STADSNIEUW 8. No. 035 f 100.000No. 9990 f 26.000Nos. 4857 •n 7931 elk f 1000; Nos. 10778, 11648, 17286, 18481 en 20828 elk f 400; Nos. 8761, 9901, 15083, 15632, 17248 en 20163 elk f 200; Nos. 1692, 2174, 5492, 7580, 8306, 15114, 19561, 20152, 20405 en 20456 elk f 100 prijs, P. Kloosterboer Jnz. 3e prijs en D. Madderom Jnz. 4e prijs. Er was ook van de zijde van het publiek reel belangstelling. UIT OUDKARSPEL. Bij de gisteren gehouden stemming voor drie leden van den polder Kerk en Dergmeer, waarvan do heer K. Kroon CKz. periodiek aftredende was en de heeren A. Vroegop te Noordscharwoude en F. de Boer Fz. te Oudkarspel wegens verkoop hunner landerijen aftre den moesten, is herbenoemd de heer K. Kroon CKz. en in de plaats van de beide aftredeudeu zijn benoemd de heeTen 0. Winder Cz. en C. Hart IIz., beiden te Oudkarspel. KORTE BERICHTEN. Da V. V. V. (Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer in Arnhem en Omstreken) heeft adressen gericht tot de Mij. tot expl. van S. 8. en de H. IJ. S. M. met het verzoek, den komenden zomer bijzondere vacantiekaarten uit te geven. De plaatselijke schoolcommissie te 's-Gravenhage heeft zich gisteravond met 25 tegen 11 stemmen in beginsel uitgesproken voor een z.g. strenge school. Bjj de gisteren te 's-Gravenhage gehouden ver kiezing voor de Kamer van Arbeid in het logement en kofflehuisbedrijt werd slechts één stem uitgobracht en deze was van onwaarde, zoodat de verkieziug geen resultaat opleverde. De man die te Haarlemmermeer zijn zuster doodschoot en daarna zichzelf van het leven wilde terooven, zal naar alle waarschijnlijkheid niet aan de gevolgen overljjden maar levenslang krankzinnig blijven. Er heeft zich te Amsterdam eene afdeeling der Nederl&ndsche Padvinders-Organisatie gevormd, die zich ten doel stelt de belangen der Padvindsters te behartigen. Te Bellingwolde is een kalf geboren met twee koppen, zes pooten en twee staarten DE KOUDE. Als bewjjs hoe streng de vorst is geweest meldt men uit Uarlingen, dat tal van zeevogels bij het gaan zitten op het ijs daarop vastvroren en dan wanhopige pogingen aanwendden weer los te geraken. Soms ge lukte dit, doch meestal moest de vogel den strijd op geven om zich dood te laten vriezen. Men herinnert zich niet dit verschijnsel eerder te hebben waarge nomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der Zigeuner-woningen te Voerendaal (L.) een ventje van zes jaar dood in zijn slaapkamer gevönden. Na onderzoek bleek, dat het arme knaapje bevroren was. Zondagavond viel iemand te Ede, terwijl hij wachtte op een dienstbode, zijn beminde, waarschijn lijk door de strenge koude bevangen, bewusteloos op den grond. In de woning van een arts gebracht, is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, spoedig gestorven. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e klasse, 15e lijst. ONS STANDPUNT. Naar aanleiding van een tweetal ingezonden stuk ken in het nummer van heden willen wij enkele op merkingen maken en. daarbij ons standpunt nog eens uiteenzetten. in hoeverre, wij den heer Van den Bosch hebben te beschouwen als den onderteekenaar, die het initiatief heeft genomen voor de protestbeweging, wij bedoelen als den man, tot wien ons onderschrift in het nummer van Zaterdag was gericht, weten we niet, maar wel weten we dat de naam van den heer Van den Bosch een van die is, welke wij niet direct onder het adres hadden verwacht. Of de heer Van den Bosch, alvo rens aan