STADSNIEUWS. FtlTENlTANH, ll1'* A onïSb riwijs I. PEINS Az., Oudegracht 285b Telefoon *431». 9Ï* 16?% 5a% 64 «v. 65% n% godsdienst van het kind zal houden. Gevallen, als waarop de heer Van Vuuren doelde, zijn zeldzaam. Spr. zet het Alkniaarsche geval uitvoerig uiteen. Het kind was bij de Protestantsehe menschen 3% jaar lief derijk verpleegd. Do heer Schaper (S.-D.) juichte de beslissing der Alkmaarsche rechtbank toe en ergerde zich over het voorafgaande gekibbel. De heer D u y s (S.-D.) achtte de den minister gebrachte hulde voor de uitvoering der zedelijkheids- wetten wat voorbarig, nl werken enkele bepalingen, bijvoorbeeld die tegen de souteneurs, goed. De minister van Justitie deelde mede, dat a.s. Maandag zijn antwoord in zake de administratieve rechtspraak de commissie van voorbereiding zal berei ken. Wat de Alkniaarsche voogdijzaak betreft, het zou de ondergang der kinderwetten zijn, indien men bij de toepassing in de een of andere richting proselieten ging maken. De practijk der kinderwetten is zóó, dat wetswijziging overbodig is. Ook ten opzichte van het invorderen van opgelegde uitkeeringen is nog geen reden tot ingrijpen aanwezig. Omtrent de werking der zedelijkheidswet kan spr. geen bepaalde gegevens ver strekken. Va replieken en na dupliek van den minister werd de vergadering tegen middernacht verdaagd tot he denochtend halfelf. HERZIENING BURGERLIJK PROCESRECHT. De staatscommissie voor de herziening van het bur gerlijk procesrecht, zal Zaterdag door den minister van Justitie worden geïnstalleerd. (Semengtl uicunH. EEK ERNSTIG ONGELUK. Gistermorgen is aan de kunstinestfabriek Van Krol en Co. aan het Zwartewatèr te Zwolle een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De 42-jarige arbeider G. Stremnie- laor zou een vat vullen en hield de lamp er te dicht bij, waardoor een ontploffing ontstond. Beide bodems sloegen uit het vat. Den arbeider werden beide bee- nen verbrijzeld. Een dertigtal ruiten vau de fabriek sloegen kapot. De ongelukkige werd verbonden en per brancard naar het Sophiaziekenhuis overgebracht. VREEMDE PRAKTIJKEN. De Amsterdamsche politie stelt een onderzoek in naar de praktijken van een tweetal vreemdelingen, van goed voorkomen, die verschillende vreemde talen spreken, en voorzien zijn van een aantal paspoorten. Deze heeren maken er hun werk van de vreemde con suls daar ter stede te bezoeken, om van dezen onder steuning te vragen, een en ander onder mededeeling van bedriegelijke bijzonderheden omtrent hun af komst, hun landaard en de omstandigheden, waarin zij verkeeren. „KLOOSTERBALSEM," ENZ. J. P. v. O., te 's-Gravenhage, onlangs door den kan tonrechter aldaar bij verstek veroordeeld tot tweemaal 300 boete of tweemaal 60 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst en het ver strekken van geneesmiddelen (z.g. „Kloosterbalsem"), is op het daartegen gedaan verzet met vrijspraak van een deel der aanklacht veroordeeld tot 50 boete of 10 dagen hechtenis. UIT SPANBROEK. Alhier zijn de huizen afgebrand van De Boer en Eitjes. De laatste was niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Het aangrenzende huis van Van Et-ten, dat reeds in brand was geraakt, kon behouden worden. UIT OTERLEEK. Doer stemgerechtigde lidmaten werden bij de Ne d«rd. Herv. Gemeente herkozen de ouderling D. Vis en de notabel B. Klomp. De heer Jb. Dekker Cz. werd als diaken gekozen voor den heer B. Klomp (aftr.) die bedankt had voor eene herbenoeming. EEN REIS MET ONGELUKKEN. Het s.s. „Van Kinschoten," gezagvoerder kapt. Kroef, heeft een reis achter den rug, welke èn passa giers èn bemanning lang zal beugen. De tegenspoed begon al te Sydney, waar het schip van ai' 116 September j.l. in quarantaine moest blijven liggen, omdat eene passagieresse* 1ste klasse aangetast was door de pokken; de ziekte had een doodelijk verloop. Tijdens het in quarantaine zijn aldaar had de ad ministrateur het ongeluk van de statietrap te vallen, met het