S T A D S N I K IJ w 8. JBUITENLAN d. 1 I b f O k g O DE DIPHTHERI TITS-K WEST IE TE ZANDVOORT. Dr. Gerke heeft hooger beroep aangeteekend bij de Hanrlemsche Rechtbank tegen, het veroerdeelend von nis van het Kantongerecht. EEK OPLICHTER. Dat men nooit te voorzichtig kan zijn in het ver- koopen van zaken, is wederom te Helmond gebleken. De gezusters v. D. hielden da,ar sinds jaren een druk bezocht café, met restaurant en hotel. Eenige dagen geleden kwam een zekere heer P. hij hen en bood aan hun zaak te koopen. Alles werd' klaar gemaakt. F. logeerde en dineerde enkele dagen in het café zon dei- een oent te betalen, nam. zooals beweerd wordt, aldaar geld op, hielp met het bedienen in het restaurant, doch toen het op betalen aankwam, was de heer ge vlogen. Een schadepost je voor de eigenaressen en voor ae geregelde cliënten, wien reeds een rondje was belooid over den goeden verkoop. ONTVREEMD. Uit den tuin van villa „Jagtlust", toebehoorende aan jhr. W. Six. en, gelegen aan den 's-Gravenlanil- achen weg te Hilversum, heeft men ©en kostbaar bron zen beeld ontvreemd. Hett beeld, dat op een balustra de voor het terras stond, stelt een jager voor. Van den diefstal worden verdacht twee als heer ge- kleede personen met Israëlitisch uiterlijk, die dezer dagen in den omtrek antiek goed opkochten en ook in de nabijheid van de villa gezien werden. MOORDAANSLAG. Te Nul;» nd-Ge ff en (N.-Br.) nabij het café van v. cl Broeke, werd gistermorgen omstreeks 9 uur zekere V v. Nistelrooy uit Ge.ffen badend© in zijn bloed gevon den. Naar 'zijn woning gebracht, constateerde- de ui! Oss ontboclen geneesheer een diepe steekwond in den rug. waardoor de longen geraakt waren. Men vreest voor zijn loven. Omtrent, dader en oorzaak tast men in het duister. HOOG WATER. Rondom Den Bosch staat het water in d© polders Daar de rivieren zeer gewassen zijn, kan het Dion- gelach kanaal het water niet ter afvoering opnemen. Het bebouwen der nieuwe terreinen heeft daardoor veel belemmering; o. a. moest de bouw vau de groot© machinefabriek der firma, Grasso worden gestaakt en vertrokken talrijke werklieden naar Duitschland om werk te zoeken. ZIGEUNERS. Een paardenkoopersfamilie en een zigeunertroep, die Maandag te Amsterdam nog tezamen duchtig het Nieuwjaarsfeest vierden, doch overigens elkander vij andig gezind zijn, geraakten gisteravond onder de na werking van hun merkwaardig feest slaags aan de boorden van den Amstel. Een tweede grootere troep paardenkoopers, aan de overzijde van den Amstel ge kampeerd spoedden zich naar het terrein van den mes- senstrijd. Gelukkig bleef het door het intijds ingrij pen der Watergraafsmeersche politie bij één gewonde aan elke zijde, die door een padvinder verbonden wer den. Den ganschen avond) en een deel van den nacht bleef het rumoerig aan de Weesperzijde en, vreezend voor een hernieuwd nachtelijk gevecht, bleef de ver sterkte politie surveilleeren, UIT SINT PANCRAS. Door 19 spaarders is in de schoolspaarbank ingelegd 68.44, terwijl werd opgevraagd 37.90V2, gedurende het laatste kwartaal van 1911. In het geheele jaar werd gespaard 252.28 en opgevraagd 505.40V2. Gedurende het jaar 1911 werd aan de afslag markt te Breek op Langendijk aangevoerd: 3890220 bloemkool, 9738876 roede kool, 4585292 gele kool, 2389950 witte kool, 2795 zak -rood'e kool, 38 waggons witte kool, 93851% baal uien, 19614 haal wortelen 4462900 bos wortelen, 147900 bieten, 123895 zak aard appelen, 4231 bos rhabarber, 22539 baal zilveruieu 8624600 slaboonen, 128349 K.G. augurken, 88200 ram menas, 2000 rapen, 1350 K.G. schorseneeren- en 112 baal bieften. 