DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 299 19)1 WOENSDAG 20 DECEMBER. BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zijdie zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. ALKMAAR, 20 December. De Italiaansche regeering' blijft onvriendelijk ge stemd! jegens de oorlogscorrespondenten. Zoo langza merhand! worden al die heeren uit Tripolis gewezen de laatste is de vertegenwoordiger van de Köln. Volksztg. Alleen wanneer ze maar veel goeds van de Italianen en liefst kwaad van de Turken zeggen, zijn deze journalisten graaggeziene gasten. En als zulke bevriende dagbladschrijvers eens een klein wondje van een Turkschen kogel krijgen, wel, dan kunnen ze zich in Italië laten bejubelen en als helden van stad tot stad trekken. De andere journalisten hebben het overigens ook in Italië niet aangenaam. De eensuur is streng dikwijls vermakelijk streng. Als 'een jour nalist telefoneert, luistert er altijd een censuur-ambte- naar mee. Deze ambtenaren schijnen niet de meest ontwikkelden te zijn, zoodat het is voorgekomen, dat, toen eegi journalist sprak over het blad te Madrid A, B, O, de censor er tusschen door riep: „U mag niet in code-uitdruklcingen spreken" of dat toen er werd gesproken over Kanarische eilanden de ambtenaar zei de: „Houdt op, er mogen geen berichten over Cire- naioa worden gegeven." Er is een Italiaansch protest naar de regeering gezonden, waarin o.a. wordt gezegd, dat er gepro testeerd wordt tegen al wat er willekeurig en belache lijk, vernederend en schadelijk is in de eensuur, zooals die thans wordt toegepast, terwijl de hoop wordt geuit, dat de Italiaansche regeering den dienst toevertrouwe aan ambtenaren, die een ontploffing aan boord van een Engelsch pantserschip weten te onderscheiden van een bombardement te Tripolis en die overtuigd mogen zijn, in hun goed! vertrouwen van onwetenden, dat Portsmouth voor het oogenblik niet het doel is van eenige poging van Italiaansche kolonisatie, Hoe de regeering optreedt tegenover vreemdte jour nalisten leert de Voss. Ztg. Deze courant, om zijn ingetogenheid op elk gebied bijgenaamd „Tante Voss had te Rome een kalmen zakelijken correspondent, een professor. Deze is bij het hoofd' van de politie te Rome ontboden, die Jiern waarschuwde, dat een ver banning zou volgen, wanneer hij in zijn artikelen geen andere houding tegenover Italië gaat aannemen. De redactie van het blad noemt dit eenvoudig bespotte lijk en de correspondent verzekert, dat hij zal blijven schrijven overeenkomstig de waarheid hetgeen wil roggen, dat hij wel spoedig bet land zal moeten ver laten. Bespottelijk inderdaad dat is de houding van de Italiaansche regeering in dezen. Met slechts in de oogen van journalisten, die bij hun oordeel door vakbelangen worden geleid, maar ook in die van het publiek, dat recht heeft op goede inlichtingen en zich op deze wijze daarvan verstoken zie-t. Dat de regeering van een oorlogvoerenden staat zekere maatregelen neemt tegen de correspondenten op het oorlogsterrein zal niemand haar kwalijk nemen. De pers immers kan in oorlogstijd een gevaar opleveren, kan den te genstander op ongewensehte wijze in de kaart spe len, soms zelfs zondbr dat dit wordt bedoeld of ge wild. Alle oorlogsberichten echter keeren gaat niet en is trouwens ook niet gewenscht. Het volk heeft boven dien recht te weten, hoe het met den oorlog gaat. Het ligt voor de hand, dat er wordt gedacht over het ver strekken van berichten door de legeradlninistratie, ja zelfs is meer dan eens het denkbeeld geopperd, dat deze zelf een oorlogscourant zou uitgeven. Tweeërlei bezwaar doet zich echter onmiddellijk gelden. Eens deels zou