BUITENLAND. STA DSN1EU WS. Soharwoude, „Eendracht" te Oudkarspel, „Nieuwle- ven" te Ileer-Hugowaard en „Waarland." Door den heer Brugman, voorzitter, werd voorgele zen een schrijven uit Dirkakorra, waaruit bleek, dat het Bestuur van „Samenwerking" niet met het spoor- plan sympathieseert en aanneemt, dat dit eveneens het geval is met de leden, zoodat geen vergadering is uitgeschreven. Ten zeerste werd) betreurd dat „Sa menwerking" zich niet heeft doen vertegenwoordigen op deze vergadering. Algemeene bevreemding wekte het, dat ook Sint-Maarten niet is vertegenwoordigd, aangezien het toch bekend is, dat daar warme voor standers van het aanhangige spoorplan wonen. Waar echter uit de nu volgende mededeelingen door de voorzitters der aanwezige vereeniging bleek, dat in die vereenigingen warmte voor de zaak bestaat, meent men haar krachttig te moeten aanpakken. Allereerst werd gevraagd': Waar bevindt zich het spoorplan voor de vroegere commissie door een deskundige ontwor pen? Hiernaar zal worden onderzocht door den heer Barten, voorzitter van „Landbouwbelang." Een voorstel' om eene commissie te benoemen, welke tegen Maandag een onderhoud) zal aanvragen bij de Directie der Holl. Spoorw. Maatschappij vond alge- meenen bijval. Is ter bestrijding van voorloopige onkosten door de 4 vereenigingen, zoo noodig, een bedrag toegezegd van te zamen 350, deze vraag .rees bij de aanwezigen, hoe komt bet geld voor den lijnaanleg of voor de ga rantie er? Zeker wel het haakje waar de kan aan zal moeten hangen. Algemeen was men van oordeel, dat zonder steun van officieele lichamen de zaak wel niet tot stand te brengen zou zijn, doch van groot belang voor het welslagen er van achtte men het nemen van aandeelen door belanghebbenden in de eerste plaats. Deze aandeelen moeten dan, meent men, niet hooger worden gesteld dan 50. Besloten werd! dan ook in die beide richtingen te gaan werken, zoodra men weet, hoe de Holl. Spoorw. Mij. tegenover het plan staat. In de volgende vergadering zal over de financieele zijde van het vraagstuk verder worden beslist, doch in beginsel werd reeds aanvaardt, dat te gelegener tijd de besturen in eigen kring leden en autoriteiten zul len bezoeken. Ten aanzien der propaganda werd besloten tegen 8 December een openbare vergadering uit te schrijven te Dirksborn. Per circulaire zullen de tuinbouwers daar en te Sint-Maarten worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. De beer Kliffen nam op zich deze vergadering uit te schrijven, de heer Brugman haar te leiden. De aan wezigen beloofden, zoo mogelijk, die vergadering bij t« wonen. Hierna sluiting dezer bijeenkomst. UIT ZAANDAM. Alhier is van de Werf Czaar Peter der Zaanland- sche Scheepsbouw Maatschappij, voor rekening dei- Firma Gebroeders Smit te Zaandam, met goed! gevolg te water gelaten een Staal IJzeren tankscheepje, groot circa 10 ton, genaamd „Batavia," speciaal in gericht voor het vervoer van ruwe petroleum, waar voor bet wegens zijne geringe afmetingen zeer ge schikt is. Het vaartuigje wordt voorzien van een Petter Petroleum Motor van 10 12 P. K„ welke te vens een machinale pomp en meet-inrichting in be weging kan brengen, ten einde de olie uit het scheep je in de tank op den wal te pompen. