STADSNIEUWS B Ü1TËNLAN li. DE DIEFSTAL IN DE MAGDALENENSTRAAT. staatsloterij" wijdering door don. sterken arm te booten had. Ta Noorwegen immers zijn teekenen van goed- of afkeu ring van de parlementstribune een zeer gewoon ver schijnsel. EEUWFEEST NEERLAND^ ONAFHANKE LIJKHEID. Aan de memorie van antwoord betreffende hoofd stuk 1 der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1912, wordt het volgende ontleend: Of het wel op den weg der regeering ligt het initia tief te nemen tot het vieren van het eeuwfeest van het herstel onzer onafhankelijkheid, schijnt aan twijfel onderhevig. Zoodanige feestvieringen kunnen naar het oordeel van de regeering particulieren beter dan de overheid voorbereiden. STANDBEELD STADHOUDER WILLEM III. De Prins der Nederlanden heeft het eerevoorzitter schap aanvaard van het hoofdcomité voor de oprich ting' van een standbeeld voor den stadhouder Willem III. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Van betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld, dat eenige afdeelingen van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, niet tevreden over de op de jongste alge- meene vergadering gevallen beslissing, inzake het vraagstuk der ouderdomsverzorging, zullen trachten zoo spoedig mogelijk nog eens een stemming over het principe: staatspensioen of geen staatspensioen, te verkrijgen. Zij meenen, dat de stemming op de be doelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is geweest. Onze zegsman, die ook tot de afgevaardig den, en niet tot de minste onder hen, behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een buitengewone vergadering aan te vragen. Velen schijnen stellig van meening, dat de bond zich nog geenszins tegen het staatspensioen uitgesproken heeft. DE RECHTSTAAL. Naar het Weekblad van het Recht verneemt, heeft het bestuur der Nederlandsche Juristen-vereeniging in zijne onlangs gehouden najaarsvergadering beslo ten, aan de eerstvolgende algenieene vergadering, in den zomer van 1912 te houden, voor te stellen eene commissie te benoemen, om te onderzoeken, op welke wijze verbetering kan worden gebracht in onze rechts taal. De bedoeling is, het niet te laten bij het verza melen van Latijnsche en andere niet-Nederlandsehe uitdrukkingen, die in rechtspraak en literatuur in zwang zijn, en het uiten van klachten omtrent het ge bruik daarvan, doch tevens aan te geven, hoe deze door goed-Nedcrlandsch kunnen worden vervangen. (gemengd nieuwst. DE PAPEN DRECHTSCHE ZAAK. Do Hooge Raad deed gisteren uitspraak op het re visie-verzoek van Cornelis Wiggers, werkman to Pa- pendTe-cht, bij vonnis van de Dordtsche Rechtbank van 13 Mei 1004- veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf ter zake vanlo. eenvoudige beleediging van een veldwachter in functie, 2e. wederspannigheid te Pa- pendreeht, gepleegd in den nacht van 3 op 4 April 1904. De Hooge Raad verklaarde, dat de aangevoerde no va geen ernstigen twijfel hebben doen rijzen aan de juistheid van het in 1904 gewezen vonnis. Mitsdien werd de aanvraag om revisie afgewezen. (Het. O. M. had gerequireerd, dat de Hooge Raad een nader on derzoek zou honden alvorens ten principale te beslis sen.). Mr. W. Dieke, raadsman van den beklaagde, was bij deze uitspraak tegenwoordig, alsmede prof. mr. J. A. van Hamel, die met mr. Dicke de verdediging voerde in do Papendrechtsche strafzaak. MOORD TE WAPSERVEEN. Voor de rechtbank te Assen werd gisteren behan deld de zaak tegen A. K., huisvrouw van K. B., oud 30 jaar, wonende te Wapserveen, verdacht, van moord ep een 70-jarigen buurman. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat uit de verschillende omstandigheden 1b gebleken, dat beklaagde de drijfveer van alles is. De eisch van het O. M. is 9 jaar gevangenisstraf. R. KATII. NORMAALSCHOOL. De Tijd meldt, dat in Friesland een aantal ouder wijzere er voor werken om in Leeuwarden een Katk. Normaalschool te stichten. Het voorloopig onderwij zend personeel (dit is de eenige onderteekening) ver spreidt daartoe in onderscheiden plaatsen een circu laire, aan gegoeden steun vragende gedurende 5 ja ren, teneinde uit de zoo verkregen gelden de kosten te bestrijden van zaalhuur en leermiddelen, en om aan onbemiddelde leerlingen met goeden aanleg eenige geldelijke tegemoetkoming te verschaffen. De onderwijzers verklaren, hunne diensten geduren de de eerste jaren geheel gratis te zullen verleenen. UIT EGMOND AAN1 ZEE. Alhier heeft zich een comité gevormd ten doel heb bende de oprichting eener vennootschap in 't belang van verbetering der volkshuisvesting werkende, be staande uit de heeren C. J. Eyma, W. G. Nootman v. d. Dussen, II. Conijn, G. Ruigewaard en P. Schipper. Het plan zal zijn, gezien den slechten woningtoe stand en de. steeds stijgende huurprijzen, te beginnen met den bouw van 40 woningen. KORTE BERICHTEN. Door het uit elkaar springen van een koolzuurap- paraat is gisteren een jonge man, werkzaam aan boord van het ter reparatie bij de Droogdokmaatschap pij te Rotterdam liggende stoomschip Houtdijk, erns tig aan het hoofd verwond. Hij werd per brancard van genoemde maatschappij naar het Ziekenhuis ver voerd, maar bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. In de Bolswarder vaart bij Harlingen vond men Zondag het lijk van don gehuwden werkman J. B„ die, naar vermoed wordt, Vrijdagavond aldaar ver dronken moet. zijn. Zaterdag is te Enschedé door een wagen der ge- meentereinig'iug een 4-jarig meisje overreden. Een der achterwielen ging het kindje over hoofd en schouder. Ernstig gewond werd het opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Zondagnacht is het kind overleden. Zaterdagavond omstreeks half tien is een 61-ja- rige inwoner van Vught, onder de paardentram ught-Hertogenbosch geraakt. Beide beenen van den ongelukkige werden verpletterd. Na in het Ziekengast- huis te VHertogenbosch te zijn opgenomen, werden hem de beenen geamputeerd. Zondag is hij aldaar overleden. Zondagavond ontdekte de knecht, van den schip per P. van V., dat aan boord van het rijnschip Johan na Maria, liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, was ingebroken. Door een koekoek was men in het achteronder gekomen. Eenige kleedingstukken, een revolver en een horlogo zijn gestolen. Gister na middag is te Haarlem gevangen geno men de arbeider E., uit Haarlemmermeer, verdacht van meineed in een zaak, waarin poging tot moord werd ten laste gelegd. In den polder Vijfhoek, die 112 H.A. groot is, zijn op één dag 2100 muizen gevangen in boorgaten. Naar het Huis van Bewaring te Rotterdam zijn overgebracht de timmerman G. G. v. O., en zes hout vlotters, verdacht van heling en verduistering van 16 balken pitchpinehout van de deklading van het stoomschip „Eetonia." Bij de politie te Enschedé is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebro ken in 't kantoor der Twentsche Electr. Tram in de remise aan den Beekummerweg, aldaar, vermoedelijk door middel van een valschen sleutel. De pogingen om de brandkast open te breken mislukten. In den laatsten tijd kome.n in Groningen nog al inbraken voor. Thans is ingebroken in het kantoor der vleescliwarenfabriek van de firma E. Noack, te Helpman (bij Groningen). 