STADSNIEUWS. DE PRIJS DER MELK VERHOOGD. Uit schermerhorn. beginsel bestond op belastinggebied en op bet gebied ran sociale wetten heeft' die rechterzijde geen beginse len hetgeen herhaalde malen is gebleken. Verkeerd achtte spreker het om aan de arbeiders te verbieden om te wei-ken teneinde hen te beschermen tegen ex ploitatie van die werkgevers. 's Avonds om 8 uur werd! voortgegaan met die be handeling van de Justitie-begrooting. Aan de orde was art. 87 bis (bijdrage in die kosten van instellingen voor rechtsbijstand aan on- en min vermogenden). Na discussie werd besloten op aan vraag van dien beer Kooien over dit artikel te stem men. De voorzitter bepaalde de stemming op Woens dag a.s. na de panzie. Het wetsontwerp tot wijziging van het IVe hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1911 werd z. hl. st. aangenomen. Eveneens werden z. h. st. aangenomen de wetsont werpen tot naturalisatie van N. Persson en acht an deren. Aan de orde was daarna htet. wetsontwerp tot wijzi ging van de Beroepswet en van die wet van 24 Juli 1908. De artikelen van htet wetsontwerp werden z. h. st.. aangenomen, daarna het wetsontwerp. Z. h. st. werd vervolgens nog aangenomen het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van het IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1910. Aan de orde was daarna Hoofdstuk III (Buiten- landsche Zaken) van de Staatsbegrooting voor 1912 De algemeene beschouwingen werden geopend door den beer de Kanter, die ever dte Timor-quaestie sprak, evenals de heer Van Kar nebeek, di-e wees op de verdragen van Amerika met Engeland en Frankrijk en zeide dat zoolang er twijfel bestaat over de aanneming dezer traktaten in den Senaat te Washington, het gewenscht is die beslissing af te wachten, voor aleter er met het sluiten van diergelijke verdragen voortgang wordt gemaakt en dat ons arbi trage-verdrag met Amerika van 2 Mei 1898 nog vol doendte is. De heer S m e e n g e besprak de quaestie van het watergebrek in Drenthe. De heer Asch van Wijk betreurde het o.a., dat de minister aan België met een uitgebreid arbitrage-ver drag durft voorstellen aangezien België onlangs met Italië een beperkt verdrag sloot. Spr. kan zich haast niet denken, dat België tegen een meer uitgebreid verdrag zou zijn, gelijk wij met Italië sloten. Laat dte minister nog eens krachtige pogingen aanwenden om een dergelijk verdrag met België te sluiten; dan zou den die gesproken woorden daden en geen ijdel-e klan ken blijken. Om ruim 12 uut werd de vergadering gesloten. He denmorgen wordt voortgegaan met dte algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting. Mr. W. K. F. P. GRAAF VAN BYLANDT. Toen de voorzitter van de Tweede Kamer gister- namiddag omstreeks U/4 uur, dus vócr de opening vtjn de zitting, 's Lands vergaderzaal betrad, vond hij daar een groot aantal leden reeds vereenigd, om hem met zijn verjaardag geluk te wensehen. Namens de rechterzijde werd de heer Van Bylandt toegesproken door jhr. Van Nispen tot Sevenaer (Nij megen), tweeden voorzitter, en namens de linkerpar tijen door mr. Drucker, derden voorzitter. Beide heeren wenschten den 70-jarigen van gan seher harte geluk en brachten in de meest waardee- rende bewoordingen hulde aan zjjn onpartijdige lei ding, vertolkten de persoonlijke genegenheid, welke alle Kamerleden voor den heer Van Bylandt gevoelen, en hoopten, dat het hem nog lang gegeven mocht zjjn, zijne krachten beschikbaar te stellen om de ver gaderingen te presideeren. De regeering sloot zich bij de gelukwenschen en de hulde aan. Hartelijke toejuichingen onderstreepten de redevoe ringen. Graaf Van Bylandt sprak met een kort woord zijn dank uit voor de gelukwenschen en voor het prach tige bloemstuk, waarmede 99 Kamerleden hem op den dag van heden hadden verrast en gelukkig