STADSNIEUW8 GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. hierop, J. Sehrooder Szn. en C. Schaak. Drie maakten remise, n.l. de hoeren K. Kamp, J. Vergaaij on J. Dekker. IJS. De ijsbaan Thialf te Heerenveen is gisteren her opend. Dinsdag zal een groote wedstrijd voor ama teurs gehouden worden. IJs en weder diende, wordt Zondag te Wilder- vank (Gr.) vanwege de ijsvereeniging aldaar een harddraverij met paard en arreslede gehouden. KORTE BERICHTTEN. Bij een landbouwer te Gnanderon, zijn 's nachts acht jonge runderen gestolen. Een onmiddellijk in gesteld onderzoek hoedt nog niet tot aanhouding van de daders geleid. Do stoelenfabrikant J. Groen te Noordwokle (Fr.) heeft zijn 22 werklieden met 8 dagen opzegging uit zijn dienst ontslagen, wijl ze lid geworden zijn van den Meubolmakersbond. Ten nadeole van de Alkmaarsche Stoombootreo- derij te Rotterdam, zijn van oen vrachtboot, in de Wijnhaven vier pakken paardehuiden en vier pakken kalfskuiden gestolen. Donderdagmorgen is bij de brug over de Stop- perskolk tusschen Laag-Koppel en Wehl een fiets ge vonden, terwijl in de nabijheid 'n pet- op het water dreef. Bovendien waren aan den oever de sporen te zien van uitgegleden voetstappen, zoodat hier onge twijfeld iemand, door de duisternis misleid, te water is gerankt en verdronken. Hoewel voortdurend ge dregd is, mocht men er nog niet in slagen den onge lukkige op te visschen. ITIT OUDE NIEDORP. Donderdagavond hield het Nut „Ons Genoegen", alhier, in het lokaal van den heer A. Mijts, zijn 5de bijeenkomst in dit seizoen. De heer G. Smit, van Veenhuizen, trad op met de lezing welke getiteld was: ,.Z'n Pleegkind", van Ilora Adema. Met. alle aandacht werd dit dramatische ver haal aangehoord. Verder droeg genoemde heer nog voor: „Voor plezier uit", en „de Nieuwe Hoed", waar mede hij niet minder succes had. Verschillende heeren en dames leverden nog bijdra gen, die ook zeer in den smaak vielen. Het geheel werd afgewisseld door piano-muziek. Het was een <v>ht gezelligen avond. Rij het sluiten dor vergadering, het was iets later geworden dan gewoon, bracht, de voorzitter woorden van dank aan allen en in het bijzonder aan don heer •G. Smit, die als gast zooveel ten beste had gegeven, en hoopte dat genoemde heer in een volgend seizoen weer in hun midden zou zijn. UIT SCIIERMERHORN. Tn de jaarvergadering van de Vereeniging „Steun bij Ziekte" deed de penningmeester rekening en ver antwoording van zijn beheer over het afgeloopen jaar. De ontvangsten hadden bedragen 290.92, de uitgaven 199.75, alzoo een saldo van 91.17, dat, vermeerderd met het kassaldo van 720.91 V2, eene kas vormt van 8I2.O8V2. Aan 7 leden werd uitgekeerd aan ziekengeld een bedrag van 171.90. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren Th. J. Westerhof, J. van de Cappelle, II. ,T. Friedt en C. Dubbeld. Verder werd het reglement eenigszins gewijzigd en werd 'besloten dat aan elk der leden een reglement zal worden ter hand gesteld. Ook werd besloten, dat de vereeniging zich zal aansluiten bij den Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland. UIT PURMEREND. Op de verschillende markten werd gedurende 1911 aangevoerd 1910. 1911. Paarden 2344 2229 stuks. Runderen 38164 84966 n Stieren 1O70 893 n Kalveren (vette) 6770 5712 (nuchtere) 23350 22998 Schapen en Lammeren 183637 134665 n Varkens (vette) 15«34 18420 ff (magere) 8402 2933 n (biggen) 12888 12646 n Ganzen 6772 6038 n Zwanen 852 1068 ff Kalkoenen w Appelen 16390 12942 zak. Peren 13689 6311 ff Kans 6075 5455 stapels 2881856 2585457 K.G. Boter 74433 72364 ff UIT OOST-GRAFTDIJK. In de alhier gehouden vergadering van het Zieken fonds voor West- en Oost-Graftdijk, genaamd „de Voorzorg", werd door den penningmeester verslag