DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 MAANDAG il DECEMBER. No 291 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Zinc*- GROENLOOPEN. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. ALKMAARSCHE COURANT PDA VljP BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad! van Alkmaar Hos. 358 en 359 zijn opge nomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 29 November j.l., waarbij zijn vastgesteld: lo. eene verordening, houdende bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken in de gemeente Alkmaar, (Gemeenteblad No. 358). 2o. eene verordening, regelende de inrichting der go- meente-politie (Gemeenteblad No. 359). Welke verordeningen, heden afgekondigd) geduren de drie maanden ter gemetente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar in afdruk tegen betaling- van 0.10 zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 5 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. ALKMAAR, 11 December. De Italianen hebben in Tripolis de eerste maal sinds hun landing een belangrijk militair succes be haald. Zij hebben na bloedigen strijd de oase Ain Zara bezet. De Turken hebben openlijk bekend, dat zij ditmaal voor de overmacht van den vijand moesten terugwijken. Nieuwe gebeurtenissen hebben er na dien op het oorlogsterrein niet plaats gehad. De oor log is echter hiermede nog niet geëindigd. Zelfs beet het, dat de Turken nog' eens een ernstige poging wil len doen om Tripolis te heroveren, en dat het Turk- sche hoofdkwartier thans het besluit genomen heeft, over te gaan tot een beslissende opmarsch tegen de Italianen. Via Tunis en Egypte zouden tien stukken belegeringsgeschut zijn aangekomen, welke tegen de Italiaansche oorlogsschepen en verdedigingswerken zullen worden opgesteld. Maar al zijn deze berichten over groote plannen onjuist, de Italianen zijn nog lang niet waar ze willen en moeten wezen. Achter de oase ligt heuvelland, daarachter het steile ongeveer 600 a 800 meter hooge plateau Dzjebel, dat naar het zuiden toe in de zandwoestijn reikt. Daar zullen be slissende slagen moeten vallen en daar zijn de Turken en Arabieren in een zeer gunstige positie zoodat er een geweldige overmacht noodig'. zal zijn om hen te doen bukken. In Barka, te Derma en Bengbasi hebben de Italia nen minder succes dan in Tripolis, immers ze zijn er nog in hun kustplaatsen opgesloten en vooral Derna schijnt nauw te zijn ingesloten door de Turken onder Enver hei. Het vraagstuk der Dardanellen Werd weer druk be sproken. Volgens internationale verdragen is de zeeëngte gevormd door Dardanellen en Bosporus niet toegankelijk voor oorlogsschepen, tenzij de sultan in bijzondere gevallen toestemming verleent. Ruslands vloot in de Zwarte zee is. dientengevolge vrij ^vel op gesloten en het Tsarenrijk heeft van de moeielijkheden der Port© getracht partij te trekken, door voor zijn oorlogsvloot vrije doorvaart door de Dardanellen te eischen. Het zou dan Turkije een schadeloosstelling willen geven in Noord-Perzië. Engeland en Frankrijk zouden geen bezwaar maken en alleen zou Turkije het hoofd moeten bieden aan het verzet, dat van Oosten rijk en Duitschland te verwachten viel. Turkije "moet evenwel in afwijzenden zin hebben geantwoord. Na tuurlijk is hiermede de zaak nog niet afgeloopen. Inmiddels vreest Turkije nog altijd een actie van Italië tegen de zee-engte, zoodat deze streek in staat van verdediging is gebracht. Rusland1, dat tegenwoordig wel erg roerig is, is druk bezig Perzië te veroveren, al beweert het dan ook, dat het geen grondgebied wil en dat de militaire maatregelen slechts van voorloopigen aard zijn. Het heeft nu reed® gedaan weteu te krijgen, dat Perzië, zoo de Russische troepen niet