WONING-BUREAU, Waarom neemt de omzet der Alkmaarsche Broodfabriek WT Imisa.ex'si 9e Directie m it Ie HiëÈtle laats Mittt. een dame en mion met inieiijk verkeer. A BVK RTENTINT* MACHINETEEKENAAltS" H. H. ROOKERS. *00 ALTIJO NOG ALTIJD ZOO SNEL TOE? het kan niet vaak ge.ioeg gezegd worden om het een ieder duidelijk te maken. Omdat de Directie der Alkmaarsche Broodfabriek reeds vanaf de oprichting der zaak er onafgebroken op bedacht is ge weest al haar broodproductie te vervaardigen uitsluitend van prima grondstoffen. Omdat het een inderdaad bestaand feit is, dat in deze fabriek de belangrijke voordeelen, voortspruitend uit het groote debiet der zaak, altijd door en grootendeels terugvloeien aan de verbruikers der tabriek zelve. Ieder gebruiker der Alkmaarsche Broodfabriek heipe dus in goed begrepen eigenbelang, den omzet der fabriek yergrooten. Men bereken© nauwkeurg waarin het werkelijke voor deel schuilt. Meemt daartoe proef en oordeelt zelve En doet Uw werkelijk voordeel. Omdat de Directie in het groot a Contant ter Beurzen te Amster- dam en Botterdam inkoopt, is het mogelijk dat deze fabriek elke concurrentie het hootd kan bieden. Fijne belegen SIGAREN, zeer ge schikt voor St. Nicolaascadeau. VISSER, Nieuwesloot JB 96, nabij 't Postkantoor Onderstaande Perceelen zijn uitsluitend te bevragen aan het eerste en grootste Woning-bureau te Alkmaar van BAKKER GOVERS. Te koop gevraagd Omdat verder onophoudelijk er door deze fabriek voor wordt geijverd, niet alléén te leveren voortreffelijk brood, maar buitendien dit brood ook gerekend in verband met de extra goede kwaliteit en het zware gewicht er van buitengewoon goedkoop om te zetten. Onder beleefde aanbeveling, „Steven," aeide ze eindelijk, „ik iieb een smakelijk soepje gemaakt en ons ventje krijgt griesmeel. Wie heeft honger? Een-twee-drie! Aan tafel marsch!" Met alle geweld trachtte Steven1 te glimlachen. „Een smakelijk soepje, Ilona, das is een godenspijs. En het kereltje, krijgt griesmeel, met veel suiker er op," zeide hij, het kind optillend en in de lucht wie gend. De kleine vent kraaide en lachte van pret. Toen werd het weer een poosje stil in het vertrek, naar geestig stil. Ilona schepte de soep op en legde een sneedje brood naast het bord. Steven bekeek onafge broken haar hand, de fijne spitse vingers, welke zijn vrouw uit liefde voor hem zoo welverzorgd hield. Het kindje lepelde in de griesmeelpap en at weldra, keurig netjes, zonder iets te morsen. „Je verstaat de kunst, Ilona, je bent een baas in je vak," zeide Steven eindelijk, „de soep is kostelijk in één woord." Met een dankbaren blik keek ze hem aan. Plotse ling liet ze den lepel uit de hand vallen en schoof het bord met een veelzeggend gebaar terzij. „Wat is er?" vroeg Steven. „Och niets. Ik kan niet meer eten, ik heb maag pijn." Zij stond op, ruimde de borden op en bracht het vleesch binnen. Het was een klein gebakken lapje. Zij legde het voor haar man neer en wilde weer weg gaan. Hij hield haar echter bij den arm. „Ilona is er niet meer?" „O jawel. Maar ik ben niet erg wel. Ik zei dat im mers zooeven al. Eet nu, Steven, ik zal straks nog wel wat nemen. Nu kan ik heusch niet, met den bes ten wil niet. Hij schoof het bord van zich af en stond op. I „Hona," zei