Gemeenteraad van Alkmaar, STADSNIEUWS. VERGADERING van den UIT St.-PANGEAS. Diasdag 28 November vergaderde de vereeniging ..De IJsboeier", ten huize van den heer II. Gerritsen. Na opening en lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, deed1 de penningmeester verantwoording der gelden. Ontvangen waa 71.16, uitgegeven 26.24, alzoo een batig saldo van 44.92. Na eenige bespreking werd besloten de contributie te bepalen op een bijdrage der leden a 5 cent. van elke 1000 kooien en 2V2 cent van -een hoop uien. Goedgevonden werd de heeren P. en Jb. Hartman wederom op te dragen te zorgen voor de aanzegging der leden, die bij het open maken van een slop behulp- zaam moéten zijn. Na een verkooping van kloeten, lijnen, enz., welse 7.53 opbrachten, werd de bijeenkomst gesloten. UIT HENSBROEK. Een snoek van 19 pond te vangen, behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. De visseher Wijtman alhier had het geluk dezer dagen zoo'n baas te bemachtigen. Een buitenkansje in deze dure tijden. VAN TEXEL. Gistermorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in het winkelhuis van den heer J. Leen te Den Burg. Het voor korte jaren nieuw gebouwde huis brandde geheel uit.; het huisraad! en de groote winkel voorraad, grootendeels bestaande uit meubelen, luxe artikelen, enz., ging zoo goed als geheel verloren. De brandweer wist de belendende perceelen te bewaren. In eenige jaren is dit de derde keer, dat de woning van den heer L. een prooi der vlammen is geworden. UIT SCUERMERHORN. Voor het Nutsdepartement. trad Dinsdagavond als spreekster op mejuffrouw A. G. de Leeuw uit 's-Gra- venhage. Spreekster las een door haar zeiven ver vaardigd stuk voor, „Maartje Bot", waarin zij toe standen schetste uit het leven, zooals eenvoudige bui- tenmenschen die dikwijls ondervinden, als zij in de groote steden terecht komen. Na de pauze vertelde spreekster eenige ervaringen, opgedaan in haar 17-jarige journalistieke loopbaan in Berlijn, hield eene beschouwing over Dillenburg en het slot Nassau-Dillenburg, alsook over Sehwerin, waar zij vertoefde, toen koningin Wilhelmina aldaar haar eersten intocht deed' in gezelschap van haar ge maal'. De heer J. Kuilman dankte spreekster voor haar onderhoudende rede. i ;j3 Ij3$ IMPORT VAN KAAS IN DE VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Ame rika, 136 Water Street, New York City schrijft ons: Door het Chemisch! Bureau (Departement, van Landbouw) te Washington, D.C., wordt bekend ge maakt dat na 1 Januari 1912 do invoer van Kaas, be dekt met Barium Sulphaatl, verboden zal zijn, daar dit een onjuist gewicht veroorzaakt en geacht wordt schadelijk voor de gezondheid te zijn. Voorts maakt dit Bureau bekend dat na genoem den datum vereischt zal worden dat Kaas, gemaakt van gedeeltelijk of geheel afgeroomde melk, dienover eenkomstig gemerkt zal moeten zijn, zoowel op de ka zen zelf als op de kisten waarin deze verpakt zijn. Edammer Kaas kan gemerkt worden door het aan brengen van etiketjes bedekt met parafine. DTEFSTAL VAN GOBELINS. De heer Jan Kalf, secretaris der „Rijkscommissie voor het Inventariseeren der Nederlandseho Monu menten," schrijft aan de Tel.: De Provinzial-Conservator der Rijnprovincie, prof. dr. E. Renard te Bonn (Bachstrasse 35), verzoekt mij in de Nederland&cho dagbladen bet volgende bekend te maken In den nacht van 24 op 25 November j.l. zijn door inbraak uit den Dom te Xanten twee geweven wand tapijten (z.g. gobelins) gestolen en waarschijnlijk over de Nederlandsche grens gebracht. De tapijten zijn ieder 2.60 X 1.75 M. groot; het eene stelt voor: Ahasverus en Esther, het andere: David en Abigaël. In de randen zijn bij ieder 8 wapens