"stadsnieuws. BUITENLAND. AANSTEKEN DER LANTAARNS. voerd, zal dte exploitatie ongetwijfeld nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Bij de afdeeling posterijen bepleitte de heer Hels dingen lotsverbetering voor het lagere personeel. Hedenavond! 8 uur voortzetting der Waterstaatsbe- grooting. Morgenochtend half elf voortzetting van de begrooting Binnenlandsche Zaken. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De heer Ter Laan kwam op tegen een voor stel van den voorzitter, om de positieverbetering der officieren nog voor het uiteengaan der Kamer te be handelen. De heer Thomson waarschuwde tegen verwer ping van bedoeld voorstel. De bij het voorstel gevoeg de nota moet evenwel later behandeld worden. De heer Duyma.er van Twist steunde ook het voorstel. De voorzitter verdedigde het voorstel, dat werd aangenomen met 5ö tegen 15 stemmen. De heer Lieftinck stelde voor, hoofdstuk VI te behandelen vóór hoofdstuk VIII. De heer Duymaer van Twist verzette zich tegen dit voorstel. De Marinebegrooting kwam de laatste jaren steeds vóór de Oorlogsbegrooting. De heer Roodhuyzen bestreed den heer Van Twist. In de Oorlogsbegrooting zit veel minder dan in de Marinebegrooting. De heer Nolens wilde zonder voldoende reden niet afwijken van het voorstel des voorzitters. De heer Thomson wilde ook behandeling van hoofdstuk VI vóór VIII. Het voorstel-Lieftinck werd verworpen met 35 te gen 29 stemmen. HET NIEUWE LID DER REKENKAMER. H. M. de Koningin zal a.s. Zaterdag, des voormid dags 10 uur, den minister van financiën, mr. Kolk man, ontvangen, te wiens overstaan dan tevens het nieuwbenoemde lid' van de Algemeene Rekenkamer, de heer Rechlien Morra, tot het afleggen van den ambts eed in handen van H. M. zal worden toegelaten. Gemengd nieuws. EEN NATUURVERSCHIJNSEL? Gistermorgen te ruim half zes zagen werklieden op den Stammerdijk onder Weespercarspel een vurige, lichtgevende bol, die ziich van het Westen naar het Oosten bewoog. De bol had een diameter van om streeks 25 c.M.na ongeveer 10 seconden begon hij op en neer te bewegen en spatte uiteen. AANBESTEDING. Het Prov. bestuur van Noord-Holland besteede gis teren aan het onderhoud der wegen in Noord-Holland over de jaren 1912/14. Raming per jaar: le perceel 23.000, 2e perceel 12.000, 3e perceel 10.000, 4e perceel 10.000, 5e perceel 7000. Laagste inschrijver voor het le perceel: Van Har pen, Amersfoort 23.200 2e perc.H. T. van Essen, Halfweg', 10.7873e perc.C. Oldenburg, 's1 Hage, ■t 9390; 4e perc. V. Ph. Braun en Zn., Beverwijk, 9530; 5e perc.: T. v. d. Sterre, Amsterdam, 7069. EEN QUAESTIE, IN DEN NEDERLANDS CHEN BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Naar wij vernemen heeft de heer F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken bedankt alsi voorzitter en lid van het Dagelijksch Bestuur van den Bond. Drie anderen leden van het- Dagelijksch Bestuur: mr. C. van Rappard, W O. van Hoogenhuijze en Jasper Warner hebben eveneens gemeend hun functie te moeten neerleggen. De heer Jasper Warner die de functie van penningmeester bekleedt, zal nog aanblij ven tot 1 Januari 1912, ten einde de administratie niet in de war te sturen. Na informatie is ons gebleken, dat de reden van dit colectief ontslag is de oppositie, door eenige leden van het hoofdbestuur van den N. B. L. O. tegen het Da gelijksch Bestuur gevoerd. Mr. O. van Rappard heeft 'bovendien verklaard, ook geen lid van het hoofdbestuur meer te willen blijven. (Hbld.) EEN DRUKKERSQUAE STIE. Onlangs had voor dte gemeente Gouda een openbare aanbesteding plaats van het voor de gemeente benoo- digd'e drukwerk, papier, enz. Van alle of bijna alle