blijven waar ze zijn, Rusland den oorlog zal verklaren. Zoo'n vaart zal liet wel niet loopen - Perzië alleen is veel te zwak om iets uit te richten en Engeland en Duitschland heb ben er belang bij Rusland niet tegen te werken. In China heerscht op het oogenblik een soort wa penstilstand1. De opstandelingen, die Nanking ver overd hebben schijnen geneigd' met de tegenwoordig# machthebbers-, die reeds het afschaffen van den staart hebben toegestaan en bereid zijn ook andere hervor mingen in. te voeren, vrede te sluiten. De vredes-onderhandelingen tusschen de keizerlij ken en d'e revolutionairen duren dan ook voort. Gene raal Li heeft bij Joean-sjikai een hartstochtelijk be roep gedaan om tot vrede te komen, opdat dergelijke gruwelijke bloedbaden ouder de Ckineezen, die man- nen van één bloed zijn, zich niet herhalen. Tangsjaoji is naar Woe-tsjang vertrokken met vol ledige bevoegdheid, hem door Joeansjikai verleend, om met de opstandelingen te onderhandelen. De re- geeri-ng verwacht, dat dte opstandelingen een beperkte monarchie zullen aanvaarden 'en is bereid in een schikking te treden. Aan de vreemde gezantschappen gelooft men, dat het einde van den opstand in het vooruitzicht is. Intusscben vindeu er nog steeds bloedige botsingen plaats. De wapenstilstand is echter vijftien dagen verlengd. Er is een Cbineesche nationale partij opgericht, welke gedurende de crisis- de gematigde republikeinen en dien constitutioneel© monarchisten vereenigen wil. Of uit de revolutionnaire woelingen een herboren China te voorschijn zal komen staat echter nog zeer te bezien. Een afbrokkeling van het rijk Noorde lijk Mongolië heeft zich reeds onafhankelijk gemaakt! en meerdere afhankelijkheid van vreemde mogend heden, kon terf slotte wel eens het ©enige gevolg' van den opstand tegen de mantsjoe-dyn-astie blijken te zijn. Het vooropstellen van de gebeurtenissen in de an dere werelddieelen bewijst, reeds dat er in Europa wei nig belangrijks plaats vond. De Eransch-Spaansche onderhandelingen zijn begonnen. De Eransch-e ge zant heeft den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken het ontwerp van het verdrag ov-er Ma rokko overhandigd. De Spaansch-e minister-president, de heer. Canalejas, heeft gezegd, dat het verdrag wel den 7den Januari geteekend zou zijn, daar men het in beginsel over alles eens was. De bespreking van de Eransch-Duitscbe overeen komst in bet. Eransche parlement zal nu spoedig wor den gehouden. Verwacht was dat de Duitsche regee ring eerst na- afloop van deze bespreking den rijksdag zou ontbinden. Intusscben is de fonneele ontbinding reeds .Vrijdag geproclameerd, en zijn de verkiezingen voor den nieuwen- rijksdag definitief vastgesteld op 12 Januari. In den strijd! tegen den weemoed van het centrum is de nu ontbonden Rijksdag in 1907 gekozen en thans is het Centrum machtiger dan het ooit is geweest! Onder blauw-zwarte vlag is voortdurend gekoerst. Zal het na 12 Januari anders worden? Niet onwaar schijnlijk komt er een breede baan rood in de vlag! VREDE VOOR RECHT. Binnenkort zal vanwege het hoofdbestuur vau den Algemeenen Nederlandschen Bond Vrede door Recht te 's-Gravenhage een groote openbare bijeenkomst worden gehouden, waaawan het doel zal zijn, opnieuw het onrechtvaardige, het onmenschelijka en het eco nomisch en sociaal zoozeer ongewenschtte van eiken oorlog, die een andere is dan een oorlog ter verdedi ging van onafhankelijkheid, in het licht te stellen. Het hoofdbestuur meent, dat meer dan ooit op het oogenblik zulk een uiting van verzet' tegen den oorlog noodzakelijk is-; het bedoelt niet rechtstreeks te pro- t-esteeren tegen den Italiaansch-Turkschen oorlog, die in zekeren zin slechts een van de