TÏFSS IE uwsT sü 1 iTSlTï E i>. Dr KUYPER EN DE MINISTER DE WAAL MALEFIJT. De Standaard bevat het volgende „Ingezonden Stuk": 1 L iJSYlUÊiiiïi Hooggeachte Heer en Vriend1, Het was mij oorzaak van geen geringe vreugde, dat, toen Vrijdagmiddag de Voorzitter der Tweede Kamer de beraadslaging over het persoonlijk feit voor gesloten verklaarde, alle misverstand tusschen het Kabinet en mij nit den) weg was geruimd Juist daarom echter kam ik u niet zeggen, hoe 't mij grieft, dat men thans weer een beleedigi'ng poogde te distil- leere.il uit wat geheel omgekeerd strekte om den zoen te bezegelen. Ilc herhaal u daarom hier gaarne, wat ik in de Kamer betuigde, dat het mij leed was, de uit drukking „gekwetst" te hebben gebezigd, die u blijk baar smart had veroorzaakt, en dat ik ze daarom vol gaarne terugnam. Kou ik dit nu maar oven zoo doen met de woorden waaruit men nu weer gif zoog, maar dat kan ik niet, omdat hiermede een onmisbare scha kel uit de verzoening zou uitvallen. Het zou mij te ver leiden, zoo ik dit in dit schrijven toelichtte. Het is daarom heter, dat ik het gansehe incident, zoodra dk tijd vrij krijg, eens. in een afzonderlijk vlugschrift bespreek. Althans eer het win terreces voorbij ie, hoop ik u een daartoe strekkende brochure te kunnen aan bieden, en dit wel onder den titel, dien g'ij mij zelf inspireevdet: „Afschuwelijk misverstand. Ware ik, toen dr. De Visser, na den heer Patijn sprak, nog iïi de Kamer geweest, zoo zou ik terstond geriposteerd hebben; maar ik moest weg, en kou niet .vermoeden, dat dr. De Visser, of wie ook, nog op de zaak zou terug komen, daar de Voorzitter het per soonlijk feit reeds gesloten had. Zonder in iets de banden van politieke kameraad1- echap in den strijd voor de u en mij heilige beginselen losser te laten worden, blijf ik gaarne geheel de uwe, KUYPER. 's-Gravenhage, 9 December 1911. Aan Zijne Excellentie den Heer J. H. de Waal Malefijt Minister van Koloniën. UIT HEER-HUGOWAARD. In de gehouden vergadering der afdeeling van Het Witte Kruis bleek uit de begrooting voor 1912, welke goedgekeurd werd, dat deze in1 ontvangsten en uitga ven beliep 550, waarbij onder de ontvangsten 150 gld. saldo van het vorige jaar en 15.50 gld. onvoorzie ne onder de uitgaven, Besloten werd gebruik te maken van het a.anbod van den heer J. Louwe alhier om van hem ijs te be trekken, indien dit moet dienen voor uitwendig ge bruik. De behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemeens vergadering, 19 dezer te Amsterdam te houden, gaf aanleiding tot heel wat discussie. Het resultaat der besprekingen was, dat aan de afgevaardigden werd opgedragen te stemmen tegen aankoop van het aangeboden terrein van den heer Peeck te Schoor! voor het te bouwen sanatorium. Overigens werd vrij mandaat verstrekt. Tof. afgevaardigden we.rden gekozen de heeren Jc. Beerse en A. Wonder Az,, tot plaatsvervangers de heeren P. Scholten en D. de Boer. Bij de ronddraag kwam ter sprake de treurige toe stand van vele arbeiderswoningen, wat aanleiding gaf tot de vraag: Kan het gewenscht geacht worden, dat de afdeeling het initiatief neme, tot het uitschrij ven eener vergadering, ten doel hebbende hier een bouwvereeniging te stichten? Na langdurige discussie werd besloten, voorloopig niet verder to gaan, dan het benoemen eener commis sie van onderzoek, welke dan in: de eerstkomende ver gadering advies zal kunnen geven en, zoo gewenscht. bepaalde voorstellen) in deze richting zal kunnen doen. Gekozen werden, de heeren dr. Post, P. Scholten en Jac. Beersen, die de opdracht aanvaardden. Door den heer P. Scholten werd gevraagd1 of door het gemeentbestuur niet werd besloten tot verbetering der z. g. oude