hij opgewonden, „hebben we al niets meer te eten? Zeg de waarheid, ik smeek het je. Om 's hemels wil, wees eerlijk „Ale we een beetje goed overleggen, dan kunnen we liet nog best twee dagen uithouden." „Een beetje goed overleggen? Als jij hongerlijdt!" „Niemand lijdt honger. En twee dagen dat is acht eh veertig uur, een heele tijd. Intusschen kan er heel wat gebeuren." Steven liep met groote passen de kamer op en neer. Woest hamerden zijn slapen, een ongekende opwin ding doortrilde zijn lichaam, bemoeielijkte de ademha ling, deed hem koortsachtig buiveren. ..Ik ben een schurk," barstte bij eindelijk los. Zij staarde zwijgend naar de weide, zich in gedachte afvragend wat er vanochtend wel zou zijn gebeurd. Ook zij was doodsbleek. „Waarom zeg je dat, Steven?" vroeg ze zacht. „Omdat ik jou bier gebracht heb, omdat ik je weg gerukt heb van allen, die je lief hadden en die je ver troetelden, ben ik een schurk.een gemeene zchurk. Als door een tooverslag verdwenen de wolken op het gelaat der jonge vrouw. Zij drukte haar slanke vin gers op de steeds nog hevig kloppende slapen van baar man en keek hem lachend in de oogen. „Ik zal bet je iederen dag herhalen, elien morgen en avond opnieuw zeggen, hoe blij ik bier ben „Je bent een goed kind Ilona, alles, alles heb je voor me opgeofferd en nu.nu is alles uit. Als verpletterd zakte de man op zijn stoel ineen, hijgend naar adem, snikkend van woede en smart. Hij l«gde zijn hoofd op den arm der vrouw, beet zich ner veus op de lippen, trachtte tevergeefs zijn zwakheid te bestrijden. Zoo verliepen er eenige minuten, die eindeloos sche nen. Liefkozend streek heur hand over zijn haar en geduldig wachtte zij het oogenblik af, waarop Steven weer tot. kalmte zou zijn gekomen. En terwijl zij hem met zachtgefluisterde innige woordjes te troosten zocht, zag zij de voornaamste gebeurtenissen uit haar leven duidelijk aan baar geestesoog voorbij glijden. .Toen men, haar man aan haar voorstelde, was ze in het lichtblauw. Alle anderen dansten, zij alleen verveelde zich. Eens was Steven bij haar gekomen en had tegen haar gezegd: „U is een dapper meisje." .Eens hadden ze elkaar op straat ontmoet en toen had hij haar uitgelegd, van hoeveel beteekenis zijn uitvinding zou zijn. Nog duidelijk klonken baar zijn woorden van toen in de ooren: „De wind is de ergste vijand van de vliegmenschen, en ik heb een apparaat uitgevonden, waardoor het on mogelijk wordt, dat het toestel in de lucht kantelt. Dit apparaat maakt, dat het toestel door den wind snijdt, zooals een schip door de golven.,.." Een maand later had Steven om haar hand1 gevraagd, maar was door haar vader afgewezen. „Hij ia een jongeman, die te hoog vliegen wil. Zoo iemand moet niet trouwen, voordat hij goed en wel binnen is," had haar vader gezegd. Zes weken daarna vluchtte ze, een jaar later was het kindje gekomen. Hoog boven de wolken had ze met haar man gezweefd, hij zelf had haar opgeleid en met succes had ze proefvluchten gedaan. Toen was hij naar beneden gestort, maar er gelukkig heelhuids af gekomen. Het toestel was echter bijna geheel ver nield. liet nieuwe toestel kostte handen vol geld. Zij moesten de huur uitzuinigen, want naarmate het nieuwe toestel, dat van het nieuwe apparaat zou wor