DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 278 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 25 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar, BINNENLAND, Dit nummer bestaat uit 4 bladen. VERGADERING ran tien EEN STANDBEELD VOOff DEN R. K. VADER CATS. op Woensdag 39 Not. 1911, 's n.iu. 1 unr. Te behandelen punten: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan de Han delsdagschool (Bijlage no. 118). Voorstel van de Commissie tot de belastingzaken euz. tot goedkeuring van de begrooting van het stadsziekenhuis, dienst 1912 (Bijlage no. 110). 4. Alsvoren, de rekening van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, dienst 1910 (Bijlage no. 111). 5. Voorstel van B. en W. betrekkelijk bet bouwterrein van „de Woningmaatschappij Alkmaar" (Bijlage no. 112). 6. Alsvoren, betreffende de oprichting van eene school voor achterlijke kinderen (Bijlage no. 113). 7. Alsvoren, om over te gaan tot de stichting van een werkloozenfonds (Bijlage 110. 114). 8. Alsvoren, inzake het gebruik voor reclame van den muur aan de Kaasmarkt (Bijlage no. 115). 9. Alsvoren, inzake onderhandsche verhuring van een stuk weiland achter de algem. begraafplaats (Bijla ge no. 116). 10. Alsvoren, tot wijziging der Verordening omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstijd (Bijlage no. 117). 11. Alsvoren, inzake de stads-apotheek (Bijlage no. 119). 12. Alsvoren, tot wijziging der Verordening, regelen de de inrichting der gemeentepolitie (Bijlage no. 120). 13. Behandeling reclames hoofdei, omslag, dienst 1911, en suppl. kohier van den hoofdei, omslag voor datzelfde dienstjaar. geen aanleiding omdat dit een op zichzelf staand ge val is, dat niet, op zichzelf staand als het is, wijst op een algemeen voorkomend euvel dat tot wetswijziging dwingt. Maar dit is toch niet precies juist 1 Wat de minister zelf ook wel weet." DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeenc kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van J. DE GEUS, te STOMPETOREN, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Bergerweg, E 10. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, loco-Secretaris. Alkmaar, 23 November 1911. DE ALKMAARSCHE KINDERWETTEN- QUAESTIE IN DE KAMER. De reclitsche bladen zeggen niet veel van het geval, waarvan we gister ouder bovenstaanden titel melding maakten. De Tijd die in haar nummer van 9 October een uitvoerig artikel onder den titel „een rechter-theo- loog" tot de conclusie kwam: „zoo geen andere weg openstaat, en wij zien deze niet, en werkelijk het ge vaar bestaat, dat, de beschikking van de Alkmaarsche rechtbank tot het- geldend recht wordt, dan zal, hoe eer hoe beter, de wet dienen gewijzigd zegt: „Nu was het wel eigenaardig, dat hoewel de Regee ring in de Memorie van Antwoord reeds dit geval heeft gesignaleerd als een niet aanbevelenswaardig' uitzonderingsgeval, hetgeen de minister nog eens mondeling aandikte en waarvoor hij geen wetswijzi ging vooralsnog noodig achtte, de heer Snoeck Hen- kemans het toch ondernam1, om deze zaak goed te praten en er zelfs zijn protest over uit te smeken, dat de heer Van Vuuren deze zaak in de Kamer had ge bracht en dat zij in de kranten was besproken gewor den. Mij dunkt, dat de geachte heer Snoeck Henkemans hier de roeping èn van Kamerleden ên van journalis ten miskende. Beiden zijn er toch juist op aangewe zen om de praktijk der wetten te toetsen- aan de theo rie. En dat het gewraakte geval met het principe der wet niet in overeenstemming is, dat. zal toch wel nie mand ontkennen. Het is jammer, dat bier meenings- verschil was „gekibbel" noemde de heer Schaper het al dadelijk tusschen twee mannen van