aangebracht en het opschrift Dit. tappits gheeft heer Adolf van Wie- lick. '1574. Nu de diefstallen van kunstvoorwerpen in kerken en musea dagelijks toenemen, wordf bet van een waar lijk dringend belang, dat eindelijk eens een der dieven gegrepen wordt. Ik veroorloof mij daarop een beroep te doen op de Nederlandsche dagbladpers en hare le zers om aan dit feit zoo groot mogelijke bekendheid te geven. Mocht iemahdi de gestolen stukken onder de oogen krijgen, dan wende hij zich onverwijld' tot het naast.bijzijnde politiebureau- Kennisgeving aan prof. Renard zal natuurlijk op hoogen prijs worden gesteld, doch vóór alles waarschuwe men de politie. ONVOORZICHTIG. Gistermorgen viel de dienstbode van den concierge van de Rijksmunt te Utrecht uit het zolderraam, ter wijl zij kleedjes uitklopte, op straat. Zij was onmiddel lijk dood. EEN 100-JARIGE. Te Eerloo, bij do Belgische-Zeeuwscho grens, vierde Zondag J. A. van Doosselaer, onder groote belangstel ling, zijn lOOsten geboortedag. De jarige werd offici eel ten stadbuize ontvangen en toegesproken; hem werd een serenade gebracht en des avond» werd een vuurwerk ontstoken. RECLASSEERING VAN ONTSLAGEN GEVANGENEN. Door do „Vereeniging tot reclaseering van ontsla gen gevangenen'' is onder Nijkerk een terrein van 60 H.A. aangekocht om aldaar een stichting te vestigen. DE MIST. Door den dikken mist ondervond de scheepvaart te Rotterdam gisteren veel vertraging. De zeeschepen blijven alle voorgaat.?, alleen de Batavier is gemeld. De veerdiensten liggen allen stop, ter voorkoming van aanvaringen. Vooral wegens den marktdag is; de stag natie groot. op Woensdag 89 Nor. 1911, 's n.m. 1 uur. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING. Secretaris de beer C. D. Donath. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heer Glinder- man met kennisgeving. De notulen worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeldl, dat is in gekomen a. eene bij kantbesehikking d.dl 25 October 1.1. No. 8065 van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Burgemeester en Wethouders toegezonden Kon. besluit d.dl. 17 October 1.1. No. 24, houdende het verleenen van een voorschot uit; 's Rijks kas tot oen bedrag van ten hoogste 70000, teneinde de gemeente Alkmaar- in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de veree mging voor Volkshuisvesting „Alkmaar"; De voorzitter stelt voor dit schrijven voor, kennisgeving aan te nemen-, doch tevens een kleine wijziging in het desbetreffende raadsbesluit aan te j brengen. Goedgekeurd. b een schrijven d.d. 4 November 1.1. van den heei D. Hartog, houdende dankbetuiging voor de hem toe gekende personeele toelage; Voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven d.d. 8 November 1.1. No. 40 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit d.d. 25 October 1.1. No. 7, tot het in erfpacht overnemen van een stukje gromt aan den Omval; Alsvoren. „T d. een schrijven did. 6 November 1.1. No. 40 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit d.d 25 October 1.1. No. 4 tot onderhandsche verhuring van een lokaal ten stad- huize voor de vergaderingen van^ de Commissies van aanslag voor de bedrijfsbelasting; e een adres d.d. 13 November 1.1. vart de Nederland sche Bouwmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, houdende verzoek om wijziging van a raadsbesluit d.d 19 April 1.1, No. 6, betrekkelijk het m exploita tie brengen van haar bouwterrein aan den Kenne- merstraatweg; De voorzitter deelt mede dat de heer Leguit bij bij h#m geweest, is, waarom hij voorstelt om moei lijkheden voor den aannemer te voorkomen en om te maken dat spoedig met het werk kan worden begon- nen, waardoor lioel