den voorzien, zijn voltooiing naderde, kostte het meer geld. Het dienstmeisje was ontslagen en met zijn drieën waren ze in den hangar op de weide buiten de stad getrokken, thans met' het toestel, waarop aller hoop gevestigd was, onder één dak. Het was wel heel primitief wonen, zoo buiten in een houten gebouw, maar zij ontwierpen steeds nieuwe plannen, deden tal- looze pogingen. En schenen de zonnestralen niet vroo- lijk in den hangar? Was het niet geriefelijk, dat ka mer en keuken slechts door een plankenschot van el kaar waren gescheiden.... Eindelijk was het toestel klaargekomen „Steven, fluisterde ze, „vertel me alles. Is er wat gebeurd? Iets vreesdijks, iet® onoverkomelijks? Heb je je vergist? Dat zou niet zoo erg zijn. Je zoudt im mers opnieuw kunnen beginnen. Er valt ook te leeren uit een mislukte proef. Ieder mensch ondervindt in zijn leven teleurstellingen. Zeg mij nu, wat is er, ik kan alles gemakkelijker verdragen, dan dit „Ilona, alles heb je voor me opgeofferd, maar nu zul je me verafschuwen. Ik ben een lafaard. Ik heb je hef, Ilona en ik ben dol op onzen jongen.... Maar dat is het h'm juist. Als ik jullie niet had, als ik al leen was.... Maar ik wil en moet leven en daarom durf ik niet .te vliegen. „Juist. dat is het.ik durf niet te vliegen." „Is het toestel onbetrouwbaar?" „De motor is te zwak. Hoe heb ik gebedeld om het geld voor een motor te krijgen. Een flinke, krachtige goedloopende motor. Die ik nu heb is een prul. Een ander heeft hem van de hand gedaan, vertrouwde hem niet. Ik kreeg hem voor een prijsje. Nergens^ heb ik geld kunnen krijgen. Jullie zijn bedelaars, durfde men me toevoegen. 1 mee <.I1aar ^,is gaan' In het ministerie ontving ik de vertrouwelijke medcdeeling, dat men geen vertrouwen m mij en mijn uitvinding stelde, dat persrt maar eens resultaten moest laten zien dan zou men mij do waardeering niet onthouden. Woorden genoeg, maar geld? Ilona zuchtte. Ilona zuchtte. 'li* j' i »r. „Ik moet vliegen, want ze willen het apparaat in de lucht iu werking zien. En ik durf niet, ik durf niet. Ilona, eens had het niets gescheeld of ik had het leven er bij ingeschoten, later heb ik een man te pletter zien vallen. Sinds ik dio bloedige massa heb gezien, ben ik bang geworden Hona. Als ik het niet zeker wist. Maar het vooruit te weten, en met- volle bewustheid toch te gaan.... Afscheid te nemen, alles achter te laten, ook den roem. Misschien zou het met gebroken armen en beenen afloopen, maar ik ben bang voor de pijn. Veracht me daarom niet, Hona." „Dwaasheid, dwaasheid, mannieman," zeide zij. „Je mag er aan denken." Ze zoende hem op de oogen. „Kom laat ons naar buiten gaan, het heerlijke zon netje zal die dwaze gedachten wel uit je hoofd ban nen." Met kinderlijke vrees keek hij haar aan. „Zul je me niet verachten, Ilona, nu ik jullie in den steek laat? Omdat ik slechts in staat ben te werken, niet om offers te brengen?" Zij troonde hem mee naar huiten, waar de weide in de zon te roosteren lag. Zwijgend liepen ze geruimen tijd naast elkaar, totdat zij eindelijk de stilte verbrak. „Ik begrijp het. Je hebt gewerkt, je arbeid is je ge lukt. Nu wil je ook het genot van liet succes smaken, wil je zien, wat je bereikt hebt. Dat is niets meer dan je goed recht, dat komt je toe.Je hebt gedaan wat jo kon doen, je hebt het leven gegeven wat je ver plicht was, je hebt je arbeid er aan gewijd. Waarom zoudt ge nu eraan ten offer vallen? Zoover gaat je plicht niet, dat kan niemand van je vergen*. Onder het loopen en praten werden ze allebei kal mer. Geruimen tijd liepen ze zwijgend verder, elk be zig met zijn eigen gedachten. Eindelijk trachtte ze hem op een ander onderwerp te brengen, ging over hun jongetje spreken. 