DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 284 Honderd en dertiende jgyurgang. 15111 ZATERDAG 2 DECEMBER. Uit den Raad. BINNENLAND Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nuÉimer bestaat uit 4 bladen. Hu is hij enkele jaren in Alkmaar aan het hameren. ALRMAARSCHE COURANT. Werd verleden Zaterdag in een artikel teleurstel ling uitgesproken over .bijlage no. 133 van burgemees^ ter en wethouders, thans kan. met groote ingenomen heid melding gemaakt- worden van de flinke wijze waarop de Raad Woensdag deze zaak heeft behandeld. Niet slechfs werd er, gelijk we Zatefdag hoopten, een stem gehoord, zuiverder van klank dan de dissonant, welke uit de bijlage klonk, maar meerdere dergelijke stemmen deden zich1 hooren en zelfs aan de tafel van B. en W. kwam men weer op toon, zoodat er tenslotte een éénstemmig koor werd aangeheven, dat jubelend verkondigde: „het gewenschte med'isch-paedagogisehe onderzoek naar liet aantal achterlijke kinderen hier ter stede komt er." Door de Woensdag genomen beslissing is de zaak, welke op een doodloopend spoor en daardoor van de baan dreigde te geraken, weer op gladde rails gekomen. Toen wij in Mei het gevaar, dat er dreigde, zagen, hebben we dadelijk een sein gegeven om te waarschuwen, dat men in een verkeerde rich ting zou gaan als de Raad' niet bijtijds den wisselover- haalde. We hadden gehoopt, dat deze eene waarschu wing voldoende zou zijn, maar eilacie het bleek noo- dig Zaterdag andermaal een sein te geven tot onze groote verwondering stond! de commissie van toezicht geen enkele maal op haar post en bleven ook de onder- wijzersvereenigingen (voor adresseren anders niet hang!) ditmaal achterwege, een houding, welke ons inziens weinig strookt met een goede behartiging van en een oprechte belangstelling in o:nderwijszaken. Gelukkig echter heeft deze nalatigheid niet verhin derd, dat de Raad B. en W. heeft opgedragen een des kundig onderzoek in te stellen. Het was een eigen aardige behandeling, welke naar te wenschen is, zich niet meer zal herhalen. Alle raadsleden toch, die het woord voerden, kwamen zonder uitzondering tegen de conclusie van B. en W. op. en met geen woord werd hiertegen door* het college van B. en W. ingegaan. l)e wethouders deden er het zwijgen toe, de voorzitter verdedigde op geen enkele wijze de uitspraak welke B. en W. den Raad' wilden laten doen en trachtte zich nog aan enkele stroohalmen te redden, wat natuurlijk een hopeloos werk was. Hoe pijnlijk deze houding voor B. en W. oo1k moet zijn geweest zij was in de gege ven omstandigheden de verstandigste eu het was goed gezien, dat het college, bij het onaangename spel een gewoon gezicht zettend, ten slotte het voorstel van den heer van Buijsen maar overnam, en dus zich ver klaarde voor een medisch-paedagogisch onderzoek. Tot tweemaal toe verklaarde de voorzitter dat dit onder zoek zeer consciëntieus zou geschieden, van welke ver klaring men natuurlijk gaarne acte heeft genomen. M'eer zullen we er nu maar niet van zeggen, rustig het resultaat van het onderzoek, dat waarschijnlijk wel langer dan een half jaar zal duren, afwachtend, is dit resultaat bekend', dan is er allicht nog wel eens gelegenheid om op de zaak terug te komen. Alleen zouden we nog wel even de vraag willen op peren, of het1 niet gewenscht: is het onderzoek niet te bepalen tot Alkmaar alleen, doch ook -eens' in omlig gende gemeenten een telling- van vermoedelijk achter lijken te houden waar deze factor niet van over wegend belang is zou men hiermede wel kunnen vol staan. Via de schoolopzieners zullen de deskundigen, met