DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer ra Koapboild en FabdekeD bTn n e n l a n i> No. Honderd en veertiende jaargang. 19)2. ZATERDAG 27 J A N U A R I. Herijk van Maten.en Gewichten. 23 Stedelijk fóltise&aifi. Hondenbelasting. Kurt en Gusje. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. AIuiKlBtzE Z3LJT&JF8. Fauilliekaarten a 11.—, geldig voor bet (aar 1912 voor den houder en onder geleide zijner hulsgenooten en logé'a, knnnen aan. gevraagd worden bij den gemeeute-arehi varia en ter aeeretarie der gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- HAAR brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de hef fing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, be zitter of houder van een of meer aan de belasting on derworpen bonden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 JANUARI ten kantore van den gemeente-ontvan ger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. Do betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist beveedea wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar maken bij deze bekend A. dat dit jaar de zittingen voor den herijk der maten en gewichten zullen worden gehouden in liet kau- toor vau den marktmeester der Ciraan- markt (aan het JLnUik-Otulorjp te Alkmaar) en wel voor ten verkoop bestemde maten en ge* wichten, op: 4, 5 en 6 Maart van 91/212 en van 1—41/2 uur; voor apotheker**-, goud- en Kilverfamlds- gcwicht en verdere gewichten bestemd voor lijnere wegingen van 1 gram en daarboven, op 7, 11 en 12 Maart van 9l/2—12 en van 141/2 uur; voor den iaerijk iu liet algemeen: voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters AC op 13, 14 en 18 Maart van 91/212 en van I—41/2 uur en op 19 Maart van 91 /212 uur D I op 19 Maart van 1—4l/2 uur en op 20, 21 en 25 Maart van 9 /2— 12 en 1—4i/2 uur; J—M op 26, 27 en 28 Maart van 9i/212 en van 1 4'/2 uur; N—T op 1, 2, 3 en 4 April van 9i/2—12 en van 1 - 41/2 uur; en U—Z op 9, 10 en 11 April van 91/2 12 en van l4l/2 uur; B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roest vrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn; C. dat betaald moet worden voor het j-steeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; D. dat de maten en gewichten vóór l Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter 8 geldig is; E. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk A, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden; F. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkautoor te Amster dam, Brouwersgracht 276, op eiken Maandag en YrUdag van 9 3 uur; G. dat de onderdeelen van het gram (de milligram gewichten) niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending franco per post). Alkmaar, 20 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. TE DE VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Men meldt uit Harderwijk: Er is sprake van, dat ook nu. giraaf Van Bylandt, lid der Tweede Kamer voor het district Apeldoorn, zich, wegens zijn hoogen leeftijd, niet meer als zooda nig herkiesbaar zal stellen. Gemengd nieuws. VERBOD INVOER HOOI EN STROO. Naar vernomen vtTrdt is de Engelsche Regeering voornemens het verbod van invoer van hooi en stroo uit Nederland en andere staten van het vasteland, iu zooverre te wijzigen, dat eene beperkte hoeveelheid hooi, alleen voot paarden bestemd, in liet Vereenigd Koninkrijk zul worden toegelaten. Eene regeling als hierboven bedoeld is nog niet definitief vastgesteld, maar kan spoedig worden tegemoet gezien. DE PADVINDERIJ EN DE KATHOLIEKE JONGENS. Naar wij vernemen, heeft de plaatselijke (Haarlem- sche) afdeeling van de