school, zoodat voor een daar wanende patiënte een zieken wagentje kon worden gebruikt. In derdaad bleek daartoe besloten te zijn; door het be stuur zal daaraan nog eens worden herinnerd. De heer D. de Boei- deelde mede, dat hij wegens vertrek tegen, het volgend voorjaar zijn functie van penningmeester zal moeten neerleggen. VRIJZINNIGE CONCENTRATIE. Naar het „Vrijzinnig Weekblad voor Rott. en O." verneemt, hebben dezer dagen een aanzienlijk getal (meer dan 130) leden van de Vrijzinnige Kiesvereeni- ging 's-Gravenhage", ongeveer 20 leden van de Haag- sche afdeeling van den Vrijzinnigen Democratischen Bond en meer dan het reglementair vereischte getal leden van de afd. van den B nd van Vrij-liberalen i;; de residentie, aan de besturen van die vereeniging of afdeelingen (gelijktijdig en in gelijkluidenden vorm) het volgende voorstel toegezonden „De algemeene vergadering van de Nieuwe Vrijzin nige kiesvereeniging 's-Gravenhage (respectievelijk van de afd. van den bond van vrije-liberalen en van de afd. van den vrijzinnig-democratischen bond te 's-Gravenhage, overtuigd dat het, ook met het oog op de kracht der aaneengesloten coalitie van partijen der rechterzijde, hoogst gewenscht is, dat het bij de onderling ver deelde partijen van vrijzinnige riehting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kome, noodigt het bestuur uit stappen te doen, die kun nen leiden tot een overleg met de vrijzinnige zuster verenigingen hier ter stede, waardoor een samen werken bij de eerstvolgende verkiezingen voor gemeente, Staten en Kamer mogelijk wordt, en om over dit overleg ten spoedigste, liefst in de eerstvolgende vergadering, verslag uit te brengen." „DE KOMMENSAAL." Gehoord voor het Zaandamsche standbeeld van Tsaar Peter: De boerin uit NoordHIolland: „Wat stelt den dien voor De boer idem, haar man: „Tsaar Peter, die uit Rusland hier zooveul als kommeusaal lag." (Hbld.) KARDINAAL VAN ROSSUM. Ofschoon er nog volstrekt geen vaste plannen zijn gemaakt en dius nog absoluut niets met zekerheid1 kan vermeld worden, bestaat er toch zeer groot© kans, dat ons land het volgende jaar de eer zal ontvangen van het bezoek van kardinaal Van Rossum. Zijn ge boortestad Zwolle zal dan niet vergeten worden. (Tijd'.) DE MOORD TE STANDDAARBUITEN. De instructie inzake den moord met beroovingt ge pleegd op mej. B. Knook, te Sfanddaarbuiten, is ge sloten. De stukken ziju in handen gesteld van des kundigen, die: een onderzoek naar de geestvermogens van den bekl. zullen instellens MEINEED. Wegens meineed' in een strooperszaak, gistermor gen voor het kantongerecht te Hoogeveen, is gisterna middag gevangelijk naar Assen gebracht H. L., te Ruinen. BANKBILJET TERUGONTVANGEN. Mej. S., uit de Weesperstraat te Amsterdam,, die on langs het ongeluk had onder oude papieren een bank biljet, van 25 gld. in de brandende kachel te werpen en dat te laat bemerkte, heeft van de Nederlandsche Bank, waarheen) zij de asch ter onderzoek opzond, een nieuw bankbiljet terugontvangen met den raad1 voor taan wat voorzichtiger te zijn. ROODVONK. Meldden we eenige dagen geleden, dat de Katholie ke jongens- en meisjesscholen te Purmerend wegens roodvonk zijn gesloten, thans zijn er ook 'n drietal gevallen geconstateerd bij leerlingen van de openbare school van U. L. O. aldaar. Dientengevolge is niet alleen genoemde school, doch zijn ook de beide ancjere openbare scholen (bur gerschool en kostelooze school) voorloopig tot Woens dag a.s. gesloten. (Tel.) DE TWEEDE HLLLËRROECKAVOND. De tweede Hullebroeck-avond! voor onze aboiuné's in de Harmonie zal morgenavond precies 8 uur be ginnen. Wij leggen den nadruk op het woordje pre cies en noodigen de bezoekers