wat niensclion. work^kunnen kiij gen, het verzoek thans te behandelen. Er is ook vol- gans het advies der gezondheidscommissie geen be zwaar het verzoek toe te staan. Conform besloten, f. een schrijven d.d 15 November 1.1. No. 100 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit d.d. 31 October 1.1. No. 7, tot het aangaan van eene kasleening op den dienst 1912, groot 200.000; Voor kennisgeving aangenomen. g. een schrijven, dd. 15 November 1.1., No. 103, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van bet goed gekeurde raadsbesluit Ad), 31 October 1.1. No. 4, tot aankoop van een perceel weiland achter de al- gemeene begraafplaats; Alsvoren. b. een schrijven d.d. 14 November 1.1. van het bestuur der Vereeniging „Kinderkleeding en Kindervoe ding," houdende dankbetuiging voor de over 1912 aan die Vereeniging verleende subsidie; Alsvoren. een adres, ongedng'teekend, den 15 November 1.1. ontvangen van J. Smit Sr., houdende het verzoek, ingezetenen van Alkmaar buiten de verpachting van staanplaats-en voor palingstallen te doen val-1 Ion en deze plaatsen aan ben onderhands tg gun nen. De voorzitter stelt voor op het verzoek te berichten, dat het niet voor inwilliging vatbaar is. De- heer Fortuin zegt, dat de concurrentie voor de menschen uit de stad! zwaar isi en wijst er op, dat van buiten met opzet de pachtprijzen worden opge voerd, om de Alkmaarsehe er uit te dringen. Spreker beveelt aan om niet voetstoots afwijzend! te beschik ken en stelt voor de verpachtingsvoorwaardpp te wijzi gen, zoodat aan, niemand meer dan een plaats wordt toegestaan. Dei voorzitter zegt, dat bet laatste wel valt te overwegen, maar de concurrentie van buiten te we ren gaat niet. Ook de Alkmaarders gaan toch naar buiten. De beer Fortuin merkt op, dat wat) de voorzit ter beweert wel waar is, doch in Schag'en, Purmerpnd en andere plaatsen doet men anders, daar houdt men er wel rekening mee of een inschrijver ingezetene is. De voorzitter meent, dat het noodig is een spoedige beslissing te nemen, daar de verpachting aanstaande is. Hij is er echter tegen om te doen zoo als de heer Fortuin wenscht, dat ingezetenen bij de verpachting voorgaan. Nadat de lieer Fortuin nog heeft aanbevolen, om het toch eens te beproeven en te zien of ook inge zetenen misbruik zouden maken van da bepaling te hunner gunste, wordt overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. j. een adres d.d. 20 November 1.1. van het Dagelijkseh Bestuur van den Bond) „Heemschut", gevestigd! te Amsterdam, houdende het verzoek niet goed te keu ren, dat gemeente-eigendommen meer in het bij zonder de muur bij het Waagplein, worden ver huurd: voor reclame-doeleinden. Gevoegd bij het betreffende punt der agenda, k. een schrijven d.d. 25 November 1.1. .van den heer B. Veltman to Iieiloo, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot, leeraar aan den Handels avondcursus. Voor kennisgeving aangenomen. I. een schrijven d.d. 27 November 1.1. van werklieden bij den dienst der gemeentewerken, houdende dank betuiging voor den toegekenden loontoeslag. Alsvoren. m. een adres dd. 27 November 1.1. van de afde-eling Alkmaar van de Handelsreizigers Vereeniging „Eendracht", houdende het verzoek de ontwerp verordening op het Werkloozenfonds zoodanig te willen wijzigen, dat voor „vereeniging" en „veree- nigingskas" worde gelezen „vakvereeniging" en „vnkvereenigingskas". Gevoegd bij het- betreffende punt der agenda, n. een adres van de afdeeling Alkmaar van de soci aal-democratische arbeiderspartij dd, 28 Nov., hou dende verzoek om verlaging van den prijs voor co kes en muntgas en overweging' van maatregelen om levensmiddelen in het groot in te koopen