gemaakt. De president, zich de moeilijkheden van zijn ambt geenszins ontveinzende, hoopte intusschen ook zijner zijds, dat de krachten hem gegeven zouden blijven, op den voorzittersstoel die taak naar behooren en naar beste weten te kunnen blijven vervullen. Alle leden drukten daarna den heer Van Bylandt de hand. De journalisten van d© perstribune der Tweede Kamer hebben aan graaf Van Bylandt een gezamen- lijken telegrafischen gelukwensch gezonden op zijn zeventigsten verjaardag, waarvoor dte heer Van By landt hun schriftelijk zijn hartelijken dank betuigd heeft-. (Semeugd nieuws. OPIÜM-CONFEEEN TIE. De Internationale Opiumconferentie hield gistervoor middag halfelf na de openingszitting, haar eerste ver gadering in de Lairessezaal van het Grafelijke gebouw I in den Haag. Mededeeling werd gedaan dat de voorzitter der con ferentie, bisschop Ch. M. Brent, in antwoord op de huldebetuiging aan de Koningin een telegiam van H. M. had ontvangen, dat vertaald uit het Fransch, luidt j als volgt: Het verheugt mij de vertegenwoordigers der twaalf I Staten tot het houden der Internationale Conferentie betreffende de opium in Den Haag vereenigd te zien. U, Mijnheer de President, dankbetuigende voor de gevoelens waarvan u de tolk waart, spreek ik mijne beste wensehen uit voor het menschlievende doel dat de conferentie beoogt. (get.) WlLHELMINA. Voorts werd de heer C. Th. Terry, attaché bij het I gezantschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika alhier, als adjunct-secretaris toegevoegd aan het alge meen secretariaat. De conferentie hield zich daarna bezig met de be handeling van een reglement van orde voor haar ver gaderingen. Zjj bepaalde, dat haar bijeenkomsten niet openbaar zullen zijn, doch dat een comité zal worden benoemd dat zich zal belasten met de taak om van de voor naamste handelingen en besluiten der conferentie mede deeling aan de pers te verstrekken. TREURIG ONGELUK. De hieer H. Bouwhuis, koffiehuishouder te Meppel, ging Zondag per fiets een tochtje maken in de om streken van die plaats. T© Wanneperveen kwam hem een hollend paard, voor een wagen gespannen, achter op. Toen het hem had ingehaald, sprong het woeste dier boven op den fietsrijder. Zijn achterhoofd werd -geheel verbrijzeld en korten tijd daarna overleed de ongelukkige. WEER EEN BANKROET IN DE DIAMANT WERELD. Uit Antwerpen wordt aan „Het Volk" gemeld, dat de firma. G., aldaar, gister haar betalingen beeft ge staakt. Het passief zou ongeveer 140.000 frs bedragen. Een aantal Amsterdamsche handelaars in diamant zijn er, voor niet zeer hoog© bedragen, bij betrokken. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Na de weigering van den gemeenteraad van Am sterdam om aan de gehuwde onderwijzeres mevr. Lub-Kooiman ontslag te geven, hebben de gehuwde tijdelijke onderwijzeressen gehoopt, ook in gemeente dienst te worden gehandhaafd. B, en W. hebben thans echter besloten, geen ge huwde tijdelijke onderwijzeressen meer in dienst te nemen, al mogen zij, die nu een tijdelijke betrekking hebben, haar behouden tot zij eindigt. Het gemeente bestuur is tot dit besluit gekomen, door het groote getal onderwijzeressen, dat zich voor een tijdelijke betrekking heeft aangemeld. Van de lijst der sollici tanten zijn alle gehuwden geschrapt. KWIJTSCHELDING VAN GEVANGENISSTRAF. Naar men verneemt, is bij Kon. besluit aan den Haagschen tandmeester H. kwijtschelding verleend van het nog onvervuld gebleven gedeelte van de hem, wegens zedenmisdrijf, opgelegde gevangenisstraf van 6 jaren en zulks op grond van ernstige ongesteldheid. Dientengevolge is de veroordeelde in vrijheid gesteld. ONTSMETTING VAN ZANDVOOET. Een deskundige uit Haarlem is met 8 helpers bezig Zandvoort te ontsmetten. Alle hotels en pensions krijgen een beurt. Te Leeuwarden is, met