8T A 1»SNÏFÏÏW S R TI IT E jr I, X. X VIJFTIG PERSOHEN DOOR EET IJS GEZAKT. Op een onder gele open weiland aan de overzijde van den Rijn onder de gemeente Eist werd Zondagmiddag schaatsengereden. Plotseling brak het ijs, met het gevolg dat vijftig personen, volwassenen en kinderen, in het water vielen, wat vooral gevaarlijk was omdat het ongeluk gebeurde op een punt waar een diepe sloot het weiland doorsnijdt. Bij het reddingswerk maakten eenige soldaten der rijdende artillerie, d!io daar ook sehaatsenreden, zich zeer verdienstelijk. Vier jonge tjes werden bewusteloos opgehaald. Door toepassing der kunstmatige ademhaling kenden drie worden bij gebracht. Eén was reeds overleden. Nader wordt gemeld: De plaats van het ongeluk was de thans onderge- loopen Praetsweide, die doorsneden wordt door een vijf meter breede en bijna 3 M. diepe sloot, net ijs in die sloot was zeer dun. Er is door den baanveger ge wezen op het gevaar om boven die sloot te rijden, ter wijl de aanwezigheid daarvan nog door een paaltje met een stroowisch was aangeduid. Maar toch zijn velen van do honderden schaatsenrijders onkundig ge weest var: het gevaar. Omstreeks half vijf brak het ijs boven de sloot met een luiden krak en geraakten vijftig menschen te water. Alleen zij, die op het talud van de sloot kwamen, waren spoedig in veiligheid. elen ter andoren hebben hun redding te danken aan vijt rijdende artilleristen van wie speciaal de kanon nier V ijnands Martha zich zeer moedig gedroeg en meer dan een hnlf uur in het kille water bleef. Hij dook driemaal naar den vermisten jongen Lucas Mey er doch kon ten slotte slechts zijn lijkje boven bren gen. Drie doctoren pasten met goed' gevolg de kunst- mutige ademhaling toe op drie bewusteloos geworden jongens. In de nnbijzijnde boerderij van den land- houwer Weijers werden een twaalftal drenkelingen liefderijk opgenomen. Een jongen, die op een ijssehol midden in het groote wok dat ontstaan was, stond en er niet af kon worden gehaald, werd ten slotte met een boot in vei ligheid gebracht. Do brugwackt van de Aruhemsche schipbrug had n.l. een roeiboot over de brug en den Eldenschen dijk getrokken naar de Praetsweide en zoo kon den jongen hulp worden verleend. van zijn ezel, dien hij verkoopen wil, beroofd wordt, maar wel raad weet het dier weer terug te krijgen. OUSHOO RN-CONCERT. Het staat thans vasts dat behalve mevrouw Alida Loman Liitkemann op het Oushoorn-eoncert, dat den 15en Februari gegeven zal worden, de heer Anton Verhey, violoncellist te Rotterdam, zal optreden. De bekwaamheden van dezen musicus zijn reeds van groote bekendheid, toch willen we nog even aanhalen, wat o.a. de N. R. Ot. van zijn spel zegt: „....Ver hey Jr. maakt groote vorderingen, is nu reeds een vi oloncelspeler van meer dau gewoon talent, Gezonde muzikaliteit is er in zijn spel; gezond ook de toonge- ving. Ook treft in den klank een streven naar fijn heid, naar adel, ook naar broeden zwier. Voorts heb ben wij de zuiverheid van de rythmiek gewaardeerd evenals het weloverwogene der opvattingen." En in een ander nummer haalt dit blad aan uit een Leidschen brief iu Caecilia: ..Niet minder verheugde de kennismaking met het spel van den jongen cellist Verhey. Een glanzende toon, een zuiver spel en respectabele techniek, ziedaar drie factoren, die, geleid door een grondig muzikale ontwikkeling en aangeboren gave, tot een schoone toekomst moeten voeren. De heer Verhey belooft dan ook zijn muzikalen naam in de toekomst hoog te zul len houden." I)e Oprechte Haarlemsche Ct. schrijft: „De heeren (Anton B. H. Verhey, piano, en A. Ver hey, cellist) speelden een cello-sonate op. 6 van Ri chard ptrnussi, adagio op. 38 van Bargiel en Menuet van Galeusin. Al deze nummers blonken uit door een deugdelijk samenspel. De sonate van Strauss werd in de verschillende