8TAUSNIKUW 8. HET MAKEN VAN EEN NIEUWE SCHAPENBRUG. Zaterdag. Maandag. Totaal. Aanvoer 1910 Paarden 523 523 451 Koeien 1777 865 2142 2928 Vette kalveren 18 2896 2914 8758 Nuchtere kalveren 5203 3351 8554 7986 Schapen 8728 20666 29889 28901 Lammeren 3998 14 4012 4559 Bokken en gejten 528 538 511 Jonge bokk, en geiten 216 210 202 Vette vark. 76 16562 16638 13864 Mag. 2711 1037 3748 3817 Biggen 8091 8091 8736 31864 44891 76755 75713 1402 4174 17412 1608 16290 33358 3603 AGENDA. DONDERDAG. I Te Wijnjeterp (Fr.) is de 8-jarige W. J. door het ijs gezakt en verdronken. De „Leeuw. Ct." maakt in haar nummer van gisteravond reeds melding van vier slachtoffers, jon gelieden van 4 tot 24 jaar, die zich op het nog dunne ijs in de Friesche slooten waagden. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Te Culemborg is gisteren, vermoedelijk doordat zij door de strenge koude bevangen was, eene behoeftige oude vrouw plotseling op straat overleden. Gisterochtend werd in 't Frederik Hendrikplant soen te Amsterdam een juffrouw zoodanig door de koude bevangen, dat ze in bewusteloozen toestand werd opgenomen. SPOORWEGONGELUK TE HAARLEM. Naar gemeld wordt, is naar aanleiding van het spoorwegongeluk te Haarlem op Vrijdag 12 dezer, de seinhuiswachter geschorst. OUDE GRAFZERK. Bij het vernieuwen van een gedeelte van den vloer in de voorkerk te Goutum (Fr.) is een bijzonder groo- te grafzerk blootgelegd, 4 meter lang en 2 meter breed, gelegen boven het grafgewelf, waaronder ver schillende leden van het geslacht van Emingha zijn begraven. De opschriften op den steen zijn nog heel duidelijk. Ann de randen vindt men 10 wapens. Hindeloopen Mohvenrai, Molkwertun Galit- J madammcr, GalamadammerOsingahuis, Osingahuis Sondel, Sonde!Dille, DilleLeeuwarden. I De hardrijder J. Kliphuis te Winschoten zal dit jaar uitsluitend' deelnemen aan rij der ij en op korten afstand. BIJGELOOF. Men schrijft van de Veluwe aan de Zutph. Ot. Voor eenigen tijd overleed een imker. Toen on langs iemand bij de weduwe een bijenvolk wilde koo- pen, zag hij tot zijn niet geringe verbazing een rouw- strikjo aan den korf. Op zijn vraag, waartoe dat diende, antwoordde 'tvrouwtje: „Wel, anders gaon ummes alle biegen dood." PLAN 1913. Te Haarlem is de eerste vergadering gehouden van de centrale commissie voor „Plan 1913," het plan om het jaar van de opening van het Vredespaleis, ons land aantrekkelijk te maken voor vreemdelingen. Prof. Kraus, voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid, zette nog eeus uiteen, wat men zich voor oogen heeft gesteld. De Maatschappij van Nijver heid, overtuigd dat het vreemdelingenverkeer in Ne derland bevorderlijk is aan algemeene nijverheidsbe langen, was begeerig een stap te doen om dat verkeer te bevorderen en wel op een wijze, die zou kunnen strekken tot zoo mogelijke nauwere samenwerking tus- sehen de verschillende vereenigingen, die zich de be vordering van het vreemdelingenverkeer ten doel stel len. Daartoe achtte de maatschappij het jaar 1913 zeer geschikt. En voorts werd het hoofdbestuur der Maatschappij vau Nijverheid geinspireerd door de denkbeelden van zijn secretaris, den heer De Clercq, die in 1913 Nederland zoo aantrekkelijk mogelijk wil maken voor den vreemdeling door het organiseereu van vele kleine, tentoonstellingen, sportfeesten of an derszins in verschillende plaatsen van het land. De Maatschappij wilde over de uitvoerbaarheid van dit „Plan 1913" de commissie laten beslissen. Mr. Everwijn, hoofd van de af deeling Handel, van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Han del, verklaarde zich bereid van raad en voorlichting te dienen en de oud-voorzitter der Maatschappij van Nijverheid stelde zich voor het presidium der Centrale commissie beschikbaar. Verder werden verschillende mededeelingen om trent het plan gedaan en werd de taak der sub-com missies vastgesteld. 