WXi) 8NIEUW Plaatsen waar door de gemeente ALKMAAR ztfn gedeponeerd. COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK Het plan bestaat een coöperatieve suikerfabriek voor Noord-Holland te bouwen aan de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Door de bietenbouwors van zuidelijk Noord-Holland zullen 444 aandeelen van f 500 ieder worden genomen. EEN MERKWAARDIGE REDDING. In het Westerdok te Amsterdam zou gistermiddag een zwaar beladen schuit door oen motorboot op sleeptouw worden genomen. Van de schuit werd een lyn naar de motorboot geworpen, en opgevangen het andere einde sloeg echter om liet lichaam van den schuitenvoerder heen, die van zijn schuit werd alge- trokken en door het water gesleept werd. Op liet hulpgeschreeuw van den schuitenvoerder stopte de motorboot en de drenkeling kon toen zelf aan boord van de boot klauteren. TREURIG. Dinsdagmiddag had te Almen (Geld.) een landbou wer het ongeluk van den hooizolder te vallen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij 's avonds over leden. OPSPORING GEVRAAGD. De politie te Rotterdam verzoekt opsporing van den 18-jarigen loopknecht W. N., die voor den administra teur van huizen, N. W. Pons, een bedrag van f900 aan huishuur had opgehaald en spoorloos verdwenen is. SNIPPERS UIT HET H.BLD. Te Deventer rjjdt een veewagen rond met het volgende opschrift „Veewageu der G. O. Mij. van Landbouw aid Deventer en Omstr., prys per rit-voor leden 50 c voor niet leden f 1.50. Uit een nieuwsbericht „Door gemis aan plaatsgebrek kunnen we niet nader terugkomen op de gehouden rede. Uit een prijs-aanbieding „Voor het zoek raken of beschadigen der Dekens wordt ingestaan." VERLOREN. Gisteravond is bij de schutsluis aan de Sloterzij onder de gemeente Sloten een enveloppe gevonden, inhoudende f 110 aan papiergeld. UIT ST. PANCRAS. Donderdag, 8 Februari, vergaderde de afdeeling Sint Pancras van volksonderwijs. Na opening en lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, volgde rekening en verantwoording der gelden. Ontvangen was f 43.23, uitgegeven f 43,055, alzoo in kas 0.17s. By de toen volgende verkiezing van leden van het Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen de heer C. Kloosterboer en gekozen in plaats van de heeren H. Gerritsen en Jn. Groen, niet herkiesbaar, de heeren J. Madderom en C. Zeegers. Men besloot zich af te scheiden van de vereeniging „Voor de Jeugd", terwijl werd goedgevonden te orga- niseeren een lichtbeelden- en voordrachtenavond voor de leden en huisgenooten der leden. De bijeenkomst werd bygewoond door 20 leden. UIT STOMPETOREN. Donderdagavond gaf de Tooneelvereeniging „Aurora alhier hare laatste uitvoering in dezen winter, met „Zieleketens" van Nestor de Fiére en „Jonge Harten van Marcelles Emants. De schrijver van „Zieleketens stelt ons twee paar gehuwden voor, waarvan het eene paar na een huwelijk van slechts 10 jaar, het liuwe- lyksleven zoo ondragelgk vindt, dat scheiding onver mijdelijk is, terwijl het andere paar, dat de gouden bruiloft zal vieren op, aandoenlijke wijze te aanschou wen geeft, hoe heerlijk het is, wanneer man en vrouw elkander hebben leeren hoogachten en waardeereu. t' Is dan ook wel door het geluk dat uit de oogen der ouderen straalt en ook door klein Jantje het kind, dat zich zijne ouders niet anders kan voorstellen dan als bij elkander te behooren, dat een verzoening tus- schen het jongere paar tot stand komt. I)e vertolking van het korte, eenvoudige stukje was van dien avond dat, vooral bij het samenspel der oudere echtgenooten, onder de toeschouwers wel eens »en traan zal zijn weggepinkt. In „Jonge Ha>ten" kunnen ouderen, zoowel vrou wen