STADSNIEUWS Trekking van heden. 5e klasse, 9e lijst. Nos. 9554, 11863 en 14889 elk f 1000; NÓs. 1155, 2115, 5172, 5898 en 11494 elk f 400; Nos. 6535, 6866. 7022, 12709, 13079 en 19925 elk f 200; Nos. 933, 6796, 5061, 12173, 12984, 14633 en 19736 elk f 100. De heeren C. Bogtman Az. en Fijn betoogden beiden dat juist door de openlucht-voorstellingen reeds zeer veel reclame gemaakt wordt. Het foorstel van deze beide sprekers, later tojt één vereenigd, werd met 12 stemmen tegen verworpen. De heer D. Klomp gaf te kennen dat er wel een middel bestaat waardoor de vereeniging na verloop van een paar jaar een bron van inkomsten kan verkrijgen. Voor Bergen worden oen paar courantjes uitgegeven en één er van „de Bergeusche Bad- Duin- en Boschbode," krijgt nog wel een gemeentelijke subsidie. Peze spreker vond dat de Vereeniging zelve een courantje moet uitgeven en zei- de er van overtuigd te zijn dat een eigen orgaan, al zou het de eerste paar jaren wat kosten, eerlang een bron van inkomsten zou worden. Spreker zeide niet te kunnen begrijpen hoe de gemeente een zoodanige subsidie kan geven aan een particulier. Het gaat toch niet aan b.v. een particulier die een hotel bouwt en die zegt dat dit in het belang der gemeente is, maar een gemeentelijke subsidie te geven. Ten slotte lrong spreker op de uitgave van een eigen orgaan aan. De lieer C. Bogtman Az. zeide liet idee van den heer Klomp in principe goed te vinden, doch kwam er tegen op alsof bedoelde subsidie uit de gemeentekas uitsluitend ten behoeve van een particulier verleend zou zijn. De uitgaaf van bedoeld badcourantje was wel degelijk in het belang der gemeente. De heer Baltus zeide dat het verleenen van de sub sidie over 1912 vlug van de hand was gegaan, doch dat hij er op aangedrongen had dat de heer Kannes Gorter rekening en verantwoording aan den Raad zou doen. Het tekort aan de uitgaaf van dit couran tje verbonden, was groot De heer Klomp zeide naar aanleiding van het gesprokene door den heer Bogt man Az., dat wel het belang der gemeente bij de uit gave van het badcourantje betrokken was, maar dat het niettemin eene particuliere onderneming is en blijft. Verder zeide spreker dat de heer Baltus bij de rekening van het bewuste badcourantje wel groote sommen gezien zal hebben, doch dit courantje zou naar de meening van spreker beter geredigeerd kun nen worden. De heer Klomp blijft er op aandringen dat uitgaaf van een eigen orgaan gewenscht is. Hierna kwam ter sprake het informatiebureau, waarbij na verschillende vragen de voorzitter zeide: het waarnemen van het informatiebureau is in de le plaats een werk van toewijding; hoog salaris kan he laas niet worden gegeven; voor salaris wordt gerekend 40, telefoonaansluiting 25, gesprekken 5 en nog wat voor administratiekosten. Of in de toekomst eene instructie noodig is, of er één of wel meerdere perso nen noodig zullen zijn, zal de toekomst leeren. Mej. Zomer drong vooral aan iemand te nemen die geheel onpartijdig tegenover de pensionhouders staat in welk geval, volgens hare meening, de pensionhouders er wel wat voor over zullen hebben om het salaris van den betrokken persoon te verhoogen. Zij verklaarde er zeer tegen te zijn indien zoo iemand afhankelijk is van de inwoners van Bergen. Ook meerdere pension houders gaven hun meening erover te kennen. Ten slotte werd het instellen van een informatie-bureau goedgekeurd. Op voorstel van den heer Plate werd met 19 stem men voor besloten aan het bestuur op te dragen aan te wijzen wie met het bureau belast zal worden. Do wenschelijkheid werd algemeen erkend, dat voor het informatie-bureau wat meer uitgegeven kon worden om een betrouwbaar persoon te kunnen aanstellen. Xa breedvoerige bespreking verklaarde de voorzitter, dat het bestuur wei bereid is het initiatief te nemen tot het oprichten van een pensionhoudersvereeniging. De heer