en tegen den kostenden prijs weer te verknopen. Gesteld! in handen van B. en W. om bericht en raad. o. een adres' van de V. t. bev. v. h. Vreemdelingenver keer „Alcmaria," verzoekende maatregelen te ne men om te geraken tot een betei'e bad- en zwemge lègenheidl in deze gemeente. Alsvoren. De voorzitter doet mededeeling van een brief van den min. van Binnenlandsche Zaken inzake het beklag van den heer Mulder over het te hooge be drag, dat door hem is betaald voor een afschrift van het kohier der belastingen. De minister geeft in overweging het bedrag te ver minderen. De voorzitter stelt voor hierop te antwoorden, dat de raad geen termen kan vinden aian het verzoek te voldoen. De heer Mulder heeft zich blijkbaar beklaagd, nu de uitgave van zijn boekje op een deficit is uitge loopen. De heer Van der Feen de Lille vraagt, of bet tarief, dat gewoonlijk berekend is, ook ten op zichte van den heer Mulder is toegepast. De voorzitter merkt op, dat de heer Mulder het bedrag tegen kwitantie heeft betaald en geen aan merking heeft gemaakt. Nu de uitgave geen voordeel heeft opgeleverd!, komt bij met een reclame. De heer Van der Feen d'e Lille zegt dat dit. laatste er niet toe doet; de vraag is: heeft de heer Mulder volgens het tarief betaald. De voorzitter antwoordt daarop bevestigend. De beer D o r b e c k meent, dat er misschien wel aanleiding' is om bet tarief te wijzigen en dus eeniger- mate te voldoen aan den wensch van den minister. Is het tarief werkelijk niet wat hoog. De voorzitter laat de verordening halen en deelt daarna mede, dat er geen bezwaar is de zaak in een volgende vergadering te behandelen. De stukken, die over de zaak met Ged Staten zijn gewisseld, zul len dan tevens ter visie worden gelegd BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR HANDELSDAGSCHOOL. Voor de vervulling der betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen, ook in verband met waren kennis, aan de Handelsdagschool, noodig door het aan Dr. L. M. van den Berg tegen 15 November 1.1. verleende eervol ontslag, heeft zich slechts één solli citant aangemeld, n.l. de heer D. A. Wittop Koning te Bloemendaa], thans werkzaam voor scheikundig en bacteriologisch onderzoek op het laboratorium te Haarlem, directeur de heer N. van der Sleen. Door den Inspecteur van het M. O., den heer Dr. P. Fookens, zoowel als door de Commissie van Toe zicht en den Directeur der school wordt de genoemde sollicitant, blijkens hunne ingezonden adviezen, voor deze betrekking aanbevolen, terwijl de Minister van Binnenlandsche Zaken onder dagteekening van 17 November 1.1. No. 9020, afd. H. M. O. aan een voor dracht tot benoeming van den sollicitant zijne goed keuring heeft gehecht. Onder mededeeling, dat de hper Wittop Koping be reids door het College met de waarneming der betrek king is belast, stellen B. pp W, yoor den cursus 1911 1912 hem te benoemen tot leeraar, Benoemd! de beer Wittop Koning met algemeens stemmen. BENOEMING LEERAAR BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN. Ter voorziening in de vacature van assistent-leeraar in het vakteekenen aan de Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden, ontstaan door'hft aan den H. Bokhorst als zoodanig verleende eervol ontslag, bieden B. en W. de volgende aanbevelings lijst aan, die voorsoover gij betreft de Avondschool voor handwerkslieden de goedkeuring heeft verkregen van den Minister van Binnenl. Zaken. I, P. Langeberg. leeraar aan de Ambachtsschool te Winterswijk, g, F. Kersten, leeraar aan de Ambachts school te Helder. Benoemd met 16 stemmen de heer P. Langenberg. SCHOOL VOOR ACHTERLIJKE KINDEREN. B. en W. hebben het hun door den Raad opgedragen