er aan dergelijke informatie niet de minste waarde te hechten zijn en verder zou het oorlogs nieuws, door niet-journalisten geschreven, meestal niet zeer interessant te lezen zijn. Dit laatste be zwaar zou misschien kunnen worden ondervangen, door eigen journalistieke krachten erbij te betrek ken. Dit denkbeeld vinden wij thans in het laatste nummer van het „Militar Wochenblatt" verdedigd, door kolonel Brose, die bij de manoeuvres was belast met de zorg voor de verslaggevers. Zijn systeem komt hierop neer: alleen vaderlandsche journalisten mogen, ook wel als vertegenwoordigers van bui te 11- laudsche bladen, naar het front, waarbij de opperste administratie regelend optreedt, ook wat de verple ging etc. betreft. De berichten moeten door bepaalde aangewezen personen worden goedgekeurd wie handelt m strijd met de desbetreffende voorschriften kan vallen onder de wet- over het verraad van militai re geheimen. Men merkt uit het bovenstaande, waar de kolonel naar toe wil en dat zijn systeem in strijd is met de onontbeerlijke persvrijheid, de vrijheid van beweging, welke de journalisten noodig hebben, willen ze goed uit hun oogen kunnen zien en oprecht kunnen getui gen. Het wordt ook in. dit systeem gezocht in dwang maatregelen. Maar niet tracht men waarborgen te krijgen, dat er inderdaad deskundige journalisten naar het oorlogsveld worden gezonden, mannen, die in staat zijn zelfstandig te oordeelen en eerlijk genoeg, om dit inderdaad te doen. Ging men daar allereerst op letten en zorgen dat aan die heeren het werk op alle mogelijke wijzen werd vergemakkelijkt, instede van hen zooveel doenlijk te belemmeren, dan zou er misschien wel eens een minder gewenscht berichtje de wereld ingaan, maar dan zou er geen verkrachtin_ van de waarheid', hoe deze dan ook zou mogen zijn, meer voorkomen, dan zou de regeering stellig niet meer te klagen hebben over onvriendelijke berichtge- verij tenzij zij de verwijten inderdaad verdiende! ZIEKTE VERZEKERING. Naar gemeld wordt heeft de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel dezer dagen bij de Com missie van Voorbereiding uit de Tweede Kamfer be treffende de Ziekteverzekering ingediend zijn schrif telijk antwoord op de eveneens schriftelijke mededee- lingen, welke de Commissie in verband met het mon deling overleg, dat zij met den Minister zal voeren, dezen had doen toekomen. TWEEDE KAMER, In de zitting van gisteren werd de begrooting van Binnenlandsehe Zaken vervolgd bij de afd. lager on derwijs. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) hervatte zijn rede over de bezoldiging van de onderwijzers bij het L. O. Spr. vroeg behandeling van de daarover inge diende moties-Arts en -Ter Laan, welke d© voorzitter in Februari aan de orde hoopte te zien. De heer van Wijnbergen (Ra K.) sloot zich aan bij den heer De isser ten aanzien van het subsi die voor M.U.L.O. Hij behandelde de salarisactie der onderwijzers, waaraan men aandacht moet wijden. Spr. was hiet met- dr. Kuyper eens, dat het subsidie stelsel voor1 het bijzonder onderwijs milder moet wer ken. Hij hoopte, dat de Reg. in dien zin een oplos sing ontwerpen zal. De heer Van der Molen (A. R.) zei dat de schoolstrijd nog niet uit is en drong aan op salaris verbetering' voor onderwijzers. De heer Ketelaar (V. D.) vroeg salarisverbete ring voor die handwerk-omderwijzeressen en wilde beter schooltoezicht. Spr. kan in dr. Kuyper's middel, de bijzondere school, geen remedie zien tegen de oude grief der tuchteloosheid van de jeugdl De heer de Geer (C. II.) wilde geen verband gelegd zien tusschen de kwestie van onderwijssubsidie en regeling' van de gemeentefinanciën en behandelde het K. B. betreffende de subsidieering van M.U.L.O. scholen. De heer Tydeman (V.