1 w hi Yi W ki fr tx fo s-a w< ge na ve aa ee Zij: ne ga zij gr« hi< en gel dei ziji do< het gri, rul is var eve on tvet een I me< voo plat at-r» dus Voe; I de der» ter 1: jonj UIT BROEK OP LANGENDIJK. Loop der bevolking in 1911 Geboren 34 m. en 29 vr., totaal 63. Overleden 13 m. 11 vr., totaal 24.-Levenloos aangegeven 1. Aantal hu welijken 15. Echtscheidingen geeme. Op 1 Januari 1911 bedroeg de bevolking 1095 m. en 1052 vr., totaal 2147. Ingekomen 52 m. en 50 vr., to taal 102. Vertrokken 62 m. en 70 vr., totaal 132. De bevolking bestond dus op 31 December 1911 uit 1106 ni. en 1050 vr., totaal 2156. UIT OUDORP. De bevolking der gemeente bedroeg 31 Deo. 1910 406 m. en 414 vr., totaal 820 personen. Zij vermeer derde door: Geboorte met 11 m. en 10 vr., vestiging met 30 m. en 44 vr., totaal 41 m. en 54 vr. Zij vermin derde door: overlijden met 7 m. en 4 vr., vertrek met 42 m. en 44 vr., totaal 49 m. en 48 vr. Zij vermeerder de dus met 6 vr. en verminderde met. 8 m. Het bevol kingscijfer verminderde alzoo met- 2, zoodat het aantal inwoners op 31 Dec. 1911 bestond uit 398 m. en 420 vr., totaal 818. KORTE BERICHTEN. Op Oudejaarsavond stond achter in de gang van het restaurant „Pomona" in den Haag een rijwiel, een stevig slot erop. vrij veilig zou men denken, toch niet. veilig genoeg. Niettegenstaande het voortdu rende verkeer van personeel door 'die gang heeft de dief kans gezien het- rijwiel door de 15 M. lange gang weg te dragen en er mee te verdwijnen. Een zetkasteleiu te Rotterdam ontdekte, dat in brekers zich met valsche sleutels toegang tot. zijn wo ning hadden verschaft. Vermist werd een gouden horloge met ketting en uit- een linnenkast, twee zakjes met een inhoud vau 400. Op het- biljartlaken was met. krijt geschreven, dat men dankte voor de goede vangst. De politie in den Haag heeft een man aangehou den, die bekende, met twee andere personen, in begin December verschillende inbraken te hebben gepleegd in het Belgische Park, op de Gevers Deynootweg en in een villa aan de Gentsche straat. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen waren bij die inbraken gestolen. Te Baarn is gisternacht ingebroken in de wo ning van mej. de wed. Bree, die tijdelijk afwezig was Een bedrag van ruim honderd1 gulden werd ontvreemd In den nacht van oude op nieuwe jaar is te Mid delburg tweemaal ingebroken in een sigarenwinkel, De tweede maal werden de dieven op heeterdaad be trapt door twee politieagenten. De beide inbreker vluchtten en wierpen 3 kistjes sigaren, pakjes siga retten en chocolade weg, welke voorwerpen in beslag werden genomen. In den loop van den nacht werden de beide dieven door de politie uit hun bed' gehaald en bekenden zij den diefstal. Bewoners van de Roelof Hartstraat- te Amster dam, die met de feestdagen op reis waren geweest, ontdekten thuis komende, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. Vermist worden gouden en zilveren voorwerpen, doch de kasten, waarin die voor werpen zich bevonden, vertooneii geen sporen vau braak. Ook had een inbraak plaats in een perceel in de Baltliasar Florisstraat te Amsterdam. Ook hier wa ren geen sporen van braak te constateercn en wor den gouden en zilveren voorwerpen vermist. STAATSLOTERIJ. Trekking van- Woensdag 3 Jan. 4e klasse, 2e lijst. No. 20470 5000; No. 12278 1500. Nos. 2544. 