's Avonds, toen het kindje reeds sliep, begon ze echter nog eens weer over zijn teleurstelling. „Wanneer je toestel nu niet de lucht ingaat, wan neer er niemand wordt gevonden die het durft te wa gen, dan zal het altijd hiernaast blijven staan? En zoo lang het hier is, zal niemand je willen gelooven?" „Neen als er met mijn toestel niet gevlogen wordt, is mijn uitvinding verloren." „En de motor zou het wel een eindje omhoog kun nen brengen?" „Als-ie eerst goed aanslaat wel, maar niet ver en dan is het afgelooppn. Boven zal hij heel gauw weige ren." „M aarom heb je me dit niet eerder gezegd, Ste ven?" „Omdat ik altijd nog gehoopt heb geld of een nieu wen motor te zullen krijgen." „Denk daaraan nu maar niet langer." „Ik denk aan jullie, Hona. Ik weet nu niet meer wat er gebeuren moet." „Kom, er zal wel wat gebeuren. Geen zorgen voor den tijd!" Beiden brachten den nacht wakend door. Bij het krieken van den morgen ging ze opstaan en i bleef langen tijd kijken naar het slapende kindje. Eén moet het doen, dacht ze, anders gaat zijn groo- direct gevraagd tegen lioog salariN. DE ALKMAAKKCHE IJZtR- EN METAAL- GIETERIJ TE ALhMAAR. te roem, zijn werk verloren. Maar het zal ook een leven moeten kosten. De dag was somber, de lucht bewolkt. Om een uur of tien kwam er een brief uit de stad. „Ze schrijven, dat ze vanmiddag hier zullen komen Ik moest nu maar eens probeeren, vinden ze," zeide Steven, bleek. „Ze hebben goed schrijven over proefvluchten maar misschien doe ik het toch." Hona zweeg. Later vroeg ze: „Wat zou er gebeuren, wanneer ze zien, dat het toe stel goed is?" „Dat zou voor ons alles zijn, toekomst, geld, roem allps Tegen drieën kwamen er tw.ee auto's. „Ga ze tegemoet," zeide zij snel en eenigszins hard tegen haar man. Hij ging, onderweg peinzend over een aannemelijke uitvlucht. Hij vond tenslotte maar het beste te zeggen, dat de motor niet deugde. De heeren drukten hem warm de hand, toen ze uit stapten. Een van hen zeide reeds spoedig en met nadruk: „Als IJ vandaag een goedgelukte proefvlucht maakt, sta ik voor een schitterende toekomst in." Zij wandelden naar den hangar. Plotseling bleven allen als vastgenageld staan. Voor den hangar steeg een fijn, slank, gracieus toestel op, ging zeldzaam re gelmatig het luchtruim in. „Bravo 1" riepen de heeren geestdriftig. Steven kon niet spreken, was niet in staat geluid te geven. De machine klom snel maar zeker hooger, scheen niet den minsten last van den wind te onder vinden. De heeren waren buiten zich zelf van bewon dering. Maar het schouwspel dat hen in verrukking bracht, was voor den uitvinder een spel van zijn lieve vrouw tegen den dood. „Ilonariep hij eindelijk met moeite. „Je moordt, je zelf. Langzaam gleed het toestel weer naar beneden. Scherp, de van inspanning met bloed doorloopen oogen omhoog richtend, luisterde Steven naar den motor. Hij loopt nog.... vijftig meter...., veertig, der tig.... twintig.... o, hemel, daar ploft het toestel neer Als een vogel, door een schot in het hart getroffen, viel de vliegmachine tegen den grond „Hona, leef je nog?" Heur haren fladderden in den wind, maar op heur gelaat stond de triumf te lezen. Krampachtig hield ze nog den stuurstok omklemd. .