rechts, die beiden met evenveel liefde en warmte de zaak der kinderwetten voorstaan." De Maasbode verklaart: „Onze hoofdgrief en dit punt is noch in de ge wisselde stukken, noch in het mondeling debat gere leveerd, is, dat de Alkmaarsche rechtbank een pleegvader, die een kind onthield aan het wettig over hem gesteld gezag, tot- belooning van die onwettige e,n onrechtmatige daad bij de ontzettingsprocedure be kleedde met een gezag dat hij tot dusver toen een ander het uitoefende met voeten had getijden. Deze rechterlijke uitspraak ondermijnt den eerbied yoor het gezag en de hoogheid der wet. Dat- heeft, blijkbaar ook de heer Snoek Henkemans gevoeld. Want deze, die den heer van Vuuren be streed, gleed feitelijk langs diens betoog heen en trachtte goed te praten het rechterlijk gewijsde, dat door den heer van Vuuren was ongemoeid gelaten. Hij noemde het een twijfelachtig geval; 't kind was al drie en een half jaar bij de pleegouders, kon eigen lijk niet meer geacht worden Roomsch te zijn, al was het dan ook „Roomsch" gedoopt. Maar dat maakt niet goed de uitsrpaak van de recht bank. Een uitspraak trouwens, die door den Minister in de Memorie van Antwoord heusch niet is verde digd. Véél eer kan men, in de daarop betrekking heb bende passage van de M. v. A. een disqualificatie van bet. Alkmaarsche vonnis lezen. Een aanwijzing al thans dat de Minister het daar niet mee eens is; het beschouwt als een ongewenschte afwijking van de tot. nog toe gevolgde, goede gewoonte om het kind toe te vertrouwen aan een voogd, die het geloof belijdt waar in dat kind is geboren. Lang niet zoo beslist liet de minister zich vanavond uit bij het mondeling debat. Hij verklaarde slechts dat hij proselietenmakerij den ondergang acht van de kinderwetten. Overigens liet de minister de juistheid of onjuistheid der Alkmaarsche uitspraak in het mid den (aeer begrijpelijk!); maar vond voor wetswijziging TWEEDE KAMER. De heer de Savornin Lolimaa (C.-H.) voerde hét woord over een persoonlijk feit (de be schuldiging door clen heer Schaper geuit, dat een on eervol vrijgesprokene voor den Indiseben dienst zou zijn uitgezonden) en nam den aangevallene, zijn schoonzoon, in bescherming, betoogende dat van on eerlijkheid of van protectie geen sprake geweest is. IlieTop antwoordde de heer Schaper (S. D. A. P.), dat hij zijn bewering staande houdt, daar hij vol komen- juist was ingelicht en alleen zijn bewering zou intrekken zoo het tegendeel hem overtuigend bleek. De rechterzijde hacl tijdens deze rede de Kamer verla ten. De Indische begrooting werd verder behandeld door den heer D u y s (S. D. A. P.) Hij wild© dat de regeering zich meer zal laten1 gelden, nu het Ind. Sui ker-syndicaat naar de vrije beschikking over werk krachten en naar de blijvend© beschikking over den grond streeft. Spr. verklaarde de veelvuldige rietbranden uit on tevredenheid der bevolking. Hij wilde geen belemme ring van de suikerindustrie, doch meer voordeel daar van voor den inlander. De heer van Lennep (O.-H.) drong er op aan, dat de Reg. zich zoodanig tusschen den grondbe- zittenden Javaan en den' Europeeschen industrieel zal stellen, dat in1 de huurprijzen overeenstemming met do uitkomsten van het- suikerbedrijf komen zal. De heer van Idsinga (O.-H.) ontkende het verband tusschen rietbranden en griev-en der bevol king- tegen de suikerindustrie. Spr. vroeg een krach tig optreden van onze Reg. tegen dit verschijnsel, dat een schande is voor ons bestuur. De Reg. neme maatregelen, wat het ook koste. De heer B o g a a r d t (R.