DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m 2. Honderd en veertiende jaargang. DINSDAG 30 JANUARI Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool BINNENLAN1» No. 25 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tot 3 Februari aangifte van leerlingen voor de waschlessen. Telefoonnummer 3. i—f 10 per curgu?. STRAFBAAR? AARSCHE OÜRANT Waesclien van Jaeger, lichte en gekleurde wollen en katoenen stollen, als Japonnen, Blonses, Talelkleeden, Dekens Zijde, Lint, ltant, enz. Éénmaal per week les. De Directrice, M. W. ARBEITER. ALKMAAR, 30 Januari. De Duitsche bladen zijn nog steeds druk aan het iiapledt.cn over de verkiezingen, houden zich bezig met de statistiek, met de toekomst. De statistiek dat is een onbetrouwbare dame. Zij zegt den een dit en den ander weer heel iets anders. Inderdaad kan men met cijfergroepeeringen ongeveer alles bewijzen wat men wil en van deze mogelijkheid wordt thans een dank haar gebruik gemaakt. Bovendien zoekt men in de verliezende pax-tijen naar zondebokken. Van zekere zijde moet vooral de rijkskanselier het ontgelden. De Deutsche Tageszei- tung heeft zelfs een campagne tegen den heer v. Bethmann Ilollweg op touw gezet. In een artikel, dat den veelzeggeuden titel „de helpers der sociaal-democratie" draagt, zeide het blad o. m. „Men heeft de agitatie van de sociaal-democra tie nog nooit zoo onbeperkt haar gang laten gaan als hij de laatste verkiezingscampagne. Het vergaderen kon nu eenmaal niet beperkt worden. Men heeft ech ter ook meermalen vergaderingen in de open lucht geduld, terwijl er voldoende aanleiding voorhanden was deze te verbieden." Van de vlugschriften der sociaal-democraten zegt hot blad: „Dat dergelijke vlugschriften mochten worden verspreid, moest op de politiek-ongeschoolde geesten verwarrend werken. In verschillende staten was die, naar Onze meening, strafbare ophitsing van verschillende klassen van de bevolking tegen elkander een feit. Wij hebben niet vernomen, dat er ergens te gen opgetreden is." Het duidelijkste echter wordt zij, als zij schrijft: ,.üe sociaal-democratie heeft echter nog andere hoog geplaatste helpers. Hoe dikwijls is in den verkie zingsstrijd, ten bewijze, dat de sociaal-democratie de partij van den vrede, de conservatieven die van de oorlogstokers zijn, gewezen op de woorden van den rijkskanselier tegen den afgevaardigde von Heyde- brand!" De heer v. Bethmann Ilollweg' heeft dit er echter niet bij laten zitten. Hij heeft zich verdedigd tegen het verwijt van de „Deutsche Ta geszei tung en andere reactionmaire bladen, dat de overwinning der soc.-de- moeraten aan de regeering te wijten zou zijn doordat zij de financieele hervorming niet voldoende goedge praat heeft. De „Nordd. AUg. Ze.it." noemt deze verwijten onge grond. De regeering heeft steeds getracht geschillen tusschen de burgerlijke partijen uit den weg te rui men, deze partijen terug te brengen op den bodem van de algemeene staatsbelangen. Dat die pogingen mislukt zijn door de verbittering der partijen, is niet de schuld der regeering. Indien zij partij gekozen had in den strijd over de waarde van de financieele hervormingen, dan zouden hare po gingen van den beginne af geen kans op succes gehad hebben. Wel heeft de regeering gewezen op de goed resultaten van de hervorming, waar deze zich kenbaar maakten. De regeering heeft ook steeds de sociaal-democratie bestreden en de burgerlijke partijen opgewekt mede te werken tot deze bestrijding. Aan haar zijde is de schuld dus niet. „Juist in den tegenwoordigen tijd moeten bladen, die opkomen voor de versterking der staatsautoriteit, dergelijke onrechtvaardige verwijten tegen de Tegeering ndet