als mannen, leeren zien dat, al gevoelt iemand op rijperen leeftijd zich jong van hart hij toch voor zichtig dient te zijn omtrent het oordeel en de ge dachten van mensciien niet alleen jong van hart maar ook jong in jaren. Mevr. Verster, haar broeder Jacob Hoogeveen, alsmede majoor Marsten moesten dit allen tot hun schade ondervinden. Ook dit blijspel in 3 bedrijven werd vlot en vlug afgespeeld en de leden van Aurora werden bij het vallen van het scherm hartelijk geapplaudiseerd. Au rora, oat een verleden heeft hoog te houden, teert niet alleen op vroegeren glorie, maar heeft wederom ge toond, al is de schare klein, nog iets te kunnen voort brengen dat de moeite van het aanschouwen waard is. Nog 2 of 3 jaar en het zal Aurora gegeven »ijn het gouden jubileum te kunnen vieren, en, hoewel op het oogenblik voor de vereeniging een tijd van kwijning schjjnt te zjjn aangebroken, mogen we toch de veronderstelling wagen, dat de kleine schare wer kende leden met het bestuur zullen volhonden en hopen we dat èn door toetreding van werkende leden èn door waardeering van het publiek, voor de ver eeniging wederom betere jaren zullen aanbreken. UIT DE EGMONDEN. Woensdrgavond werd er een jaarvergadering ge houden van het korps scherpschutters in het lokaal van den heer P. de Graaff. Na opening en voorlezing der notulen, was het woord aan den Penningmeester, er bleek van ontvangsten te zyn f 508.04, aan uitgaven f 610.84, zoodat er een nadeelig saldo te boeken was van t 2 80. Verder was aan de orde het jaarverslag, er waren verschoten in het afgeloopen seizoen 7260 scherpe patronen no. 1. en 579 patronen no. 4. Een schrijven van „Nimrod" uit Alkmaar was er ingekomen ten einde te verzoeken om gebruik te mogen maken van de schietbaan besloten werd om eenige voorwaarden dienaangaande aan deze vereeni ging toe t9 zenden. Aan beurt van aftreden was de Secretaris, de heer Jonker, deze werd met meerderheid herkozen. Niets meer aan de orde zijnde, werd deze 13e jaarvergadering door den Voorzitter gesloten. UIT BERGEN. Gisteravond gaf Bergens Fanfare in het lokaal van den heer N. Weijers eene uitvoering, welke bij uit stek geslaagd mag heeten. De verschillende muziek nummers werden op keurige wijze uitgevoerd. Ook eenige clarinetten welke door het korps aangeschaft zijn, deden zich hooren. 't Is merkwaardig hoe Ber gens Fanfare zich de laatste jaren, onder leiding van haren directeur, den heer J. M. Otto van Alkmaar, heeft ontwikkeld. Een woord van lof aan den direc teur voor diens byna ongekende toewijding en geduld en aan de leden voor hunne flinke studie, mag niet onthouden werden. UIT HEILOO. Gisterenavond gaf de Rederijkerskamer alhier hare tweede winteruitvoeving. Het publiek was in zoo'n groote getale opgekomen, dat er waarlijk geen plaatsje meer open was. Opgevoerd werden de stukken „Het Keerpunt" en het „Offerlam". Het eerste, vol ernst, werd door het publiek in stilte aangehoord, terwijl het tweede dikwijls aanleiding gaf tot een uitbundig gelach. Waarlijk het publiek heeft ge noten. Een geanimeerd bal besloot deze goedge- slaagde uitvoering. BEWAPENING VAN POSTBEAMBTEN. Door den Nederlandschen Boml van Post- en Tele- graafbeambten „De Post" is, naar aanleiding van de gepleegde poging tot doodslag op den postbode Kamstra te Buitenpost, ia den avond van 30 December 1911 bii de uitoefehing van zijn dienst, een geargumenteerd verzoekschrift met memorie van toelichting aan den Minister van waterstaat gezonden, behelzende de vraag het personeel, werkzaam bij de administratie van posterijen en telegrafie, dat bij avond of nacht op landwegen dienst, moet uitvoeren, van rijkswege te voorzien van