300 gulden zijn gestolen. Zondagmorgen is de openbare school en de tim- merzaak van den heer Posthumus te Tjerkwert, bij Bolsward, uitgebrand. In een coupé 2de klasse van de II. IJ. S. M., die gisterochtend 10 uur 5 te Haarlem aankwam, werd dood gevonden de beer Van M., geneesheer te Voor burg. Waarschijnlijk had een beroerte een einde aan zijn leven gemaakt. - Ingevolge art. 250 al. 2 van het Wetb. v. Strafr. heeft de politie té Breda proces-verbaal opgemaakt togen Lucia V wegens het geven van gelegenheid aan minderjarigen tot het plegen van ontuchtige hande lingen. De Amsterdamsche politie heeft gisteren aange houden een tweetal personen, die vergulde koperen ringen verkocht hebben voor gouden. Met behulp van valsche sleutels, heeft men in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in het hulp post- en telegraafkantoor te Hoek van Holland. Ontvreemd zijn voor omstreeks 40 aan postzegels en een fiets. Van de(n) dader(s) is tot heden geen spoor. De Roniejnsche corr. van de Tijd meldt, dat aan Kardinaal Van Rossunj. als titelkerk is toegewezen de San Casbreo, gelegen aan de Vjg Appia, te Rome. - De beken.de inbreker-uitbreker Keesje Donker is naar het huis yaa hearing in de Bergstraat te Rot- teri&m overgebracht. Hij hepft yoor den commissaris van politie, dpp heer L. J. ,C. Vuijk, nep volledige be kentenis afgelegd, dppfe bleef tot het laatste toe per tinent weigeren .om eenige ujedecLeeling te doen om trent zijn verblijf fildgar en ten opzichte yan degenen, die in zijn gezelschap waren, .r-r- Velschillende stadsbanken va» leeningen zijn in den laatsten .tjjd het. slachtoffer geworden yap. een zeer sljjw yeryaüc&je* ygp. gouden ringen. Het is name lijk gebleken, dat een gro,ot i-nptal gouden ringen voor 10 a 12 in de laatste maanden verpand, nog geen 3 per stuk waard zij», Van de machine der 'öooisehe Stoomtram, die gisteravond om 5.10 van Laren naar Hilyerspm ver trok, brak, even nadat het station Laren verlaten was, de as. Het verkeer ondervond veel vertraging, daar de tram zich op epkel spoor bevond. De passagiers moesten op een andere wijze, dan zij zich voorgesteld hadden. Hilversum trachten te bereiken. LAATJE BERICHTEN" HULDEBLIJK AAN Mr, y. TIENHOVEN. HAARLEM, 21 Nov. Het bestuur dpy vereeniging van Burgemeesters in de provincie Noord-HpUapd heeft namens de vereeniging als souvenir aan den heer mr. van Tienhoven, oud-commissaris der Koning in in deze provincie een huldeblijk aangebocjei? be staande in een album met foto's pit de gebeele pro vincie. Ook de Amsterdamsche Statenleden zullen den heer van Tienhoven een bewijs van hoogachting en waardeering aanbieden. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, mej. G. M. van Middendorp, alhier. BADHUIS „WITTE KRUIS.". In de week van 13 tot 18 November zijn in het badhuis van het „Witte Kruis', genomen 65 kuip baden, 75 regenbaden le klas en 130 regenbaden 2e klas, tezamen 270 baden. SCHOOLARTSEN. Woensdag a.s. zal 's avonds om half acht in de bo venzaal van het café „Central", een openbare verga dering gehouden worden vanwege de afdeeling Alk maar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. De heer E. J. van Det, redacteur van „de Bode", zal daar spreken over „Schoolartsen." DE BIOSCOPE. De Bioscope Moderne van de ondernemers de lieo- ren Harp en Strous, welke onlangs in „Diligentia" eenige zeer goed geslaagde voorstellingen gaf, zal, naar ons wordt medegedeeld, gedurende de maand December wekelijks drie avonden in hetzelfde lokaal weer in werking zijn. ALG. NED. GEHEEL ONTHOUDERSBOND, De afdeeling Alkmaar van bovengenoemden bond hield Zaterdagavond in „Diligentia" een kunst- en propaganda-avond. Een klein uur na den daarvoor bestemden tijd opende de voorzitter der afdeeling, de heer Saner, de zeer tamelijk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen. Nagaande