10559 en 11470 elk 1000. Nas. 2299 en 110-24 elk 400. Nos, 3937 en 14062 elk 200. Nos. 1220, 1515, 2641, 4779, 6787, 8723, 15691 en 15857 elk 100. STIJN STREUVELS. Men schrijft ons: Is over 't algemeen i-n Nederland! de belangstelling groot voor wat in Vlaanderen op litterair gebied) wordt voortgebracht getuige de uitgave der werken van S-tijn Streuvels en Guido Gezelle, van Teirlinck en Baekelmans door Nederlandsche uitgevers, (L. J. Veen te Amsterdam, M. Boogaerdt te Rotterdam) in Alkmaar openbaart zich die belangstelling ook nog op eene andere wijze: worden de verzen en novellen el even algemeen gelezen als elders, men) wil er zoo mo gelijk ook in persoon de voormannen der zuidelijke taalbroeders leeren kennen. Zoo bracht- de nfdeeling Alkmaar van het- Algemeen Nederlandse-li Verbond hier reeds een paar malen Prof. Paul Frédéricq, den strijder voor de Vlaamsche beweging, en deed het De partement va.n het Nut hier verleden jaar Emiel Hul- lebroeck voor het eerst optreden: met welk succes is allen lezers der Alkmaarsche Courant uit zijn twee maal op verzoek der Redactie herhaald bezoek overbe kend. Thans is het- V.O.K.Z.O.S., de vereen-iging van leer lingen en oud-leerlingen van R. H. B. S. en Gymna sium, dat er dn geslaagd is, den Vlaamsch-en schrijver, bekend als Stijn Streuvels, bereid te vinden tot het houden van een voordracht-, niet van een zijner vele schetsen uit het Vlaamsche landleven, maar over een zeker nog meer interessant onderwerp: „Hoe ik schrijver werd". Ieder, die voor literatuur wat gevoelt, zal den Vla ming van naderbij willen leeren kennen, over wiens kunst Dr. J. Alida Nyland onlangs in „de Amster dammer" schreef „Zijne kunst is ean prachtiig-breed! voelen van on eindigheid van licht en lucht op den buiten, waar de een voudigen van te lande, in staag groots natuurbe- weeg van zon en wind en wolken, het eigen stil leven tje leiden, klein mensehengedoe als het onze, om het eigen ik als middelpunt je, met wisseling van liefde en leed, van geluk en zorg, in onbewuste blijheid van den schoonen eewzang van allo dingen", in voldane gerustheid zonder verlangen". Stijn Streuvels (schuilnaam voor Frank Lat-eur"), werd! i'n 1873 geboren te Heide bij Kortrijk. Van zijn twaalfde jaar werd hij werkzaam te Avelghem als pas teibakker. Na den noen trok hij de velden in en uam waar; teruggekeerd zette hij zich in zijn kamerken en gaf zijn indï-ukken weer op papier, tot handenar beid hem weer riep naar den oven. Zoo ontstonden zijn bundels: „Zonnegetij", „Minnehandel", „Dorps geheimen", De Vlaschaard". Sedert. 1906 woont hij te Ingeygheau, zich geheel wijdende aan zijne kunst. VOETBAL. Alcmaria VictrixD. E. C. I (Amsterdam) 60. Zaterdagmiddag stuurde D. E. C. telegraphiech be richt, dat zij 31 December 's- middags present zou zijn En zoodoende werd Zondiagmiddag door Alcmaria den strijd aangebonden tegen de zoo gevreesde derde klasser. Immers in alle competitiewedstrijden verplet terde D. E. C. hare tegenstanders met reuzencijfers (b.v. 110, 140, 150 enz.). Na 9 wedstrijdeu had zij een doe-lgemidddde van 711 (wereldrecord!). Nog geen enkele nederlaag- had zij dit seizoen- geleden. Sommigen dachten dan ook, dat Alcma-ria 't wel eens zwaar te verantwoorden zou kunnen krijgen. Doch 't is anders gegaan. Met een gevoelige 60 nederlaag- werden de Amsterdammers naar huis gestuurd. Zij zullen ondervonden hebben dat 't spelen tegen een goeden tweedeklasser nog niet meevalt. Even twee uur trok de mist gelukkig wat op en liet scheidsrechter Rauch beginnen. Alcmaria nam direct het spel in handen en behield de overhand gedurende de eerste helft. Zij wist- slechts tweemalen te doelpunten: de eerste maal dooi den rechtsbuiten, uit een corner, -de tweede maal dooi den linksbinnen. Verschillende mooie kansen voor doel gingen verloren. Sléchts zelden werd op de Alkmaar sche helft gespeeld. Met 20 kwam de rust. Na de rus't pakte D. E. 0. wel heter aan, doch zij kon zich