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen is te Zwolle ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld zekere W.A., lampe nist bij de. Nederl. Centraal Spwg. Mij., die verdacht wordt van diefstal van lood ten nadeele van genoemde Spoorweg Mij. en van sigaren ten nadeele van ver schillende afzenders. Bij huiszoeking werd zoowel het lood), dat, van de zoogenaamde plombeerloodjes af komstig, door den verdachte tot groote stukken werd versmolten, als sigaren aanwezig bevonden en in be slag genomen. In verband met den inbraak bij baron Stratenus, op Nieuw Ronde, onder Diepenveen, lieeft de politie te Stroe, gemeente Barneveld, een derden persoon ge arresteerd, den 43-jarigen W. W., uit Ambt-Doetin- cbein, die bij een kastelein in den kost was. In een hem toebehoorende koffer werden eenige vermiste sieraden gevonden, op het terugbrengen waarvan ba ron Stratenus een premie van 100 had gesteld. Do gearresteerde heeft reeds 20 jaar gevangenisstraf on dergaan. SINT NICOLAAS IN DE ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Gisteren heeft. Sint Nicolaas zijn intrede in de stad gedaan en het eerst een bezoek gebracht bij degenen, die altijd' het ongeduldigste ziju de kleintjes1 van de Bewaarschool. De directrice, mevrouw Bennink-Sievekinck had hun van te voren al verteld, dat de goede Sint hun een bezoek wilde brengen en dat daarom Vrijdag avond de hoogste klassen in de „Harmonie" mochten komen, terwijl Sint Nicolaas', die het o zoo druk heeft Maandagochtend! in de school zelf de jongere leerlin gen bezoeken zal. Om kwart voor vijf waren de meisjes en jongens van de twee hoogste klassen dan ook alle - feestelijk nitgedoscht aanwezig, 't Was een alleraardigst ge zicht die rijen kinderen te zien zitten -de meisjes in rose, blauwe, witte of roode jurkjes, de jongetjes in matrozenpakjes', gekleurde truien, of witte wollen pakjes vol verwachting de oogen op de deur gericht waardoor de kindervriend) zou komen. Hij liet geluk kig niet lang op zich wachten, al heel gauw hield zijn rijtuig stil voor de deur, Sint. Nicolaas stapa uit en schreed statig, vriendelijk wuivend met de hand, door de zaal, gevolgd door zijn zwart, knechtje, eeni aardige krullebol, die zich gauw bemind! wist te maken. Nadat, de kleintjes wat van hun verbazing en ver wondering waren bekomen de Sint was ook zoo inooi met zijn schitterende vuurroode mantel en zijn gouden staf heette de oude grijze kindervriend, die evenwel bogen kan op een welluidende vriendelijke ptem, die den weg vindt naar de kinderbarten, alle aanwezigen, zoowel da leerlingen der school, als de vaders en moeders of andere familie-leden der klei nen, welkom. Toen zouden de kinderen eens laten zien, wat ze al- zoo op school geleerd! hadden. Een groot deel hunner stelde zich op 't tooneel op om „Het klokje van ge hoorzaamheid" te spelen en te zingen. Een vadertje en een moedertje met een kindje, dat niet op tijd naar bed wil, namen plaats aan een tafeltje midden op 't tooneel -vader las(in een dik boek en dampte er lustig op los de andere, kindertjes schaarden zich er omheen en alleraardigst werd) het liedje uitge- voei-d, hoewel Sint Nicolaas, die ook op het tooneel was gekomen, nog al eens de aandacht trok. Weer in de zaal teruggekeerd, zongen ze nog het speelliedje „de Toovenaar", waarna Jan ook eens wat zou tooveren. En daar kwam wat voor den dag! Handen vol pepernooten vlogen in het rond en ge grabbeld dat er werd! Maar dat was slechts het begin van de tractatie! Er volgde nog heel watspeculaas, tabletten chocola de, bruidsuikers, taartjes, enz., terwijl ieder ook een kopje chocolade kreeg. Maar er werd ook nog- een spelletje vertoond: „Een wedstrijd in het schoonrijden voor paren op de ijsbaan/'. Dat was een feest! Eerst ging het in op tocht naar de baan, waar een baanveger met een wol len muts op en eeu paar dikke wanten aan de baan voegde. Voorop ging een muziekcorps onder leiding van „den beer Maas", die deftig de tamboers en mu zikanten dirigeerde, daarop