treurig- gevolg, dat hij een rib brak en achter blijven moest in het hospitaal. Terwijl de passagiers, gezagvoerder en bemanning in quarantaine waren, werd het bevel over het schip toevertrouwd aan den kapitein Wales, oud 28 jaar, ten einde de lading te kunnen lossen en het schip in het dok te laten nagaan. Deze heer Wales had het ongeluk in het ruim te vallen, waar men hem met verbrijzelden schedel vond. Den 16en dan kou bet schip zijn reis vervolgen, ter wijl de passagiers tot den löen September in quaran taine moesten blijven. Tusschen Port Moresby en de Thursday-eilanden dan werd de inlandsche bootsman Mat door den pad- jawala Soeleken overhoop gestoken. De oorzaak moet, zooals uit eon dadelijk door den gezagvoerder inge steld onderzoek bleek, gelegen zijn in het geven van eenige klappen door genoemden bootsman aan dien matroos. Laatstgenoemde, een Madoerees, trok dade lijk zijn piso-blatti dien Mat een steek toebracht vlak onder de rechterborst, De getroffene had nog de kracht om naar de brug te loopen en te rapporteeren dat hij gestoken was, waarna hij dood' in elkaar zakte. Den 4den October werd zijn lijk volgens de aan boord heerschende gebruiken over boord gezet en aan de golven toevertrouwd. De dader, benevens twee verdachten, werden in de boeien gesloten en bij aankomst te Makasser aan de autoriteiten overgeleverd. Dinsdagavond 17 Oct. had dadelijk een onderzoek plaats, dat Woensdag half één duurde en Donderdagochtend om 6 uur weer voortge zet werd. De verdachten werden' in de boeien gesloten, omdat zij bloedvlekken op hun baadje hadden en toch beweer den niets gezien te hebben. Van den verslagene werd dadelijk een photo geno men, waarop de kleine, zoo ongevaarlijke uitziende wond duidelijk zichtbaar is. Dit zal dus dienst doen als visum repertum. De drie in de boeien geslotenen hebben acht dagen op de brug vlak voor de kapiteinskamer doorgebracht, alvorens zij te Makassar debarkeerden. Men ziet, zegt het Dagbl. Chelses, een reisje, dat alle betrokkenen lang zal heugen. SCHOOLARTSEN. Vanwege de af deeling Alkmaar van den Bond van Nedeiiandsche Onderwijzers trad gisteravond in café Central op dé Heer J. G. van Det, ter behandeling van bovengenoemd onderwerp. De voorzitter der afdéeling, de heer J. J. T. Kooij, sgend# de zeer slecht bezochte vergadering met een korte uiteenzetting van bet doel daarvan, waarna hij het woord aan den spr. verleende. De heer van Det begon zijn rede met een woord van hulde te brengen aan de schoolcommissie te dezer stede, die reeds van 1897 af tot het toezicht van den lichaamlijken toestand van het kindl aanspoorde. Spr. hoopt dat door dit rapport en door den meer op den voorgrond tredenden drang der onderwijzers, die reeds zooveel ter bevordering van de belangen van bet. kind doen, met de uitvoering vau liet rapport spoedig een begin zal worden gemaakt. Financieele bezwaren bestaan er na-ar spr. meening hier niet, doch het- college van B. en W. schijnt niet genoeg belangstelling in het lichamelijk welzijn van het kind te toonen. Er op wijzende dat de school de eenige weg is van de opvoeding van kind tot volwassene, bracht spr. de bezwaren die aan deze wijze van opvoeding zijn gele gen, onder bet oog, bezwaren dikwijls geuit door de uders in verband met de. verandering- van de lichame lijke gesteldheid van het kind gedurende het eerste schooljaar. Wat den toestand der scholen betreft, daarin werd sinds 1878 verbetering gebracht en van toen af aan werd er meer en meer ingezien dat schoolartsen veel kunnen dóen ter bevordering van de belangen van het kind en het onderwijs. De resultaten van het door dr. Straub te Amster dam en Proff. Kohn te Breslau ingestelde onderzoek bij duizendtallen van kinderen, werden tot- staving de zer bewering in herinnering gebracht, waaruit bleek dat de bijziendheid onder de leerlingen toeneemt in verband met den duur der schooljaren. Uit een ander rapport was weer gebleken dat de bijziendheid van 50 