezoekers uit te trekken. Een krachtige propaganda is nu on misbaar. Voor alles js noodig: een juist inzicht, een goed be grip van het doel; vervolgens: samenwerking en ein delijk: het kiezen van de goede middelen. Het doel is aan de badplaats een algemeene be kendheid te geven. De stroom van bezoekers moet in de richting van Egmond geleid worden. De voordeelen van Egmond moeten in een helder li'cht gesteld wor den. Met dat doel voor oogen, mag men zich niet op bij wegen begeven. Het is niet de bedoeling hotel- en pensionhouders gasten, thuis te bezorgen en voor hen te verhuren, maar om hen in de gelegenheid te stellen dit zelve- te doen, hen de kans te geven op een bestaan. Een be staan verwerven moeten de belanghebbenden zelf doen. Van groot belang is samenwerking. Het is waar lijk niet gemakkelijk die te verkrijgen en stemming maken voor samenwerking is een propaganda op zich zelve. Onkunde, bekrompenheid, eigenwijsheid, ge brek aan gemeenschapszin staan vaak eendrachtig sa mengaan in den weg. Het moeilijkst zijn te winnen personen wier ge zichtskring te. beperkt is om het doel te kunnen zien. Dagelijks hoort men„Egmond zal nooit iets worden zonder waterleiding. Anderen willen eerst meer amusementen.. De meesten roepen: „een directe snelverbinding met Amsterdam, en dan zullen we eens wat zien." Wie dit, of wat anders beweren zijn vaak niet te overtuigen van het feit, dat zij de wereld op den kop zetten. Eerst moet de behoefte blijken, en dan komt alles van zelf. Do spoorweg-maatschappij zal waarlijk wel heel gaarne uit eigen beweging een goede verbinding ge ven, als volle treinen te verwachten zijn. De propaganda moet de behoefte aantoonen en door samenwerking moet de noodzakelijkheid van water leiding en afwisseling en snelverbinding en nog veel meer, vergroot worden en steeds vergroot. Ten slotte de middelen van propaganda, en de ma nier van uitvoering. Een enkel middel is onvoldoende Adverteeren, uitstekend. Maar (dan ook een enkeb keer een berichtje om de aandacht meer op de adver tentie te brengen. Daarna meer uitvoerig de voor deelen aangetoond door circulaires of propaganda blaadjes. Bovenal is noodig de aandacht van het pu bliek door herhaald' toegepaste en verschillende mid delen op één punt te concentreeren. De propaganda moet breed zijn opgezet, krachtig uitgevoerd en met volharding voortgezet. TelkeDs doen zich nieuwe middelen voor en die moeten als ze goed schijnen, op het zelfde oogenblik worden toege past. Een goed leider der propaganda maakt die tot een sport. Elk nieuw gezichtspunt wordt belicht en in het eind sta helder het doel. De propaganda moet alles omvattenHet is niet voldoende badgasten te lokken, maar tegelijkertijd werke men voor uitbreiding van het aantal zaken. Gasten en passanten zijn nooclig voor het steeds ver meerderend aantal zaken 'en prettige gelegenheden lokken weer nieuwe bezoekers. Het moet .verder de gasten aangenaam gemaakt worden, zij moeten ge makkelijk kunnen komen en vertrekken. -Het is de taak der propaganda op dit alles de aandacht te ves tige-n. Er moet rekening gehouden worden met den juisten tijd en omstandigheden. De onderdeelen van de propaganda móeten in elkaar grijpen en elkander steunen als de raderen van een uurwerk. Bovenal moet de propaganda eerlijk zijn. Zonder eerlijkheid wordt liet kwakzalversswerk. Zeg nooit „Zoo is het!" als het niet zoo is. Toon echter aan hoe het kan worden en zeg gerust, zoo zal het worden, wanneer ge het uit volle overtuiging kunt doen. Propageeren voor Egmond is- een dankbaar werk want. Egmond wordt een badplaats van beteekenis Alle voorwaarden zijn aanwezig. De naaste toekomst zal de optimisten schitterend in het gelijk stellen! Daarom eendrachtig samengewerkt en onvermoeid" gepropageerd. A. O. B. WERKLOOZENFONDS. B. en W. voldoen thans aan den reeds meermalen uitgesproken wensch en dienen daarbij tevens var. j advies op de door den Raad herhaaldelijk, het laatst in de zitting van 23 Augustus '1.1., met dat doel in hun handen gestelde adressen, betrekking hebbende op het j vraagstuk der verzekering tegen werkloosheid door i de aanbieding van een ontwerp-verordening op het ge meentelijke