de werking der afdeeling in haar eerste levensjaar, verklaarde hij, dat er redenen genoeg wa ren om het éénjarig bestaan, dat reeds in Juni 1.1. plaats had, nu feestelijk te herdenken. Spr. hoopte, dat deze herdenking feestelijk en op een aangename wijze zou mogen plaats hebben en verklaarde de bij eenkomst voor geopend. Nadat de wijzigingen in het programma, die ei' door het niet optreden vair den heer Gerard Arbous noodzakelijkerwijze in moesten worden aangebracht, aan de aanwezigen waren medegedeeld, werden er door mevrouw Truus Post op zeer verdienstelijke wijze eenige voordrachten gegeven, zooals: „het Lied van de Zee" e. a., welk een warm applaus verwierven. De heer Van den Berg, daarna het woord verkrij gende tot het houden der feestrede, gaf bij den aan vang daarvan een breedvoerige schets van het werken der afdeeling in het eerste jaar van haar bestaan, waaraan we o. m. ontleenen: dat de afdeeling begon met 22 leden en nu er 45 telt dat er wekelijks ruim 400 exemplaren van „De Geheel-Onthouder" hier worden gecolporteerd; dat door haar optreden nieuwe afdeelingen werden opgericht of het werk van reeds bestaanden werd bevorderd. Zeer lang stond spreker stil bij de colportage en het nut daarvan en ton slotte verklaarde hij, dat deze zooveel mogelijk moet worden bevorderd, zoowel als dat er voor moet worden ge werkt. dat al de geheel-onthouders zich aansluiten bij den Bond, opdat er meer kracht van dezen kan uitgaan. Ook reeds in de opvoeding der jeugd moet de drankbestrijding worden bevorderd, het oprichten van cursussen van kinderen in dezen zin noemde spr. een zeer groote, zoo niet de grootste taak der drankbe strijding, omdat de geheel-onthouders niet moeten zeggen: wij zijn geheel-onthouders, drankbestrijders voor ons en voor het tegenwoordige; maar moeten ge voelen dat zij dit zijn voor de naasten, in dit. geval voor de jeugd! en voor de toekomst. Nadat spr. er met nadruk op had gewezen, dat de bevordering der matigheid maar een halve maatregel is op den Weg ter bevordering van de maatschappelij ke, huiselijke en persoonlijke belangen, wenschte hij de feestvierende afdeeling geluk met het door haar be haalde succes, onder aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan, hopende dat het haar daarin niet aan moed en volharding zal ontbreken. (Applaus). Na de daarop gevolgde pauze werden er door den spreker eenige nummers op de guitaar gegeven, ver gastte mevrouw Post nog op een paar voordrachten, en zong de heer Yan der Berg eenige versjes van Speenhoff, zoodat het ongeveer 12 uur was toen de heer Sauer op de gebruikelijke wijze den goed geslaag den feestavond sloot. EEN AANRIJDING. Hedenmorgen werd de echtgenoote van den heer S. Bruin op den hoek van de Pastoorsteeg aangereden door den schilder Hofman, waardoor zij op de stoep kwam te vallen en zich ernstig bezeerde. De fiets van den heer Hofman werd geheel vernield. De aanrijding ontstond, doordat de straat voor een gasaanleg ten deele was opgebroken. De aangeredene werd binnengebracht bij de dames Kaan, waar ze weldra van den schrik bekwam, EEN CONCERT. Het concert van „Nieuw Leven" en „Orpheus" zal plaats hebben op Dinsdag 12 December in de Harmo nie, BANKEN VAN LEENING. (Vervolg). Alvorens meer in het bijzonder stil te staan bij de geschiedenis van de bank van leening te Alkmaar, deed spreker eenige mededeelingen omtrent de- thans nog bestaande gemeentelijke banken in 17 plaatsen van ons land, de inrichting, meer bepaaldelijk van dc Amsterdamsche, en werden enkele opmerkingen ge maakt omtrent het buitenland. Na een kleine pauze begon de spreker het overzicht van de geschiedenis