-K.) sloot zich bij het be toog der hoeren van Lennép en van Idsinga aan. De minister van k o 1 o i n (de beer de Waal Malefijt) ontkende, dat de regeering klakkeloos de adviezen volgt van het Suikersyndïcaat. De rietbranden zullen door streng politie-toezicht en door strafbedreiging van deportatie voor de aan stichters worden tegengegaan. De heer d e Meester (U. L.) verdedigde een amendement om geen gelden toe te staan voor het overbrengen van de controle over de landschaps-kns- sen bij het Bureau voor de Buitenbezittingen. De minister bestreed^ het amendement. Het amendement werd in stemming gebracht. Er bleken 22 stemmen vóór en 19 tegen uitgebracht te zijn. De Kamer was dus onvoltallig en de vergade ring werd daarop verdaagd tot Maandagmiddag. Besloten werd na afloop van de Indische begrooting en na behandeling van de motie-Dolk betreffende den bouw van het Binnenhof het algemeene begrootings- debat te houden en aanstaanden Dinsdagmiddag op te maken de voordracht voor de Rekenkamer. SNIPPERS UIT DE MEMORIE VAN TOE LICHTING. (Hoofdstuk IX, Waterstaat). De voortgang der werkzaamheden van het opmaken van een meer uitgewerkt plan voor eeu gedeeltelijke afsluiting der Zuiderzee en de indijking en droogma king van de Wieri-ngermeer zal zooveel mogelijk wor den bespoedigd, om den voor het onderzoek genoem den tijd te bekorten. De vraag, of de duinen landwaarts verstuiven, kan, als daarmede wordt- bedoeld of die verstuiving zich in die mate voordoet, dat daaraan de geleidelijke afne ming aan de zeezijde zou moeten worden toegeschre ven, beslist ontkennend worden beantwoord. De minister kan nog geen voorstel doen betreffende de vervanging van bet stoompontveer te Yelsen door een ander middel van kanaalovergang. De kosten van aanleg, herstelling en verandering van bet stoompontveer hebben bedragen 1.243.500. De kosten van -exploitatie bedragen 269.300. Van voorschriften omtrent de bekwaamheid der chauffeurs, als door sommige leden worden gewenscht, is niet veel heil te verwachten, aangezien vrijwel alle ongelukken voor zoover die aan de bestuurders der motorrijtuigen zijn te wijten, het gevolg zijn, niet van onbedrevenheid', maar van roekeloosheid van- dezen. Blijkens mededeeling van hetzelfde departement werden hier te lande in 1910 41 ongelukken met doo- delijken afloop veroorzaakt door automobielen, tegen 106 zoodanige ongelukken door met paarden bespan nen voertuigen. h= Naar beperking van bet aantal treinen op Zondag wordt ernstig gestreefd, voor zoover d© belangen van liet verkeer daardo'or niet wo-rden geschaad en de Zondagsrust van het spoorwegpersoneel er mede kan worden gebaat. Gedurende dezen winterdienst vallen op Zondag uit op het net van de Mij. tot Expl. van S.S. 110 treinen op dat van de H. IJ. S. M. 146. TENTOONSTELLINGEN IN 1913. Te Haarlem heeft een vergadering plaat-s gevonden van de Hoofdbesturen de-r Maatschappij van Nijver heid en van den Nederlamdschen Bond ter bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer. De vergadering werd geleid door prof. J. Kraus, oud-minister van waterstaat. Op deze vergadering werden besprekingen gehouden tot het organiseeren van tentoonstellingen in verschillende plaatsen van oiis land in 1913 ter gelegenheid van bet eeuwfeest van Nederland's onafhankelijkheid en de ope-ning van het Vredespaleis t© Den Haag. De bedoeling is in iedere stad datgene t-e exposee- ren waardoor die stad speciaal gekenmerkt, wordt zoo wel op gebied van Nijverheid en Kunst als industrie en verkeer. Bjj de besprekingen werd het particulier initiatief op dep voorgrond gesteld. VERKOOP VAN PORTÜGEESCH TIMOR1 Aan de avondeditie van het „Berliner Tageblat-t" wordt uit- Lissabon geseind: Naar bericht wordt, heeft de Nederlandsche regeeiing 20 millioen, Mark voor den verkoop van het Portugeesche