de vele aanvallen van Alcmaria onmogelijk van het lijf houden. Alcmaria vergrootte de leiding door een fout- van den keeper, die een bal door zijn handen liet rollen en daarna achter de lijn stopte. Kort daarna, toen de rechtsbinnen met snelle vaart op den keeper afkwam, liep deze uit, hij werd gepas seerd, waarna de linksbinnen den bal -slechts in 't le dige doel had te trappen. Met een uitstekend schot maakte de rechtsbinnen de vijfde go-al. Cent-re half en keeper van Alcmaria verwisselden een- poosje van plaats. In die periode kreeg de nieuwe keeper een flink schot te stoppen, hetgeen hij goed verrichtte. Spoedig echter kregen wij weer de oude opstelling. Met. moed trok men weer op 't Amsterdamsche doel los en de linksbuiten liet de keepe-r aldaar ten zesden- male visschen. Na eenige oogenblikken klonk het eind signaal van den scheidsrechter en had Alcmaria een sprekende 60 overwinning behaald. Geheel Alcmaria speelde uitstekend. D. E. C. speel de een goed derdeklasse spel, doch kwam slechts zelden gevaarlijk voor doel. Het spel van Alcmaria stond stukken hooger. Alcmaria VictrixHaarlem combinatie 03. 't Is te begrijpen, dat de verwachtingen voor dezen wedstrijd hoog ges-pannen waren, na de mooie over winningen, die Alcmaria had behaald. Een zeer groot aantal toeschouwers wa-s dan ook op den Nieuwjaars dag opgekomen om van den strijd getuige te zijn. 't Prachtig© voetbalweer werkte ook mee. Men heeft geno-ten van een interessanten wedstrijd, die zulk een groote belangs-telliug zeer zeker waard was. Even twee uur floot -scheidsrechter Rauch de beide c-lftallen in het veld. Een groote handicap voor Alc maria was het gemis van den linksbinnen, die in de drie laatste wedstrijden in combinatie met den mid denvoor zulk mooi spel vertoonde. Zijn plaatsvervan ger deed uitstekend zijn best, doch 't combinatiespel was tecli een-igszins gebroken. Overigens had Alcma ria 't zelfde elftal als Zondag. Haarlem verscheen met drie eerste elftalspelers (de rechterwing Bakker en Hout-kooper) en de rechtsback (Koster). De tweede back was Serné, de eerste elftal back van 't vorig sei zoen, terwijl het doel verdedigd werd dooT Zeilinga, die verscheidene malen voor 't eerste elftal keepte. De andere spelers waren van 't tweede elftal, dat op 't oogenhlik bovenaan staat in de reserve eerste klas. De linkervleugel Philips-Bijleveld was zeer goed. Het begin was een overrompeling der Alcmaria- verdediging. Haarlem bemachtigde den bal, de rechts half miste, Bijleveld zette ver over naar rechts, een schot op twee meter afstand van 't doel volgde en de keeper, die den bal nog dacht weg te slaan, sloeg hem tegen de rijlat, vanwaar hij in 't doel terugsprong. Haarlem leidde 1 minuut n-a 't begin met 10. Alc maria kwam nu echter beter o-p dreef. De Haarlem verdediging, die beslist eerste klas was, moest meer malen redden, doch was te sterk voor de Alkmaarsche voorhoede. Toch kreeg Alcma-ria kort achter elkaar een viertal corners te. nemen, die echter zonder suc ces bleven. De Alcmaria-verdediging had intusschen ook handen vol werk om zich de Vlugge Haariem-voor hoede van 't lijf te houden. Telkens brak de linker vleugel der Haaiden miers door, maar zonder succes. Op keurige wijze vergrootte Haarlem de leiding. Zij forceerde een corner. Bakker plaatste prachtig voor doel en 't hoofd van Bijleveld zorgde op onberispelijke wijze voor de rest. Hoeveel moeite Alcmaria zich ook gaf voor een te- genpuntje, 't mocht niet gelukken. Enkele mooie aanvallen strandden op buitenspel. Uit een snelle doorbraak der vlugge voorhoede doelpuntte de mid den-voor van Haarlem ten derde