Dioc. Ver. van Kath. Bijz. On derwijzers na gezette discussie besloten de padvinders- beweging niet te steunen en de toetreding van onze roomsche knapen tot de pactvindersorganisatie niet te bevorderen. („Kath. Schoolblad.") De Kamer voornoemd maakt bekend ingevolge aan' schrijving van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, dat Certificaten van Oorsprong voor artikelen van Turksche herkomst, die in Italië worden ingevoerd, kunnen worden aangevraagd bij den ouder- geteekende, Secretaris der Kamer, opdat die goederen kunnen worden ingeklaard volgens bizonder tarief, daarvoor vastgesteld bij Besluit van den Koning van Italifi, dd. 26 November 1911. De Kamer voornoemd A. PRINS Az Voorzitter. J. VERDAM, Secreiarfs. HOFBERICHT. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt znl het Hof begin April uit de Residentie roor het zomerver blijf op Het Loo hier terugkearan. VROUWENRECHTEN OOK VROUWEN PLICHTEN. In antwoord op een stukje, dat wij gisteren uit de N. R. Ct. overnamen, schrijft G. Willing-Eortuin in dat blad: Met warme belangstelling nam ik kennis van uw ingezonden stuk hedenmorgen „Vrijdag- 26 dezer." Ik haast mij u te verklaren, het volkomen eens met u te zijn. Ik treed weinig in het openbaar op, ben evenwel de vrouwenbeweging met hart en ziel toegedaan, zoo als u allicht bij het lezen van mijn. naam wel weten zult. In een van mijn eerste uitingen op 'n huishou delijke vergadering, beweerde ik hetzelfde; doch ging zelfs nog verder, door er op te wijzen, dat de staat bij schenking van gelijke rechten voor beide seksen, ook gelijke plichten te eiselien had, ten believe van het land. Even goed als de zoon op 19-jarigen leeftijd op geroepen wordt, vind ik het noodig dat het meisje ook verplicht wordt dienst te nemen. Zou de vele bloed armoede, bleekzucht en zenuwziekte niet verdwijnen, bij geregeld werken, enverplicht werken. U ziet dat in hoofdzaak wij het geheel eens zijn. Maar mag ik 'n antwoord geven op uw eerste regel, die, volgens mij, eene ongegronde beschouwing is. II schrijft: „De struggle for life, (de strijd om het be staan) is naar het mij voorkomt bezig een onbillijk heid in het aanzijn te roepen." Wanneer e.r van onbillijkheid gesproken wordt, dan hebben do vrouwen zich daar reeds eeuwen over te beklagen gehad, zij de vrouwen „de Moeder" die ieder haar aandeel schonk, tot vorming- van het ge heele leger, is altijd te kort gekomen" dat was on billijk, maar wij vrouwen, willen dit gaarne vergeten, indien nu maar eindelijk, 't onrecht haar aangedaan, wordt ingezien. Met dit volgende Engelsche spreekwoord, noem ik hier afscheid van den geachten inzender, onder dank betuiging aan de geachte redactie voor de plaatsing in dit blad. ,,'t Is never too late to mend." ('t Is nooit te laat te verbeteren). „DE ZEVEN PROVINCIëN" VASTGELOOPEN. Blijkens een bij het Dep. van Marine van den com mandant der zeemacht in Ned.-Indië ontvangen tele grafisch bericht is Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" den 24en dezer aan den grond geloopen op een plaats gelegen op Oo 53' N. B. en 103o 15' O.L. ir. den Riouw- en Lingga-Archipel, waar volgens de bestaande zeekaarten meer dan ruimschoots water diepte voor het schip zou moeten zijn. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" is ter ad sistentie daarheen gezonden, terwijl het gouvern stoomschip „Glatik" naar het naburige Singaporo vertrok om van daar zeelichters naar „De Zeven Pro vinciën" te brengen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Met het oog op de plaats waar het schip is vastge- loopen, bestaat er voor de veiligheid der bemanning niet het minste gevaar. 