een zoodanig wapen, b.v. revolver klein kaliber, waardoor het in staat wordt jgesteld eigen leven, en de stukken, door de administratie aan hun zorg toevortrouwd, te verdedigen. RIJWIELDIEFSTALLEN. Door de politie te Utrecht is Woensdag een machi nist gearresteerd, die door eenige opkoopers herkend is als de persoon, die bij hen verschillende rijwielen te koop aangeboden heeft. Hoewel de gearresteerde ontkent, meent de politie een der daders van de vele rywieldiefstallen aldaar in handen te hebhen. ARME KLEINE. In het Korte Rozendaal te Utrecht kreeg een ll/2-jarig kindje een kan kokende melk over het lichaam. Met ernstige brandwonden aan gezicht, armen en onderlijf werd het kind naar de ï-yksklinieken vervoerd. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 5e klasse. 17e lijst. No. 14894 f 3000. No. 14051 f 400. No. 9516 f 200. VERKIEZING KERKERAAD. In de gisteren gehouden algemeene gecombineerde ergadering van den kerkeraad en het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, werden tot ouderlingen benoemd de heeren mr. A. M. Ledeboer, dr. R. J. van der Heijde en P. Greidanus, in de plaats van de j heeren J. v, d Poll A. van Kleef en C. Sweerts, die aftraden; de heer C. A. de Braai werd tot ouderling benoemd in de plaats van den heer N. Ooijevaar overleden. Tot diakenen werden gekozen de heeren dr. R. G. O. Schröder, C. E. Slinger en H. Bossert Az., in de plaats van de heeren G. S. Amoureus, L. Spruijt en M. R. Versteeg, die moesten aftreden en de heer H. Onderstal in de plaats van den heer C. J. W. Maas, die bedankte. Laatste berichten. ONDER DEN TREIN. UTRECHT, 9 Eebruari. Hedenmorgen is aan station De Bilt een 51-jarige boschwachter uit Austerlitz, die uit den nog in beweging zijnden trein sprong, onder den trein geraakt, beide beenen zijn hem afgereden. GESLAAGD. Men seint ons uit Leiden De Geneeskundige Staatscommissie bevorderde heden tot arts, den heer J. Tijssen. „ALCMARIA", VEREENIGING TER BEVORDE RING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER VOOR ALKMAAR e. o. In de gisteravond in hotel „de Toelast" door boven genoemde vereeniging gehouden algemeene vergadering waren in 't geheel 12 personen tegenwoordig. Na de opening door den voorzitter, den heer mr. Bastert, werden de door den secretaris, den heer II van den Berg, uitgebrachte notulen onveranderd vast gesteld. ts&êm Door den Voorzitter werd daarna medegedeeld, dat de administratie der H. IJ. S. M. het verzoek om een directe verbinding te verkrijgen van Alkmaar met Am sterdam niet kon worden ingewilligd. Naar spr.'s meening is deze beslissing te wijten aan het werken van „Heiloo Vooruit" die, zooals bekend is meent dat deze "verbinding niet in 't belang der gemeente Heiloo kan worden genoemd. Omtrent een ingekomen ver zoek van het Centraal Bureau om een opgave van het getal vreemdelingen dat deze stad bezocht, ontspon zich een zeer breedvoerige discussie, waaruit bleek de vele moeieiykheden om aan dit verzoek te voldoen; de Secretaris deelde echter mede, dat hij eens te Rot terdam zal informeeren hoe men daar, hetzij door medewerking van de hotelhouders of van de politie de verlangde gegevens verkrijgt. Na het doen van een paar mededeelingen van meer huishoudeiyken aard, uitte de heer Fortuin de wen- 8chelijkheid om ter bevordering van het internationaal verkeer naar deze gemeente door of vanwege de Ver eeniging op de drukste Vrijdagen der kaasmarkt één zoo mogelijk meer personen, aan te stellen die als tolk en gids voor de vreemdelingen zullen fuugeeren. Nadat hierover breedvoerig van gedachten was ge wisseld, waarbij de vragenZal er te dezer stede iemand te vinden zijn die dit