onderdeelen met veel hravour ver tolkt." BENOEMD. De minister van justitie heeft met ingang van 80 dezer, den heer J. Veenenbos, inspecteur der registratie alhier, benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd te Haarlem. BIOSCOOP-VOORSTELLING VOOR DE KINDE REN VAN ABONNé's. Aangenaam is het ons heden de nadere mededee- lingen over de bioscoop-voorstelling voor de kinderen van onze abonné's1 te kunnen doen, welke in het vorig nummer nog niet konden worden opgenomen. Giste ren stond n.l. het programma, dat de Bioscope moder ne op ons verzoek tijdens deze voorstelling vertoonen zou, nog niet vast. Het is waarlijk geen gemakkelijke taak een programma samen te stellen voor een voor stelling, waarbij den kinderen in de eerste plaats wordt aangeboden wat leerrijk en ontspannend is en waarbij wordt vermeden alles wat, in welk opzicht ook, schadelijk mag heeten. Wij hebben gisteren met de heeren Strouss en Ilaxp te Amsterdam een pro gramma samengesteld1, waarvan mag worden ver wacht, dat het zal voldoen aan de edschen, welke wij hebben gesteld. Vele nummers toch, die in deze kin dervoorstelling van de Alkmaarsohe Courant worden vertoond zijn n.L ook gegeven in een kindervoorstel ling, welke onlangs was georganiseerd door de na tuurhistorische vereeniging te Amsterdam. Wij heb ben er naar gestreefd zooveel mogelijk films te laten zien uit het dierenrijk, omdnt dit niet slechts leerzaam maar ook onderhoudend is. Zoo zullen de kinderen op het doek kunnen zien, hoe het bijtje leeft en werkt, I hoe do schoone vlinder uit een leelijke rups ontstaat. I Zij zullen verder vogels iu hun nesten kunnen bewon deren en daarna groote zeevogels, waarop gejaagd wordt. ervolgens vertoont de bioscoop opnamen van den bodem der zee, met. de vele visschen etc. die daar rondzwemmen. Dan vraagt zij weer de aandacht voor andere leerzame onderwerpen. Zij laat kijken, welke bewerkingen het graan moet ondergaan, voordat er brood van kan worden gemaakt, zij geeft verder een kijkje op het landbouwbedrijf zooals het vroeger was en zooals het hier nog moet worden en elders reeds is (ploegen met een auto in plaats van met paarden etc.) Eindelijk stelt de bioscoop in staat kennis te maken met gedeelten van den dierentuin in Londen. Dit is dus het leerrijk gedeelte. Voor het vermaak zal de kleine Bébé zorgen, die Japansch worstelen ge leerd heeft en verder een toovennar die tallooze stre ken uithaalt! Bovendien zal een heusche goochelaar, prof. Serini, een paar mooie toeren laten zien. En tot slot van de voorstelling wordt het sprookje gegeven, dat alle kindertjes zeker wel kennen Klein Duimpje. De films welke Zaterdagmiddag' worden vertoond zijn dus de volgende: 1. Van meel tot brood. De Bijen. De Vlinders. Dierentuin te Londen. Op den bodem der zee. Zeevogels. I>e auto op het land. Vogels in hun nesten. Bébé oefent zich iu jiu jitsu. De streken vnn den toovenaar. Klein Duimpje. Ongetwijfeld zullen de kinderen gaarne de spaar potten even aanspreken, om deze voorstelling te kun nen bijwonen. En anders hebben vader of moeder, oom of tante nog wel een spaarpotje Dan moeten ze met het geld en de uitgeknipte bon, die op de derde bladzijde staat, op ons bureau aan den Voordam komen om kaartjes te halen. Een kaartje kost 10 cent, twee kaartjes 20 cent, ter wijl voor een begeleiderskaart 25 ets. moet worden be taald. V aar de prijzen voor zulk een buitengewone voor stelling bijzonder laag zijn, waar de zaal van Diligen- tia plaats biedt voor een 450 tal kinderen, zal men er van avond en uiterlijk zeker morgen al heel gauw bij moeten wezen, wil men van kaarten voor de voorstel ling. die Zaterdagmiddag van twee uur tot half vijf wordt gehouden, verzekerd zijn. Als het voor de kin deren van avond reeds te laat mocht worden, zal men goed doen vanavond dadelijk