1)E IN BESLAG GENOMEN PRENTBRIEF KAARTEN. Nog altijd is er van de Arnhemsche justitie geen definitieve beslissing gekomen omtrent de in beslag genomen beeld-prentbriefkaarten te Wageningen Nadat de voorioopige beslissing bekend was geworden, heeft de heer Elberg echter onmiddellijk een nieuwe serie soortgelijko kaarten geëtaleerd, waarvan de eerste dagen honderden werden verkocht. Vermelding Verdient nog, dat, naar bericht werd, de inbeslagneming geschiedde door de Gemeentepolitie, dit niet beteekent, dat het geschiedde op last van van burgemeester. Deze was zelfs niét in de stad, toen de man van St. Josef op het politiebureau kwam klagen. liet was de commissaris van politie die, ge heel zelfstandig, in deze meende te moeten optreden als uitvoerder van de Rijkswet. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. Donderdagnamiddag hebben de grensautoriteiten te Bentheim onder politiegeleide naar Oldenzaal te ruggezonden een Russische emigrante, die zich te Rotterdam voor Amerika had willen doen inschepen, doch wegens dragoma (besmettelijke oogziekte) was afgekeurd. Zij had geen geld, ook geen paspoort,, slechts een reisbiljet tot Osnabrück. Voor rekening van de Uranium Steamship Cy. is zij naar Rotterdam teruggereisd. BLOEMBOLLEN. Men meldt uit Hillegom: De eerste voorjaarswerkzaamheden zijn op de bloem- bollenvelden al weer begonnen. De zachte voorwinter heeft het ontwikkelingsproces der bo-llen zoodanig be vorderd, dat de vroege hyacinthen reeds spruiten van ongeveer een halven decimeter lengte boven den grond vertoonen. De bloemisten laten nu overdag het dek wegnemen, want de knoppen, die alle nog geel van kleur zijn, htb"bon behoefte aan het licht, dat ze groen moet kleu ren, en daardoor wordt tevens een te schichtig op schieten voorkomen, 's Avonds moeten ze weer toe gedekt worden, maar men is reeds begonnen met het z. g. losdekken. Andere jaren werd met dit werk zel den vóór Februari begonnen, soms zelfs pas in de tweede helft van die maand. Nu de koude de bolleu geen kwaad blijkt gedaan te hebben, verwacht men algemeen, ook op de 11 kouden grond een vroegen bloei. 1 BELASTING OP HET GEMAAL EN GESLACHT. In de hoogste klasse van een onzer Amsterdamsehe scholen is de regeering van koning Willem I aan de orde. „Wat zou dat voor een belasting zijn, die belas ting op het gemaal?" vraagt de onderwijzer aan een van z'n leerlingen. Met het gezicht van een jongen, die blij is dat hij „het weet" komt het antwoord: „De belasting op de eclitgenooten, meneer." De ouderwijzer lacht fijntjes en vraagt verder: „En do belasting op het geslacht?" Maar de jongen bespeurt aan het gezicht van zijn meester, dat hij iets geks heeft gezegd en vindt het raadzaam op de tweede vraag het antwoord schuldig te blijven. „Nu jij dan," richt de onderwijzer zich tot zijn btfurman. En die bedenkt zich niet: „Belasting op de kinde ren, meneer." (Hbld.) KORTE BERICHTEN. Het twee-jarige zoontje van een inwoner van Meppel is in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met heet water gevallen en kort daarna aan de beko men brandwonden overleden. Te Nieuw-Weerdinge (Dr.) vond een arbeider dezer dagen een steenen hamer, die naar hot Museum van oudheden in Drenthe, te Assen, zal worden opge zonden. Op den Singelweg te Vlissingen is een 21-jarig meisje door een onbekend gebleven persoon aange rand. Op hel; hulpgeroep van het meisje en op de komst van een man koos de aanrander het hazenpad. Een weduwe uit Haarlem, miste na een bezoek vau iemand uit Schoten, een Nutsspaarbankboekje, waarop 500 stond en een schuldbekentenis ten laste van den bezoeker. Na een paar