DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende (aargang 1911 Z A T.E R D A G 2 DECEMBE BINNENLAND. STADSNIEUWS. No 284 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1,t Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco - aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hebt gij een jeukende huidziekte AANGEHOUDEN. COURANT RiaV! POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand! November 1911. Brieven. Mej. 1). Rimmerman, Amsterdam. Mevr. Berghouwer, Dirkshorn. Mej. A. Stam, 'sHage. Joh. Eranzen, Leiden. J. v. d. Brugge, Rotterdam. Briefkaarten. L. v. StaverenRientjes, Heemstede. Buitenland. A. H. Hasselmijte, Gent. J. O. Groet, Glasgou. F. v. d. Steen, Iquitos (Z.-Amerika.) SNIPPERS UIT DE MEMORIE VAN ANT WOORD BEGROOTING LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL. De minister heeft opdracht gegeven om een rapport samen te stellen omtrent den toestand van het Haag- sche bosch vóór den storm, den omvang der beschadi gingen, de leeringen die uit de ramp kunnen worden getrokken, en de middelen, welke tot herstel zullen worden aangewend. In afwachting van de voltooiing van dit rapport, hetwelk zal worden gepubliceerd, meent hij thans niet in bijzonderheden te moeten tre den aangaande de ramp, die het bosch door den storm in den nacht van 30 September op 1 Oct, j.l. heeft ge troffen. De minister verdedigt breedvoerig' zijn voorstel om de zuivelconsulenten tot rijksambtenaren te maken. Zijn voorstel beoogt slechts eene bestaande organisa tie, die zeer veel nut heeft gesticht en nog voortdu rend sticht, te behouden en te ontwikkelen. De minister stelt zich voor te zijner tijd) eenige jongelieden in het bezit der middelbare akte land bouwkunde als adspirant-zuivelconsulenten in oplei ding te doen nemen. Voor zoover zulks noodig blijkt, is de minister voor nemens den voorgestelden maatregel ook toe te pas sen op de assistenten der zuivelconsulenten. Of het niet mogelijk zou zijn in de verschillende ge meenten bureaux tot onderzoek van handelswaren te vestigen zal de minister gaarne nader overwegen en daarvoor eventueel met zijn ambtgenoot van binnen- landsche zaken in overleg treden. Wellicht is het mogelijk verdere samenwerking met gemeentelijke keuringsdiensten te bevorderen en daar bij tevens te bewerken, dat door omliggend© gemeen ten van bestaande keuringsdiensten partij getrokken wordt. Nu het gerechtshof te Amsterdam tegen den burge meester van Zaandam, in verband! met het in het afdeelingsverslag bedoelde feit rechtsingang heeft verleend, kunnen thans van den min. geen maatrege len worden verwacht. De post subsidiën aan scholen voor zwakzinnigen met 10.000 verhoogd, om aan de scholen, die daar voor in aanmerking komen, de subsidiën te kunnen toekennen, waarop zij volgens de regeling aanspraak hebben en om eenige reserve beschikbaar te houden voor mogelijke uitbreiding. Het begrootingsartikel voor kosten van voorziening in do behoefte aan drinkwater is nader van 25.000 op 63.000 gebracht, wegens onderzoek aan de Sehoorlsche dammen ten behoeve van den aanleg' van een waterleiding voor West Friesland en van onder zoek van de domaniale duinen onder Raamstede voor den aanleg van de prise d'eau voor een waterleiding voor Schouwen en Duiveland. Op het voorbeeld van de Alkmaarsche ambachts school, waar indertijd verschillende vakcursussen door militairen werden bezocht, zal in die richting elders medewerking gezocht kunnen worden. Benoeming van een schoolopziener. De nieuwe schoolopziener in het arrondissement Helder was ook reeds bij zijne benoeming geen vreemde op het gebied van het onderwijs, daar hij sinds jaren lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. en lid van het bestuur e-ener bijzondere school te Helder was. De minister is overtuigd, dat dei gewone bezig heden van den benoemde geene belemmering zijn voor de rechtige vervulling der betrekking van schoolopzie