DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. onderwijzeres. No 303 Honderd en dertiende laargang. 1911 WOENSDAG Markt voor VJEST vee te Alkmaar, ZATERDAG 30 December tevoren. 27 DECEMBER. INiHENLAJVl». Nieuwjaifiwenschen DE OORLOG. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f l, Afzondei iijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het nummer dat ZATERDAG 30 DECEMBER verschijnt, zal we derom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van a 25 cents a contant ^Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de markt voor VET VEE in deze gemeente, wegens den Nieuwjaarsdag, zal gehouden worden op AANGEHOUDEN. ALKMAARSCHE COURANT. DE DIBECriE. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter secretarie nan te melden tusschen 9 en 1 uur. BEENDERS HEEM ANUS. Alkmaar, 23 Dec. 1911. AED. BEVOLKING. Burgemeester en Wethouders voornoemd) G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Aan de 3e Gemeenteschool (Hoofd de Heer P. SCHIP- PER) wordt gevraagd eene Vakken a—k. Aanvangsjaarwedde f 725, die kan stijgen tot f 1025. Voor hoofdakte f 100 meer. Per soonlijk bezoek voorshands niet gewenseht. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge- meentebestuur vóór 1 Januari a 8. (Het jaar 1011.) II. ALKMAAR, 27 December. Indien men de gebeurtenissen aan het eind van het jaar overziet, dan vindt men vele feiten verklaard en met -elkaar in verhand gebracht, welke men, toen ze plaats grepen, van geen belang achtte of als geheel op zich zelf staand beschouwde. Waarom er bijv. in Ja nuari in Italië plotseling 4 admiraals werden gepen- sionneerd, waarom het aan de regeering gekomen ka- binet-Giolitti er zoo naarstig naar streefde de opposi tie-partijen oneenig te maken, en de Italiaansche geld mannen voor Tripolis te interesseeren, waarom in Juni een ontwerp werd! aangenomen, waarbij een le venslange uitkeering werd toegestaan aan veteranen, waarom er vijf dagen daarna in de Kamer geïnterpel leerd werd over Duitsche penetratie in Tripolis, waar om de Tripolitaansche kwestie reeds begin September op den voorgrond trad dat zijn allemaal vragen, waarop thans gemakkelijk het antwoord is te geven. Wie had echter vermoed, toen deze feiten plaats haddeb, dat ze een dergelijke beteekenis zouden heb ben? Wie dacht er aan een komenden oorlog, gewild door een rijk, dat zijn vijftigjarig jubileum vierde, welks volk als vredelievend bekend stond en welks ko ning nog den 14den Mei j.l. in een officieele toespraak ïad verzekerd, dat het Italiaansche volk een factor van den vrede was en zich gelukkig gevoelde, de ge luk wenschen te mogen ontvangen van den machtigen monarch, op wiens initiatief voor de volkeren de vreedzame weg ter beslechting hunner geschillen werd geopend? Wij zullen ons nu maar niet meer verdiepen in Tta- ies ouding. Men moet haar scherp afkeuren, maar lean toch wel eenige verzachtende omstandigheden aanvoeren: wat Italië deed was het gevolg van wat anderen voor haar hadden gedaan; deed Italië het met, dan had een ander het gedaan; de daad was voor Italië noodig en het juiste tijdstip was ervoor gekozen. Kort willen we echter het verloop van den oorlog aanstippen. In den nacht, van 27 September verzond de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken di San Guili- ano een ultimatum aan Turkije, waarin werd gezegd dat er een einde diende te komen aan den toestand van verwarring, welke er in Tripolis heerschte, dat het daar te verrichten beschavingswerk wegens de on middellijke nabuurschap een levenskwestie voor Italië was,^ dat Turkije steeds had geaarzeld., dat daardoor de tijd van onderhandelingen verstreken was, dat Ita liaansche en andere onderdanen in Tripolis voortdu rend werden bedreigd, dat Italië, zich genoodzaakt ziende zijn waardigheid en zijn1 belangen te bescher men, besloten had tot de militaire bezetting van Tri polis en Cyrenaica. Binnen 24 uur bad de Porte te antwoorden, bij gebreke waarvan Italië onmiddellijk tot de werkelijke bezetting zou overgaan. De Ottomaansche regeering constateerde, dat er geen enkele grond bestond voor vrees omtrent de vei ligheid vau Italianen of andere buitenlanders, dat de Porte bezield was met den ernstigen wil om het ge schil uit den weg te ruimen, dat ze gaarne alles wilde doen, voorzoover de territoriale integriteit van Turkije maar niet werd aangetast. Maar