S T A11 8 N 1 IS U W S. BUITENLAND. d h r 1! v 6' ei w e* tn Vc Pi at di tc de tie tet jo ftp reis gedaan is naar ïndië, met een der stoombooten van den Rotterdamschen Lloyd. Kamen» de ouders is telegrapbisch haar terugkeer gelast. DE ZIGEUNERS. Na een ernstig onderzoek heeft de politie te Water graafsmeer twee mannen en twee vrouwen gearres teerd, als zijnde verdacht van mishandeling, zwaar li chamelijk letsel tengevolge hebbend. Gistermorgen werden de verdachten reeds1 voor den officier van justitie alhier geleid. Hoewel de toestand van den zwaar gewonden Bou wer nog steeds zeer zorgwekkend blijft, is hij niet verergerd. Er is thans wel hoop, dat men hem in t leven houdt. „THEESCHENKERIJ." J. J. K. te Rotterdam vestigt de aandacht op het woord' „theeschenkerij," dat o.a. in Arnhem in gebruik is en dat hem veel mooier en juister voorkomt om aan te duiden de tallooze theegelegenheden in Den Haag en elders dan het voor een Nederlander malle woord „lunchroom." DE ZACHTE WINTER. Op de filiaal-inrichting te Rotterdam van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut is in de maand Decem ber de thermometer noch overdag noch des nachts op of onder het vriespunt gekomen. Wel was het verschil met het vriespunt een oogen- blik heel gering: in den nacht van 6 op 7 December dooide het slechts 2 graden Celsius. Te Goes heeft men dezer dagen een levenden meikever gevangen. MOND- EN KLAUWZEER. Vrij zeker door besmetting van uit de provincie Groningen aangevoerd vee, is in Friesland' weer mond en klauwzeer uitgebroken. De ziekte is in drie stallen geconstateerd in Barradeel en Tietjerksteradeel. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Woensdagnamiddag 3 uur ontplofte in de mijn „Oranje-Nassau" tc Heerlen bij het openen eener nieuwe schacht, een dynamietpatroon, die door onop lettendheid in de oude schacht was blijven zitten. De werkman H. Bühner kreeg een lading tegen hoofd en borst, en de werkman Raschdorf een lading in de bee- nen. Beide personen zijn naar het ziekenhuis g bracht, waar Bühner reeds is overleden. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gisterochtend vroeg is aan het station Maarsber- gen G. v. H., een ongehuwde man van ongeveer 60 jaar uit Veenendaal, toen hij, uit. een trein gestapt, zich in de richting van Doorn van het perron wilde verwijderen, door een van Utrecht komenden trein ge grepen en overreden. Levenloos werd hij onder den trein weggehaald. De politie van Doorn stelt een on derzoek in, of dit ongeluk aan eigen schuld dan wel aan gebrek aan voldoende toezicht moet worden toe geschreven. DE ZES MILLIOEN GEHAALD 1 Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte in Nederland over Nov. j.L, opgenomen in de Staats courant van gisteravond, bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Nov. 6.002.487 tegen 5.994.870 op 1 October. ONVOORZICHTIG. Door onvoorzichtigheid bij het springen op een in vaart zijnde tram naar Katwijk is te Leiden aan den overgang van den PIoll. IJzeren Spoorweg een ernstig ongeluk gebeurd. De heer H. uit. Katwijk, die nog met de tram welke om negen uur uit Ledden vertrekt mee -wilde, kwam te laat aan het station en wilde nog op de in gang zijnde tram springen; hij miste evenwel de greep naar het balcon en kwam daardoor in aan raking met de langs den weg staande boomen, waar door hij tegen den grond werd geslagen. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht, alwaar hij werd onderzocht met het gevolg dat hij onmiddellijk naar het Elisabethsgesticht aan de Hooigracht ter verdere verpleging werd overgebracht Zijn toestand bleek niet buiten gevaar te zijn. UIT EGMOND AAN ZEE. Gisterenavond werd de heer J. Stammes Jr. als di recteur der Gymnastiek-vereeniging geïnstalleerd. Nadat de voorzitter den directeur aan de leden had voorgesteld en eenige woorden had' gesproken, werd er dadelijk een begin gemaakt met de vrije oefeningen in dezen eersten avond. Het werd voor de leden zeer afwisselend en aange naam gemaakt, zoodat wel te verwachten mag zijn dat ze allen even verlangend naar de oefeningsavonden zullen uitzien. UIT OUDCARSPEL. De gewone jaarlijksche nieuwjaarscollecte alhier heeft opgebracht f 290, welk bedrag onder de mingegoeden zal worden verdeeld. Naar wij vernemen zal de heer v. d. Toom, on derwjjzer te Noordscbarwonde, het onderwijs verlaten en in de plaats van den heer W. v. Loo als inspec teur van de Oudkarspelsche Brandwaarborg Maat Bchappj) optreden. KORTE BERICHTEN. Nieuwjaarsavond ongeveer 10 uur kreeg de 21-jarige dochter van den landbouwer J. L. te Staphorst ver schillende slagen met een ijzeren voorwerp op haar hoofd, waardoor vijf bloedende wonden ontstonden zoodat zij zich onder behandeling van dr. Ten Raa moest stellen. Het is thans den gemeenteveldwachter en den marechaussee gelukt den vermoedeljjken dader wonende te Koekange, cp te sporen en tot bekentenis te brengen. Woensdag is te Steenwijk spelende in de Aa geraakt een jongetje van 3l/j jaar. Eenige oogenblik ken later werd het kind levenloos opgehaald. Gistermorgen isop Teteringsch grondgebied nab^j de grens der gemeente Breda, in een sloot het lijk gevonden van een jonge vrouw. Aangezien het hier en daar met bloed bevlekt en verwond was, on derzoekt de justitie of geweldpleging heeft plaats ge had. Het lyk is herkend als dat van een dienstbode uit Ginneken. Met ingang van gisteravond zoudenvolgens de „Ned.", te Utrecht voor alle huizen van ontucht poli tieposten worden geplaatst. BENOEMD. Tot koster van de Remonstr. Geref. gemeente is benoemd de heer H. de Rover Jr., voorloopig voor den tjjd van 1 jaar met ingang van den len Maart DE TENTOONSTELLING VAN AVES. Hedenmorgen om 10 uur hadi onder zeer weinig be langstelling van de zijde van het publiek de officieele opening plaats van de jaarlijksche tentoonstelling van Aves. De voorzitter, de heer W. Zaadnoordijk, wees daarbij op den zeer gunstigen toestand waarin de vereeniging verkeert ten bewijze waarvan hij aanhaalde de vele in zendingen maar bovenal ook de vele toegezegde prij zen, ongeveer 200. Hij bracht dank aan het bestuur dezer Gemeente en aan de vele dames en heeren die de vereeniging steunden. Verder uitte hij een woord van dank aan de secre tarissen en commissarissen voor de door hen zoo be langeloos gedane moeite en bracht een woord van hul de aan de Alkmaarders die op de o-nlangs te 's Hage en Utrecht gehouden tentoonstellingen zooveel prijzen behaalden en daardoor den naam van Alkmaar op het gebied van pluimvee en konijnenteelt hooghielden. Ilij merkte op dat aan het fokken van pluimvee en konij nen evenveel zoo niet meer bezwaren verbonden zijn dan aan het fokken van groot-vee, daar de kleur bij dit klein vee zulk een grooten factor vormt. Tenslotte wees hij op de weinige belangstelling die deze tentoonstelling bij het publiek ondervindt, de tentoonstelling van Gruno te Groningen werd gedu rende de beide Kerstdagen bezocht door 4400 perso nen. Hij hoopte <lat het ledental zal toenemen, opdat het 10-jarig bestaan der vereeniging het volgend jaar luisterrijk kan worden gevierd, waarvoor hij tevens de medewerking der pers inriep. Hiermede werd de tentoonstelling voor geopend verklaard. Nu werd een rondgang door de zalen gemaakt. De drie zalen van de Harmonie werden geheel door het tentoongestelde in beslag genomen. Men kon ruim langs de verschillende rijen wandelen en heter het tentoongestelde bezichtigen. Zonder daarover een deskundig oordeel te kunnen vellen, gelooven