-L.), wenschte gegevens nopens de ontwikkeling van het M.U.L.O. De heer Roodhuyzen (U-L.) vroeg subsidie voor de Vereeniging voor M.U.L.O. De Minister van Binnen!. Zaken (de heer Heemskerk) wees op verblijdende ontwikkeling van liet bijzonder onderwijs. Ilij vreesde van verruiming van het bijzonder onderwijs. Hij vreesde van verrui ming van het gemeentelijk belastinggebied geen. be voorrechting van het openbaar onderwijs ten pïatte- ande noch in de steden. Daar het bijzonder onder wijs in de groote steden in ongunstige positie is, zi.nt de minister op middelen, als bijv. een gemeente lijke schoolbelasting, om dit te verhelpen. Met tuchte loosheid der jeugdi heeft de kwestie van openbaar en bijzonder onderwijs nietsi te maken, maar de geest van het openbaar onderwijs laat te wenschen over. De Min. behandelde dan de salariskwestie en waar schuwt tegen Wettelijke vaststelling van de bezoldi ging. Het alg'. debat werd gesloten over de afd. Lager Onderwijs. Daarna kwam de Waterstaatsbegrooting aan de or de. Deze werd na verwerping (52 tegen 20 stemmen) van het amendement-Ketelaar (tot verkrijging van andere lotsverbetering van personeel) aangenomen met twee kleine ontwerpen van wet. Vervolgens voortzetting' van de begfooting van Binnenlandsehe Zaken, waarbij o.a. de heer T e r Laan klaagde over te weinig Rijksnormaallessen, iiij wil hooger toelage voor de directeuren, verplichte akten M. O. en weduwen- en weezen-pensioen. e minister zei, dat de steun zoo geregeld is, dat Luimen den achterstand geleidelijk kan inhalen. Den hr. Ter Laan antwoordde de Minister pension- neering van leerkrachten aan de scholen voor zwak zinnigen te zullen overwegen. Aan den heer Ter Laan gaf de minister toe, dat het te zijner tijd zal moeten komen tot pensionee ring van de leeraren aan de scholen voor zwakzinni gen. Bij den post Kosten voortvloeiende uit dte bevorde ring van bewegingsspelen, vroeg de heer Kete i a ar hoe de Regeering toezicht houdt op de best-e- dmg der 18000 subsidie aan den Bond voor Licha melijke Opvoeding. De heer Ver he y kwam er tegen op, dat de minister dte opleiding vtn leerkrachten aan het depar tement van Oorlog wil opdragen, waardoor die vor mrng veel t© langzaam zal gaan. De minister betoogde, dat samenwerking met Uoriog geschiedt uit een economisch oogpunt. Het departement van Oorlog heeft de onderwijskrachten, bui geneeraren kan men niet dwingen gymnastitek-on- deiwijs te geven, maar militairen kan men er voor commandteeren. Het is niet mogelijk om alle vereenigingen te subsi d me ren, die zich bewegingsspelen voorstellen. Bij artikel 166 kSpeciale inrichtingen lichtte de heer I e r L a a n een amendement toe om het artikel met f 500 te verminderen, ten einde aan de Vereeniging voor Christelijke Bewaarschbolhouderes- sen in Nederland geen ^ubsidie te geven voor het af nemen van examen voor bewaarschoolhouderes. De heer Ketelaar ondersteunde dit amende ment. De heer Oosterbaan bestreed' het. Als het subsidie niet gegeven wordt, zullen de examens niet meer kunnen worden afgenomen. Het amendement werd ten slotte verworpen met 39 tegen 17 stemmen. Het art, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna was men genaderd aan de Vie afdeeling, Kunsten en Wetenschappen. Nadat verschillende artikelen zonder hoofdelijke stemming waren aangenomen, werd de begrooting eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen 10y2 uur. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De Staten van Noord-Holland kwamen gisteren bij een ter afdoening van de voordrachten door Gedepu teerde Staten aan de orde gesteld. Voorzitter was mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commis saris der Koningin. Gedeputeerde Staten stelden voor eenmaal verleen de subsidies te beschouwen als verleend' tot nader op zegging- toe, wanneer in den loop van het jaar geen ingrijpen van de Staten, wat de subsidie aangaat, noodig mocht blijken. Verder stelden zij voor, d'e voorgestelde en reeds eerder door ons gepubliceerde subsidies te verleenen. Deze voorstellen werden aangenomen. Aan den ambtenaar ter Provinciale griffie, den heer Petri, die met 1 Jan. zijn pensioen neemt, werd een bijslag op dat pensioen verleend van 250 per jaar. Aan. de "orde kwam het adres van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond betreffende de reglementen voor de beambten der gestichten Meerenberg en Duinenbosch, met het advies van Gedeputeerden, dit adres te stellen in handen der commissie van toezicht u-it de Staten, dat dezelfde strekking had, als dat van Gedeputeer den. Goedgekeurd. Goedgekeurd werd een voorstel van Gedeputeerde Staten, om van 1 Jan. 1912 af, het verpl-eeggeld van krankzinnigen in het nieuwe gasthuis te Zut.phen te bepalen op 335 per patiënt en per jaar. Aan de orde kwam een voorstel van Gedeputeerden om 16.500 beschikbaar te stellen voor den bouw eener woning voor den adjunct-sluismeester bij den nieuwen Amstelsluis, voor verbreeding van het Aarkanaal nabij dien sluis en voor daarmede samenhangende werken. Het voorstel van den heer Hazelhoff Roelfsema in zake het natuurschoon van Noord'-Holland' werd op een enkele uitzondering na uit alle deelen van Neder land gesteund. De v%>rdracht is gesteld in handen van Ged. Staten jiom praeadvies. Gedeputeerde Staten stelden voor: lo. de verdediging van d'e Noordzeekust ten Zui den van de plaats waar de zorg voor d© Ilondsbossche zeewering door het hoogheemraadschap van den f 1 oi)dsbossohe en Duinen tot Petten eindigt, d. i. van liet nieuwe strandhoofdJ ten zuiden van strandhoofd W, dat door dat hoogheemraadschap zal worden aan gelegd en onderhouden, tot de Noordelijke grens van Rijnland, rechtstreeks te brengen ten laste der pro vincie; 2o. buiten beschikking t© laten het verzoek van het hoogheemraadschap om subsidie tot een derde ge (icel te der. kosten van dirie, door het hoogheemraad schap aan te leggen strandhoofden bezuiden Kamper duin. De groote meerderheid der commissie uit dte Staten wenschte met dit. voorstel mee te gaan, doch de hee ren J. Korthals Altes c.s. wtenschten punt I te lezen als volgt: om zoodra het 'hoogheemraadschap der Hondsbossche en Duinen tot Petten zich bereid zal nebben verklaard voor zijne rekening liet nieuwe strandhoofd! ten zuiden van strandhoofd II in aanleg en onderhoud te nemen dte verdere aansluitings- werken, ten zuiden, behoorende bij dat. hoofd, recht streeks ten laste van de provincie aan te leggen en te onderhouden. Over het voorstel van Ged. Staten en het amende ment Korthals Altes c. s. werden uitvoerige replieken geleverd. Ten slotte werd het amendement verworpen met slechts 27 stemmen voor en daarna die voordracht van Ged. Staten aangenomen met alleen dte stem van prof. Van Embd'en tegen. Het voorstel over de loodverven werd aan Ged. Sta ten gerenvoyeerd. Na liet afdoen van eenige water schapsaangelegenheden kwam nu aan de orde het voorstel van den heer Barnstein, om, met het oog op de duurte aan werklieden en beambten, in dienst der provincie, wier bezoldiging niet hooger is dan 1000 en die evenmin vrije kost genieten, een toeslag te ver leenen boven hun loon van 25, uit te keeren in vijf termijnen. Dit voorstel werd na discussie verworpen met 35 tegen 