gedeelte van Ti- mor aangeboden-, nadat het onmogelijk gebleken is een bevredigende grensregeling te treffen. Holland eischt de bezetting van een gebied, dat Portugal als Portu- geeseb beschouwt. Beide regeeringen wenschen de hangende kwestie op bevredigende wijze te regelen. Gemengd nieuws. VEE ARTSENIJKUNDIG STAATSTOEZICHT. Aan bet verslag over 1910, thans uitgebracht, ont- leenen we het volgende: De gezondheidstoestand van den veestapel in Noord-IIolland in het algemeen kan gunstig worden genoemd, al deden zich ook in den aanvang van het jaar, hoofdzakelijk bij het- rundvee, de gevolgen van den slechten hooioogst van 1909, door het optreden van verschillende digestiestoornissen, gevoelen. AARDIGE HULDE. Aan de sympathieke tooneelspeelster mevr. Van der Horst-Van der Lugt Melser heeft het ter gelegen heid van haar 25-jarig jubileum niet aan huldebetui ging ontbroken. Een der aardigste geschenken bracht de heer Barendsen, eeu bloemstuk, waarvan het mid dengedeelte gevormd werd door de klompen, die mevr. v. d. Horst 375 maal in „Op Hoop van Zegen" gedra gen heeft. Met blij en glunder gezicht dook hij uit de bloemen op en, -zich plaatsende voor mevr. v. d. Horst, zei hij„Mevrouw van der Horst, daar heeft u een klompie (Barendsen houdt het oud-Am/Sterdamsch in eer), maar wat voor een klompie! Een klompie dat u 375 maal aan uw voeten heeft gehad (in „Hoop op Zegen") en waar nu geen voetje in steekt, maar ge vuld is met uw lievelingsbloemen. En uw klompie zelf hebben we ook mooi gemaakt, het klompie juicht mee Toen schoten de oogen der groote actrice vol en moest zij zich omkeeren. En toen juichte het publiek harder dan ooit. DE DUURTE EN DE BEDEELDEN. H-et Burgerlijk armbestuur te Amsterdam heeft aan B. en W. bericht, dat het, in verband met de stijging van den prijs van sommige levensmiddelen, dezen win ter niet met de gewone bedeeling kan volstaan. Het bestuur koestert daarom het voornemen, de uit te rei ken geldelijke ondersteuning te verhoogen met een zoodanig bedrag, dat de bedeelden zich hetzelfde zul len kunnen verschaffen, als onder normale omstandig heden voor de gewone geldbedeeling. Berekend wordt -dat de meerdere kosten voor de maand December zullen bedragen 7500. Ile-t wordt waarschijnlijk ge acht, dat ook de daarop volgende maanden eene hoo- gero uitkeering zal moeten worden verleend. B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde bedrag voor December toe te staan. Naar de Tijd meldt, heeft zich, onder eerevoorzit terschap van mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Ilertog-enbosch, en mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, een comité gevormd met het- doel te Oosterwijk een standbeeld op te richten voor pater Adrianus Poirters, den gevierden „vader Cats" onzer katholieke voorouders, die geboren werd in het jaar 1605. EEN VERVALSCHER VAN GOUDEN RINGEN. Onlangs werd gemeld dat een dertigtal vervalschte ringen in verschillende- stadsbanken van leening te Amsterdam ter waarde van 2 a 3 voor soms 10 werden beleend. De ringen, oorspronkelijk van min derwaardig goud, bleken- langs galvanoplastischen weg met een dun laagje beter goud overtrokken, terwijl de oude keur was uitgesneden en op dezelfde plek eeu andere, echte keur (van gesmolten deugdelijk goud afkomstig) was ingesoldeerd. Rechercheurs stelden een onderzoek in. Zij liepen alle gousmidswinkels af en kwamen eindelijk bij een 'goud-smid, die aan verschillende kleinigheden kon zien, dat de ringen in zijn werkplaats moesten zijn vervaardigd. De verdenking viel naar het lï. v. d. D. meldt op een 24-jarig jongmensch. De herkenning had echter nogal bezwaren, omdat de aanbieder blijkbaar zich eenigermate vermomd had als hij in de bank kwam, nu eens een in de oogen ge trokken pet, dan weer een hoed droeg, nu eens als heer en dan weer als werkman kwam. liet vermpeden is dan ook niet uitgesloten, dat hij medeplichtigen heeft. De politie is er echter vast van overtuigd dat zij in deze arrestatie, een goede houvast heeft. UIT OUDORP. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente. •Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter de bur gemeester, de heer O. Bos Wz. Na opening van de vergadering werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat door Gedeputeerde Staten zonder ©enige aanmerking' goedgekeurd is terugge zonden de Oemeenterekening' over 1910; dat van dal zelfde College voorzien van zijn goedkeuring zijn te rug ontvangen het raadsbesluit tot voldoening van gelden uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemee'ntebegrooting 1911 en het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1911. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Op de aanbeveling komen voor de heeren II. Smidts en Bleeke-r, beiden alhier. De heer Smidts werd met al gemeene stemmen benoemd. Het bestuur van Kring IX der gezinsverpleging in de classis Alkmaar heeft zich bij adres tot den Raad gewend met verzoek 0111 een jaarlijkschc subsidie ten behoeve -harer vereeniging. Dit verzoek is gegrond op de omstandigheid, dat de vereeniging in de laatste jaren financieel achter uitgaat door uitbreiding van hare werkzaamheid en oen daaraan niet geëvenredigde stijging der inkoms ten. waardoor het reservekapitaaltje op het einde van 1912 zal zijn uitgeput en zij daardoor niet meer in staat zal zijn alle zusters te handhaven. De vereeni ging meent dit verzoek te mogen doen, omdat zij door de laatste wijziging der statuten thans geheel neu traal is geworden, zoodat ook andersdenkenden zich van de hulp der zusters kunnen verzekeren en boven dien haar werkkring zich niet alleen tot minvermo genden uitstrekt, maar ook tot de meer gegoeden. De voorzitter lichtte het verzoek nader toe en stel de voor een- jaarlijkscke bijdrage te verleenen van 25 tot wederopzeggings toe. Aldus werd na verdere aanbeveling door den heer de Jongh besloten'. De voorzitter deelde mede,- dat het aangevangen 'onderzoek der sehoorsteenen verschillende gebreken aan het licht heeft gebracht, zoodat dit onderzoek hoogst nuttig is gebleken. De eigenaars der perceelen, waarin zich gebreken aan de sehoorsteenen voordoen, zullen worden aange schreven, deze gebreken binnen den kortst mogelijken tijd te herstellen. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT DE RIJP. Gisteravond' trad als spreker voor het departement de Rijp van. de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer Henri Dekking op, met als onderwerp Ibsen's „Bouwmee-st-cr Solmess." Op meesterlijke wijze droeg1 deze spreker dit drama voor, dat onder ademlooze stilte werd aangeboord en daverend applaus verwierf. Na de pauze bracht, de spr. nog een tweetal humo ristische stukjes ten geboore n.l. Aleid, blijspelfrag ment van Multatuli en „Het knappe-kind," een aller aardigste monoloog. Met bizonder veel genoegen werden ook deze stukken door het talrijke publiek aangeboord. Zeker stemden allen van harte in met het „tot weerziens" dat de voorzitter den begaafden spreker toeriep. UIT HEILO. In de eivolle zaal van den heer T. Helder gaf gis terenavond het fanfarecorps „Eensgezindheid," onder leiding" van den heer Soomer, weder eene uitvoering, die als goed geslaagd mag worden vermeld. De nummers van het programma werden keurig uitgevoerd. Ook de komische voordrachten: „Zwarte Pietje, De verdubbelde vrijer en Vier maal