het onderzoek belast, de nood'ige gegevens daar voor zeker wel kunnen krijgen. Ten opzichte van de besprekingen kunnen we kórt zijn, daar er geen enkel argument is gebezigd, dat on zen lezers nog niet bekend! was1. Waar wij in Juni ons best hadden gedaan om den ouders van achterlijke kinderen, die thans bijzondere scholen bezoeken, te overtuigen van het groote belang dat er voor hun kinderen en ook voor hen zeiven be trokken was bij dit openbaar onderwijs, dteed het ons zeer veel genoegen van de heeren van den Bosch en Dorbeclt, vergissen we ons niet allebei leden van het bestuur van een bijzondere school, een dergelijk be toog- te mogen hooren. Wij twijfelen er niet aan of hun woorden zullen nog wel eens aangehaald worden, ook wanneer in andere plaatsen van „bijzondere zijde" bezwaren mochten worden geopperd. Alvorens van dit onderwerp af te stappen zouden we in het belang der zaak en der kinderen in overwe ging willen geven den naam „achterlijke kinderen" van nu af aan niet meer te gebruiken. Een slechtgekozen naam kan veel kwaad doen men -denke. maar eens aan volksleeszaal voor openbare leeszaal en vooral in een kleinere stad! is het ver keerd een naam te bezigen, die als een merkteeken van minderwaardigheid den kinderen hun geheele le ven kan hinderen. Spreke en schrijve men daarom voortaan naar het practische Rotterdamsche voorbeeld steeds over „kin deren voor de buitengewone school." De behandeling der voordracht inzake de wei-kloos- heidverzekering werd aangehouden alweer bleek de tijd tot bestudeering voor den Raad te kort. Wij heb ben daardoor gelegenheid het voorstel van B. en W„ een product van een jarenlange studie, nog vóór de behandeling te bespreken en zullen daarvan gaarne gebruik maken. Heden zij nog bij een tweetal punten stilgestaan. De heer Mulder, ontvanger der buitengemeenten is een volhardend man. Hij heeft in zijn vorige stand plaats Barneveld net zoo lang op het aambeeld van publiciteit van het kohier van den hoofdelijken om slag gehamerd, dat hij, echter niet nadat de Kroon er in gemoeid! was, het kohier o-penbaar kon maken. In April 1906 richtte hij zich tot onzen Raad met het verzoek de boekjes met de aanslagen, die worden ge-I drukt ten dienste van de raadsleden en sommige rijksambtenaren, ook voor het publiek tegen betaling verkrijgbaar te doen stellen. Wel kan men, schreef hij in zijn adres, zich tegen betaling een afschrift aan schaffen, maar de kosten schrikken iedereen af. Toch kwam het hem wensehelijk voor, dat de aanslagen meer door iedereen gekend wordten om vergelijkingen •if- kunnen maken en tot' betere en meer zuivere aan slagen te komen, daar z. i. verschillende aanslagen te laag- zijn, wanneer hij de leefwijze en het uiterlijk ver toon in aanmerking neemt. B. en W. eraan herinnerende, dat het jaar te voren met 7 tegen 6 stemmen door den Raad was besloten die boekjes*niet voor bet. publiek verkrijgbaar te stel len gaven in meerderheid, daar er geen eenstem migheid in het college bestond, in overweging adressant te berichten, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Zondier hoofdelijke stemming werd door den Raad! dienovereenkomstig- besloten en der halve afwijzend beschikt. In het najaar van 1907 verscheen een boekje; be vattende een afschrift van het kohier, waaraan, hoe wel het anonym was, de naam van den heer Mulder natuurlijk onmiddellijk werd verbonden. In de raads vergadering van 6 November van dat jaar werd' deze verschijning ter sprake gebracht en bleek, dat de heer Mulder de klassen van aanslag uit het ter lezing neer gelegde kohier