volgde de jury met papier en potlood, vervolgens „de dames en heeren", die aan den wedstrijd deelnamen en daarachter het publiek, terwijl het geheel geëscorteerd werd door een. paar po- litie-agenten. Wat deden de „dames en heeren" hun best. Zoo'n wedstrijd ook onder de oogen van Sint Nicolaas! De goede oude man, die er zoo eerwaardig uitzag met zijn langen baard en witte baren vond al die spelletjes heel mooi, maar wilde oolc wel eens zien, wat de kinderen op school maakten. Daar was al op gerekend, want ieder had een doosje of kistje bij zich, waarin verschillende voorwerpen waren, die ze op school vervaardigd haddenpapieren mandjes, stoel tjes, tafeltjes, booten, vazen van klei, soldaten tentjes met een deurtje er in en een vlag er op, een verras sing voor moeder, bestaande uit een kalender enz., 't was een heele massa. En dat alles werd St.-Nicolaas heel gewichtig getoond en tot belooning vulde hij de mandjes met.bruidsuikers en beloofde hij ieder nog een geschenk. Daar moest echter de zwarte Jan, die den heelen avond den ouden man zoo trouw ter zijde had gestaan en zoo aardig met de kinderen had omgesprongen, weer bij te pas komen. Groote kisten werden uitge.- pnkt en wat daaruit kwam was boven verwachting en tooverde nog hoogere blosjes op de wangen en deed de oogjes nog- meer schitteren, 't Was me een vreug de. Elk meisje kreeg een poppenkamertje, of een doos met een ameublementje, elke jongen een grooten harlekijn, dien Jan zoo potsierlijk kon laten dansen, dat er een hoera opging. Bovendien werd er nog aan een aantal meisjes een liuedje uitgedeeld, dat met dankbaarheid werd ont vangen en beloofde Sint Nicolaas aan twee kleintjes 's nachts nog wat te zullen brengen, want toen hij in de stad kwam, hadden twee lieve, kleine jongens hem een mooi wollen schaap en een prentenboek ter hand gesteld! om aan kindertjes te geven, die zelf geen speelgoed hadden. Ten slotte werd den goedgeefschen man nog een afscheidslied toegezongen, dat evenals de andere door mej. M. Siezen op de piano werd begeleid. CONCERT „NIEUW LEVEN" met „ORPHEUS.' Diusdag 12 December a.s. zal, naar men ons schrijft, de zangvereeniging „Nieuw Leven met man nenkoor „Orpheus" haar eerste concert in dit seizoen geven. Deze uitvoering is uitsluitend! voor de kunst lievende leden, doch voorzoover de plaatsruimte het toelaat, zal er ook toegang zijn voor niet-leden. Be halve enkele nummers voor mannen- en. gemengd koor zal het programma bestaan uit „Der Rose Pilger- fahrt" van Schumann. De heer Philip Loots, toon kunstenaar te Haarlem, zal dit werkje begeleiden, ter wijl de sopraanpartij gezongen zal worden door mej. Angelique Bakker, concertzangeres te Amsterdam en de altpartij door mej. A. Zijp te Haarlem. Mej. G. M. M. C. Blom, eerelid der vereeniging, geeft een paar solo's voor piano. DROOGMAKING GEDEELTE ALKMAARDER MEER. De heeren jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo, J. F. Moens te Alkmaar, H. O. Th. Mann te Petten en mr. W. C. Bosman te Alkmaar hebben concessie aange vraagd tot drooglegging van een gedeelte van het Alkmaarder of Lange Meer en wel het oostelijk ge deelte, onder de gemeente Akersloot, groot ongeveer 170 II.A. De droogmaking betreft het gedeelte watervlakte, genaamd de Dieling, voor een groot deel omringd door den zoogenaamden strekdam, langs het Noordhol- landsch Kanaal, de kade langs het Koogerpolder-Ka naal en den noordelijken Ringdijk van den Westwou- der polder. Alleen zal noodig zijn aanleg van een dijk, die zich aansluit aan de westelijke punt van den Ringdijk van den Westwouderpolder en een strook grond, die aan den strekdam