10 Februari zal de volgende vergadering te Utrecht plaats hebben. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE KIESVEREENIGING. Onder voorzitterschap van mr. L. N. Roodenburg, heeft de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereenigiug in den Haag gisteravond eene ledenvergadering gehou den. Aan de orde was o. a. een voorstel van 14 leden, luidende: De algemeene vergadering van de Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereeniging te 'e-Gravenhage; Overtuigd dat het ook met het oog op de kracht der aangesloten coalitie van partijen der rechterzijde hoogst wenschelij'k is, dat het bij de onderling ver deelde partijen van vrijzinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking koone; Noodigt. het. bestuur uit, stappen te doen, die kun nen leiden tot een overleg met de zustervereenigiugen hier ter stede, waardoor een samenwerking bij de e.v. verkiezingen voor Gemeenteraad, Staten en Kamer mogelijk wordt; en ons over dit overleg ten spoedigste, liefst in Je eerstvolgende vergadering, verslag uit te brengen. Dit voorstel werd toegelicht door den heer Dijk man en bestreden door mr. Van Gilse, die va.n oordeel was, dat men de coalitie versterkt door alle vrijzin nigen op één hoop te jagen, daargelaten of het moge lijk is, allen onder één hoed! te vangen. Met 20 tegen 5 stemmen werd het voorstel verwor pen. SCHAATSENRIJDEN. De huidige snelste beroepsrijder E. de Vries te Lemmer, is niet 25 maar 31 jaar, even oud als Arend Poepjes, die vóór 3 jaar de matador was en toen slechts eenmaal geslagen werd door Pol, uit Stroobos. Na den spannenden wedstrijd! te Jonre, waar ze el kander terdege aan den tand voelden, is het 6-tal fneiste rijders uit. elkaar gegaan naar diverse wed strijden, om het elkaar niet moeilijk te maken. De Vries zou gisteren te Heerenveen rijden, Arend Poep jes te St. Nicolaasga, Holst en Bosse te Groningen, C. de Jong te Kollum, enz. Den snelsten rit maakte De Vries te Joure in 153/0 sec. De uitslag van den wedstrijd korte baan voor-bo- roepsrijders, gehouden door de ijsolub „Thialf" te Heerenveen, luidt als volgt le prijs E. de Vries, Lemmer; 2e prijs C. Dijkstra, Lemmer; 3e prijs B. van der Zee, Leeuwarden; 4e pr. L. Dijkstra, Lemmer; 5e prijs W. Bosse, Abcoude. Do Friesche elf-stedentocht zal geheel over of langs de aangewezen route moeten geschieden; bochten mo gen niet, zooals den vorigen keer, worden afgesne den, door over land te gaan. Elko deeflneiner aan den wedstrijd krijgt een band toet nummer om den arm. Wie onderweg besluit den wedstrijd niet voort te zetten, geeft zijn nummer aan den eerstvolgenden controlepost af. De controlepos ten zullen worden aangegeven door een Friesche vlag, bij avond door een lantaarn met rood licht. De af te leggen afstanden zijn als volgt: LeeuwardenDokkuni, retour 2 X 22.8 K.M., LeeuwardenFraneker 18.7. FranekerHarlingen 8.5. HarlingenBolsward 19. BolswardWorkum 11. WorkumHindeloopen 8.5. HindeloopenStavoren 9.9. Stavoren'Sloten 25.9. SlotenIJlat. 