een dergelijke protestbeweging zijn naam te verleeneu niet humaner had gehandeld met den per soon van den hoofdredacteur dien hij anders ook wel weet te vinden! Woensdagavond of Donderdag morgen of daarna te waarschuwen? De heer Van den Bosch kende, mochten we veron derstellen, ons voldoende om te weten, dat het verre van ons is opzettelijk en met voorbedachten rade an dersdenkenden, van welke godsdienstige gezindte ook, te grieven, dat ons streven er juist steeds op gericht is geweest, geschillen te vermijden, verdraagzaamheid te bevorderen. Hij waarschuwde niet, hij sprak ook niet over de correspondentie, hij steunde de protestbeweging. W ij zouden in een dergelijk geval Anders gehan deld! hebben en wanneer de heer Van den Bosch zich een geval van ons optreden wil herinneren, dat wij hem hebben medegedeeld tijdens het lange onderhoud, den voorvorigen Vrijdag op ons bureau, dan zal hij aan die verzekering geen oogenblik twijfelen. Over den aanvang van zijn stuk, waarin do verhou ding van de katholiek tot de II. kerk wordt bespro ken, kunnen wij natuurlijk niet oordeelen, laat staan debatteeren. Maar waar de heer Van den Bosch het woord ridder bezigt, in verband met hetgeen van ka tholieke zijde de laatste dagen is geschied, zouden wc wel een paar vragen willen stellen. Behoort misschien ook het zoo in hoogo mate grievende, en beleedigende stuk van Romanus, dat wij Maandag signaleerden, tot do ridderlijke strijdmiddelen? Is de houding van Ons Blad, dat in strijd met. het journalistiek fatsoen en gebruik gretig het tegen de Alkmaarsche courant gerichte stuk opnam, zoo gretig zelfs, dat de namen der onderteekenaren op dat oogeublik niet eens in zijn bezit waren en het toen maar gauw verklaarde dat de namen (samen 17 regels, het stuk was 106 regels). te veel plaatsruimte zouden innemen, is deze houding wellicht ook ridderlijk? Of zou er achter die houding ook iets anders schuilen? Houdt het optreden der ka tholieken wellicht ook verband met hetgeen de Maas bode Zaterdagavond schreef? Dit blad toch beweerde dat ei- een flinke daad zou moeten volgen. Mocht dit doelen op een poging van enkelen om uit het ge val valsche munt te slaan, dan zouden we wel willen zeggen, dat dit een uiterst gevaarlijk experiment is, en den betrokkenen wel zeer ernstig onder de oogen willen brengen, dat zij de gevolgen van een dusdanige tactiek niet to licht moeten tellend Wij komen nu weer tot den inhoud van het stuk van den heer Van den Bosch en moeten daarop ant woorden, dat wij hebben gedaan wat wij dachten te moeten doen, wat wij meenden verschuldigd te zijn aan onze katholieke lezers en aan onszelf. En daar mede is de zaak voor ons uit. Wij zouden precies de zelfde gedragslijn hebben gevolgd indien eeu andere partij zich gegriefd had gevoeld door een nalatigheid onzerzijds en wij zien geen enkele reden, waarom wij voor de katholieken een uitzondering zouden moeten maken. Voor ons is het gchoele geval een kwestie van nala tigheid. Tegen de aankondiging van een vergadering, waarin critiek zou worden uitgeoefend op de R. K. kerk, hadden wij hoegenaamd geen bezwaar, maar het is de wijze waarop de aankondiging geschiedde, welke wij in strijd achtten met het fatsoen, waarop wij prijs stellen. Indien van R. K. zijde ons een advertentie werd gezonden, waarin voor een openbare vergadering het onderwerp: critiek op de Ned. Ilerv. kerk werd aangekondigd, dan zouden we geen enkele Teden heb ben