is gehecht. Aangenomen wordt, dat. na inkrimping van de op den bodem liggende sliblaag, het maaiveld1 een diepte ligging zal hebben van ongeveer 3.30 M. onder A. P., in verband daarmede het peil van den waterstand in den drooggelegden polder kan worden aangenomen op 4 M. onder A. P. In liet midden van den polder is een molentocht ontworpen, die het water naar het mo torgemaal zal moeten voeren om dit op het Koogcr- polderkanaal uit te slaan. Langs de zuidzijde van den Molentocht zou een landweg worden aangelegd en voor de gronden ten noorden van den Molentocht waarschijnlijk uitwegen over den strekdam langs het Noordhollandsch kanaal. Het in te dijken en droog te leggen meergedeelte zal de belangen van omliggende polders en die van de scheepvaart bevorderen en te gelijkertijd het in cul tuur brengen van vruchtbaren grond mogelijk maken. VOOGDIJRAAD. Bij Kon. Besluit van 29 November zijn met ingang van 1 dezer herbenoemd tot lid van den voogdijraad te Alkmaar de heeren A. Harmens, F. Sant en F. H. Ringers en mevrouw J. M. SchokkingBalt.esen Mid delbeek. VERBETERING. In de advertentie van den Heer Mauriee, voorko mende in ods no. van Donderdagavond, staat abusie velijk vermeld dat er Zondag a.s. van 1—2 uur „dan sen" zal zijn. Inplaats hiervan is bedoeld, dat de Heer Mauriee van 1 2 uur „spreekuur" houdt, waarin ge legenheid tot aanmelding voor deelname aan den cur sus zal zijn. VOETBAL. Alcmaria Victrix I zal morgen in Utrecht trachten revanche te nemen op Hercules over de 5—2 nederlaag alhier geleden. Als Hercules nog zonder Begeer speelt, heeft Alcmaria een goede kans. Echter alle zeilen hij. Holland zal hier in Alkmaar tegen Amstel spelen. Zij heeft ook nederlaag te wreken, o i. heeft Holland morgen een goede kans. Alcmaria II speelt tegen W. F. C. I. (Wormerveer). N.H. BOND TER BESCHERMING VAN DEN TREKHOND. In de gister gehouden hoofdhestuursvergadering van van Noord'-Hollandschen Bond ter bescherming" en veredeling van den trekhond, werd tot voorzitter be noemd de heer mr. K. A. Cohen Stuart, tot secretaris de heer J. Brands en tot penningmeester de heer G. II. Krak, allen alhier. DEMPING VAN DE SLOOT LANGS DE NLEUWPOORTSLAAN. Naar wij vernemen is door het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland! in beginsel besloten tot demping van do sloot Langs de Nieuwpoortslaan. Een definitief besluit zal worden genomen, zoodra is gebleken, dat de Gemeente Alkmaar bereid is te voldoen aan de voorwaarden betreffende de rioleering en de voldoende verbinding met het buitenwater in de Bleekersloot. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN DE UITWATE RENDE SLUIZEN IN KENNEMERLAND EN WE S T -ERIE S LAND Ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Januari 1912 van den heer Jhr. Mr. P. van Foreest als Dijkgraaf vau bovenge noemd college is de volgende voordracht opgemaakt 1. Jhr. Mr. P. van Foreest, lid) der 2e Kamer te Heilo. 2. K. Kaaskooper, Burgemeester van Oost huizen. 3. J. Wildschut, Burgemeester van Jisp, en ter voorziening wegens periodieke aftreding als Heemraad van den heer O. Sehoorl te Eenigenburg: 1. de heer O. Sehoorl te Eenigenburg. 2. de heer A. J. Peeck, Burgemeester te Sehoorl, 3. de heer A. Honig, fabrikant te Heemstede. DE NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Hedenmiddag is het bouwen van de nieuwe am bachtsschool naar de gewijzigde door de betrokken au toriteiten goedgekeurde plannen gegund1 aan de hee ren F. H. Ring'ers en Zn. alhier en R. K. Koppen en Zoon te Westgraf dijk, de laagste inschrijvers bij de aanbesteding. Tot onze bevreemding was men niet bereid ons de aannemingssom mede te deelen. Waarvoor die ge heimhouding bij een dergelijke zaak van openhaar be lang, waaraan toch vroeg of laat publiciteit wordt, ja moet worden, gegeven? AANSTEKEN DER LANTAARNS. Het aansteken der lantaarns van rijwielen, motor rijwielen en automobielen moet deze week ten 4.15 ure geschieden. AGENDA. ZONDAG: Zangvereeniging „Nieuwleven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor heeren, des middags1 12 uur, gebouw Diligentia. ZATERDAG Gymn.