uit gebracht omtrent den financieelen toestand dezer ver eeniging op 1 Januari 1912. Hieruit bleek, dat in 1911 de ontvangsten bedroegen 601.54, waarvnn 525.92 aan contribution van de leden, 48 aan bij dragen van donateurs en 30.62 aan rente van uitge zette gelden. In dat jaar werd uitgegeven: aan uit- keeringen wegens ziekte 265, aan administratiekos ten 65.19 en aan drukwerk 10.25, alzoo een totale uitgaaf van 340.44. Er was dus een batig saldo van 264.10. Op 1 Januari j.l. bezat hot fonds 1386.13. Het getal leden vermeerderde met 17 en bedraagt thans 110. UIT WINKEL. In de vergadering der vrijzinnige kiesvcrecniging zijn gekozen tot bestuurslid de heer A. de Ridder; tot lid vaa het hoofdbestuur der centrale te Enkhuizen, de heer K. Brecba'art Jz en tot diens plaatsvervanger do heer C. Meurs; tot afgevaardigden naar de centra le te Enkhuizen en de centrale te Sehagen voor de provinciale Staten, de hoeren Jhr. van Holte en C. Wit en tot diens plaatsvervangers de heeren C. Meurs en T. Beumkes. In openbare bijeenkomst trad voor het Nutsde- partcmeut Donderdagavond op de heer A. A. Beek man van 's-Gruvenhage met het onderwerp: Een en ander over bodemgesteldheid, in verband1 met de ge schiedenis der plaats van het Departement. Een be trekkelijk groot getal belangstellenden volgden aan dachtig dit leerzaam onderwerp, wat voor enkelen aan leiding gaf tot het stellen van vragen, die welwillend werden beantwoord. Een welverdiend woord van dank werd den spreker gebracht aan het slot van zijn rede. UIT St.-PANCRAS. Vrijdag l.L trad teu huize van den heer II. Gerrit sen op de heer P. Hiemstra te Leeuwarden met het on derwerp: „De toestand der landarbeiders en hoe daar in verbetering kan worden gebracht." Na een welkom van den heer K. Lek ving spreker aan met te betoo- gen, dat de organisatie van tuin- on landarbeiders alom voor de aangeslotenen goede vruchten had afge worpen. Meu moest niet afwachten tot de patroons gaven, wat den arbeider toekomt, want dan kon men wel blijven wachten. Alleen van organisatie ver wachtte hij heil. En wast de loonen nog zoo laag zijn, is 't niot alleen recht, maar ook plicht tegenover zich zelf. zijn gezin en zijn toekomst, dat de arbeider streeft naar verbetering, welke alleen te verkrijgen is door organisatie. Met een krachtige opwekking tot vereenigen, sloot spreker zijn luid toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot debat maakten twee dor aanwezigen gebruik tot het maken van een opmer king en 't stellen vau een vraag. UIT EGMOND AAN ZEE. Naar alle waarschijnlijkheid krijgt Egmond aan Zee dezen zomer een buitengewone attractie, n.l. een groote tentoonstelling, welke bij welslagen tallooze bezoekers naar hier zal brengen. Gisteravond had in de lunchroom een vergadering van genoodigden plaats, welke was belegd door een comité, aangewezen door de Propagaada-commissie. De voorzitter, de heer Bos, deelde mode, dat in de propnganda-commissie het denkbeeld is opgekomen om dezen zomer een tentoonstelling te Egmond te houden, ten einde de aandacht op Egmond te vestigen tn de betrokken inwoners een goed jaar te verschaf fen. Er werd een voorloopig tentoonstellingscoraitó benoemd, bestaande uit de heeren Van Sonsbeeck, Pluimgraaff en Bos. Na ernstige voorbereiding werd door het comité besloten voor te stellen een maand lang. ongeveer beginnende 20 Juli, een tentoonstel ling te houden op het gebied van het reddingswezen, omdat dit een zeer sympathieke zaak is en omdat hier door tal van personen Egmond zullen bezoeken, wier bezoek aan de badplaats zeer wenschelijk wordt ge acht, Reeds zegde de firma Maïni, welke o.a. het mo nopolie van het beroemde drijvende doek bezit, deelna me toe, ook de firma Utermolen is in