ingang van 1 December j.l,, de prijs van de melk met 1 cent per liter verhoogd. ONGEWENSCHTE GASTEN. Zaterdagavond, terwijl de bewo-ners- afwezig waren, hebben dieven met behulp van een vatschen sleutel een woning aa.n de Nass-austraat t© Schiedam be zocht en daaruit een bedrag van 120 en ©enige gou den en zilveren voorwerpen ontvreemd. Toen de be woners terugkwamen, konden zij die voordeur niet open krijgen, doch door den achteruitgang binnen ge komen, zagen zij dat dieven aan het werk waren ge weest en dezen de grendel op de voordeur hadden ge daan, vermoedelijk om niet overvallen t-e worden. MOORD TE WAPSERVEEN. De rechtbank te Assen heeft gisteren A. K., be schuldigd van medeplichtigheid aan den moord op den timmerman Karsten te Wapserveen, elf jaar ge leden, vrijgesproken. De eisch was negen jaar. EEN INBREKERSBENDE. De inbrekersbende, die gedurende de laatste maan den te Amsterdam in hoofdzaak loert op particuliere huizen, waarvan de bewoners zich tijdelijk of voor enkele uren buitenshuis hebben begeven, blijkt nog altijd in volle actie. Berichtten we Zaterdag van een Vrijdagavond plaats gehad hebbende inbraak aan de Lijnbaansgracht, ge pleegd binnen het half uur waarin de bewoners niet in hun huis aanwezig waren werd eenige weken ge leden gewag gemaakt van ongenoode gasten, die her haalde malen en kort op elkaar zilveren en gouden sieraden kaapten uit huizenwaarvan de bewoners zich eveneens niet thuis bevonden, thans hebben boos doeners weer in de Frans van Mierisstraat hun slag gsslngen. Zaterdagavond hebben zij zich toegang verschaft tot het bovenhuis van peroeel 39 in die straat, waarvan de bewoner nogal dikwijls afwezig is. Zij hebben er nogal huisgehouden en een zilveren theeservies met zilveren lepels en vorken meegenomen. De politie onderzocht het geval, doch van dader of daders nog geen spoor, evenmin als van de andere inbraken, waarbij de dieven het hoofdzakelijk op gou den en zilveren voorwerpen hebben gemunt. De politie veronderstelt, dat de daders van de aeh tereenvolgende goud- en zilverdiefstallen behooren tot ééne bende, die gewaarschuwd wordt, wanneer hier of daar een slag kan worden geslagen. Daar zij eveneens van meening is, dat de gestolen voorwerpen niet in Amsterdam blijven, doch onmid dellijk naar elders ten verkoop worden getransporteerd, loert op het oogenblik de potitie van alle groote steden op personen, die op al te opvallende wijze tegenwoor dig in gouden en zilveren voorwerpen doen. („N. Ct») VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 27 November tot 2 Decem ber werden aan de afslagmarkt te Broek op Langen- dijk aangevoerd' 49700 bloemkool, 548000 roode kool, 292400 gele kool, 99300 witte kool, 1114 baal wortelen, 3055 baal uien, 3100 bieten en 1700 rammenas. Van de laadlpl'aats werden verzonden 225 wagonla dingen groenten. UIT WINKEL. Tot leden van het kiescollege voor dte Ned1. ILerv. Gemeente zijn bij dte op 3 December j.l. gehouden stemming, gekozen de heerenT. Beumkes, Jb. Dek ker, Hs. Dekker, J. Ilam, II. Jes, II. Joffer, P. Kooy- man Pz., J. Koomen1 Hzn., Jb. Kroon, T. Mantel, C. Meurs, J. Porte, A. do Riddter, P. Schaap, Jm. Schol lée, P. Strijker, P. Wit Czn en A. O. Wijdenes. UIT OUDE-NIEDORP. Zondag, na dte gewone Godsdienstoefening, zijn tot leden van het kiescollege benoemd de heeren: A. Wonder Pz., C. Over Klz., T. Hooiveld, P. Agenant, G. Liefhebber, H. Ilemfce, .Jb. PI uister, P. Schaap, D. Woncbsr, R. Groen, C. Keesman, A. v. Zoonen, II. Ivooij en O. Waterdrinker. UIT HARENKARSPEL. De boerenwoning met wei- en bouwland, samen groot 4.56.70 H.A., gelegen in- den' Speketer polder, eigen dom ran den heer A. Ruiter, door notaris Göttmer publiek geveild, is opgehouden op 8119. UIT BARSINGERHORN. Het bouwland, gelegen in de Moerbeek in den Hooglandspolder, samen groot 1.95.30 H.A., eigen dom -van de kinderen van M. Smit, door notaris" Gött mer geveild is gekocht door C. Kooij te N.