om haar te weigeren, maar we zouden haar niet plaatsen, indien er stond „de Ned. Ilerv. kerk als zwendelpartij." We zouden wel een R. K. adverten tie opnemen van een vergadering, waarin een redevoe ring word gehouden die heet het niet zoo? gepe perd was, maar we zouden de advertentie terugzenden, indien de aankondiging kwetsend ware. Hiermede hebben wij tevens het bestuur van „De Dageraad"' l>eantwoord. Wij hebben wel degelijk te maken met den inhoud van do advertentie-rubriek en wij zullen er voor waken, dat daarin niet wordt ge vonden, wat er ons inziens niet in hoort. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of vele katho lieken zouden liever gezien hebben dat ook zulk een gematigde advertentie ware geweerd. Maar de Alk maarsche Courant is de algemeene courant in deze gemeente en juist dit karakter brengt mede dat er zich in haar weerspiegelt wat er in de stad gebeurt, zoowel in haar nieuws als in haar advert en tie-kolom- mcu. Vandaar dat er in de courant bij herhaling din gen zullen voorkomen, welke de ecu of andere lezer liever zou hebben gemist. Maar die lezer weet, dat allerminst de bedoeling voorzit om haat of tweedracht te zaaien, doelt dat wij eenvoudig en onpartijdig het openbare leven in deze stad weergeven, gelijk dit van een algemeen orgaan mag worden verwacht. Onze courant heeft een geheel andere taak dan een part ij-or gaan. Wij kunnen ons natuurlijk voorstellen, dat Ons Blad een advertentie over een vergadering, waar in een critiek op de R. K. kerk wordt aangekondigd, zou weigeren, maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat de katholieke lezers dit van ons zouden eisehen. In het verleden namen we trouwens herhaaldelijk der gelijke aankondigingen op, zonder dat hiertegen eeu verzet werd aangeteekend, gelijk er thans wordt ge voerd. In de toekomst zal onze houding geen andere zijn. Wij wenschen ons niet aan banden te laten leg gen, nóch in de nieuwskolommen, nöch in de adverten tie-rubriek. Vrij willen we blijven in ons doen en laten. Falen we we zullen niet in gebreke blijven de fout te er kennen en te herstellen. Maar en dit zij ons slot woord door geen persoon e-n door geen partij laten wij ons intimideeren. DE DAGERAAD. In de groote zaal der Harmonie had gisteravond oe n openbare vergadering plaats, belegd door de plaat selijke afdeeling van „De Dageraad,'" vereeniging tot bevordering der Vrije gedachte. De zaal was stampvol, zelfs op het tooneel waren zitplaatsen gemankt, terwijl velen zich met een staan plaats vergenoegden. De voorzitter, de heer Zomerdijk, schreef die groote opkomst voor oen deel toe aan het ingezonden protest in de Alkmaarsche Courant en deelde mede, dat voor debat waren uitgenoodigd 6 geestelijken, „Ons Blad" en de katholieke propagandaelub, en dat er ruim schoots gelegenheid tot debat zou worden gegeven. De spreker, do hoer IL Schutjes vau Amsterdam, ex-seminarist, administrateur van het Nederlandsch Vakverbond, begon met de woorden aan te halen, wel ke do hoer Van Vorst hier eenigen tijd geleden bezig de n.l.Zij, die hedenavond hier zijn gekomen in de meening uit mijn mond iets sensationeels over do R. K. kerk te zullen hooren, kunnen gerust heengaan, aangezien ik niet van plan ben dit te doen." Spreker is hier gekomen om zijn verklaring van de R. K. te geven als vrijdenker, rustig van geest, zuiver van ge dachte en onbevooroordeeld. Buiten de deur van dit gebouw moeten blijven alle bijgedachten