beginsel tot medewerking bereid, evenals de firma Goedkoop en anderen. Behalve het reddingswezeu wilde men vertegen woordigend zien het badbedrijf, oud-Egmond, de ver zorging van oude zeelieden en de verzorging van zwakke kinderen. Een begrooting werd opgemaakt. Had men aanvankelijk het plan het kasteel van den graaf van Egmond na te bootsen, men is hierop terug gekomen en heeft tenslotte besloten, in groote sierlij ke en smnnkvolle oud-Hollandsehe tenten (28 stuks) de tentoonstelling onder to brengen. Men stelt zich voor aan de tentoonstelling een groote verloting te verbinden, met een pensiongebouw als hoofdprijs. Tot de vermakelijkheden zullen o.a. behooren een bioscoop en een Poesjenel-theater uit Antwerpen, een veldheertent in oud-Hollandsch met Lamoraal van Egmond. Van deze mededeelingen van den voorzitter werd met belangstelling en instemming door de aanwezigen kennis genomen. Besloten werd te trachten een garantiefonds te vor men. waarvnn de deelnemers pondspondsgewijze zullen deelen in de eventueele winst. Staande de vergadering werd zoo druk op dit ga rantiefonds geteekend, dat het doorgaan van de ten toonstelling in dit opzicht verzekerd is. Besloten werd het beschermheerschap aan te bieden aan Z. K. II. Prins Hendrik en voor leden van het eo.re-comité te vingen de commissaris der Koningin, de ministers van marine en waterstaat, de leden van de Eerste- en Tweede Kamer in Noord-Holland boven het IJ, de heeren W. G. Wendelaar, P. J. J. Jonas van 'slleor Arendskerke en Jhr. A. R. Schuurfoeque Boeye, voor zitter, secretaris en questor van de Prins Hendrik Stichting, de heeren Oh. Moens, Mr. A. J. Bik vor mende het dagelijksch bestuur van de Noord- en Zuid- Ilollandsche Maatschappij tot het redden van drenke lingen, de heeren Ketelaar en Roodenburg (vacautie- kolonies), de heeren C. W. Bruinvis, Jhr. W. Six en de heeT Gulcher. Den heer Eijnta, burgemeester van Egmond aan Zee werd onder acclamatie het eere-voorzitterschap aange boden. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de leden van het voorloopig comité, terwijl de neer Verver, secretaris van Egmond-Binnen, benoemd werd tot 2den Secretaris. Tot leden der verlotingscommissie werden tenslotte aangewezen de leden van het dagelijksch bestuur. Tot leden van de sub-commissie voor het reddings wezen zullen worden uitgekozen de heeren Eijma, Co- nijn en van der Pol, de heeren Snoeks, Verder en van Sonsbeeck, voor oud-Egmond de heeren Schipper, Kraakman (aan do Hoef) en Bruinvis (Alkmaar), voor de Prins Hendrik stichting de heeren van nall, Schipper en Noorman v. d. Dussen, voor de gezond- heidscolonics de heeren Ketelaar, mej. Peek en de heer A. C. Bos, voor terrein-inrichting de heeren Rui- gewaard, Eijma en Bos, voor het reddingswezeu dc heeren Eijma, Conijn en van der Pol, voor hot bad bedrijf Schipper, ,T. Pluimgraaff en Van Vlijmen. Het dagelijksch bestuur der tentoonstelling werd samengesteld uit de heeren A. C. Bos, voorzitter, Mr. TI. P. J. M. van Sonsbeeck le secretaris en Verder 2e secretaris, A. Pluimgraaff penningmeester. UIT RUSTENBURG. De afdeelir.g Ursem dor II. M. v. I, vergaderde 2 Februari des avonds in het lokaal van den heer Kok te Rustenburg. Nadat de voorzitter de aanwezige leden het gebrui kelijke welkom had toegeroepen en het jaarverslag en de rekening en verantwoording behandeld waren, werd het woord gegeven aan den heer S. N. Zuurbier te Ursem, die een uitvoerig, zaakrijk betoog over oordeel kundig veevoederen hield. In 't kort ging de spreker na, welke stoffen het rund tot zijn instandhouding en groei behoeft, om meer in den breedc uiteen te zetten, welk voeder do meeste waarde bezit. Uit eene nauwgezette berekening bleek o.a., dat de eiwitverhouding in gerst