we zeer gaarne de verklaring van de mannen van het vak: niet alleen is de inzending groo- ter, maar ook is de kwaliteit van het ingezondene zeer goed, zoo goed zelfs dat deze expositie gerust een strijd met andere tentoonstellingen zou kunnen door staan. De inzending Kuifhoenders is bijzonder groot en interessant, terwijl de Hollandsche hoenders een zeer goed figuur slaan. De inzending- duiven is zeer belangrijk, ze neemt den geheelen foyer van de Harmonie in beslag en men staat er over verbaasd welke variëteiten er door vak kundige kruising worden verkregen. Wat de konijnen aangaat, de kleine braudneusjes zoowel als de Ylaamsche reuzen, ieder in zijn soort zijn mooi en een bezoek voor iederen dierenliefhebber vooral van kinderen overwaard. Slaat- men nu no-g de mooie zang- en sieraadvogels en dë prachtige ganzen en eenden gade, dan mag dit van de geheele tentoonstelling gezegd worden. De inzendingen Tuinhouwzaden, voorwerpen ten dienste der Hoenders, Watervogels, Duiven en vogel teelt, zoowel als die van Granen, Zaden en verdere voedingsartikelen voor vogels, hoenders- en duiven, vormen een vrij goed geheel om de tentoonstelling zoo volledig mogelijk te doen zijn, om haar aan het door haar beoogde doel te doen beantwoorden. Voor het Bestuur van Aves, dat zich zooveel moeite voor liet welslagen van deze tentoonstelling getroost te, is het té hopen, dat de weinige belangstelling, waarvan de voorzitter in zijn openingswoord sprak, nu niet zal blijken te bestaan, maar dat de vereeniging met een aangenamen blik op haar werk mag terugzien, doordat het publiek door een bezoek toonde het werk ter bevordering van de pluimvee- en konijnenteelt in deze gemeente en omstreken te waardeeren en te wil len steunen. Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst- oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Dr. G. W. C. Vunderink van Haarlem. Herv. Gem. te Bergen, 7 uur, ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, ds. F. W. J. v. d. Kieboom, van Bergen. Herv. Gem. te Stompetoren 9'/2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Schermerhorn9l/2 uur, Ds. van Meurs te Oterleek. Ger. Kerk, 91'2 uur, preeklezen. Donderdag 11 Januari, avond 6f'2 uur, Ds. Schweitzer te Buiksloot. Ingezonden stukken. VOLKSONDERWIJS. Men schrijft ons: Woensdagavond vergaderde de afd. Alkmaar van Volksonderwijs' onder leiding van haren voorzitter, den heer J. A. Verkuyl. Uit het jaarverslag bleek, dat de afd. 63 leden telt; in 1911 verloor zij 3 door den dood en 1 door vertrek; 4 nieuwe leden traden toe. In 8 bijeenkomsten werden de belangen der afdee- ling, der vereeniging, van het schoolfeest en van het volksonderwijs in het algemeen besproken. De afd. draagt jaarlijks 10 bij aan het Nieuwen- huyzen-fonds, 10 aan de Alg. Bewaarschool alhier en 5 aan het Studiefonds van Volksonderwijs. On danks deze uitgaven is de toestand der kas bevredi gend. Van de vele werkzaamheden der afd. traden de vol gende 3 meer naar voren: Per gedrukte circulaire deelde „Alkmaar" haren zu9terafd. benoorden het IJ en het onderwijzend personeel van alle openbare lage re scholen in dat ressort mede, dat het Hoofdbestuur der Vereeniging over fondsen beschikt om in be paalde gevallen de overplaatsing van leerlingen van openbare naar bijzondere scholen door finaneieelen steun aan de ouders onnoodig te maken. Aan de protestbeweging tegen het wetsontwerp in zake „Ontslag aan gehuwde vrouwelijke ambtenaren en aan Onderwijzeressen bij het openbaar lager onder wijs" nam de- afd. ijverig deel. Als laatste, niet het minste van haar verrichtingen werd het Schoolfeest genoemd. Niet minder dan 1529 kinderen namen daaraan deel. Ook de leerlingen der Meisjesschool behoorden dit jaar