uit om 8 uur aanwezig te zijn. Wie later komt brengt den zanger-toondjpli- ter, het publiek en ten slotte ook zich zelf in een onaangename positie, Tenzeerste raden we aan zich een boekje met de liederen van den heer Hullehroeck aan te schaffen - het is niet duur en het verhoogt in niet geringe mate het genot van den avond. Hoe meer dames en heeren den tekst der liederen voor zich hebben, hoe beter ze kunnen meezingen, hoe gezelliger de avond zal zijn! Tekstboekjes en liederen met pianobegeleiding zullen in de zaal verkrijgbaar zijn. Tenslotte zij nog even gezegd, dat het veAodpp is in de zaal te rooken. EEN PREMIE' VOOR ONZE ABONNé's- De directeur van onze courant is er in geslaagd aan onze lezers een zeer zeldzame aanbieding van boe ken te kunnen verschaffen, zoowel' op romantisch, historisch-romantisch als humoristisch gebied' van ze,er bekende schrijfsters en schrijvers. Tegen betaling van slechts 10 cents in de veertien dagen zal aan ons bureau voor iedereu abonné ver krijgbaar zijn een aflevering, groot 96 pagina's druk, in omslag gelegd1, zoodat bij niemand de afleveringen verloren gaan, Er zullen jaarlijks 26 afleveringen van 96 pagina's verschijnen, zoodat men voor slechts 2-60 2496 pa gina's of ruim 12 boekdoelen lectuur ontvangt. Men verbindt zich voor een geheelen jaargang. De afwerking is zeer net, het papier goed1, druk duidelijk* terwijl het omslag in twee kleuren ver schijnt. Als eerste werk zal worden uitgegeven „De laatste dagen van Pompeji" van Bulwer Lytton. Wij noemen verder: De graaf de Monte Christo (A. Dumas), Waterloo (Erckman-Chatrian),Jörn Uhl (O. Frenssen), Voorbijgaande schepen in donke ren nacht- (Beatrice Harraden), Drie man in een boot (J. K. Jerome), Gösta Berling (Selma Lager- löf), Harten van Goud (Jan Mac Laren), Alleen op Ide wereld) (H. Malot), Tom Sawyer (Mark Twain), Quo Vadis (Sienkiewicz), Herinneringen uit de loopbaan van een Indisch officier enz. enz. Bij het nummer van morgen zal een prospectus, tevens inteekenbiljet, over deze aanbieding yerschij- nen, waarin nadere gegevens zijn vermeld. VROUWENKIESRECHT. De afdeeling Alkmaar van den Boud voor Vrouwen kiesrecht hield gisteravond in „Diligentia" een open bare vergadering, waarin de heer D. de Clereq de vraag behandelde: „Welk belang heeft de vrouw bij bet kiesrecht?" De slecht bezochte vergadering werd door mej. A. Weber geopend, waarna, de spreker zijne rede begon met te verklaren, dat de beantwoording van deze vraag' niet alleen betreft het belang der vrouwen, doch ook dat der mannen. Uitvoerig ging spreker de ge schiedenis na er o. a. op wijzende, dat het in) den tijd der Romeinen reeds als een) tyrannie werd beschouwd dat men wel belasting moest betalen, doch geen zeg gingskracht in het bestuur had. De wijsgeer Cato vreesde de overbeersching door de vrouw van den man, indien) eerstgenoemde het kies recht zou verkrijgen. Spr. wees vervolgens op de lan den waarin) het vrouwenkiesrecht reeds werkt en noemde het een van zelf sprekende billijkheid dat be stuur en regeering moeten gesteld zijn in de handen van vrouw en man. Waar de wetten worden gemaakt, wordt thans, zoo vervolgde spr. het meest rekening gehouden met de toestanden dergenen die die wetten maken, zooals voor de bezittende klasse, het minst echter met den toestand der vrouwen. Het druiseht in tegen ieder gevoel van recht en billijkheid dat de vrouw zicli moet onderwerpen aan wetten en bepalingen ontworpen geheel buiten haar omo, door welk systeem de vrouw wordt genegeerd en te kort gedaan wordt a.an haar lidLzijn der gemeen schappelijke samenleving. Een ieder moet zijn best doen het voortbestaan blij ven van de uitschakeling der vrouw