drukkerspatroons kwamen inschrijvingen in, doch de levering werd1 niet bogund'. Integendeel werd' een her besteding uitgeschreven. De aanleiding voor deze herbesteding blijkt thans uit een schrijven van B. en W. aan den Raad: B. en V hadden n.l. volgens dit schrijven kennis gekregen, dat, met uitzondering van N. V. Drukkerij voorheen Koch Knuttel, dte eigenaars of beheerders van de drukkerijen in de gemeente, die allen lid zijn van eene speciale plaatselijke patroonsvereeniging, afspraken gemaakt hadden, tengevolge waarvan de te houden aanbesteding van de in de jaren 1912 tot en met 1917 voor de gemeente benoodigde drukwerken absoluut denkbeeldig zou worden. B. en W. waren dientengevolge voorbereid) op zeer hooge inschrijvingen. Het bleek dan ook, dat die le vering vrijwel onder de drukkers was verdeeld', maar (afgescheiden van de kiezerslijst) tegen prijzen, die 100 tot 300 hooger zijn dan die thans door dé ge meente worden betaald. De meerdere kosten zouden 1200 a 1500 meer per jaar bedragen. B. en W. zeggen verder in hunschrijven aan den Raad, dat de drukkers wel naïf moeten zijn, wanneer zij meenen, dat een dergelijke brutale aanslag op de gemeentekas zal worden toegestaan of geduld. Daar om zal een herbesteding' worden gehouden, ten einde den drukkers tot beraiad gelegenheid te geven. Mocht deze mislukken, dan zullen B. en W. zich wenden tot drukkerijen buiten Gouda. Tevens vragen B. en W. den Raad machtiging, die drukkers, die bij deze herbesteding niet inschrijven voor een naar hun oordeel voldoend1 aantal drukwer ken tegen billijke prijzen, gedurende dte jaren 1912 tot 1911 volstrekt uit te sluiten van iedere levering aan de gemeente of hare instellingen, dus ook van de le vering van papier, bureaubehoeften, boekwerken, schoolbehoeften, het plaatsen van advertentiën in al dan niet door hen uitgegeven of gedrukte bladen enz. De herbesteding is intusschen reeds uitgeschreven. (Tel.) WINTERVERPLEGING. Men schrijft ons: De winterverpleging in kolonitehuis „Zwartendijk" heeft geduurd! van 7 October tot 8 December. De re sultaten waren, niettegenstaandtei de gure weersge steldheid', zeer goed te noemen. De hoogste gewichtstoenamen waren 17, 16 en 14 pond. In Nunspeet blijft! het koloniehuis „Weezenkas" opeu tot 31 December of zooveel langer, als: een vol doend aantal kinderen aanwezig is. Op 't oogenblik vertoeven er nog 20 kinderen, van welke een oorspron kelijk zwak meisje in ruim 4 maanden tijd® 26 pond in gewicht vermeerderde. Het blijkt steeds meer engineer van welk een onbe rekenbaar groot nut een meer langdurige verpleging ia het najaar en in den winter is voor de zwakste ko loniekinderen, voor wie een vierwekelijksch zomerver blijf onvoldoend© is. De Sint-Nicolaasfeesten i.n beide tehuizen brachten de kleinen in verrukking. „WeezenkaV' werd bezocht door Sint-Nicolaas en zijn knecht, beiden te paard. Op „Zwartendijk" werd een uitnemend geslaagd Japansch feest gegeven. EEN CHRISTELIJK VOLKSDAGBLAD. In het gebouw „Patrimonium" te Amsterdam heeft gisteravond! eene bijeenkomst plaats1 gehad1, belegd door een voorloopig comité voor de stichting van een christelijk volksdagblad, onder leiding van den beer C. J. Ingwersen. Bij de gedachtenwisseling bleek de vergadering ver deeld over de vraag of zulk een blad een specifiek anti-revolutionair, dan wel een algemeen christelijk karakter zou moeten dragen. Noodig achtte men in ieder geval, dat het blad) spoedig verschijne, opdat het christelijk deel van do arbeiders niet langer verplicht zij, neutrale bladen te lozen. Een motie van een der aanwezigen, waarin de wen- sebelijkheid werd uitgesproken thans nog geen defini