een volwassene te zen den het zou kunnen gebeuren, dat er morgen geen kaarten meer zijn. In den regel zijn onze bons gauw ingewisseld het zal nu ongetwijfeld wel héél snel geschieden GESLAAGD. De heer D. J. de Jong, alhier, slaagde te voor het tweede gedeelte van het praetisch kers-examen. Utrecht apothe- BADHUIS VAN HET WITTE KBUIS. Tn de week van 22 tot 27 Januari zijn in het bad huis van „het Witte Kruis" genomen: 71 kuipbaden, 69 regenbaden 1ste klas, 144 regenbaden 2de klas, te zamen 284 baden. T.OONS VERHOOGING. Aan den Gemeenteraad van Alkmaar. Naar wij vernemen is, voorzien van een breedvoeri ge toelichting, het volgende adres verzonden: Geven met verschuldigd en eerbied te kennen onder- geteekenden. J. J. Schermer en C. v. d. Kappelle, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Alk maar van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 27 Maart 1908; dat de loonen der gemeen te-werklieden van Alk maar dringend herziening behoeven; dat bij de werklieden der gemeente en hunne vrou wen door Uwen Raad de hoop is gewekt, dat Tevisie van do loonen vóór het inhouden van den duurte-toe slag door Uwen Raad besloten voor den duur van 3 maanden van af 1 November 1911 zou hebben plaats gevonden; dat deze 3 maanden welhaast zijn verstreken en een verbetering vnn de loonen nog niet heeft plaats ge vonden dat het loon der gemeente-werklieden minstens 1 epnt lager is dan van de categorieën, waarvan het loon door Uwen Raad is vastgesteld als minimum loon in do bestekken voor uit te voeren openbare wer ken en dat als voorbeeld dient voor de particuliere werkgevers; dat bovendien van de weekloonen der gemeente werklieden minstens 6 cent van eiken gulden wordt ingehouden als storting in het pensioenfonds; redenen, waarom adressanten Uwen Raad beleefd maar dringend verzoeken het daarheen te willen lei den, dat het weekloon voor alle werklieden der ge meente met 0.50 wordt verhoogd en dat de bijdragen in de uitgaven voor de aan de werklieden .en hunne weduwen en weezen te verlee- nen pensioenen zullen bedragen 6 pet. van het bedrag, t welk van het weekloon overblijft na aftrek van 6 gulden per week. 2. 3. 4. 5. 6. fl 1. 8. 9. 10. 14. KRACHT EN VLUGHEID. Men verzoekt ons belanghebbenden er opmerkzaam op te maken dat de voorstelling van Kracdit en Vlug heid morgenavond in de Harmonie precies om 8 uur zal aanvangen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van heden. Cornelia Margaretha F., huisvrouw van A. P., ver duistering en het doen van valsche aangifte; wegens verduistering, 25 boete of 25 dagen hechtenis, we gens liet tweede feit vrijgesproken. Auke Iie Medemblik, diefstal, vrijgesproken. Maarten K.. te Bursingcrhorn. diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. Cornelia D., te Enkhuizen, mishandeling, 10 boe te of 10 dagen hechtenis. Jan te Uitgeest, mishandeling, 3 weken gevan genisstraf. l'ieter f., te Zuidscharwoude, beleedigiug, 16 boete of 15 dagen hechtenis. Cornel is P.. te Wognum, beleediging, 7 boete of 7 dagen hechtenis. Jan C., te Rustenburg, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf. I et rus Antonius P., te Amsterdam, dronkenschap, (appèlzaak), bevestiging van het vonnis van den kan ton rcohter te Alkmaar. den nacht van 31 December 1911 op 1 Januari 1912 te ongeveer half twee op den openbaren weg, de eerste beklaagden te zamen en in vereeniging met ver eenigde krachten, toen zij samen uit waren en allen zoo luid vloekten en schreeuwden, dat de reeds inge treden nachtrust der bewoners van de buurt daardoor kon worden verstoord, en allen, althans de eerste be klaagde, door liet slaan op de ruiten vaij het winkel huis van M. erver, dat gesloten was, onder vloeken en bedreiging niet openlijk geweld, met vereenigde krachten tegen hem en zijne goederen te plegen, de zen daarin