tot 28y2 verminderd indien het huiswerk werd ver minderd. Spr. meende dat de school hoe langer hoe meer beslag' legt op het huisgezin, hij wilde hier ech ter niet verder over uitwijden, doch haalde aheep maar aan dat Proff. Kohn dezelfde meening hierom trent was toegedaan. Uit het verslag der schoolartsen te Berlijn bleek dat het aantal kinderen in een klasse toe te laten moet bepaald worden naar bet quantum licht van het lo kaal. De gewicht-s- en de lengte-toename houden ver band met het al of niet schoolgaan van het kind, al deze omstandigheden bij elkander nemende, moest men tot de overtuiging- komen dat medici en onder wijzers alles samen moeten doen om de gebreken van de school tot een minimum te beperken. Spr. meende verder, dat indien de onderwijzers met inachtneming van wetten en bepalingen in deze ver betering de macht hadden, er meer rekening zou wor den gehouden met de lichamelijke belangen van het kind. De onderwijzers hebben reeds veel gedaan voor het kind, zooals voeding en kleeding e. d1., daarbij trad de practische ervaring- en het eigen menschelijk gevoel van den onderwijzer steeds op den voorgrond, theore tische kennis was hierbij niet noodig, hetgeen wel het geval is om het kind te doen gewennen aan rust, orde en oplettendheid. Dikwijls is er gezegd: waren er maar deskundigen om de opvoeding van het kind, waarin wij te kort schieten, te completeerenWij meenen, dat het de plicht is van de school, de geheele volksopvoeding van het kind voor ham rekening te nemen, de lichamelijke zoowel als de verstandelijke, doet zij dit niet zooals hier het geval is, dan breekt zij aan de eene zijde af wat aan de andere zijde door haar wo.rdt opgebouwd. De werkkring der schoolartsen nu ter sprake bren gende, zeide spa:., dat deze de kinderen onderzoeken wanneer zij op school komen, liefst in tegenwoordig heid der ouders, het algemeen gestel der kinderen wordt vastgesteld in goed, middelmatig en slecht. In Arnhem was dit resp. 25, 71 en 4 Wonneer er kinderen worden opgemerkt met orga nische gebreken, dam worden ze onder speciale con trole gesteld, ieder kind krijgt dan een kaart, waar van alleen de arts inzage neemt. Af te keuren is het z. i. dat B. en' W. of andere autoriteiten die kaarten ook kunnen inzien omdat het beroepsgeheim van den medicus daardoor- niet gehandhaafd, blijft en omdat de ouders dan meer tegen de invoering van school artsen gekant zullen zijn. De arts zendt aan de ouders de door hem bepaalde diagnose, onder raadgeving den huisarts te raadple gen. In Arnhem werd' in 70 van de 100 gevallen den raad opgevolgd, waar dit niet werd gedaan dan was. dit veelal te wijten aan armoede. In het midden van den schoolleeftijd wordt het on derzoek herhaald1, zoowel als op het einde daarvan, dit laatste omdat de arts van advies kan dienen in de beroepskeuze. Spr. verwees naar het schoolartsenstelsel in vele gemeenten gevolgd en trok dan de conclusie dat de invoering daarvan in Jt belang van het kind als on misbaar moet worden beschouwd, waarna hij er zijne verwondering over uitte dat een welvarende gemeente als Alkmaar op dit gebied nog zoo tem achter staat. Het onderzoek der lichamelijke gesteldheid der kinde ren op te dragen aan onderwijzers is onmogelijk. Dit is gebleken te Utrecht en toen er door hen een onder zoek moest worden ingesteld naar de gevallen van adenoïde vegetaties bij de kinderen. Naar spr. overtuiging is het in Nederland nog niet voorgekomen dat medicus en onderwijzer niet samen kunnen werken in 't belang van het kind en zijn op voeding. Zeer lang stond spr. stil bij de verhouding van den arts en dén meester en aan het werken van eerstge noemde, dat bij een goed getroffen' regeling op het onderwijs niet belemmerend werkt. .Verder besprak de heer van Det de verhoudingen der ouders tot de schoolartsen en de noodzakelijkheid dat deze alleen als adviseerend em in geen geval als behandelend geneesheer optreden, zoowel als dat zij zich