uiten." De Post van de Rijkspartij slaat een anderen toon aan dan de Tageszeitung. Het - blad heeft één hoop: De keizer moet een oorlog ontketenen, om de verslagen conservatieven uit de verlegenheid te hel pen. Een frissche, flinke oorlog, waarin het Duitsche volk, dat tegen het zwart-blauwo blok waagde te stem men, dat zou het blad lijken." „De droom des keizers, zegt het blad, eens als vredesvorst door vriend en vij and geprezen in de geschiedenis vooït te leven is ver der van zijn vervulling af dan ooit te voren en wan neer wij onzen heerscher heden onze wenschen zeggen, dan komt dit neer op het denkbeeld, dat de ure van beslissing hem sterk en bereid moge vinden tot elk besluit en tot een moedige daad. Wij hopen het yurig, dat de keizer den nood van den tijd begrijpt.' Het zal wel zoo'n vaart niet loopen als het blad hoopt. Ook zullen de gevolgen van de verkiezingen wel niet zulke afmetingen aannemen als thans sommi ge vrijzinnige bladen willen doeu gelooven. Er zal, merkt het Tageblatt nuchteren op, niet dadelijk man na uit den hemel regenen, de gouden eeuw zal niet aanbreken, het paradijs niet terugkeeren. Maar aan de persvrijheid en aan de getuigenisvrijheid zal ook niet getornd worden, zooals de conservatieven zoo graag hadden gewild. Het blad doet verder uitkomen, dat de verkiezings campagne slechts een begin was. De nieuwe weg, die is ingeslagen, is nog een heel eind. Voor het volgende jaar wenken reeds de verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden en dan kan men nog eens probeeren wat oen eenvoudige en ongekunstelde stra tegie vermag. De couranten hebben het verder nog steeds over de kwestie van het presidentschap van den Rijksdag. Naar het ongeschreven recht hebben de sociaal-de mocraten als sterkste partij recht op dit ambt. Maar er is eenige „hofgangerij" aan verbonden en het is de vraag of men dit wil aanvaarden. Sommige soci aal-democraten zeggen ja, anderen neen, doch de par tij heeft zich nog niet uitgesproken. Intusschen wordt zelfs van conservatieve zijde opgemerkt dat men den rijksdag „den rooden rijksdag" den president moet geven, dien hem toekomt. TWEEDE KAMER. Een aan vuil ingsbegrooting van 57.400 is inge diend door Buitenlandsche Zaken tot bestrijding van de kosten door het bezoek van den president der Fransche Republiek veroorzaakt, welke in het geheel 59.338.49 bedroegen, doch waarvan 1985 voor deco ratie van het pantserschip „Jacob van Heemskerck reeds werden gevonden op den post „onvoorziene uit gaven" voor het Dep. van Oorlog. Overigens is de verdeeling als volgt: 31.069.12 voor de taptoe op het Tournooiveld, 20.000 voor den bouw van het landingspaviljoen te Amsterdam, 2912.07 voor feestelijkheden door de Marine te Am sterdam gegeven, 2143.14 voor kosten te IJmuiden, 1229.16 voor extra treinen en reis en verblijfkosten van den gezant te Parijs Gemengd Nlenws KINDJE VERBRAND. Gistermiddag had het 4-jarig dochtertje van een herbergier te Terborg het ongeluk tegen een gloeiende kachel te vallen. In een oogwenk stond het kind ge heel in brand. Luid gillend van pijn, liep het den weg op, waar haar vader met zijn jas de vlammen bluscbte. De toestand van het meisje is zorgelijk. Ook de vader kreeg brandwonden. VERMIST. Te Vianen wordt reeds eenige dagen vermist een 31-jarige huisvrouw. Men vreest, dat zij verdronken is. halen. Vier gaven hieraan gehoor. Ongeregeldheden hadden niets plaats. DE TOEKOMST-OORLOG. Vóór den grooten veldslag inspecteert de generaal met zijn kijker het terrein. „Op dien heuvel" roept hij dan uit, „daar zie ik dichte gelederen infanterie. Waarom is mij daarvan geen melding gemaakt?" „Het zijn amateurfotografen, Excellentie, ant