tot de feestvie renden. De 754.64 voor deze feestviering benoodigd, werden door Alkmaars burgerij en door de elders wo nende ouders van Alkmaarsche scholen bezoekende leerlingen bijeengebracht. Hun werd dank gebracht voor hun offervaardigheid. Met algemeene stemmen werden door de vergade ring de aftredende bestuursleden, de heeren J. J. Francken, P. J. Preyer en F. J. Aukes herbenoemd. De verg. besloot te gelegener tijd adhaesie te betui gen aan het onlangs door de Schoolcommissie bij Heeren Burgemeester en Wethouders ingediende rap port betreffende de aanstelling van een Schoolarts. Overwogen werd nog de mogelijkheid om in eene openbare vergadering te doen aantoonen het nut. van den Handenarbeid voor het onderwijs en de opvoeding in het algemeen. amendement Gemeentelijk WERKLOOZENFONDS. Door den heer A. F. Thomson is een voorgesteld op de Verordening op het Werkloo zenfonds. Hij wenscht aan art. 8 toe te voegen enkele beper kende bepalingen, waardoor dit artikel zou luiden De uitkeeringen bij werkloosheid geschieden in den vorm van bijslag bij de uitkeeringen, welke door ver- eenigingen met rechtspersoonlijkheid worden gedaan aan hare in Alkmaar wonende meerderjarige werklooze leden. EVANGELISCHE UNIE. De lessen van de Zondagsschool van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden „Evangelische LTnie" zul len Zondag 7 Januari weer een aanvang nemen, voor kinderen van 6 tot 10 jaar te 10 ure, voor kinderen van 10 tot 12 jaar te 11 ure. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 7 Januari 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman, voorberei ding tot het H. Avondmaal. Evang.-Luth. Kerk, 10l/2 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 101/j uur, Ds. H. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10i/2 uur, ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, godsdienst oefening. Alkmaar, 5 Januari 1912. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Geachte Redactie I-n uw antwoord op mijn schrijven d.d. 3 Januari twijfelt U aan m ij n e betrouwbaarheid, terwijl II die van Uw berichtgever in tegenstelling met de mij ne opmerkt; U twijfelt aan mijne betrouwbaarheid, omdat ik in bovenaangehaald schrijven sprak van „groote ontstemdheid van den heer Muys." Wel, mijn heer Bruins, wanneer U morgen op Uw bureau iemand ontvangt, die uitroept: „Zijn ze nu heelemaal mal, dat is een brutale streek, om dat in de courant te schrijven!" hoe zou U in zoo'n geval deze gemoeds uiting noemen? Toch zeker nog sterker dan „groote ontstemdheid," allicht wel „hevige woede." Dat de opname van het oorspronkelijke bericht in de rubriek „Stadsnieuws" voor mij onbegrijpelijk was en nog is, zal ik II nader trachten uit te leggen. Het zal U toch niet onverschillig zijn, dat er in Uw cou rant geadverteerd wordt; ge merkt heel naief op, dat U ook mij onder de rubriek: adverteerders kunt rangschikken; de maand December (Woensdags en Zaterdags) stond namens onze Maatschappij een groo te advertentie in Uw blad, en nu lanceert: mijn tegen partij want niemand anders dan de heer Jb. Cloeck was Uw berichtgever een bericht, dat eene geheel scheeve voorstelling geeft van het gebeurde; uit het bericht onder Stadsnieuws van Dinsdag j.l. trekt ieder toch deze conclusie: „de heer Bossert heeft nalatige betalers aangemaand en daarom heeft de heer Muys als eerelid bedankt." Om die reden hadt gij, geachte Redacteur, als onpartijdig man de waarheid van bewust bericht, kunnen en moeten onderzoeken, alvorens IT het onder Stadsnieuws opnaamt. Mijne meening is toch zeker ook de Uwe dat de eerste in druk blijft. Het antwoord van Uw „betrouwbaren" berichtgever, beter gezegd: uit den aard der zaak "„partijdigen" be richtgever, wensch ik op den