beslist houden aan de lichamelijke opvoeding, de paedadogische geheel voor rekening van den onder wijzer latend. Geen bezwaar werd het door spr. ge acht, wanneer medici en onderwijzers over enkele aan gelegenheden het kind betreffende, samen beraad slaagden De verdere voordeelen van de invoering van schoolartsen in den breede aanhalende zooals in ver band met het uitzenden der kinderen naar vacantie- kolonies, de bestrijding van het drankgebruik en het rooken, uitte spr. aan het slot zijner rede den wensch dat B. en W. in het gunstige rapport der schoolcom missie een grondslag mogen zien binnen afzi-enbare.n tijd een voordracht tot het aanstellen van schoolart sen bij den raad: in te dienen. (Applaus.) De voorzitter vroeg den spr. na eene kleine pauze in hoeverre het mogelijk is dat aan een gemeentelijke schoolarts het onderzoek wordt opgedragen naar den toestand van de kinderen aan bijzondere scholen. De heer van Det zeide daarop dat er in geen geval sprake van kan zijn den arts dit onderzoek op te dra gen. De Bijzondere scholen splitsende in katholieke en Christelijke scholen, zeide hij verder dat eerstgenoem- den er geen bezwaar meer in zien de.n schoolarts toe te laten zooals b.v. te Arnhem en Amsterdam. Wat de Christelijke scholen aangaat, zeide spr. dat deze de bepaling maakten dat de arts in geem geval als han delend arts mag optreden; bij andere bijzondere scho len, zooals voor achterlijke kinderen, die naar zijne meening hier na korten of langen tijd ook zal moeten komen, zal zeker geen bezwaar bestaan de artsen toe te laten, De voorzitter 'zeide deze vraag te hebben gedaan, omdat do verwezenlijking van goede idealen dikwerf afstuiten op bezwaren door katholieken en anti-revo lutionairen gemaakt. Op een desbetreffende vraag van den heer Aukes zeide de spr. dat de voorwaarden door de antirevolutionairen gesteld, in zekeren zin on noodig waren daar voor zoover hem bekend, in Ne derland een schoolarts nog nooit als behandelend arts was opgetroden. Do voorzitter sloot daarna met een woord van dank aan spr. en aanwezigen de vergadering, hopende dat de afdeeling er in geslaagd moge zijn meer belang stelling voor deze zaak alhier te wekken, en waar bin nenkort propaganda daarvoor zal worden gemaakt, dan roept hij van particulieren en vereenigingen den weiwillenden steun in ter verkrijging van de aanstel ling van een of meer schoolartsen te dezer stede. „EVANGELISCHE UNIE." Door het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden werd ons het verzoek gericht, te willen vermelden, dat a.s. Zondagavond te 7 uur in de Groote kerk eene godsdienstige bijeenkomst zal gehouden worden, waarbij de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. J. Lindeboom, Herv. predikant te Berkhout, als spreker hoopt op te treden. AANBESTEDING. Heden werd door het gemeentebestuur ten stadhuize aanbesteed het bouwen van een brandspuithuis aan den Omval, waarvoor 9 biljetten werden ingeleverd (één werd ter zijde gelegd als te laat bezorgd). Ingeschreven werd door O. P. Asjes voor 545, W. Mooij voor 542. A. Vos voor 540. B. A. Blom voor 538.35. H. Punt 524. E. F. de Munk 521. O. Bol 520 en Bruin ep Burgering 509.50. Het werk is aan de langste inschrijvers gegund, BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Decem ber 1911 herbenoemd tot lid, tevens voorzitter van den voogdijraad, de heer E. M. van Soest, tot secre taris Mr. A. J. P. M. N, Dorbeek, CORRESPONDENTIE. Abusievelijk is uit het verslag van de Toonkunst uitvoering de gebruikelijke mededeeling weggebleven, dat de vleugel afkomstig was uit het magazijn van den lieer Ypma. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 26 November 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Bremer, pred. te Egmond aan Zee. Evangelische Unie, avond 7 uur, Dr. J. Lindeboom, van Berkhout. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman.Avond 6 uur, Ds. Vinke, HeidelK Cat. Zond. 17. Woensdag avond 7f/2 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10i/2 uur, Ds. A. C. Schade van Westrum, Evang. Luth. Pred. te Haarlem. Doopsgez. Kerk, 101/2 uur, Ds. H. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10i/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Meijer, pred. te Kollum. Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81/i tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5V2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8% uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, üs. J. Vis ser, van Enkhuizen. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Herv. Gem. te Stompetoren, 9'/2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Schermerhorn, avond 6i/2 uur, Ds. van Meurs te Oterleek. Ger. Kerk, 9>/2 uur, preeklezen. AGENDA. VRIJDAG. Ver. Vreemdelingenverkeer, Alkmaar, 8 uur, Toe last. „Nieuw Leven" en „Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur precies, café Central. Schaak- en Damclub V. V. V. DE ITALIAANSClI-TURKSCilE OORLOG. Arabieren hebben eenige kleine aanvallen op loop graven gericht en zijn teruggetrokken dat is het eenige „o-orlogs"-nieuws van heden. Er wordt over uitbreiding van den oorlog en over een betoogiug voor den vrede gespreken leeren verder de berichten van heden, maar dat- is ook al geen nieuws meer. Zo'odat de toestand onveranderd is. Daargelaten het vergoten bloed en het vermoste geld is hij eigen lijk onveranderd sinds de Italianen Tripolis inna men. Hoe lang zou deze onveranderlijke toestand nog blijven voortduren? .Men verzekert dat de Russische gezant Tscharykof de Porte op de hoogte zou hebben gebracht van een mededeeling van Italië betreffende een spoedig te verwachten maritiem optreden, en van het Rissische antwoord dat nogal vaag moet zijn. ENGELAND. De bladen achten eenstemmig het gerucht belachelijk dat Sir Edward Grey zou aftreden als gevolg van de besprekingen in het Lagerhuis op Maandag 27 November a.s. Zij verklaren dat, hoewel wellicht enkele uiterste radicalen wantrouwen koeste ren tegen de buitenlandsche staatkunde van de regee ring', de overgroote meerderheid in het Huis over tuigd is dat Sir Edward door het Parlement krachtig moet worden gesteund'. Elke andere houding zou een triomf voor Duitschland zijn. DUITSCHLAND. De Voss. Ztg. wijdt- een artikel aan „oorlogsgevaar" en zegt: „Een ding staat vast. Onze betrekkingen tot Enge land moeten beter of slechter worden. Zooal-s thans is de toestand onhoudbaar. Zij zijn bijna niet meer cor rect. Onze regeering heeft een eervollen vrede weten te bewaren. Onbegrijpelijk blijft het, dat zij daarvan het volk niet te rechter tijd heeft kennis gegeven. Maar wat het Duitsche volk met zijn regeering heeft uit te maken, dat is iets anders. Als het buitenland dreigt, zijn er geen partijen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Toen een trein uit Angers naar Poitiers in de buurt van Montreuil-Bellay gisterochtend om halfacht de rivier overstak, werd' de brug door het water wegge sleurd, zoodat 2 locomotieven, 2 tenders, 3 wagons en 2 goederenwagens in het. water vielen. Verscheidene reizigers trachtten zich zwemmende te redden," maar j ov.H'stroomvng had alle schuiten weggevoerd. Het water bedekte alles, behalve een wagon, waarop 10 reizigers hulp wachtten. De redding was zeer moeilijk tengevolge van het wassen van de rivier. De soldaten zijn, ua bovenmenschelijke inspanning, er in geslaagd de personen te redden, die gevlucht, waren op de wagons. Zij waren verstijfd en stervend van honger. Het waren er 11, terwijl negentien den dood bij dit ongeluk hebben gevonden. LAATSTE BERICHTEN) GRAAF KOMOERA. f TOKIO, 27 November. Graaf Komoera is gestor ven. Burgerlijke Staml. ONDERTROUWD: Cornelis Malli en Gerarda Rijper. Lucas van Meurs en Hendrika Romijn. Hermanus Nicolaas Henning en Wouterijntje Kleijmeer. Johannes Fredricus Keesen en Johanna Hendrika Bregman. in BOFKHOITDEN en aanverwante vakken ter opleiding voor praktijk en examens. AMSTERDAMSCHE BEUE& Opgave van het NOORDHOLLANDSCH LANDBOÜWOREDLET. Koers van Staatsleeningen 23Nov. 24>*ov. NEDERLAND. Nsd. Werk el. Schuld BUITENLANB. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnen!, Japan Oostenrijk Jan. Juli Rusland Hope Consol 1906 1894 6e Bm. Iwang Dombr. pt. 3% 2% fSt. 5 5 5 4 4 4 4 5 4 4% Financ. en Industr. ondernemingen enz pCt. 4 4y, 4 div. Nationale Hypotheek Bank Noordhollandsch Grondcrediet e >1 Ned. Handelmaatschappij reae. Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Vfiustbew. W estersuiker aand. A'dam Deli Langkat Idem. pref. A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli-Maatschappij Medan tabak N. Asahan Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. l Amst. Rubber Cult. Gecons. Holl. Petrol. Gert. A Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum Dordtsche Petroleum Moeara Enim Sumatra Palembang (J Perlak Petroleum-MjJ. Zuid-Perlak 9 Ketahoen Gew. fl pref. Redjang Lebong Great Cobar u Amalgamated Copper Cy. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Comm. Steels Car and Foundry f) Amerik. Stoomv.-Mij. Common Marine Preferent J Marinebonds pCt. 4% Comm. Peru aand, diy. Preferent Spoorwegleeningen. HoU. IJz. Sp.-Mij Mij. tot expl. van Staatsspoorw. Deli spoorweg AMERIKA, Atch. Top. Cert. v. Convert pCt. 4 Deny, en R. Gr. Cert. Aand.div, Eric Kansas City South. 11 pref. Miss K. Texas C. v. New-York and Ontarie Norfolk Western C. v. Rock Island gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific eert. v, Wabash gew. POLEN. Warschau Weenen RUSLAND. Wladikawkas 1885 Premieleemngen, NEDERLAND. Stad Amsterd. f 100 3 Geiueente-cred. 3 BELG1E. Antwerpen 1887 214 HONGARIJE. Hongaarsche Hyp. 4 Idem 3 OOSTENRIJK, Staatsleening 1860 5 RUSLAND 1864 5 Koers van het geld. Prolongatie 33/4 pOt. Mededeelingen. Amerika kon zich heden verbete ren; de stemming was vast en de handel tamelijk le vendig. Oliewaarden openden wederom in reactie, bleven later de middenkoersen handhaven om zwakr te sluiten. Koninklijke noteering 440V2443 slot 442. Gecon solideerde noteering 285%288 slot 286. Tabakkeu voor sommige soorten beter. Mijnen nagenoeg op de vorige prijzen. Culturen prijshoudend. Rubbers stil. Marktberichten. 92% 69V« 98% 105 48 89 921/, 89 90 lOOVi 88% 96% 100 1 0% 97% 185 14% 167% 180.50 187% 695 387 485 42% 111% 716% 484 235 18% 487 531 214 289 445 158 205% 565 85% 88 69% 112 570 54 64% 22% 257/, 63% 658/1» 176 4"» 15% 65»/, 11% 4% 93 230 107% 106% 24 V, 828/M 21% 65»/, 317* 40% 110% 27% 112 8< s/u 173 11 188% 88 9/i» 167% lOli/i» 89 121% 109% 163% 456 92% 69% 92 59 90 100:/. 100 100y4 114% 168% 488 113 485 2851/ ö82 2:2 286 442 2U4 164 88 il 6Ö% 10a 557 *5.*, 84u/i» 15% 44 82 108% 106% 25 8 32% 82% 4u S7% 114 30 176% 8 ALKMAAR 24 Nov. Kaas. Kleine volvette met rijksmerk fkleine fabriekskaas f 40.50, kleins boerenkaas f 40,commissie f 41.middelbare f 41.—. Aangevoerd 234' stapels, wegende 117850 Kilogram, waaronder KG. volvette kleine f Handel vlug. ALKMAAR, 24 Nov. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 1235 H.L. Tarwe f 6,75 a 7,65, rogge f 0.— a f 0.— gerst f 0.— a f 0.—, gerst chev. f 7,10 a f 7,25, haver f 4,30 a f 4,60, bruine boonen f 18,a 19,50, paarde id. f 8,50 a f 8.70, citroen id. x 18,50 a 19,—, duiven id. f 0.— a f witte id- I 24.a f 24. rood mosterdzaad f a f geel id. f a f 0,—, karwijzaad f 14,50 af 15, blf uwmaanzaad f a erwten groene f 16,— a 23,—, grauwe f 23,— a 25,—, vale f—af— STATION NOORDSCHARWOUDE, 23 Nov. Gele nep f 3.70 a 3.90, drielingen f 3,80 a 8,90, grove uien f 3.904.20 per 50 Kgr., Roode kool le soort f 15,a 16,2e soort f 12,a 14,50, kleinere f 3,— a 10, gele le soort f 12,— a 13,50, 2e soort f 10,50 a 11,50, kleinere f 3,a 8,50 per 100. HOORN 22 Nov. Kleine kaas f 40,commissie f 41.middelbare f 40.fabriekskaas f 40.Aan gevoerd 99 stapels, wegende 29250 K.G. Vlug.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2