„We zijn niet gekanteld. Je systeem is deugde lijk gebleken," juichte ze. Hevig bloedde ze uit den ©enen arm. Maar wat zou dat? Ze wist immers, dat het denkbeeld, het werk, dat met bloed werd gedoopt, geluk brengt en kalm zeide ze „Nu is alles in orde." Leunend op den arm van haar man, verliet ze het toestel. „Blijf jij hier, bij de heeren, vent," zeide z© zacht jes. „Ik ga naar huis. Mijn zoontje schreit zeker al om zijn mammie." Aanbevelend Zaad markt 70. een gebrnik'e WIEG ut WIEGJE. Brieven fr. met prijsopgaaf onder lett. R 221 bureau v. d. blad. Een ALLEENWONENDE JUFFROUW vraagt Adres BOTERSTKAAT 18a. TE KOOP: Een complex NIEUWGEBOUWDE HUIZEN, in 't centrum der stad, in 't bijzonder geschikt zijnde voor kantoorlokalen, ter groote van 600 cA. Een flink ingericht WINKELHUIS, «turnde ay een der drukste standen vsn Alkmasr. Een flink WINKELHUIS voor alle zaken geschikt, op een der beste standen. Koopsom billijk. Op een goeden stand een ruim WINKELHUIS, be staande uit een ruimen winkel, woonkamer, serre, keu ken, gang, boven 4 kamers en 2 zolderkamertjes met ruime zolder en achter het huis een flinken tuin met vrije steeg. Koopprijs billijk. Aanvaarding bij overeen komst. UIT DE HAND TE KOOP Een prachtig op een der drukste punten van Alk maar gelegen BAKKERIJ annex LUNCHROOM, met geheel nieuwe inventaris, bevattende 3 apparte menten, waarvan 2 plaatsing voor 40 en één voor 20, alzoo geheel 100 personen kunnende plaatsen. Bewijzen van omzet voorhanden. Aanvaarding bij overeen komst. Een flink PERCEEL, werkplaats met bovenwoning, aan den Kennemerstraatweg, gem. Alkmaar. Een BURGERWONING, Verlengde Landstraat. Een ruim PAKHUIS met WONING bij de Markt, groot 130 cA. Aanvaarding bij overeenkomst. Veer en achter uitgang gevende. Een prachtig nieuw solide gebouwd HEERENHUIS op een der mooiste standen te Alkmaar met prachtig uitzicht. Koopprijs billijk. Aanvaarding bij overeen komst. Een riant nieuw gebouwd HEERENHUIS met TUIN, verhuurd voor 3 jaar, bijzonder geschikt voor soliede geldbelegging. 16000 vierkante Meter BOUWTERREIN, geheel of bij gedeelten, gelegen aan het Noord-Hollandsch Kanaal, bij Alkmaar, zeer geschikt voor fabriekster rein of landingsterrein voor heeren Aviateurs. Het perceel VILLA VONDEL, met voor en achter flinken tuin, tevens achter een schuuir, staande aaa den Hollen wag te Heiloo. Koopsom, billijk. Aanvaar ding 1 Mei 1912. Voor geldbelegging 3 soliede PERCEELEN, welk» met kleine kosten tot flinke winkelhuizen kunnen worden ingericht, gelegen op besten winkelstand te Alkmaar. Koopsom billijk. Om gezondheidsredenen uit de hand TE KOOP .een best beklante DROGISTZAAK, 70 jaren bestaande. Prachtig en degelijk gebouwd perceel. Winkel, wo ning, pakhuis, tuin en schuur etn bergplaats voor ben zine. Alles bij elkander staande op een welvarend dorp, waaraan