DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 300 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 DONDERDAG 21 DECEMBE BINNENLAND. Schietoefening, Zijdie zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende jmmmers franco en gratis. Ee Directie. ONDERZOEK NAAR HET VADERSCHAP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat W. WEBER, aldaar, zijn verzoek tot het oprichten van een gas motor van 8 P.K. in het perceel Koningsweg, wijk B No. 69, bij schrijven van heden, heeft ingetrokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. EIPPING, Voorzitter. 19 Dec. 1911. DONATH, Secretaris. De BUKGEMEESTER van ALKMAAR brengt, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van den openbaren weg ter plaatse, ter algemeene kennis, dat op Zaterdag, S3 December a.s., des avonds van 8 tot 10 unr op den Kanaaldijk langs het Jaagpad, van de werf van de firma W. P. Stoel Zoon af tot de brug bij den Omval, door de afd. Alkmaar van de Koninklijke Nederl. Weerbaarheids- vereeniging eene avondoefening zal worden gehou den, bij welke zal worden geschoten met losse patronen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 20 Dec. 1911. G. RIPPING. „Ware Columbus niet naar Amerika gevaren, dan zou hij het ondanks zijn ei niet- hebben kunnen ont dekken." „Ik herinner me nog zeer goed, dat ten tijde van de geboorte van mijn vader, de omstandigheden in dit opzicht geheel anders waren." „Ik kom nu nog eens bij het dienstmeisje, dat ik reeds eenige malen heb aangehaald." EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer worden ter vergade ring bijeengeroepen tegen Woensdag 27 dezer, 's nam. 3 nur, om na afloop van de vergadering in de afdee- lingen te gaan. ALKMAAR, 21 December. De couranten zijn tegenwoordig- bijna ongenietbaar door de vele en groote parlementaire verslagen. In verschillende landen wegen de laatste loodjes het zwaarst en tracht men voor het Kerstreces zooveel mogelijk af te doen, of, laat ons .liever zeggen af te praten. In den ijv©r van het parlementaire vuur ont snappen den sprekers -echter vaak allerlei dwaze beel den en vermakelijke uitdrukkingen, die tijdens de -re devoeringen niet eens worden opgemerkt, maar later uit de officiëele verslagen worden opgevisckt. Een Weensch Kamerverslaggever heeft onder den titel „Die hopfende Zumge" een boek uitgegeven, waarin een aantal ongewild komische zinnetjes uit parlemen taire redevoeringen voorkomen. In de veronderstelling, dat de lezer in deze dagen liever eens wat parlementaire grapjes dan zwaarwich tige parlementaire redevoeringen heeft, laten we hier veie voorbeelden uit het boek volgen voor wie er belang in stelt, zij medegedeeld, dat het -boek bij Wil helm Braumüller in Ween-en verscheen, en dat de jour nalist August Augenetter de schrijver is. „Dit is een koekoeksei, dat de Boheemsche leeuw achterbaks in het Dui-tsche nest gelegd heeft." „De vleeschnood is in d!e eerste plaats hierdoor ont staan, dat de vermeerdering van h-et m-enschelijk ge slacht met die van het vee geen gelijken tred houdt." „Bij de voorgestelde belastingen moeten de breedo schouders van het bier andermaal' een zwaren last dra gen." „Ook ik was eens een leerjongen, die door een baas en een knecht stompzinnig ges-lagen werd." „De tegenwoordige minister van ©eredienst en on derwijs is een man, wiens linkerhand nooit weet, wat- de rechter zegt." „Ten aanzien van dit geval zeg ik met den beroem den Socrates„Wel weet ik niets, maar ik zou alles willen weten." „Op het land nemen de inspecteurs van de belastin gen den boeren het laatste verscheurde hemd uit den mond." „Als lood zoo zwaar drukt op onze pers het oog van de wet." „Een belangrijke tak van den landbouw is de teelt van het vee, waartoe ik ook de -eer heb te behooren." „De geschiedenis-, diat is de menschheid, zooals zij zich onderzoekend in een spiegel bekijkt en zich daar in van achteren ziet." „Onze partij eert en waardeert de pers, omdat zij de gevleugelde denkbeelden voorstelt, waaruit men een bontgekleurde pen snijdt, om zijn ideeën te verdedi gen." „Wat geeft het, de tanden te knersen, wanneer men deze verloren heeft." „Ik heb den Rubicon niet overschreden, maar ben er in gesprongen, öm met vaste hand in het wespennest te tasten." „Hoog geacht HuisDe vermeerdering van de be volking op het platteland heeft op een geheel natuur lijke wijze plaats. Ik zal u laten zien hoe." „Mest en ier zijn voor den goeden landman wat nek- tar en ambrosia voor d© oude Grieken waren." „Ik ken den minister-president heel goed. Met de eene h-and knipoogt hij tegen die Tsjechen en met de andere verkoopt hij de Duitschers." „Do hoer op de bergen is nu eenmaal met het rund vee samengegroeid, zoodat hij -ermee leeft of sterft." „Ik wil nu met korte woord-en lang- en breed betoo gen, hoe de zaak eigenlijk in elkaar zit." „Ofschoon ik ook geen vriend ben van krankzinni gengestichten, zie ik toch! graag, dat er nieuwe ge bouwd worden." „Mijne heeren! Wanneer we het vee beschermen, beschermen we ons zelve." „Ihans moet de minister-president -evenals Faust uitroepen: „Hier sta ik én kan niet -andters." „Dit voorstel is- de stroobalin waaraan ik me vast klamp. Ik zou wenschen, dat hij vruchten ging dra gen." „Dit voorstel is als- een zeepbel, di-e, wanneer men haar aan den tand voelt, als sneeuw voor de zon weg smelt." „Wie ooit in een kommervollen nacht de tranen der menschheid heeft- geweend' weet, dat zij bitter smaken als gloeiend! ijzer." „Iedere worm, die vertrapt wordt, brult." „Als een doodgeboren kindje kan dit regeeringsont- werp onmogelijk een lange levensduur beschoren zijn." „Reeds menig dood© hteeft zich afgevraagd: „Was het wel de moeite waard, dat ik geleefd heb?" „Doe eens peinzend en oprecht de h-and aan het lioofd, en IJ zult dadelijk merken, waar u de schoen drukt." „De geachte vorige spreker heeft zich opgeblazen als die beroemde os. Helaas is hij niet gebarsten." TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd allereerst door den Voorzitter der Kamer en de Minister van Binnenla-nd- sch-e Zaken (de heer Heemskerk) een rede gewijd aan de nagedachtenis van den overleden vice-president van den Raad' van State, daarna werd het begroo- tingsdebat voortgezet. De. h-eer Ter Laan (S. D. A. P.)- drong bij de begrooting der Landsdrukkerij aan op lotsverbetering van het personeel. De heer Snoeck IIenkemans (C. II.) kwam op- voor het personeel der Landsdrukkerij, zonder dat de minister van bi-nnenlandsche zaken -er door over tuigd! bleek. De begrooting werd' aangenomen. Het hoofdstuk Nationale Schuld passeerdé den ha mer alsook eenige finantieele wetsontwerpen. Daarna was het begrootings-hoof dstuk VII B (Fi nanciën) 'aan de beurt. De heer Tteub (V. D vroeg gelijkstelling van de bezoldiging van belastingklerken en registratie- klerken en lotsverbetering- voor de belastingkommie- zen. Spr. drong aan op spoed bij de indiening van het ontwerp nopens pension nee-ring van de gemeente ambtenaren en behandelde de personeele belasting in hare werking op de koffiehuis-, logementhouders en restaurateurs. De inkomstenbelasting had moeten voorg-aan bij de herziening- van de successiebelasting. Scherp bestreed spr. dan het tarief, dat de krachten van het Departement te boven is gegaan. Spr. ver weet den minister zwakheid, door zijn beste ontwerp (inkomstenbelasting) te laten verdringen. De heer L o e f f (R. K. bopleitte lotsverbetering voor b'elast-ingkommiezen, een onderwerp, waarover de minister van- financiën (die heer Kolkman) zoo af doende beantwoording- toezei dat anderen hij hét be trekkelijk artikel erover zullen zwijgen. D-e heer Van Nispen tot S e venae r (Rheden)- sprak over verschillend optreden d©r douane en hadi gewenscht, dat voor -oppassers geen personeele belasting- verschuldigd zou zijn. De heer Thomso n (H. L.) waarschuwde tegen afgraving van duinen. Het- beheer va-n alle duinen moet aan het departement van landbouw komen. De heer Van Idlsinga (C.