vertoevenden bewoner hadden getracht er toe te brengen voor lien open te doen, en de veldwach ter dier gemeente, tevens onbezoldigd rijksveldwachter P. B. Annaert, die, in uniform gekleed ter ordebewa- ring op straat op surveillance was en die hun allen welbekend was als politiebeambte, dien lsten beklaag de had aangemaand die handelingen na te laten, en hem om kracht aan die aanmaning bij te zetten had vastgegrepen, met geweld zich tegen beambte en diens ambtelijk optreden hebben verzet, door hem (Annaert) boet te pakken en hem te slaan, te trappen, te schoppen, te stompen, aan hem te rukken en her haaldelijk tegen den grond te gooien, en tegen den grond gedrukt te houden, de 4e beklaagde bovendien door aan Annaert den sabel, waarmede deze zich wilde gaan verdedigen en die tot zijne uniformbekleeding behoorde, te ontrukken, en hem dien te onthouden, en tevens allen door die gewelddadige handelingen en be dreigingen met geweld die zij tegen Annaert uitten, dezen ambtennai hebben gedwongen na te laten de ambtsverrichting, die hij mede beoogde en waartoe hij gerechtigd was, om den lsten beklaagde te arrestee ren en in het arrestanteulokaal op te sluiten ter voor koming van verdere strafbare feiten, ter kalmeering. en in het belang van het onderzoek der door hem ge pleegde strafbare feiten; de 5de beklaagde in liet openbaar mondeling opruiend, terwijl de 4 eerste be klaagden aldus bezig waren met Annaert, hun heeft toegeroepen: „toe jongens, nu heb je de ploert, maak hem nu kapot, zulks doelende op dien veldwachter, die ook hem als politiebeambte bekend was; de 3 eerste beklaagden althans: dat zij op plaats en tijd voormeld te zamen en in vereeniging den veld wachter Annaert, die surveilleerende was en onder voorschreven omstandigheden optrad en hen als poli tieman bekend was, hebben mishandeld door moedwil lig en gewelddadig hem te slaan, te trappen, te schop pen, te stompen, aan hem te rukken, hem tegen den grond' te gooien en daartegen gedrukt te houden. Na voorlezing van deze dagvaarding en van het proces-verbaal van den veldwachter Annaert, ver klaarde deze bij dit verbaal te blijven, waarvan de in houd uit de dagvaarding blijkt. Hij deelde mode, dat hij de jongens, waaronder bekl. te voren reeds ge waarschuwd had. Onder den invloed van het geschuifel en lawaai op de publieke tribune is het verhoor van dezen getuige op de perstafel zoo goed' als niet te volgen. Hebben wij wel verstaan, dau had hij, toen hij Egbert D. beet had, nog gezegd, dat hij dezen niet mee zou nemen. Toen waren echter de andere personen er bij gekomen en was de mishandeling begonnen, waarvan getuige enkele bijzonderheden mededeelde. De verdediger, mr. erdam, vroeg hoe getuige te genover N. stond, toen deze de woorden bezigde: „toe jongens, nu heb je den ploert," maak hem kapot." Ge tuige zeide, dat hij N. vlak in het gezicht kon kijken. Max N. verklaart die woorden beslist niet te heb ben gesproken. Hij had vroeger wel eens een bekeu ring gekregen, maar van wrok was bij hem geen spra ke. De volgende getuige is de heer S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester der gemeente Limmen. Hij had de zooeven bedoelde woorden wel gehoord, althans iets dergelijks, maar wist niet wie ze gespro ken had. Hij had' verder een schot (door Annaert ge lost) gehoord en daarna waren er geen feitelijkheden meer gehoord. Getuige Maarten Verver, winkelier aan den Molen weg te Limmen, verklaart wel het getik op het raam gehoord te hebben, maar niet het geroep etc. De pre sident wijst spreker op het gewicht van den eed. Ik begrijp, zegt spr, dat u bang is voor die bende, maar 1 u moet de waarheid, de volle waarheid zeggen. Pas op, dat u zelt niet veroordeeld' wordt. U hebt verklaart aan Conijn en Allaert, dat zijn twee getuigen, dat liet schreeuwen en vloeken