BINNEN LAND. STADSNIEUWS. BUlTEjflLAjN ih EEN NEDERLANDS GHE DREADNOUGHT? AGENDA. DONDERDAG. s% s iooy* uo% fi T3 V a e z n 8 z K h a K d h. g r\ is VI e-\ ei W( ee m VÖ pi ni di! Vo de de tee jo; openden toestand1 niet uit de lichtingstafel kan wor den verwijderd, zoodat hij altijd in gesloten toestand het kantoor verlaat; kregen een kijkje in de mailka- aner. De laatste zending, de nieuwjaarsmail, was de grootste, die ooit het postkantoor te Amsterdam had bereikt, n.l. 124 zakken, elk met 40 K.G. brigven, kaarten en drukwerken. Toen wij tegen twee uur het gebouw verlieten, waar men nog steeds bezig was den stroom van brie ven, kaarten, prentbriefkaarten van allerlei aard enz. voor de bezorging in de stadl en de bezorging voor de verschillende plaatsen in 't binnen- en buitenland te schiften en buiten in auto's en rijtuigen door het op dien nacht van 't oude in 't nieuwe, stille Amsterdam zagen snellen, de velen huiswaarts' voerend, die vroo- lijk en feestelijk in familie- enl vriendenkring 1912 hadden begroet, dachten wij met eerbied aan den man van achter het loket, den man, die vóór alles zijn plicht kent, zijn stillen plicht van opoffering, waarbij orde, kennis, een sterk geheugen en routine onmisbaar rijn. En wij dachten even aan den stillen handdruk die chefs en ambtenaren en beambten met elkaar gewis seld hadden, zonder vertoon, zoo even tusschen den verantwoordelijken arbeid door.... HET GALA-BAL TEN HOVE. Op het galabal ten Hove was natuurlijk de teleur stelling over het niet verschijnen van de Koninklijke gastvrouw algemeen en niet minder de belangstelling in de reden van Haar afwezigheid1. Van een minder gunstigen gezondheidstoestand van II. M. bleek geen sprake te zijn, maar volgens de N. Ct. deed onder de aanwezigen het gerucht van een reden van hoogst verblijdenden aard de ronde, waar van geen tegenspraak vernomen werd. De schrijver van de Ilaagsche Kroniek in de Nieuwe Gron. Ct. vertelt: „Vanavond is 't hofbal of de eigenlijke groote Nieuwjaarsreceptie ten Hove gehouden. Het. was er stampvol en nog zelden was er in Noordeinde en alle omliggende straten zoo'n file van rijtuigen en auto'; De groote. balzaal en de omliggende vertrekken waren smaakvol versierd en maakten in de schitterende elec- trische verlichting een tooverachtig effect. Men schat 't getal bemoedigden op circa 1000, zoo dat 't maar goed is, dat zij over vele zalen waren ver deeld. Gedanst is er zoo goed1 als niet, schoon de Kon. kapel opwekkende balmuziek ten gehoore bracht De toiletten waren als steeds prachtig en de keur van gala-costumes, vooral van de diplomaten, de rijke uni formen van leger- en marine-autoriteiten en de pracht van decoraties verhoogden den aanblik. Onder do dames waren er, die zeer de aandacht trokken door den exquisen smaak barer sl-eepkleeden en den rijkdom van haar diamanten tooi in haar en om de gedecolle teerde halzen. H. M. de Koningin, die met den Prins en H. M. de Koningin-Moeder te 9 uur in de zaal verscheen en een paar uren cercle hield' om de gelukwenschen van tal van genoodigden, speciaal daartoe door haar geroepen, in ontvangst te nemen en die tegenover enkelen op recht hartelijke wijze te reciproceeren, de Koningin zag er verrukkelijk uit. Zij droeg een kleed van witte brocaatzijde met zilver gegarneerd!, de schitterende diadeem op 't fraai gecoiffeerde hoofd en een verblin dend schoone riviere om den hals. De Koningin-Moe der was in licht lila-satijn, met kanten overkleed ver schenen. Beide vorstinnen hadden 't groote lint van den