13.7. IJlst Sneek 3.7 en SneekLeeuwarden 23.7 K.M., totaal 188.2 K.M. Voor de controle is de route verdeeld in de volgen de baanvakken: DokkumBartlehiean, Bartlehiem Dronrijp, Dronrij'pKoetille, KoetilleArum, Arum- -Tjerkwerd. Tjerkwerd—Spoor Hindeloopen, Spoor UIT OUDE-NTEDORP. De heer A. E. K. Bolland, candidaat te Leiden, heeft toezegging van beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente van Oude-Niedorp en Veenbuizon. ^3 - .i- -i1' UIT BERGEN. Het bouwen vau een landhuis en woonhuis te Ber gen aan Zee, onder beheer van de architecten P. Vor- kink en Jac. Ph. Wormsor te Amsterdam, is gegund aan den heer W. Strooiner te Bergen voor 21.589. UIT OBDAM. Alhier is een, vereeniging opgericht, welker doel ii controle van veevoeder en gezamelijke aankoop van kunstmest onder controle. Ze strekt zich uit over Ob- dnm, Hensbroek, de Berkmeer en de Kaag. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren A. Blauw, voorz., D. Mul, vice-voorz., W. Dekker, secr.-penning- meester, J. vun Leyen en J. Konijn. Het plan bestaat bij meerdere aansluiting uit Ilensbroek en de Kaag het bestuur met twee leden te vermeerderen. UIT URSEM. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School te Ursem, is de volgende voordracht opgemaakt: Mej. M. M. Smit te Amsterdam, Mej. G. C. Kot te Katwoude en Mej. D. v. d. Grugt te Nieuwe-Niedorp. UIT OTERLEEK. Men zendt ons het volgende: Op Donderdag 11 en Dinsdag lö Januari gaf het O ter locker Nutsgeze! schap „Oefening kweekt kennis" een openbare uitvoering. De zaal van den heer Langerijs was vrij goed bezet. Het zeer uitgebreide programma werd heel goed uit gevoerd en het publiek gaf bij elk nummer een dave rend applaus. Vooral mag genoemd worden de Nieu we Artisten-Revue, waarin de Directeur en Flipje een zeer lastige rol moesten vervullen, maar zich zeer goed van hun taak kweten. Ook aan de andere medespelen den komt een woordl van waardeering toe, want er is zeer veel genoten. In het bijzonder een woord van hulde en dank gebracht aan den leider van het gezel schap, den WelEerw. heer van Meurs, die tijd en moeite heeft opgeofferd om dit alles zoo uitstekend te doen opvoeren. Begin Maart heeft het Nut „Oefening kweekt ken nis'' 25 jaar bestaan. KORTE BERICHTEN. Het 2-jarig dochtertje van J. Remmelts te Bron neger (gem. Borgerr) dronk Dinsdag uit een kan ko- keude koffie en is aan de gevolgen daarvan overleden. Een heer ui't Lochem, per fiets terugkeerende van Zutphen, werd op het a.g. lange eind plotseling door een kerel aangegrepen, die hem om geld vroeg. De aangevallene steeg af, liet zijn fiets plotseling op de.n grond vallen en gaf den straatroover een vuist slag, zoodat deze neerstortte. Ilij kreeg een flink pak slaag op den koop toe. Toen hij weer bijkwam, viel hij den heer opnieuw aan, maar kreeg een tweede pak slaag, dat niert. minder aankwam dan de eemte •maal. Ongehinderd besteeg de heer zijn fiets weer en vervolgde zijn weg. Een gisteren bij het bestuur der N. en Z.-Hpll. Redd.-Maatseh. te Harlingen uit Zurich ontvangen telegram meldde, dat in een open boot twee mannen ,naar zee zijn gedreven. Van Harlingen is een sleep boot ter assistentie vertrokken. Te Oosterdijk (gem. Enkhuizen) is iemand dood aan den weg gevonden. Daar zijn portefeuille, beurs en gouden bril worden vermist, denkt men aan mis daad. GESLAAGD. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het examen electro-technisch ingenieur de heer N. 11. Verdam, alhier. Bij do behandeling der gemeente-begrooting voor 1911 werd door B. en W. de toezegging gedaan, dat een voorstel tot het maken van een niouwfl Schapen- brug den Raad zou bereiken. Zij bieden den Rjad thans aan «en door den Direc teur der gemeentewerken ontworpen plan tot het ma ken van eene nieuwe brug, waarvan d» kosten zijn ge raamd op 8500. In het door den Directeur gemaakte plan Ls de nieuwe brug ontworpen aan de Zuidzijde van de be staande, met de bedoeling, dat het verkeer over de oude brug blijft onderhouden tot dat de nieuwe gereed is, waarna de oude brug zou worden afgebroken. De nieuwe brug is een aanvoudige ophaalbrug van ge trokken ijzer, smeedijzer, gietstaal, draaiassen van smeedstnal Pnz. De doorvaart, zal bedragen 5.35 M. op A.P. gemeten, tegenover 4.85 M. bij de oude brug. Do breedte tusschen de poortstijlen is 4.50 M„ welke breedte bij de oude brug, tusschen de leuningen ge meten, silechts 2.80 M. bedraagt. Breed' uitloopende landhoofden zullen vooral aan de Voordamzijde het verkeer ten goede komen. De vaste hoofden woTden van 3.70 M. A.P. af van beton opgetrokken, met buitcnbekleeding van waalklimkers. De. doorvaarthoog- te komt. overeen met- die van de oude brug en ligt op 0.95 M. A.P. Gedurende de voorbereiding tot dit voorstel is van de finna M. Preijer en Zoon en 54 anderen, zich noe mende belanghebbenden en belangstellenden in het marktwezen en de Schapenbrug, een adres ingekomen met het verzoek niet tot verplaatsing van de brug over te gaan, doch haar, bij de voorgenomen vernie- wing, op de tegenwoordige plaats te behouden. Dit adres, benevens het plan van den Directeur der gemeente-werken, werden vervolgens door B. en W. in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, met het verzoek haar gevoelen te mo gen vernemen omtrent de plaats waar, naar hare meening, deze brug zal moeten komen. In haar schrijven van 12 December j.l„ No. 477, ad viseert de Kamer de nieuwe brug op dezelfde plaats te deen maken waar die thans ligt, zij het ook, dat het verkeer tijdens den bouw tijdelijk eenigszins zal worden bemoeilijkt. Waar ook de commissie van bijstand voor de publie ke werken reeds als haTe meening had doen kennen er de voorkeur aan te geven de brug op dezelfde plaats te doen maken, omdat, naar haar gevoelen, het voor deel dat cr geen hulpbrug behoeft te worden gemaakt tijdens den bouw niet opweegt tegen de mogelijkheid, dat hot marktbelang zou kunnen worden geschaad door de voorgestelde verplaatsing, aarzelen B. en W. niet deze meening tot de hunne te maken, gelijk uit onze straks to form idee ren conclusie zal blijken. In de commissie van bijstand bestond overigens ver schil van gevoelen omtrent de constructie van den bovenbouw der brug. Wensehten twee ha rev leden, met den Directeur der gemeentewerken, den boven bouw van ijzer te doen maken, de beide andere leden nieenen dat zulks behoort te gesehiedeu van hout met ijzeren priemen. Wat B. en W. aangaat, zij zijn, me de op de grondten door den Directeur in een nader rapport uiteengezet, van meening dat een ijzeren bo venbouw de voorkeur verdient. Op grond van het bovenstaande stellen zij den Raad roor te besluiten: A. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het doen maken van een nieuwe Schapenbrug. op dezelfde plaats waar thans de oude brug zich bevindt, met ijzeren bovenbouw, volgens het door den Directeur der gemeentewerken ontwor pen plan, waarvan de kosten zijn geraamd op 8500. B. Genoemd college uit te noodigen te zijner tijd de noodjge financieele voorstellen te doen tot vinding der sub A bedoelde galden. voor rekening der finna Erhardt Dekkers te Rot terdam. Het vaartuig, dat keurig met teakhout is afgetim merd, zal worden voortbewogen door een 40 P.K. „Kromhout"-motor uit de fabriek van de firma D. Goedkoop Jr. te Amsterdam. oorts werden de kielen gelegd van vijf nieuwe luxe vaartuigen, een stoombarkas en twee groote vrachtmotorbooten. HET KLEEDINGBEDRIJF. Over bovenstaand onderwerp werd gisterenavond in de bovenzaal van „Diligentia" voor een zeer klein au ditorium, waaronder enkele dames, eene openbare le zing gehouden door de heeren E. Kuipers en F. v. d. Heuvel, hoofdbestuursleden van den Bond voor het kleedingbedrijf. Nadat de bijeenkomst, uitgaande van de afdeeling Alkmaar vnn deu Nederlandschen Bond in het klee ding-bedrijf, door den voorzitter, den heer de Vries, was geopend, begon de heer Kuipetrs zijne rede met zijn spijt ar over uittedrukken dat de opkomst zoo gering was, te meer daar de te behandelen onderwer pen voor huis- of werkplaatsarbeiders van zeer veel belang mogen worden geacht. Daar de huisarbeiders door de slechte organisatie zoo weinig kracht toonden in hun maatschappelijken strijd, heeft de wetgeving zich genoodzaakt gezien, zooal& in Duitsclxland, tusschenbeide te treden, om in de schreeuwende toestanden der huisarbeiders verbete ring te brengen, hetwelk spr. toeschreef aan verschil lende hoofden der Soc. Dem. partij. Breedvoerig ging spr. het verschil na in Leven en strijd van fabriek- of werkplaats- en huisarbeiders, waaruit bleek dat het gezamenlijk werken der eersten de solidariteit in hun maatschappelijken strijd verge makkelijkt, terwijl het afzonderlijk werken der huis arbeiders een goeden stirijd om loonsyerhooging in den weg staat, wat spr. met voorbeelden aantoonde. Deze tweedracht betreurende, wees spr. er oip dat< de patroons van dezen ongezonden toestand profitee- ren ten schade der arbeiders en van hun gezin. Verder wees spr. op de veel sterkere organisatie dor arbeiders in andere takken van bedrijf. Niet alleen, zoo, vervolgde spr., is de loonsverlaging in de huisindustrie voor het kleermakersbedrijf iu de laatste jaren ingetreden, doch ook in de andere tak ken, niettegenstaande de stéeds stijgenden levensstan daard, terwijl in de fabrieks-industrie. de loonen in zeer vele gevallen zijn verbeterd, Daarna merkte spr. op dat de huisindustrie in de verschillende takken van wetgeving op sociaal gebied vergeten worden, waarvan hij Duitschland als voor beeld aanhaalde. Het in 1904 gehouden eerste congres ter bescher ming der huisindustrie aanhalende, werd venvezen naar de daarin genomen conclusies strekkende ter bevordering van de belangen dér huisindustrie. Bij de iu 1906 te Berlijn gehouden tentoonstelling bleken de allertreurigste toestanden der huisindustrie ten volle, zoodat de keizerin vroeg of de wetgeving daarin niets kon verbeteren. Daar deze toestanden bevestigd werden deor ten toonstellingen, gehouden in Genève, Amsterdam, Brussel e. a. is Engeland staat hier bovenaan een wet tot stand gekomen teir bescherming van de huisindustrie in vier verschillende takken van bedrijf. Ook hier moet naar zooiets worden gestreefd, opdat een beter loon, een beter werklokaal worden verkre gen, daar de zware strijd' de huisarbeiders noopt nog te berusten in deze ongezonde toestanden. Het goede werken der loonradenwet in Engeland aanhalende, daarbij er op wijzende dat Nederland niet langer mag volstaan met te praten over huisindustrie en losse beloften van minister Talma, spoorde hij er ten sterkste op aan meer aandacht