STADSNIEUWS 3 V H T L A BEVORDERING VISCHVERBRUïK. Nos. 5298 en 13164, elk 1000. Nos. 5634, 9834 en 13060, elk 400, Nos. 8, 7218 en 7799, elk 200. Nos. 298, 4251, 4260, 7205, 8598, 10858 en 11862. elk 100. DE BRUILOFT VAN KLORIS EN ROOSJE. Aan den overigens weinig aardigen berijmden Nieuwjaarswensch bij de opvoering van de „bruiloft" door het Nedierlandsch toom eel ontleenen we het vol gende Pieternel. Méér bij den grond. Spreek voetbal-taal, Want dat verstaan wij allemaal. Thomas. Gevonden! Dat moet geestdrift wekken. Sinds wij des Zondiags allen trekken Vol „piëteit" naar 't voetbal-veld, Verwacht men 't ook van bard en held. Zie, zie, daar trok een elftal henen, Verslagen, met gebroken boenen, Ondanks „supporters" en geschreeuw, Het eerste elftal onzer eeuw! Elf jaren!.Wat zie ook mochten „scoren," Toch hebben zij de „match" verloren, En 't nieuw elftal staat al klaar: „Goalkeeper" is het nieuwe jaar! Die peuzel zal ons doel verdedigen, En ieder door zijn spel bevredigen. Komaan, nieuw jaartje, hou je goed, „Goalkeepertje," gegroet, gegroet (Zij buigen driemaal.) Ik open nu de competitie. Gooi op voor 't kiezen der positie, En dan beginn' het nieuwe spel Voor ieder onzer frisch en wel HOE SCHAPEN EEN HAAS VANGEN. Er wordt wel eens beweerd, dat men nooit kan weten, ho6 een koe een haas vangt. Maar hoe scha pen een haas kunnen vangen dat weet de scheper wel. Uit Drente schreef men aan de Zw. Ct. hier over het volgende De hazen kunnen soms, vooral als 't koud is, heel vast in 't leger liggen. Een schaap is erg nieuwsgie rig. Als ik nu met de schapen in 't veld ben en deze zich over een groote uitgestrektheid verspreid hebben, gebeurt het zoo nu en dan, dat een der langstaarten (Dr. schapen) een haas in 't leger ziet liggen, Op kor ten afstand blijft het dier staan en tuurt onafgebro ken naar de met wijd geopende oogen liggende en tevens slapende haas. Een, twee, drie schapen staan spoedig bij dat eene en alle staren naar hetzelfde punt. Weldra heeft de geheele kudde zich om en bij dit eene punt vereenigd en vormt een gesloten kring om den niets kwaads vermoedenden haas. Nu is het mijn beurt. Ik stuur den hond binnen den kring en de langoor geen kans ziende door het dichte cordon van •chapenpootjes te breken, heeft in minder dan geen tjjd zijn onrustig hazenleven geëindigd". De minister van landbouw, -nijverheid en handel acht het wenschelijk, in verband met hetgeen door de visscherij-inspectie zal worden verricht in het belang van de bevordering van het vischverbruik, een onder soek in te stellen naar de bestaande gemeentelijke ▼ieehmarkten. BLOEMBOLLEN. Door het zachte winterweder ontwikkelen die bloem bollen in Haarlem's omstreken zich zóó vroeg, dat van de hyacintenvelden hier en daar reeds iets van de dikke bedekking moest worden afgenomen. De kweekers zien dit met leedwezen, wijl nu de vrees bestaat, dat de jaarlijks zich herhalende voorjaars- nacht-vorsteu groote schade kunnen toebrengen aan de teere spruiten, welke door te vroegen groei tegen die koude niet bestand zijn. (N. v. d. D.) ONBEZONNENHEID. Te Diuxperloo had een vijftienjarige knaap de on bezonnenheid een bus carbid te willen laten ontplof fen en goot daartoe bij de carbid wat petroleum. De ontploffing volgde; maar met zóóveel kracht, dat de knaap de sterke vlam in zijn gezicht, kreeg en zwaar gewond naar het ziekenhuis- te Arnhem moest worden overgebracht. Men vreest dat hij zijne oogen voorgoed zal moeten missen. (Nws.) UIT STOMPETOREN. De heer K. Zwiep, hoofdi der school alhier, mocht 1 Januari het. feit herdenken-, 25 jaren bij het onder wijs in betrekking te zijn geweest. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling die de jubilaris m-ocht ont vangen, ook van de plaatsen Enkhuizen en Beemster, waar hij vroeger werkzaam is geweest. Door de school kinderen van Stompetor-en werd hum leermeester een fraaien leuningstoel als blijk van waardeering aange boden. UIT BROEK OP LANGEDIJK. Gedurende 1911 werden- aan het hulptelegraaf-tele- foonkantoor alhier ontvangen 8099, verzanden 7003, samen 15102 telegrammen-, terwijl 6900 gesprekken werden aangevraagd. UIT LIMMEN. Terwijl de burgemeester dezer gemeente en de gemeente-veldwachter Annaert in den Oudejaars nacht ongeveer half twee aan den rijksstraatweg sur veilleerden, hoorden zij bij de woning- van- M. Verver aan den Molenweg het. gevloek en getier van ongeveer een 20-tal jo-ngens, die met geweld wilden dat. Verver zijn winkel ope-nde. Zij gingen er naar to.e om de jongens aan te ma nen de nachtrust niet te verstoren en naar huis te gaan. De veldwachter pakte E. D. bij den kraag van zijn jas, waarop deze zich losrukte, den veldwachter greep, dien sloeg en schopte. Twee andere jongens Frederik M. en Gerrit M. hielpen D. en dreigden: „nu hebben we je vast en nou moet je kapot." Het was den heer Annaert, dien veldwachter, onmo gelijk van zijn wapens gebruik te maken, hij werd op den grondi geworpen, geschopt tegen zijn hoofd en op zijn mond geslagen. Al vechtende wist hij zich gedeeltelijk los te nikken, doch andermaal werd hij op den gro-nd g-eworpen onder het geroep va.n „neen. dkapot moet je." Hij vond toen nog even gelegenheid zijn sabel te grijpen. Pieter M. zag dat, sprong toen op hem toe, rukte de sabel uit de schede en waar die gebleven is is tot nog toe onbekend. Bij al deze geweldplegingen werd de regenmantel van den veldwachter totaal aan flarden gescheurd evenals zijn pet en uniform-jas. Toen hij zich nu voor de tweede maal had losgerukt en vrij stond en zag diat E. D., F. M. en G. M. hem weer wilden bestormen, greep hij zijn revolver en loste een schot in de lucht. Hoewel de jongens een herhaalde aanval toen niet meer durfden wagen bleef de onrust nog eenigen tijd Voortduren en nam het beLeedigen, het gesar en ge plaag nog geen einde, daar zij wel vermoedden dat een arrestatie door een alleen staand veldwachter onder dusdanige omstandigheden niet kon worden uitge voerd. Bij deze ernstige aanranding en bedreiging waarvan de burgemeester getuige was, werd deze door de an dere menigte tegengehouden, zoodat li-ij den veldwach ter geen hulp kon bieden. Met de tram van tien minuten na elf waren de jongens, naar we nader vernamen-, uit Alkmaar aan gekomen. Zij hebben toen ten huize v-an Annaert ge vraagd of hij thuis was. Toen ze bemerkten d-at de gemeentelijke politieih-ond niet aansloeg en daaruit afleidden, dat dit niet het geval was, hebben zij de vrouw van A. toegeroepen: „nou we gaan naar do Graaff dan zullen we hem straks wel zien," waaruit de conclusie is te trekken, dat deze geweldpleging met opzet is geschied. De heel streng van zijn plicht kwijtende ambtenaar maakt het de dikwijls zoo lastige jongelui nogal lastig vandaar vermoedelijk de daad, die dezen jongens zeker nog wel lang zal berou wen. Zij zijn hedenmorgen naar het huis van bewaring alhier overgebracht. UIT IIE1LO. Gisteren werd alhier op het Kolfveld van den heer P. Groot een voetbalwedstrijd gehouden tusschen*„H. V. V." alhier en „E. D. O." uit Beverwijk, die door ve