Italië weigerde botweg en kondigde den 29en September, 's middags om half drie, af, dat de oor logstoestand was ingetreden. Tegelijkertijd liet Ita lië weten, dat de integriteit van Europeesch Turkije zou worden gehandhaafd, en dat het zich zou verzet ten tegen elke poging om op den Balkan een coalitie tegen Turkije te vormen. Italië zorgde allereerst, dat een groot gedeelte van zijn' vloot voor Tripolis kwam te liggen, waardoor de verbinding tusschen de Turk- sche provincie in Afrika en Europeesch Turkije was verbroken. Nadat een torpodoflotielje onder den al te oorlogszuchtigen hertog van Abruzzen eerst bij Prevesa in de Adriatische zee zich had laten gelden, begon 2 October de blokkade en den dag daarna de beschieting van de forten van Tripolis door de Itali aansche vloot-. Den öden October werd de Italiaan sche vlag gehesehen en werd de stad door de landings divisie der Italiaansche oorlogsschepen bezet-. Den dag daarop trachtte een It-aliaansch oorlogsschip te Derna (Barka) troepen aan land te zetten, hetgeen door het Turksche garnizoen werd belet. Het schip vertrok, na de stad beschoten en enkele gehouwen vernield te hebben. Den Ssten October werd Tobroek (Barka) beschoten en den 9den veroverd. Den 9den werd Tri polis officieel in bezit genomen en werd een telg uit een al-oud Tripolitaanisch geslacht tot burgemeester benoemd. De eerste gfdeeling van het Italiaansche expeditieleger kwam den lOden voor Tobroek aan, terwijl den lld-en een andere afdeeling te Tripolis aan I land gezet werdl en den 17den Homs, aan de kust van Benghasi werd bezet- De Turken en de Arabieren, die hun zijde hadden gekozen, trokken zich in een stel ling ten zuiden van Tripolis terug. Benghasi werd den 20sten genomen, maar het gehikte den Italianen hier noch elders (Derna en Horns) verder in het bin nenland door te dringen. Den 25sten October leden de Italianen bij Tripolis groote verliezen. De Arabie ren in de stad kwamen in opstand en vielen de Itali anen in den rug aan1. De volgende dagen hadden er talrijke inhechtenisnemingen en terechtstellingen plaats. Den 26sten zagen' de Italianen zich door de voort durende aanvallen der Turken gedwongen hun stel ling, vooropgeschoven naar het zuiden, prijs te geven en zich op de forten terug te trekken, waar ze ook nog- door nachtelijke aanvallen werden verontrust. In do eerste dagen van November den 5den had de Ita liaansche regeering aan de mogendheden medegedeeld, dat zij Tripolis en Cyrenaïca had geannexeerd wa ren de Italianen weer gelukkiger. Ze herwonnen eeni ge forten, maar moesten wegens de hevige regens en overstroomingen den strijd staken. De Arabieren echter wisten door het riviertje Medz-Jenin af te dammen de Italianen uit hun stelling bij' Boemiliana te verdrijven) (17 Nov.) en1 de schanswerken te doen wegspoelen. Den 25sten November behaalden de Ita lianen een overwinning in het zuid-oosten van Tripo lis, bij Srdi Messri. Daarentegen werd de positie dei- lurken bij Benghasi gunstiger. Groot succes behaal den de Italianen echter den 2den December. Een al gemeene aanval op de Turksche stelling in de oase Amzara, 8 kilometer ten Zuid-Oosten van Tripolis had een uitstekend verloop. Sinds- dien is er weinig- meer gevochten. De taktiek der Italianen is er dus op gericht ge weest, bijna gelijktijdig- verscheidene kustplaatsen te bezetten en dahrdoor de nationale geestdrift aan te wakkeren en dat is ook uitstekend gelukt maar het verdere verloop was verre van bemoedigend en het Ita liaansche enthousiasme is dan ook geducht bekoeld. scheepsgeschut. Zij zijn dus thans vrijwel zoo ver, j als ze ook in October hadden kunnen zijn. De aan zienlijke offers aan bloed en aan geld (het ministerie- Giolitti wil door invoering van een progressieve in komstenbelasting de kosten der onderneming laten be talen door de bezittende klassen en verder de grond- speculaties, welke de stichting van een onafhankelij- ken stand van kleine boeren in Tripolis in den weg staan tegengaan) hebben dus geenerlei voordeel ge bracht. Er is moedig gevochten er zijn ook schan delijke wreedheden begaan en er is over en weer ge klaagd, over het bombardeeren van een open stad, het werpen van bommen uit vliegtuigen, metdümdum- kogels en weer andere handelingen, die in strijd zijn met te voren gemaakte afspraken maar men is niet verder gekomen'. Een opmarsch in het