Ned. Leeuw om de schouders, evenals de Prins, die in admiraalsuniform was. Zeer laat in den avond, na een tournee langs de opgestelde rijen van gasten, verlieten de vorstelijke personen de zalentoen werd er nog een weinig ge danst en aan de welvoorziene buffetten veel eer bewe zen. Tegen 12 uur waren ongeveer de laatste rijtui gen vóór. Men was er algemeen over uit, hoe prachtig 't feest was en hoe de beide vorstinnen en Prins zich met groote beminnelijkheid1 met de gasten hadden on derhouden." Men zou zoo zeggen, dat de Kroniekschrijver alles wel heel nauwkeurig heeft opgenomen. Jammer voor hem, dat de Koningin niet op het galabal is versche nen, merkt de N. R. Ct. op. Het Volk zegt met stelligheid te kunnen verzeke ren, dat reeds op den avond van 22 December, toen de behandeling van de t.wee voornaamste deelen van de Marinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen het plan werd beraamd, in plaats van een schip van 7600 ton, in Februari t-ot den bouw van een Nederlandsche Dreadnought, te besluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. duclite klappen; een tweetal liep ernstige hoofdwon den op; terwijl eenige anderen kleinere kwetsuren be kwamen. De Watergraafsmeersche politie ving reeds vroeg gistermorgen haar onderzoek aan, in zake den slag, die de aan den Omval gestationneerde Zigeuners ge leverd hebben, schrijft het blad verder. Spoedig bleek, dat er drie zwaar gewonden gevallen waren, van wie één levensgevaarlijk. Er moet met stukken ijzer en een sa-bel op de meest woeste wijze zijn huisgehouden. Levensgevaarlijk gewond is zekeren Gustaaf Bau- mer. Zijn schedel ligt-, waarschijnlijk ten gevolge van een sabelhouw, open en vier ribben zijn gebroken. In dien vreeselijken toestand heeft de man, onder zijn woonwagen liggende, den nacht doorgebracht. Dr. Legger heeft hem verbonden en vervolgens naar het. O. L. Vrouwe-gasthuis doen vervoeren. Bovendien zijn verwond August Braun, oud 41 jaar, acrobaat vau beroep en Chari Pettalo, paardenkooper van beroep. Beiden hebben ernstige schedelwonden en zijn na verbonden te zijn eveneens naar het. O. L. Vrouwe- gasthuis overgebracht. Do oorzaak van de twist was het verlangen van Baume-r en Braun, om bij Pettalo- in den wagen te komen, hetgeen de laatste wilde verhinderen, omdat hij minder goede bedoelingen bij zijn „bezoekers" ver onderstelde. De politie hoorde heden verschillende mannen en vrouwen van het Zigeunerleven. Op het bureau was het een bonte mengeling van zigeunerfamilies, waarbij de vrouwen de eene sigaret na de andere rookten. Mo gelijk zit er ook nog een liefdeshistorie achter, want een van de combattanten was zeer prikkelbaar, omdat de mooie, jonge vrouw, met wie hij drie jaren had sa mengewoond, hem met haar kind verlaten heeft. Zij vond in Watergraafsmeer een onderdak, en wordt thans door de politie beschermd. Baumer is er zoo ernstig aan toe, dat verhoor onmogelijk was. Met de andere gewonden ging dat beter. Als verdacht van schuld aan de mishandelingen zullen morgen drie zi geuners voor den Officier van Justitie geleid worden Gemengd nieuws. ZIGEUNERS. De bewoners langs den Ringdijk, den Omval en de Weesperzijde genieten sinds eenige. dagen weer van de aanwezigheid van een zigeunertroep vertelt het. Hbld Den laats ten Woensdag van 't vorig jaar waren er Teeds- eenige woonwagens gekomen met- heen en weer trekkende paardenhandelaren en de volgende dagen kwamen er zoo van tijd tot tijd! eeni'ge wagens die deel uitmaken van een Hongaarschen zigeunertroep aan Ze legerden zich