aan iets sen sationeels, aan iets gruwelijks, aan iets romanachtigs, ook alle gevoelens van haat. Hij zou tegenstanders eerbiedigen, maar hoopte, dat de vergadering ook hem zou eerbiodigen. Ilij heeft gemeend dit te moeten zeggen als inleiding, daar velen zullen zijn gekomen, aangemoedigd door de gevoerde actie. Iets sensatio neels, iets theatraals, iets scrabreus, iets banaals moet men bij hem niet zoeken. Wel wilde hij gaan langs de kronkelpaden van het katholieke geloof, zijn hoorders laten zien, wat hij daar heeft gezien. Velen in onze dagen is nog de behoefte aan gods dienst in het hart gelegd. De eene grond van gods dienst is het geloof, de andere de vereering, den dienst van het goddelijke. De ultramodernen uitge zonderd is de Godsvoorstelling van de geloovigeu voornamelijk gebaseerd op den Bijbel. De modernen hebben den Bijbel afgewezen als het onwrikbaar woord Gods. Do eenheid, noodwendig in het woord' Gods, wordt er niet ini gevonden en daarom hebben vele ge loovigeu den Bijbel los gelaten. Als geschiedkundig- boek, als hef groote hoek van leed en smart van het Joodsche volk, dat de Joden bijeen hield, bezieling gaf, heldendom opwekte, heeft de Bijbel echter groote waarde. De R. K. kerk heeft als basis de theologie, de ge loofsleer, maar daarboven is als uitbouw gekomen de apologie, de eigenlijke kerkleer. Deze laatste heeft de overhand. Het komt vooral op den kerkdienst aan. om de macht te vergrooten. Een treffende negatie van den godsdienst in de R. K. kerk zag srpeker in 1 ripolis, vaar een onmenschelijke strijd wordt gestre den. De grijze Paus, de vredesvorst, rijst niet op om het evangelie van naastenliefde te pres li ken, maar houdt zieii neutraal, omdat er door de verovering in Afrika 3 nieuwe bisdommen kunnen komen, welke zoo veel millioenen inbrengen. Herinnerend aan een ar tikeltje in een katholiek Zondagsblad, waarin het feit wordt besproken, dat. het elfde regiment, hetwelke in 1870 het eerst het Pauselijke Rome binnendrong, in den Tripolituansehen oorlog het eerst in de pan ge hakt werd vroeg spreker of hier God' niet wordt uitge speeld als handelend in strijd met elk rechtvaardig heidsgevoel, door op de mensehen vam 1911 te wreken wat andere menschen van hetzelfde regiment in 1870 deden. Opvallend is het, dat zoovele eminente den kers niet meer tevreden zijn met het God onderdanig maken aan kerkbelangen. Idieel en materieel worden middelen aangewend om de kerk te maken tot een groot instituut, hoerschend over velen. Er zijn fond sen uoodig, men verzamelt gelden en heeft, bovendien de brutaliteit encyclieken uit te vaardigen, waarin ge sproken wordt van lieden, wier God hun buik is. Op verschillende concilies heeft men Gods woord her zien, men heeft een kerkbijbel gemaakt in de Latijn- sehe taal, welke alleen door priesters kan worden ge lezen en welke moest zijn een wapen in de hand der hiërarchie. Bovendien heeft men den Paus onfeil baar verklaard. Toen was men kant. en klaar, maar hiermede is uitgesproken dat de R. K. Kerk mon- schenwerk is. Naast de Paus staat het priesterschap en steeds is een brandende kwestio het celibaut der priesters ge weest. Op tal van concilies is dit punt behandeld en de slotsom is geweest, dat werd uitgemaakt, dat ge huwde priesters onafhankelijker zouden worden van I den Paus en meer onderdanig van den landvorst. In I onze dagen vaardigt de Paus wetten uit welke in- druischen tegen de wetten van den Staat. Om