in de maatschap pelijke samenleving op te beffen, het kiesrecht moet verleend woTden aan een ieder lid der maatschappij, zoowel aan vrouw als aan man. Onzinnig is de bewering, diat de wouw te dom is om te stemmen. In Zwitserland bijv. maken de vrou wen meer varf het kiesrecht gebruik dan de mannen, omdat, zij gebruik willen maken van de gelegenheid om verkeerde toestanden door de mannen geschapen, te doen verbeteren; trouwens1 waar de vrouw het kies recht heeft is steeds gebleken dat door haar daarvan, een goed-practisch gebruik is gemaakt. Niet alleen verwachtte spr. veel verbetering door het verleenen van kiesrecht aan de vrouwen, maar ook aan al de leden der minder bedeelde klasse Tal van voorbeelden werden aangehaald als zaken, die door de vrouwen veel beter kunnen behandeld en beoordeeld worden dan door de mannen. Na een korte pauze wees spr. op de bestrijding door jhr. mr. de Ruijs vam Beerenbroeck van het verleenen van het kiesrecht aan de vrouw. Zeer kras vond spr. in die bestrijding de veronderstelling dat bij invoering van het vrouwenkiesrecht de maatschappij ten gronde zal gaan. De gevolgen van het vrouwenkiesrecht in Colorado en andere Amerikaansche staten wer den als voorbeelden aangehaald ter logenstraffing van deze bewering. Een telegram uit Australië aan de voorstanders van de invoering vair het kiesrecht in Engeland toon de d'e gunstige werking op ieder gebied van het leven van het bezit van het kiesrecht door de vrouw. De strijd der suffragettes in Engeland veroordeelde spr. niet, omdat zij door nood tot dien strijd gedwon gen zijn, wel mag men z. i. verklaren den vorm van den strijd vinden we Hollanders vreemd en onverde digbaar, doch men moet om een goed oordeel over dien strijd te vellen weten dat hij reeds meer dan 40 jaren duurt. Ten slotte vestigde spreker de aandacht op de kracht die thans in ieder laud van de vrouw uitgaat, genoegzaam is reeds gebleken dat de vrouwen tot veel meer in staat zijn dan door de tegenstanders van het vrouwenkiesrecht wordt verondersteld (zij zijn o. a. advocaten, artsen, doctoren in verschillende weten schappelijke faculteiten, functionarissen in allerlei staats- of andere betrekkingen enz.). De eenige reden om de vrouw van het kiesrecht uit te sluiten is de handhaving van d'e groote onbillijk heid welke die in den tegenwoordigen vorm van het kiesrecht is gelegen. Spr. noemde het een ieders plicht al het mogelijke te doen om daarin verbetering' te brengen. (Applaus). Mej. Weber bedankte den spreker en d© aanwezigen, waarna de vergadering door haar werd gesloten. DE POST. Vanwege de afdeeling Alkmaar van den Nederland- schen Bond „de Post" trad Zondagmiddag in1 het café van den heer Kramer aan het Waagplein alhier op de lieer II. te Kolsté ter bespreking van het onderwerp „Dure tijden." De zeer goed bezochte vergadering werd geopend door den heer J. Nelis met een woord van welkom aan de aanwezigen, waaronder enkele dames. Spr. be treurde dat het Tweede Kamerlid' voor dit district niet aanwezig was. Vervolgens werd de aanleiding dezer vergadering- uiteengezet, waarbij bleek dat de salarisverhooging van 1905 zoo goed als een wassen neus mocht heeten. Wijzende op het initiatief van vele particulieren, die de loonen met het oog op de dure tijden verhoog den, hoopte de voorzitter, dat bij de a.s. behandeling' der Sjaatsbegirooting hoofdstuk IX een algemeene loonverhooging ;aan de ambtenaren der Posterijen zal worden toegekend. Hiermede werd de vergadering voor geopend ver klaard, waarna de heer H. ten Kolsté, algemeen secre taris van den Boud „de Post" het woord verkreeg. Deze betoogde dat het loon diat de staat zijn ambte naren geeft mondjesmaat