gehoord hebt. Heeft hooren vloeken en schreeuwen, vooruit met de waar heid." „Ik heb ze hooren schreeuwen De President: „Kijk me aan en zeg de Wat hebt u hooren roepen „Nieta." President: „U hebt hooren roepen: doe open, an ders slaan we die boel stuk." „Neen." President: „Kijk mij aan en niemand anders. Kom hier voor staan. Weet u waar u aan schuldig staat? Aan meineed. Weet u wat daar op staat? U is ze nuwachtig, maar de volle waarheid moet u zeggen. Met de nijptang moet ik het u uit. de keel halen. IJ hebt het schreeuwen „doe open" gehoord. Niets meer? Waarom verklaart u het dan aan de politie. Is u bang voor dat volk?" „Neen, mijnheer." „M aarom verklaart u anders aan de politie dan nu Annaert, men heeft hem willen zoeken. Annaert, de eenige politie-beambte in Limmen, zocht toeverlaat bij den burgemeester en samen gingen ze er op uit. Er was ook een hond bij en spr. aarzelt geen oogen- blik te zeggen, dat wanneer die hond de jongens ge beten had, hij dit gepeupel dit van harte zou hebben gegund. erver, bij wien ze om worst gekomen zijn, beeft hier op zijn ouden dag een allertreurigst figuur geslagen. Natuurlijk heeft hij veel meer gehoord, dau hij hier zegt. Misschien komt er nog een oogenblik, dat hij zal inzien, het- met de waarheid niet te nauw te hebben genomen. Spreker is overtuigd, dat er nog wel wat meer uit dezen man zou zijn te halen, maai bij heeft diens verklaringen niet noodig. De jongens hebben ongeveer alles op de zitting bekend, alleen No. 4 verklaart, dat hij Annaert',s sabel heeft afgeno men. Tegenover hun niet-herinneren staat de buiten gewone nauwkeurige herinnering van het in alle op zichten zoo juiste proces-verbaal van den veldwachter. Annaert is verwonderlijk kalm gebleven en kan zich zelfs de kleinste bijzonderheden herinneren. De getuigen a decharge hadden gerust thuis kun nen blijven, of als ze de zaak hadden willen bijwonen, hadden ze verstandiger gedaan met maar niet te ko men getuigen). Heb zal er naar toe moeten te bewij zen, dat beklaagde D. niet wist met Annaert te doen te hebben gehad, maar dit is gekheid. at Stet betreft, merkt spr. op, dat het moeielijk is te bewijzen, dat bekl. Max. N, niet geroepen heeft. Spreker gelooft den veldwachter onvoorwaardelijk. Spreker eiechte ten slotte tegen de beklaagden van 14 9 maanden gevangenisstraf en tegen den vijfden beklaagde 6 maanden, wat hij niet een overdadig zwa re. maar behoorlijke straf noemde. De verdediger, mr. Verdam, geloofde dat het hier slechts een ernstige vechtpartij, welke echter niet te voren is beraamd, gold. Er is niets gebleken van een at spraak, wel zijn er omstandigheden, welke er juist op wijzen, dat zij niet bestond). Was er een complot gesmeed tegen den veldwachter, dan zouden ze het café niet hebben ontruimd en ook geen stukje worst hebben willen koopen. Er is gesproken over animositeit, van een bende, maar wat te Limmen gebeurde, gebeurt ook elders. Van conspiratie is geen sprake. Wat. den vijfden- beklaagde betreft, hecht pleiter waarde aan Stet's getuigenis. 't Komt pleiter voor, dot de Rechtbank moet komen rot de conclusie, dat er alle reden is om de zaak niet te beschouwen zooals het O. M. haar beschouwt en dat. er alle reden is om de beklaagden lichtere straf fen te geven. (On gecor rigee rd'. AGENDA. DINSDAG. angvereeniging „Nieuw Leven met mannenkoor „Orpheus,' repetitie voor dames, 7VïUur precies, hotel Proot. Lezing van den lieer Schaper, 8 uur, Harmonie. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. t i-ije Tooneel, repetitie, 'e evoacW ft uiu-, ge bouw „Voorwaarts." WOENSDAG. Mannenkoor „da Vereenigde Zangers", repetitie, te li tiur, kleine zaal „Harmonie." DE ITALIAANSCHE-TURKSCHE OORLOG. De „Agenzia Stefani' verneemt de volgende bijzon derheden over den aanval van de Turken van den 28en Januari. Tegen 3 uur 's morgens vuurde de Itali aansche post op do Oostzijde van de verschansing op de vijanden, die onder bescherming van de duisternis de Italiaansche stellingen waren genaderd. Toen de vijand, die misschien van plan was de prikkeldra ad- versperring door te snijden, zag, dat men hem ont dekt had, begon hij uit de onmiddellijke nabijheid op de rtaliaansche versterkingen te vuren. Naar het vu ren te sehatten, had' de vijand een sterkte van 8 ft 400 man. Toen de Italianen het vuur beantwoordden, trokken de '1 urken zich na ongeveer 20 minuten terug. legen (i uur, kort voor zonsopgang, deed de vijand in grooter getale en met breeder front opnieuw een aanval op de Zuidzijde van de Italiaansche verster- u kingen bij Aïn-Zara. Het langzame, maar goed ge- j richte geweervuur van de Italianen dwong de Turken spoedig zich achter de toppen der heuvels terug te j trekken, vanwaar zij een langzamerhand in hevigheid waarheid, j vermiaderend vuur onderhielden. j Tegen 7 uur bemerkte men plotseling nieuwe strijd krachten van den vijand in het moerasland, dat voor de Zuidwestelijke zijde der Italiaansche stellingen ligt en dat moeilijk te overzien is. Het geweervuur, dat van dezen kant kwam, werd steeds heviger, maar de Italiaansche artillerie ontdekte spoedig de stelling an den vijand in het Zuidwesten en beschoot haar met succes te zamen met de machinegeweren. Na een j half uur begon de vijand het vuur te verminderen en trok hij zich langzamerhand achter de heuvels terug. Om 7.40 was de vijand zich onder het vuur van de Tta- liaansche veldartillerie aan het terugtrekken, i Intusschen hadden de Italianen tegen half acht op I groeten afstand in het Westen een andere colonne bespeurd, bestaande uit een aanzienlijke troepen-, macht en verscheidene kameelen, die naar het Noor- „Misschien heb ik eèn misfout gedaan." j flen optrok, waarschijnlijk om Aïn-Zara in den rug to „Nee, je doet nu een misfout, je staat te draaien, j va''en en te omsingelen. Toen deze colonne beincrk- *f.' ,c'a*r nndere colonnes zich terugtrokken, trok ook zij in Zuidelijke richting terug, maar niet snel genoeg °[n het vuur te ontgaan van de Italiaansche artillerie, die bij 1-ornaci is opgesteld, en van het 149ste bij Aïn Zara. Tegen half twaalf openden verschillende vijan delijke troepen op grooten afstand! het vuur met het doel don terugtocht der hoofdmacht te dekken, de ge- dooden te begraven. al- van de de BIOSCOPE MODERNE. Gisteravond mocht „Diligentia," waar de bioscope moderne haar voorstelling van Zondag herhaalde, zich weer in een talrijk bezoek verheugen. Opnieuw werden de projecties met aandacht gevolgd en meer malen werd er hartelijk gelachen om de luimige ver tooningen, als „Pas geverfd" en „De terugkeer van mijnheer Pogsom." Na de pauze werd het drama „het slachtoffer van den Mormoon," de 1250 M. lange film, weer in beeld gebracht en duidelijk was te merken, hoe men met spanning de geschiedenis van Nina, die door een Mormoon geschaakt wordt, volgde en hoe men met haar lotgevallen meeleefde. Tot slot nog een aardige film, Bébé en z'n ezel, de geschiedenis van een slim kereltje, dat door een dief DE MISHANDELING TE LIMMEN. Heden werd voor de arrondissementsrechtbank hier behandeld de bekende mishandelingszaak Limmen. Zij verwekte zooveel belangstelling op publieke tribune als wellicht geen andere zaak laatste jaren. De tribune was zelfs te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. De president zeide bij de heropening der zitting kwart na twee lIur riat hij de tribune zou laten ontruimen, indien het er niet stil was. Onder de bezoekers waren na tuurlijk vele bewoners van Limmen. Aan de „groote zaak vooraf ging de behandeling van een ander Limmer zaakje, n.l. tegen Arie Br„ koopman te Limmen, die beschuldigd werd den veld wachter 1 B. Annaert