te wijden aan de publieke zaak, opdat immer is bewezen dat de arbei ders die immer zwijgen en slapen worden vergeten in de sociale wetgeving. En, zoo vroeg spr., de huisar beiders die zelf niets ter verbetering doen, verdienen die wel wat beters?, welke vraag hij, verwijzende naai de toestanden van meer georganiseerde arbeiders, bij na ontkennend zou moeten beantwoorden. Overtuigd als spr. is dat een betere, sterkere orga nisatie alleen de toestanden der huisindustrie-arbei ders kan ver-beteren, spoorde hij ten sterkste tot deze organisatie aan. Hierna werden door den heer Van der Heuvel met een niet al te duidelijke töoverlantaarn zeer vele licht beelden vertoond, waarvan de projecties allen de treu rige toestanden der huisarbeiders vertoonden. De voorzitter sloot daarna op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst. VERDUISTERING. In hoogei- beroep stond voor het Hof te Amsterdam terecht de 22-jarige kantoorlooper H. A, uit Hoorn. Bij vonnis van 21 November was beklaagde door de Alkmaarsehe rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduisteringen op 8 Juli en 30 Juli van het vorig jaar gepleegd^ terwijl het O. M. slechts 2 jaar geëischt had. Beklaagde had van zijn patroon P. Best, een bedrag van ruim 2000 ontvangen, om dat aan West-Frie- sche Gecondenseerde Melkfabriek te Hoorn af te dra gen. De man stak het geld in zijn eigen zak en vreemd genoeg, werd hem door zijn patroon niet naar de quitantie gevraagd. Twee dagen later werd hem door den firmant Reinders last gegeven een aangetee- kende brief, inhoudende 380 te verzenden en ook dit geld eigende hij zich toe. Met een dikke portefeuille banknoten op zak, stapte beklaagde op den trein en reisde over Amsterdam, Maastricht en Mons, welke steden hij op zijn gemak bekeek, naar Parijs. Hij nam intrek in een hotel waar hij „de aap" in bewaring gaf, maar 'toen hij het geld terugvroeg bleek het gestolen te zijn. Met de rest begaf zich de jongeman naar Bor deaux om van daaruit naar Argentinië over te steken. In deze stad ontzonk hem de lust tot verdere uitstap jes en in die stemming gaf hij zich bij de politie aan. Beklaagde was tegen het vonnis van Alkmaar in hoogei- beroep gekomen, omdat hij zich niet met de strafmaat vereenigen kon en ook het O. M. had op de zen grond appèl aangeteekend. De procureur-generaal bij den Hove, mr. De Josse- lin de Jong, wees in zijn requisitoir er op dat in zulke ernstige gevallen verschillende rechtbanken een eenigszins gelijken straf moeten eisehen en wanr de Amsterdamscho Rechtbank in een dergelijk geval een straf van slechts twee jaar heeft opgelegd, requireerde het O. M. vernietiging van het Alkmaarsehe vonnis wat de strafmaat betreft en eischte veroordeeling tot gevangenisstraf van 2 jaar. (Tel.) COLLECTE NED. 1SR. ARMBESTUUR. J)e op Woensdag j.l. gehouden collecte heeft opge bracht de som van 219.02%. DE VORST. Hoewel vannacht de wind1 ijzig woei en de bloemen nog dik op de ramen stonden, scheen het vanmorgen of de dooi wilde intreden. Hagelde het, sneeuwde het, regende het? 't Was bijna niet uit te maken, 't IJs smolt van de ruiten, de straten werden donkerder ge kleurd, zoodat 't vele liefhebbers van schaatsenrijden reeds bang te moede werd. Maar toch wees de thermo meter nog 4 graden vorst aan, 't gevolg was, dat de straten zoo glad werden, dat 't velen moeite kostte op de boc-n te blijven. Niettegenstaande 't z. g. „zand- klokje geluid werd, is door weinigen op deze waar schuwing gelet, en was er voor de huizèn slechts hier en daar wat zand te ontdekken. 