tief besluit te neanen, maar af te wachten wat de gisteravond gehouden bondsvergadering van Neder land en Oranje (welke eveneens de oprichting van een christelijk volksdagblad op haar agenda heeft staan) zou beslissen, werd met bijna algemeene stemmen ver worpen. Daarna werd een comité gekozen, welk comité het recht heeft nog andere personen in zich op te nemen, en dat de opdracht kreeg over de mogelijkheid van de oprichting van een christelijk volksdagblad te rappor teeren. UIT OTERLEEK. Bij K. B. is: benoemd! met; ingang van 27 December tot. burgemeester der gemeente Ooterleek de heer S. Brak, secretaris1 dïer gemeente. UIT IIEER-HUGOWAARD. Voor de betrekking van ambtenaar van den Burger lijken Stand', die door het aanvragen van eervol ont slag van den heer P. Wonder Pz. met 1 Januari a.s. vacant komt, hebben zich vier sollicitanten aange meld'. De gelegenheid! tot inlevering van stukken daarvoor, was opengesteld1 tot en met 13 December 1.1. UIT BERGEN. In de Donderdag 1.1. gehouden vergadering werd benoemd! tot poldermeester van den Philisteinsehen Poldter in de plaats van den heer Jb. van R'eenen, die bedankt had, de heer Jm. van Reenen. Voorts werden tot poldermeesters herbenoemd! van den Noorder Ree- ker- en Mangelpold'er, de heer D. Swaan, van den Oudburgerpoldex d'e heer Jn. Oldenburg, van den Zuider- en Midden Reekerpolder d'e. heer C. Bierste ker, van den Sluispoldien dte 'heer J. Zwang, va:n den Damlanderpolder de heer C. Boekei, en van de veree- niging van Polders en oningepolderde landen, de af tredende heeren Jb. van Reenen en P. Roskam. UIT BERGEN. Donderdag 1.1. herdacht de heer J. van Reenen, burgemeester dezer gemeente, den dag waarop hij vóór 25 -jaar het voorzitterschap van den Damlander polder aanvaardde. Vanwege het polderbestuur werd hem, als blijk van waard'eering, een mooi bloemstuk aangeboden. De straatverlichting dezer gemeente over 1912 is bij publieke aanbesteding gegund! aan den éénigen in schrijver L. Kleverlaan alhier, voor d'e som van 495. UIT HOORN. Gisteravond werd! te Hoorn aanbesteed het bouwen va,n een ijsfabriek met machinistwoning aan het Pel molenpad te Hoorn. Ingeleverd waren 8 biljetten. Laagste was W. Lastdrager te Den Helder voor 13938. De gunning is aangehouden. Door de politie te Hoorn is een valsche rijks daalder in beslag genomen. UIT DE EGMONDEN. Donderdagavond vergaderde de afdeeling van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis'', in het lokaal van den heer Alb. van Peil. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had) en de notulen waren voorgelezen, was er aan de orde: Behandeling beschrijvingsbrief van de algemeene ver gadering, die gehouden zal worden op Dinsdag 19 De cember te Amsterdam. Op de vraag van den voorzitterzullen we afge vaardigden ter algemeene vergadering zenden? meen de men algemeen van wel, zoodat. als afgevaardigden werden gekozen d'e heeren Van Hall en Van der Pol. Besloten werd, op die vergadering naar omstandig heden te handelen, dus een vrij mandaat. Niets meer aan de orde zijnde, werd! deze vergade ring door den voorzitter, pastoor Van Flijmen, die waarschijnlijk voor 't laatst deze vergadering leidde, daar hij in Januari 1912 aftreedt, gesloten. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten van het gesticht Duin en Bosch te Castrisum. De uitslag is als volgt Eerste gedeelte. 17 candidaten, afgewezen 9. Ge slaagd de zusters S. Brinkman, A. M. Goedhart, E. J. van den Noort en I. Spoor en Je broeders W. Heeneman, P. Schenk, IJ. M. Terpstra en C. C. van Vugt. Tweede gedeelte, 5 candidaten, afgewezen 1, ge slaagd de zusters J. C. Schfiperkötter, W. Staring, C. H. H. Walraven en M. Woerdeman. Derde gedeelte. 