len met belangstelling gevolgd werd. Het spel van de jeugdige do-rpsgenooten voldeed alleszins. Speciaal blonk de achterhoede uit. De geanimeerde wedstrijd eindigde met eeiie schoone overwinning van 50 voor H. V. V. UIT HOORN. Met dezen zachten winter ziet het er voor de kool bouwers i,n Hollands Noorden slecht uit. De in schu ren opgestapelde kool heeft van de vochtige tempera tuur zeer veel te lijden. Bovendien worden de prijzen gedrukt, doordat nog groote partijen bloemkool wor den aangevoerd. Zij die de kool in voorkoop hebben gekocht voor 30 a 40 g. per snees, lijden groote scha de. Op Nieuwjaarsdag is te Hoorn de leeuwrik reeds gehoord. TREURIGE MOORD. Dezer dagen werd melding gemaakt van een moord te Middelbeers. Nader vernam het N. v. d. Dag De vier zoons van den landbouwer K. gingen in den nacht van Woensdag op Donderdag 20 Dec. met den liehtbak stroopen. Zij werden daarbij opgemerkt door den jachtopziener S. Deze ging twee van zijne broes ter hulp halen, en met zijn drieën overvielen zij de stroopers. Deze laatsten kregen, na een korte worste ling, de overhand en gingen aan den haal. Een der broers van den jachtopziener S. heeft op een der vluchtende stroopers een schot gelost. De ongelukkige K. kreeg, op een afstand van 3 H pas sen, de heele lading in den rug en was terstond dood. Het treurige feit wordt druk besproken. De dader, die geen jachtopziener is en dus ambtshalve niets met de stroopers te maken had, is tot dusver niet in ver zekerde bewaring gesteld. De verslagene was 28 jaar en stond bekend als een zeer oppassend jong man. DROEVE GESCHIEDENIS. Het echtpaar Van der Vaart, brave, eenvoudige lie den nabij het Naardermeer, zijn door vergiftiging, ten gevolge van het eten van slecht vleesch, om het leven gekomen. De buren vonden den 84jarige man en de 23jarige vrouw dood in de bedstede. Aan het voeteneinde lag schreiende en verkleumd hun vierjarig dochtertje Antje, en haar drie-jarig zusje Cornelia zat overeind in het ledikantje, dat in de ka mer stond In dit ledikantje sliepen beide kinderen, maar Antje, blijkbaar door honger en angst gedreven had haar ouders in de bedstede opgezocht, die haar echter geen hulp moer konden bieden. Het door de politie in beslag genomen pekelvleesch evenals een in beslag genomen stuk rookvleesch, bleek sterk bedorven te zijn. Hieruit mag dus geconcludeerd worden, dat de kin deren van het pekelvleesch, althans van het bedorven deel, niet hebben gegeten. De kleinen maken het wel. KORTE BERICHTEN. Het debiet in ons land aan postzegels van aller lei soort bedroeg in December 1910 ongeveer 1.400.000, in December 1911 ongeveer 1.700.000, alzoo 300.000 meer. Alleen het kantoor Amsterdam betrok in die maand voor 385.000 aan postzegels. De beer G. Spanjer, schipper van de reddingboot te Mids-land, op Terschelling, die- Donderdag in de red-dingbootschuur door het uitglijden van een ladder is gevallen, is Zaterdagmorgen overleden. Op het hooren van de doodstijding is een tante van den overledene, de vrouw van V. O. Spanjer, te Lies op Terschelling, zoo herig geschrokken, dat zij nog denzelfden avond overleed. De Haagsche con-espondent van de Leeuw. Ct. handhaaft beslist de feitleijke juistheid van zijn be richt aangaande de geheimzinnige ontvoering van een Haagsche jongedame. Een- varken van den landman O. Klein, to Pur- merland, bracht twintig levende jongen ter wereld.. Een zoon van den- landman G. Koomen, te Leek (N.