Plate was van meeniug, dat nog meerdere vereenigingen in zoo'n kleine plaats ongewenscht was. De voorzitter zette uiteen, dat deze vereeniging een onderdeel moet zijn van „Vreemdelingenverkeer," opdat deze vereeniging ook het informatiebureau fi- nantleel kan steunen. De heer Huiziuga achtte het gcwenscht, dat de pensionhouders ponds-pondsgewijze aan de kosten van het informatie-bureau bijdragen. Hierna werd goedgevonden dat het Bestuur het initia tief neemt tot het oprichten van een pensionhouders vereeniging, waarna de begrooting voor 1912 werd vastgesteld. De heer J. C. Leijen werd met groote meerderheid van stemmen tot Bestuurslid herkozen.. Tot leden der commissie voor het uazien der rekening over 1912 werden wederom benoemd de hoeren B. Huizinga, M. Baltus en N. J. Punt. Bij de rondvraag opperde de heer Huizinga bezwa ren tegen het vergaderen op Zaterdagavond, omdat neringdoenden enz. dan moeilijk de vergadering kun nen bijwonen. De voorzitter beloofde dat het bestuur hiermede voortaan rekening 'zal houden. De heer Klomp drong er op aan dat het bestuur op zich zou nemen de mogelijkheid en wenschelijkheid van een eigen orgaan te onderzoeken. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur zeer ze ker bereid is hieraan te voldoen en gaf te kennen de uitgifte een belang voor de vereeniging te achten, daar de administratie enz. onder controle der vereeni ging stond. Het bestuur had dan ook al een paar jaar hot doen der uitgave overwogen. Hoewel hij de zaak niet zoo licht inzag als de heer Klomp, moest hij er zich toch voor verklaren, ook al moest er geld bij. Xa verdere bespreking werd algemeen de wensehc- li.ikheid van het uitgeven van een eigen courant inge zien en deed het bestuur toezegging een ernstig on derzoek naar de kosten te zullen doen. Voor 1912 was de uitgifte toch niet mogelijk, daar de subsidie aan het particuliere blad voor dat jaar reeds was verleend. Het algemeene stemmen werd hierna besloten het door 126 inwoners geteekende adres aan den Raad, om tot het bestraten van den Bergerweg te besluiten, als vereeniging te teekenen. De voorzitter sloot hierna te half twaalf de verga dering-, die om 8 uur begonnen was, met een woord van dank nan do opgekomenen. De heer TI. de Sonnaville alhier zond op de te Leidon gehouden pluimveetentoonstelling 3 kippen in, met één daarvan behaalde hij een eervolle, met de bei de anderenn een zeer eervolle vermelding, welke laat ste onderscheiding hem ook werd toegewezen voor zijn fnizanten hen en haan. UTT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag geraakte tusschen Broek op Langendijk en St. Pancras het paard van W. v. d. Molen op hol door t breken van het gebit. Het is wonder boven wonder neg goed afgeloopen. Het dier zelf heeft zijn been verstuikt en zijn passagier K. v. d. Molen heeft danig zijn hoofd bezeerd en zijn handen ontveld. als nastukje „nog eens te laat" en „de vondelingen." De vertolking, hoewel door jonge krachten gegeven, had een_meer talrijk publiek verdiend. STAATSLOTERIJ. DE BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR DE KINDEREN VAN ONZE ABONNÉs. Tot onze spijt kunnen wij heden geen nadere bij zonderheden geven over de speciale bioscoopvoorstel ling voor de kinderen van onze abonné's, waarover Zaterdag reeds werd geschreven. Intusschen de kinderen behoeven zich niet on gerust te maken kunnen met gerustheid hun spaar pot eens natellen en eens kijken of er misschien ook wat in het nummer van morgen over die voorstelling staat. DE BIOSCOPE MODERNE. 