male. Zoo brak de rust aan met 3—0 voor Haarlem. In de tweede helft ging 't spel beslist gelijk op. Geen der partijen wist in dien tijd te doelpunten. Van beide zijden werd uitstekend werk te zien gegeven, doch hoe dikwijls Alcmaria den bal ook opbracht, de Haarlem-verdediging en in later instantie de keeper, keerde alle aanvallen. Werkelijk mooie kansen gin gen door te lang wachten of slecht schieten verloren. In deze helft had Alcmaria beslist een tegenpunt ver diend. De Haarlem-aanval liet zich in deze helft ook niet- onbetuigd en naderde dikwijls het doel op uiterst gevaarlijke wijze. Bij ééu dezer st-o-rmloopen sloeg een Haarlemspeler den bal met de hand in 't doel. Dat punt- werd natuurlijk niet toegekend. Enkele gevaar lijke schoten werden door den keeper goed verwerkt. Toen één der Alema.ria-backs freekick maakte, binnen de beruchte lijnen, kende de scheidsrechter een straf schop toe. Haarlem accepteerde echter deze kans niet. Opzettelijk trapte Bijleveld den bal naast. Dit- optre den werd luide toegejuicht. Afkeuring verdient het onaangename gelach en ge schreeuw van een deel van 't publiek, wanneer een der Haarlem-spelers miste of uaastschoot. Daarbij stak het sportlieve optreden der Haarlemmers gunstig af. Meer en meer naderde het einde en hoewel Alcma ria zich ook de laatste minuten duchtig inspande, de stand bleef 30 tot het einde. Het verschil tusschen beide elftallen zat voornamelijk in het veel vlugger en doortastender optreden der Ha-arlemmers. Elke gun stige kans voor doel was voor Haarlem een goal, ter wijl Alcmaria meerdere kansen onbenut, liet. 't- Spel in 't veld woog bes-list tegen elkaar op. De rechtervleu gel van Haarlem bleef beneden onze verwachtingen. Hiertegenover staat., dat de linkshalf en linksback van Alcmaria uitstekend werk verrichtten. ITet best wa ren bij Haarlem Bijleveld in de voorhoede en Koster in de achterhoede. Cen-trehalf van Alcmaria zeer goed. Den middenvoor werd geen enkele kans tot schieten gelaten. 't Was een aangename voetbald-ag, misschien niet voor de volbloed Alcmari,a-enthousiasten, doch 't- is geen oneer tegen een sterker tegenstander te verlie zen. Onze st-ad-genooten gaven uitstekend -partij. Scheids rechter Rauch leidde weer op uitnemende wijze. De tent- en het buffet van de firma- Witte Co. be wees op deze drukke voetbaldagen uitstekende dien sten. Eindigen wij ditmaal met een wensch! Zou het n-iet mogelijk zijn, dat de toegang tot het voetbalveld vanaf de Nieuwpoo-rtsla-an eens verbeterd werd? 't Geregeld waden door de modder is vooral voor de- dames-bezoeksters zeer hinderlijk. Een woord van hulde aan 't Bestuur van Alcmaria voor de activiteit, 't Heeft den voet-balliefhebbers op mooie wedstrijden vergast. BENOEMD. B. en W. hebben met de tijdelijke waarneming der betrekking van directeur der gemeente-reiniging belast i den heer C. A. Grootegoed alhier en met de tijdelijke waarneming der bet ekkingen van leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium en de Handelsdagschool, den heer C. Brouwer te Meerkerk. j Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool al 1 hier is benoemd de heer J. H. van der Steen te Hoorn. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 27 tot 30 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 49 kuipbaden, 62 regenbaden le kl. en 133 2e kl., totaal 244 baden. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN". Van de scheepswerf „Nicnlaas Witsen" van de firma W, F. Stoel Zoon alhier is met goed gevolg te water gelaten een stalen motoraak, lang 51 voet en voor zien van een 12 P.K. ruwolie-motor, bestemd voor de N. V. Folkers Co.'s handel en industrie, Amsterdam. AGENDA. WOENSDAG. Alkm. Schietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen Diligentia, 8i/2 uur. Gymiuv.