ongeveer 11,1 is, en dc wer kelijke zetmeelwaarde in lijnkoeken ten naastenbij 74 Vier verschillende voeder rantsoen en waren bere kend. welker prijzen varieerden tusschen 71 eu 94 ct. per dier, terwijl het goedkoopste niet voor het duurste in gehalte behoefde onder te doen. Do voorzitter zegde hem dank voor zijn uitgebreid verslag en hoopte hem meermalen voor de nfdoeling te mogen zien optreden. Daarna gaf de praeses enkele beschouwingen ten beste met betrekking- tot de Landbouw-Onderlinge. Wie moenen mocht, dat zich bij het landbouwbedrijf geen ongevallen voordoen, vergist zich; drie ongeval len deden zich in 1911 voor bij de 30 aangesloten le den der afdeeling Ursem. Daarna somde hij op, welke voordoelen aan de verzekering bij de L. O. verbonden zijn met eene premie-betaling van 1 per jaar. Deze premie is ge-ene vaste, doch men kon thans reeds vaststellen dat zij in 1911 niet meer dan 1 zou bedragen, terwijl ze in 1910 0.99 was. Hij beval deze onderlinge verzekering sterk aan. Enkele zaken moesten, wegens het vergevorderd uur tot eene volgende vergadering uitgesteld worden. „KUNST ZIJ ONS DOEL." Bovengenoemde vereeniging houdt op 8 Februari a. s. een tentoonstelling van aquarellen van J. Jcannot Marlotti (Frankrijk) en etsen van M. Kramer, den Haag. De etsen van Kramer zijn welbekend. Ze heb ben een zekere charme door hunne gevoeligheid. De ongeveer tien bekendste van hem worden geëxposeerd met vele andere, die hij maakte, wel haast 110 stuks. De gebeele verzameling legt een goede getuigenis af van de werkkracht van den heer Kramer, want bijna alle etsen zijn stalen van goede etskunst. Forsch zijn ze zelden; we zouden zoo gaarne wat meer forschheid zien in het meeste van dit werk, waarin de teerheid wel wat al te veel naar voren komt. De bekendste zijn wel de beste, de kunsthan del die al zoo vele van Krameris-werkjes heeft verspreid, schijnt er werkelijk de beste uitgepikt te hebbon. De bekende winter is een mooi stuk werk: dat slootje tusschen besneeuwde landen met 't bruggetje in het verschiet en wat bosch tot achter grond is een fijn gegeven, dat zuiver in toon is door gevoerd. Een ets met aanlegpalen op den voorgrond, aan de rivier treft zeer door het mooi gekozen sujet. De forschheid mist men hierin wel het meest. Sommi ge wijde vlakten geeft Kramer heel goed weer. Deze tentoonstelling is een bezoek overwaard. ONZE EERSTE BIOSCOOP-VOORSTELLING. De tijd om een uitvoerig stuk over onze eerste bios coop-voorstelling te schrijven ontbreekt. Maar dit is zeker, dat onze poging 0111 te laten zien, hoeveel de bioscoop kan bijdragen om de kennis vau de jeugd te i ermeerderen, volkomen geslaagd mag heeten. Do leerrijke nummers van het programma vielen zeer in den smaak van de stampvolle zaal, de aandacht was gespannen en de kinderen popelden van belang stelling wel een bewijs dus dat een voorstelling niet sensationeel of wat anders behoeft te zijn 0111 te boeien. De zeer gewaardeerde medewerking van den lieer Kooy dToeg er trouwens niet. weinig toe bij om het welslagen te bevorderen hij legde verschillende mm*> duidelijk uit €*11 merkte daarbij dingen op, die later aan liet onderwijs der kinderen ten goede zullen komen. Een enkel sprookje (de gelaarsde kat) en twee onschuldige komische nummers deden voorts den blijden kinderlach bij herhaling door de zaal daveren, terwijl de goochelaar prof. Serini de kleinen tot hoo- gon graad van bewondering opvoerde. De kinderen waren dan ook allen hoogstvoldaan toen de voorstelling was afgeloopen. Maandagnamid dag van half zes tot half acht de tweede voorstelling! ROUW. Door de officieren van het 3e regiment infanterie zal voor den tijd van een maand de rouw worden gedragen naar aanleiding van het overlijden