-H.) heeft zich Maandagnacht, bij het zoogen. „Oudejaarsschieten", den arm verbrijzeld. De zoon van kapitein- Bek, a-an boord der sleep boot „Adrian-a", zou ook het nieuwe jaar te Lobit in schieten. De „Kattekop" sprong en van 't jong- mensch werd de rechterhand verbrijzeld. De brigadier-rijksveldwachter Smits te Hengelo heeft Zondagmorgen den 70-jarigen Duitscher J. R. met een meisje uit. Dortdund aangehouden. R. zwerft al jaren in ons land en wordt verdacht dit meisje uit Duitschland- gehaald te hebben om het naar een ver dacht huis- te brengen. Daar ze zonder middel van bestaan was, is ze naar haar woonplaats teruggezon den. In den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer twee uur, is de boerderij met schuur van Staal in' den Geertruidenbergschen polder geheel afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid, Te Enschede is onder verdachte omstandigheden brand ontstaan bij den kruidenier J. B„ in de Alt- steedsche straat. De brandweer wist het perceel te behouden. De bewoner is voorloopig in arrest, gesteld. Te Helmond is een gasontploffing in een hotel ont staan. De eigenaar van het hotel werd aan het ge laat en handen verwond. Oorzaak va-n het geval was, dat met brandende luci fers naar een lek in de gasbuizen gezocht werd. Bij de politie te Baltbommel ia gedeponeerd een valsche gulden, dragende het borstbeeld der Koningin en het jaartal 1898. Het randschrift is gedeeltelijk leesbaar. Het geldstuk heeft gediend als liefdegift bij een gehouden schaalco-llectie voor nieuwjaarsbedee- ling. Twee jongelingen te Barger-Oosterveen (Dr.) kregen ruzie over een meisje. De twist Liep zoo hoog, dat hij verliep in een gruwelijke snijpartij waarbij Js. B. zijn tegenpartij J. P. een ernstige steek in den buik toebracht. Een gasfitter, voor den eersten dag op de gasfa briek te Do-ngen werkzaam, kreeg een ijzeren balk op het hoofd, waardoor hij zwaar gekneusd werd aan het hoofd. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 2 Januari. 4e Klasse. le Lijst. No. 18375 25.000. No. 13396 1500. GLAS-ASSURANTIE. Naar wij vernemen ontvingen verscheidene deelne mers in de „Onderlinge Alkmaarsche Glas-Assuran- tie-Maatschappij (directeur de heer J. Bossert), die reeds bedankt hadden, van mr. Th. Gouverne namens den directeur een aangeteekend schrijven, waarin on der herinnering dat de aangeboden kwitantie als om slag in die Maatschappij over het ja-ar 1910 onbetaald terug ontvangen is, wordt gevraagd alvorens tot ande re maatregelen over te gaan, alsnog vooir acht Janu ari den omslag te komen betalen, daar welke de grie ven tegen de Maatschappij mogen zij-n, deze toch al lerminst recht geven tot een- jaar gratis v-erzekering te haren laste. In verband- hiermede heeft de heer J. Muijs, naar men ons mededeelt, per aan-geteekenden brief voor het eerelidmaatschap der maatschappij bedankt. HET JUBILEUM VAN DEN HEER J. KLOOTSEMA. Gister herdacht de heer J. Klootsema, Directeur van het Rijksopvoedingsgesticht alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn loopbaan als opvoeder der jeugd be gon. Na in October 1886 het examen als onderwijzer bij het gewoon lager o-nderwijs met gunstig gevolg te hebben afgelegd, werd hij met ingang van 1 Januari 1887 benoemd tot onderwijzer -aan de Openbare Lagere School te Siddeburen. Deze betrekking verwisselde hij den eersten Juli 1888 met eene dergelijke te Gro ningen, waar hij spoedig werd aangesteld tot onderwij zer in de gevangenis. In 1898 werd hij te Amsterdam benoemd tot hoofd der -eerste toen pas opgerichte school voor achterlijke kinderen welke hij inrichtte, terwijl