-Ver. „de Halter," oefeningsavomd 810 uur, leden van 16 jaar en ouder, Gulden Vlies, ingang Lindegracht. Kinderkoor, 5 uur, Turnzaal Harmonie, (in plaats van half 5). Zang en Vriendschap. Gee.n repetitie (zie ageuda voor Zaterdag). Alkmaarsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8'/2 uur Alkm. Strijk-orkest, repetitie 8% uur, Nieuwe Doe len. Gymt».-Ver. „Turnlust," hoofdafd, mannen, 81/1 9V4, lokaal Rijks Iloogere Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstraat. DONDERDAG. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, de Unie. Danscursus Th Groen Jr,, van 57 en 810 uur Sociöteitszaal Harmonie. Dansclub Alcmaria, 810 uur, socioteitazaal, Har monie. Scherpschutters-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uur, Nieuwe Doelen. VRIJDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur, ge bouw Diligentia. Schaak- en Damclub V. V. V. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid,'' Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Jongens-afdeeling van 12 tot 16 jaar, van 67 uur. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 67 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 89 voor Dames in het Gulden Vlies. ZATERDAG. Zang en Vriendschap, 7l/i8% uur, Tuinzaal Har monie, Gymn.-Ver. „de Halter," 89 uur, adspir. van 12- 16 jaar; 910 uur voor leden van 16 jaar an ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeling 45. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Jongens-afdeeling van 6 tot 12 jaar, van 56 uur. Bnrgerlijke Stand. Getrouwd. 3 Januari. Cornells de Heer en Maria Koeman. Laatste Berichten. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. ZAANDAM, 3 Jan. De Haarlemsche justitie heeft heden weer instructie gehouden- in zake den burge meester dezer gemeente wegenis als meerderjarig op geven van zijn 16-jarigen zoon. Gehoord werden de burgemeester en twee getuigen. Vermoedelijk zal geen strafvervolging tegen den burgemeester worden inge steld, om-dat valschheid) in geschrifte in zich sluit- dat daardoor nadeel kan ontstaan, dit- schijnt hier niet het geval te zijn, daar het vermoeden bestaat dat de Russische regeering wist dat de zoon van den burge meester minderjarig was. INBRAAK MET DIEFSTAL. ARNHEM, 3 Jan. Tijdens de afwezigheid van een dag is er inbraak gepleegd bij den rentmeester van Biljoen op „Klein Biljoen" te Vedp. De brandkast werd geopend met een sleutel. In een opengebroken schrijfbureau is gestolen 5000. KIND VERBRAND. GOUDA, 3 Jan. Hedenmorgen heeft de zevenjarige Martina Herschje, wonende in de Heerenstraat, door het vlamvatten van de kleertjes aan den kachel, bij af wezigheid der ouders, ernstige brandwonden bekomen. Zij is opgenomen in het ziekenhuis, waar zij een paar uren later is- overleden. ITALIë. Een telegram uit Rome meldt, dat gene raal Pecori Girakli, bevelhebber van de divisie te Aïn- Za-ra, van het bevel ontheven is wegens 't zenden van een te zwakke kolonne met weinig- schietvoorraad en levensmiddelen naar Bir Tobros. Alle voornaamste Italiaansche bladen verklaren be slist, dat de berichten van toerustingen van Italië aan de Oostenrijksehe grens niet alleen niet versterkt, maar zelfs tot- op de helft verminderd zijn. Dit is niet gebeurd uit gebrek aan manschappen, maar om de twistzoekers geen aanleiding te geven met hun in triges voort te gaau. TURKIJE. De ministercrisis is opgelost. De sa menstelling van het nieuwe kabinet Saïd pasja is als volgt; Grootvizier: Saïd