had geplaatst bij1 de namen van een adresboek, en dat door deze gebrekkige wijze van doen een onvolledig eu onbetrouwbaar beeld1 van de werke lijkheid was verkregen. In ons blad! zegde toen de hieer Mulder een boekje voor het volgende jaar toe, waarbij zorg gedragen zou worden, dat geen naam werd! vergeten dkx>r een volle dig afschrift van het kohier te koopen. In Mei 1909 verzocht de heer Mulder evenwel an dermaal den Raad! om dte aanslagen te willen publi- ceeren. Zonder hoofdelijke stemming werd ook toen een afwijzende beschikking genomen. In 1910 heeft hij die kosten van een afschrift ge vraagd overeenkomstig artikel 72 der gemeentewet (elk ingezetene kan ten zijnen koste afschrift doen maken van de besluiten van den Raad zoover daarom trent geen geheimhouding is opgelegd!). Die kosten werden hem opgegeven op J 180, bere kend naar artikel 4c van de verordening tot heffing- van rechten onder den naam van leges, (volgens het welk een recht geheven moet. worden van 25 cents voor elke geschreven, bijgeschreven of gedrukte bladzijde, gedeelten van bladzijden voor vol gerekend)). Deze booge kosten schrikten den heer Mulder nu niet meer af. hij liet eeu afschrift vervaardigen en weldra wa ren do aanslagen weer in druk verkrijgbaar. In Maart van dit jaar deelde de heer Mulder den Raad mee, dat de gemeente het afschrift had uitbe steed en daarvoor had betaald veertig gulden, dat de uitdrukking „ten zijnen koste" in artikel 72 der ge meentewet beteekent „tegen den Jto-stenden prijs," dat hij dus honderd veertig gulden teveel betaald had. In verband hiermede verzocht hij hem het te veel be taalde bedrag- te willen terugbetalen. De Raad had hier evenwel geen ooren naar, immers de verordening' was terecht toegepast, d'e houding' van B. en W. werd volkomen juist gevonden en aan adres sant werd bericht, dat van teruggave geen sprake kon zijn. Maar de heer Mulder is een volhardend man. Hij wendde zich tot Gedeputeerde Staten, die zich even wel niet bevoegd achtten een beslissing te nemen. Toen richtte hij tot II. M. de Koningin het verzoek, te bevorderen, dat het door hem teveel betaalde bedrag hem werd gerestitueerd. De Minister nu bleek van meening, dat adressant zich terecht beklaagde over het. hooge, door hem be taalde bedrag. „Indien', zoo schreef zijn excellentie blijkens een brief van Ged. Staten, welke de voorzitter Woensdag voor las, ,.de letter der verordening, op vermoedelijk ongedachte wijze, tot. de heffing van zulk een bedrag leidt, zoude er voor den Raad aanleiding kunnen be staan haar zoodanig' te wijzigen, dat art. 72 der ge meentewet niet tot een doelloos, voorschrift worde gemaakt. Tevens zoude dan aan adressant kunnen terugbetaald wordten hetgeen, naar een billijke bere kening van de kosten, te veel van hem gevorderd is." De Minister verzocht dat dit onder de aandacht van den Raad werd! gebracht en dat hij in kennis zou wor den gesteld met het aan zijn schrijven gegeven gevolg. De voorzitter stelde Woensdag- voor te berichten, dat de Raad geen gevolg weuschte te geven aan dit schrijven, maar er werd besloten de afdoening nog eenigen tijd! uit te stellen en inmiddels de stukken ter visie te leggen. Wij gelooven niet, dat dit uitstel den heer Mulder zal baten. Hij wist te voren wat. hij te betalen had, hij maakte daartegen geen bezwaar en heeft, daardoor het recht om teruggave te vragen o. i. verbeurd1. Of dc gemeente voor dit afschrift! 