4 candidaten, geslaagd de zusters G. Gerhard, E. Meijer en J. J. Vermeulen en broeder C. J. van der Assen. Deze examens worden elders voortgezet. EEN AUTO-ONGELUK. Hedenmiddag ongeveer half drie hacl de heer J. C. Baan alhier met. zijn driewielige auto ee'n ernstig on geluk. Terwijl hij, komende van de Doelenstraat, den Ko ningsweg in wilde draaien, liep de auto op slechts één achterwiel. De bestuurder, zeer waarschijnlijk een ongeluk aan ziende komen, stuurde te veel naar links, met het gevolg dat de wagen liep tegen het trottoir der daar staande huizen en toen kantelde. De be stuurder werd er uitgeworpen, waardoor hij een hoofd wond bekwam en naar de woning van Dr. Schroder werd vervoerd, daar vermoed werd dat- ook de linker arm was gebroken. De auto was ook beschadigd doch, zoo een deskun dige verklaarde, niet in dier mate als gedacht werd. St.-NICOLAAS BIJ DE St. VINCENTIUS- VEREENIGING. St.-Nicolaasi had halverwege op zijn terugreis naar Spanje een telegram ontvangen, zoo vertelde hij ons, om nog even terug te komen bij de kinderen van de St. Vincentiusvereeniging, die ten getale van 480 gisteravond te samen waren gekomen in het lokaal „het Gulden Vlies;" van den heer P. Mooij, do«or dezeu daarvoor belangeloos afgestaan. Goed als de „goed! Heiligman" is, voldeed) hij aan deze uitnoodiging en vandaar dat het in bovenge noemd lokaal gisteravond een feest was van belang, dat geopend werd met het zingen van een welkomst lied' aan den gastheer, gevolgd! door eenige volksliede ren, in welken tijd een twintigtal dames druis bezig waren met1 het uitdeelen van koek en chocolademelk. De heer M. A. Ei-kamp uit het Fnidsen hield de kleinen daarna eenigen tijd aangenaam bezig met een goeden tooverlantaarn, waarna d'e goochelaar Sirini van Amsterdam, thans tijdelijk hier verblijf houdende, zijn kunsten vertoonde. Niet alleen deden de door hem verrichte toeren, maar bovenal de manier waar op hij de kleinen beizig hield hen gedurende dien tijd recht prettig genieten. Nadat er nog eens een rondgang met presenteer blad en chocoladeketel was gehouden, kwam de prach tig uitgedoste Sint met zijn zwarten knecht onder da verend applaus de zaal binnen. Na het brengen van den Christel ijken groet, hield hij een klein toespraakje tot do kinderen, waarna hij ze door den knecht een voor een bij hem liet komen om het hetgeen hij voor hen meegebracht had in ontvangst te doen nemen. Hoe glinsterden de oogen van blijdschap, wanneer een warm klc-edingstuk, een mooi stuk speelgoed mee naar huis mocht worden genomen. Sint Nicolaas heeft ook hier door bemiddeling' van de Sint Vincentiusvereeni ging vele kleine harten warm en dankbaar doen klop pen. Het zal ons echter niet verwonderen wanneer hij aan het bestuur der vereeniging den wenk heeft ge geven 't volgend jaar een andere regeling te treffen in verhand met de ruimte, hetzij door een grooter lo kaal, hetzij door splitsing der kinderen in twee partij en, want, hij zeide het ons, het was hem er veel te vol en veel te warm; hij werkte er niet zoo pleizierig. AANBESTEDING. Uitslag van de door het Gemeentebestuur van Alk maar, ten stad'huize gehouden aanbesteding van: het dempen van een vijver en ophoogen van dat terrein, met eenig bijkomend' werk, op de Ge meente-begraafplaats te Alkmaar. Ingeleverd werden 8 biljetten. Ingeschreven werd door P. Dubbeldi te Alkmaar voor 6314, J. N. Kwan- tes te Assendelft voor 5670, Jan Oldenburg Jz. te Bergen voor 5524, firma Spruit en Wils te Alkmaar voor 5165, H. Punt te Alkmaar voor 4780, A. Bak ker te Ileilo voor 4235, J. Opdam te Heilo voor 3590, T. Kaandorp