is en niet een enkel duwtje in den vorm van stijging der levensmiddelen kan ver dragen. Met de stijging der levensmiddelen in 1805 ko®. mep met 99 evenveel doen als thans met 115 en der brandstoffen, heeft die der loonen geen gelijken tred gehouden. Een gezin' met 7 kinde ren heeft voor noodzakelijk levensonderhoud noodig 16, het loon bedraagt in een bepaalt geval onder de ze omstandigheden 15, een gezin met een kind 10.48, tprmjl de man 10.50 verdient. Een feit noemde spr. het, dat yelén steeds in uniform loopen, omdat zij niet in staat zijn een burgerpiak te knopen. Is er geen gelegenheid er iets bij te verdienen, dan helpt vooral in de groote steden „Oome Jan." öeen wondpr, dat er ontevredenheid) heerseht, te meer daft1 de amb tenaar bij belastingen, onderwijs1 aan kinderen, ver pleging in ziekenhuis etc. altijd in slechter conditie verkeert dan een particfllie?» wiens inkomsten niet zop nauwkeurig bekend zijn, Uitvoerig stond spr. stil bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer, welke leidden tot het regeerings- voorstel om voor eens een toeslag te geven van 20. Hij verwachtte dat deze toeslag zou worden gegeven op salarissen beneden' 1200. De Bond) had een adres gezondep, waarin ook andere wenschen waren kenbaar gemaakt. Vervolgens ging spr. de voorgenomen salarisverbe tering na, waarvoor is uitgetrokken 154000. Hieruit bleek dat men thans op 't kantoor Alkmaar bij 22 dienstjaren, wanneer men op 't maximum staat, gemiddeld verdient 729 en volgens het nieuwe voorstel bij 18 dienstjaren (wanneer het maximum is bereikt) 747.50, zoodat dit slechts een vermeerde ring geeft van 18.50 en een vier jaar vroegere ein- fdiging der pensioenstorting. Is de bond dankbaar voor deze regeling, hij kan zich niet vereenigen met een dankbetuiging zooals de yer- eeniging „Plicht door recht" aan de regeering zond. Hij is het ook niet eens met den minister, wanneer deze veronderstelt dat bij deze regeling het kleine ambtenaarspersoneel voor langen tijd tevreden zal zijn. Spr. keurde ten sterkste af die verklaring van den minister in de memorie yan antwoord dat de fooien zouden kunnen dienen om d'e pensioensbijdragen te storten. Hij verklaarde met nadruk dat het fooien,stelsel de wereld uit moet, daar liet voor den ambtenaar te ver nederend is, (Ja ja geroep en applaus). Breedvoerig beschreef spr. d© fouten die er direct of indirect voor ambtenaar en staat aan het fooien- stelsel zijn verbonden, ('t moet weg, 't moet weg, werd er uit de zaal geroepen). Spr. wees er vervolgens op dat het weduwen- en weezen-pensioen thans tien millioen in kas heeft en dat eerst de onderwijzer en binnenkort de gemeente ambtenaar vermoedelijk er weer van zullen deelen en genieten. Breedvoerig besprak hij de aan den minister ge zonden motie van het Comité der Samenwerkende Or ganisaties van Post-, Telegraaf- en Telephoonpe»so- neel, „erkennende het goede wat is neergelegd in de voorgestelde bezoldigingsverbeteringen, met name ge noemd voor klerken, schrijvers, telefonisten, hulptele grafisten, hulptelefonisten en hulpboekhouders; met leedwezen kennis genomen hebbende, dat niet allen categorieën eene salarisverhooging zal worden gegeven, waardoor het maximum salaris na 18 dienst jaren wordt bereikt; stemt nie.t in met het denkbeeld van toelagpn, ge baseerd op het aantal kinderen blijft een,e algemeene en afdoende tract©mentsver- betering voor allen noodzakelijk achten. Waar 12 organisaties het petitionnement steunden, betreurde spr. dat de R. K. bond St. Petrus hierin niet meeging en de vorengenoemde motie bestreed. Spr. toekende onder applaus tegen dit optreden pro test aan. Krachtig spoorde spr. aan op flinke