'tValt zeer te be treuren, dat in deze niet wat meer gemeenschapsge voel heerscht, zoodat) zij, die zich om 12 uur uit school, kantoor of werkplaats naar huis moesten bege ven veel last hadden van de gladde, bijna onbegaan bare straten. Laat men in deze koude dagen van vorst en sneeuw onze gevleugelde vriendjes niet vergeten I Want al zijn er veel zangertjes vertrokken, toch zijn er die wanneer dc-ijs vorst zijn scepter zwaait, ons trouw blijven. Er blijft voor hen als alles bevroren is zoo weinig over om to eten en te drinken. Wie dtis hart voor de vo geltjes heeft, toone dit nu, zette een bakje met drink water in zijn tuin of op de vensterbank en strooie wat broodkruimels of ander eten voor hen uit! DE QUINT. Hedenmiddag was er waarschijnlijk door 't on aangename weer nog niet veel animo op de Quint. Zaterdag zal er ijs en weder dienende het pro vinciaal kampioenschap in het hardrijden voor Noord- Holland verreden worden. MA RKTA AN VOEREN IN 1911. A. Veemarkten. m- vav, «Aio giwio uvnmurrtovn vvmuwii uniigtt- voerd 1458 stuks, op de drie grooteveemarkten 7915 stuks. Totale aanvoer 86128 stuks tegen 86404 stuks in 1910. B. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt werden in het afgeloopen jaar aangevoerd 14015 stapels, wegende 7.245 937 K.G. kaas, tegen 14424 stapels, wegende 7.438.457 K.G. in 1910. Bovendien werden gewogen 16544 varkens, we gende 1.906.331 K.G. en 8807 K.G. andere waren. C. Grain en zaadmarkt. Kanariezaad 3 H L. Mosterdzaad 704 Koolzaad (Diversen) 165 Blaauwmaanzaad 85 Karweizaad 747 Erwten 5587 Tarwe 15684 Rogge 1760 Gerst 9710 Haver 25247 Boonen 8549 Aanvoer 1910. 26 H.L. 890 35 Hl 62591 H.L. 78909 H.L. In de erwtenkokerij werden 333 pannetjes gekookt, terwijl 1370 H.L granen werden gewogen en 412 H.L. gejntten. De grootste aanvoer was op 1 September met 4756 H.L. D. Klei e markten. Diverse stalletjes 5906 M2, plaatsruimte. Boomen 555 s'uks. Bloemen en potten 65 3 M2. plaatsruimte. Sierplanten 1014 stuks. Aardappelen 9811 H.L. Groenten 4063 M2. plaatsruimte. Zwanen 26 stuks. Pauwen of kalkoenen 26 Ganzen 1 Andere gevogelte 1340 partijen van meer dan 10 stuks. 2102 10 stuks of minder. 16706 stuks. 4908 H.L. 5143 H.L. 874 mandjes. idem Konijnen Appelen Peren Andere vruchten Kegelclub „Onze Club," 8 uur, de Unie. Danscursus Th. Groen Jr„ van 57 en 810 uur Sociëteitszaal Harmonie. Dansclub Alcmaria, 810 uur, societeitszaal, Har monie. VRIJDAG: Zangvereenig-ing „Nieuw Leven" met mannenkoor i „Orpheus," repetitie voor bet geheele koor. 8 uur .pre cies, gebouw Diligentia. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, le afd. van 67 uur. „Vrije Tooneel," 8 uur, reeptitie, gebouw „Voor waarts." Schaak- en Damclub V. V. V. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 6—7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 8—9 voor Dames in het Gulden Vlies. ZATERDAG. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes- afd. van 4—5 uur, jongens 2e afd. van 50 uur. CORRESPONDENTIE. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf ,,'t Hondisbosch" te Alkmaar, liep met goed gevolg te water een nieuwe stalen luxe- motorboot, genaamd „Listo", lang 49 voet 3 duim, breed 9 voet 2 duim, hol 4 roet 3 duim en gebouwd J. Sch. te Broek op Langendijk. Wacht U maar! 5 trouwe leden. Wij kunnen geen ingezonden stukken plaatsen, waarvan de schrijvers ons niet be kend zijn.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2