ner en hij kan niet het oordeel onderschrijven van de leden die meenden, dat met deze benoeming het be lang van het onderwijs niet is gediend. Als eisoh voor subsidieering van openbare leeszalen is door de regeering gesteld, dat in 't algemeen Rijks- en gemeentesubsidie niet meer mogen beloopen (teza men) dan anderhalf maal het bedrag der particuliere bijdragen en het Rijkssubsidie het gemeente-subsidie overtreffen. Moreel schadelijke en zuiver propagandistische lec tuur moeten worden geweerd' met dien verstande, dat de regeering niet zuivere propaganda voor haar reke ning i^emt- maar haar steun schenkt aan slechts; wer kelijk onderrichtende en achtenswaardige lectuur. Een leeszaal dus, die bijna uitsluitend litteratuur één richting bevat, zou niet voor subsidie in aanmerking komen. Er moet onpartijdigheid worden betracht en lectuur van iedere richting aanwezig zijn. Noch romans, noch couranten, mogen hoofdzaak zijn, wel tijdschriften en boekwerken, waaruit iets te leeren valt, Vani Roomsch-katholieke vereenigingen zijn twee aanvragen gekomen, die in onderzoek zijn. OPIIJM-CONFERENTIE. De eerste bijeenkomst van de internationale opium conferentie, gisteraamiddag gehouden in de grafelij ke gebouwen in Den Haag, heeft plaats gehad in te genwoordigheid Van vele dames uit de diplomatieke en andere kringen van de residentie en van vele ge- noodigden en belangstellenden, onder wie de ministers van binnenlandsclie zaken, van justitie, van water- staat en van koloniën, de minister van staat dr. Kuy- per, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal met verschillende leden van de volksverte genwoordiging en verschillende andere autoriteiten. De minister van buitenlandsche zaken opende de bijeenkomst met het uitspreken vap een rede in de Fransche taal. Gemengd nieuws. DE REDACTIE YAN „DE TIJD." De Eindhovensche Courant meldt: Naar wij uit blijkbaar goed ingelichte bron verne men, zal er eerlang verandering komen in de hoofd redactie van De Tijd'. Naar reeds eenigen tijd geleden verluidde, zou do tegenwoordige hoofdredacteur in aanmerking komen voor een professoraat aan het groot-seminarie van Roermond'. DE FEESTEN TE ZAANDAM. De gemeenteraad van Zaandam besloot Donderdag avond afwijzend te beschikken op het verzoek van V. V. V., om een crediet van 3000 ten behoeve van de feesten, in 1912 te geven, als herinnering aan het 100-jarig bestaan der stad Zaandam. Haar werd echter te kennen gegeven, dat het ver zoek ernstig overwogen zal worden, als de plannen der fc-estviering en de kosten daarvan bekend zullen zijn. De burgemeester van Diepenveen en een- wacht meester der marechaussee hebben te Barneveld gear resteerd zekeren W., gewezen onder-directeur van de boterfabriek te Kootwijkerbroek, verdacht van te zijn betrokken bij een diefstal met inbraak, dezer dagen in eerstgenoemd© gemeente gepleegd. Ten huize van den aangehoudene zijn verschillende voorwerpen in beslag' genomen. DE DUURTE. Namens den Algemeenen Bónd' van Nederlandsche Rijksambtenaren is een adres gericht tot de Tweede Kamer, met het verzoek, dat de Kamer haar invloed bij de regeering zal aanwenden voor een algeheele af doende traktementsverhooging voor alle ambtenaren in dienst van den staat, doch indien dit een geruimen tijd mocht vorderen, een zoodanigen toeslag gedurende dien tijd op de traktementen te geven, dat de druk van de duurte door hen minder worde gevoeld en zij in staat worden gesteld om op voldoende wijze in hun 'levensonderhoud te voorzien. OPRUIMING VAN BOOMEN. De geweldige storm van 1 October velde te Zaan dam ook eenige hoornen. Het gevolg daarvan was, dat een onderzoek werd ingesteld naar den toestand der andere. De tuinman adviseerde tot rooiïng van 235 boomen langs de Westzijde en de gemeenteraad vereenigde zich met dit advies. Alzoo zal de Westzij de van Zaandam, welke een sieraad dier gemeente is, van een groot deel van haar schoon