STAUSNIEU W& BUITENLAND, i I 1 A 2 r z 8 h e ft d d h g ri is Vl e-1 ei w m vc pl at di Vc de de to jo dag. De uit Grootegast (prov. Gron.) overgekomen proponent, de heer Bururna, aanvaardde dien dag zijn ambt alhier. Na des morgens door Ds. Deenik, Doopsgez. predikant te Leeuwarden, in een gevoelvol le rede op plechtige wijze bevestigd te zijn, hield des namiddags de nieuwe leeraar zijn intreerede naar aanleiding van de woorden uit het laatste gedeelte van vs. 38 van Numéri 22. (Het woord, hetwelk God in mijnen mond leggen zal, dat zal ik spreken). Een talrijke schare woonde deze plechtigheid bij. middags was het kerkgebouw geheel gevuld. s Na- BEVESTIGING VAN OUDERLINGEN EN DIA KENEN IN DE NED. ILERV. GEMEENTE. Hoewel in mindere mate dan bij de bevestiging door cis. J. Keller van den eersten modernen predikant in de Ned. Ilerv. Gemeente alhier, ds. J. L. N. Zollin ger Molenaar, was toch veler belangstelling en nieuws gierigheid gericht op de plechtigheid, welke Zondag in de Groote Kerk zou plaats hebben. Zooals algemeen bekend, was ds. J. Keiler de taak opgedragen, de her benoemde en nieuw-gekozen ouderlingen en diakenen der Ncd. Herv. Gemeente te bevestigen. Het feit, dat onder dézen drie mannen van vrijzinnig-godsdienstige richting waren de heeren E. Bachman, A. Vleesen beek en II. P. Kramer Pzn. gaf aan deze kerkelijke gebeurtenis bijzondere beteekenis, gezien het stand punt, dat ds. Keller had ingenomen bij de bevestiging van den modernen predikant. De verwachting, dat ds. Keiler ook bij deze plech tigheid geen letter van het desbetreffende formulier zou afwijken, is ook thans bevestigd, zegt de Dordt. Grt. Toch was er veel verschil met den dienst, waarin ds. Zillinger Molenaar tot zijn arbeid zou worden in geleid. Toen was er opschudding en stoornis. Thans was van dit alles niets te bemerken. Ook was de kerk niet zóó vol. Wel ging ook nu reeds klokke negen uur, bij het openen der deuren, een groot aantal menschen naar binnen, maar dezen keer was er van gedrang en ge duw geen sprnke. Half tien was er nog plaats te over. Maar toen voor de laatste maal de groote klok geluid werd, was in het schip toch geen plaats onbe zet, waren ook de gaanderijen vol en moesten velen zich met een staanplaats tevreden stellen. Toen de organist met het voorspel bezig was, kwam de koster naar den voorlezer, gaf dien een teeken om op te houden en deze waarschuwde den organist. Ver wondering was op veler gezicht te lezen, mompelend ging de vraag van mond tot mond, wat er aan de hand zou wezen. Wij vernamen na afloop, dat ds. Keiler op het laat ste oogenblik nog de te bevestigen heeren had meege deeld, dat hij in geen enkel opzicht van het formulier zou afwijken en hun vooraf de vraag stelde, of ze daarop bevestigend zouden antwoorden. De drie mo dernen gaven toen reeds te kennen, dat zij dit niet zouden doen, waarop ds. Keiler hun meedeelde, dat hij ze dan als niet bevestigd zou erkennen, er tevens bij voegende, dat hij van zijn kant elke stoornis en ont stichting zou vermijden. Ook gaf hij hun in overweging, zich vooraf nog eens goed te bedenken. Na eenige minuten van spannend wachten, kwam d« koster weer uit de kerkekamer, gaf den voorlezer een teeken en toen deze dén organist het signaal had overgebracht, begon die weer zijn voorspel. Ondertusschen was de Kerkeraad bijna voltallig binnengetreden. In hun banken namen ook plaats ds. R. Torenbeek en een der "vrijzinnige predikanten der gemeente, dr. A. van Iterson. Nadat ds. Keiler den kansel had beklommen en hot ▼otum had uitgesproken, las de heer Den Hartog voor de Wet des Heeren uit Exodus 20 en een gedeelte uit bet derde hoofdstuk van Zefanja van het le tot en met het 12e vers. Gezongen werd vervolgens Ps. 50:9. Vervolgens