aan de fondsen te komen wordt gewerkt mot I aflaten, hetgeen spreker zwendel noemde. In onze I dagen levert Lourdes veel op, in DuitsehLand is eeu I namaaksel verboden en toen ie de put te Heiloo I I gekomen. In Eindhoven werden zieken gezond gebla zen, elders gezond gebeden. Dit is geen godsdienst meer, dit is materieele handel, dit is zwendel. Do Paus wordt uitgespeeld als de eeuwigo gevangene, hij heeft in 1870 geweigerd een lijfrente van 3 millioen te aanvaarden, omdat hij dan niet meer zou kunnen worden beschouwd als een arme behoeftige. Men brengt voor hem den St. Pieterspenning op. Daarne vens bloeit do handel in reliquiën, scapulieren en medailles. Dit is bijgeloof, precies hetzelfde als wat „Maasbode' en „Gelderlander" Wijnmalen verwijten, wanneer hij een poppetje mee do lucht inneemt om hem te hoeden tegen ongelukken. Verder wijst spre ker op de missen en op een tarief van missen, hier te Alkmaar verzonden. Edele gevoelens worden in den menseh verstikt. Om de macht is het te doen, zelfs de macht in den Staat. De Staat wordt, ten koste van het algemeen welzijn uitgebuit geestelijke goederen zijn vrij van belasting, terwijl do grond van anderen dubbel belast wordt, een groot gedeelte van het geld gaat naar Rome en de naties worden uitgeput. Zoo heb ik, aldus eindigde spreker, u hedenavond geleid door de Roomscho Kerk in de practijk, enkele punten aangestipt. Niet omdat gij haat moet hebben oi omdat ik haat heb willen uitspreken, maar omdat wij als vrijdenkers het recht hebben te oordeelen naar recht en waarheid. Do Roounsche Kerk heeft een an dere taak dan zij in woorden uitdrukt en daarom kan van ons niet worden gevergd, dat wij eerbiet! hebben voor zulk een kerkgeloof. (Applaus). Debat. Na een korte pauze nam de heer A. J. van Bon them, die zich als debater had opgegeven en ver klaarde om twee redenen in deze vergadering te zijn gekomen, het woord. In de eerste plaats om te protesteeren tegen de „Alkmaarsche Courant", die een aankondiging op nam, welke terecht zooveel beroering onder Katholie ken en niet-Katholieken verwekte. In de tweede plaats omdat hij als Katholiek uit den mond van een be voegd persoon, van een man van het vak, gaarne wil de zien aangetoond, waarom hij lid is van een zwen delmaatschappij. Als Katholiek begrijpt debater dat de vereeniging de aankondiging in dien vorm d.eed plaatsen. Terecht sprak de „Alkmaarsche Courant" van een sensatie-titel. Maar toen een actie tegen de Alkmaarsche Courant" werd ingesteld, kwam er van de „Alkmaarsche Courant" een verontschuldiging die zeer armzalig was. De voorzitter verzocht den debater niet verder te gen de „Alkmaarsche Courant" te debatteeren, maar over bet. door den heer Schutjes behandelde ondev- werp. (Daverend applaus.) De heer van Ben them zeide, dan maar het verdere gedeelte te zullen laten rusten. Maar de vereeniging heeft zelï gezien, dat de titel niet in den haak was. Zij heeft bereidwillig den titel gewijzigd. Men kreeg toen de Katholieke kerk met puntjes, later met vraag- teekens. Zou er niet een geweldige storm opgaan, indien de Dageraadsmenschen zwendelaars werden genoemd?. De heer Schutjes maande de vergadering tot stilte aan. De heer van Bonthem zeide, dat wel niemand in ernst zal hebben geloofd, dat hij was gekomen om iets nieuws te hooren. Wat hij hoorde was dan ook niets anders, dan een nieuw lied1 op het Voltairiaanseh re frein: Ecrassez l'infame. Debater heeft eerbied' voor