hij ook later een vrij giroot aandeel had in de oprichting van een tweede school van dei-gelijken aard. Toen deze geheel gereed was werd hij in Mei 1901 benoemd tot Adjunct-Directeur aan bet Rijksopvoe dingsgesticht alhier waarvan hem in December 1905 het Directeurschap werd opgedragen. D-at de jubileumsdag van een man met zulk een schitterende loopbaan, wiens werk op opvoedkundig gebied- in geheel Nederland- zulk een uitstekenden naam heeft, niet onopgemerkt zou voorbijgaan-, was te begrijpen. De Commissie van Toezicht van het R. O. G. kwam hem in den loop van den- dag complimenteeren en overhandigde hem een prachtig bloemstuk. Mr. Dor- heck wenschte den jubilaris niet alleen geluk, maar bracht hem hulde voor het vele goede dat hij steeds in het. belang van de achterlijke jeugd had gedaan. Het muziekgezelschap van het gesticht „Ons Genoe gen" bracht den heer Klo-otsema een serenade, terwijl het na afloop daarvan op verzoek va-n den jubilaris nog een uurtje voor de verpleegden speelde. De receptie, die in den middag werd gehouden, was druk bezocht. BLOEDVERGIFTIGING. De slagersknecht G. P. L. alhier kreeg een wondje aan den duim. Hoewel het va-n gerin-ge beteekenis scheen, bleek dit niet het geval, er ontstond bloedver giftiging. De toestand van den patiënt werd zoo ernstig, dat hij naar het St. Elisabeth-Gesticht werd vervoerd. Do hulp mocht echter niet meeT baten na hevig lijden is hij overleden. VOETBAL. 31 December. t Was ditmaal geen re-gen, die den voetballers kwaad gezind was. De mist (iets wat we nog niet ge had hadden) was nu gekomen -en dreigde een spaak in 't wiel te steken. Ze werd echter niet- zoo dicht, dat voetballen o-nmogelijk was en zoodoende konden alle wedstrijden doorgaan. Seriewedstrijden Holland. Op het terrein aan den Westerweg werden Hollands seriewedstrijden beëindigd. Om over tien begon de eerste wedstrijd tusschen H. V. V. II en Z. F. C. II, onder leiding van den heer v. d. Berg. Z. F. C. II toonde zich met 2—0 de meerdere en plaatste zich daardoor in de finale. Om derden en vierden prijs in -de eerste afdeeling moest daarna gespeeld worden tusschen H. V. V. I en I). O. S. B. I. Wegens niet opkomen va-n de Amster dammers won H. V. V. I met 50 den derden prijs. II. V. V. I speelde nu een wedstrijd tegen Holland II. Het zeer gehavende tweede elf-tal- wist zeer verdien stelijk tegen de Haarlemmers- gelijk te spelen 11. De volgende wedstrijd bracht H. V. V. II den der den prijs in de tweede afdeeling, doordat zij in de laatst© .minuut met 10 van Ajax IV wist te winnen. Purmersteijn I en Z. F. O. II kwamen nu tegen el kaar in de finale (tweede afdeeling). Door een mooie 51 overwinning veroverde Purmersteijn den eersten prijs. Als laatste wedstrijd werd gespeeld de finale in de eerste afdeeling Holland IAjax II. Holland werd in 't begin overrompeld. Na een kwartier was- de stand 50 voor Ajax. Toen kwam Holland beter op dreef en kregen de Ajaciden geen kans meer. De Holland-voorhoede maakte 3 doelpun ten, doch de achterstand was te groot om geheel inge haald te worden. Holland verloor al-dus met 53. Uitslag late afdeeling. 