-H.) wilde voor di plomatieke ambtenaren ook vrijdom van vermogensbe lasting op g'rond- van het volkenrechtelijk gebruik. De heer Goeman B o r g e s i u s klaagde over de vertraging bij het Wetsontwerp op de personeele belasting, waarbij spr. voor'de belangen van de koffie- huishoudters en restaurateurs opkwam, die onbillijk belast worden-. Na een regeling van werkzaamheden, strekkende tot het- eindigen v-an h-et begrootingsdebat vóór Kerstmis, werd het hoofdstuk Financiën voortge zet. De heer Van V uuren (R. K.) vroeg" naar de onderhandtelingen over dte verlenging van de Suiker- conventie. D'e h-eer Van B-est (R. K.)i drong aan op her ziening" van den gemeenten-tabel voor de personeele belasting. De heer Ter Laan waarsichuwde o.a. tegen weggraven van duinen en hesprak de pensionneering voor enkele categorieën van onderwijzers en ambte naren. De heer Fruy tier (R. K.) sprak over de storm schade, die zware dijken -nood'ig maakt. De heer Smeenge (U. L.) beval een andere re geling aan ten opzichte van de dtehitanten bij de Staatsloterij, opdat ze meer kunnen verkoopen. De heer De Klerk (U. L.) sloot zich aan bij den heer Borgesius en bepleitte opneming- van de ambtenaren bij de graadmeting in dte Pensioenwet. De minister van financiën wees met kracht de verwijten van den heer Treub af, verwijten, die on gemotiveerd en absoluut onverdiend) waren. De mi nister stelde wel degelijk prijs op behandeling der in komstenbelasting. Hij wees de gelijkstelling- van de belasting- en registratieklerken af. Voor dte belas- tingkommiezen zal een nieuwe salarisregeling worden ontworpen, die tevens1 verhoogi-ng van salaris- zal in houden. De minister weigerde- de restaurateurs en koffiehuishouders gelijk te stellen voor de personeele belasting met winkeliers. Over de overdracht van het -gewone duinbeheer naar Landbouw zal nader overleg worden gepleegd. De Suikerconventie zal waarschijnlijk na 1913 wor den verlengd. Voortdurende wijziging van de belastingtabellen is schadelijk voor de schatkist. Pensioenkwesties1 komen bij de desbetreffende wetsontwerpen ter sprake. Ten slotte werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. I-n de avondvergadering werden de beraadslagingen over bet wetsontwerp tot vaststelling van het Xde Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1912 vastgezet. Bij art. 61 (subsidiën en kosten betreffende zuivel- c o nsulen t.schappenzeid'e de heer Van For eest (V. L.J, dat bij de regeering het voornemen bestaat alle zuivelconsulenten tot rijksambtenaren te maken. Spr. is geen voorstander van- d!et uitbreiding van het ambtenarendom. Hij betwistte dat hun positie thans slecht is geregeld'. Zij zijn ingesteld- op initiatief van de Holl. Maatschappij van Landbouw, -die daarvoor va n d-e provinciën Zui dl- en Noord-Holland subsidie heeit gekregen. De- Maatschappij heeft -nu pogingen aangewend om er provinciale ambtenaren van te ma ken. Gedeputeerdp Staten van Noord-Hollandi hadden daartegen bezwaar maar trachtten de zaak op andere wijze te regelen. *Ta bespreking met belanghebbenden werd besloten dat d-e zuivelconsulenten zouden staan onder een commissie, die een vereeniging zou tot stand brengen, waaraan hetzelfde subsidie zou worden gegeven als tot nu toe aan de Maatschappij van Land bouw. Toen die