der Alkmaarsche bank van lee ning met de mededeeling, dat volgens officieele be scheiden, die spreke?" dankte aan den stadsarchivaris, den heer Bruinvis, in 1542 werd toegestaan aan Jan Pinters en Gabriel Mayolé van Piëmónt een bank yan leening alhier te vestigen op de plaats, waar' nu het tuinzaaltje van de Harmonie staat, in de Lombard- Steeg dus! Nadat de zaak 40 jaar had bestaan, in 1584 kwamen er klachten over fouten en abuizen, die &r tyaren begaan (en werd de rente vastgesteld op 217/%. In 1648 werd door de stad recognitie of pacht- be dongen ten voordeele van de diaconie. Die pacht be droeg in lfi9g bijv. 1250. Na het koninklijk besluit yan 1826 moest het regie- mept der bank opnieuw worden goedgekeurd, pie goedkeuring kop jpen eerst echter nipt verkrijgen en de toenmalige minister van Binnenlandsche Zaken, Van Doorn, drong er herhaaldelijk op aan, dat de ge meente de bank zelf zou beheeren. In 1830 werd het besluit daartoe genomen en de koninklijke goedkeu ring daarop verkregen, doch wegens gebrek aan fond sen ging paen niet .tot de uitvoering over. Eerst na opnieuw aandringen der regeering kwam de bank in 1835 tot stand. Tot directeur werd bpnoemd een ze kere E- Swart en de zaak werd gevestigd op de pjaats waar we nu. bijeen zijn. De bank had een achterdeurtje in de Kekrstraat. D.e rentevoet, werd bepaald op 16 voor panden be neden 100, 12 voor die daarboven, Het bedrijfs kapitaal werd verkregen door een leening groot 16000 verdeeld in obligaties van 500 rentende 5 Dp Helft- der winst kwam ten voordeele der stad. De zaak ging echter niet, dan nadat men noodge dwongen 2 inbrengers had aangesteld. In 1853 werden 20 obligaties afgelost en in 1866 door verkoop van het huis in de Langestraat, waar destijds burgepieester Maelaine Pont woonde en de geneeskundige school (waap thans het R. O. G. is) kreeg men een bedrag vrij waardoor ook de overige obligatie-s konden worden afgelost. Merkwaardig ge- uoegbleven die obligaties bewaard en konden ze van gemeentewege nog weer beleend worden, wat oojr een enkele maal is geschied. Door oprichting van de hulpbank en de nutsspaar- bank en ook pa dp opening -van den spoorweg Alk maar-Helder werd er mieder gebruik van de bank gemaakt. Van 1869 werd er met verlies gewerkt of liever kon de gemeente er geen voordeel meer van trekken. 17 Dec. 1873 kwam daarom het voorstel van B. en W. o:u de bank op te heffen. Dit voorstel werd in handen gesteld van een commissie, die het groot nut van de bank als crpdietinstelling betoogde, er op wees, hop on achtzaamheid en fouten der employe's de zaak achter uit hadden doen gaan, PU ten slotte ongunstig advi seerde op het voorstel van B. er, \Y-, het mocht niet baten. Met groote meerderheid, 10 tegen 8 stemigen, die yan de heeren J. C. Vonk, Mr. D. van Leeuwen en J. C. Ivoor», werd tot. de opheffing besloten, en thans ook werden yooral door de zorg van de heeren J. O. Vonk en Cohen Stuart de fictieve obligaties ook vernietigd. Nadat de laatste directeur J. Pasman gestorven was, meldden zich twee gegadigden aan om het bedrijf over te nemen, ».J. S- Jut en Evert van Reijen, later nog Blok en M. Fortuin, flip toestemming vroegen om een bank te houden. Mr. j. G. A. Verhoeff, ild yan den Raad, meende echter, dat- de, gemeente niet het recht had vergunning te verleenen, dat de toestem ming van de Koning noodig was. Dit gaf aanleiding tot een strijd oyer het K, B. van 1826, die in 1848 be slist werd met deze uitspraak dat dat K. B. niet gel dig was, daar het in het „bijblad" van het Staatsblad had gestaan en niet in het hoofdblad'. Hoe het zij, na '48 werden de banken van leening of huizen met koop en recht