ving d's. Keiler zijn predikatie aan naar aanleiding van Hosea 11:10: „Wie is wijs? die versta deze dingen; wie is ver standig? die bekenne ze: want des Heeren wegen zijn recht en de rechtvaardigen zullen daarin wandelen, maar de overtreders zullen daarin vallen." Hij verklaarde o.a. dat de strijd der vroegere ortho doxe predikanten was een strijd om persoonlijke fei ten: gij moet mij goed verstaan, als er zonde is tegen de kerk en het Evangelium, gelijk het in onze gemeen te is, dat orthodoxe leeraren door persoonlijke feiten zieh van elkaar vervreemdden (van alle kanten is verkeerd gehandeld, dat zie ik duidelijk; men moet het óén zeggen, zoo goed als het andere, en als ik iets buiten de waarheid zeg, zal ik het a.s. Zondag van den kansel herroepen, ten gehoore van het volk), als de orthodoxe predikanten in het persoonlijk leven hun eigen persoon hooger hebben gesteld dan hun Zender (neem het mij niet kwalijk, wij zijn menschen met el kaar van vleesch en bloed, allen zondaren) dan zendt de Heere in zijn rechtvaardig oordeel twee moderne leeraren in onze gemeente, die de Godheid van Jezus niet kunnen erkennen. Spr. waarschuwde voorts tegen den leeraar aan den Vriezeweg (de Vrije Evangelische Gemeente), die de menschen met een ingebeelden hemel naar de hel preekt, en hoopte, dat zijne collega's geen bemoeienis sen. met dien leeraar zullen houden. Hij kwam op te gen de bewering, dat hij thuis zou behooren in de afgescheiden kerk; hij behoort daar niet, hij zou die kerk onmiddellijk leegprediken. Overgaande tot de bevestiging der ouderlingen en diakenen, las ds. Keiler het desbetreffende formulier voor en richtte tot hen de drie bekende vragen, waar op hoofd voor hoofd door de heeren J. Meijers. W. Dooren, A. Mom en J. van Wel met een eenvoudig ja, maar door do heeren E. Bachman, A. Vleezenbeck en H. P. Kramer met: ja, volgens mijne opvatting word geantwoord. Tot zijn spijt zeide ds. Keiler te moeten verklaren, dat hij geen genoegen mocht nemen met de antwoor den door de heeren Bachman, Vleezenbcek en Kramer gegeven, die dus niet bevestigd zijn. Wat nu na dit incident geschieden zal, is nog niet met zekerheid te zeggen. In elk geval zijn de niet- bevestigde ouderlingen en diakenen wettig gekozen, en zal dus de bevestiging alleen uitstel kunnen on dervinden. j KORTE BERICHTEN. Een familielid en een inspecteur van politie zijn naar Port-Saïd vertrokken om het geschaakte meisje uit Heerenveen naar huis terug te brengen. Door de vele aanrandingen te Harkema-Opein- de (Fr.) durven velen bij avond niet dat dorp passeo- reuzij maken een grooten omweg, om den weg door het dorp te vermijden. -Zaterdagavond is te Amsterdam een jonge man aangehouden, verdacht schuldig te zijn aan de in den laatsten tijd in de omgeving van het Concertgebouw gepleegde diefstallen met braak. De politiehond van den rijksveldwachter Mous te Oranjewoud heeft een ouden vos gevangen, die reeds langen tijd aldaar kippen enz. stal. Gistermiddag is de door de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs in Friesland te Leeuwarden opgerichte Chris telijke Hoogere Burgerschool, de eerste in die provin cie, geopend, In het duingebied van Texel houdt zich sedert eenige dagen eeu ree-arend (Haliaëtus albicilla L.) op. Menigeen gaat eens naar den grooten vogel kij ken, die zich een bepaald jachtgebied gekozen schijnt te hebben. Van rooveri.en, in het nadeel der men schen, hoorde men tot heden niet. Gistermiddag half drie he^ft de zeventienjarige korporaal der infanterie K. zich tijdens de les in de kazerne aan den Groesbeekschen weg met een revolver van het leven beroofd. Hij was direct dood. Sedert 20 December 1911 wordt te Utrecht ver mist Louise Geertruida Maria Peeters, dienstbode, ge