't Was gisteravond in „Diligentia" zoo vol als nog nimmer bij een bioscope-voorstelling het geval is ge weest. Het was dan ook Voor de Heeren Harp en Sirous een succesvollen avond, niet alleen door het talrijke publiek, maar bovenal door de tevredenheid die de projecties bij dit publiek wisten te verwerven. De natuuropnamen waren mooi, de dramatische voorstellingen pakkend, de meer luimige verwekten de lachlust. „Liefdé in een Rancho", „Zal men Arthur Lupin gevangen nemen en niet het minst het B/4 Kilometer lange stuk „Het slachtoffer van den Mor moon" ontlokte 't publiek een daverend applaus. DE PLEIZIERVEREENIGING „ONS GENOEGEN" Bovengenoemde, te deze stede nog vrijwel onbekende vereeniging, vergaderde gisteravond in het Maastrichtsch Bierhuis van den Heer Koopman alhier. De Voorzitter opende de vrij goed bezochte verga dering met het gebruikelijke welkom, de geringe op komst betreurende daar er volgens de agenda zooveel te behandelen viel. De notulen werden daarna onveranderd goedgekeurd, het verslag van den feestavond van den 9 November werd met applaus aangenomen. De rekening en verantwoording van den penning meester werd daarna goedgekeurd. Als plaats waar de volgende bootvaart naar toe zal worden gehouden, werd bij stemming aangenomen Utrecht. De Voorzitter hoopte dat deze keuze de grondslag moge zijn van een gezelligen dag van al de leden. Na eenige algemeene besprekingen werd de verdere regeling aan het Bestuur overgelaten zoowel wat betreft de booten als de muziek. Nadat eenige mededeelingen van meer liuishoudelijken aard waren gedaan en de rondvraag was gehouden werd de vergadering gesloten onder het uiten van den wensch dat de verschillende besprekingen mogen leiden tot den bloei der vereeniging en tot het verschaffen van een aangenamen dag aan de leden. VOETBAL. Alcmaria Victrix I trok gisteren met drie invallers, twee in de voorhoede en één in de half-linie, naar de Adelborsten en verloor met 31. 25 minuten voor tijd was de stand nog 10 voor Alcmaria. De scheids rechter trad evenwel op onbegrijpelijke wijze op. Zijn zonderlinge beslissingen waren steeds in 't voordeel der Adelborsten. Waarom neemt Alcmaria I ook geen eigen grensrechter meeHjj gaf o.a. eenmaal corner, toen de Dal nog wel 1 M van de hoekvlag was. Van deze corner kwam een doelpunt. Een strafschop aan de Adelborsten toegestaan wegens hands werd door den keeper gestopt. Wegens toeloopen van één der backs liet de scheidsrechter hem overnemen. De kee per stopte hem echter ten tweedemale. Alcmaria komt nu op de derde plaats, daar Hercules met 10 van Victoria won. U. V. V. won met 6— 1 v.»n R, A. P. en staat dus nog steeds ongeslagen bovenaan. Alcmaria II verloor met 5—1 van Sport II uit Hoorn. Een treurig resultaat, 't Is onbegrijpelijk, dat een tweede klas-vereeniging met zooveel leden, geen beter tweede elftal in 't veld kan brengen. Holland won met 5—0 van Neerlandia wegens niet opkomen der Amsterdammers. Holland II won met 6 —0 van Hollandia III. In de eerste klasse speelde Ajax tegen Sparta in Amsterdam. Uitslag 0—0 DE QUINT. Het vermaak op „de Quint" was gisteren van weinig beteekenis en van korten duur. Toen om 11 uur de baan geopend werd, was het door het vele water aan de kanten, al moeielijk'er op te komen; wel verhielp men door het maken van bruggen dit ongerief, doch toen er eenig gebruik van de baan werd gemaakt, kwam het het bestuur wenschelijk voor de baan, die trouwens alleen maar toegankelijk was voor leden en huisgenooten, te sluiten, om te voorkomen dat het ijs werd gebroken en voor een eventueele volgende ge legenheid minder bruikbaar zou zijn. VERBETERING VAN PREDIKANTS-TR ACTE- MENTEN. Donderdag 1 Februari houd de „Vereeniging tot verbetering van Predikantstractemeuten in de Vrijzin nige Gemeenten der Ned. Herv. Kerk in Noordholland" te Alkmaar een vergadering, ter vaststelling hsrer statuten. De commissie van voorbereiding stelt in art. 1 als doel voor samenwerking met de vereeniging van Vrij zinnigen in de Ned. Hervormde Kerk in Noordholland ter bevordering van het door deze beoogde doel en wel in de eerste plaats door verbetering van predi- kants-tractementen in Vrijzinnige Gemeenten