samenwerking, op eerlijke actie, daar men er zeker van kan zijn dat de regeering ongevraagd de positie niet zal verbete ren. Het organisatie-leven van die postambtenaarswereld is zeer nood'ig, omdat er nog vele dingen zijn die ver anderd moeten worden ter verbetering van den maat- schappelijken toestand door een afdoende algemeene salarisregeling van het geheele personeel (Applaus). De vergadering nam daarna een motie aan, inhou dende een sterke afkeuring van het optreden van den Bond St. Petrus. Enkele heeren stelden in verband met het gesproke ne nog eenige vragen aan den spr., die door dezen werden beantwoord, waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze, werd gesloten. V. O. K. Z. O. S. Zaterdag' a.s. zal voor de vereeniging V. O. K. Z. O. S. in „die Unie" optreden de heer commandant Darget, ritmeester der cavalerie' op non-activiteit, ridder van het legioen van eer, die een lezing zal hou den over bovennatuurlijke fotografie. Deze lezing zal worden toegelicht door meer dan honderd lichtbeelden van de fotografie van den fluïde-stroom, van de ge dachte, van de zintuigen en' van de ziekten. Verder gekleurde platen van den fluïde-stroom, menschelijk© radio-activiteit en van geesten. De heer Darget zal over hetzelfde onderwerp deze week een lezing houden in den Haag en heeft zich bij uitzon dering bereid verklaard ook in een kleinere plaats op te treden. Ook voor niet-leden is de lezing toegan kelijk. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 4 tot 9 December zijn in het Bad huis van het Witte Kruis genomen 55 kuipbaden. 72 regenbaden le klas, 126 regenbaden 2e_klas, te samen 253 baden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Willem O., Hoorndoor schuld toebrengen van lichamelijk letsel, vrijgesproken. Maarten E., Berkhout, door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel, 2 maanden gevangenisstraf. Jacob W., Nieuwe Niedorp, vervoer van vee door besmettelijke ziekte aangetast, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van de som ge]d&( welke het vee had opgebracht. Andries W., Dirkshorn, idem, f 1, hoete, subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de som. gelds, welke het vee had opgebracht. Willem M-, Obdam, mishandeling, f 8 boete subs. 5 dagen hechtenis. Cornelis K., zwervend, heleediging, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Cornelis de H., Wervershoof, strooperij, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Jan K., Anna Paulowna, beleediging, f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. AGENDA. DINSDAG. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. Openbare uitvoering van Nieuw Leven en Orpheus, 8 uur, Harmonie. WOENSDAG. Kinderkoor, van 4x/26 uur, Harmonie. Vereenigde Zangers repetitie half acht, Café Central S. D. A. P. en A. B. B. Lezing van den heer L, Hoejenbos, 8 uur, Diligentia. Hullebroeck-avond van de Alkmaarache Courant, 8 uur, Harmonie. Alkmaarsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmaria Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 81/2 uur Alkm. Strijk-orkest, repetitie 87a uur, Nieuwe Doe len. Gymnv.-Ver. „d® Halter," oefening* avond 810 uur, leden van 16 jaar en ouder, Gulden VIie», ingang Lindegracht. Dansclub Alom aria, 810 uur, societeitsaaal, Har monie. Gymn.