onderzoek ingesteld, naar d'e vraag of de zwakzinnige kinderen, die bijzondere scholen bezoeken, eventueel naar de op te richten school, voor zulke kindpTen be stemd, zullen worden gezonden', door inlichtingen in te winnen bij de hoofden der verschillende bijzondere scholen. Het hoofd der B. K. Jongensschool dpelt roede dat er twee jongens waren, ongeschikt om het klasse-onderwijs te volgen en betwijfelde of hunne ouders geneigd zijn de kinderen to zenden naar een openbare school voor zwakzinnige kinderen, het hoofd der R. K. Meisjesschool geloofde niet, dat de ouders van drie kinderen' als boven bedoeld geneigd zullen zijn, hen naar een openbare inrichting te zenden, bet hoofd der Christelijke school verklaarde, dat de ouder? niet genegen zijn hun zwakzinnig kind, dat zijn school bezoekt, paar een openbare school voor zwakzinnige kinderen te zenden. B. en W. achten het oprichten- van een school als hier bedoeld allerminst urgent. Zij houden een op lossing' der vraag om tot kleine klassen op de openba re lagere saholpn te geraken, aan welk onderwerp se dert eenigen tijd de bijzondere aandacht van het col lege is gewijd, van veel' groote algemeen gemeentelijk belang. Zij stellen den Raad! voor uit te spreken, dat naar zijn meening de tijd, om in deze gemeente tot de op richting van een school voor achterlijke kinderen over te gaan, nog niet gekomen is. De heer Van B u ij s e n is niet aanwezig' ge weest. in do vergadering van 31 Mei en heeft toen niet kunnen spreken over de al of niet wenscnelijkheid' van een school voor achterlijke kinderen. Thans zegt spr., dat hij met. de conclusie van B. en W. niet kan mee gaan. Er is gevraagd destijds een onderzoek van me disch paedngogischen aard, dus geen onderzoek als B. en W. thans hebben gedaan. Dat onderzoek en daarin is bij het geheel eens met de Alkmaarsehe Cou rant beteekent niemendal. Op do scholen waren volgens de schoolcommissie 20 zwakzinnige kinderen aanwezig. Op de bijzondere scholen is dat we-1 iets meer dan is opgegeven. Volgens Duitsche statistieken bedraagt het gemiddeld) aantal 1 per mille, dat is dan voor Alkmaar met 22000 inwoners ongeveer 22. Maar ook al was dat aantal' lager, dan zou er nog geen re den zijn, om het onderwijs voor zwakzinnige kinderen bier achterwege te laten. De rijkssubsidie voor scholen voor zwakzinnigen is belangrijk hooger dan voor het gewone onderwijs. On der de voorwaarden, waarop de subsidie wordt toege staan, is deze, dat de klassen niet grooter mogen zijn dan 16, terwijl dan voor eiken onderwijzer 1000 sub sidie wordt gegeven. Spreker meent voorts, dat alleen als er een nu&lisch- paedagogisch onderzoek wordt ingesteld, er over ge oordeeld kan worden of de oprichting van een dergelij ke school noodig is. Spreker stelt voor alsnog een dergelijk onderzoek in te stellen en daarna te beslissen over bet al of niet wenschelijke van de oprichting van een school voor zwakzinnige kinderen. De heer T h o m s e n zegt, dat hem uit de stuk ken is gebleken, dat er over 't geheel pl. m. 42 leerlin gen tot de zwakzinnigen behooren. Waar deze overver- schillende klassen zijn verdeeld, daar is' het toch zeker dat het onderwijs van de andere kinderen door de aanwezigheid van de zwakzinnige moet lijden. De heer Van den Bos'ch wijst op het zon derlinge, dat 31 Mei een beslissing is genomen, terwijl de beer Van Buijsen afwezig was en B. en W. ook geen overleg hebben gepleegd met den heer Van Buij sen. Spreker gaat geheel met den heer Van Buijsen mee en wijst er in verband! met de opmerking van den heer Thomsen op, die blijkens een aanhaling uit een brochure door deskundigen wordt gedeeld De heer D orb eek sluit zich geheel bij