40 gelijk hij meent, of 60, gelijk inderdaad het geval is, beeft betaald, doet niets ter zake. En nu moge worden beweerd, dat het niet in dei bedoeling van den wetgever kan hebben gelegen met afschriften van raadsbesluiten een voordeel voor de gemeentekas te beoogen, eenigen grond voor deze bewering is ons1 niet bekend'. „Leges ter secretarie geheven" vormen een post op de ge- meente-begrooting onder het hoofd „opbrengst van be lastingen en heffingen." Men mag het betreuren, dat de gemeente qua uit geefster zoo schandelijk duur is die toestand) be staat nu eenmaal. Het zou ongetwijfeld) van zeer groot belang zijn, indien de gemeente als uitgeefster wat goedkooper werd wij schreven daarover reeds eerder en deden daarbij o.a. uitkomen, dat het jaar verslag van den toestand' der gemeente, heel wat meer nut zou geven, indien het niet zoo schrikkelijk duur was. Maar, gesteld' dat tot deze wenschelijke verla ging wordt overgegaan op grond waarvan zou dan den heer Mulder een zeker dteel van het bedrag moeten worden terugbetaald)? Zou een dergelijke maatregel niet onbillijk zijn jegens anderen, die ook te veel be taalden, zij het. dan ook, dat de som bij lange na niet zoo groot is als in het onderhavige geval? Inderdaad - wanneer de heer Mulder het bedrag, dat hij z. i. aan de gemeente te veel betaald heeft, aan den meestbiedende te koop zou1 willen aanbieden, gelooven we niet dat men hem er veel voor zou willen geven.. In het ingezonden stuk. dat in liet nummer van gis teren werd geplaatst, zeide hij geheimzinnig „Dwin gen tot teruggave kan deze (de minister) de gemeen te misschien niet, maar. er zijn nog andere we gen." De heer Mulder is een volhardend man zou hij zich op het standpunt willen stellen, dat er ook te Alkmaar nog rechters zijn? Opnieuw doet zich echter de vraag voor, of het nu niet gewenscht is, dat de Raad zich andermaal uit- spreke over dc openbaarmaking Van het kohier. Wel licht. bestaat er thaus ten opzichte van dit punt in het college van B. en W. eenstemmigheid en is 's raads meerderheid ook van oordeel veranderd, De heer J. Smit Jr., optredende namens „zijn mede burgers, handelende in paling," verzocht den Raad, zoo dit eenigszins kon, ingezetenen van Alkmaar bui ten de verpachting van staanplaatsen voor palingstal len op de kermis te doen vallen en deze plaatsen aan ingezetenen van Alkmaar onderhands te gunnen. Wij, Alkmaarders, zoo werd in het adres betoogd, schrijven in voor 8 a 9 per vierkanten meter en zien de plaatsen weggepikt door vreemdelingen, die hier geen belasting betalen en die iets hooger inschrij ven. Vroeger betaalden we 1 voor een heelen pa- lir.gstal gedurende de kermis, en thans nog kunnen andere burgers met hun kramen, stalletjes en karren steeds een vaste plaats innemen tegen betaling van 25 cents den vierkanten meter. Zie, laat nu Habicht op het Waagplein bij den lunch room staan, J. Smit Sr. op het1 Waagplein bij de Waag, W. Smit Jr. bij de Magdalenenstraat (hoek Achterstraat), B. Smit. Jn.zn. op de NieuwesJootr bij café Centraal, Portegijs op de Nieuwesloot bij café Twisk, J. Smit Jn.zn. op de Laat hoek Schoutenstraat, Zonderhuisin de Langestrnat bij de Steenenbrug. laat voor het Waagplein 15. voor de Achterstraat 10, voor de Nieuwesloot 5, voor de Schoutenstraat en Langestraat 15 betalen en laat d'a.n de overige plaat sen verpachten. Belanghebbenden vonden in den heer Fortuin een uitnemend pleitbezorger, die hun belangen op beza digde wijze voordroeg. Tusschên d'it raadslid en den burgemeester ontstond1 een kleine discussie, waarin de geprikkelde toon van een vorigen keer gelukkig ge heel ontbrak. Wij kunnen ons voorstellen, dat de heer Fortuin voor het verzoek van adressanten gevoelde, maar met den