binnenland blijft ten allen tijde een gewaagde onderneming, om dat de Arabische ruiters, stoutmoedig en fanatiek zich dan nog beter kunnen doen gelden. De woestijn is groot, merkte dezer dagen) een oorlogscorrespondent op, en de Arabieren zijn verstandig genoeg om te we ten, dat een. Europeesch leger er niet lang kan rond dolen. Leeren de Turken inzien, dat hun voordeel ligt in het ontwijken en afmatten van den vijand door aanvallen, dan kan de strijd om Tripolis, zooal niet de oorlog met Turkije, tientallen jaren duren. Dit hangt van de Arabieren af; blijven ze de vijanden van de Italianen, dan kunnen deze zich in Tripolif slechts als de Spanjaarden in Marokko, aan de kust handhaven. Het Is te voorzien, dat er in de toekomst met ge mengde gevoelens zal worden teruggedacht aan het jubileumsjaar 1911, dat een oorlogsjaar werd. Italië zal wel winnen, neen, Italië moet winnen, want een nederlaag- in Tripolis zou een revolutie in Italië beteekenen. Maar vraag niet, ten koste van welke offers Veel vragen werden er bij het uitbreken van dezen oorlog gesteld. Zouden de Turken vergoeding zoeken voor het verlies, door zich te werpen op het zwakkere Griekenland? Zou er een algemeen Balkan-conflict m het leven worden geroepen? Zou er kans zijn op een beweging van alle islamietische landen? Wat zou den de groote mogendheden als Duitschland, Rusland, Oostenrijk doen? Al die vragen staan thans nog open. Alleen kan woiden gezegd, dat van de destijds veelvuldig gehoor de vermoedens er tot dusver nog geen enkele is verwe zenlijkt. Geruchten doken er herhaaldelijk op over allerlei bijkomstigheden, maar tot dusverre gaat het oorlogsspel enkel op Afrikaanschen bodem zijn gang. En de diplomatie moge nog zoo druk in de weer zijn, in Europa blijft men het spel, waaromtrent men zoo slecht wordt ingelicht, slechts als weinig-belangstel lende toeschouwers volgen. terland is besloten, zoo spoedig mogelijk men sprak in de vergadering van in Januari a.s. definitief een candidaat voor de Tweede Kamer te stellen, op dat deze voldoende gelegenheid zal hebben, ovéral in het district op te treden. Als candidaat wordt ge noemd de heer II. H. van Kol. Gemengd nieuws. UIT BARSINGERHORN. - Eeni perceel weiland), eigendom van de banne Ilaringhuizen, groot 50.50 aren, is publiek voor den tijd van 4 jaren verhuurd), aan den heer E. Drrkmaat, voor 60 per jaar. De vorige jaren bedroeg die huur 50 aan dezelfde. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 18 tot 23 December werden aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aange voerd 96600 bloemkool. 108200 roode kool, 124600 gele kool, 48700 witte kool, 88 baal wortelen en 1648 baal uien. Van de laadplaats werden in die week verzonden 154 wagonsladingem groenten. UIT OUDE-NIEDORP. Zondag 24 en Dinsdag 26 December voerde de rede rijkerskamer „Molièrèeèè" alhier in het lokaal van den heer A. Mijts, op: „Het zedelijk bewustzijn," spel van de moraal ini 4 bedrijven. Tot nastukje werd gegeven „Een vrouwtje van bui ten," kluchtspel in één bedrijf. Het eerste stuk werd heel goedi opgevoerd. De rollen waren goed ingestudeerd en verdeeld. Ook werd het nastukje aardig opgevoerd. Met alle aandacht werd het spel, vooral Dinsdags, door het publiek aange hoord. Reide avandem was er bal na, waar druk gebruik van werd gemaakt. UIT OUDORP. Onder leiding van ds. Groot vierde de jeugd in de ITerv. kerk den 20sten haar Kerstfeest. Rijkelijk wer den de kinderen op versnaperingen onthaald, terwijl ieder een mooi Kerstgeschenk mede naar buis kreeg. Vele ouders en belangstellenden waren b het feest tegenwoordig. HOFBERICHT. u F' d® Koningin en Z. K. H. de Prins begaven zied Zaterdagmiddag circa 4y2 uur naar het Paleis op den Kneuterdijk alwaar dfe Vorstelijke personen aan de kinderen van het personeel in dienst van H. M. van den in de zaal geplaatsten kerstboom geschen ken uitreikten. De Koningin deelde de voorwerpen aan de meisjes, de Prins aan de jongens uit. liederen'001" dam£"S Z0D8' b'J" d<?Ze gelegenheid) kerst- UIT SCHERMERHORN. De rederijkerskamer „Amicitia" gaf Zondag hare eerste uitvoering in dit seizoen. Gewend als wij zijn van Amicitia iets goed te hooren, werden wij ook de zen keer daarin niet teleurgesteld. De opgevoerde stukken „Onschuldig" van Eikkee en „Ijverzucht" van Wijnstok werden onberispelijk gespeeld en door het vrij talrijke publiek