pas-ja-; Sjeik-ul-Islam: Nessib pasja; Binnenlandsche Zaken: Talaad pasja; Land bouw: Aristide pasja; Onderwijs: Emroullaï pasja; Openbare Werken: Sinapian pasja. CHINA. Joeansjikai heeft gistermorgen een be zoek gebracht aan het paleis. Het ministerie van bui- tenlandsehe zaken verklaart dat, hij een toezegging- van 3 millioen taël van de keizerin-weduwe verkre gen heeft. Er zijn vele aanwijzingen, dat het Noorderleger ver langend is, de vijandelijkheden te hervatten. Een telegram uit Tientsin meldt, dat de stand van zaken te Lantsjou zeer verergerd is. Joeansjikai's af gevaardigde, Wantweitse, is naar de rebellen overge- loopen en als aanvoerder der opstandige troepen opge treden, waarmede hij verklaart-, morgen naar Peking te willen o-prukken. De keizerlijken hebbem Hanjang ontruimd, hun ge schut. met zich medevoerende. Zij vertrokken in Noor delijke richting per trein. Lijoeënghoeng heeft den bevelhebber der keizoriijken; de verzekering gegeven, dat hij de ontruimde, stellin gen niet bezetten zou. De wapenstilstand zal nu in acht worden genomen. Het voorafgaande gevecht was. niet van ernstigen aard. Geiueugde Medeileelingen. EEN GROOTE POSTDIEFSTAL. Uit een postwagen te Stuttgart heeft men ter waarde van M. 30,000 aan geldswaardige brieven gestolen. Des morgens om 6 uur was de wagen uitgereden. Eerst twen uur later merkte men den diofstal. De deur van de jjzeren kist, die zich onder den bok bevindt, was met steekbeitels opengebroken. Op het oogenblik van den diefstal was op de plaats van het postkantoor het verkeer heel druk. De 10 geldswaardige brieven, die vermist worden, behoorden aan de Wurtembergsche Hypotheekbank. Van den dader geen spoor. Het zal ook moeilijk zijn hem te vinden, daar met de nieuwjaarsdrukte vele personen zonder uniform tijdelijk in dienst waren.. TOT DEN STROP VEROORDEELD. Zes der deelnemers aan een gevangenisoproer te Minsk, op 30 October van het vorige jaar, waarbij verscheidene politiebeambten gedood werden zijn tot den strop veroordeeld. GRAFSCHENNIS. Te Staatz in Neder-Oostenrijk is de grafkelder der graven Coliato opengebroken. De grafschenders waren in een bewaarplaats van het kerkhof binnengedrongen, hadden er zich van houweelen en andere werktuigen meester gemaakt, om daarmede den grafkelder te openen. Vier doodkisten werden opengebroken en de juweelen van de stoffolijke overblijfselen medegenomen. VERGIFTIGD DOOR PUNCH. Te Leipzig-Neustadt zijn, na het drinken van punch, op oudejaarsavond vier menschen gestorven en het onderzoek heeft uitgewezen, dat dezs slachtoffers, de distilleerder Kehr en drie Poolsche arbeiders, eveneens aan vergiftiging gestorven zijn. Het soort van vergif moet echter nog vastgesteld worden. Vaklieden meenen, dat Kehr van het distilleervak niet veel afwist en de noodlottige punch uit allerlei bestanddeelen, welke hij niet kende gemengd heelt. Eenige dagen vóór Kerst mis had hij van een Berlijnsche firma nog een proef zending „Spiritus-Ersatz" ontvangen en dit surrogaat- ook voor zijn punch gebruikt. DE SCHIPBREUK VAN DE DELHI. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat al het geld en de 1340 postzakken, die zich aan boord van de „Delhi" bevonden, geborgen zijn. POSTKANTOOR TE AT.Ktf A AT? Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand December 1911. Brieven. W. F. Seholts, Amsterdam. A. de Raat Letter D No. 13744 Instituut Prins, Haarlem, Briefkaarten. Mej. C. W. J. Bakker, Amsterdam. C. StamLeiden. P. Stam, Loosduinen. H. Bregman, Zeist. Buitenland. P. v. Heijningen, Grand Rapids. C. Snijder, Rurort,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2