burgemeester zijn we het volkomen eens dat, het onmogelijk ie het in te willigen. Zelfs zijn we overtuigd, dat het ni'et, doenlijk zal blijken te bepalen, dat een niet-Allernaarder slechts één palingstal mag hebben. Hoe wil men toch een dergelijke bepaling .handhaven, uitmaken of zij niet met behulp van een strooman wordt ontdoken! Deze kwestie doet overigens denken aan de stalle tjes-kwestie op het Hof. Het gemeentebestuur heeft in het belang van de gemeentekas indertijd gemeend de staanplaatsen voor palingstalletjes1 te moeten ver pachten, de opbrengst van de verpachting heeft ge leerd, dat het juist gezien was (vroeger 1, thans bij na 40.) Nu gaat 't toch niet aan voor een exceptio- r.eelen toestand als waarop de hr. Fortuin zinspeelde, dat een riiet-Alkmaarder de. Alkmaarders per sé om bijzondere, niet genoemde, motieven wil verdringen, „genade voor recht te laten gelden"; van de verorde ning af te wijken, een ..bescherming" in te voeren, waarvan de nadeelige gevolgen, evenals bij elke an dere protectie-maatregel, zich zullen doen gevoelen. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren ging d'e Kamer voort met de behandeling van het koopcontract tussqhen den Staat en Den Haag betreffende terreinen aan het ge bouw der Kamer. Aan de orde is, ook de motie-Dolk, welke de wenschelijkheidl en uitvoerbaarheid! onder zocht wil hebben van de verkrijging van alle daargele- gen terreinen, ten einde tot een doeltreffende uitbrei ding van die Rijksgebouwen aan die zijde te geraken. De minister van W aterstaat (de heer L. W. R. Regout) wees er op, dat de motie niet strijdt met dit ontwerp-koopcontract. Al gaat de motie-Dolk niet eens zoover als de Re geering gaan wil, toch ontraadt de min. de aanne ming, omdat de positie der Reg. tegenover de gemeen te er onder lijden zou bij verdere onderhandeling. De heer D o 1' k (IJ. L.) vraagt d'e Reg. niet te twisten over een som gelds. Spoedige overeenstem ming is noodig en mogelijk tusschen Reg. en gemeen te. Spr. trok zijn motie in. Na dupliek werd! het wetsontwerp betreffende de bedoelde terreinoverdracht goedgekeurd. Daarop volgden de algemeene beschouwingen bij Begrootingshoofdstuk I. Hierbij critiseerde de heer Drucker (V. D.) het beleid, d!at in Amsterdam ge voerd is ter oplossing van die stakingsmoeilijkheden. Spr. betreurde eveueenst dat de. Koningin de zitting der Staten-Generaal niet opende en hij keurt, d'e wijze, waarop de Reg. ten deze de verantwoordelijkheid droeg, af. Spr. was slecht te spreken over de resultaten van het werk van d'it Kabinet, dat op zulk .een sterke meerderheid steunt. Hij ging in groote trekken den arbeid der Reg. na. Hij schetst vervolgens hoe óns staatswezen zich zal moeten ontwikkelen en wat in afwachting van een andere partijgroepeering de ta>ak van de democratische vrijzinnigen zijn moet. De heer Roodhuyzen (U. L.) behandelde de sociale hervormingen dezer regeering. De heer Brumnxelkamp (A.-R.) schreef den schralen oogst, toe aan het eindeloos praten in de Ka mer en haar zucht om in de wetgeving alle détails to regelen. De Kamer moet zichzelve herzien. Na dezen spr. verlangt niemand meer het woord. De heer Schaper (S. D. A. P.) betoógead; dat verschillende leden niet op spreken voorbereid zijn, stelde voor de beraadslaging te schorsen tot Maandag. Er bleken 30 tegen 19 Stemmen voor dif voorstel te zijn. De vergadering werd wegens onvoltalligheid ver daagd. Gemengd ïiienws. KARDINAAL VAN POSSUM. Kardinaal Van Rossum heeft, naar aan De Tijd wordt gemeld, Donderdag van zijn verheffing offici eel kennis gegeven aan TI. M. de