-Niedorp voor 3187. AANKLACHT TEGEN EEN ONDERWIJZER. Op aanklacht der ouders is te Sloten (N.-H.) pro ces-verbaal opgemaakt tegen een onderwijzer, wegens mishandeling van een zijner leerlingen. TE COÖPERATIEVE BÓEREN-LEENBANK SCHOORL. In de Buitengewone Algemeene vergadering van de leden dezer instelling op Maandag 4 Dec. 1.1. ten huize van den hr. Timmerman alhier werdtotbestuurslidher- kozen de heer Jb. Kuijper Pz. en tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. Gutker, terwijl in dte plaats van wijlen dten heer J. van Essen tot lid van den R. T. werdl gekozen dte heer J. Duin Dz. Van die 98 le den der Bank waren 57 op de vergadering' tegenwoor dig. Maandagnamiddag vergaderd© de Raad' in voltalli ge zitting. Na opening en voorlezing der notulen werd mede deeling gedaan: Dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de rekening der gemeente over 1910 met een batig saldo van 708.563, alsmede het suppletoir kohier voor Hoofd. Omslag en belasting op de honden. I Ingekomen was een verzoek van dte commissie tot wering van schoolverzuim om een subsidie als tege moetkoming voor vtergaderingkostten enz. Burg. en Weth. stelden voor 15 te verleenen hetgeen alge meen werd goedgevonden. Van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren was ingekomen een schrijven om bij benoeming voor ad ministratieve betrekkingen te letten op bekwaamheid, doch geen onnoodige examens in te stellen. Voor ken nisgeving aangenomen. Medte was ingekomen een verzoek om subsidie van de muziekvereeniging „Polyphonia." Burg. en Weth. stelden voor hiervoor 25 te verlteenen, welk voorstel werd aangenomen. Op voorstel van den heer Govers werd aangenomen de subsidie te verleenen onder voorwaarde, dat het muziekgezelschap bij openbare feesten ham medewer king' verleent en in dfen zomer hoogstens 3 uitvoerin gen geeft op het schoolplein of op het plein voor het raadhuis. Daarna werd door Burg. en Weth. voorgesteld de jaarwedden van htet onderwijzend personeel met 50 te verhoogen en alzoo vast te stellen op 50 boven 't wettelijk minimum, welk voorstel met algemeene stemmen werdl aangenomen. Nog werd bepaald aan g-ehuwde onderwijzers boven 28 jaar 50 toe te kennen als1 vergoeding voor wo- ninghuur. Bij ziekte zal 6 maanden lang het volle traktement worden uitgekeerd, daarna C maanden het halve, waarna de jaarwedde na verloop van dien ter mijn vervalt. Aan gehuwdte onderwijzeressen zal bij bevalling een verlof worden verleend van 5 maanden, en wel 3 maanden vóór en 2 maaunden na d'e beval ling; de kosten van vervanging komen alsdan voor hare rekening, evenzoo bij militie- of landWeerplichti- ge onderwijzers. Een voorstel van Burg. eu Weth. tot vaststelling- der bedragen van schoolgelden en regeling- der inning werd mede met algemeene stemmen aangenomen. Voor 1 kind uit een gezin zal moteten worden be taald 40 ct. per maand; voor 2 kinderen 30 ct. per kind en voor 3 of meer kinderen uit een gezin 25 ct. per kind en per maand. Minvermogenden betalen de helft, terwijl onvermogenden zijn vrijgesteld. Daarna werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van Burg. en Weth., aangaande de hef fing van den Lloofd. Omslag. Dit voorstel luidde, dat het bedrag, waarmede die inkomsten zullen worden verminderd] voor noodzakelijk levensonderhoud met 100 zal wordten verhoogd en zal bedragen 350, en dat van het gedeelte, waarvan belasting verschuldigd is de aanslag progressief zal zijn. Hierna deelden Burg. en Weth. mede, dat wegens vertrek van den heer W. die Jong zij dezen hebben ont slagen van zijne verplichting, wat betreft de door hem gehuurde gemeentewoning, die door hem was gehuurd, tot 