talrijke, gevallen is, waartegen de vredebonden moeten te velde trekken; maar het bedoelt aan de hand van dit actueele voor beeld opnieuw te doen hooren-, wat tegen den oorlog in het algemeen door onze moderne beschaving is aan te voeren, en hoezeer juist daardoor aller samenwer king noodig is om den oorlog in de toekomst onmoge lijk te maken. In deze vergadering zal de oorlog' worden bezien van algemeen standpunt in verband met de internationale staatkunde, van volkenrechtelijk standpunt, van eco nomisch en van sociaal-ethisch standpunt. Reeds hebben vier mannen van naam zich bereid verklaard, als spreker op te treden. (üemengd nieuws. Is het Centr. goed ingelicht, -dan zal het Veterinaire studentencorps te Utrecht eerstdaags een vergadering beleggen, waarin men zal trachten te komen tot af schaffing van het groenloopen. KAARS- OF ELECTRISOHE VERLICHTING. Kort geleden besloot het kerkbestuur der Port. Israëlietische Gemeente te Amsterdam de kaarsver lichting in de synagoge door electrisch licht te ver vangen. Daartegen werd opgekomen, uit. artistieke overwegingen en op grond van brandgevaar. Thans wordt er, namens vele l'edeoi der kerk, op ge wezen, dat volgens de architecten de -electrischo ver lichting kan wordeu aangebracht, zonder dat van brandgevaar sprake is; dat een kerk geen museum is; dat men thans bij het lezen (bidden) gedwongen is een gebogen houding, aau te nemen; datj de kaarsverlich ting in het geheel van hout opgetrokken gebouw veel grooter brandgevaar oplevert en ook de jassen en hoe den bederft. Op deze en andere gronden zouden vele leden, die geregeld de synagoge bezoeken, het zeer toejuichen als d© eiectrischa verlichting tot stand kwam. EEN MTSSIONAIREN ARTS. De deputaten van de Gereformeerde kerken in Fries land tot de zending onder de heidenen en Mohamme danen, hebben besloten gelden bijeen te brengen voor de uitzending van een missionairen arts. Voorts wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van oprichting van een hospitaal op het zendingster rein (Keboemen.) MISGESTAPT. Toen de stoomboot Maasnymph I, van Rotterdam naar Brielle, Zaterdagnamiddag te Niteuwesluis had aangelegd en alweer in beweging was, waren >er nog twee personen aan boord', die aldaar hadden willen afstappen. Een hunner, vermoedelijk een man uit Hardinxveld', trachtte, ofschoon door een matroos daartegen nog gewaarschuwd, van de boot op den wal te springenhij sprong mis en is verdronken. Het per soneel van de stoomboot, die stopte, heeft tevergeefs getracht, den drenkeling, door hem reddingboeien toe te werpen, te redden. INBRAAK. Bij Koewacht, op Belgisch grondgebied, hebben gis ternacht twee personen ingebroken bij een alleenwo nend rentenier. De man werd gebonden en mishan deld. Al het geldi is meegenomen. De daders zijn on bekend. AANHOUDINGEN. Te Rotterdam zijn aangehouden drie bekende scheepsdieven en -een opkooper, verdacht van diefstal van 12 zakken suiker uit een lichterschip, liggend te Vlaardingen, 6 zakken waren reed® Zaterdag in beslag genomen. Op de 6 andere is bij een opkooper in de Herderinnestraat aldaar de hand' gelegd. Alle zijn naar Vlaardingen overgebracht. VERHOOGING PREDIKANT S- TRACTEMENT. Do kerkvoogden te Borculoo zullen in antwoord op de haar door het Prov. College van Toezicht, op het beheer der kerkelijke goederen in Gelderla&d gestelde vragen antwoorden, dat het hun onmogelijk is, hoe zeer zij ook de billijkheid ervan inzien, tot vea'hooging van het predikantstraktement over te gaan tenzij in schrijvingen op het grootboek op soliede hypotheken kunnen worden geplaatst. EEN VERGISSING. Een bekend straattype, te Amsterdam, dat lucifers vent, had Zaterdag een „gelukkie." Het medelijden van een Duitschei' werd, doordat de man een arm mist, opgewekt en deze gooi-de hem een 2V2 ceint-stuk toe, dat gretig werd opgeraapt. 