werkloozenfonds te Alkmaar. Wij hadden gehoopt, zeggen ze, nog eenigen tijd te kunnen wachten met de aanbieding van een voorstel ter zake. Immers verkeert het hierb&doelde vraag- tuk nog steeds in het stadium der proefnemingen en is dientengevolge de ondervinding van hetgeen door overheidsbemoeiïngen kan worden tot stand gebracht, nog zeer gering. Daarbij kwam, dat de rijksregeering' zich deze zaak heeft aangetrokken door het benoemen van een staatscommissie, van welke men herhaaldelijk in de dagbladen heeft kunnen lezen, dat zij met haar rapport gereed was, zoodat met eenigen grond mocht worden verwacht, dat weldra van rijkswege maatrege len ter zake zouden worden verordend, welke natuurlij kerwijs door de gemeenten genomen maatregelen, al thans gedeeltelijk, wederomzouden ktinnen te niet doen. Hoezeer van meening, dat de werkloosheid in deze gemeente nimmer dien omvang heeft aangenomen als in sommige andere deelen des lands, en dat epne op lossing van het vraagstuk voor Alkmaar in geenendee- le tot de meest urgente onderwerpen van overheidsbe moeiing moet worden gerekend, wordt intusschen de aandrang* om daartoe te geraken, thans uit den boe zem uwer vergadering, zoo groot, dat wij ons niet langer verantwoord achten met het blijven aannemen van een afwachtende houding. Bij het ontwerpen van de hieronder afgedrukte ont werp-verordening, is de Haagsche verordening in hoofdzaak gevolgd, welke, naar wij meenden, het ge makkelijkst aan Alkmaarsche toestanden kon worden aangepast. Aldaar is vrij zuiver het Gentsche stelsel gevolgd, bestaande in het geven van een bijslag bij de vergoedingen, welke de vakvereenigingen aan hare werklooze leden uitkeeren. Aldus- wordt van gemeen tewege steun gegeven aan lien, die zich zeiven tegen werkloosheid verzekeren en die dus niet alles van de gemeente verwachten. Deze wijze van hulp verdient vooral ook daarom aanbeveling, wijl het toezicht ge makkelijk is uit te oefenen. Het eigenbelang der vereeniging spoort het bestuur aan te waken tegen be drog. De premies worden door de vakvereenigingen geïnd, die ook de uitkeering aan de verzekerden doen, waarbij zij de bijslagen van liet gemeentelijk fonds voorschieten. Dientengevolge, kunnen de beheerskos ten van het fonds zeer laag blijven. Met het in art, 1 genoemde kapitaal ad 340 door de gemeente te verstrekken, hebben wij op het oog het onder onzen voorzitter berustende overschot, met de daarop sedert gekweekte rente, van de in 1907 en 1908 door een comité voor de werkloosheid gehouden inzameling, welk overschot destijds is afgedragen, in afwachting van de maatregelen, welke van harentwe ge eventueel zouden worden genomen. Aan de voorgestelde „verordening op het gemeente- i.jke werkloozenfonds te Alkmaar" ontleenen we de volgende bepalen Het gemeentelijke werkloozenfonds heeft ten doel de verzekering tegen de geldelijke gevolgen der onvrij willige werkloosheid aan te moedigen. Het kapitaal van het fonds bedraagt 340 en wordt door de gemeente verstrekt. De inkomsten van liet fonds bestaan uit een jaar lijks vast te stellen bijdrage- uit de gemeentekas en de ondersteuningen, makiiigen en schenkingen, welke liet. fonds ten deel vallen. Het bestuur van het fonds bestaat uit vijf leden en twee plaatsvervangende leden. Eén lid, tevens voorzitter, wordt door den Raad' be noemd. De vier andere, alsmede de plaatsvervangende leden, worden door Burgemeester en Wethouders benoemd. Twee leden en één plaatsvervangend lid moeten op het tijdstip hunner benoeming deel uitmaken van het be stuur eener vereeniging, als bedoeld in art. 8. Alle benoemingen geschieden voor den tijd van drie jaren. De aftredenden zijn dadelijk herbenoembaar. Die ter vervulling eener tusschentijds ontstane va cature gekozen wordt, treedt af op het tijdstip, waar op degene, in wiens plaats hij is benoemd, moest af treden. Het bestuur wordt- bijgestaan door een secretaris penningmeester, die door Burgemeester en Wethou ders wordt benoemd, geschorst en ontslagen. Het bestuur zendt eene aanbeveling aan Burge meester en Wethouders voor de benoeming van een secretaris-penningmeester. Aan den secretaris-penningmeester kan eene bezol diging worden