boren 4 Februari 1891 te Utrecht en aldaar wonende ten huize harer ouders. Men vermoedt, dat haar een ongeluk is overkomen. Op den Diergaardersingel te Rotterdam heeft een lid van het ijverig gilde der straatbengels van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt, om de hand rem om te gooien van een stilstaande auto van de Acetylena Maatschappij, met het gevolg, dat de auto zieh in beweging zette en weldra in den singel lag. Met takels is het ontredderd voertuig weer opgehaald. Het lijk, dat Vrijdag is aangespoeld aan de Dok- kummersteiger te Amsterdam, is herkend als dat van den sedert half December vermisten commies bij de Holl. Spoor, den heer M. Lömp. Eergisteren is te Roermond u't de Maas opge haald het lijk van een naar schatting 30-jarige vrouw. Zij droeg een gouden trouwring met het inschrift Lambert Corneli. Het lijk is naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht. Te Oudepekela wordt sedert Vrijdag de bode P. B., vermist, die waarschijnlijk verdronken is. Zondagavond is de 20-jarige Ratelman, uit Via- nen, tusschen Jutfaas en Vreeswijk door twee wagens van de paardentram Utrecht Vreeswijk overreden, Hij had van den eenen wagen op den anderen willen overgaan en was toen gevallen. Korten tijd na het ongeval is de jonge man oveeleden. Zondagmiddag werd te Nieuwesluis, gemeente Heenvliet, in de Maas drijvende gevonden hetlijkvan een man. Het bleek te zijn de persoon, die 8 Decem ber aldaar van de stoomboot wilde springen op den wal, missprong en dadelijk daarop in de diepte ver dween. Door het ILvarlemsche ra dslid Brugonje is af schaffing van de kermis aldaar voorgesteld. De commissie van rapporteurs uit de Prov. Staten vau Friesland heeft zich vereenigd met het afwijzend advi» s van Ged. Staten om aan sommige categoriën van ambtenaren en werklieden geen toeslag (f 20) op hun traktement toe te kennen. Laatste Berichten. MOORD. DEN BOSCH, 9 Januari. Heden stond voor de rechtbank alhier terecht Adrianus van Ruth, die den 14en Augustus 1911 Adriana van Roosmalen te Vuglit vermoordde door twee steken in den hals. Beklaagde bekende haar gestoken te hebben met het plan haar te dooden om zieh daardoor te wreken op baar vader die tegen hun verkering was. Snikkend zeide getuige spijt te hebben over zijn daad. Uit de getuigenverklarin gen bleek, dat beklaagde daags tevoren aan verschil lende personen had gezegd iets ernstigs van plan te zijn. De doktoren verklaarden hem toerekenbaar. Het openbaar ministerie achtte den moord bewezen en eischte tegen hem twintig jaar. De verdediger achtte het bewijs van moord niet aanwezig, wel voor aanslag en vroeg daarom een lichtere straf. DE LUITENANT TER ZEE J. L. ANDREAE. t LEIDEN, 9 Januari. De Directeur der II. B. S., de heer Dr. Andreae, ontving gisteren de tijding dat zijn zijn de luit. ter zee J. L. Andreae, gedetacheerd bij de militaire exploratie te Nieuwguinea den 2den Kerst dag bij liet oversteken der rivier is verdronken. GROOTE BRAND TE NIEUW-YORK. NIEUW-YORK, 9 Jan. (V. D.) Het groote gebouw van de Equitable Life Insurance Cy. staat in brand. Tengevolge van den hevigen wind wordt het vuur steeds meer aangewakkerd. Men spreekt van 7 dooden. De schade wordt geschat op 15 millioen dollars. Bij het kantoor te Amsterdam is bericht ontvangen, dat er drie dooden zijn en dat do schade 3 millioen dollar beloopt. DE DIEFSTAL TE DEN HELDER. Gister zijn door de politie alhier gevonden de kleè- ren van den marinier, die onlangs te den Helder dief stal pleegde op een daar liggende oorlogsbodem. Hij had deze kleeren in een logement, waar hij eenigen tijd vertoefde, achtergelaten. NED. HERV. KERK. In de gister gehouden vergadering van het college van notabelen aan de Ned. Herv. Kerk is de heer J. Krijns benoemd tot kerkvoogd in de plaats van wijlen mr. W. F. A. Verhoef!. De heer M. L. C. Pool werd in de plaats van den heer Krijns benoemd tot secretaris van het college van notabelen. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 2 tot 6 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 55 kuipbaden, 69 regen- baden le en 138 2e klas, totaal 262 baden. AANBESTEDING. Bij de hedenmiddag in hotel „De Nachtegaal" ge houden aanbesteding voor het bouwen van een land huis en woonhuis te Bergen aan Zee onder beheer "yin de architecten P. Vorkink en Jac. Ph. Wormser te Amsterdam, waren 10 biljetten ingekomen. Ingeschreven werd door: W. Stroomer te Bergen voor beide samen 22091. W. Seis te Haarlem sa men 24250. C. Bol te Alkmaar dito J 23600. De Bruin- en Burgering te Alkmaar, landhuis 17900, woonhuis J 5800. C. M. v. Latum, landhuis 16700, woonhuis J 5975. J. de Vlies te Purmerend samen J 21350. C. Noord te Alkmaar, landhuis J 17500, woonhuis 5690. P. Dubbeld te Alkmaar, sauien 23465. Spruit en Wils te Alkmaar, samen 22900. II. J. Conijn te Egmond aan Zee, landhuis 18850, woonhuis 7600. De gunning werd aangehouden. STIJN STREUVELS. Wij herinneren er nog even aan, dat morgenavond om 7'/2 uur Stijn Streuvels daartoe uitgenoodigd door de Vereeniging V. 0.| K. Z. O. S. in do Har monie zal vertellen over „Hoe ik schrijver werd." AGENDA. DINSDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met manuenkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 7Vz uur precies, ho tel Proot. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7%8V2. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Heeren-afdeeling 9%10Y2. WOENSDAG. V. O. K. Z. O. S. Lezing van Stijn Streuvels, 7V2 uur, Harmonie. „Vrije Tooneel", repetitie, 8 uur, gebouw Voorwaarts. Scherpschutters-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uur. Nieuwe Doelen. Alkm. Schiet vereeniging „Nimrod", schietoefeningen Diligentia, 8i/2 uur. Gymnv.-Ver. „de Halter," oefeningsavomd 810 uur, leden van 16 jaar en ouder* Gulden Vlies, ingang Lindegracht- Alk maarsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo", Burgerweeshuis, iDgang Gasthuisstraat, 8!/2 uur Alkm. Strijk-orkest, repetitie 8V2 uur, Nieuwe Doe len. Gymn.-Ver. „Turnlust," lioofdafd. mannen, 8J/4 9lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, hij Kolkman, Boterstraat. Kinderkoor, van 4V26 uur, Harmonie. „Zang en Vriendschap, van 7149 uur, Harmonie. Burgerlijke Stand. GEBOREN. 8 Jan. Pieter Rijndertz. van Johannes Nierop en Jansje van der Pol. OVERLEDEN. 8 Jan. Jacobus Johannes de Boer 19 j. Gerbrand Rooker 78 j. ITALIAANSCHTTJRKSCHE OORLOG. Het heet, dat de paus voornemens is, na liet sluiten van den vrede te Tripolis, Benghasi en Derna, nieuwe bisschopszetels op te richten. De bisschoppen zullen tot de Eranciskancr orde behooren. Tripolis zelf zal de residentie van een aartsbisschop zijn, die den titel van primaat van Afrika zal voeren. Het Vaticaan zou verder voornemens zijn om den bisschop van Al- gerie onder den nieuwen aartsbisschop van Afrika te stellen en op deze wijze Italië tegen Frankrijk uit te spelen. In een door het Giornale d'ltalia opgenomen brief vertelt een vaandrig van het 2e regiment grenadiers, hoe in den nacht van denl8en op den 19en December zijn bataljon en het 27e bersaglieri bataljon met 2 ka nonnen op een verkenning tot ongeveer 12 kilometer ten Zuiden van .Aïn-Zara uitgezonden werden, hoe zij in een regenachtigen nacht vain 2 uur tot 9 uur in den morgen een verinoeienden marsch door het golvende zand van de woestijn moesten maken en bijna uitge put waren, toen zij tegen half elf den vijand in 't ge zicht kregen en het vuur openden. Het geweer van (hm schrijver van den brief, dat