-Var. „de Halter," 89 uur, adspir. van 12 10 jaar; 910 uur voor leden van 10 jaar en ouder,- „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeling 45. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Jongens-afdeeling van 6 tot 12 jaar, van 56 uur. MAANDAG Gymn.-Ver. „de Halter," oefeningsavond, 78 uur, adspir. van 912 jaar; 0—10 uur adspir. van 12-16 jaar, „Gulden Vlies", ingang Lindegracht. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid", Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Heeren-afdeeling 01/*ÏO1/*. Danseurs us Gebrs. Crefeld, 810. Teekenavond „Kun»t zij on» doel", 7 uur, Nieuwe Doelen. DINSDAG. Dam- en sehaakolub, 8 uur, Voorwaarts. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 7V2 uur precies, hotel Proot. WOENSDAG. Mannenkoor „de Vereenigde Zangers (Dir. de h«er W. Hespe), 8 uur, Diligentia. Dansclub Alcmaria, 810 uur, societeitsmial, Har monie. Bond van Nederl. Onderwijzers, afd. Alkmaar, openbare vergadering, 71/2 uur, „Central." Alkmaarsche Esperantisten-Vereeniging Alkmaria Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8i/2 uur Allan. Strijk-orkest, repetitie 8Y2 uur, Nieuwe Doe len. Gymn.-Ver. „Turnlust," hoofdafd. mannen, 8V4 91/*. lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. Gymmv.-Ver. „de Halter," oefeuingsavoaid' 810 uur, leden van 16 jaar en ouder, Grilden Vliee, ingeng Lindegracht. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, hij Kolkman, Boteretraat. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesaf deeling 7Mj—SV2. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Heeren-afdeeling 9%-IOV2. Alkm. Schietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen Diligentia, 81 /2 uur. DONDERDAG. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, de Unie. Dauscursus Th. Groen Jr„ va* 7 e* 810 uur. Sociöteitezaal Harmonie. DE ITALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. Hoe het in Tripolis toegaat, bewijst de laatste brief van dr. Gottlob Adolf Krause in hot Tageblatt. Deze correspondent, aan wiens interessante overzichten wij herhaaldelijk het een en ander ontleenden, moest voor den chef van het Italiaansche persbureau verschijnen. Het onderhoud, dat veertig minuten duurde, had dit resultaat: „U schrijft in de toekomst voor Italië wei- willende berichten, of U wordt uitgezet." De chef handelde in opdracht van den gouverneur- generaal Caneva, sprak voortdurend in algemeenhe den, maar wist dingen te noemen, waaraan de corres pondent zich schuldig" gemaakt had. „Wij verlangen niet, dat, U ons complimenten maakt," zei de hij o.a. „maar wij willen, dat u neutraal, welwillend is," Italië had den oorlog moeten onder nemen, de oorlog was er nu eenmaal, eu berichten konden schade geven. De Duitschers hadden ook oorlog gevoerd en zij zouden in hetzelfde geval net zoo handelen als de Italianen. Mijn berichten, aldus do correspondent, hadden opzien verwekt en een die pen indruk gemaakt en in Italië kon men de openbare meening niet weerstaan. Wat mijn overtuigingen, mijn meeningen over feiten en toestanden betreft heb ik gezegd', dat dit een zaak van geweten was. Een wij ziging was niet