1. Ajax II (zilveren -lauwertak); 2. Holland I (zil veren kruis) 3. II. V. V. I (medaille uitgeloofd door den heer Frankenberg); 4. D. O. S. B. I (bronzien me daille, uitgeloofd door den heer Matthij-sen. 1. Purmersteijn I (zilveren kruis); 2. Z. F. C. II (zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Hoog land); 3. H. V. V. II (zilveren- medaille, uitgeloofd door deu heer van Dijk)4. Ajax IV (bronzen me daille). Deze. seriewedstrijden zijn voor Holland zeer zeker een succes geweest, Het aantal toeschouwers had ech ter bij .sommige wedstrijden wel wat grooter kunnen zijn. Op de wedstrijden Alcmaria Victrix D. E. C. I. (60) en Alcmaria Victrix Haarlem, combinatie (03) komen we morgen- terug. VERBETERING. De uitverkoop van den heer Lieneseh, Laugestraat-, begint niet, zooals in de advertentie vermeld stond-, Woensdag 8 Januari, maar Maandag 8 Januari. Waar in het berichtje over de nieuwe telefoon aansluitingen in het nummer van Zaterdag stond: „in de wereld geschopt", had moeten staan „ingesteld". AGENDA. DINSDAG. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. Gymn.-Ver. „Kracht en A^ugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7Vz8V2. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid,'' Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Heeren-afdeeling 9%10Va. Alkm. Schietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen Diligentia, 81/2 uur. WOENSDAG. Gymnv.-Ver. „de Halter," oefeningsavond1 810 uur, leden van 10 jaar en onder, Gulden Vlies, ingang Lindegracht, Kinderkoor, 5 uur, Turnzaal Harmonie, (in plaats van half 5). Zang en Vriendschap. Geen repetitie (zie agenda voor Zaterdag). Alkmaarsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8i/2 uur. Alkm. Strijk-orkeat, repetitie 8V2 uur, Nieuwe Doe len. Gymu.-Ver. „Turnlust," hoofdafd. mannen, 81/i 9Vv lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstraat. DONDERDAG. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, de Unie. Danscursus Th. Groen Jr„ van 5—7 en 8—10 uur Sociëteitszaal Harmonie. Dansclub Alcmaria, 810 uur, societeiUzaal, Har monie. Scherpschuttera-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uur Nieuwe Doelen. VRIJDAG: Zangvereoniging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur, ge bouw Diligentia. Schaak- en Damclub V. V. V. Gymn.-Ver. „Kracht en .Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Jongens-afdeeling van 12 tot 16 jaar, van 67 uur. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 6—7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens, van 89 voor Dames in het ftulden Vlies. I.aiilaK- Berichten. DOODGEDRUKT. 's HERTOGENBOSCH, 2 Jan. Hedennacht is in het naburige Vucht de voerman Guldens van de verhui zingsonderneming Hoppenbrouwers te Breda bjj het landgoed „Bergen" tusschen den verhuiswagen en een steenen poortingang doodgedrukt. DE ITALIAANSCH-TURKSOHE OORLOG. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld: Men meldt, dat de uitvaardiging van een koninklijk besluit op handen is, waarbij de regeering ©en nieuw crediet van 30 mi-llioen lire voor de bestrijding van de oorlogskos ten tot 31 Januari verleend wordt. TURKIJE. De Sultan heeft de ontslag-aanvrage va-n het kabinet aangenomen en Saidj pasja verzocht het kabinet te reconstrueeren. Deze weigerde echter. DUITSCHLAND. In het ontwerp van de Pruisi sche begrootin-g voor 1912 is 112 miiLlioen mk. uitge trokken voor de aanschaffing van rollend materieel. In vergelijking-met het vorige jaar is dat een meerde re uitgaaf van 30 millioem. FRANKRIJK. In zijn toespraak op het Elysée heeft de Engelsche gezant als deken van het diploma tieke korps de hoop geuit dat het edelmoedige initia tief van president Taft ten- gunste van de uitbreiding va-n het beginsel van arbitrage steeds stijgende resul taten zou hebben waartoe Frankrijk machtig zou kun nen medewerken. President Fallières uitte in zijn antwoord den wensch