Koningin. Hij heeft telegrafische gelukwemschen ontvangen van de drie eg katholieke ministers 'en do katholieke Eerste en de Tweede Kamer. leden ROOKEN DOOR KINDEREN. Het hoofdbestuur van den bond voor Nederlandsche Onderwijzers verzoekt in een adres aan den minister van binnenlarudsche zaken, liet daarheen le leiden, dat er wettelijke maatregelen worden getroffen, waar door het ï'ooken door kinderen en jeugdige, personen wordt tegengegaan. t ONTSLAG BIJ HUWELIJK. Men meldt aan de Seh. Ot„ datl de Koningin afwij zend heeft hesehikt op het verzoek van mevrouw M. Boer- Sonneveld' te Schiedam, tot vernietiging van het raadsbesluit, waarbij haar ongevraagd eervol ontslag is verleend wegens huwelijk. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID, HAARLEM. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, word gedurende de maand November bezocht door 469 be langstellenden, uit de aan genoemd museum verbon den boekerij werden 296 boek- en plaatwerken over verschillende plaatsen vani ons land in bruikleen ver zonden. Op de aan het museum verbonden school voor Kunstnijverheid hebben gedurende de afgel'oopen maand 199 leerlingen hunne studiën vervolgd. Het plan bestaat om in den loop der maanden De cember en Januari eene Tentoonstelling te houden van Croati-eehe. Volkskunst, naaldwerk van een bijzon der eigenaardig en hoogst bekoorlijk karakter. UIT HETLO. Onder voorzitterschap van den heer P. Francken. die de vergadering onder zeer gepaste woorden opende en sloot, werd door de afdeeling „Heilo" van den bond voor Staatspen.sionneeririg, in het lokaal van den heer Jb. Ruiter door de „Propogandaclub" eene door zeer velen bezochte openbare uitvoering gegeven, waarin werd opgevoerd: „Moederliefde." De rollen waren zeer goed verdeeld, terwijl de strekking van het spel, noodzakelijkheid der Staatspensionneering, alleszins in het daglicht werd gesteld. Geen aalmoes, onder den vorm van nrnteubedeoling, maar algemeen Staatspen sioen werd wensehelijk geacht. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de maand November werden aan dc vei ling te Broek op Langendijk aangevoerd 213 zak aard appelen, 434200 stuks bloemkool, 3044400 stuks roode kool. 1037200 stuks, g-elc kool, 612400 stuks witte kool. 700 bos en 5376 baal wortelen, 9455 baal uien, 30 baal en 17900 stuks, bieten, 17400 rammenas en 15 wagons witte kool, welke het totaal van den omzet ver over de 2 millioen guldon brachten. In de vorige jaren werd het millioen niet bereikt of niet merkbaar over schreden. UIT HENSBROEK. De Landbouw- en IIandels-vereerdging Hensbroek Obdiam heeft haar kool-veilingen aan het station Ob- dain thans geëindigd. De koolprijzen zijn dit jaar uitermate hoog geweest; de hoogste prijs der roode kool was 20, der gele 17 en der witte 32 per 100 stuks. De totale aanvoer heeft bedragen ongeveer 666.000 stuks tegen 544.000 stuks in het vorige jaar. Dit vindt zijn oorzaak wel mede hierin, dat de bouwe rij zich meer en meer hier uitbreidt. UIT HEER-HIJG O WAARD. Alhier is een derde Boerenleenbank opgericht en wel door R. Kath. in het noordelijk deel van onzen polder. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Centrale te Alkmaar. GECOMBINEERDE VERGADERING VAN BE STUREN DER TUINBOUWVEREENIGINGEN, BETROKKEN BIJ ITET SPOORPLAN STAT TON NOORDSCHARWOITDE—WUIJ VERSLOOT. Deze vergadering werd gister, Vrijdag, gehouden in het lokaal vani dén heer D. Bakker te Noord-Sclrar- woude, bijgewoond door 24 personen, vertegenwoordi gend de vereenigingen „Landbouwbelang" te Nd.-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1