dagen vond zij ten huize van dezen het spaarbankboekje terug, doch er was 250 op afgehaald. Eerst nu heeft zij van een en ander kennis gegeven aan de politie en tevens me degedeeld', dat de bezoeker haar nog voor 50 had op gelicht. Zij had hem die som gegeven, omdat hij haar de betrekking van zetwiukelierster van een biscuitfabriek had beloofd. In de Willemstraat te Amsterdam viel gisteroch tend een juffrouw, die een emmer kokend water naar boven zou dragen, twee hoog van de trappen, met het gevolg, dat zij zeer ernstig aan armen en handen ge brand werd. 0en lamme man, wonend Willemstraat te Am sterdam, warmde zich daar gisteren bij een pot met vuur, toen hij het ongeluk» had te vallen on in den pot met vuur terecht kwam. Doordat hij het gebruik zij ner beenen mist, kon hij niet opstaan, zoodat zijn lin kerbeen ernstige brandwonden bekwam, alvorens de buren zijn gegil hadden gehoord en hem opgetild had den. In de Eriesche kanalen is nog veel ijs. De stoom- booten van Heerenveen naair Leeuwarden, die des Donderdags vertrekken, moesten nog blijven liggen. Op sommige plaatsen is het ijs nog 10 a 12 cM. dik. Op de Schoterlandsche Compagnonsvaart werd Donderdag nog schnatsgereden. r Aan de postsckippers gelukte het Donderdag de post van Schiermonnikoog naar Oostmahorn over te brengen. Ingezouden Stukken. BELASTING OP PUBLIEKE VERMAKELIJK HEDEN. Geachte Redactie! Vergun inij voor onderstaande s. v. p. eenigo plaats ruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Zooals U bekend zal zijn gaf het Mannenkoor „D Vereenigde Zangers", 14 Jan. j.l. een Volksconcert. Reeds eerder gaf genoemd koor een dergelijke uitvoe ring, waardoor een ieder in de gelegenheid gesteld was, om voor 0.20 zich een avond aan koor en solo zang te amuseeren. Het doet dan ook goed, wanneer men voor ©en dusdanig concert vau verschillende zijde medewerking ontvangt, waardoor liet mogelijk is de onkosten niet te hoog te moeten maken en er dus een zoo laag mogelijke entree betaald behoeft te worden Jammer dat ons Gemeentebestuur in deze niet mede werkt. Wat toch is het geval? Het zal U bekend zijn, dat er op uitvoeringen enz. een belasting gelieven wordt. Nu zou men denken, dat wanneer er een en 1 ree van 0.20 wordt berekend, ook van dit bedrag be lasting moet worden betaald. Dit is echter niet zoo Do verordening op bedoelde belasting is zoo prach- t i g ingericht, dat men niet voor 0.20 doch voor 0.75 moet betalen. Hoe men aan die bespottelijke opdrijverij komt, laat ik hier volgen. Wij betalen 0.10 contributie per week, dus 5.20 per jaar. Van lat bedrag nu, wordt 1/t genomen,- duis 1.30, dit wordt verhoogd' met 0.20 entree, is samen 1.50 en hiervan neemt mort de middensom, dus 0.75 als en treeprijs. Dat bedrag vermenigvuldigd men met het aantal bezoekers en biervan wordt 5 belasting ge lieven. Op het bewuste concert waren 430 personen, waar voor wij met bijkomende kosten moesten betalen 16.35, dat is ruim 19 Wanneer nu een zaalhou- tkr een gezelschap laat optreden word't enkel de mid- lelsom van do ontree's zonder meer gerekend1, terwijl virconigingen welke Kon. goedgekeurd zijn, in het ge heel geen belasting behoeven te betalen, dan zal het onbillijke van bovenstaande te meer in het oog loo- 1*11. Of denkt ons dagelijkseh bestuur, dat de contri butie welke men heft in de kas der vereeniging blijft, if.plaats dat er de verschillende onkosten zooals aan koop van muziek, znalhuur, Directeur enz. mede bestreden worden Het vereenigingsleven is al moei lijk, wanneer men nu op een dergelijke wijze het nog meer gaat tegenwerken, zal het er zeker niet prettiger op worden. Althans zal het