mogelijk. Ik ben een tegenstander der tegenwoordige actie. Hij en de gouverneur zou den het jammer vinden, wanneer het tot een „schan daal" moet komen. Het. was in aller belang, dat de oorlog niet werd verlengd. Ik antwoordde dat ik daarop geen invloed had. „Toch, toch," zeide hij, en hij herhaalde: Uw berichten hebben een diepen indruk gemaakt. Het tot dusverre gevolgde principe, feiten waar- heidslievend te schilderen kan ik niet opgeven. Mijn overtuigingen en meeningen kan ik niet opgeven. Wat nu?" De toeval brengt me eeu ïtaliaansche courant met het volgende: continueremo ad) esprimere la nostra opinione suil' andamento della guerra come nostro diritto e dovere a sgravio di' coscienza ma senza alcuna pretesa di opposizione politica." („Wij zullen voortgaan, onze meening over den gang van den oorlog te uiten, zooals het ons. recht en onze plicht is; wij gehoorzamen daarbij slechts aan de stem van ons geweten, zonder politieke bijgediach- ten"). Houdt de correspondent zich hieraan, dan zal hij de Tripolitaansehe lucht niet langer inademen. Wat de toestand betreft, telegrammen, te Konstan- tinopel ontvangen, zeggen, dat er gebrek aan munitie in het Turksche kamp is. De correspondent van de Temps to Saloniki meldt, dat het centraal comité der Jong-Turken na een warme discussie op zijn vroeger# houding teruggekomen is en de beslissing genomen heeft, dat in liet- algemeen belang van handel en menschelijkheid Turkije een gunstig oor kon leenen aan mogelijke pogingen der bevriende mogendheden om tot den vrede te komen. Italië zendt nog steeds troepen naar het oorlogster- rein. De laatste gemobiliseerde troepen zijn onder weg, Men spreekt thans van een versterking der ca valerie. Berekend woi'dt dat de oorlogskosten voor Italië thans 2,5 millioan gulden per dag bedragen. Verder verluidt, dat de opmarscli naar het binnenland tegelijkertijd van Horns en Tripolis uit beginnen zal. PERZIë. De toestand wordt ernstig. Het tweede Russische ultimatum is afgewezen en dit beteekent strijd. Groot is de verbittering en ieder, die verdacht wordt, dat hij naar de Russische plannen den terug keer van den voormaligen shah heeft willen bevorde ren, loopt groot gevaar. Zoo is een oud-minister-pre- sident gedood en werd ook een oud-gouverneur ver moord. Vrijdag was er formeel oproer te Teheran en hoor de men er onophoudelijk schieten. Russische troepen moeten naar Teheran oprukken. In de New-Yorksche World publiceert de heer Shus- ter, de Amerikaan die de Perzische financiën zou ver beteren, een brief, waarin hij verklaart, dat Rusland van de internationale verwikkelingen partij wil trek ken. 0111 een einde te maken aan de zelfstandigheid van Perzië. De heer Shuster moet vallen, omdat liij Pci-zië niet verraden wil, heet het. CHINA. Door bemiddeling van den Britschen con sul in Hankau en den Britsehen gezant te Peking is er een wapenstilstand! voor den tijd! van drie dagen gesloten. Het plan is, te trachten', deze periode tot 15 dagen uit te breiden. Toch komt er nog een officieel telegram over een gevecht in Zuidi-Mantsjoerije, waarin de opstandelin gen de keizerlijken hebben verslagen, die verscheiden dooden hadden. De bevelhebber der keizerlijken werd gevangen genomen en onthoofd. De minister-president Joean tsjikai is. er op uit om de Mantsjoe-troepen te Peking te vervangen door zui ver Chinees'che regimenten. APACHEN IN DIENST. Bij een proces voor den krijgsraad te Rijssel tegen een, van geweldpleging tegen een meerdere beschul digden soldaat, wierp een als getuige gedagvaarde an dere soldaat, Beuzebock genaamd, den voorzittenden kolonel zijn kepi naar het hoofd' en uitte daarbij de grofste scheldwoorden. De kolonel beval onmiddellijk behandeling- van dit feit, met het gevolg dat Beuzebock ter dood veroor deeld werd. HERINNERINGS DAGEN. Zondag 3 December 1812. De Ylaamsche schrijver Hendrik Conscience te Antwerpen geboren. Hij over leed in 1883. 