nu moest spreken, weigerde echter ziju plicht te doen wegens het zand, dat binnengedrongen was. Nadat de terugtocht begonnen was onder het goed- geriehte vuur der Turken, begon de toestand tegen den avond wanhopig te worden. Toen werd een carré gevormd, met een heuvel als steunpunt, waar de beide kanonnen opgesteld werden en men snel schansen op wierp. Doch de schietvoorraad raakte op en de vij and omsingelde de troep van twee zijden. Een plotselinge aanval in een zoo duisteren nacht schrijft de vaandrig kon onzen ondergang met zich voeren. Doch in de eerste morgenuren sloten wij ons, bersaglieri en grenadiers, in alle stilte aaneen, stapten ongestoord over de schansen en begonnen kalm den terugtocht naar Aïn-Zara. Het is werkelijk romantisch en wonderbaar, wanneer men bedenkt, dat enkele schreden van ons af de Turksche posten ston den. Over hetzelfde verkennimgsgevecht bij Bir Tobros handelt ook een lange en in bijzonderheden afdalende brief van een sergeant in de Corriere dTtalia, welke sergeant tot de afdeeling machinegeweren behoorde, en die vertelt, dat de verkemningstroep der Italianen door Arabische spionnen in een hinderlaag gelokt was en dat gedurende het gevecht op den dag de kanonnen bijwijlen zwijgen moesten, omdat zij door het binnen gedrongen zand onbruikbaar geworden waren. De sergeant verklaart ook, dat de geheele afdeeling verloren was geweest, wanneer zij op de heuvels ge bleven was. De brieven moeten, zegt de N. R. Ct., eeu hooge. dunk geven van de goede houding der Italiaansche troepen, doch ook met een schril licht de gevaren van den oorlog in den woestijn belichten, welke de Italia nen tegemoetgaan. Naar gemeld wordt, hebben de twee Italiaansche officier-vliegers Vrijdag over de woestijn gevlogen tot boven de vijandelijke kampen, waar zij de ligging en de getalsterkte van den vijand hebben kunnen vast stellen. FRANKRIJK. De gemeenteraad van St. Germain- du-Bois, in het Saóne-et-Loire departement, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wensehelijkheid wordt uitgesproken een openbare in schrijving voor het geheele land te openen met het doel een fonds bijeen te brengen van 40 millioen, uit sluitend bestemd tot aankoop van vliegmachines. Er is op de begrooting voor 1912 7 millioen uitge trokken blijkbaar is dit niet voldoende. ENGELAND. De Koning is naar Bombay vertrok ken op weg naar Engeland. Een reusachtige meuigte wuifde hem bij het vertrek hartelijk toe. DUITSOHLAND. Hertog Adolf Fried rich von Mecklenburg wordt gouverneur van Togo. PORTUGAL. Men seint uit Lissabon aan het „Berl. Tagebl.", dat een hevig gevecht heeft plaats gehad in het district Azambuja tusschen militairen en de bevolking, die in woede ontstoken was over een be vél van de regeering, waarbij verboden wordt gratis hout te sprokkelen en land te bebouwen in deze streek. De bewoners trokken met geweren, revolvers, messen en stokken gewapend tegen de militairen op, die den aftocht moesten blazen. Er vielen 4 dooden en vele gewonden. De regeering zond dadelijk infanterie, ca valerie en twee kanonnen. SPANJE. De correspondent van den „Temps" te Mad rid seint, dat de algemeene stemming zeer pessi mistisch is. Nadat men de oplossing der moeilijkhe den gemakkelijk en aanstaande heeft verklaard, is men thans overtuigd, dat een afbreken der onderhandelin gen voor de deur staat. De oorsprong van al deze ge ruchten moe't gezocht worden in de vertraging der be sprekingen, waarvan men de reden niet begrijpt. In diplomatieke kringen is men teleurgesteld door een tweede Fransche nota. De partijleiders zijn van oordeel, dat Spanje geen inferieure positie kon aanne men, welke de nationale fijngevoeligheid zou kwetsen. De eenige billijke verhouding is een stelsel van