geven van vocale kunst v*oor een geringe entrée, zonder berekening van belas ting en te verstrekken programma niet gemakkelijk moer gaan, en wordt het zoodoende geen volksconcert ih den waren zin des woords. Hoogachtend Uw dw. H. HEKKET. Alkmaar, 22 Januari 1912. [Er zit ongetwijfeld veel waars in deze opmerking. Evenwel de verordening is juist toegepast. Ilnd de vereeniging de koninklijke goedkeuring op de statu ten verkregen, dan zou ze niet zoo'n hooge belasting hebben behoeven te betalen. Tntusschen valt het ta betreuren, dat door eeu dergelijke bepaling een nut tig streven wordt belemmerd. Red.] Oom, oom! Oom Theodoor draaide zich langzaam om en keek met onverholen belangstelling naar het jonge meisje, dat zijn studeerkamer binnengestormd en snikkend op oen stoel neergevallen was. Wat is er gebeurd, Gusje, dat de waterlandera zoo maar over je kroontjes rollen? Och, lieve, beste oom, ik ben zoo ongelukkig. Alweer? zei hij kalm. Zeg eens, en hij duwda haar zachtjes weg, ie maakt mijn front kletsnat en ik heb het van morgen pas schoon aangedaan! Hoe kunt u nu toch aan uw front denken, als mijn levensgeluk op het spel staat? En weer drukte zij haar met millefleurs geparfu meerd zakdoekje tegen hare oogen. Maar zeg dan toch eerst eens wat er gebeurd is. Hier, lees u dien brief eens. Dit zeggende, stak zij hem een verkreukelden brief toe, dien hij doodkalm aannam. Je hebt er zeker niets tegen, o liefst© aller meis jes, dat ik mijn pijp eerst aansteek, wel? Daar zij geen tegenwerpingen maakte, doch op nieuw in tranen uitbarsttes hield hij 't er voor, dat ze het goed vond, ging op zijn gemak in zijn leuustoel zitten, stak zijn pijp aan, trok er een paar maal ge ducht aan, zette zijn bril op en vouwde den brief open. Geachte juffrouw K., begon hij. Vindt u dat ook niet afschuwelijk? riep zij uit. Op eens ben ik niets meer voor hem dan een „geachte juffrouw". Nou, laat ine nu eerst eens verder lezen. En weer verdiepte hij zich in- den onheilaanbrengenden brief. De manier, waarop u, u in den lnatsten tijd te genover mij hebt gedragen. En hij zegt „u" tegen mij, ziet u wel? Het klei ne zakdoekje had het druk. De manier, waarop u, 11 in den laatsten tijd te genover mij hebt gedragen en de grenzelooze coquet- terie, die u gister op het bal van Feldcitas aan den dag hebt gelegd, nopen mij, hoezeer het mij ook spijt, u uw woord terug te geven. Ik hoop dat een ander u dat geluk zal mogen doen smaken, dat ik mij had voorgesteld u te kunnen bereiden. Het ware mij aan genaam nis we elkaar zoo spoedig mogelijk onze rin gen enz. konden teruggeven. Hoogachtend, Kurt Hansen." Vol verwachting wat hij wel van zoo'n brutalen brief zou zeggen, keek rij hem aan. Doch oom Theo door zei niets dan hm, hm! Weet u anders niets? Kleintje, zeg me eens: heb je gisterenavond heuscli gecoquetteerd Zij kreeg oen kleur. Nou ja, er was zoo'n kuap officier en dan de jonge assessor! En je gaat toch ook niet naar een bal om stil te zitten. Je wilt je toch ook wel eens laten zien. En het is zoo amusant, als die heeren je vrageD om te dansen. Met andere woorden: je hebt hem een beetje ver waarloosd. En het is waar, dat je hem in den laat sten tijd niet hebt behandeld zooals men zijn aan staande behandelt? vroeg hij. Dat is zij 11 eigen schuld. We zouden een pic-nic houden; op het laatste oogenblik zei hij, dat hij niet mee kon gaan, omdat hij te veel te doen had. Zijn werk is dus nommor 1. Eerst zijn werk, dan ik. Nou, nou, huil uu niet. Daarin heeft die jong* man ongelijk. Eerst het meisje en dan de aaken. Zij keek verbaasd naar ham op.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 9