met onverdeelde aandacht ge volgd. ^Alhier trad voor ons Nut als spreker op de heer G. Westmijze, theol. student te Leiden. Was de ver wachting reeds hoog gespannen, aangezien de heer Westmijze bij ons geen) onbekende is, deze werd ook ditmaal niet teleurgesteld. In tal van) voordrachten en gedichten, zoowel in het ernstige als in het luimige wist deze bekwame en talentvolle spreker het zeer tal rijke publiek te boeien, waarvan de applauzen, die hem telkens na iedier stuk ten deel1 vielen, wel het schoonste bewijs waren. De heer Kuilman dankte den spreker voor den ge- notvollen avond en was er zeer zeker van overtuigd dat allen gesticht waren. Hij hoopte dat het Nut het voorrecht nog eens mocht hebben dezen spreker in zijn midden te zien, alsdan zal de opkomst stellig nog grooter zijn. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer komt a.s. Donderdag en volgen de dagen in openbare vergadering bijeen ter behande ling van de Indische begrooting en de andere ontwer pen die nog vóór Nieuwjaar afdoening eischen. „militaire wandeling" is een groote, ernstige veld- De tocht geworden. Dra werd het troepen aantal op 40.000 gebracht en reeds is verklaard, dat het bezet tingsleger tot 100.000 man zal worden uitgebreid. En hoe ver is men thans? Benghasi en Derna worden nog- altijd bedreigd', maar in Tripolis kunnen de Italianen zich vrij bewegen binnen het l>ereik van het HET ONTWERP-VOGELWET. De heeren T. Tjeerde, te Workum, F. Klijnsma te Rmgahuizen en D. A. v. d. Meulen te Nijemirdum, hebben, naar de Leeuw. Ct. meldt, naar aanleiding van het ingediende ontwerp-Vogelwet een adres aan den minister van landbouw, nijveijieid en handel gezon- en, waarin wordt gezegd, dat, wanneer hel» ontwerp ongewijzigd tot wet zal worden verheven, het vangen en verhandelen van lijsters zal verboden zijn. Dat het lijsterstrikken voor den werkenden stand in c e gemeente Gaasterland en! omstreken een van de belangrijkste najaarsinkomsten oplevert, zoodat de aanneming van het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm voor Gaasterland' een ramp mag worden ge noemd; dat blijkens het oordeel van twee honderd' "en vijt en zeventig personen, die hun handteekening ge geven hebben, een groot deel van de inwoners van uaasteriandj mede van dit gevoelen is. Zij verzoeken, het wetsontwerp in dien zin te wijzi gen, dat het vangen van lijsters in de toekomst blijft toegestaan. voe^d aClre8 'S memorie van toelichting ge- DE MAAS WAST. De Maas is in het laatste etmaal onrustbarend ge wassen. Het stadspark te Maastricht, is gedeeltelijk onder water geloopen. Ook de buurtweg in Belg-i6 seint langzamen was. VONDELING. Vrijdagavond omstreeks 9 uur is door een onbeken den man in het trapportaal van perceel Balthazar Flo- riszstraat 9 te Amsterdam te vondeling g-elegd een kindje van het vrouwelijk geslacht, ongeveer een jaar oud, gekleed met wit wellen kapje, wit jurkje, wit ka toenen hemdje,wit flanelletje, witte en molton luier en zwarte kousjes, alles ongemerkt. DE RAMP VAN DE „ZAANSTROOM." De Londensche berichtgever van het Hbldi meldt: De Daily Telegraph deelt mede, dat de „Zaanstroom" een zware reis had van Eowey. Bij O verslichtschip kwam net water in de machinekamers, door den asko- ker, bij zulke hoeveelheden, dat- besloten werd dichter voor den wal te gaan; om daar het anker uit te wer pen. Doch voor dat men in staat was dat te doen, werd het duidelijk dat het schip naar den kelder ging. De zwemgordels werden uitgedeeld, en de kapitein en de bemanning verlieten het schip in de boot. Zij wer den opgepikt door de „Westdale," die hen in de duis ternis eerst voor vissehers hield. De verdronken stoker heet Zwalsman. TWEEDE KAMERVERKIEZING. In eene gecombineerde vergadering van afdeeliu- gen der 8. D. A. P. in. het Kamerkieadistrieht Scho- BELAN&RIJKE VOND'ST. Te Hainh onder Rozendaal heeft een arbeider vau den landbouwer Adr. Vos bij het rooien van een heg een pot met gouden en zilveren munten gevonden Bi) onderzoek bleek deze te bevatten 37 groote meest 1 ortugeesche en enkele Spaansche stukken uit de ia- ren 1560 1600. De gouden munten zijn zeer mooi. Dei zilveren munten, tot een gewicht van 2V2 K.G. hebben echter minder waarde. Een drietal' monteurs, werkzaam bij de Allgemeine Electrictatsgesellschaft, op de Keizersgracht fa Am-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1