van wederinkoop oogluikend overal toe gelaten, men liet de zaak over aan het particulier ini tiatief. Het aantal gemeentelijke instellingen ver minderde gestadig'. Het laisser faire laissez aller was oorzaak, dat veelal de in-geldnood-verkeerenden aan woeker en afzetterij werden overgelaten. Zooals blijkt uit het nutsrapporf van 1902, dat daarvan sterke voor- boelden geeft. Hier. in Alkmaar is dit echter niet het geval geweest, het. rapport spreekt zelfs van den guns- tigen indruk die de commissie te Alkmaar verkreeg, een indruk die te danken was aan de soliditeit der personen die het bedrijf uitoefenden. Reeds herhaaldelijk was er op aangedrongen, dat de regeering zou ingrijpen, al -sedert 1855. Doch het duurde tot 1910 eer de pandhuiswet tot stand kwam, waardoor de pandhuizen onder controle der overheid worden gesteld, ook wat de inrichting, zindelijkheid, brandgevaar, gevaar voor diefstal enz. betreft. Voor al het optreden der vereeniging tot bestrijding van opureouoS.iaatu ui do fiqjoiq .ia saa.w aoijo.idg •naapaS a.iaq aopiaap tjaaij .ïoijooai nap nutsrapport ook de zindelijkheid der Alkmaarsche pandhuizen werd geroemd. Ten slotte toonde spreker aan hoe de banken van leening in den modernen tijd werkelijk als goede cre- diet-instellingen niet alleen, maar ook als safe-depo- sit werken, waar men zijn kostbaarheden, of andere voorwerpen van waarde, die men tijdelijk niet in huis kan hebben, zelfs piano's en automobielen kan bren gen. Toch blijft het naar sprekers meening mogelijk dat verkeerde praktijken blijven bestaan, zoolang de zaken niet door de gemeente zelve bijv. worden ge ëxploiteerd. Dat men echter nog niet overal tot ge meentelijke instellingen overgaat, zal hem echter waarschijnlijk hierin zitten, dat de gemeenten thans, nu het bedrijf knellender banden zijn aangelegd, eerst de resultaten willen afwachten. De nieuwe pandhuiswet moet men dan ook nog maar beschouwen als een be scheiden stap op den weg tot bestrijding' van den woe ker, die het optreden van een nationale vereeniging tot bestrijding er van heeft noodzakelijk gemaakt. Aan het einde dezer belangwekkende voordracht werd gelegenheid gegeven om nog enkele inlichtingen te vragen. Er werd hiervan door niemand gebruik gemaakt, waarna de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan den Spreker de vergadering-, die vrij goed bezocht was, sloot. Leonardus Cornelis Hubertus Gerardus B. en Jo hannes Petrus Maria Balthazar B„ die den 15en Oc tober zich ten nadeele van den slager Kühn alhier wederrechtelijk f 800 hadden toegeëigend door middel van inklimming en braak, werden heden door de ar rondissement s-rechtbank alhier respectievelijk tot 3 en 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was resp. 4 en 3 jaar. DE VERDUISTERING TE HOORN. Hendrik A., kantoorbediende te Hoorn, die den 8en Juli ten nadeele van de firma P. Bast en Zoon, kaas handelaarster aldaar, verschillende bedragen had ver duisterd, o.a. een som van f 2183.85, bestemd voorde West-Friesche gecondenseerde melkfabriek te Hoorn, werd heden door de arrondissements-rechtbank alhier veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaap* ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Petrus Nicolaas van der L., zonder vaste woon plaats, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 3 jaar plaat sing in een rijkswerkinrichting. Ant.je Gr., huisvrouw van C. Z„ Egmond aan Zee, mishandeling, 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Johannes M., Amsterdam, huisvredebreuk, 2 maal gepleegd, en beleediging, 6 maanden gevangenisstraf. Cornelis Johannes van K., Grootebroek, mishande ling, 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Jacob