van den regimentscommandant, kolonel De Wildt. BILJARTWEDSTRIJD. In bovengenoemden wedstrijd, welke morgen' in café Central wordt gehouden, komen uit voor Wieringer- waard de Heeren K. Breebaart DzE. Kaan, D. J. Kaan, F. Groneman en H. Koster, en voor de club Alkmaar de Heeren J. Smit, C. Pijper, P. Brouwer, N Schermerhorn, K. Raat, P. Kramer en K. Willig (uit dit 7-tal zullen twee hoeren als plaatsvervangers worden aangewezen). „ZANGLU8T". Men verzoekt ons de aandacht er op te wlilen ves tigen dat de Zangschool „Z mglust", directeur de heer J. F. de Haas, Donderdagavond a.s. in de Harmonie een openbare uitvoering geeft, waarin o. m. de kinder operette „de IJsjonkvrouw" zal worden opgevoerd. De afd. Alkmaar van het N. O. G. heeft in hare vergadering van 2 Februari de wenschelijkheid uitge sproken, dat worde onderzocht, of het mogelijk zou zijn, dat in deze gemeente Bioscopische voorstellingen zouden gegeven worden voor de leerlingen der hoogere klassen van de lagere scholen over onderwerpen, ver band houdende met het onderwijs in de hoogere klas sen gegeven. 11 "ui"'"' AANBESTEDING. Bij de in Hotel „de Nachtegaal" alhier gehoudeD aanbesteding voor het amoveeren en wederopbouwen van eene Boerderij a. d. Middelweg te Beemster voor den Heer K. Raat, naar plannen en onder beheer vail den Architect K. Bakker Dz. is ingeschreven door: J. Kriller, Stompetoren, f 11290; J. Hille, Ursem, f 11391; Cr. Lampe, Ilobrede, f 11889; A. de Wit, Beets, f 11953; P. Voorn, Beemster f11975; K. Verweel, Stompetoren, f12495; P. Dubbeld, Alk maar, f 12743; P. Voorman, Sehagen, f 12750; J. Ooms, Avenhorn, f13284; Ch. Breg, Beets, f13989; J. Wit tebrood, Beemster, f 14340; M. Sengeis, Beemster, f14480; Wed. de Graaf, Beemster, f14630; C. Leeg water, Jisp, f 15231 Klaver Kuit, Purmerend, f 15928. Raming f 11545. Gunning 8 dagen beraad. AGENDA. ZATERDAG. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes afd. van 45 uur, jongens 2e afd. van 545 uur. Qymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaa. Schoolstraat B 1. Moisjes-afdeeling 45. ZONDAG Zangveroeniging Nieuw Leven met Mannenkoor Or pheus, repetitie voor Hoeren, 11 uur precies gebouw Diligeutia. Mannenkoor „De V-reenigde Zangers", slot-repetitie Concert Noord-Scharwoude, des middags 4'/^ uur, lo kaal Harmonie. ,,'t Vrije Tooneel" 's avonds 7 uur, repetitie, gebouw „Voorwaarts". MAANDAG. Gymn.-vereeniging „Kraaht en Vlugheid," heeren- afd. van 0l/t10l/4- Teekenavond „Kunst zij ons doel", 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-Ver. „de Halter," oefeningsavond, 78 uur adspir. van 912 jaar; 89 uur leden van 16 jaar eu ouder, „Guldeu Vlie9," ingang Lindegracht. Danscursus Gebrs. Crefeld, 610. DINSDAG. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. ,,'t Vrije Tooneel," repetitie, avonds S uur, ge bouw „Voorwaarts." Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus," repetitie voor dames, 7!auur precies, bote! Proot. Laatste herlcUtrii. Mr. P. J. C. IIENNEQUIN.~t MIDDELBURG, 8 Februari. Te Aardenburg is Vrij dagavond overleden op 6<>.jarigen leeftijd Mr. P. J. C. llennequin, oud-Kamerlid, oud-Statenlid, oud-burge- m- ester van Aardenburg en van St. Kruis. Lange jaren was de overledene voorzitter van de Zeeuwsche maatschappij van Landbouw. Ingezonden Kink keu. Aan de Redactie van de Alkmnarsche Courant. Geachte Redactie. In uw blad van Woensdag 31 Januari 1.1. komt eene advertentie voor, die door de goede zorgen van uwe administratie boven aan de advertentie-pagina prijkt? breed uit en met flinke letters, dus zoo in het oog Icopend mogelijk, dat de stellers van die advertentie waarlijk volop tevreden zullen zijn. Maar de bedoelde advertentie bevat aan het adres der Roomsch Katholieke Kerk eene zoo grove belee- diging. dat wij, ondergeteekeuden, lezers, abonné's en adverteerders in uw blad, ons genoopt gevoelen te proesteeren tegen u, dat ge eene zoodanige beleedi- gende advertentie iu uw blad opneemt. 