de woorden van den beer Van den Bosch aan. Spr. acht de zaak van zeer groot belang en was dan ook teleur gesteld toen hij de conclusie van B. en W. las. In de overwegingen van die conclusie leest spr. dat een eenvoudig schrijven is gericht aan de hoofden van de bijzondere scholen. Het antwoord van die hoofden kan spreker allerminst onderschrijven en het is de vraag of zij genoegzaam de portée van de vraag heb ben in het oog gevat. Spreker kan zich geheel vereenigen met- het idéé van den heer Van Buijsen en hoopt dat B. en W. spoe dig met een gedetailleerd rapport zullen komen. De -voorzitter zegt, dat men een verkeerde opvatting heeft van het gebeurde in de raadszitting van 31 Mei. Toen toch zijn blijkens de handelingen B. en W. uitgenoodigd' een onderzoek in te stellen bij de ouders van kinderen der bijzondere scholen. Dat is door B. en W. gedaan. Wil men nu B. en W. een mediseh-paedagogisch onderzoek opdragen, dan zullen zij dat natuurlijk aanvaarden. De heer Dorbeck vindt geen bevrediging in de antwoorden van de hoofden van scholen. B. en W. zijn meent spr. wel wat op al te losse gronden tot hun conclusie gekomen. Wanneer er een school komt die voldoet aan de eisehen en waartegen ook uit godsdienstig oogpunt geen bezwaar kan worden gemaakt, dan gelooft spr. dat men wel degelijk gebruik zal maken van deze ge legenheid tot onderwijs. Het spijt spreker, dat hij niet meer tijd heeft gehad, dan was hij zeker eens naar de redactie van de Alkmaarsehe Courant, welke over deze- kwestie reeds zooveel heeft geschreven, ge gaan, om een9 te informeeren wie die vader is ge weest. Spreker hoopt ten slotte dat het voorstel van den heer Van Buijsen zal worden aangenomen. De voorzitter merkt nog op, dat nog heden morgen iemand bij hem is geweest, die zijn kind naar een dergelijk© school zou zenden, doch dat was iemand, die hier pas woont. De heer Van den Bosch betoogt uitvoerig ook van hoe groot belang het is, dat zwakzinnige kin deren speciaal onderwijs kunnen ontvangen. Dat komt ook de anderen ten goede, maar maafet ook mogelijk, dat een zwakzinnig kind, dip ontwikkeling zal erlan gen, die het in staat stelt ook het godsdienstig onder- vrijs volgen. Sprekers persoonlijke meening is dan ook deze, dat ook de leerlingen van bijzondere scholen van een dergelijke openbare inrichting van onderwijn zullen gebruik maken, De VOörzitter zegt «lat B. en W. geenszins tegen een school voor achterlijke kinderen zijn, en als de raad' hun het crediet wil toestaan yoor een mediscK paedagogisch onderzoek, dan zullen zij gaarne het, voorstel van den heer Vap Bpijspp overnemen, De heer D o r b e c k dringt er op aan dat men zich ook zal wenden tot ouders uit de omgeving van Alkmaar, en vraagt of liet niet mogelijk is, dat het. onderzoek zich ook tot kinderen pit die gemeente zou uitstrekken. De voorzitter kan geen onmiddellijk ant woord op die, vraag geven. Op zijn hoogst zouden kinderen van Heilo of Oudorp op school kunnen ko men. De heer Van B u ij e p, die met genoegen het door dep heer Dorbeck gesprokene heeft aangehoord, gelooft, dat indien de school er is ook van huiten zeer zeker er gebruik van zal worden gemaakt. De voorzitter stelt thans voor dat de Raad B. en W. een blanco-crediet zal verleenen, om een mediseh-pae dagogisch onderzoek in te stellen naar het «aantal zwakzinnige kinderen in dezp gemeente, Pit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op voorstel van den heer Dorbeck werd besloten het punt, inzake de stichting van een werkloozenfonds uit te stellen tot de vergadering, welke in December zal worden gehouden. Overeenkomstig de conclusies der voordrachten werd besloten, inzake reclame van den