31 Dec. 1912, en dat zij dte woning hebben ver huurd aan den nieuwbenoemdten stationschef, den heer J. Klippel tegen denzelfden huurprijs. Werd alge meen goedgevonden. Daarna werd overgegaan tot dte benoeming' van een onderwijzer, waartoe met algemeene stemmen werd benoemd no. 1 der voordracht, dte heer S. Sijtstra te Doniaga (Fr.), (no. 2 der voordracht was dte heer H. Wilbrink t-e Heiloo), met ingang van 15 Dec. a.s. Tot gemeente-werkman werd wederom voor -een jaar benoemd de heer C. Dubbeld. Tot lid van htet burg. armbest. werd miet 6 stemmen en 1 blanco herbenoemd de hteer J. Dikker. Vervolgens werd goedgevonden van1 dte post onvoor ziene uitgaven af te schrijven een bedrag van 24.941 voor aankoop grond bij de Pastorie, van 13.415 voor uitgaven g-edaan ter voorziening in drinkwater en van 30.715 voor kosten1 voor onderzoek luchtgas-installa- tite. Een verzoek van dte hooistekers om hooger loon werd aangehouden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Govers inlichtingen omtrent het plaatsen van -een brandspuit te Stompeto- ren, waarop dte voorzitter antwoordde, dat waarschijn lijk dte gemeente O terteek in die buurtschap een spuit zal plaatsen met welke gemeente alsdan een overeen komst- kan worden aangegaan. De heer Helder wilde gaarne het onderwijzend per soneel eene vergoeding geven voor meerdere Werk zaamheden tijdens het verlof en de vacature van den heer W. cte Jong. Besloten werd dit in eene volgende vergadering te regelen. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 5 Dec. 2e klasse 2e lijst. No. 2767 20.000. No-s. 4224, 9262 en 20696 elk 1000. No-s. 10634 en 14263 elk 400. Nos. 6823 en 14191 elk 200. Nos. 9334 en 15873 elk 100. ge- SINTERKLAAS. Geen féést is zoozeer een feest voor kinderen en voor ouders als het feest van Sinterklaas. Daar is zooveel liefs en teeders in het- jaarlijks terugkeerende sprookje der werkelijkheid, zooveel moois en goeds ook, dat wij het ongaarne zouden willen missen. Ze ker, de vooruitstrewerighqid van dezen tijd wil, dat we van kinderen ouwe mannen en ouwe wijfjes moeten maken, dat we ze hun de illusie maar zoo spoedig mogelijk moeten ontnemen, het poëtische uit hun Ie-, ven moeten bannen door verstandsoverwegingen. Wij passen daarvoor. Wij vinden het Sinterklaasfeest veel te mooi en veel te goed1 om eraan te laten tornen, om twijfelzucht aan den grijzen bisschop uit het won dere Spanje te laten opwekken. De brave Sint heeft de eeuwen getrotseerd, wij zien hem vandaag nog net zooals de menschen in den tijd van Jan Steen hem zagen, we hopen,' dat, onze kindskinderen hem zoo zulten blijven zien. Iets is er wel veraindterd en dat juichen we van haite toe. Sint Nicolaas doet niets kwaads meer, doet louter goed, hü straft niet, hij be loont. Hij is het zinnebeeld geworden van de goeder tierenheid en van de verdraagzaamheid, die allq on deugendheden, alle tekortkomingen gaarne vergeeft. Ook daarom kunnen wij hem in dezen bij uitstek cri- tischen tijd' niet missen. En dan hij is de man van de weldaad. Hij stelt ons, ouderen, in de gele genheid1 kleine attenties te bewijzen op dezen avond van intieme gezelligheid. Hij biedt ons gelegenheid goed voor te gaan en goed' gevolgd te worden door de onzen. Zie, er hoeft niet veel van te worden gezegd, maar bet zal morgenochtend1 gebeuren, dat er klompjes staan, waaruit het hooi niet is weggehaald, omdat het paard1 van den go-eden Sint het niet had geroken, versleten klompjes, die akelig de kleintjes tegengrijnzen. Ouderen kunnen veel doen om de kleintjes over dit groote leed heen te helpen men denke daar vanavond maar eens aan. Doel} ook de welbedeelde kinderen kunnen hier goed werk doen. Zij kregen veel anderen niets. Waarom zouden zij van hun schatten niet iets weggeven? Wij lazen jaren geleden van