1. hebt toch zeker niet alleen rekening te houden met de stellers, maar ook en niet minder met de le zers der advertenties. L zoudt zeer waarschijnlijk eene advertentie weige ren, waarin eene firma van goeden naam als zwendel- firma werd genoemd, of bijv. ronduit maar werd ge zegd „de Vrijzinnig Hervormden of de Israëlieten zijn zwendelaars," of waarin welke persoon of geachte in stelling of vereeniging ook op die wijze werd belee- digd. 1 hebt die beleediging vermenigvuldigd door liet getal van uwe oplage, en ge hebt haar verspreid wijd en zijd, ook in de huizen van hen, die ge wist, al thans behoordet te weten, dat er door gegriefd zouden worden in hunne heiligste overtuiging. Wel is waar. Mijnheer de Redacteur, treffen wij in uw blad van 1 Februari onder „Correspondentie" de navolgende ontboezeming, gevlooid uit de pen uwer Redactie, aan: „Tot ons leedwezen is gisteren in ons blad eene advertentie geplaatst van de vergadering van de „Dageraad" met een sensatie-makende titel wel- „ke, naar velen, kwetsend moet zijn." Doch ziet, mijnheer de Redacteur, deze ontboeze ming der Redactie maakt de plaatsing der advertentie van nog te ernstiger aard. Immers wordt in die ont boezeming duidelijk te verstaan gegeven, „dat naar het oordeel van velen,' anderen, die advertentie kwet send moet zijn; niet echter naar het oordeel van Uwe Redactie zelve? Vermoedelijk neen! Dan toch ware de plaatsing der advertentie achterwege gebleven. Dc plaatsing nu dier advertentie zonder het minste be wustzijn bij l we Redactie aangaande de krenkende beteekenis daarvan voor het Katholieke Alkmaar, maakt voor hen, ja voor alle Katholieken, hetzij het nemen of behouden van een abonnement op Uw blad of het ndverteeren daarin, of het lezen daarvan voor de toekomst vrijwel onmogelijk. Het niet kunnen on derscheiden van Uwe Redactie van hetgeen al dan niet voor de Katholieken krenkend of kwetsend mag worden geheeten, zal voor het vervolg slechts aanlei ding moeten geven, dat herhaaldelijk tusschen Uwe Redactie en de Katholieken, botsingen zullen ont staan, welke niet. alleen niet voor do Katholieken, doch ook niet voor Uwe Redactie van de meest aange name soort zullen zijn. U deelt verder mede, dat- U in verband met dat in veler oog kwetsende karakter der advertentie „aan het „Bestuur der Vereeniging hebt gevraagd de aankondi- „ging van het in de vergadering te behandelen onder- „werp te wijzigen, aan welk verzoek bereidwillig werd „voldaan." Uwe thans, echter te laat, betoonde voorzorg, doet naar ondergeteekeaider meening helaas de zaak zelve vvc-inig of niet van aard of karakter veranderen. Hadt l achteraf inziende of liever bemerkende, dat de „sensatiemakende titel" velen ergernis gaf, U liadt verder doordenkende evenzeer tot het besef behooren te komen, dat niet minder de op de aanstaande verga dering van de „Dageraad" te behandelen materie zel ve behoorde te worden geqivalificeerd als eene voor de Katholieken meest kwetsende, en wetend uit de ge plaatste advertentie, dat het in de bedoeling lag der vergadering om de Roomsch-Katholieke kerk rp de meest grove wijze aan te randen door haar als eane zwendelmaatschappij aan den volke voor te stellen, maakt ge de zaak niet beter door U slechts tevredc-n er mede te stellen, dat het Bestuur der Vereeniging „bereidwillig" aan Uw verzoek wilde voldoen, om de „aankondiging slechts te wijzigen. Neen! Mijnheer do Redacteur, waar ge om welke reden dan ook U meen- det- geroepen te voelen om een pleister op de eenmaal