vereeniging bijna tot stand was ge komen, vernam men plotseling dat d-e regeering ei- Rijksambtenaren van wilde maken. Spr. achtte dit niet den goeden weg. Op een te Utrecht gehouden vergadering van zui velconsulenten is- nu echter een concept-reglement op gemaakt volgens hetwelk de zuivelconsulenten worden werkzaam gesteld o-nder een inspecteur. Op die wijze blijft de zuivelconsulent ni'et meer de raadsman van den kleinen boer, maar zal hij werkzaam worden ge steld om inter-provinciale, wellicht om internationale belangen té behartigen. En hoe zal het gaan met de assistenten? Hun salaris zal veel te gering worden geacht voor een Rijksambtenaar en periodiek worden verhoogd; terwijl anders alleen de goedte assistenten meer salaris zullen krijgen. De Noordhollandsche commissie achtte h-et dan ook eenstemmig verkeerd dat de zuivelconsulent Rijksambtenaar zal wordten. Spr. zal niël voorstellen den post te schrappen, doch hoopt dat in elk geval de commissie meer invloed zal krijgen wanneer het voorstel wordt uitgevoerd, d'an thans bet geval schijnt te zijn. De heer J annink (U. L.) betuigde in tegenstel ling met den beer van Foreest zijn instemming met dit voorstel. Overijs-el en Gelderland h-ebben reeds provinciale zuivelconsulenten. D'e minis-tpr constateerde dat zijn voorstel eigenlijk niet is- bestreden. De heer van Foreest zeide niet. dat de toestand over het geheel bevredigend was, doch beperkte zich, heel slim, tot een provincie en zeid'e: daar was de toestand tot nu toe goed. Maar toen de Holl. Maatschappij van Landbouw zich aan de zaak onttrok en Ged. Staten van Noordholland er geen provinciale ambtenaren van wilden maken, toen wilde men als noodsprong een vereeniging oprichten. De minister heeft toen dadelijk gezegd': „dat is niet noodig; wij hebben e-e-n plan." Het reglement, waar van de heer van Foreest sprak, is niets anders dan een vertrouwelijk stuk, waarin de 11 zuivelconsu lenten hun plannen aan den directeur-generaal van landbouw ontvouwden. Dat heeft met de plan-n-en der regeering niets te maken. En de minister zal dan ook hu-n advies ni'et geheel kunnen volgen. Maar hij pro testeerde ertegen, dat de ambtenaren van het departe ment minder beschikbaar zouden zijn voor den kl-einen landbouw dan particuliere personen. De minister weet daarentegen, d'at een particulier zuivelconsulent gedwarsboomd' werd in zijn plannen om de kleine landbouwers tot coöperatie te brengen, omdat een- der heeren, die boven hem- stonden, als groot-zuivelberei- dter een daarmede strijdig belang had. De toestand in Iriesland is een totaal andere. Daarmede hebben wij hier niets te maken. Dit voorstel is een bezonnen voorstel' en doet niets anders1 dan zaken, die vast zou den loepen, op een behoorlijken vasten vo'et brengen. Wij krijgen daardoor een goeden toestand. De heer Van Eoreest repliceerde. Bij art. 64 (subsidiën enz. in het belang van den landbouw) drong de heer Duymater van Twist (A. R.) er opnieuw op aan, d'at de Landbouwtentoon stelling in- den Haag in 1913 d'es Zondags zal gesloten blijven. De heer T e e-n sti a (V. D.) wees' er op, dat men op deze tentoonstelling bij d© afd. rundvee 9 van de 13 leden der afdeelings-commissie 1-id- van het Ned'er- landsch en het Frieseh Rundvee-stamboek zijn en deze alle fokkers uitsluiten, die niet in- hun stamboek heb ben laten -inschrijven. Spr. riep de hulp van den mi nister in om de heeren aan het yerstand te brengen dat dit geen m-anier van doen is en- dat een program ma moet komen waaraan alle fokkers kunnen deelne men. De heer Van Foreest (V. L.) betuigde hier med'e volmondig zijn instemming. Een dergelijke ma nier van doen- is een schande. Daarbij komt dat. in Noord-Holland reeds sinds onheuglijke jaren een stam boek