en G. Zentveldt te Alkmaar voor 3545. Gegund aan de laagste inschrijvers. Uitslag der door het Gemeentebestuur vau Alk maar ten stadïïuize aldaar gehouden aanbesteding voor de levering van 514000 stuks straatklinkers, waalvorm. Ingekomen waren 11 biljetten, terwijl ingeschreven werd door de N. Y. Steenfabrieken v. h. Terwindt en Arntz te Millingen voor 15 per 1000; N. A. Conijn te Nijmegen voor 16.20 per 1000; A. J. J. Jurgens te Renkum voor 16.30 per 1000; Erven Joseph Ter- windt te Nijmegen voor 16.20 per 1000; N. Y. v.h. II. Wolff en Co. te Amsterdam voor 16.72 per 1000; O. H. van Du ij sen te Leeuwarden voor 16.48 per 1000; W. F. Stoel Jr. te Allernaar voor 15.80 en 16.80 per 1000; J. Vos en Co. te Arnhem voor 16.40 per 1000; N. V. „Bouwstoffen" v. h. P. Hesse- laar voor 17.05, 17.10 en 18.33 per 1000; Janse en Molenburgh te Gorinchem voor 17.40 per 1000 en Jan Terwindt, directeur der N. V. Steenfabriek „Klavérland!" te Nijmegen 15.60 en 16.60 per 1000 stuks. De gunning is aangehouden, in verband met het onderzoek der ingezonden monsters. LEVERING VOOR „DUIN EN BOSCH". Door het bestuur van het Provinciaal Krankzinnigen- Gesticht „Duin en Bosch" te Castricum is de levering voor 1912 van Borstelwerk enz opgedragen aan het Alkmaarsch Warenhuis alhier. De levering van koloniale- en grutterswaren, erw ten, boonen enz., is opgedragen aan den heer M. de Haas te Castricum. BENOEMD. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, met ingang van 1 Januari 1912, benoemd tot amanuensis bij het Rijks archief in Utrecht, mejuffrouw M. J. van Soest, docto- randa in de Nederlandsche ietteren. „AVES". Op 3000 loten, welke reeds door bovengenoemde vereeniging zijn uitgegeven, staat abusievelijk ver meld 5, C en 7 Januari 19 11. Op de 4000, welke nog- uitgegeven worden, staat den juisten datum ver meld: 5, 6 en 7 Januari' 19 12. Liet aansteken der lantaarns van rijwielen, motor rijwielen en automobielen moet deze week ten 4.14 ure geschieden. PREMIE VOOR ONZE ABONNÉ's. Dezer dagen deelden wij mede, dat onze abonné's tegen betaling van sleehts 10 cents in de veertien dagen in het bezit kunnen komen van een groote boekerij van werken op 'Romantisch, Historisch-Ro- mantisch als Humoristisch gebied. Men krijgt dan om de veertien dagen een aflevering van 96 pagina's druk, in omslag gelegd, zoodat bij niemand de afleveringen kunnen verloren gaan. Het papier is goed, de druk duidelijk. Wil men zich hiervan overtuigen, dan be staat daarvoor aan ons bureau (Voordam C 9) de ge legenheid. Tevens kan men dan de prachtbanden zien, welke bij het einde van elk werk steeds tegen zeer lagen prijs te verkrijgen zijn. Reeds kwamen er verschillende kennisgevingen van deelname men verbindt zich voor één jaargang in. Ongetwijfeld zullen zij, die eigenlijk wel van deze aanbieding zouden willen gebruik maken, maar nog aarzelen, hun aarzeling overwinnen, zoodra zij proef vel, omslag en band hebben gezien. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 17 December 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman, Avond 6 uur, Ds. Vinke, Heidelb. Cat. Zond. 20. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10l/2 Uur, Ds. H. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10ï/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, de heer Im- peta, candidaat, te Katwijk. Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der 1: atste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongtlingsvereeni- ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gom. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. J. Vis ser, van Enkhuizen. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Stompetoren, 9'/2 uur, geen dienst, Herv. Gem. te Bergen, geeu dienst. Herv. Gem. te Schermerhorn, 9l/2 uur, Ds. Heep, te Stompetoren. Ger. Kerk, 9*/2 uur, preeklezen. r ITALIAANSCH-THRKSCHE OORLOG.- Volgens den correspondent van Heer und Politik zijn er 30.000 man naar de Dardanellen getogen. Daar onder zijn 12.000 man artillerie en 14.000 man infan terie. De forten hebben een groot'aantal kanonnen gekregen, n.l. 118 stuks. Daaronder zijn 6 Krupp-ka- nonnen van 35 oM. Ook is in de zeeëngte do Turksche vloot samengetrokken. Torgoet pasja heeft het bevel over de troepen. Ook de mijn versperring is nu in orde. Met het oog op de scheepvaart heef Turkije sleöhts contactmijnen gebruikt, die door eeu electrische geleiding van het land af tot ontploffiug kunnen worden gebracht. Men verwacht, dat Turkije door deze maatregelen in staat zal zijn een aanval van Italië af te slaan. Een Italiaansche officiëuze nota doet mededee- ling van de ophanden zijnde uitvaardiging van een dekreet, waarbij tot 31 December machtiging wordt gegeven tot- het openen van een nieuw buitengewoon crediet van 25 millioen lire voor de expeditie naar Tripoli en Barka. Volgens een telegram aan de National Zeitung uit Saloniki neemt de opwinding in Albanië een erns tig karakter aan. De Malissoren zouden uit Italië 2000 mauser-geweren gekregen hebben. Turksche troepen zijn er heen getrokken. FRANKRIJK. De eerste dag van de discussie in de Kamer over het Fransch-Duitsche vergelijk heeft een vrij kalm en vrij goed' verloop voor de regeering ge had. Een moti© tot uitstel werd verworpen. De ver gadering kenmerkte zich vooral hierdoor, dat vrijwel alle sprekers met klem betoogden, dat de onderhande lingen met Spanje in hartelijken geest en met eerbie diging- van Spanjefs waardigheid gevoerd moesten worden. De minister va,n buitenlandsehe zaken, de heer de Selves, begon zijn redevoering met dte Kamer te ver zoeken hem stilzwijgen te schenken, daar hij over ern stige dingen zou spreken. Na Duitschland ons leedwezen betuigd te hebben aldus de minister over de zending van een oorlogs schip, hebben wij onderhandelingen aangeknoopt. Spanje nam er aan deel, omdat Engeland er. ook aan deel had moeten nemen. Wij hebben voor een bespre king 3 voorwaarden gesteld!: 1. Onze vriend' en bond genoot zou op de hoogte gehouden worden; 2. de Acte van Algeciras zou er mede in betrokken worden; 3. Duitschland' zou geen gebied in Marokko verlangen. Duitschland deelde ons toen mede, dat de openbare meening in dat het rijk schadeloosstellingen eischteen dat het ons protectoraat in Marokko zou aanvaarden. Het zeide ons: Gij hebt verdragen met Engeland/ Ita lië en Spanje, wat zult gij met ons doen? De langzaamheid der onderhandelingen bewees, dat wij aanhoudend Verzet boden tegen de Duitsche ei- schen. Minister von Kiderlen verklaarde aan Cam- bon, dat Duitschland bereid was1 toe te stemmen in een wijziging van 'het gebied! van Togo en Kameroen, doch hij verlangde Gaboen en Kongo tusschen de zee en de Sangha. Wij verklaarden, dat wij op dezen grondslag niet met de onderhandelingen voort konden gaan. Op dit oogenblik heerschte er een gespannen toestand'. Men heeft gezegd, dat onze vrienden ons tot een conflict dreven, doch dat was eten dwaling in alle opzichten. Onze vrienden stonden aan onze zijde gereed om ons de medewerking te verleenen, welke door de omstandigheden gevergd! kon worden, doch op geen oogenblik hebben zij prikkelende woorden ge bezigd. De minister wenscht zichzelf dan geluk met de be paling, volgens ^welke mogelijke moeilijkheden, betref fende Kongo aan het Haagsche Hof zouden worden