gelijk heid tusschen Frankrijk en Spanje. Liever dan een voor de eigenliefde kwetsende oplossing te aanvaar den, zou Spanje de voorkeur er aan geven zich terug te trekken. Enkele spreken wol van arbitrage, maar het zou moeilijk zijn een derde mogendheid te vinden, die niet bevooroordeeld zou zijn, zoodat men blijft vasthouden aan een minnelijke schikking, welke moge lijk geacht wordt, aangezien in beginsel het geven van een compensatie is goedgekeurd. AMERIKA. Het marinedepartement heeft besloten om alle oorlogsschepen met vliegtuigen uit te rusten. De tegenwoordige tweedekker wordt voor dat doel echter niet geschikt geacht en daarom heeft het depar tement een ander type ingevoerd, waardoor het moge lijk zal zijn zonder moeilijkheden van het dek af te vliegen. v PERZle. Volgens de Daily Mail heeft de heer Shuster van de Perzische regeering de mededeeling ontvangen, dat een commissie van vier Perzen is be noemd, waarin ook de Belg Mornard zitting zal heb ben, die zijn functies zal overnemen. Reeds twee weken geleden moet de heer Shuster zijn werkzaamheden hebben overgedragen aan een zij ner ondergeschikten, daar hij tevergeefs wachtte op eenige beslissing van de regeering. CHINA. De wapenstilstand is niet vernieuwd; de onderhandelingen bevinden zich op het doode punt. De regeenng verwacht en hoopt, dat de opstandelingen naar het noorden zullen trekken en de gelegenheid zullen geven tot het leveren van een geregelden slag, daar de regeering wegens gebrek aan geld niet in staat is een legermacht, welke de overwinning zou kunnen behalen, naar het Zuiden te zenden. De kooplieden te Tientsin beklagen zich, dat de officieren der keizerlijke troepen noodeloos het vervoer van goederen ophouden met het gevolg dat de buiten- laudsehe handel te Tientsin bedreigd wordt. Gemengde Mededeeliiigen, DYN AMET-ONTPLOFFING. In de buurt van Rijssel, te Bouvignies is een dy- namiet-voorraad van 20 K.G. ontploft, 2 arbeiders zijn gedood. TREINDIEFSTAL. I11 den expresse van Parijs naar Ventimiglia is Za terdag Mme. Bourgoin uit Cannes door chloroform be wusteloos gemaakt en van haar juweelen beroofd. Zij was geheel alleen in haar wagon. Blijkbaar was zij ingedommeld en .in dien toestand met chloroform ver doofd. DE VERGIFTIGING TE BERLIJN. Officieel wordt gemeld, dat 67 van de aangetaste personen gestorven zijn. De bokking en het paarden- vleesch waren vrij van giftige bestsnddeelen. De patiënten, die behandeld werden als zieken, vergiftigd door houtgeest, zullen wel allen weer beter worden PRETTIG' REIZEN. Pierpont Morgan, die dezer dagen te Parijs is aan gekomen en zijn intrek heeft genomen in het gezant schap der Vereenigde Staten, is vergezeld van een brigade detectives, die de opdracht hebben voor zijn veiligheid te zorgen. OP EEN IJSVELD WEGGEDREVEN. Uit Astrakan komt het bericht, dat op een zich los gemaakt hebbend ijsveld vele visschers de Wolga af in de Kaspische Zee zijn weggedreven. Een ijsbreker is tot verleening van hulp vertrokken. Men hoopt de visschers te redden, wanneer geen nevel of geen storm opsteekt. EEN TIROOLSCH DORP VERBRAND. Het Alpendorp Albein is door een geweldigen brand in den afgeloopen nacht voor het grootste deel ver woest. De brand is waarschijnlijk door met vuur spe lende kinderen veroorzaakt. STORM EN KOUDE. Uit bijna heel Frankrijk komen berichten over scha de, door den storm aangericht. Zoo werd de driemas ter Antoinette uit de haven van Nantes op de kust geworpen bij Penmarsch en de 14 koppen van de be manning konden slechts met moeite worden gered. De 1 irginie zonk bij Sant-Pierre d'Oléron en men kon niets te weten komen omtrent het lot van de beman ning, bestaande uit 10 koppen.» Te Roy an werden twee lijken van zeelieden aange spoeld, een