den 31sten December 1911 te hebben toegevoegd: g. v. d. ploert, je maakt ons niets. Deze beklaagde, die zeide dronken geweest te zijn, hoorde tegen zich 15 boete subs. 15 dagen hech tenis eischen. De beschuldigden in de volgende zaak zijn Elbert D., boerenknecht, Frederik M., Gerrit M., Pieter D. en Maximil. N., allen tuindersknecht Zij zijn geboren resp. in 1883, 1886, 1884, 1890 en 1893 en thans allen gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij te Limmen in lloe kon je anders toen verklaren, dat je D. hebt hoo ren roepen. Je staat hier te liegen." ,.Ik heb 't half gehoord." „Eerst heb je t heelemaal niet gehoord en nu al half. Als je van 't begin af aan gezegd had, niets ge hoord te hebben, zou dit vast staan. Maar nu is het duidelijk, dat je 't wel gehoord hebt. Ik wensch er geen woord meer over vuil te maken, maar waarschuw w°mlen weg to dragen en d u nog eenmaal, dat- u een:' gevaarlijk spel speelt. U j moest u schamen." j ZMEDEN. De Zweedsche vfootvereeniging heeft „Ik mag niet meer zeggen, dan ik weet." besloten te beproeven uit particuliere bijdragen de „Maar ook niet minder." middelen bijeen te krijgen voor het oorlogsschip dat De getuige a décharge J. J. van der Meulen, is dien de conservatieven hadden willen hebben doch dat de avond met de 4 eerste beklaagden in gezelschap ge- weest. Hij heeft niet den indruk gekregen dat Elbert D. wist met den veldwachter te doen te hebben. Van 1 o; een afspraak te voren, om met Annaert af te rekenen, i bopen zij dat in drie jaren t ij cis het schip er zal zijn is hem niet bekend. liberalen hebben afbesteld. De som die zij bijeen willen brengen bedraagt tgoen zij bijdragen in de belasting; zoodoende van hi Getuige Jan Stot is den gelieelen avond in gezel schap van den beklaagde geweest en heeft dezen niets hooren roepen. Klaas oren weet ook niets van een afspraak welke gemaakt is. De Ambtenaar van O. M. begint met het feit, te Limmen bedreven, hoogst ernstig te ndemen. Dit is absoluut geen kwajongensstreek, de vijf jongens heb- 1 en een der ergste dingen gedaan, welke zij jegens de boven hen gestelde macht konden doen. Terecht dringt de burgemeester in het belang van den veldwachter, die bijna lafhartig-was vermoord en in dat van de openbare orde, op zware straf aan. Er bestaat in Limmen een toestand van animositeit, De oude veld wachter, familie van half Limmen, kon niet doen wat de jonge plichtsbeseffende ambtenaar, die van de ma- rechaussee komt, doet. De animositeit van de bende strekt Annaert meer tot eer dan tot iets anders. Voor dat dit alles gebeurde, begreep Annaert de conspiratie van jongelui, die uit Ileiloo waren komen afzakken. Er was een opzet om de rancune tot uiting te doen komen. Men heeft aan zijn huis gevraagd: Waar is tieuieugde Me<ledcellugen. DE STAKING TE LISSABON. De stakers verzetten zich met geweld tegen het doen rijden der electrische trams en vernielden een der wa gens door-middel van een bom. BRAND TE AARBERG. In een fabriek te Aarberg, in het kanton Bern, is brand uitgebrokeu welken men toeschrijft aan brand stichting. Er waren 100 menschen aan het werk. De fabriek had een waarde van ll/2 millioen francs DREIGENDE MIJNWERKERSSTAKINGEN. Naar uit Rijssel wordt gemeld', hebben do verte genwoordigers van den bond van mijnwerkers van Noord-Frankrijk tc Sin-le-Noble een vergadering ge houden, en zich evenals de mijnwerkers in het Loire- departement in beginsel ten gunste van de staking verklaard, wanneer men niet aan hun eischon voldoet. Ie Glasgow werd gisteren opnieuw een staking van dokwerkers verwacht, omdat de arbeiders niet te vreden zijn met de nieuwe voorwaarden, welke zij zelf een week geleden hadden goedgekeurd, maar onmid dellijk daarna weer afkeurden. De reeders willen de

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2