woordt zijn adjudant. „En die artillerie-linie, die daar ginds staat opgesteld „Dat is de kinematografische colonne, Excellen tie." „Aan mijn linkerhand zie ik een sterke batterij korte kanonnen, blijkbaar van zwaar kaliber; wat zijn dat?" „Excellentie, dat zijn de gramofonen en fonogra- fen tot opname van het veldslaglawaai." De generaal streek zijn knevels omhoog en sprak: „Als alles dus gereed is, kunnen we met het ge vecht beginnen." (Hbld.) DE PERS IN DE CANTINE. Men schrijft uit Deventer aan „De Tijd": Gisteren hield het plaatselijk comité van de Katho liek Sociale Actie zijn jaarvergadering. TJit het. jaarverslag bleek, dat het comité moeilijk heden had ondervonden in het begin van 1911, toen het in opdracht van een comité-besluit, Katholieke bladen ter lezing aanbood gratis aan de cantine- commissie der infanterie. Dit werd geweigerd met het oog op de neutraliteit van de leestafel. Mondelinge besprekingen met de of ficieren der cantine-commisaie, mochten niet haten, zoodnt het plaatselijk comité zich per adres wendde tot den minister van Oorlog. Eenigen tijd daarna ontving het comité een besluit van den minister, mededeelende, dat door Z.Exc. „be velen zijn gegeven, om voortaan in de cantines voor zoover de daarvoor beschikbare geldmiddelen zulks toelaten, bladen ter lezing te doen leggen van ver schillende richting, mits zij zijn gematigd en hun in houd niet strijdig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke orde.' VEILEN DOOR MAKELAARS. De Kamer van Toezicht op het Notarisambt in het arrondissement Utrecht heeft besloten, dat voortaan openbare veilingen van roerende en onroerende goede ren in dat arrondissement alleen mogen geschieden door de notarissen zonder hulp van makelaars. Te Baarn en Soest was het tot nu toe algemeen gebruike lijk dat dergelijke veilingen door makelaars werden ge houden. PADVINDERS EN KATHOLICISME. De plaatselijke af deeling van de Diocesane ereeni- ging van Katholieke bijzondere Onderwijzers te Haar lem, die volgens het „Katholieke Schoolbladbeslo ten zou hebben de padvindersbeweging niet te steunen en de toetreding der Roomsche knapen tot de padvin ders-organisatie niet te bevorderen, staat in deze niet alleen. De pastoor der gemeente Stratum, bij Eindho ven, heeft van den kansel tegen het lidmaatschap van de Eindhovensche afdeeling der padvindersorganisatie gepredikt, en den jongelieden uit zijn parochie verbo den, t-ot de padvinderij toe te treden. De voornaamste grief van den pastoor is, dat de jongelieden des Zon- I dags na middags den catechismus verzuimen, omdat op dien tijd de marsehtochten der padvinders aanvangen. (HblA) HERMAN HEIJERMANS. De „Deutsche Korrespondenz" weet te berichten, dat de heer Herman Heijermans binnenkort naar Am sterdam terugkeert en een betrekking als regisseur al daar heeft aangenomen. EEN VECHTPARTIJ. Bij een twist tusschen mannen en vrouwen uit de Beurzenstraat te 's-Hertogenbosch heeft de eene vech tersbaas met een stuk ijzer het been van den ander stuk geslagen. De politie arresteerde des nachts den dader. De verwonde is in het ziekengasthuis opgeno men. KERKDIEFSTALLEN. De recherche te Maastricht heeft eene vrouw, die zij sinds lang verdacht do da de res te zijn van de talrij ke zakkenrollerijen, welke in de laatste maanden in verschillende kerken aldaar plaats hadden, aangebou den. SCHOONRIJDEN. Mevrouw T. de Boer—Blaauboer, vroeger te Moerin gen woonachtig, thans te Groningen, heeft gisteren te Assen bij den wedstrijd in «choonrijden voor dames den len prijs gewonnen; bij het schoonrijden voor pa ren eveneens den len prijs met den heer H. Diephuis, te Groningen. PENSIÖENVERBETERING