worden beroofd en pas na jaren weer een heerlijke schaduwrijke straat kunnen worden. Niettegenstaande B. en W. van Haarlem moeten toegeven, dat de oude boomen aan de Paveljoenslaan geen gevaar opleveren voor de veiligheid, stellen zij toch voor te voldoen aan het verzoek van de bewoners, van die laan, om de boomen op te ruimen. HULDEBLIJK Mr. YAN TIENHOVEN. De Commissie uit de Provinciale Staten die het huldeblijk van de Staten aan mr. van Tienhoven zou aanbieden, heeft zich gistermiddag te half drie van haar taak gekweten. Het lid van Ged. Staten, mr. Sillem, voerde daarbij het woord. Mr. van Tienhoven dankte, zichtbaar getroffen. ADVERTENTIANA. Antwoord o-p een advertentie „Dienstbode ge vraagd: „Mevrouw de Meidi word' door het dienstbode Kan toor Verhuurd! Wat Voor u het zelf de is Goospennig hoef u Niet te Geven ook Niet an de Meid ik sta 6 weekke Voor de Meid) in bij .een of ander Gelgeeend heid Voor Nies een ander in Vermazie Neem ik Zelfs daar ik al 36 jaar Meide Ver huurdi en de Meisjes op Mijn Vertrouwe u Moed! Genoege Met de Condizie Neemen te Zende Voor uit 3 Guide as Commiszie Loon Verder kom u Met Mijn in Geenne Koste as do rijs der dienstbode die dan met een blijf de rijs is 75 Cent. Mog u hier genoege ineed'e Neemme dan is een postwiszelje 375 Gezonde ant adres van X. Na oritvanges der postwiszel Geef ik u dag en uur op het adres der dienstbode hoe zij Gekleed! is dus spoed is GeWenst. Loon moedl u Zelfs bepaalen heb u Groot te huishoude." (Hbld.) MOND- EN KLAUWZEER. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint aan zijn blad: De Deutsche Tageszeitung vertelt uitvoerige bij zonderheden over de ontdekking van de oorzaak van het mond- en klauwzeer. Reeds vroeger had! dr. Sichel gemerkt, dat na het ontstaan van de blaren het onderzoek van de ziekte gevallen geen resultaat meer opleverde. Ini 1904 en 1905 was hij reeds in de gelegenheid! om een groot aantal pas ziek geworden runderen te onderzoeken. Gedurende langen tijd! gelukte het hem niet, ook maar eeu stap verder te komen. Maar toen voor anderhalf jaar de ziekte zich weer plotseling uitbreidde, kreeg hij een zeer groot aantal gevallen van pas ziek gewor den runderen onder oogen. Hij vestigde zijn opmerk zaamheid vooral op het bloed! en hij wendde voortdu rend opnieuw pogingen afin om de kiemen, die telkens weer in het bloed waren gevonden, kunstmatig te kweeken. Eindelijk gelukte het hem culturen van dieze bacte riën te verkrijgen. De culturen vertoonen zeer fijne wormachtige wezens, meestal 2 aan 2 liggenddiplo- coccen. Zij gelijken op de bacillen, die verschillende menschelijke ziekten veroorzaken, bijv. longontsteking, maar ze zijn kleiner. Dezelfde bacteriën worden nu ook gevonden in den inhoud' van pas doorgebroken blaren, in, de milt en in andere inwendige deelen. Nu trachtte Sichel met de parasieten, die hij geregeld in het beginstadium van cte ziekte gevonden had:, door een inenting de proef op de som te nemen. Het ger lukte hem bij de runderen, door voeding en inspuiting, met de culturen de karakteristieke, eerst korten tijd heviger en dan snel dalende, koorts tengevolge van de vorming van blaren in de mondholte te verwekken. Nu was de: oorzaak ontdekt. De kwestie was nu, of men deze, voorloopig slechts voor de wetenschap, belangrijk© ontdekking ook praktisch zou kunnen toe passen om de ziekte te voorkomen. Hier wees het feit, dat de culturen verzwakken, deh weg. Gelukte het om een verzwakt gift te verkrijgen, dat nog wel be smette, maar niet ernstig ziek maakte en daarna te gen een volgende sterke injectie immun maakte, dan was men een eind' dichter genaderd! tot de oplossing van het practische probleem, waarop het in de veeteelt aankomt. Sichel gelooft dit ook te hebben bereikt, in zooverre hij een conclusie mag trekken uit de resultaten, die hij bij zijn betrekkelijk klein aantal proefdieren heeft verkregen. Nadat de met de culturen