1902. De dichter Heinrich Landesmann (pseu doniem Ilieronymus Lorm) te Briinn overleden. Hij was in 1821 geboren. Eenige kernwoorden: „Het huwelijk is een hond! voor het leven en niet slechts tijdens het leven." „Niets te doen te hebben is een toestand, welke he mel of hel ka,n zijn, de meest zorgelooze verkwisting of het meest nijpende gebrek." „Bij zwakke naturen verhongert de liefde, als de ijdelheid geen voedsel krijgt." Maandag 4 December 1642. De staatsman kardi naal Armand Jean Dupless'is, hertog* van Richelieu te Parijs overleden. Hij was in 1585 geboren. 1795. De Engelsche schrijver Thomas Carlylo te, Ecelefechon geboren. Hij overleed' in 1881. Een kernwoord: Gelukkig hij, die het juiste beroep heeft gekozen, hij verlnnge geen ander geluk. Hij heeft zijn werk en levenstaak en kan zich er geheel aan wijden." „De geschiedenis is de groote leerbrief, die de vroe gere geslachten neergeschreven en aan de latere ver maakt hebben, is de boodschap in woord1 en geschrift, welke de geheele mensehheid aan den enkeling zendt, is het, verkeer, dat het verleden met het lieden „en het, elders met het hier verbindt." „Het is een grootsche, plechtige, bijna huivering wekkende gedachte voor ieder mensch, dat zijn aard- gche invloed, welke een begin gehad) heeft, nooit, ook al is hij de allergeringste onder ons door alle eeuwen heen een einde nemen zal.' Dinsdag 5 December 1791. Wolfgang Amadeus Mozart te Weenen overleden. Hij was in 1756 gebo ren. Een kernwoord: ..Geef mij het beste klavier in Europa, maar men- schen tot toehoorders, die niets verstaan of die niets willen verstaan en die niet met mij gevoelen, wat ik speel en ik zal het genot verliezen." 1825. De schrijfster Eugenie John (Marlitt.) te A'rnstadt geboren. Zij overleed' in 1887. 1870. De schrijver Alexander Dumas (de oude) té Puy overled'en. Hij was in 1802 geboren. Woensdag 6 December "1823. De taalonderzoeker en oriëntalist Max Muller te Dessau geboren. Hij overleed in 1903. Een kernwoord: „Alles wat prnctiseh is moet op theorie of geloof gegrond zijn." Donderdag 7 December. De componist Pietro Mascagni te JJvorno geboren. 1894. Ferdinand' de Lesseps, de stichter van het Suez-kanaal, overleden. Hij was in 1805 geboren, Vrijdag 8 December 1832. De Noorweegsehe dich ter Björnstjerne Björnson geboren. Ilij overleed in 1910. Zaterdag 9 December 1641. De Nederlandsche schilder Ant. van Dijk te Londen overleden. Hij was in 1599 geboren. 1717. De historicus Johan.n Winckelmann te Ston- dal geboren. Hij is, in 1768 overleden. Een kernwoord „De afschuw voor ledige ruimte vult vaak de wan den, en schilderijen, leeg van gedachten, moeten hef leege vervangen." HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van W. F. STOEL Jr., handelende onder de firma W. F. STOEL en ZOON, aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de werf „Nicolaas Witsen", door het maken van eene helling in het perceel Eilandswal, wijk C No. 12. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend tén raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 16 December e. k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. öedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 2 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. L. v. n. VEGT, 10. Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2