verbonden vele afnemers van nabij ge legen plaatsen. Boeken met- ernstige reflectanten ter inzage. WEGENS STERFGEVAL. Een soiied gebouwde kleine VILLA op mooien stand en ruim uitzicht, bevattende drie prachtige kamers met keuken en tuintje, alles uiterst netjes en flink ingericht, aanvaarding bij overeenkomst. TE HUUR of TE KOOP 4 nieuwe HLERENHUIZEN, staande Hofdijk- straat. Huur J 260 per jaar. Aanvaarding direct. Alles netjes ingericht en afgewerkt. Ook te bevragen Kinheimstraat No. 39. Een groot WINKELHUIS met boven groot maga zijn, voor veel doeleinden geschikt, in 't bijzonder voor Sigarenfabriek, tevens flinke woning bevatten de beneden groote kamer met gang en keuken en bo ven 2 flinse kamers met een dienstbodekamer. Gas, waterleiding enz. Huurprijs of koopsom billijk. Aan- aarding bij overeenkomst. Een flink ingericht HUIS, staande aan de Oude gracht, bevattende beneden 2 kamers met alcoof, rui- :e gang en keuken, boven 2 slaapkamers rnet ruime terloop, zolder met dienstbodenkamer, tuin en prieel, voorzien van gas en waterleiding. Aanvaarding direct- TE HEER Een geheel naar de eischec des tijde ingericht WOONHUIS, voorzien van diverse kamers, keuken, gas en waterleiding. Staande Spoorstraat. Huur bil lijk. Een net BURGERWOONHUIS, zeer geschikt voor rentenier, bevattende 2 kamers en alcoof, keuken en achter tuin; hoven 2 kamertjes en zolder, staande te Oudorp nabij de Katholieke kerk. Aanvaarding direct. Huurprijs billijk. Een fiink nieuw gebouwd WINKELHUIS met groot spiegelruit, staande Zijdam, huurprijs 6 per week. Aanvaarding direct. Een prachtig mooi WINKELHUIS met groot spie gelruit, voor alle affaires geschikt, op drukke stand. Huurprijs 7.50 per week. Aanvaarding direct. Een flink PAKHUIS,-staande Bleekerslaan, huur prijs 1.75 per week. Een BURGER WOONHUIS, staande Sandersbuurt, huurprijs f' 2,50 per week. Een riant HEERENHUIS, voorzien van diverse ka mers, keuken, gas, waterleiding, enz., staande Laat. Huurprijs 27.10 per maand. Aanvaarding direct. Een PERCEEL Liefdeiaan, huur 1.35 per week. Aanvaarding direct. Een PERCEEL, staande Ropjeskuil, huur 1.35 per week. Een flink INKEELHUIS, staande Laat, huurprijs iilijk. Aanvaarding direct. Een BOVENHUIS staande Doelenstraat, huurprijs 2 per week. Aanvaarding direct. Drie degelijk gebouwde HEERENHUIZEN, staan de aan de Van Everdingenstraat te Alkmaar, onmid dellijk bij den Alkm. Hout, bevattende beneden 2 ka mers en suite met serre, vestibule, kelder en keuken. Boven 2 groote kamers en suite en twee kabinetjes, alles voorzi'en van gas en waterleiding, flinke tuin met achteruitgang. Aanvaarding direct, huurprijs bil lijk. Een net BURGERWOONHUIS, voorzien van 2 ka mers en alcoof, gang, keuken, gas- en waterleiding, boven een slaapkamer. Huurprijs billijk. Aanvaarding bij overeenkomst. ^Een perceel, Nieuwpoortslaan, zijnde SIGAREN WINKEL, thans bewoond doo-r den heer H-euzy. Huurprijs billijk. Een net BI RGERW OONHUIS, staande Kenne merstraatweg, voorzien van diverse kamers, keuken, gas- en waterleiding, enz., voorheen bewoond door den WelEd. Heer Halberstad. Huurprijs billijk. Te be vragen aan het Woningbureau alsmede bij dén eige naar J. DORREGEEST, Houttil.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 14