toegekend, door Burgemeester en Wet houders te bepalen. De uitkeeringen bij werkloosheid geschieden in den vorm van bijslag bij de uitkeeringen, welke door ver- cenigingen aan werklooze personen worden gedaan Geen bijslag wordt gegeven aan hen, die werkloos zijn door werkstaking, uitsluiting, ziekte, lichamelijke ongeschiktheid of ongeval. Het bestuur stelt het bedrag van den bijslag maan delijks vast. Deze zal nooit grooter mogen zijn, dan de uitkee ring van de vereeniging en aan éénzelfden persoon tot een bedrag van ten hoogste 0.50 per dag, gedu rende niet langer dan 60 dagen in een tijdvak van 12 maanden, kunnen worden gegeven. De bijslag wordt gegeven bij uitke-eringen van ver- eenigingen, die voor deze uitkeeringen een afzonderlij ke kas hebben. De bijslag wordt gegeven aan personen, die bij het intreden der werkloosheid sedert ten minste zes maan den regelmatig hun bijdrage aan de vereenigingskas hebben gestort. Over de eerste week der werkloosheid wordt geen bij slag gegeven. Voor hem, die binnen den tijd van zes maanden, nadat hij bijslag ontvangen heeft, wederom werkloos wordt, geldt de verplichting tot storting der bijdrage, ingevolge het eerste lid, niet voor den tijd, waarover hem bijslag is uitgekeerd en de daaraan voorafgaande week. Geen bijslag wordt gegeven aan dengene, die wei- g-ert voor hem passenden arbeidl te verrichten. De beoordeeling hiervan is aan het bestuur der vakvereeniging, waarbij de werklooze is aangesloten. Het bestuur oefent toezicht uit op het beheer der vereenigingskassen, waaruit de uitkeeringen aan werkloozen gedaan worden, stelt de regelen vast, vol gens welke dat beheer moet geschieden, en onderzoekt do klachten van hen, die meenen ten onrechte niet als deelnemer te zijn toegelaten of geen uitkeering te hebben ontvangen. Het bestuur en de secretaris-penningmeester, mits daartoe door het bestuur gemachtigd, zijn bevoegd van de vereenigingen inzage en overlegging te vorde ren vim alle bescheiden en boeken, die op de in het eerste lid bedoelde kassen betrekking hebben. Ten aanzien van hetgeen zoodoende te hunner kennis komt zijn zij tot geheimhouding tegenover derden verplicht. SCHOOL VOOR ACHTERLIJKE KINDEREN. B. en W. hebben het hun door den Raad opgedragen onderzoek ingesteld, naar de vraag of de zwakzinnige kinderen, die bijzondere scholen bezoeken, eventueel naar de op te richten school, voor zulke kinderen be stemd, zullen worden gezonden, door inlichtingen in te winnen bij de hoofden der verschillende bijzondere scholen. Het hoofd der R. K. Jongensschool deelt mede dat er twee jongens' waren, ongeschikt om het klasse-onderwijs te volgen en betwijfelde of hunne ouders geneigd' zijn de kinderen te zenden naar een openbar© school voor zwakzinnige kinderen, het hoofd der R. K. Meisjesschool geloofde niet, dat de ouders van drie. kinderen als boven bedoeld geneigd zullen zijn, hen naar een openbare inrichting te zenden, het hoofd der Christelijke school verklaarde, dat de ouders niet genegen zijn hun zwakzinnig kind, dat zijn school bezoekt, naar een openbare school voor zwakzinnige kinderen t-e zenden. B. en W. achten het oprichten van een school als hier. bedoeld allerminst urgent. Zij houden een op lossing der vraag om tot kleine klassen op de openba re lager© scholen te geraken, aan welk onderwerp se dert eenigen tijd de bijzondere aandacht van het col- loge is gewijd, van veel grooter algemeen gemeentelijk belang. Zij stellen den Raad voor uit te spreken, dat naar zijn meening de tijd, om in deze gemeente tot de op richting van een school voor achterlijke kinderen over te gaan, nog niet gekomen is. B. en W„ die in verband met een ingekomen adres een onderhoud hadden met de heeren J. G. Veltheer en Karl Hentschel, en dezen heeren mededeelden be reid te zijn den Raad voor te stellen den muur achter de nieuwe weeggelegenheid' aan de Kaasmarkt niet voor reclames te bestemmen, indien adressanten er in mochten slagen den heer Kool te bewegen, af te zien van bet- aanbrengen en hebben van reclames aan zijn pakhuis boven den gemeentelijken muur, stellen, in verband met een van hen ontvangen schrijven den Raad voor in afwachting van hetgeen de heer Kool na September 1912 (wanneer diens contract met de firma Ringers eindigt) zal doen, dezen muur niet voor reclame-doeleinden beschikbaar te stellen. REKENING VAN DE KAMER VAN KOOPHAN DEL EN FABRIEKEN. De commissi© tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor de rekening van de Kamer van Koophan del en Fabrieken over het jaar 1910 in ontvangst op 187.243 en in uitgaaf op- 172.833 met een batig saldo van 14.41 goed te keuren. BEGROOT ING VAN HET STADSZIEKENHUIS-. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den Raad voor de begrooting van het stadsziekenhuis voor het jaar 1912 in ont-vang en uitgaaf vast te stellen op J 22655.05 met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van 14.669.353. ONDERIIANDSCHE VERHURING. B. en W. stellen den raad' voor een stuk weiland achter de algemeene begraafplaats met ingang van Kersttijd 1911 tot wederopzeggingstoe te verhuren aan den heer Jb. Kuys alhier voor de som van 95 's jaar» en onder eenige voorwaarden. BOUWTERREIN VAN „DE WONING MAATSCHAPPIJ ALKMAAR." De directeuren van de Naaml. Venn, „de Woning maatschappij Alkmaar" hebben den Raad verzocht de straat, genaamd Verlengde Stuartstraat en het voet pad langs de noordelijke grens van het voorplein voor 't station te willen overnemen. B. en W. zeggen, dat de overneming van de straat in hun handen behoort te worden gesteld ter afdoe ning, en zij stellen den Raad voor te beslissen, dat ten aanzien van het voetpad de gevraagde wijziging van de aan de overname gestelde voorwaarden niet kan worden toegestaan. EEN SCHIET VEREENIGING. Gisteren werd alhier opgericht de Alkmaarsche Scbietvereeniging „Nimrod," aanvankelijk met '15 le den. De schietoefeningen zullen worden gehouden gedurende de wintermaanden op Woensdag, des avonds ten SVz uur, gebouw Diligentia. WATERLEIDING. Naar wij uit goede bron vernemen, is- tot controleur der Waterleiding alhier benoemd de heer H. Schuur man, onder-directeur der Bussumsche Waterleiding. W. K. Kluitman, Kennemerstraat-weg. (Huishoud aansl.) 357. Mr. f\. P. II. de Lange, Notaris, kantoor Pas toorsteeg. 359. J. Lind Ilzn., woning Kennemerstraatweg (dus niet 2 maal 336). Mevr. de Wed. A. Thomson, Geesterweaf (huish aansl. 358. D. Visser, woning» Sfloorgtraat. ALKMAARSCHE ONTZET VEREENIGING. Gisteravond vergaderde: in de Sqciëteitszaal der „Harmonie" de Alkmaarsche Ontzetvereeniging onder leiding van den voorzitter, den heer F. H. Ringers, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat er bij het feest meer belangstelling was betoond dan in deze verga dering. Verder speet het spr. dat zij, die in het feest zulk een groot daadwerkelijk aandeel hadden vervuld, thans afwezig- waren, daar hij nu niet in staat was hun openlijk een woord van hulde te brengen, zooals aan de commissie van den optocht, den heer Blaauw en den Penningmeester der vereeniging. den heer Bossert, in 't bijzonder, en aan de verschillende leden der subcommissies, aan welke het slagen van de clou van liet feest, den optocht, is te danken. Spr. verwees daarna naar de tentoonstelling, die vele bezoekers trok; aan hen, die hunne krachten wijdden aan het slagen dezer expositie, n.l. den heer Bruinvis en mej. Bruining en de anderen, bracht hij een. woord van hulde en dank, zoowel als aan hen die in welken vorm ook, hunne krachten wijdden aan het concert, in de eerste plaats de heeren Ous-hoorn en Dr. Wicherink. Ten slotte bedankte spr. de feestcom missie die zulk een bijzonder groot aandeel had gehad in het organiseeren van het feest. Verder verwees spr. naar de vorige vergadering, waarin gezegd was, dat bij een toen voorgenomen feestviering" het tekort zou zijn 1750, en dat het werkelijk tekort 1800 bedraagt. Verschillende voorbeelden van teleurstellingen wer den door spr. aangehaald, daarbij verklaarde hij dat het gekort, dat ontstond door zulk een waardige feestviering, gedekt moet worden. D.e wijze, waarop dit zal geschieden, had reeds een onderwerp van be spreking in het bestuur uitgemaakt en daarin was men tot de conclusie gekomen om een herhaling van het feestconcert aan de toestemming van den dirigent te onderwerpen. Deze had bereids verklaard zijne medewerking