een is vier" voldeden alleszins. Geen wonder dat de lachlust in hooge mate werd opgewekt en een langdurig ap plaus het deel van de spelers werd. Aan de dames, die hare krachten voor dien avond disponibel stelden, werd als aandenken een „broche" geschonken. Uit de groote opkomst bleek dat deze vereeniging meer en meer de sympathie der bevolking wegdraagt. De voorzitter, de heer Maas Geesteranus, herinner de bij de sluiting aan de oprichting dezer vereeniging I2V2 jaar geleden en hoopte dat de oprichter, de heer F. W. Buijze stee'ds zijn krachten zal blijven besteden aan den bloed der vereeniging. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gister vergadérde de commissie van beheer over de Broeker Veiling en besloot tot finale verbouwing en omwerking van het bestaande, om te verkrijgen, een grooter, practischer en geheel naar de eischen des tijds ingericht marktgebouw. Tevens wordt een ver beterde toegang gemaakt, benevens grooter haven of verzamelplaats voor de te veilen producten. De ver bouw zal wel niet voor April 1912 kunnen geschieden, dus is er nog alle tijd om plannen te maken. UIT CALLANTSOOG. Bij Kon. besluit van 23 dezer is goedgekeurd, dat O. G. Hulst, burgemeester der gemeente Callantsoog, met ingang van 1 Januari 1912, is benoemd tot secre taris dier gemeente. UIT SINT-PANCRAS. In de op Vrijdag j.l. gehouden vergadering van de vereeniging „De Tuinbouw" is besloten de levering van 846 witte aardappelmanden op te dragen aan den heer M. Hart te Broek op Langendijk, de gewone k 36 cent en die met een rand van Spaansch riet a 39 cent per stuk. Na lezing en bespreking van de concept-statuten en huishoudelijk reglement verklaarde de vergadering zich voor de verzekering van de arbeiders en het stich ten van een fonds voor uitkeering resp. met 27 en 21 stemmen. KORTE BERICHTEN. Te Helden (Limburg) is de eigenaar van een boer derij begonnen met het aanleggen van een bloembol- lenveld. Dit is de eerste poging van dien aard in Limburg. De arts Varekamp te Zandvoort is blij, dat er een vervolging tegen hem is ingesteld. Hij had al zooveel onaangenaamheden gehad o. a. met den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht te Zwolle, dat hij, overtuigd te hebben gehandeld in het belang der patiënten en overeenkomstig zijn geweten, zich verheugt, dat de zaak door de justitie zal worden uitgemaakt. In de raadszitting te Bloemendaal heeft de voorzitter meegedeeld, dat bet diphtheritisgevaar thans geweken is, en de barak buiten gebruik gesteld kon worden. De bestrijding van deze ziekte heeft on geveer 5000 vereiseht. De gemeenteraad van Bussum heeft besloten, cokes tegen verminderden prijs (40 et., per II.L.) be schikbaar te stellen voor 011- en minvermogenden, tot een hoeveelheid van 1 JI.L. per week, per gezin. Bij een vechtpartij te Valthermond werd een der beide jongelieden verwond. Later is hij aan de gevolgen overleden. Te Annerveeiischekanaal had ten huize van den bakker O. Huizing een ontploffing plaats van het toe stel van de acetyleen ver lichting, waarbij de beide knechts dermate werden verwond, dat een hunner bij na blind is en in'het ooglijdersgesticht te Groningen is opgenomen1. Tijdens de jaarmarkt te Diever bracht een jonge man zijn meisje uit Ha velt© huiswaarts. Sinds dien was hij verdwenen. Thans is zijn lijk gevonden in de Drentsche hoofdvaart. Een misdaad? Een boot der HollandFriesland-lijn: heeft nabij Marken zeven personen gered van een zinkende motor boot. De schroef der groote boot geraakt daarbij on klaar, zoodat een sleepboot uit Amsterdam hulp moest verleenen. De motorboot was inmiddels gezonken.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1