voorgelegd. Hij verklaart, dat dte regeering de levens kracht der bezittingen in Aequatoriaal Afrika waar borgt en er nooit over gedacht heeft, het recht van voorkeur op Belgisch Kongo op t;e geven. Het verge lijk geeft Frankrijk ook de volstrekte vrijheid in Ma rokko. De minister toont aan, dat het noodzakelijk was, de economische vrijheid in Marokko te waarbor gen. Met betrekking tot Spanje bestaat onze politiek hierin, dat wij zeggen: Wij hebben tot den prijs van groote opofferingen een nieuwen toestand in Marok ko verkregen; gij zult iu ons nieuw bezit deelen, in dien gij ook de toegestane opofferingen met ons deelt. Wij zullen dat tot Spanje zeggen, zorg dragende zijn waardigheid te ontzien. (Levendige toejuichingen). Een groot land als Frankrijk moet geen misbruik ma ken van zijn kracht. (Beweging aan de rechterzijde, in het centrum en aan de uiterste linkerzijde. Het tumult duurt verscheidene minuten). Het zou eeu laakbare handeling' zijn, de betrekkingen met Spanje anders op te vatten dan in vriendschappelijken geest. (Levendige toejuichingen). Het vergelijk ontlast onzo buitenlandsehe politiek van een voortdurende moge lijkheid van conflicten. Frankrijk moet in staat zijn deel te nemen aan de buitenlandsehe aangelegenhe den in vredelievenden geest. Wij willen onze taak volbrengen door onze vriendschappelijke en bondge nootschappelijke betrekkingen nauwer aan te halen, aldus beantwoordende aan de gevoelens van de mi nisters van buitenlandsehe zaken van Engeland en van de met ons verbonden mogendheid. (Levendige toejuichingen aan de linkerzijde en op verschillende banken). ENGELAND. De minister van. buitenlandsehe za ken heeft nog eens weer gesproken over de Engelsch- Duitsche betrekkingen. In verband! met de rede van den liberalen afgevaardigde Norman, die sprak van de groote ontmoediging zoowel in Engeland als. in Duitschland gevoeld door het volk, dat elkaar goedge zind was en op goede betrekkingen hoopte, zeide de heer Grey: Ik zou alles willen doen, wat ik kon om die ontmoediging te doen verdwijnen. Nonnan zeide, dat de gezindheid in Duitschland' thans niet goed' is. Het kan zijn, dat wij nog een weinig moeten wachten, tot de atmosfeer gunstiger is, maar aan den anderen kant moet men zich herinneren, dat de Marokkaansche kwestie uit den weg is geruimd) en ik zou willen her halen, dat de regeling van de Marokkaansche kwestie het pad van de diplomatie in de toekomst moest effe nen. Al is het waar, dat Frankrijk en Duitschland met elkaar de kwestie hebben uitgemaakt, wij zijn maar al te verheugd! partij te trekken van elke moge lijke effening van het pad der diplomatie. De minister-president Asquith heeft gistermid dag aan een afvaardiging van anti-suffagrists ver klaard, dat hij, ofschoon in 't algemeen tegen een re ferendum zijnde, van meening was, dat een volksstem ming over het- kiesrecht voor de vrouw bij uitzonde ring aanbeveling zou kunnen verdienen, omdat het een kardinale, hoewel nie.t-politieke kwestie was. DUITSCHLAND. Een paar spionnen voor Enge- land! zijn door het gerechtshof te Leipzig tot zeer zware straffen veroordeeld) o. a. 7 en 12 jaar tuchthuisstraf. Men heeft blijkbaar voorbeelden wil len stellen en de openbare meening kan zich hiermee vereeni'gen. De bladen noemen deze straffen doel treffend' en vinden dat deze harde les noodig was om het wijdvertakte Engelsche spionnensysteem in Duitschland' een vernietigenden slag toe te brengen. De Duitsche regeering moet zich op het oogenblik bezig houden met de voorbereiding van een wetsont werp, dat ®eh belangrijke verscherping zal bevatten

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2