ingeënte dieren de inëntingsziekte te boven waren gekomen, liet hij ze drie weken staan. Daarna werden ze#bij een pas ziek geworden koe gestald. Het resultaat was, dat alle ingeënte dieren in geringe maté ziek werden. Die het sterkst behandeld waren, vertoonden slechts eenige kleine blaren in de mondholte en aan de hoeven kon men niets bespeuren. De algemeene toestand, in 't bijzonder de eetlust, blijft goed hieronder. Zoo is een graad van immuniteit bereikt, die misschien kan wor den verhoogd, zoodat zij in de praktijk kan worden toegepast. In deze richting gaat dr. Sichel met zijn onderzoekingen voort. KORTE BERICHTEN. In Jubbega (Fr.) breidt de typhus1 zich uit. Er zijn nu reeds 11 gevallen. Donderdag overleed .een lij der van 13 jaar, wiens vader ook aangetast is. Men vermoedt dat het vaartwater besmet is. Het dagelijksch bestuur van d'e Ned. Isr. syna goge te Amsterdam heeft besloten den kerkeraacl aan te bevelen, het gebouw electrisch te verlichten. Tot nog toe geschiedde de verlichting' al van 1675 af, met kaarsen. In den Franschen bazar te Rotterdam zijn op diefstal van verschillende snuisterijen betrapt F. C. W., uit Middelburg en W. S., uit Ierseke, die voorge ven reizigers in rijwielen te zijn. Op het politiebu reau, waarheen men hen bracht, werden zij in het be zit gevonden van loopers, gemaakt van fietsspaken, breekijzers, geladen revolvers, een dólk, zaklantaarns enz. Vermoedelijk heeft men de hand gelegd op een paar gevaarlijke inbrekers1. In Friesland! zijn in de laatste dagen, vermoede lijk wegens het koude weder in de noordelijke streken, een groot aantal wilsters aanwezig. Zij worden mee- rendeels met slagnetten gevangen' en bij de poeliers voor 35 cent per stuk van de hand gedaan. Enkele vogelvanger» vangen soms 40 a 60 stuks op één dag, en maken dan bijgevolg een mooi daggeld. Gisteren is e.en vrouw, die bezig was. in haar woning aan het. Zuider Buitenspaarne ^te Haarlem vet te smelten, doordat het vet vlam vatte, in brand geraakt. Zij werd naar het gasthuis gebracht, waar zij na ontzettend lijden is- overleden. Aan den Middelweg te Leiden had een vrouw haar 4-jarig dochtertje, een oogenblik alleen in huis gelaten. In dien tusschentijd is het kind in brand ge raakt. Een voorbijganger wist zich, door-het stukslaan van eenige ruiten, toegang tot de woning te verschaf fen en mocht er in slagen, het vuur te dooven. Deer lijk over het geheele lichaam met brandwonden bedekt werd het kind naar het. Elisabethsgesticht gebracht. De toestand van het meisje is hoogst zorgelijk. Gistermiddag zijn de weduwe Van Os en haar ongeveer 25-jarige dochter onder Oudi-Reeuwijk met paard en tentwagen in een diepe sloot geraakt-. Wel dra toegeschoten hulp bracht de oude weduwe, die ach ter in den tentwagen en geheel onder water zat, be wusteloos op het droge. Door toepassing van de be kende middelen mocht het gelukken haar weder tot bewustzijn te brengen. Haar dochter Bertha werd le venloos uit het water opgehaald. Het paard is even eens verdronken. Ingezonden mededeelingen. Aan geneeskundige berichten uit het algemeene zie kenhuis te Bamberg ontleenen wij, dat met het na tuurlijke Franz Josel-bitter water veelal ook prompte, zekere en volmaakt bevredigende werkingen geconstateerd werden in gevallen waar van andere af- voermiddelen geen voldoend succes te verwachten viel. GEMEENTESLACHTHUIS ALKMAAR. In de maand October had' het volgende aantal slach tingen plaats: 52 paarden, 83 koeien, 6 pinken, 26 vette kalveren, 8 graskalveren, 287 nuchtere kalveren, 67 schapen, 1 lam, 4 bokken, 1 geit, 355 varkens, 98 varkens voor export en 1 speenvarken; totaal 989 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of whren gestor ven: 1 schaap, 1 lam, 1 nuchterkalf, 4 varkens en 1 speenvarken, totaal 8 stuks. Afgekeurd! werden1 nuchter kalf eu 6 varkens, to taal 7 stuks. Van paarden: 6 longen en 1.5 lever. Van koeien: 2 kopklieren, 