voet te volgen. In tegenstelling met de meening dat het bedanken van den lieer Muys als eerelid in verband staat met het aanmanen van den Directeur tot betaling van achterstallige gelden verklaar ik nogmaals, dat de heer Muys mij mededeelde niet langer eerelid te willen blijven, omdat de druk door derden, o.a. den heer Jb. Cloeck, op hem uitgeoefend', hem te machtig werd. Ik merk op, dat de „betrouwbare berichtgever" slecht kan lezen, daar ik in mijn schrijven d.d. 3 Ja nuari in het geheel niet ontkende, dat de heer Muys als eerelid zou bedanken. De veronderstelling van den h§er Cloeck, dat de heer Muys nog wel eens deelgenoot zal worden van de Onderlinge van 1911 is zeer onnoozel, daar de heer Muys hiertoe reeds een jaar lang werd bewerkt. De verklaring van den heer Cloeck als zoude onze Maatschappij geen -achterstallige verschuldigde gelden kunnen innen, is van nul en geener waarde, daar de woorden „verschuldigde gelden" geen qualificatie zijn, doch eene algemeene uitdrukking. De aanmatiging van den heer Cloeck is zeer groot door de pluralis Majestatis te gebruiken, welke ove rigens alleen door vorstelijke personen en rechters wordt gebezigd. Mocht de heer Muys onverhoopt als deelnemer in onze Maatschappij bedanken, dan is dit slechts te wij ten aan het partijdig optreden van U, geachte Redac teur, in deze huishoudelijke aangelegenheid van onze Maatschappij. Hoogachtend, J. BOSSERT, Directeur der Onderlinge Glasassurantie van 1890. [Wij de geachte inzender, die onzen hoofdredac teur persoonlijk aanspreekt en aan het slot over den meervoudvorm schrijft, duide het ons niet ten kwade wanneer wij ons desondanks van dien vorm blijven bedienen hebben niet getwijfeld aan de betrouw baarheid van den heer Bossert en dat zouden we ook niet kunnen, omdat wij hem daartoe veel te weinig kennen. Wij denken er niet aan iemands betrouw baarheid in twijfel te trekken, op grond van een paar regels schrifts Wij hebben enkel gewaagd van „eenige twijfel" aan een groote ontstemdheid van den heer Muijs, op grond van het feit, dat deze ons daarvan tot gisteren nie mendal had laten weten. En ook vandaag heeit de heer Mujjs niets gezonden, en evenmin heelt hij iets gezegd. Het komt er in dezen minder op aan wat de heer Bossert verklaart, dan wel, wat de heer Muijs te zeggen heeft over zijn bedanken. De heer Muijs is de man van wien de tegenspraak van het bericht moet uitgaan. Het bericht zelve is inderdaad afkomstig van den heer Cloeck, die familie lid van den heer Muijs en bovendien zeer intiem m-. t dezen is. Om die drie redenen hebben wij het niet noodig geoordeeld den heer Muijs bevestiging van het bericht te vragen. Om die drie redenen alléén. Met de overweging of iemand veel in ons blad adverteert heeft dit niemendal te maken. Zeker hoe meer adver tenties er in de Alkmaarsche Courant staan, hoe liever de redactie het heeft en het doet haar evengoed als de dir ctie groot genoegen dat het aantal advertentie kolommen gestadig toeneemt maar op de vraag wat de redactie in een geval als het onderhavige te doen of te laten heeft, heeft het aantal advertentie regels hoegenaamd geen invloed. Het zou er mooi gaan uitzien, als we, wanneer de heer Cloeck een 1 richtje brengt, dat voor den heer Bossert wellicht wellicht echter ook niet onaangenaam is alvorens te beslissen of dit berieht voor plaatsing in aanmer king komt, eerst even bij de administratie moesten vragen, hoe het eigenlijk met het adverteeren der heeren staat Ten stotte verzekert de heer Bossert, dat, mocht de heer Muijs als deelnemer bedanken, dit slechts te wijten is aan ons partijdig optreden. Wij begrijpen niet recht hoe iemand, die ten hoogste ontstemd heet te zijn over een bericht, in dat zelfde bericht