's Avonds was de lucifersverkooper echter ongewoon in de olie en „hij riekte sterk naar den drank," zooals de politie-term luidt. Zijn vrienden peinsden er zwaar over hoe hij in zul ke gelukkige omstandigheden was gekomen, doch kwa men er niet achter. Maar de Duitschier wist 's avonds het mysterie op te lossen, toen hij een blik in zijn por- temonnaie wierp. "Want hij moest -daarbij concludee- ren, dat hij den één-armigei^ bedelaar geen 2^2 cent stuk, doch een goudtientje had gegeven. Een jacht op 't tileintje begon, doch dit was reeds versmolten in zilver, koper en.jenever. De venter zal aan den bewus-ten dag blijven denken als aan een héél gelukkigen, de gulle Duitscher als aan een zeer ongelukkigen. De Haarlemsche justitie heeft op last van hooger- hand een instructie gehouden in de zaak van burge meester Elias, vau Zaandam, -die voor het bezoek aan den Tsaar in verband! met de -aanbieding van het standbeeld! voer Tsaar Peter, op- den pas van zijn min derjarigen zoon invulde, dat deze meerderjarig was. GEWEIGERD VERLOF. In „Het Utrechtsch Dagblad" wordt, naar aanlei ding van de weigering der directie van de Staatsspoor om aan den heer P. van der- Linden extra-verlof te v-erleenen tot bijwoning der raadszittingen, medege deeld, „dat hetzelfde onlangs is gebeurd met een hoofdambtenaar der S.S., chef van een der werkplaat sen der maatschappij. D'eze ambtenaar, bekend om z'n groote kunde en uitgebreid© technische kennis, was door de liberale Utrechtsche kiezersv-ereeniging gepolst over 't aannemen van een caindidatuur voor den gemeenteraad. De aangezochte was- hiertoe be reid en vroeg aan den directeur-generaal verlof om in de gelegenheid te worden gesteld, de zittingen van dein Raad! bij te wonen. Ook aan dezen hoofdambte naar werd dit Verlof geweigerd; de candidaat der Utrechtsche Kiezers vereen i ging meende als gevolg daarvan het raadslidmaatschap niet naar behooren te kunnen behartigen en bedankte toen voor een defini tieve caindidaatstelling. We kunnen, daaraan toevoegen, schrijft -de Tel., dat deze weigering' betrof den heer G. J. F. van Krij- bergh-e de Coningh, chef van dte bovenbouwwerkplaats te Utrecht, Zijn wij goed ingelicht, dan wordt aan den heer Dufour wel extra-verlof tot bijwoning der raadszittingen verleend, omdat deze vergunning een besluit is van den vorigen directeur-generaal en de tegenwoordige functionairia dit besluit niet ongedaan wil maken. TREURIG. Te Veenendaal wisten drie kleine kinderen, van wie het oudste 5 jaar, -een kan met petorleum machtig te worden. De inhoud! werd- in dte kachel geworpen met het gevolg, dat door de uitslaande vlam het oudste kind zulk© brandwonden kreeg, dat men voor het be houd van het leven vreest. De twee andere kinderen kregen eveneens zeer ernstige brandwonden. De Va der was naar zijn werk, terwijl de moeder zich eenige oogenblikken had verwijderd. ONTSLAGNAME. In de hoofdredactie van het Algemeen Nederl. Stu denten-Weekblad Minerva is een niet-corpslid opgeno men. Naar aanleiding van diens- eerst© stuk heeft de praeses van de hoofdredactie ontslag genomen. UIT WIERINOERWAARD. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard (toez.) de heer M. W. J. v. Linschotlen, cand'. t© Lei den. UIT GRAPT. Alhier vergaderde dte Grafter IJsclub ten huize van deu heer V. Visser. Aanwezig waren 18 leden. De voorzitter opende met een woord van leedwezen, wat betreft de slechte opkomst en de vele ingekomen bedankjes, waarna de notulen werden gelezen en on veranderd goedgekeurd-. De rekening' en verantwoording wees over 1910/'ll een batig saldo van 34.72 aan, waardoor het totale saldo tot 92.52 steeg. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. Hartog en P. Roelofsen werden met nagenoeg algemeens stemmen herkozen. Op voorstel van 't bestuur werd met 11 tegen 7 stemmen bes-loten de brochure „Eerst© hulp bij onge lukken" aan t'e schaffen. Met 10 tegen 8 stemmen be sloot men elk lid een exemplaar uit te reiken. De bode werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den heer L. Bruin Pz. werd met algemeene stemmen besloten den eventueel aan te stellen baanvegers een uurloon van 15 ©ent uit te be talen. Nog werd een voorstel: „dezen winter geeru ijsfeest" met 13 tegen 5 stemmen aangenomen, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sloot. UIT HE1LO. In het café „de Nachtegaal" van den heer IJ. Blok ker werd de vergadering gehouden der leden van da afdeeling „Heilo" van de Noordhollandsche IJsveree- niging in het Noorderkwartier. Aanwezig waren 10 leden. Na, opening der bijeenkomst door den voorzitter, den heer J. J. Beerda, werd door dezen, wegens ont stentenis van den secretaris, het jaarverslag 1910/'ll, als vervolg van de op 21 October j.l. bij den heer T. Helder gehouden bijeenkomst, voorgelezen, zoomede het verslag van de op 11 December 1910 te Zaandam gehouden algemeen© vergadering. De heer Deeke-ns wilde in het verslag nog gaarne opgenomen zien, dat „de penningmeester de gelden had geboekt, voor zoo ver hij die ontvangen had." De rekening over 1910 kwam daarna aan de orde. Deze werd door de aan gewezen leden, de heer-en J. B-akker en M. vau Steeg, nagezien, -accoord bevonden en, in dank voor het ge houden beer, vastgesteld, dienovereenkomstig. Over het innen der contributie ontstond- nogal gedachten- wrijving. Na re- en dupliek kwam men tot het besluit alleen contributie te heffen, als er ijs komt. De kaar ten zulleni voor het berijden de banen worden gezon den en anders medio Januari De aftredend© be stuursleden, de heeren J. H. van Straaten Sr., N. Apeldoorn en J. Ruiter, werden met algemeene stem men herbenoemd. Zij namen in dank voor het in hen gesteld© vertrouwen, hunne benoeming weder aan. Tot afgevaardigden naar dte algemeene vergadering, te houden te Amsterdam in „Krasnapolsky" werden benoemd de heeren jhr. mr. P. van For eest en J. Mul der. Tot plaatsvervangers de heeren J. Bakker en M. van Steeg. Was het reisgeld! vroeger bepaald op 2.50 per persoon, thans zou dit 3 bedragen. Bij de gewone rondvraag werd den voorzitter ver zocht om den heer Jhr. mr. P. van Foreest te spreken over het te vroeg rijdien op de vijvers van „Nijenburg." De grooten volgen al zeer spoedig -dte kleinen, waar door dezen d'ë dupe zouden kunnen worden van hun vermakelijkheid. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. UIT OBDAM. Bij de vierjaarlijksche verpachting van de landerij en, toebehoorende aan de Algemeene Armen, werd 3200 meer besteed dan bij den vorigen vierjaarlijk- schen termijn. Een gedeelte is ditmaal verhuurd als bouwland en dit verduidelijkt die aanmerkelijke ver hooging eenigszins. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende d-e week van 4 tot 9 December zijn aan gevoerd aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk 62060 bloemkool, 348200 roode kool, 193000 gele kool, 91500 witte kool, 615 baal wortelen, 2897 baal uien, 1350 K.G. schorseneer, 4300 rammenas en 2000 rapen. Van de laadplaats werden veirzonden 205 wagons of in 't geheel 4898 wagons groenten. UIT SINT-PANCRAS. Dag-el ks worden nog groote hoeveelheden kool aau de markt te Broek op Langendijk gebracht, waardoor aldaar voor den tijd van het jaar een ong-ekende druk te heerscht.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1