STAATSSPOOR- PERSONEEL. In een gistermorgen gehouden vergadering van dc commissie van beheer van het pensioenfonds der staatsspoor is met algemeene stemmen besloten, naar aanleiding van het gehouden 'referendum, de voor waarden van den minister van waterstaat te aan vaarden. STAKING. In verband met de staking zijn te Scliellingwoude een aantal veldwachters gedetacheerd. Gistermorgen te 6 uur vertoonden zich een 50-tal stakers aan het in aanbouw zijnde droogdok, dat gebouwd wordt voor Soerabaya, alwaar 140 man aan het werk zijn. De staken trachtten deze werklieden tot staken over te DE NOORDWIJKSCIIE STRANDQUAESTIE. Dc Leidsche kantonrechter sprak vrij den pensioen houder Mr. van Beeleo, beklaagde i. de quacstie van het plaatsen van palen aan het strand te Noordwijk aan Zee. EEN BRUTALE DIEFSTAL. In den laten avond van Zondag is een hoogstbrutale inbraak te Amsterdam gepleegd. In een benedenhuis aan de Oudebrugsteeg is een winkel van klokken, horlogos en verschillende gouden en zilveren voorwerpen gevestigd. Dc zaak wordt ge dreven door de gebroeders Schouten, wier ouders in een ander gedeelte vain dezelfde steeg, eveneens een goud- en zilversmidswinkel hebben. De gebroeders Schouten waren Zondagavond omstreeks half tien nog in hun winkel geweest. Zij hebben zich daarna verwij derd om te half twaalf, toen zij weer thuis kwamen, te ontdekken, dat de buitendeur open stond. In den winkel gekomen, zagen zij de toonbank als bezaaid met étui's, blijkbaar in alle haast uit de win kelkast gehaald. Bij nader onderzoek hadden de be drijvers van den diefstal een aantal etui's ongeopend gelaten, zoodat daarin de voorwerpen van waarde nog aanwezig waren. De dieven hebben een vrij belangrij ken slag geslagen, doch in de groote haast, waarmee de heeren moesten „werken," niet de meest kostbare voorwerpen meegenomen. Vermist worden 30 zilveren heeren-, en 20 dames- remontoirs; 3 gouden dames-remontoirs; 16 zilveren hee.ren-horlogekettingen; eenige goude.n broches, 16 zilveren armbanden20 gouden dames-ringen en eeni ge doublé-artikelen. De deur was met een gewone, sleutel ontsloten. De voor een goud- en zilversiwidswinkel zeer gebrekkige afsluiting voor het plegen van dc brutale daad in dit vooral Zondagsavonds tusschen tien cn elf uur zoo drukke stadsgedeelte, is vrij gemakkelijk gemaakt. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 350; de eigenaar van den winkel ie niet tegen in braak verzekerd. 's Avonds nog is van het gebeurde aangifte gedaan aan het bureau Warmoesstraat. De politie heeft daar op 's nachts een onverwacht bezoek gebracht aan een beruchte kroeg, verzamelplaats van oude bekenden. Daar werd evenwel niets gevonden, wat op de ge pleegde opensluiting betrekking had. De recHerehe is er thans op uitgetrokken om te zien, of eenig spoor van de diaders is te vinden. GEVONDEN. Sedert 7 Januari werd te Well (Limb.j iemand vermist. De man ging van huis weg met de mededee- ling aan zijn kinderen, dat hij in het dorp inkoopen ging doen. Thans is op den weg naar Mellerlooi, wel ke teen door de Maas overstroomd was, zijn lijk ge vonden. De man is dus vermoedelijk door de duister- ni» misleid te water geraakt, Aan den heer Elberg, boekhandelaar te Wageningen, is medegedeeld dat de bij hem in beslag genomen prentbriefkaarten niet uitgestald mogen worden, daar de officier van justitie te Arnhem deze étalage voor de zinnelijkheid van de jeugd prikkelend acht en dus in strijd met art. 451bis van het Strafwetboek. Naar men weet betreft hot hier reproducties van bekende beeldhouwwerken, o.a. van den „Diskuswerper." DE ZAAK-AGSTERIBBE. De officier van justitie te Amsterdam heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de 5e ka mer der Rechtbank aldaar, waarbij de koopman en kleermaker Naphtali Agsteribbe werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting. Het O. M. had tegen den bekl. vier jaren gevange nisstraf geëischt. DE VOS WEER ONTSNAPT! Men meldt aan de N. R. Ct. uit Parijs: Marius de Vos, die in afwachting van zijn uitlevering in het huis van bewaring was opgesloten, is gistermorgen met de hulp van twee te Parijs wonende bloedverwan ten ontsnapt. Dit bericht werd aangevuld met het volgende: In een binnenhof, waar de gevangenen rondliepen, lieten de helpers door een raampje in den hoogen muur, die den hof omgaf, eeu moeilijk zichtbare lad der van ijzerdraad neer. De Vos, die enkel in hemd en broek gekleed was, greep de ladder, zij heschen hem op en alle drie verdwenen zij. Terwijl later nog werd gemeld: Maurits Alexander de Vos, medeplichtige aan de ontsnapping van Marius, is hedenavond na hevigen tegenstand in hechtenis genomen. Hij erkende de ontsnapping van zijn broeder uit de gevangenis van Scheveningen te hebben begunstigd. Hij had zijn broeder de Ncderlandsche grens per vliegtuig helpen overtrekken. Maurits nam toentertijd als mechanicien van een vlieger aan een te 's-Hertogenboseh gehou den vliegvertooniug deel. UIT BERGEN. Gisteren is aan den Raad dezer Gemeente het adres verzonden, waarin op den zeer slechten toestand van den Bergerweg gewezen wordt. In het adres wordt gezegd dat niet alleen het grint- gedeelte in een onberijdbnreu toestand verkeert, maar dat zelfs het middenpad in slechten toestand verkeert. Adressanten geven daarom te kennen dat naar hun meening een afdoende verbetering is het aanbrengen van een straatweg. In verband daarmede wijzeu zij op het goed liggende gedeelte van den weg, dat aan Alkmaar behoort en bestraat is, waarom den raad dan ook verzocht wordt tot het bestraten van den Berger- weg te besluiten. Dit adres is geteekend door honderd zes en twintig inwoners en de vereeniging ter bevordering van het vreemdel i ngenverkeer. Ongetwijfeld zou het bestraten van den Bergerweg een groote verbetering zijn. Het is des winters bijna ondoenlijk dezen weg te passeeren, terwijl de geweldi ge stofwolken des zomers, door het passeeren van au to's, zeer hinderlijk zijn. Waar er in de gemeente nog vele binnenwegen zeer slecht zijn, zon men deze met het haksel uit den Ber gerweg hard kunnen maken, omdat deze wegen niet zooveel gebruikt worden. Bovendien zou de tol ook heel wat meer opbrengen, daar nu vele rijtuigen den Koogerdijk langs gaan, stellig zouden zij, wanneer de Bergerweg beter was, deze gebruiken. Ook het onderhoud zou dan niet zoo veel kosten. Hoewel het verzoek een belangrijke financieele op offering voor de gejneente betreft, is de verantwoor delijkheid voor den Raad hiervoor niet zoo groot, daar zij de burgerij, waaronder de grootste belastingbeta lers, achter zich heeft. Bovendien mag een flinke verbindingsweg onder het belangrijkste voor de ge meente geacht worden. UIT HOORN. Bij opgravingen door militairen op het sehietterrein te Hoorn is door de soldaat Kooter een zeer merk waardige vaas gevonden, die nog in zeer goeden staat verkeert. Ze vertoont slechts een einkel barstje. De bolvormige steenen vaas, voorzien van langen hals en eep oor, is aan de voorzijde van den hals en aan de voor- en de beide weerszijden vau den buik versierd met z. g. baardmannetjes. De vaas lokt zeer veel kijkers. De ouderdom, die geschat wordt op een paar honderd jaar, benevens de herkomst zijn nog niet juist bepaald. Men zal dienaangaande het oordeel van een oud heidkundige inwinnen.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1