dtr Ned. Herv. Kerk in deze provincie. Hot doel van de Vereeniging van Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk in Noordholland is a. de handhaving van de rechteu der Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk in het algemeen b. voor zoover de provincie aangaat, de verspreiding der vrijzinnige beginselen; het behouden en aanwinnen van vrijzinnig hervormden, alsmede de behartiging hunner godsdienstige, zedelijke en kerkelijke belangen. Gouwzee thaua spiegelglad is eu beloopbaar. Indien de vorst doorzet, wordt Dinsdag de baan van Monni kendam naar Marken geopend- Na een week van dooi werd Zaterdagmiddag de ijsbaan te Winschoten weer geopend. Overal prach tig ijs. Het ijs in het Hoornsche Hop heeft zich weer vastgezet en vormt opnieuw éen groote ijsvlakte. Onder de kust vooral is het ijs bijzonder glad. De afdeeling Hoorn van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier heeft gisteren haar binnenbanen weer opengesteld. Het ijs was prachtig. Doch ook cp de buitenbanen, die om de vele wak ken nog niet geopend waren, werd reeds zeer druk gereden. Daar het Stoomgemaal bij de Hulk de vorige week had gemalen, was daar een groot deel open water en onbetrouwhaur ijs. Velen getroostten zich echter een wandeling naar de Hulk, om daar op te binden en op tocht te gaan uaar Avenhorn, Oudendijk en Oosthuizen. MAZELEN. Door den Raad der gemeente Marken is besloten, de openbare school wegens het heerschen der mazelen te sluiten. KEN GEZEGEND HUWELIJK. Een man te Haarlem had Zaterdag het voorrecht zijn 21ste kind ten stadhuize te mogen aangeven. DE MENSCHELIJKE OVERBLIJFSELEN IN HET HAAGSCHE BOSCH. Naar aanleiding van het bericht, dat bij het om spitten van grond in het Haagsche Bosch eenige half vergane planken waren gevonden, vermoedelijk van lijkkisten, en verschillende deelen van menschelijke geraamten, wordt aan „Het Vad." medegedeeld, dat De Riemer in zijn geschiedenis van 's-Graveuhage zou vertellen van bedrijvers van een soort van misdaden die in het Bosch werden geëxecuteerd en begraven. Het blad heeft er De Riemer op nageslagen, maar niets van dien aard gevonden, evenmin als een be voegd kenner van De Riemer, dien het er over raad pleegde. Wel wist deze aan te wijzen een plaats in het Juurboekje van de Vereeniging die Ilaghe van 1897, waar do heer Kuyper meedeelt, dat in den Fransehen tijd op den Ouden-mannen-berg, een heuveltje links aan den grootenweg, even voorbij de kruising van lijn 7, de militaire executies plaats hadden, terwijl de geëxecuteerden daar ook werden be graven. Dit zou allicht een verklaring kunnen geven van de gevonden menschelijke overblijfselen. VAN DEN LANGENDIJK. Werd Donderdag de markt te Broek op Langendijk wederom geopend, en was de aanvoer op de drie vei- lingsdagen in de week van 22 tot 27 Januari betrek kelijk gering n.L 8000 roede kool, 8000 gele kool, 2000 witte kool en 666 baal uien, de verzending ging even goed door, zoodat er in die week niet minder dan 278 wagonsladingen groenten van de laadplaats aldaar werden verzonden. UIT BERGEN. Zaterdagavond vergaderde de Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer in deze ge meente in het „Oranje-Hotel." Het aantal aanwezige leden bedroeg 29. De heer "Siebert Coster opende als vice-voorzitter de vergadering, mededeelende dat de voorzitter, de heer Veldheer, alsmede de secretaris, de heer Van der Heijden, verhinderd waren de vergade ring bij te wonen. Spreker zeide dat de vereeniging met voldoening op het afgeloopen jaar kon terugzien, dat het aantal vreemdelingen zeer toegenomen is eu dat de gemeente vooruit gaat. Daarna werden de notulen van de vorige algemeene vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede dat het leden tal der vereeniging vrijwel stationnair blijft, dat door de II. IJ. S. Mij. nog niet is ingewilligd het verzoek om 's