bestond. Pogingen tot fusie zijn mislukt. Dit was groot-endeels de schuld van het Nederlandsch Rundveestambotek. Het gaat niet aan, nu het beste vee uit te sluiten. Daarna werd overgegaan tot d-e derde afd'eeling: Nijverheid en werd het mijnwezen behandeld en de visscherijen. BEROEPEN. Beroepen bij de Ned. Hervormde kerk te Kromme- niedijk en Egmondj-Bi-nnen dte heer M. W. J. Linscho- ten, cand. te Leiden. KERSTFEEST TEN IIOVE. II. M. de Koningin zal in tegenwoordigheid van H. M. dé Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins, Zon dagnamiddag 4 uur eenige genoodii-gden, behoorende tot Hr. Ms. Huis, t-en pal-eize bij den kerstboom ver eenigen. De Koningin en d-e Prins geven Zaterdagnamiddag 4Y2 uur in het paleis aan den Kneuterdijk het Kerst feest voor het dienstpersoneel va-n de Koninklijke hof houding, bij welke gelegenheid d'e vorstelijke personen zelf de geschenken uitreiken. Gemengd nieuws. DIPHTHERITIS-QUAESTIE TE ZANDVOORT. Dte kantonrechter te Haarlem heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak van den heer Varekamp, arts, en dr. Gerfee, beiden te Zandvoort. Dr. Gerke werd veroordeeld! tot 100 subsidiair een maand hech tenis. De h-eer Varekamp werd vrijgesproken. Door de Arrondissements-Rechtbank te Assen is Woensdag het eerste vonnis geveld krachtens de nieu we wet op het onderzoek naar het vaderschap. De ge daagde die niet w^s verschenen, werd veroordeeld in de kosten der bevalling en in de kosten van- het on derhoud der moeder gedurende zes weken na de beval ling. Het kind- was- overleden. HEEMSCHUT. Naar aanleiding van zijn adres aan den minister van waterstaat, waarin- de aandacht werd gevestigd op de ontsierende reclameborden, door de Electrische Spoorwegmaatschappij aangebracht aan de masten der electrische geleidingen langs den spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem, heeft de bond] Heemschut van den commissaris der Koningin in Noord-Holland bericht ontvangen, dat de Electrische Spoorwegmaat schappij is aangeschreven, di-e borden ten spoedigste te verwijderen. UIT HEILO. Na opening dér gistermorgen alhier gehouden vol tallige vergadering van den raad werden de notulen vastgesteld en medegedeeld! dat de heeren Blanken steen en Vos hun d'ank betuigden voor dte hun toege- kende salarisverhooging. Deze stukken werdten voor kennisgeving aangeno men. Be de daarop volgend© rondvraag stelde dte heer Van der Molen den raad voor het Dagelijksch Bestuur te machtigen den boomenverkoop in zijn geheel te re gelen. Omtrent de boomen aa-n 't Groentj© ontspon zich een discussie over de noodzakelijkheid om die hoornen te rooien. De heer Maas Geesteranus erkend© die noodzakelijkheid niet zoo erg als de heer Van der Mo len, die ze ter wille van d'e wegen wilde opruimen. Met het oog op het natuurschoon meende de heer Maas Geesteranus, dat er niet zooveel boomen omge gooid moeten worden, waarop de heer Bu-tter wees op het gevaar op d'e in de onmiddellijk nabijheid staande huizen. j De meening van den heer Van 't Veer om indien het Rijk d-e boomen langs den weg niet opruimt de f anderen te laten staan, vond algemeene instemming, waarna de verdere regeling van den houtverkoop aan 1 B. en W. werd overgelaten. De heer Bakker zeide d'at hij wel wat over den Stationsweg zou kunnen zeggen, maar het geeft toch niets. Een ieder kent den onhoudbaren toestand', die een schande voor de gemeente mag heet-en. De heer Van de-r Molen- m-eende dat d'e eenige: af doende maatregel is- den weg te bestraten, terwijl de heer Van 't Veer dte aandacht vestigde op d'e Kerlce- laan. De heer Maas Geesteranus merkte op dat de toestand der wegen overal veel te wenschen overlaat, zoowel hier als te 's-Gravenhage den Loosduinscheu weg en te Alkmaar de