dat het beginsel van arbitrage steeds meer toepassing mocht vinden en dat de inter nationale geschillen een vreedzame oplossing mochten vinden. AMERIKA. De zeeprorincies in Ecuador erkenden de tijdelijke regeering door Montere gevormd, na den dood van Estrada. Montere won den slag van Babi- hoyo, waarin 24 man gedood, 14 gewond werden. Een tweede gevecht werd geleverd bij Machala, waarvan de resultaten onbekend bleven. Het gerucht loopt, dat een groot contingent onder bevel van generaal Plaza, liberaal caudidaat voor het presidentschap, zich gereed maakt Guayaquil aan te vallen. CHINA. De wapenstilstand is afgeloopeu. De re publikeinen openden van Woetsjang het geweervuur tegen Hanjang. Volgens berichten uit regeeringskringeu hebben on geveer 4000 re volutionmairen gisterenavond Hankou aangevallen. Het gevecht is aan den gang. De Kei zerlijken verheugen zich over de gelegenheid om het resultaat der conventie te voorkomen, van welke ver wacht wordt dat zij ontwijfelbaar den republikeinen de overwinning zou bezorgen. Gemengde mededeelingen. DE VERGIFTIGING TE BERLIJN. Het onderzoek naar de vergiftiging ouder de bezoe kers van het asyl heeft uitgewezen, dat jenever, die in tapperijen aan hen geleverd is, methyl-alcohol be vat. De leverancier van die jenever, de drogist Scliar- mach uit Charlottenburg heeft erkend, dat hij den sterkeu drank uit twee deelen methyl-alcohol en een deel gewonen spiritus had bereid, en is in hechtenis genomen. In geneeskundige kringen is men twijfelmoedig teu aanzien van de onderstelling, dat men met methyl-al- 00hol-vergiftiging te doen heeft. Over dé aanhouding van deu drogist te Charlotten burg wordt nog gemeld: De politie had bij haar onderzoek naar vergiftigde levensmiddelen in verschillende kleine kroegen in de buurt van het asyl monsters jenever in beslag geno men, die zeer sterk met methyl-alcohol vervalscht wa ren. Een herbergier vertelde toen, dat er kort ge leden een groothandelaar uit Charlottenburg bij hem geweest was, die hem de jenever zeer goedkoop aange boden had. Toen men nu de woning vam dezen koop man; een drogist, doorzocht, vond men in een kelder drie groote vaten, die een mengsel van Va spiritus en 2/a methyl-alcohol bevatten. Eerst zei hij niet® van de vervalsching* te weten, daar hij den drank zeer goed koop van een onbekende gekocht had, maar ten slotte kreeg men hem tot bekentenis, dat hij schuldig was aan vervalsching. EEN SLECHT BEGIN. De elementen hebben Engeland] volgens de N. R. Ct. het nieuwe jaar ongenadig ingewijd. Een vloedgolf heeft vannacht Folkestone geteisterd. Het zeewater kwain plotseling een paar meter op en viel daarna even plotseling terug. De grootste schade is toege bracht aan de hooge klippen tusschen Folkestone en Dover, waar de rotsige kust over grooten afstand in de zee is neergebrokkeld. Er is tegelijkertijd in Mon mouthshire een merkwaardig verschijnsel waargeno men. Ten noorden van de rivier de Ebwy heeft een berg verschuiving plaats gehad, die den straatweg uit een dreigt te rijten. Men vreest voor een groot-a bergstorting. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 2 Januari. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, Geldig tot den avond van 3 Januari. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 776.7 te Munchen. De laagste stand van den barometer 739.7 te Ha- paranda. VERWACHTING; Zwakke tot matige meest zuidwestelijkeu wind, ne velig tot lietrokken, weinig neeslag, zelfde tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2