aan den Amsteloever tusschen Schol lenbrug en den Omval. Al spoedig wist. de omgeving wat voor volkje; er in de buurt was gekomen. Wel be paalde de overlast zich tot gebedel, maar zij die vooral in den avond! langs het „kamp" moeten, zijn op derge l'ijke kolonies allerminst gesteld; Zondag was het hoofdkamp aangegroeid tot zeven groote woonwagens terwijl een ongeveer gelijk aantal wagens een vijftig meter verder naar den Omval waren opgesteld'* be woond door menschen diie Watergraafsmeer al meer met een bezoek vereerd' hebben. Ook aan de overzijde van den Omval, aan den Am steldijk bij het voormalig Raadhuis van Nieuwer-Am stel, bevinden zich op het oogenblik een groot aantal woonwagen®. De ITongaarsche zigeunertroep schijnt spoedig vriendschap te hebben gesloten met de Vlaamsche, en andere woonwagenbezoekers, en daar zij het Nieuw jaarsfeest met groote plechtigheid' wilden vieren, werd besloten de buren tot het feest te nooden. Een schaap werd gekocht, geslacht en aan het spit. gebraden. Zon dag reeds. Dat mochten de voorbijgangers zien.... voor een dubbeltje. Nieuwjaarsdag werd het gebraden schaap in de feesttent genuttigd en ook een biggetje, ganzen en wat verd'er aan het. spit geroosterd werd. Een honderd kannen bier zoo vertelde men ons bad de dorsti ge kelen moeten lesschen. De zigeunerfamilie had uitgepakt. Alle sieraden waren tentoongesteld; de vrouwen hadden zich op haar mooist getooid en. toen kwam de naijver Wat er precies gebeurd is.... de Watergraafsmeer- sche politie vindt dat. de zigeuners en zwervers dat zplf moeten uitmaken, en bepaalt haar taak tot het be schermen der voorbijgangers, zoodat die geen overlast kunnen ondervinden. Gisteravond omstreeks negen uur is de naijver al dus ontbrand, dat het tot een bloedige botsing is ge komen. De mannen zijm elkander met stokken en messen te lijf gegaan, die van het zigeunerkamp tegen de mannen van de andere woonwagens, Er vielen ge- waarin gekookt werd en een monster appelen zijn in j handen gesteld van den directeur van den keurings- j dienst, dr. Bos Pauwels. EEN OPZIENBARENDE SCHORSING. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Haag- schen Voetbalbond in een Dinsdagavond gehouden ver gadering besloten, die vereenigingen II. V. V. en II. B. S., zoomede de leden, die aan den op Nieuwjaars dag gehouden wedstrijd deelgenomen hebben, en den scheidsrechter en de grensrechtera, die aan dien wed strijd hebben medegewerkt, ingevolge art. 101 van het bondsreglement voorloopig te schorsen, uit hoofde van het houden van resp. deelnemen of medewerken aan een serie wedstrijden om een wisselprijs van welke serie de bovenbedoelde wedstrijd de eerste is geweest zonder toestemming van het bestuur van den II. V. B. (Tel.) EEN BOSCH OVER HET IJ. Zonder stemming heeft de gemeenteraad van Am sterdam gisteren op voorstel van B. en W. het besluit genomen, aan de overzijde van het IJ (in den Nieuwen- dammer Ham) een bosch te stichten (hakhout, opgaan de boomen, enz.), in den trant van de Scheveningsche boschjes. Het bosch zal 35 H.A. groot worden en zal aansluiten bij een sportpark met plantsoen, ter grootte van 10 H.A. Het geheel zal ruim zoo groot zijn als het Vondelpark. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Onder zeer veel belangstelling vierde den lieer A. Ouweiiand heden zijn 25-jarig jubileum als hoofd eener bijz. school, waarvan 19 jaar te Broek op Langendijk. UIT DE RIJP. Bij de gisteravond in „Cambrinuo" gehouden onder linge schietwedstrijd werden le, 2e, 3e en 4e prijs resp. behaald door G. Roelofs, Graft R. Visser, Beem- ster, A. W. Klinkenberg en D. de Jongh, beiden te Graft. UNIE-LIB. EN VRIJZ. DEM. Sedert jaren was de „Midd. Ct." een beslist vrij zinnig-democratisch dagblad. Dat gaat nu verande ren. De hoofdredacteur de heer J. L. van de Pauwert is afgetreden en met 1 Januari opgevolgd door den heer J. H. Deibel. Deze schrijft in zijn inleidend woord o. m. „In politiek opzicht hoop ik de „Middel'burgsche Courant" voort te leiden in „vrijzinnige richting", evenwel zonder mij te binden aan bet programma van een der politieke partijen dier richting. Wanneer op dit oogenblik de „Vrijzinnig Democratische Partij' en de „Liberale Unie" niet naast elkaar bestonden, zou niemand er aan denken den linkervleugel van het groote liberale complex in die twee groepen te split sen. Men zou dan slechts spreken van nuances in de toepassing der vrijzinnige beginselen. Er worden reeds voorzichtig voelhorens uitgestoken, die de mo gelijkheid van een toenadering betasten. Voor de vrijzinnige belangen kanJ het m. i. slechts voordeelig n, als die pogingen tot een gunstig resultaat leiden. In dien stand van zaken gevoel ik geen neiging om tusschen de twee genoemde partijen, de „Vrijz. Dem. Partij" en de „Liberale Unie", een keuze te doen". Opnieuw verliest nu de vrijz. dem. partij alweer een dagblad', dat haar optreden trouw en krachtig placht te steunen. Eerst verliet de „Delftsche Ct.", daarna de „Arnh. Ct." de gelederen, vervolgens „Land i Volk", en eindelijk de „Midd. Ct." ELECTRISCHE CENTRALE VOOR WEST FRIESLAND. De heer B. A. J. van der Hegge Zijnen, electr. ing. te Utrecht heeft twee nieuwe plannen aangeboden n.l.A. voor 36 gemeenten met totaal 50.000 inwo ners. n.l. Avenhorn, Barsingerhorn, Beemstor, Berk hout, Egmond-Binneni, Grootebroek, Heemskerk, Hensbroek, Jisp, Kwadijk, Middelie, Midwoud, Nib- bixwoud, Obdam, Oosthuizen, Opmeer, Oterleek, Ou- de-Niedorp, Oudorp, St.-Pancras, Petten, Schellink hout, Schermerhorn, Schoorl, Sij'bekarspel, Spanbroek, Ursem, Venhuizen, Warder, Warmenhuizen, West- woud', Wij denes, Winkel, Zijpe, Zuid- en Noord-Scher mer en Zwaag. B. voor 53 gemeenten, met- totaal 112.900 inwoners, n.l. bovenstaande 36 gemeenten, benevens: Akersloot, Alkmaar, Bergen, Edam, Enkhuizen, Heer-IIugowaard, Hoilo, Koedijk, Limmen, St.-Maar- ten, Sehagen, Twisk, Uitgeest, Wormer, Abbekerk, Castricum en Nieuwe-Niedoip. De te leveren energie zal gebezigd' worden voor verlichting van woningen, straatverlichting, verlich ting der stations II. IJ. S. M., voor polderbemaling, krachtdoeleinden en voor huishoudelijk gebruik. De directe bedrijfskosten worden per jaar geraamd op: bij plan A. 75.300, bij plan B. 146.000. De totaal aanlegkosten worden met ondergrondsclie netten voor plan A. geraamd! op 1.640.000 en voor plan B. op 3.075.000. De jaarlijksche ontvangsten zijn geraamd: bij plan A. op 240.400 en bij plan B. op- 650.700. Mocht het definitief aantal gemeenten liggen tus- echeni 12 en 53 (of meer) dan mag, zoo eindigt het rapport, de rentabiliteit daarvan als vaststaand aan genomen worden. In het rapport is ook melding gemaakt van de mo gelijkheid, dat de Centrale -erin zou kunnen slagen, de Westfriesche waterleiding en de pompinstallaties noodig voor de drooglegging der Wieringermeer, op haar net aan te sluiten. Waar de Kennemer Electrieiteits-Maatschappij on derhandelingen had geopend] met Alkmaar, Ileiloo, Limmen, Castricum, Uitgeest, Heemskerk, Wormer en Purmerend,- is de rapporteur, uitgegaan van een samenwerking tusschen beide