droeg een reddinggordel. De papieren van de Espana, die aangespoeld zijn, doen vreezen, dat de stoomboot met man en muis is vergaan. Ook de Middellandsche Zee was zeer onrustig. Te Oette en in de omstreken werden boomon ontworteld en telegraafpalen neergeslagen. In Bourgondïë woedde eveneens de orkaan. In de streek om Chnlon werden telegraafpalen uit den grond gerukt en op de spoorwegen geworpen, waardoor de loop der treinen werd vertraagd. De rivier de Dheune is buiten haar oevers getreden en heeft het station Saint-Leger sur Dheune over stroomd, van waar de bewoners in haast verhuisden. In de Vogezen leed men mede door den storm. De moezel is zeer gewassen en vloeide over de weiden, en te Puy de Dome stortten vele huizen in. In het dal van de Chambéry heeft een hevige storm groote schade veroorzaakt. Te Figeac staan alle lage wijken onder water door het plotseling wassen van de Celé. Te Berlijn is men zeer verrast nu uit den zomer- schen winter, dien tot dusver werd genoten, in den nacht van Zaterdag op Zondag plotseling een ware winter van sneeuw en ijs is ontstaan. Toen Zondag morgen Berlijn ontwaakte, waren de straten bedekt met een dik sneeuwtapijt, sleden gleden rinkelend voorbij, sneeuwballen vlogen heen en weer. Toch werd het verkeer slechts in geringe mate gestoord, in de ochtenduren. Ook liet spoorwegverkeer leed niet veel vertraging. Telefoon en telegraaf leden evenmin be langrijke storingen. Daarentegen leidde de gladheid tot verscheidene ongelukken. Te Berlijn was sedert Januari 1907 zoo'n snelle ver andering in het weer niet voorgekomen. Tot Zater dagavond dacht men hoegenaamd niet aan een bezoek van den winter. In het binnenland van Rusland is de thermometer voor het eerst van dezen winter 20 it 30° onder 0 ge daald. Men vergelijkt dezen winter met dien van 1894/1895, toen het ook tot begin Januari zeer zacht weer was, gepaard met zeer zware stormen en toen op 4 Januari de winter inzette en langer dan 3 maanden duurde. Uit de Vereenigde Staten komt het bericht, dat ook daar buitengewone koude heeft geheerscht. Zij is echter al weer aan het afnemen. Te Nieuw-York wa ren reeds twaalf personen doodgevroren. Een poli tieagent, die op wacht stond, is waanzinnig geworden en richtte zijn revolver op zich zelf. CORRESPONDENTIE. C. V. te Egmond aan Zee. Wij danken u voor uw mededeeling, maar kunnen uw stuk niet plaatsen. Iugezonden Stokken. Alkmaar, 9 Januari 1912. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant alhier. Naar aanleiding van het bericht onder Stadsnieuws van gisteren deel ik 11 mede, dat ik geen woord her roep van mijne verklaring omtrent de mededeeling vau den heer Muijs te mijnen kantore gedaan den 3en Januari j.l., n.l.: „dat zijn bedanken als eerelid niet in verband stond met het zenden der veelbesproken aangeteekende brieven, en ik tart den heer Muijs het tegendeel vol te houden. De heer Muijs heeft zelfs aan zijn gezegde toegevoegd: „dat geld moeten ze betalen, dat is niet meer dan billijk". Ter staving mijner verklaring voer ik hier twee getuigenissen aan, waarvan de origineele stukken te mijnen kantore voor ieder belangstellende ter inzage liggen (kantooruren voor deze aangelegenheid van 1—3 's middags). I. De ondergeteekeiulePieter Jonker, kantoorbe diende alhier, oud 19 jaar, verklaart tegenwoordig ge weest te zijn bij het onderhoud van den heer Muijs met deu heer Bossert te zijnen kantore den 4en Ja nuari j.l. gevoerd, en het volgende uit deu mond van den heer Muijs te hebben vernomen: „Dat is een bru tale streek, om dat in de courant te zetten", en op een vraag van den heer Bossért, of dit bedanken als eerelid in verband zoude staan met het zenden dei'

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2