aanleiding zou kunnen vinden te bedanken als deelnemer in een maatschappij, welke aan de plaat sing part noch deel heeft Gelukkig wordt de verantwoordelijkheid, welke de heer Bossert op onze schouders wentelt, verlicht, daar het zelfs te onnoozel is te veronderstellen, dat de heer Muijs nog wel eens deelgenoot zal kunnen worden van de Onderlinge van 19 il. W\j meenen het hierbij te mogen laten, Red. Alkm. CtJ BELGIE. Op de conferentie tot regeling- van den handel in sterken drank in Afrika heeft de minister van buitenlandsche zaken de vreemde gevolmachtig den een welkom toegewenscht. De Nederlandsche ge zant sprak een woord van dank. Het doel der door Duitsehland en Engeland bijeen geroepen'conferentie is, nieuwe hinderpalen op te wer pen aan de uitbreiding van liet alcoholisme in Afrika, liet dubbele geneesmiddel, dat wordt voorgesteld, be staat in het uitbreiden der verbodszóne en in een aan zienlijke verhooging van de invoerrechten in de stre ken, waar de invoer toegestaan blijft. De eerste vergadering was gewijd aan een onder zoek naar den in de Afrikaansehe kolonies van tien vertegenwoordigde staten bestaanden toestand. De conferentie hoorde de voorstellen aan, die zijn inge diend. De volgende bijeenkomst zal den 6den Janu ari gehouden worden. De Brusselsche bladen melden, dat de politie een Duitseher in hechtenis heeft genomen, die be weert de plegers van den bomaanslag, welke in het laatst van het vorig jaar in een bioscoop te Luik plaats had, te kennen. Hij zal niet dan voor den rech ter spreken. De Duitseher woonde met een Engelschman samen, die zich voor een detective uitgaf -en die verdwenen In het valies van den Duitseher bevonden zich anarchistische geschriften en verhandelingen over de vervaardiging van, ook gevonden, ontplofbare stoffen. DE ITALIAANSCH-'fLTRKSCHE OORLOG. De Temps verneemt uit Tripolis, dat een Turksch- Arabische strijdmacht gisterenavond de Italiaansche verschansingen te Benghasi heeft aangevallen. De aanval werd afgeslagende aanvallers lieten verschei dene dooden achter. Aan de Liberté wordt uit Rome geseind, dat de door de Italianen tot 31 December hij de verschillende gevechten geleden verliezen 1800 man bedragen. Gemengde mededeelingen. EEN BRUTALE AANVAL OP EEN BANK- LOOPER. Een buitengewoon brutaal boevenstukke is gister middag te half vier in de drukke Lennéstrasse te Ber lijn uitgehaald. Bij de Bank voor Handel en Industrie is sedert jaren werkzaam de 51-jarige looper Klein, die voor een paar jaren dit vak van den thans 30-jari- gen Friehe leerde. Inmiddels had Friehe een betrek king gekregen als bureau-ambtenaar. Friehe wist precies wanneer Klein in het bezit van groote bedra gen was. Van deze kennis maakte hij gebruik bij het uitbroeden van zijn beroovingsplan. Gisteren kwam hij in de Tiergarten kwasi toevallig met een huurauto langs Klein en noodigde hem uit, mee te rijden, omdat hij denzelfden kant uit moest. Hij vertelde, dat hij bezig was te verhuizen en morgen denzelfden weg moest rijden en dan wéér eën auto zou nemen. Hij stelde Klein voor, hem ook dan te verge zellen. Deze vond dat goed. Op den afgesproken tijd verscheen Friehe dan ook met de automobiel voor een bepaald1 filiaal van de bank en Klein steeg bij hem in. Juist had Klein de som van 40.300 mark bij zich, wat Friehe zeer goed wist. Hij deed echter alsof hij niets in den zin had en liet onderweg als bij ongeluk een paar geldstukken vallen. Klein bukte zich om hem bij het oprapen te helpen. Op dit oogenblik wierp Friehe zich op hem, haalde een strop van koperdraad om zijn hals, en trachtte hem te wurgen. Maar nog op het juiste oogenblik stelde Klein zich te weer, stootte den roover op zij, smeet het portier open en riep om hulp. Voorbijgangers