Emmastraat. De heer Van der Molen wees naar d© weinige med'e- werking van sommige ingezetenen. De heer Bakker vroeg inlichtingen omtrent de lan taarns, die sinds het ongeluk van Brakenhoff niet meer branden. De voorzitter antwoordde daarop dat reeds maatre gelen waren genomen en dat ze hedenavond weer zul len branden. De heer Maas Geesteranus merkte op dat waar in den laatsten tijd veel' gedaan wordt ter verbetering van de wegen, verhooging der tractementen e. d„ de raad wilde hij niet. in de noodzakelijkheid worden gebracht den hoofdelijken omslag te verhoogen, zonder de verhouding van d'eb-et -en credit der gemeente te verbreken naar maatregelen zal moeten uitzien -en meende daarom d'at het op den weg der gemeente lag Gedeputeerde Staten, zoowel mondeling als schriftelijk te verzoeken, de 1000 aflossing van de oude school niet te moeten gebruiken voor de aflossing van de nieuwe school, dan- zou deze 1000 jaarlijks tot, 1915 in de kas der gemeente kunnen worden gestort. Bij de algemeene besprekingen bleek d'at de voor zitter reeds een dergelijk id'ee had en dat de overige leden zich er volkomen mee vereenigden, zoodat het voorstel zond-er hoofdelijke stemming werd aangeno men. De heer Swart- vroeg inlichtingen omtrent den Ze- venhuizerlaan, waarop dte voorzitter zeide dat indien d© bewoners het hout kappen, de gemeente andere maatregelen ter verbetering zal nemen. Verder besprak dte beer Swart het dichtmaken van d'e beek langs den spoorlijn, waarop na eenige bespre kingen een onderzoek van Gemeentewege werd toege zegd. De heer Van 't Veer vroeg inlichtingen omtrent de verbeteringen aan de Gemeenteschool, waarop de voor zitter 'antwoordde dat het pl'at opnieuw voorzien was en het plafond was gerepareerd. De door B. en W. voorgestelde af- en overschrijvin gen, betalingen uit dte post voor onvoorziene uitga ven 135.40 en dte suppletoir© begrooting 681.25 ter verhooging van d'e post onvoorziene uitgaven werdten zonder besprekingen goedgekeurd'. De openbare vergadering werd daarna gesloten om over te gaan in geheime zitting ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag. TTIT EGMOND AAN ZEE. Nu alle visschers van d-e haringvangst weder thuis zijn, verkeert men hier algemeen in- ongerustheid' om trent het lot va-n den visscherman O. Zwart met zijn zoontje van ongeveer 12 jaar. Deze zijn den lOen Oc tober naar Zee vertrokken ter haringvangst en sedert dien tijd heeft- men niets meer van hen vernomen, zoodat men het ergste vreest. Zondag, 24 Dec., zal voor het eerst de nieuw ge restaureerde N. H. kerk weder in gebruik worden ge nomen. Zooals reeds eerder vermeld, werden de Gods dienstoefeningen in de oud-katholieke kerk gehouden sedert 18 weken; Zondagavond nu was dit voor liet- laatst. Ds. Bremer kon niet nalaten een woord van dank te betuigen namens alle hervormden, voor de gastvrij heid, die het O. K. kerkbestuur betoond© aan de N. H. Gemeente. UIT HOORN. Door de politie alhier is aangehouden Marcellus v. d. B„ die verdacht, wordt zich schuldig gemaakt t« hebben aan verduistering en oplichterijen te Purme- rend, Hoorn en Voorschoten. Door de schaatsen-rijdersvereenigin-g Oud-Hol- landsch Ijsvermaak alhier is besloten, die -seizoen d'e leden vrij te stellen van contributie. Zoodta ijs en weder, dienendte zijn, zal een geeostumeerdi ijsfeest worden uitgeschreven. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de heden alhier gehouden verknoping ten over staan van notaris v. d. Veen te Alkmaar, van de Boe renplaats, toebehoorende aan onzen Burgemeester en gelegen aan den Broekerweg alhier, te samen groot 10 Il.A., 4 aren 74 centiaren, ging deze aan verschillend© koopers over voor d© som van 30.219.50.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1