ieders overtuiging, maar niet voor ieder die zijn rok omkeert. Eigenaardig is het, dat voor de propaganda meestal gebruik gemaakt wordt- van ex-menschen, ex- pa teTs, ex-priesters, ex-seminaristen. De raeesten verdwijnen van het tooneel, zooals ze gekomen zijn. N u heeft de heer Schutjes een beeld gegeven van de Katholieke, kerk als eeu zwendelmaatschappij. Deba ter wist, dat dit niets nieuws was. Wat zeggen echter de boeken der historie? Van de eerste tijden af, heeft de kerk aan weldoen gedaan. Beschaving en weten schap werden door monniken verspreid. Onder het volk was van oudsher een gangbare zegswijze: het is goed wonen onder den kromstaf. Is de R. K. een zwendelmaatschappij, wanneer duizenden liefdezus ters haar liefdewerk verrichten, wanneer missionaris sen als pionnier» der beschaving uitgaan? Debater moet wel denken aan haat, hij heeft weinig anders gehoord, dan laag bij de grondsche uitdrukkin gen, welke men in een net gezelschap niet bezigt en onware, scheeve voorstellingen (protesten). Spreker begon met Tripolis, maar de oorlog wordt gevoerd' door de beslist anti-papistische Itali aan sche regeering, welke den Paus steeds vervolgt, I)e Roomsch-Katholieke kerk is onverwinlijk, wordt zij hier gedood, dan staat zij op een ander eind der we reld weer op! De heer Schutjes heeft het voorgesteld alsof de Roomsch-Kntholieken niet slechts zwende laars, maar ook domkoppen zijn. Maar het zijn toch menschen met hersens, die lezen en denken, die zich niet. laten uitzuigen, geleerde menschen, die respect afdwingen, die te hoog staan voor al den onzin, he denavond uitgebraakt en te slikken gegeven, en die hun portemonnaies niet onikeeren om den Paus het goud te geven. De Vrijdenkers mogen gerust vergade ren, tergend zal debater hen toeroepen: Bestrijdt do R. K. kerk zooveel ge wilt, ge zult haar niet kunnen omverwerpen I)e heer Schutjes, het woord krijgend, zeide niet te zullen ingaan op de persoonlijke scheldwoorden van den debater. Het is hem opgevallen, dat deze zoo lang heeft stilgestaan hij het gescharrel der Alkm. Ct.. maar er is gedreigd, er wordt rondgeloopen met eert lijst, om 300 katholieken te dden bedanken voor do Alkmaarsche Courant. Met zulke middelen, met het dreigement van publieke broodroof kan men de kerk hoog krijgen, maar van zulke middelen maken de vrij denkers geen gebruik. (Daverend' applaus). De R. K. bestrijden a priori is voor spreker uitge sloten, dit geschiedt a posteriori. Hij vindt het voor zich niet schandelijk dat hij den rok heeft omgekeerd. Ook mr. Aalberse keerde inzake den tienurendag zijn rok om. Spreker vindt het- verder gevaarlijk voor iemand, die er geen eigen ideeën op na mag houden, geen eigen ik is, slechts een1 steen is van het groote gebouw, naakt staat, geen rok aanheeft, deze beeld spraak te gebruiken. Wat de mis6onnarissen betreft, dit is ideeële ban- dol maar ook materieele handel, de missionnarissen gaan niet voor hun pleizier, hopen hiernamaals hun werk vergoed te krijgen. Ook weet de kerk heel goed wat bekeerlingen waard' zijn. Spreker heeft echter eerbied voor de personen die naar verre landen gaan voor idealen. Maar hoe komt het dat de R. K. den inissionnaris voor recht en gerechtigheid, voor waar heid in de menschelijke samenleving, Ferrer be kladden? Vergen de R. Katholieken eerbied, dan mo gen ook de vrijdenkers eerbied vergen. VV at Tripolis betreft, de Paus heeft gezwegen uit winstbejag. Veel heeft de Roomsche