een Engelsche vereeniging, van rijkere kinderen welke de armere steed's hielpen en bijston den. Veel voelen we voor dit voogdjespelen niet, maar de naam der vereeniging vinden we mooi gevon den, immers zij heet© Sunbeams. Zonnestralen in derdaad die kunnen onze kleintjes morgen toovefen 'op zoo menig gelaat! Den weg daartoe? Wel als alle kindertjes, die door dten goeden Sint goed werden be deeld eens een kleinigheid meenamen naar hun school. De onderwijzers en onderwijzeressen zullen ongetwij feld dan wel willen zorgen, dat deze geschenken, deze daden van offervaardigheid, deze uitingen van me degevoelen aan de goede adressen komen. De ouders di-e kun kinderen aansporen aldus te handelen doen ongetwijfeld -een goed werk! Vertellen we nu van wat er heden in de stad schiedde. Sinterklaas had hier te Alkmaar dit jaar een be zoek méér te brengen dan vorige malen: ook in de nog nieuwe Fröbelschool had men hem genoodigd en welwillend als hij is, had hij gaarne aan die uitnoodi- ging gevolg gegeven. Al om negen uur vanochtend zaten de kleintjes den goeden Sint te wachten, een liedje- zingend vol blij vertrouwen en af en toe 'eens rondkijkend in bet- schoolvertrek, dat voor dteze gele genheid in een feestlokaal was herschapen. Hun kleine handjes hadden braaf meegeholpen om het vertrek te versieren. Kleurige vlaggetjes hadden ze gemaakt en die hingen nu in groot© bonte slingers boven hun hoofdjes. Fraaie versieringen' van ver gulde pijnappels en papier van allerlei kleur, brachten daartusschen een aardige afwisseling. Een prachtige eerezetel was er gemaakt, waar de Sint straks na zijn vermoeiende reis zou kunnen uitrusten. Geheimzin nige tentjes van vlagged-oek stonden er langs den wand. Eindelijk, eindelijk kwam de langverwachte gast met, zijn knecht, door louter vreugdeuitroepen ontvan gen. Vriendelijk sprak hij de kleintjes met sympa thieke stem toe, maar tot ongedwongenheid behoefde hij dte kleuters niet aan te sporen.zij waren beele- maal niet bang noch voor Sinterklaas noch voor zwar te Piet en hun mondjes stonden niet stil om te vertel len waar het hart vol vain was: die had1 vanmorgen dit in zijn schoentje gtekregen, die. kwam bedanken voor hetgeen hij gisteravond had' ontvangen. Sinterklaas vond het prettig, dat de kinderen zoo lief en vrij wa ren en menig ouder zal teruggedacht hebben aan zijn of haar jeugd, toen kettinggerammel en allerlei schrik en vrees aanjagende dingen die kinderen deden beven voor St. Nicolaas1 en vooral voor dién zwarten knecht, toen pepennooten vermalen ondeugende kindertjes wa ren, enz. enz. Hij stelde voor zijn verjaardag eens prettig te vieren en toen de knecht mop-pen te grabbe len gooide, kwamen dte kleuters recht los. Die aar dige Piet had' heel veel papieren centen en daar moch ten ze nu mee bij de tentjes rondgaan in het ver trek toch was een kleinte kinderkennis gebouwd. Hier konden ze draaien en kregen ze een borstplaatje of een chocoladelepel, daar moesten ze ballen gooien om een leuke kop of een bloem met iets lekkers er in te krijgen, ginds gingen ze met een magneetje visscheu om een mute, elders mochten ze ballen werpen door een met papier beplakten hoepel, middenin draaide snel een hoepel rond' met allerlei verrassingen, waar naar ze mochten grijpen, daar in den hoek moesten ze geblinddoekt een papieren ezel aan den wand zijn staart aanspelden en als ze het niet te slecht deden, dan kregen ze een prachtigen koek met 'n leuk plaat je van suiker, dien- ze heel mooi vonden al wisten ze dan ook niet, d'at hij Kiinstlerlebekuchen heet. Al leraardigst vermaakten dte kleintjes zich en druk hadden de vriendelijke dames het, die als verkoopsters fungeerden. Keek mem goed toe, dan merkte men al hee-1 gauw dat een kinderhand' met- een kleinigheid ge vuld is -maar ook, dat er