49 longen, 14 levers-, 1 milt, 3 nieren, 1.5 K.G. vleesch en 21.5 vet. Van pinken: 0.5 lever en 1 K.G. vet. Van nuchtere kalveren: 2 longen. Van schapen: 32 longen, 3 levers en 6 slokdarmen. Van varkens: 11 kopklieren, 2 tongen, 10 harten, 170 longen, 9 levers', 8 milten, 17 stel darmen, 6 nie ren, 14 buikspeekselklieren, 3 K.G. vleesch en 56.5 K.G. vet. Ingevoerd werden: 1621.5 K.G. paardenvleeseb, 4 K.G. rundvleesch, 1796.5 K.G. rundvet, 82.5 K.G. vet- kalfsvleesch, 16 K.G. nuchterkalfsvleesch, 50 K.G. schapenvet, 70 K.G. varkensvleesch, 199.5 K.G. var kensvet. Hiervan werd' afgekeurd: 10.5 K.G. rundvet, 16 K.G. nuchter kalfsvleesch. Ingezonden mededeelingon. Vele mannen zoowel als vrouwen, die jaar in, jaar uit aan die ellendige aambeien, of aan eczeém of jeu- ende huidziekten lijden, zijn er toe geneigd om te denken, dat er hen geen beterschap meer mogelijk is en dat het beste, waar zij nog op hopen kunnen, een weinig verlichting in hun lijden is. Doch aambeien, eczeem en alle jeukende huidziek ten kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf, de uitstekende verzachtende en heelende huid- zalf. Foster's Zalf doet spoedig de prikkeling en ont steking bedaren, en slechts zelden blijkt een doos on voldoende om den patiënt geheel te genezen, mits de gebruiksaanwijzing goed wordt opgevolgd1. Foster's Zalf wordt aanbevolen voor jeukende, bloe dende, in- en uitwendige aambeien, eczeem, gordel roos, huiduitslag en alle jeukende huidziekten. Zij brandt of prikkelt niet en droogt ook niet te spoedig óP- Let op den juisten naam: Foster's Zalf. Zij is to Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop Slothou- ber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. UITSLAG VEILING, den 28 November 1911 gehouden bij opbod ten over- staan van den te Alkmaar gevestigden notaris Mr. A. P. H, DE' LANGE, van de volgende perceelen, gelegen te Egmondbinnen en Heiloo, en wel: Gemeente Egmondbinnen 1. Weiland', groot ongeveer 4.17.50 H.A. Str. da heer Th. Broers 9400. 2. Weiland, groot ongeveer 1.28.10 H.A. Str. de heer J. Sengers 3037.50. Gemeente. Heilo 3a, Weiland, groot 1.04.20 H.A. St-r. de heer D. de Raat 1587.50. 3b. Weiland', groot 1.46.50 H.A. Str. de heer J. Apel doorn 2135. 4. Weiland, groot ongeveer 0.31.10 H.A. Str. da heer K. Smit 710. 5. Weiland, groot ongeveer 0.26.40 H.A. Str. de heer B. Strooker 590. 6. Weiland, groot ongeveer 0.39.80 H.A. Str. de heer P. Mooij Wz. 840. 7. Weiland, groot ongeveer 0.69.00 H.A. Str. de heer D. de Raat 510. 8. Weiland, groot ongeveer 0.68.90 H.A. Str. de heer O. Schermer 425. 9. Weiland, groot ongeveer 0.65.90 H.A. Str. de heer C. Schermer 455. 10. Weiland, groot ongeveer 0.49.40 H.A. Str. de heer D. de Raat 350. 11. Weiland, groot ongeveer 0.55.50 H.A. Str. de heer O. Schermer 500. 12. Weiland, groot ongeveer 0.45.50 H.A. Str. de heer D. de Raat 515. 13. Bouwland, groot ongeveer 0.27.60 H.A. Str. de heer B. Strooker 580. 14. Bouwland, groot ongeveer 0.22.65 H.A. Str. de heer B. Strooker 570. 15. Bouwland, groot ongeveer 0.21.65 IT.A. Str. de heer J. Morsch 610. 16. Bouwland, groot ongeveer 0.22.00 H.A. Str. de heer O. Verduin 700. 17. Bosch, groot 0.52.50 H.A. Str. de heer J. Kraakman 250. 18. Bosch, groot 0.37.50 H. A. Str. de heer J. Kraakman 215. 19. Bosch, groot 0.03.80 H. A. Str. de heer J. Kraakman 1 30. 20. Weiland1, groot 4.55.80 H.A. Str. de heer B. Liefting J 4240. 21. Weiland, groot ongeveer 0.63.03 H.A. Str. do heer Jb. Reik 1050. 22. Weiland, groot ongeveer 0.63.87 H.A. Str. de heer Jb. Reik 1000. 23. Bouwland, groot ongeveer 0.22.27 H.A. Str. de heer A. Bakker 205. 24. Bouwland, groot ongeveer 0.29.48 H.A. Str. de heer A. Bakker, 280. Totaal 30785. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Dins dag den 5 December 1911, des morgens 10 uur, in de herberg van den beer -T. Morsch te Heiloo.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 13