hoorden zijn angstkreten en in de Lennéstrasse bracht men de au tomobiel tot staan. In dezelfde auto, waarin de aan slag had' plaats gevonden, werden de roover en de aangevallene beiden naar het politiebureau gebracht. Friehe bekende, dat hij den aanslag op Klein had beraamd. Alles had hij zorgvuldig voorbereid en hij had ook een scherpe bijl hij zich om, indien de strop mocht weigeren, Klein neer te slaan. Daarenboven had hij een pelerinejas en slappen hoed meegenomen, om na het volvoeren van zijn daad onherkend te kun nen vluchten. MILLIONN AIRSGIFTEN. De weldadigheid onder de Amerikanen gedurende het jaar 1911 is zelfs voor het land der onbegrensde mogelijkheden verrassend. In het geheel zijn 245 millioen dollars voor allerlei weldadige doeleinden, universiteiten, bibliotheken, ziekenhuizen en gods- iienstige vereenigingen uitgegeven. Bovenaan staat Carnegie met 200 millioen. Terwijl men van de Mor gans, Vanderbilts en Astors- niets als weldoeners hoort, komt Rockefeller slechts met 17 millioen als rle zevende in de rij. De tweede groote gift komt van een Oostenrijker, dr. Samuel Balla, die sinds korten tijd naar Los Angelos is verhuisd. Hij schonk 50 mil lioen weg. Dan komen J. A. Palten uit Chicago (30 millioen), B. Brighan uit Boston (25 millioen) en Mary Trotter (25 millioen). De laatste is de zuster van den lsten directeur van de „Standard Oil Com pany" in Californië. Het aantal weldoensters onder de millioenenkoninginnen is dit jaar bijzonder groot. Men vermeldt: mrs. Russel Sage (5 millioen), mrs. E. A. Harriman, de weduwe van den twee jaar gele den overleden spoorwegkoning (2 millioen)verder mrs. Julia Taylor, mrs. Mohr en mrs. Cook, ieder voor 5 millioen. Een mrs. Whitelar-Reid gaf 3 milli oen dollars voor een ziekenhuis te San Francisco en miss Emma Woerishoeffer, een nauwelijks 20-jarige jonge dame, 3,750,000 dollars voor een hoogeschool voor vrouwen. DE FEUILLETONLEZERESSEN. De Engelsche filosoof Ph. Morres constateert, dat de roman in de dagbladen in alle gezinnen een belang rijke rol speelt, belangrijker dan de meeste willen toe geven. Hij zegt naar de N. Ct. meldt: De vrouwen, die het feuilleton met belangstelling volgen en zich verheugen op het vervolg, zijn gewoonlijk vrouwen, die men bijna in alle opzichten kan vertrouwen. Zij zijn gewoonlijk nog niet heelemaal opgegaan in de zorgen van het dagelijksche leven en de tobberijen van de huisvrouw, de zin voor iets hoogers is in haar nog niet gedood, de blauwe bloem van de romantiek is nog niet verwelkt in haar bestaan. Zij moeten iets hebben dat zij den volgenden dag met vreugde begroeten. Zij gevoelen wel dat het leven saai en eentonig is, maar de dagelijks verschijnende roman brengt haar de af wisseling, de verrassing welke het leven haar meestal schuldig blijft. Aan de heldinnen, wier lot dikwijls zwaar en treurig is, richten zich vele vrouwen op, en men- kan dikwijls opmerken, dat de vrouwen, die het lot van een roman-heldin met belangstelling volgen, haar leven gemakkelijker verdragen en niet onder den last ervan zuchten. Het feuilleton heeft op vele vrouwen ook een op- voedenden invloed. Zij leeren van de personen, die handelend optreden, de kunst te leven, zij leeren zich redden uit ingewikkelde toestanden, zij nemen het le ven optimistischer op, omdat de meeste feuilletons goed' afloopen. De heer Morres beweert, dat het be ginsel het feuilleton goed te laten eindigen niet ge noeg kan worden geprezen. Het leven, de werkelijk heid hee-ft zoo weinig schoons^ dat men het den vrou wen niet ten kwade kan duiden, wanneer zij bij haar dagelijksche feuilletonlectuur niet te veel van de el lende der wereld willen meeleven.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2