kerk ge-, maar veel ook misdaan en wikte en woog men, dan kon het wel eens zijn, dat de schuld der kerk grootor is dan haar weldaad. Tenslotte constateerde spreker dat de debater niet was ingegaan op de feiten zijner rede. De heer van Benthem verzekerde hierna, dat hij het protest in de Alkmaarsche Courant niet heeft getee- kend. Ook heeft hij zijn abonnement niet opgezegd, maar is het broodroof, wanneer men de courant op zegt De heer Schutjes: Bedankt men uit zich zelf, dan niet, maar wel als de beweging van hooger baud komt. De heer van Benthem: Maar waarom komt men dan niet bij mij? Ik ben toch ook katholiek? In de Alk maarsche Courant werd gesproken over een verzame laar van handteekeningen voor het protest. In krin gen van andersdenkenden meent men altijd dat wij schapen zijn, dat mijnheer de pastoor maar aan het touwtje trekt en dat wij dan maar volgen. Moet men zijn geld uitgeven voor een courant, waarin men op zijn gezicht geslagen wordt? Debater verweet den spreker, dat hij niet zakelijk was geweest maar per soonlijk, dat hij voortdurend' over den Paus had go- sproken. Het verhand met Tripolis begreep hij niet. V aaroin zou de Paus in Tripolis geen bisschoppen mogen vestigen? Het werken der kerk is immers om den godsdienst te verspreiden en beschaving te bren gen. Dat gebeurt in Japan evengoed als in Tripolis. Is het vreemd, dat de Dageraad contributie heft? Waarom mogen de R. katholieken dan geen propagan disten betalen? Wanneer men oen Paus heeft, dan moet die man toch ook onderhouden worden (hilari teit). Do heer Schutjes verzocht do vergadering stil tc luisteren debater heeft liet recht zich uit. te spre ken. I\ aarom wordt, zoo ging de heer van Benthem voort, alti,jd beweerd, dat de Paus zwemt in de dubbeltjes? De godsdienst Ls misbruikt, door de kerk, maar ook door, de vorsten. De godsdienst wordt, ook misbruikt als sporen aan de laarzen, om zich hooger op te wer ken. (Applaus). De lieer Schutjes merkte in zijn slotwoord o.a. op dat debater geen feitelijk debat heeft gevoerd, dat sprekers waardeering voor het. werk der missionnaris sen den laatsten tijd wel wat is gedaald. De voorzitter sloot ten slotte de vergadering met een woord van Jank aan den debater, die den moed heeft gehad in de vergadering te komen spreken, ver wees naar het aan dé Alkmaarsche Courant gezonden stuk en wekte tenslotte op een bijdrage te geven voor de 1400 stakers in Nederland, voor wie aan den uit gang der zaal werd gecollecteerd. BRUG MET VERHOOGDE VOETPADEN. Men deelt ons mede, dat reeds vele jaren een op haalbrug met trottoirs (verhoogde voetpaden voor voet gangers) is aan het eind van de Linneusstraat te Amsterdam, daar, waar de Gooische Stoomtram Am sterdam verlaat, om over de ringvaart in de Water graafsmeer te gaan. DE ALKMAARSCHE IJSCLUB. De Alkm. IJsclub heeft al weer geeu geluk gehad, het is gaan dooien, voordat het aangekondigde ijsver maak kon worden genoten. Toch heeft de ijselub een goed werk verricht. Immers zij heeft in korten tijd veel handen arbeid gegeven. Van Zondagnamiddag tot Dinsdagmorgen heeft zij mannen aan de banen laten werken en in dien tijd f 76 aan loonen uitge keerd. Zoodat de Alkm. ÏJsclub in deze dagen als een goede werkverscliafster is opgetreden an door werk te geven nooden heeft gelenigd. EEN OUD-ALKMAARDER VERMOORD. Welwillend deelt men ons mede, dat de heer M. Davidson, die, zooals onze lezers weten, te Antwerpen is vermoord, in