-Ver. „Turulust," hoofdafd. mannen, 8V4— 97^ lokaal Rijks Jlooger® Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstraat. DE ITALIAANSCH-TURKSCHE OORLOO. Het te Konstantinopel verschijnende bladi de Jeni Qazetta maakte melding van een gerucht, dat Frank rijk tusschenbeid© zou komen tot het verkrijgen van een wapenstilstand tusschen Turkije en Italië. Het blad is overtuigd, dat de Por,te het voorstel, dat PP 't oogenblik nadeelig moet geacht worden year Tur kije, verwerpen zal, De ministerraad heeft tot krachtige maatregelen besloten om een einde te maken aan de, aanslagen te gen de Armeniërs in de Armenische provincies. Het Engelsche oorlogsschip Diana is op de ree- de van Kanea (Kreta) aangekomen1, om d© belangen van de Europeanen tegenover de opstandelingen' te beschermen en het vertrek van de afgevaardigden naar Athene te voorkomen. De beschermende mogendheden hebben aan de Boy-1 te verklaard, dat zij het een schending van den status quo zouden achten, wanneer Kretenzer afgevaardig den naar Athene gezonden werden, en zij de noodzake lijke maatregelen zouden treffen om den status quo te handhaven. RUSLAND. De Rijksdoema; heeft een wetsontwerp (betreffende het stedelijke zelfbestuur in Polen) aan genomen, waarin alle van de zijde der stedelijke be sturen met regeeringsovei'hedeu te wisselen schrifte lijke stukken in de Russische taal zijn te stellen- Mondelinge uiteenzettingen in de stadsdoema's of in de stedelijke, besturen kunnen in de Russische of in de Poolsche taal geschieden. De voorzitter van de stadsdoema moet de vergadering in het Russisch lei den. PORTUGAL. De Humanité beweert, dat de jongste pogingen tot herstel der monarchie gesteund werden niet alleen door die Portugeesche aanhangers van koning Manuel en don Miguel, maar ook door de Pransche royalisten, de omgeving van den Duitschen Keizer misschien door den Keizer zelf de Deut sche katholieke partij, koning Alfonso en de Spaan- sche monarchisten. Omtrent de rol, die elk dezer in de samenzwering heeft gespeeld, zullen in volgende artikelen nadere mededeelingen worden gedaan. CHINA. In antwoord op een telegram van Hwan- sang, den vroegeren aanvoerder der rebellen, die aan Joean Sji Kai het presidentschap der republiek aan bood, wanneer deze de zijde der opstandelingen wilde kiezein, verklaarde Joean Sji Kai, dat de buitenland- sche regeeringen een republiek nooit zouden erkennen. BIJ HET SCHAATSENRIJDEN VERDRONKEN. In Schocken (provincie Posen) vielen zes jongens van zes tot veertien jaar bij het schaatsenrijden door het ijs. De oudste wist zich te redden, de vijf ande ren verdronken. DE CLUB VAN LIET BLOEDIGE OOR. Een1 Parijsch naaistertje ontving dezer dagen een pakket, voorzien van de initialen van haar man, die op reis was. Toen ze het opende, vond ze in een lu cifersdoosje een menschen-oor en een briefje waarbij zij door de club van bet bloedige oor werd uitgenoo- digd dan en dan daar en da,ar te komen. Kwam ze niet, dan bewees de inhoud van het pakje haar, wat haar te wachten stond. Zij ging naar het politiebureau waar men haar kalmeerde. Men neemt aan, dat een grappenmaker( 1) het oor van een lijk gesneden heeft. Litatste Berichten. DE ZAAK—VAN EIJCK. AMSTERDAM, 12 Dec. De eisch tegen1 Van Eijck luidde 1 jaar en 4 maanden. DE DURBAR IN DELHI. AMSTERDAM, 12 Dec. Bij de durbar is 15 milli oen rupees geschonken voor instellingen ter herden king van de durbar, is gratie verleend aan1 verschillen de gevangenen en een extra uitkeering gedaan aan lagere militairen en civiele ambtenaren'. VERGAAN. AMSTERDAM, 12 Dec. Van Terschelling wordt bericht, dat thans zeker d'e vermiste Embder logger 40 is vergaan met 8 Terschellingers, waaronder een schipper en een stuurman uit Amsterdam. TRAMONGELUK. LISSABON, 11 Dec. Door onhandigheid van het personeel ontspoorde gisteren te Porto een electrische tramtwee wagons vielen in de Douro. Zestien per sonen werden gedood, 30 gewond. EEN NIEUWE INFANTA. MADRID. 12 Dec. De koningin van Spanje is van een dochter bevallen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2