Rl. te Hoorn, overtreding hondenbelasting, 5 boete subs. 1 dag hechtenis. Bartholomews E., als voren, 5 boete subs. 1 dag hechtenis. Hendrik K., als voren, e boete subs. 1 dag hech tenis. Baren'd als vopen, 6 boete subs. 1 dag hechte nis. Frans van R., als voren, 5 boete subs. 1 dag hech tenis. Cornelis S., als voren, 5 boete subs. 1 dag hech tenis. Arie S., als voren, 5 boete subs, i dag hechtenis. Klaas T., als voren, 5 boete) sub?. 1 dag hechtenis. Üld,erik Z., als voren, 5 bogte subs. 1 dag hechte nis, Dirk K., Helder, als voren, 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. Reijer M., als voren, ontslagen van rechtsvervol ging. Petrus P. en Cornelis M„ te Hoorn, strooperij, 2 weken gevangenisstraf. WAT KOMT ER 3 Men meldt ons, dat 11 December de heer D. de Clercq te Bloemende al een volkslezing' zal houden in „Diligentia" voor de afdeeling van den Bond van V i- o u wenkies recht. 8 December treedt, jhr. Jan Feith van Amsterdam voor het Alkmaarsche departement van het Nut in de Harmonie op. En wij kunnen heden verder nog mededeelen, dat wij er na veel moeite in geslaagd! zijn den Vlaamschen zanger-componist E'miel Hullebroeck te bewegen yoor onze abonné's nog eens een voordracht- on liederen avond te geven, welke 13 December in de groote zaal der Harmonie zal plaats hebben. AGENDA DINSDAG. Dam- en sshaakelub, 8 uur, Voorwaarts. ïeekenavond „Kunst zij ons doel", 7 uur, Nie,uwe Doelen. Dansclub Akanaria, 8-^-10 uur, sooiéteitezaal, Har monie. Zangschool en Öem. Koor „Zapglust", slotrepetifie Harmonie, Societeitszaal, 7 uur. Ned. Protestantenbond, afd. Alkmaar, ledenverga dering, 83/4 uur, Central. Kin der koor „Zang en Vriendschap", uitvoering 8 uur, Diligentia. „Toonkunst", afd. Alkmaar, uitvoering 8 uur, Har monie. Bescherming van den Trekhond, afd. Alkmaar, ver gadering uur, -fyed. Burgering. Alkmaarsche IJsclub, vergadering 8 uur, Nachte gaal. Vereeniging tot bevordering van Christel, belangen Êe Alkmaar lezing dr. Vunderink, 8 uur, Waakt en Bidt. WOE SD AG. Bond van Nederl. Onderwijzers, afd. Alkmaar, openbare vergadering, 7V2 uur, „Central." Postzegel-vcreeniging „West-Friesland?', vergade ring, half 5, hotel Toelast. OPENB. VERMAKELIJKHEDEN- WOENSDAG. 8 uur, Harmonie, Gem. Koor en Zangschool „Zang lust", Operette Reepelsteeltje. Trekking van Dinsdag 21 November. Ie klassp, 2e lijst, No. 15576 j 5000. No. 17996 1500. Nos. 9868 en 14755 elk 400, Nos. 2923 6032, 10455, 10560, 14657 en 20048 elk 100, DE TTALTAANSCH-TURKSCHE OORLOG. De Turksche troepenmacht in Tripolis verspreidt zich. Waarom is echter niet bekend. In Barka zijn de Turken aanvallend opgetreden. Zij maakten 10 kisten schietvoorraad buit, maar moesten hun stellingen ontruimen, daar het scheeps geschut hen verdreef hieruit blijkt dus, dat het weer en de zee kalmer zijn geworden. In de noordoostelijke golf van do Roode Zee heb ben twee Italiaausche oorlogsschepen Akaka gebom bardeerd, waarbij de kazerne en het militaire hospi taal beschadigd moeten zijn. liet blad de Tanin meldt, dat Engeland te Rome voorstellen deed met het doel oorlogsoperaties in de Roode Zee te voorkomen. De correspondent van het Tageblatt, dr. Krause, die geen vriend is van de Italianen, zoodat aan do volgende verklaring des to meer beteekenis mag wor den gehecht, zegt o.a. „De Turksche soldaten vechten een wanhoopsstrijd, waarin zij den heldendood! vinden, maar nooit de zege, de eindoverwinning behalen. Zij vechten, klein in aantal, voor recht en rechtvaardigheid met een ster keren vijand, voor wien recht en rechtvaardigheid wa&rdelooze rommel is."

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2