Alkmaar heeft gewoond. Ilij was geboren te Beverwijk, waar zijn vader slager was. Zijn moeder vestigde zich, na den dood van haar man, te Alkmaar metterwoon. Hij bezocht hier de school, kwam in het hakkersvak, werd echter te Amsterdam opgeleid tot klover, oefende later dit beroep uit te Antwerpen, waar hij ten slotte makelaar in diaman ten werd. AGENDA. WOENSDAG. Mannenkoor „de Vereenigde Zangers", jaarvergade- ring, 8 uur precies, kleine zaal Harmonie. Zang en Vriendschap zie Vrjjdag. Worstelclub „Kracht door Oefening", avonds 3 uur, in „de Leeuwerik". Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," darnes- afd. van 7 li8Pa uur, heereoafd. van 9%10V2 uur. Kinderkoor, van 4V2—6 uur, Harmonie. Gymn.-\ er. „Kracht en Vlugheid,'' Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7%8V2. Scherpschutters-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uu r Nieuwe Doelen. Alkm. Schietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen „Noordhollandsch Koffiehuis", Zaadmarkt, 8i/2 uur. Gymn v.-Ver. „de Halter," oefeningsavond 8—-10 uur, leden van 16 jaar en ouder, Gulden Vlieg, ingang Lindegracht. Gymn.-Ver. „Turnlust," hoofdafd. mannen, S1/*— 91/,, lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriend«chap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstraat. Allan. Strijk-orkest, repetitie 8Ijj uur, Nieuwe Doe len. Alkmaarsohe Esperantisten-Vereeniging „Alkmaar Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8t/s uur Dansclub Alcmaria, 8—10 uur, societeitszaal, Har monie. DONDERDAG. Kegelclub „Ons» Club," 8 uucr, ds Unie. UaatHte Berichten TI. M. DE KONINGIN. s-GRA\ END AGE, 7 Febr. TI. M. dei Koniugin is heden voor het eerst sedert de helft der vorige maand ren half uur uitgeweest, vergezeld van 7.. K. TI. den Prins. II. M. zag er goed uit. INBREKERS GEVAT. AMSTERDAM, 7 Febr. Zooals men zich herinneren zal, word in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de A. E. G. aan de Keizersgracht alhier ingebroken, waarbij o.a, f 3000 medegenomen werd. Het is de recherche thans mogen gelukken de hand te leggen op een 7tal personen onder wie de electrifcien Filaski, een employé van de firma. Deze heeft een voll-digé bekentenis afgelegd. Slechts eeu deel van het geld is teruggevonden. DE FRIESCHE ELFSTIDENTOCHT. LEEUWARDEN, 7 Febr. Ondanks de sterke dooi stonden om half vijf vanmorgen voor hotel Weidema alhier een breede schare te wachten op het vertrek der deelnemers, die met aanzienlijke meerderheid be sloten den tocht te laten doorgaan. Om 5.40 vertrokken 37 deelnemers aan den wed strijd, om 5.45 23 deelnemers aan den tocht. In snelle vaart ging het naar Dokkum. Van de deelnemers aan den wedstrijd kwamen daar het eerst aan C. C. de Koning, Arnhem, H. IJpma, Arum, en J. Keizer, Tacozyl, allen om 6 uur 37 J. Ferwerda, Leeuwarden, S. J. Swierstra, Offingawier, en S. Bouma, Alkmaar, om 6 uur 46. Deze kwamen ongeveer in dezelfde volgorde te Leeuwarden terug. Eerst om 8 uur C. C. de Koning, Arnhem, H. Yprna, Arum, en J. Keizer, Tacozijl, daarna om 8 uur 16 J. Ferwerda, Leeuwarden, S. '.T. Swierstra, Offingaweer en S. Bouma, Alkmaar. Het ijs was vrij goed, maar stond overal diep onder het water. Vervolgens het traject Leeuwarden-Frnneker. Om 9 uur 27 kwam de eerste deelnemer aan den wedstrijd aan den controlepost: Franeker. Het was J. Keyzer uit Tacozijl. Na dezen kwam C. C. J. de Koning,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2