25 stemmen. meenie Schoort aan te koopen, groot pl. m. 1 H.A., alsmede een vierde: om van het Rijk een aan dit stulc grenzend perceel duingrond, groot ongeveer 40 Aren in erfpacht te nemen, worden verworpen door het aan nemen, met 121 tegen 39 stemmen, van een motie van orde IVest-Friesland, luidend: De vergadering mach tigt het Hoofdbestuur koop en keuze van plaats en terrein nader te regelen." Zonder discussie werd' de begrooting' aangenomen voor de ontsmettingsoven te Alkmaar en het herstel lingsoord te Heideheuvel; daarna wordt de begrooting voor het lierstellings- en rustoord voor verpleegsters „Vechtoever" bij Maarssen eveneens aangenomen. De begrooting 1912, gewijzigd tengevolge van de be sluiten vajn de 53ste algemeene vergadering, wordt daarna aangenomen. Inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 61.318.77. Bij de rondvraag wordt door Monnikendam voorge steld het mogelijke te doen: lo. om den heer Zwart te doen terugkomen op zijn besluit en 2o. indien de heer Zwart dit niet wil, hem het eere-lidmaatschap der ver eeniging aan te bieden. De voorzitter zegt, dat hij Weet, dat het besluit van den heer Zwart onherroepe lijk vaststaat, doch dat hij voorstelt dezen tot lid van verdienste te benoemen, waartoe de vergadering onder applaus besluit. West-Friesland wil een adviseerende commissie be noemd' zien, die het Hoofdbestuur ter zijde staat bij de keuze van een terrein voor het herstellingsoord. De heer Kuiper, geneesheer-directeur van het Wilhelmi- na-Gasthuis, wil reeds nu uitgemaakt zien, of dit her stellingsoord in het Gooi of ten noorden van het IJ zal komen. De voorzitter acht beide voorstellen niet aanneembaar en wil dat men het Hoofdbestuur volko men vrij late in de keuze. DUURTE VAN LEVENSMIDDELEN. Het rapport van de Haarlemsche Duurte-Commissie is verschenen. De meerderheid der commissie is van oordeel, dat de eerste der gestelde vragen: „of eten algemeene nood te verwachten is", op dit oogenblik ontkennend moet worden beantwoord. De minderheid beantwoordt die, eveneens na uitvoerig© toelichting, bevestigend en acht het beste geneesmiddel een algemeene verhooging der laagste en iage loonen. Inziende dat daarvoor thans in den Raad geen meerderheid te vinden is, geeft de minderheid in overweging goed'koope cokes voor onbemidldelden, aanvoer van goedkoop© visch, maatregelen tot het verkrijgen van goedkoop vleesch, inkoop door de gemeente van goedkoope rijst, erwten en boonen en requestreeren tot afschaffing van den suiker-accijns. De minderheid beveelt voorts het Raadsvoorstel- Bi egonje tot verleening van een toeslag aan gemeen te-beambten en werklieden aan. Het lid der commissie, de heer P. Kalbfleisch, doet in een nota opmerken, dat d'e commissie aarzelt om uit de haar verstrekte gegevens af te leiden, dat er voor buitengewone maatregelen, door de gemeente als werkgeefster te treffen, noodiziakelijkheid bestaat, maar beaamt de wenschelijkheid, om van gemeentewe ge te gemoet t© komen aan hen, die veelal nog met een zeer talrijk gezin van een zeer beperkt inkomen moeten leven. Inkomens van 1000 en daar beneden zouden voor hulp in aanmerking behooren te worden gebracht door toeslag, alleen aan gezinshoofden, of kostwinners van 60 cents per week, vermeerderd met 20 eent voor ieder kind, beneden 16 jaar, met ingang van 1 Dee. 1911 tot en met Mei 1912. Aan het rapport zijn talrijke staten toegevoegd be treffende prijzen van levensmiddelen nu en vroeger. EEN AARDBEVING.TE RIJSWIJK 1 In de „Java-Bode" komt het volgende verbazing'- w'ekkende telegram uit Den Haag voor, gedagtetekend 17 November ,1e Rijswijk had een lichte aardbeving- plaats, die geen schade aanrichtte." De „Java-Bode" teekent bij dit „particuliere" tele gram o. m. aan _,Tn Zuid-Duitschland heeft een zware aardbeving gewoed. Hoewel in dit gedeelte van Europa aardbe vingen niet tot de zeldzaamheden btehooren, moet zij ditmaal toch wel zeldzaam sterk zijn geweest, nu men haar zelfs in Rijswijk bij Den Haag heeft waargeno men. De paniek onder de bevolking schijnt groot ge weest te zijn. Gemengd nieuws. HET WITTE KRUIS. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield1 gisteren te Amsterdam als vervolg van de 53ste gewone vergadering, een buitengewone alge meene vergadering onder leiding van den voorzitter, mr. H. J. C. van Tienen. Deze deelde mede, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie het eere voorzitterschap heeft aanvaard (applaus) en dat de heeren dr. Blooker en Zwart, respectievelijk als advi- seerend- en gewoon lid! van het Hoofdbestuur, hun ontslag genomen hebben. Het Hoofdbestuur heeft, na lang beraad en overwegen, in het gebeurde met het voorstel-Purmerend' op' de vorig*e vergadering geene aanleiding gevonden om collectief ontslag te nemen. Aangenomen worden twee voorstellen van 't Hoofd bestuur, luidtende „Uit „Gereserveerd Kapitaal" een bijdrage te bestemmen van f 20.000 3Vi: obligatiën voor het fonds, gevormd door de saldo's van de renten enz., van het Reservefonds van de Premieleening, dat volgens besluit van dte 3de algemeene vergadering be stemd is voor de stichting en exploitatie van een her stellingsoord' voor mannelijke personen" en: „Uit het zelfde kapitaal' 10.000 3 obligatiën ter beschik king van de te maken stichting te steilten tot het vor men van een fonds tot bestrijding van eventueele schaden door koersverschillen van d'e fondsen, die het Reservefonds van de Premieleening uitmaken. Een derde voorstel van bet Hoofdbestuur, om van den heer A. J. Peeck te Schoorl boschgrond in de ge- VL1EGTUIGEN VOOR TURKIJE. Men meldt uit s-Hertogenbosch aan de „Nieuwe Courant" Zaterdagmiddag zijn door den officier van justitie in bijzijn van dbn commissaris van politie ten kantore van den directeur van dte Compagnie Internationale d'Aviation Aviator, den heer II. Blom, te 's-Herto genbosch alle brieven, telegrammen en andtere beschei den, op die maatschappij betrekking hebbende, in be slag genomen. Naar beweerd wordt zou dit in verband staan met de gevoerde correspondentie met het oorlogvoerend 1 urkij'e over het leveren van aviateurs en vliegma chines. Het schijnt dat de justitie in de door Aviator ge voelde onderhandelingen een schending onzer neutra liteit ziet, vermoedelijk volgens art 100 van het Wet boek van Strafrecht. Het blad, teekent hierbij aan: Naar onze Berlijnsche correspondent ons onlangs meldde op gezag van een bericht van de „Press Cen trale", zou deze maatschappij vliegtuigen aan Turkije hebben verkocht door tusschenkomst van den Turk schen gezant te Parijs. HET DAGBLAD „DE ECHO". Wij kunnen mededeelen, schrijft het Handelsblad thans, dat het dagblad „de Echo", tot voor korten tijd in het bezit van de naamlooze vennootschap, die het „Algemeen Handelsblad" uitgeeft, in andere handen is overgegaan, waardoor de moeilijkheden, verbonden aan het door één onderneming uitgeven van een libe raal dagblad' en een volksblad' ophouden te bestaan. De nieuwe koopster had den wenseh te k'ennen ge geven gedurende eenigen tijd aan die transactie geen publiciteit te geven. Nu echter dit feit, te zamen met eenige onjuistheden, in een dagblad vermeld is ge worden, kunnen wij verklaren dat de directie der ven nootschap het „Algemeen Handelsblad^', sinds 10 De-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1