met vaardige hand van een kleinigheid veel te maken is. Wat waren er bijv. van gloeikous-doosjes aardige poppetjes gemaakt en hoe duidelijk t-oondten dteze voorwerpjes weer, dat ge woonlijk weggeworpen materiaal nog uitstekend ge bruikt kan worden en den kinderen nog veel genoegen kan verschaffen mits ze maar geleerd' hebben er mee om te g'aan! Sinterklaas was erg vriendelijk voor dte' kinderen, had voor iedler een woordje, luisterde graag naar hun blij gesnap en ging, toen er chocolade geschonken werd, ook in den kring zitten, hetgeen die kleintjes wat prettig vonden. .Graag zongen ze dan ook af en toe versjes voor den kindervriend', wanneer de juf frouw dit voorstelde. Groot was de pret toen in het donker gemaakte speellokaal een tooverlantaarn werd vertoond en telkens wanneer er grappige plaatjes op het doek kwamen, gierden ze het uit van pleizier. En toten het eindelijk tegen twaalven l'iep en Sinterklaas die het vandaag zoo verbazend druk had, weer weg moest, gingen ze niet naar huis, voordat ze nog een prachtig stuk speelgoed' hadden meegekregen. Het was voor de kinderen een heerlijke morgen. En voor de ouders zeker niet minder. Ze genoten met de kleintjes mee en konden tevens nog eens weer met ei gen oogen ziet wat de- kindermomdjes zeker zoo vaak zulten hebben verhaald d'at de meisjes en jon getjes op deze school steeds aardig worden bezigge houden, d'at er een prettige, ongedivongen geest heerscht en dat juffrouw Bakker er veel slag van en lu.st toe heeft om den kleuters aangenaam bezig te houden, en hen al spelend aardige liedjes maar ook nog heel wat meer te teeren. Wat was het vanmiddag tegen eenen weer druk op den Voormeer. Daar stonden onder het goede geleide van onderwijzers en onderwijzeressen, die in deze da gen zoo prettig en zoo vruchtbaar samenwerken, een driehonderdvijftigtal kleintjes, de 3 laagste klassen van de kostelooze gemeentescholen te wachten en daarnevens was een breede muur van andere kinderen en groote menschen opgesteld, welke tot over de Bier kade strekte. Vol verwachting klopte inderdaad het hart dier kleintjes, dë oogjes tuurden in de verte tot dat daar eindelijk het signaal klonk, dat de komst van de boot uit Spanje aankondigde. Dit signaal werd onmiddellijk gevolgd door de vreugdeklanken, waarmede het uit honderden kelen werd begroet. En hoe nader de boot kwam, hoe veel- vuldiger het geroep van „daar komt ie." Eindelijk kon men den Sint zijn paard en zijn knecht onder scheiden. Statig zwenkte dte boot, vriendelijk boog de goede Sint, wiens kostbaar gewaad flikkerde en schit terde in de zon, en dte knecht, die boven op de dekka- juit was geklommen, spoord'e de jeugd tot juichen aan, wees veelbelovend op zij-n we-lgevukten zak en haalde een prentenboek voor den d'ag, waarmede hij luid zwaaide. Een nieuw gejuich brak er loS toen de Sint aan wal stapte en dra te paard een kleinen ommetockt naar Diligentia deed. Langzamerhand kwamen de kinderen het feestlo kaal binnen, waar hun spoedig een plaatsje was toege wezen. De heer J. J. Kooij zeide toen dat men weer aan St.-Nicolaas had gevraagd om hier op zijn verjaardag een paar prettige uurtjes door te brengen. St.-Nicolaas had een grooten brief geschreven met een massa vragen over de vlijt, het gedrag, de beleefdheid van de kindertjes en daarop had men gelukkig kunnen antwoorden, dat bijna allen dit jaar best hadden op gepast. En toen was er weer een brief gekomen en nu „hoera, hoera, St.-Nicolaas", riepen de kinderen en al dra klonk het van alle kanten Piet, pietpietpiet pietpietpiet Op zjjn paard kwam de Sint binnen, de kinderen zongen het versje „Nu zijn we o zoo blij St. Nicolaas dankte hiervoor met indrukwekkende stem, terwijl de roodbepluimde schimmel zijn bellen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2