daar toe to willen verleenen. Met genoegen verklaarde spr. dat ook de anderen, die toen hun hulp verleenden, zich voorloopig daartoe bereid verklaarden. Het verzoek om de kerk te mogen gebruiken, aan de kerkvoogdij gericht, is nog niet beantwoord, ver trouwd wordt echter, dat daarop een goedgunstig ant woord zal mogen worden ontvangen. Het besluit van het bestuur onderwierp spr. daar na aan de goedkeuring der vergadering. Op de gevraagde inlichtingen werdl door den heer Boogh medegedeeld dat de heer Robert zijne diensten wel weer zal verleenen, en dat de uitvoering zal wor den opgeluisterd; door den zang van eenige solisten. De heer P. Preijer betwijfelde het succes met het oog" op den tijd en de kosten. De heer Stikkeli bestreed deze meening, onder me- dede&ïing dat liet bestuur zich er zelf voor zal span nen om het concert te doen slagen, terwijl de heer Boogh mededeelde, dat de finantieel© bezwaren niet zoo zwaar zijn als de heer Preijer zich voorstelde. De voorzitter deelde nog mede dat het concert be paald is op den avond' van den 20en December (in de bestuursvergadering, welke gehouden is na de alge meene vergadering, werd besloten het concert den 19en December te doen plaats hebben), terwijl hij ieders medewerking inriep om zooveel mogelijk op de aangeboden lijsten te doen teekenen; een der in gezetenen hadl zichbereid) verklaard) de programma's rat is te doen drukken. Het bestuur stelde voor de entree te bepalen op 0.50 voor iedereen, onverschillig of men lid) is of niet. Om de komst van het publiek van buiten te bevorde ren, zal het bestuur zooveel mogelijk zorgen dat het concert is afgeloopen op het tijdstip dat men met de laatste treinen kan vertrekken. De heer Bossert bracht een woord van hulde en dank aan den voorzitter, dén heer Ringers, voor de waardige wijze waarop hij steeds, dit jaar in 't bijzon der, (te vereeniging had vertegenwoordigd en bijge staan. De heer Ringers bedankte voor deze hem gebrachte hulde, daarbij de hoop uitsprekende, dat de heer Bos sert hem in het bestupr der ontzetyereeniging nog lang ter zijde zal mogen staan, evenals het geheele be stuur, want dan zal hij met genoegen, voor zoover het hem is geschonken, zijne beste krachten aan de veree niging blijven wijden. Bij de rondvraag werden eenige wenken gegeven ter bevordering van de reclame, zoowel in de omlig gende gemeenten als in de stad, waarna de vergade ring onder een woord van dank voor de opkomst en een woord van opwekking ter bevordering van liet concert, opdat het tekort geen invloed) zal uitoefenen op de feesten in volgende jaren, gesloten werd. BANKEN VAN LEENING. De afdeeling- Alkmaar van de vereeniging van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius" hield gister avond op de bovenzaal van de Unie een buitengewone vergadering, waarin de heer J. A. Verkuijl, leeraar aan de Cadettenschool, een lezing hield over boven genoemd onderwerp. Zooals de voorzitter der vergadering, de heer P. C. Rike, bij de opening zeide, was deze lezing de eerste van een aantal spreekbeurten, die de afdeeling zich voornam dezen winter weer te organiseeren. De lieer Verkuijl, zijn rede aanvangende, meende, dat er niets beleedigencls in lag, wanneer hij veron derstelde, dat ieder der aanwezigen wel eens in geld verlegenheid had verkeerd. Die kwaal toch bestaat, zoolang als geld als ruilmiddel wordt gebezigd. De wijzen, waarop men zich uit die verlegenheid kan redden, zijn drieërlei. Ten eerste kan men het geld van anderen nemen, stelen dus, wat echter ge straft wordt en waardoor men zich aan de algemeene verachting prijs geeft. Ten tweede kan men het aan anderen vragen, dus bedelen, wat ook verboden is, of aan anderen te leen vragen, wat dikwijls tot teleur stelling leidt, en ten derde kan men zich zelf helpen door iets te verkoopen of te beleenen. Over dit laat ste middel: beleening, wenschte spreker het dezen avond te .hebben. Verblijdend] zou spr. het vinden, als hij den aanwe zigen daaromtrent iets nieuws kon vertellen, omdat dan daaruit zou blijken, dat zij nog weinig geldverle genheid hebben gekend, terwijl bij voort» bet onder

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1