morgens en 's avonds een doorloopende trein te willen doen loopen van eu uaar Amsterdam, liefst tot Bergen aan Zee. Spreker deelde mede dat het bestuur op een ver zoek van P. L. de Vries te Zandvoort en C. Nannes Gorter te Alkmaar om gemeenschappelijke belangen van aan de Noordzee gelegen badplaatsen b. v. ndver- teeren in het buitenland gezamenlijk te behartigen, geantwoord heeft, dat het gaarne met de hiermede verband houdende zaken op de hoogte gehouden zal worden. De heer Leijen deed voorlezing van het jaarverslag over 1911. Hierin werd o.n. aangegeven dat de schuld der vereeniging, gemaakt in verband met het drukken en uitgeven van gidsen, dit jaar geheel gedelgd zal zijn op de begrooting 1912 wordt zelfs een op brengst der gids geraamd op 75. Voorts wijst het jaarverslag er op dat de administratieve werkzaamhe den zoodanig zijn toegenomen, dat een afzonderlijk in formatie-bureau noodzakelijk geacht moet worden. De heer Plate deed verslag van de werkzaamheden der commissie van bijstand over het afgeloopen jaar. Dit verslag betreurde den geringeu steun in 1911 ont vangen; deze geringe steun is, wanneer er geen veran dering komt, voor een paar leden aanleiding om te be danken, wat door den voorzitter betreurd werd, daar de werkzaamheid der commissie als 't ware er eene van. op voeden den aaTd is. Spr. uitte den wensch, dat de commissie geen ontslag zou nemen en was er van overtuigd, dat zij in de toekomst wel succes zal heb ben. De heer Klomp wees er op, dat er goede resultaten zullen kunnen bereikt worden, als de commissie het recht heeft om van alle bouwplannen die bij het ge meentebestuur inkomen inzage te nemen en de bouw ondernemers op aan te brengen verbeteringen wijst. Goedgevonden werd den afgevaardigde naar de ver gadering te Breda, den heer J. C. Leijen, te ontslaan van het uitbrengen van een verslag hierover, aange zien dit verslag den leden reeds in zijn geheel gewor den is in het orgaan. De commissie, belast met het nazien en onderzoeken der rekening over 1911, deelde bij monde van den heer Huizinga mede, dat deze rekening volkomen in orde is bevonden. De begrooting voor 1912, aanwijzende een ontvang en uitgaaf van 436.53°, kwam daarna in behande ling. Do heer C. Bogtman Az. vroeg inlichtingen over den ontvang-post „Saldo Reclame-rekening a. p. 136.23," waarop de penningmeester de noodige toe lichting gaf. De heer C. Bogtman Jbz. vroeg of het bestuur het recht heeft om de som, die aanvankelijk bestemd was voor deelname in het waarborgfonds, openlucht-voor stollingen voor de vereeniging. ter bestrijding van ha re gewone uitgaven te gebruiken. De voorzitter antwoordde dat het slechts eene be grooting is en dat de vergadering deze kan wijzigen. De heer C. Bogtman Az. zeide gehoopt te hebben dat vorengenoemd bedrag wederom als waarborgfonds voor de openlucht-voorstellengen zou zijn geraamd. Spreker had dit gaarne gezien en aangezien dit niet gebeurd is, deed hij alsnog het voorstel daartoe. De heer lijn, zich aansluitende bij den vorigen spreker, voor deelname in het waarborgfonds der openlucht voorstellingen voor de vereeniging. ter bestrijding van hare gewone uitgaven te gebruiken. UIT SCHOORL. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Giesen-Nieuwkerk is als No. 2 geplaatst de heer C. A. Keijser, onderwijzer te Schoor], UIT GRAFT. Bij den veehouder D. Duif is een geval van milt vuur geconstateerd. Het dier is volgens wettelijke voor schriften behandeld. UIT OOST GRAFTDIJK. De rederijkerskamer „Wat niet is kan worden" gaf gisteravond in café de Vriendschap voor een niet tal rijk publiek een openbare uitvoering. Opgevoerd wer den „het propagandastuk voor Staatspensioneering" en DIE WIENER DAMENKAPELLE. De verwachting omtrent de uitvoering, welke „die Wiener Dnmenkapelle" Zaterdagavond in de „Har monie" gaf, was hoog gespannen èn door de herinne