muur aan de Kaas markt, onderhandsche verhuring van een stuk weiland achter de Algemeene Begraafplaats, wijziging der ver ordening omtrent minimum-loon en maximum arbeids tijd, inzake de Stadsapotheek en tot wijziging der ver ordening, regelende de inriehting der gemeente-politie. (Ongecorrigeerd). BENOEMD. Met ingang van 1 Februari 1912 is tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier benoemd de heer H. A. Barkman te Bolsward, FEUERGEIST," Op verzoek vestigen we de aandacht op een nieuw apparaat, vervaardigd! uit ijzer, hetwelk met bruin koolbriketten gevuld), iederen ha.ird tot een vulhaard mankt. Over dit apparaat, waarvan do heer D. Blaauw al hier den alleen verkoop heeft, schreef „De Kolenhan del": „Deze bizonder practische uitvinding voorziet in een langdurig bestaande behoefte van iedere huis vrouw. Het ligt o. i. dan ook op den weg' van alle handelaren in bruinkoolbriketten om deze gepaten teerde uitvinding te steunen. Ongetwijfeld] zal binnen afzienbaren tijd dit artikel, dat wegens zijn billijken prijs in het bereik ligt van iedereen, in elk huisgezin worden aangetroffen om de groote en vel© voordeelen daaraan verbonden en zeer zeker zullen d© handelaren in bruinkoolbriketten daar wel bij varen. Vele fabrikanten en groothandelaren in bruinkool briketten namen er dan ook aanstonds' eenige in ge bruik. Hieronder volgt een meer nauwkeurig© beschrij ving van het artikel, waaruit de vele voordeelen welko het aanbiedt spoedig blijken: De behandeling is' zoo, eenvoudig mogelijk. 'sAvonds wordt het apparaat met. twee-of vier briketten ge vuld en op het haardvuur gezet, hetwelk nauwelijks behoeft te branden. Den volgenden morgen, wanneer men de keukenhaard weer noodig heeft, haalt men het apparaat er uit aan het bovenste handvatsel. Na de oude aseh te hebben weggeblazen, drukt men het handvatsel naar beneden terwijl men het apparaat bo ven de haard houdt. Het apparaat opent zich vanzelf en de briketten vallen naar beneden. Laat u niet van de wijs' brengen door de zwarte kleur die de briketten hebben aangenomen. N«a eenige seconden beginnen ze te gloeien, zoodra de luchtklep van de haard wordt opengezet,. Onmiddellijk ontwikkelt zich een reusach tige hitte, een hitte dia sterk genoeg is om in den tijd van vijf minuten het water aan den kook te bren gen. De briketten hadden absoluut niets van hun wnrmtevermogen verloren. Na; 24 uur werkt het ap paraat nog', zoodat het wegens zijn buitengewone be sparing aan brandstof als onontbeerlijk mag worden beschouwd. Geen hout, geen papier, geen vuurma kers en vooral geen petroleum meer om de kachel aan te maken. Het apparaat verschaft den menseh zonder eenige moeite zijnerzijds een blijvend vuur. In het Duitsch heet het „Eeuergeist", en is' onder dien naam gepa tenteerd' en in den handel' gebracht." Bnrgeriyke Stand. GETROUWD 29 Nov. Johan Dirk Hermes en Anna Maria Pater, wed. Nicolaas Piket. GEBOREN. 28 Nov. Henri, z. van Mozes Hartog Manlieim en E therine Mesrift. LAATSTE BERICHTEN. TWEE VILLA'S VERBRAND. HAARLEM, 29 Nov. Gisteravond zijn twee villa's aan den straatweg Haarlem—Zand voort, gelegen op den hoek van den Doodweg, uitgebrand. Alleen een paar geblakende muren restten nog. Een der villa's was bewoond door een gezin met 6 kinderen, liet tweede, waarin de brand begon, diende tot voor korten tijd als pension. GRIFFIER VAN UTRECHT. UTRECHT, 29 Nov. De Provinciale Staten benoem den tot griffier in de vacature mr. Rietberg, die naar Suriname vertrokken is, mr. van Doorninek, hoofd commies ter secretarie te Utrecht met 25 stemmen tegen 14 op jhr. mr. Sandberg, griffier te Drente,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2