reeds door de advertentie geslagen wonde te moeten 'eggen, daar ware het plichtmatig geweest Uw advies aan het Bestuur der Vereeniging verdere strekking te geven in dier voege, dat door U ontraden ware gewor den aan het Bestuur der Vereeniging om ook zijn boos plan tot het doen behandelen der satanieke mate rie zelve op de aanstaande vergadering prijs te geven. Daardoor, en daardoor alleen, zoudt ge de Katholie ken aan u hebben kunnen verplichten. Wat ge nu deed was slechts eene.schijnbeweging in het belang der Katholieken. Hiermede hebt ge niet voorkomen, dat het venijn, hetwelk thans op de aanstaande vergadering in het meest in de oogen van ieder welden kende weerzinwekkende quantum over de Katholieken zal uitgespuwd worden, van zijne kwetsende uitwer king op hen iets zal verliezeu in kracht, al wordt dan ook al het meest schoonschijnende etiket geplakt over de aanvankelijke verpakking, waaronder voor dat ve nijn eenmanl in de kolommen van Uw blad op de meest opzichtige wijze werd reclame gemaakt. Al ij verzoeken T derhalve bovenstaande al9 ons pro test onder de ingekomen stukken in de kolommen van Uw blad te willen plaatsen. T. Ehbinkhuysen D. P., J. M. C. Nuijen. T. F. J. A. F. Heijs, Past. H. v. Erp, O. T., II. W. Rijken G. P. Kap., A. B. Baetsen O. P., W. A. Beekhuizen, O. P., IL M. ,T. Verzijl, Pr. G. S. Snelders, Pr. R. E. J. van der Heijden. J. M. de Groen, Sor., Pater Oris. Mr. A. Dorbeck. A. Henneman. G. AV. Schlichting. G. A. A. Eeltink. <T. IT. v. d. Burg. Mr. Kraakman. H. J. F. anna. H. P. Ibiuk Meienbrink. F. van der Kley. II. J. AAT. v. Zantvoort. II. Kenter. O. Th. M. v d. Bosch. II. Soecker. C. M. B. Wanna. L. D. Boom. M. A. Erknmp. A. Lohman Renckens. G. Bots. Th. de Koning. J. J. Bak. T. Bak. B. A. v. Geenhuyzen. II. M. Meeusen. C. Bijloos. R. Schreurs. Grol. II. Eick- holt. Joh. C. M. Burkunk. C. II. Schneiders. II. J. F. Wiolnge. J. F. M. Endel. AV. Th. Matthijsen. II. AVehnes. ,T. Mannes. A. M. Conijn. J. Kesteren. E. Bosman. J. v. Riet. Indien de onderteekenaar, die het initiatief heeft genomen voor bovenstaande protestbeweging, alvorens zijn plan ten uitvoer te brengen, zich aan ons bureau orp de hoogte had willen stellen van verschillende za ken, welke in het stuk worden besproken, vermoedelijk zou hij zich nog wel eens bedacht hebben alvorens hij het bovenstaand stuk schreef en ande-cn verzocht het te teekenen. Hij zou immers allereerst vernomen hebben, dat wij zelf, ten zeerste de plaatsing der advertentie betreu rende, hebben ingegrepen om een herplaatsing te voor komen. IIéi zou hebben gehoord, dat dit geheel eige ner beweging geschiedde, dat we vóór het ontvangen van bovenstaand stuk van niemand nog een klacht over die advertentie hadden gelezen of gehoord. Ge heel uit eigen aandrang plaatsten we dus de corres pondentie, door den aanhef „tot ons leedwezen" er kennende, dat er dezerzijds een fout was gepleegd, welke werd betreurd. Hij zou vcTder tot het inzicht zijn gekomen gelijk trouwens ieder welwillend lezer zal hebben gemerkt dat het „naar velen" een druk fout is geweest. Hot is duidelijk, dot er een fout schuilt, de zin loopt niet cn r.u kan men haar loopend maken, gelijk de schrijver van het adres doet, door er een komma aan toe te voegen, maar en dit ligt meer voor de hand men kan dok in de plaats van naar voor lezen, gelijk onze redactie schreef, zoodat er dan staat, gelijk er op de copie stond, „met een sensatiemakenden titel welke voor velen kwetsend moot zijn." Wij erkenden dus verder, dat die titel naar ons oordeel kwetsend moest zijn voor velen en willen er thans gaarne aan toevoegen, dat wanneer oen toevallige omstandigheid ons geen parten had go-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2