ring aan haar vorig optreden, èn door de wetenschap dat er veel en flink was gerepeteerd, dat er moeite noch kosten waren gespaard, om die uitvoering in alle opzichten te doen slagen1; zij is dan took niet be schaamd geworden. Het is eefl avond geweest, waarin kunst en weten schap en elke inspanning, van welken aard ook, wer den op zij geschoven, om de gevoelens voor echte doch gepaste pretoen gezonde humor hoogtij te laten vieren. Dank zij de leiding van de directrice Sigmora El bonora di Tosca, doch vooral ook dank zij de krachten. die door ieder, hoewel door den een beter dan door den ander, werden gegeven, heeft dit gezelschap oen avond verschaft, waarin veel genoten is; er is gela chen, ja gebulderd van 't lachen, zoowel door de mu ziek en haar leiding, als door de opvoering van „De magere hond," een drama van 5 bedrijven, dat opge voerd werd in den tijd van 3 minuten, „Engelsch lee ren zonder meester," „De soldaat in de wieg", waar voor zeker wel in 't bijzonder een woord van lof aan den recruut Kees toekomt. Kortom, alles was van recht luimigen aard en werd, enkele kleine op- of aan merkingen daargelaten, uitstekend vertolkt. We meenen er van overtuigd te mogen zijn, dat een avond van „die Wiener Damenkapelle" in 't vol gend seizoen met verlangen zal worden tegemoet ge zien, temeer daar het genot van den avond met e>en gezellig bal, onder leiding van den heer Th. Groen, werd besloten. Jammer is het dat we vernemen moesten dat een dame na een dans, zij haar taschje op de ta fel liet liggen, later tot de ontdekking móest komen dat met het zich daarin bevindende geld haar portemonnaie inmiddels was verdwenen en dat ook een paar andere dames op deze wijze hare reticule moesten missen. ALGEMEENE. ARBEIDERS COÖPERATIE „VOORWAARTS". Eivol -we moesten zelfs door kegelbaan en over het tooneel ons perstafeltje bereiken was „Dili gentia" Zaterdagavond toen de Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts" haar prop agenda-feest a vond hield. De voorzitter opende dezen avond met de mededee- ling, dat hij g-egeven werd in navolging van andere vereenigingen, zoowel als ter vergoeding van het St. Nieolaasfeest; om het nuttige echter aan het aange name te paren had de vereeniging de heer A. B. N. van Calmthout, propagandist van den Ned. Coöperatie ven Bond, uitgenoodigd hier een lezing te houden, welke uitnoodiging bereidwillig was aangenomen, waarvoor hij den spreker dank betuigde. Hij achttte het zich echter een aangename taak op voorstel van het bestuur het bestaau der vereeniging in herinne ring te brengen. Daaraan ontleenen we: dat in het eerste jaar de omzet bedroeg 110 per week, in 1911 400, de ge- lieele omzet was in 't eerste jaar der oprichting 12000, in 1911 18000. Mocht men zich -in dezen vooruitgang verheugen, spr. meende te moeten op merken, dat de meesten der aangeslotenen nog maar halve verbruikers zijn, ware dit niet zoo en betrok ie der lid al het benoodigde van „de Voorwaarts", dan zou de omzet grooter, de dividenden hooger zijn. Mocht het bij verschillende leden teleurstelling verwekt hebben, dat „de Voorwaarts" den nachtarbeid nog niet heeft afgeschaft, onder het noemen van ver schillende bewijzen trachtte spr. duidelijk te maken, dat het bestuur dit nog niet aandurfde, doch onder medededeeling dat wanneer de toetreding grooter wordt en de omzet eveneens, die arbeid zal worden af geschaft. Verwijzende naar de winsten die andere coöperaties of particulieren uitkeeren, zeide spr., dat de 10 pet. dan wordt gevonden in het loon der arbeiders, door het brood te doen bezorgen door kinderen, tegen een looft van 60 cents per week, terwijl „de Voorwaarts" ongeveer 5 geeft. De „Burger-Coöperatie „Ons Belang" betaalt aan haar werklieden 13 cents per uur, „de Voorwaarts" 20 cents, en door deze ongepaste bezuiniging is bet „Ons Belang" mogelijk 10 pet. dividend