ondernemingen, welke bij eenige overeenstemming in de technische uitvoe ring elkander dan wederkeerig zullen kunnen bijstaan. Indien later ook de Amsterdamsche Centrale wel licht als stroomproducent naar buiten optreedt, zou daardoor het vereenigen tot een groot provinciaal net, dat van uit- 3 steunpunten gevoed' wordt, van de drie partieele netten, zoo goed als mogelijk is, voorbereid zijn. Eindelijk deelen we nog mede dat blijkens het ont wikkelde systeem van distributie, den! 10.000 volt draaistroom van uit het centrum, vermoedelijk een terrein ten noorden van Alkmaar naar drie hoofdvoe- dingspunten gevoerd wordt, t. w. bij Scliagen, Kwa dijk en Nibbixwoud; aan deze punten, sluit een tus- schenspanningsnet aan van 5000 volt, dat de stroom verder in de verschillende richtingen distribueert en waarin weer de tusschen-voedingspunten gelegen zijn UIT OOST-GRAFTDIJK. De heer Buruma, beroepen predikant bij de Doops gezinde gemeenten van Oost- en West-Graftdijk zal a.s. Zondag, 7 Januari, 's namiddags te 2 uur te Oost- Graftdijk zijn intreerede houden, na des morgen te 10 uur bevestigd te zijn door Ds. Deenik, predikant te Leeuwarden. UIT HOORN. *Door bemiddeling van het hoofdbestuur van den Noord-Holland'scben Bond tot veredeling en bescher ming van den trekhond' is alhier een afdeeling opge richt met 35 leden. UIT NOORD-SCHARWOUDE. In de gisteren te Noord-Scharwoude gehouden ver gadering van de voorloopige commissie voor het. spoor- plan Noord-ScharwoudedorpStation met vertegen woordigers van Gemeente- en Polderbesturen, werd de volgende motie aangenomen, ten einde die te zen den aan de Permanente Commissie: „De vergadering, gehouden door de Voorloopige Commissie voor het spoönplan Noordischarwoude dorpStation met belangstellenden uit en vertegen woordigers van verschillende Gemeente- en Polderbe sturen, de spoedige totstandkoming van genoemd spoorplan hoogst wenschelijk achtend, noodigt u drin gend uit de door u toegezegde vergadering ten spoe digste uit te schrijven." Met het dagelijksch bestuur zullen voor de Tuin- bouwvereenigingen „Landbouwbelang", „Eendracht", „Waarland" en „Nieuw Leven" de volgende tweetal len de uit te schrijven vergadering bijwonen: G. Bar- ten en J. Ootjers, J. Met en C. Blokker, A. Dekker en J. Bakker, P. Meereboer en J. Akkerman. ge OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het bezoek aan de Openbare Leeszaal en Boekerij (hoek KaarsenmakersgrachtKanaalkade) bedroeg in de maand Dec. 1911 703 mannen en 35 vrouwen tegen in Dec. 1910 785 mannen en 83 vrouwen. EERVOL ONTSLAG. Bij K. B. is, met ing. van 1 Feb. aan kol. J. H. de Wildt, comm. 3de reg. inf., op aanvrage, ter zake van langd. dienst, eervol ontslag uit den mil. dienst verleendonder toekenning van een pensioen van f 2100. BEROEPEN. Bi) de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen ds. R. van der Kamp te Sliediecht. Kegelclub „Onze Olub," 8 Uur, de Unie. Danscursus Th. Groen Jr„ van 57 en 810 uur Sociëteitszaal Harmonie. Dansclub Alcmaria, 810 uur, societeitszaal, Har monie. Scherpschutters-Vereenigiug, schietoefeningen, 8 uur. Nieuwe Doelen. VRIJDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur, ge bouw Diligentia. Schaak- en Damclub V. V. V. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Jongens-afdeeling van 12 tot 16 jaar, van 67 uur. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 67 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 89 voor Dames in het Gulden Vlies. MOORDAANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Op Nieuwjaarsdag is in de Sushuisterveensterheide een moordaanslag gepleegd op den gemeente-veld wachter Bouwer. Des avonds1 werden! revolverschoten op hem gelost. Hij werd niet ernstig gewond. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. VERGIFTIGING} In het gezin van W. H. E. te Haarlem sjjn twee dochters na het eten van appelmoes, van droge appel tjes bereid, ziek geworden. Ook de hond, die ook van de appelmoes gehad heeft, werd ziek. Er werdt aan vergiftiging gedacht. De resten van de moes, de pan, UIT OBDAM. Ds. A. W. Groeman, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ontving een beroep naar Kimswerd. KORTE BERICHTEN. Te Dinxperlo zijn tal van lidmaten der Ned. Herv. kerk weigerachtig gebleven den dit jaar inge voerde kerkdijken hoofdelijken omslag, dien zij on wettig ingevoerd achten, te betalen. Binnenkort zal men tot bun vervolging overgaan. In een door kerk voogden belegde vergadering van lidmaten is thans besloten, den hoofdelijken omslag op ten minste 60 cent vast te stellen. Sedert Vrijdagmorgen wordt vermist vrouw de V., uit het Willemshofje te Schiedam. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Sedert den tweeden Kerstdag wordt te Gennep de machinist A. vermist. Nu men een paar kilome ter beneden de spoorbrug zijn pet aan de Maas heeft gevonden, vreest men dat den bijna 65-jarige een on geluk overkomen is. Nygh Van Ditmnr's Uitgeversmaatschappij heeft bij den officier van justitie te 'sGravenhage ee.n klacht ingediend' tegen hot weekblad „Pak me Mee" wegens het inbreuk maken op bet. auteursrecht, door het reproduceeren van het laatste bekende por tret van Prinses Juliana. Ergens in Brabant had' eene familie een varken geslacht en zou daarvan met de feestdagen eens heer lijk smullen. Men had bet varken goed ingezouten, om het voor bederven goed! te bewaren. Korten tijd daarna kwam men tot de ontdekking dat men in plaats van zout fijne suiker gebruikt had. Zoodoende was er een groot gedeelte van het vleesch onbruikbaar geworden. Op het kerkhof te West-Souburg is een prachti- marmeren grafsteen te voorschijn gekomen, het bleek die te zijn van Adriaan Steengracht, hoogbaljuw, rentmeester-generaal van de Grafelijke domeinen van Zeeland, Bewesten Schelde, geboren te Middelburg 3 Februari 1720 en aldaar overleden 3 December 1773. De steen is aan één hoek beschadigd. Door de politie te Rotterdam zijn twee inbrekers gesnapt, die aan den Breeden Ililledijk een ruit had den ingeworpen en eenige gouden en zilveren horloges hadden ontvreemd. Te Dongen is een molen verbrandl, die dateert uit 1780 en afkomstig is van het kroondomein van wijlen Prins Willem V. In den molen staan een paar steenen, die terugwijzen op de regeering der Oranje's. Te Oude Avereest is verschrikkelijk huisgehou den door een troep onverlaten. Bij verschillende landbouwers werden hekken' ini slooten geworpen, het vee weggejaagd, de school werd gebombardeerd, de N. 11. Pastorie eveneens. Een koloniaal, die sedert eenigeni tijd uit zijn garnizoen wordt vermist, was op Oudejaarsavond met een paar jongens uit Zutfen uit geweest; hij stelde aan eeri hunner voor, om voor de grap van kleeren te verwisselen. Nauwelijks had de koloniaal zijn uni formpet. en jas verwisseld! voor de grijze pet- en grijze overjas van den ander, of hij verdween in de richting van Voorst, zonder terug te keeren. Te Boskoop werd een fietsenden jongeling door een 12-jarigen jongen van achter een heg een oog uit geschoten met een pijl. Geneeskundige hulp, hoewel onmiddellijk verleend', kon niet meer baten; liet oog is de jongeling voor goed kwijt. AMSTERDAMSCHE BEÏim Opgave van het NOORDHOLLANItSCH LANDBOUWCREDIET. Voordam, O 11, Alkmaar. Staatsleeningen NEDERLAND. Ned. Werkel. Schuld BUITENLAND. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnenl. Japan Oostenrijk Jan. Juli Rusland Hope Consol 1906 1894 6e Bm. Iwang Dombr. Koer» van 8 Jan. 4 Jan. pet. 5 5 4 4 4 4 5 4 DA Finano. en Industrondernemingen enz Nationale Hypotheek Bark pOt. Noordhollandech Grondcrediet ,i Ned. Handclmaatschippij reso. Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Winstbew. aand. 4 4% 4 div. Westersuiker A'dam Deli Langkat Idem. pref A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia Deli-Maatschappij Medan tabak N. Asahan Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. Amst. Rubber Cult. Gecons. Holl. Petrol. Cert. A Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum Dordtsche Petroleum Moeara Enim Sumatra Palembang Perlak Petroleum-Mij. Zuid-Perlak Ketahoen Gew. pref. Redjang Lebong Great Cobar Amalgamated Copper Cy. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Comm. Steels Car and Foundry Amerik. Stoomv.-Mij. Common Marine Preferent Marinebonds pCt. 4% Comm. Peru aand. div. Preferent Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Sp.-Mij n Mij. tot expl. van S1 aatsspoorw. Deli spoorweg AMERIKA, Atch. Top. Cert. v. Convert pCt. 4 Denv. en R. Gr. Cert. Aand.div. Eric Kansas City South. i, >i pref. Miss K. Texas C. v. New-York and Ontarie Norfolk Western C. v. Rock Island gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific cert, v. Wabash gew. POLEN. Warschau Weenen RUSLAND. Wladikawkas 1885 pCt. 4 Fremieleenmgen. NEDERLAND. Stad Amsterd.flOO 3 Gemeente-cred. 3 BELG1E. Antwerpen 1887 2*A HONGARIJE. Hongaarsche Hyp. 4 Idem 3 OOSTENRIJK. Staatsleening 1860 5 RUSLAND 1864 5 93 69% 97s/s 103% 47% 91 88% 89 100% 88»/, 99% 99% 1001/. 97 188 115% '68% 132.60 lo2 744 <8t 450 54 116 '89 526 2*5 19 588 562 !19 280 445 61% 202 164% 78% 71% 59% 98 •>77 47 67% 22% 2d 71 55% 184 5 2u% 66% 11% 47% 80% 92 227% -96% 106 21 32 29% 66 80% 89 1005/* 2ê7/8 1i2% *9% 175% 6% 183 881/8 107% 101 '/is 8^/s 123 118% 163% 480 98i/w 69% 104% 477/8 88 90% 10C*/» 8811/m 182% 168% 183% 85% 749% 381 449 64% •16 799% 521 246 587 563 220 284% 461% 164% 208»/* 67 79% 73% 59% 92% 577 51 668/m 22% 26 69 66% 6% 22U/i* 67% 11V* 47'/» 93 103% 105% 2 31% •Jeii/i* 66 29lS/]8 25 s/], 28% 171 6 Vie 108 Koers van het geld'. Prolongatie 37/8 pCt. Mededeelingen. De Amerikaansche markt keu- merkte zich wederom door eene vaste stemming, spe ciaal Marinewaarden liepen in prijs op. Ook voor Olie was de stemming vast; het slot was ongeveer op de middenkoersen- van den dag. Noteering Koninklijke 4494521/2 slot- 451V2, notee ring Geconsolideerde 282286 slot 2843/4. Tabakken wederom op hoogere prijzen. Mijnen op vorige koer sen. - Culturen onveranderd. Rubbers kalm. DE 1TALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. Uit Tripolis wordt volgens de National Zeitung naar Rome gemeld', dat de Italiaansche vliegtuigen hun opstijgingen weer hebben hervat en aanmerkelijke troepenmachten in.de omstreken van de stad hebben gesignaleerd. En uit Rome wordt aan hetzelfde blad geseind: Het Italiaansche stoomschip Giano, geladen met 400 ton kolen voor de Italiaansche vloot, heeft den 25en December ter hoogte van Tobroek schipbreuk geleden. Den 27en werd de bemanning door het stoomschip Amandiraggio gered.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2