uit te keeren. Ook noemde spr. een particulier werkgever, de heer Eick- holt, die bij een werktijd van 80 uur per week, een loon gieeft van 11,50 en een 500 overwerkuron in den drukken tijd durft beloonen met een cadeau van 10. Met kracht wees spr. er op, dat dergelijke toestan den in 't belang van iederen arbeider en zijn gezin moeten worden bestreden en dit doet men indien men zich niet alleen aansluit bij, maar ook alles betrekt van de Arbeiders-Coöperatieve Vereeniging „Voor waarts", opdat de organisatie sterker en beter wordt en de nachtarbeid eenmaal zal kunnen worden afge schaft Hierna gaf spr. het woord aan den heer Van Calmt hout, die zijn rede begon met een welkom namens den Nederlandschen Coöperatieven Bond, in 't bijzonder aan de dames, welker opkomst bewees, dat het Hol- landsche spreekwoord „wie z'n vrouw lief heeft laat haar thuis" niet bewaarheid wordt op het gebied der coöperatie. Verder bracht hij in herhaling de door den voorzit ter Bij de opening gesproken woorden inzake de ge- wenschto meerdere aansluiting, die alleen dan verkre gen zal worden, indien de huismoeders aan deze aan sluiting hare goedkeuring hechten en dit zullen zij doen, indien zij de stoffelijke belangen der coöperatie ve beweging inzien, zoowel als de billijke prijzen, goede waar en juiste maat en gewicht, en ten slotte het di vidend. Wanneer men deze voordeden inziet, dan is het voor de coöperatie te verwonderen dat niet iedere vrouw hare toestemming verleent tot de toetreding, welke bewering spr. door verschillende voorbeelden staafde, daarbij tot de conclusie komende, dat ie mand, lid der coöperatie, die niet in 't geheel bij de coöperatie inkoopt, zijn eigen zaak voorbij loopt en 't belang van zich zelf en andere leden voorbij ziet. Daarbij maakt men door de aansluiting eon stille propaganda voor de arbeiderscoöperatie, zoowel op po litiek als op economisch gebied. Daarna ging spreker over tot het aantoonen van zeer veel lichtbeelden, die duidelijk maakten wat coöpera tie kan en vermag, vooral onder de arbeiders, en dat daarmee gelogenstraft wordt de nog nog veel geuitte meening, dat alleen geld in staat is iets grootsch tot stand te brengen en bewezen werd dat eendrachte lijke samenwerking dit evengoed kan doen en dan op voel hechtere grondslagen voor de toekomst. Na afloop hiervan vertolkte de afdeeling Heiloo van de Propagandaclub van den Bond van Staatspen- siouneering op zeer verdienstelijke wijze het tooneel- spel in vier bedrijven van W. Tromp, „Moederliefde". Het was reeds laat geworden, toen dit afgeloopen was on de voorzitter dezen zo<r druk bezetten avond met, een woord van dank voor de verleende medewer- ging sloot. SCHAPENFOKKERIJ. De vereeniging tot verbetering van de Schapenfok kerij in Noord-Holland, hield heden in café Central haar 4de algemeene vergadering. De voorz., de heer II. Jb. Avis, opende de vergadering, daarbij de geringe opkomst betreurende. Vervolgens stelde hij de vraag: „hoe komt het dat waar in 1911 alles zoo duur was, alleen het schapen-" vleescli daarop een uitzondering maakte en zoo goed koop was?" Hij raadde aan, dat ieder die bij de scha penfokkerij betrokken is en belangen heeft, dit punt goed onder de oogen zal zien, ten einde de oplos sing van de door hem opgeworpen vraag te vinden. Verder wees hij op het doel der vereeniging, die ha re werking ruimer moet uitstrekken omdat de nog jeugdige vereeniging opgroeie tot oen kraehtigen fac tor van den boerenstand. De notuleu, daarna door deu secretaris, den heer E. Govers, gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Aan het daarna uitgebrachte jaarverslag worden de slechte uitkomsten der schapenhouderij besproken, welke niet alleeu gegrond zijn op het mond- en klauw zeer en deu slechten toestand dei- weiden, maar tevens

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2