kan en wil doen'? en Worden eventueel de kosten voor de vereeniging niet te hooghet meest waren besproken, werd deze aan gelegenheid aan het bestuur overgelaten, teneinde een onderzoek in te stellen en naar bevinden te handelen. Daarna werd ter tafel gebracht de bespreking van de viering van den Julianadag. Eerst werd medegedeeld dat de heeren mr. van Tienhoven en D. Visser hadden bedankt als lid dei- commissie van voorbereiding en dat deze heeren van wege het bestuur waren vervangen door de heeren C. Nannes Gorter en Henri J. Oushoorn. Deze commissie was na vele overwegingen tot de conclusie gekomen, dat het haar het meest gewenscht voorkwam een harddraverij te houden en een schoon- rijdery, zooveel mogelijk in oud-Hollandeche sjeezen en in oud-Hollandseh costuum. Bij de besprekingen die over dit voorstel werden gevoerd en waaruit bleek dat het Bestuur reeds in lichtingen omtrent de mogelijke uitvoering had inge wonnen werd naar aanleiding daarvan de teleurstelling geuit; welke de vereeniging zooveel mogelijk het be lang der stad en hare inwoners dienende, van hoogere hand moest ondervinden. Verder uitte men de veronderstelling dat waar de Vereeniging Alcmaria voorging den dag tot een feest dag te maken, dat andere vereenigingen hare mede werking zullen verleenen om dat feest dan zoo groot en grootsch mogelijk te doen zijn, opdat, slaagt deze feestviering, de mogelykheid niet is uitgesloten, dat een definitieve vereeniging geboren wordt, die de viering van den Julianadag absoluut tot hare taak stelt. Nadat in beginsel was besloten het voorstel van de commissie aan te nemen werd het Bestuur opgedragen een nader onderzoek naar de verwezenlijking in te stellen. Op een vraag van een der leden wat of de Vereeni ging zich voorstelt van de herdenking van het onaf- hankelijkheidsfeest in 1913, werd door het Bestuur geantwoord dat dit deze aangelegenheid onder de oogen zal zien en in de algemeene vergadering in Maart te houden, daaromtrent mededeelingen te doen. De vergadering werd daarna gesloten. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 7 Febr. 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar vermogen", is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van f 240. AANBESTEDING. Het uitvoeren van eenige rioleeringswerken is door het gemeentebestuur gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer H. I^unt, alhier, voor de door hem in geschreven som van f 2119. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. II Februari 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. Vinke. Ileidelb. Cat. Zond. 25. Woensdagavond 71/2 uur, Ds. de Pree. Evang.-Luth. Kerk, IOI/2 uur, Prof. Dr. II. A. v. Bakel, Hoogleeraar te Amsterdam. Doopsgez. Kerk, ÏO1^ uur, Ds. II. Westra. Rom.-Ger. Kerk, ICO/2 uur, ds, de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Bruins, van Axel. Bediening van het H. Avondmaal en Dankzegging. I Hersteld Apostolische GemeenteToussaintstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst- oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/t tot 10 uur, vergadering van de Christelijke JoDge lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5*/2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapen vereeniging „Tirno- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 88. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. van der Hoeven van Enkhuizen. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. F. W. J. v. d. j Kieboom. Herv. Gem. te Stompetoren, 9]/j uur, Ds. Heep. EVANGELISCHE UNIE. Het bestuur dezer vereeniging verzoekt ons be langstellenden er attent op te willen maken, dat de godsdienstige bijeenkomst op Zondagavond niet door gaat, doch dat i)r. Vorenkamp den volgenden Zon dagavond, 18 Februari, hoopt op te treden. ZANGLUST. Wederom had de heer de Haas voor de uitvoering van zijn zangschool „Zanglust", die 8 Febr. in de Harmonie gegeven werd, eene operette op het program ma geplaatst, eu we zouden haast zeggen, natuurlijk was er weer veel publiek. Men had nu de „IJsjonkvrouw" van mej. Cornelia de Lange voor opvoering gekozen. Van de vijf tafe- reelen waaruit het werkje bestaat, had men, wat het in scène zetten betreft, zeer veel werk gemaakt, zoo dat elk tafereel een bijzonder goeden indruk maakte en het derde in het paleis van de 1 Jsjonkvrouw bovendien nog uitmuntte. Geen wonder dat telkens een langdurig applaus weerklonk, wanneer zulk een tooneeltje ten einde was. De opvoering liep gunstig af, er werd goed gezon gen, aardig gespeeld en goed gesproken, alleen de tooneelverandering duurde wel wat erg lang. Bij sommige gedeelten werd een orgel, door den heer Slinger bespeeld voor de begeleiding gebruikt, wat het effect verhoogde en de klavierbegeleiding was toevertrouwd aan de jonge dame die steeds voor dit werk zorgt en zich daarmede verdienstelijk maakt. Vóó de pauze gingen een zevental zangnummers. Wy kwamen nog juist bij tijds om het slot te kun nen hooren van „Herleving" van Alph. Mosmans, dat door acht meisjes gezongen werd met begeleiding van klavier en eenige violen, ook die liederen werden met opgewektheid uitgevoerd terwijl men nauwkeurig lette on de bewegingen van den directeur. „Het witte hert" van C. Kreutzer moest zelfs herhaald worden. Voor directeur en jeugdige zangeressen en zangers was het een succesvolle avond. A. K. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan: lo. J. PELS, aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 2 P.K. achter het perceel Konings straat, wijk B No. 11; 2o. W. II. BRINKMAN, aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 2 P.K. in het jiereeel Groot Nieuwland, wijk D. No. 6. Alkmaar, 8 Febr. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Volg- numm. Namen Woonplaats 1. Stadstimmerwerf Oudegracht 2. P. J. van Huchten AGENDA. VRIJDAG: Zangvereeniging Nieuw Leven met Mannenkoor Orpheus, repetitie voor heeren, 8 uur, Diligentia. „Zang eu Vriendschap, van 7^29 uur, Harmonie. Gymn.-vereenigmg „Kraoht en 1 lugheid, jongens, le afd. van 67 uur. Schaak- en Damclub V. V. V. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 67 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 8—9 voor Dames in het Gulden Vlies. ZATERDAG. Gymn.-vereeniging „Kraeht en Vlugheid, meiaiae afd. van 45 uur, jongens 2e afd. van 96 uur. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gyxnn.-lokaai Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeiing 4 Gymn.-Ver. „de Halter," 89 uur, adspir. van 12 16 jaar; 910 uur voor leden ven 16 jaar en ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. CORRESPONDENTIE. J. M. Wij kunnen geen ingezonden stuk opnemen dat reeds in een andere courant heeft gestaan. 3. W. F. Adolf 4. C. D. Donath 5. P. Blauw Ritsevoort 0. Achterpand Waag Kaasmarkt HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan tien ingediende verzoek met bijlagen van J. OTTER Sr. aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van zyne mineraalwaterfabriek, door het plaatsen van een gas motor van 4 P.K., in het perceel Spanjaardstrsat, wijk C No. 10. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 22 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 8 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Sesretaris. Toelichting. hoek Keetgr- KI. Nieuw land. Hofstraat. Kleine politiedreg. bij de Heiloër- poort. Groote en kleine dreg. Kanaalkade Schaftlokaal. Peperstraat Brugwachter. Hoornsche weg Friesche brug. Heilige Land Vlotbrug. Bierkade hoek Ver- dronkenoord. Verdronkenoord naast 't Wa pen v. Munster. Voormeer hoek Zandersbuurt. Scheteldoekshaven hoek Geest. Kennemersingel Boerderij b(d Hoevervaart. Geestersingel hoek Druivenlaan, 17. H. v. d. Sleesen Geesterweg Tramstal. 18. G. T M v. d. Bosch Heldersche weg Boterfabriek „Albada.„ 19. A. C. de Boer Wildemanstraat hoek Ooster burgstraat. 20. J. Mulder Kennemersingel hoek Vogelenzang. 21. Bureau v. Politie Langestraat Groote en kleine dreggen. 22. L. Obdam Nieuwlandersingel Kleine dreg 23. J. Schot Noorderkade Kleine dreg. 7. Gasfabriek 8. J. Bek 9. Helenius 10. W. van Walen 11- Accijnstoren 12. J. Coppens 13. Wed. Zervas 14. Overtoom 15. K. Wortel 16. J. Duinker Ingezonden stokken. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in pw blad, ter beantwoor ding van het Bestuur van „Ons Belang" en van den lieer Chr. de Goede. Het Bestuur van „Ons Belang" kan zich niet be grijpen, hoe of ik aan de gegevens van hun vereeni ging kom. Het antwoord is heel eenvoudig, n.m. van een der leden. Deze deelde mij mede, dat het loon aan uwe bakkerij 131/., of 13s/4 cent- per uur bedroeg, de naam van mijn zegsman doet niets ter zake, daar dit waar schijnlijk nog meer geschrijf teweeg zou brengen, te meer nog, daar nu door „Ons Belang" de loonen wor den gepubliceerd. Laten wij die loonen eens nader bekijken. Op het eerste gezicht is het voor elk arbeider in 't bakkersbe drijf om te watertanden, doch in werkelijkheid toonen zij aan den rotten toestand1 die over 't algemeen in 't bakkersbedrijf bestaat. net Bestuur van „Ons Belang" zegt de Mr. bakker verdient 18.50. De waarheid is, dat de Mr. bakker met zijn gelie ele gezin 18.50 verdient. Mr. bak ker, concierge en winkelier zijn bij mij drie vakken, neem deze afzonderlijk en elk vak wordt 'betaald met ƒ.6.17. Of men deze drie vakken in hoogstens 76 uur kan bedienen, betwijfel ik ten sterkste, als liet werk in de bakkerij afgeloopen is, dan begint het werk in den winkel, terwijl, als in den winkel liet werk af is, bet 'n de bakkerij begint. Rekenen wij nu, dat de zaak Zondags is gesloten, dan wordt in den winkel en de bakkerij te zameu 6 X24=144 uur gewerkt, wanneer nu de Mr. bakker 18.72 verdiende, dan bedroeg zijn loon 13 cent per uur, nu echter kan hij het nog niet lialen. De 2e bakker, zegt het Bestuur van „Ons Belang", verdient 13. Deze bakker beoefent aan „Ons Be lang" ook twee- vakken, n.m. bakker en broodbezorger. „Ons Belang" betaalt voor het broodbezorgen, volgens de eigen opgaaf 6, ergo verdient die man 7 met bekken en 6 met broodbezorgen. De 3e bakker verdient 12, doch ook die is tegelijk broodbezorger en verdient alzoo voor het bakken 6. Ilicruit blijkt dus, dat ik in geen geval heb staan liegen,''maar helaas de waarheid heb gesproken. Als antwoord aan den beer de Goede, moet ik be ginnen met mede te deelen, dat ik niet in zat gaan op de isinuaties aan mijn adres, daar die ten duidelijkste aantoonen bet karakter van den schrijver. Ik zal mij alleen bepalen tot. het zakelijke. Chr. de Goede erkent, dat er kinderen worden ge ëxploiteerd, om des morgens het brood te bezorgen, of men daar nu 1 of 60 cent per week voor betaalt, doet weinig ter zake, daar ik, door die feiten te noe men, op onze vergadering, heb trachten aan te too nen, dat zelfs schoolgaande kinderen in 't particulier bedrijf niet veilig zijn. Dat de lieer de Goede niet. weet door w i e er 60 ef. wordt betaald voor het broodbezorgen, toont aan hoe hij op de hoogte is met den toestand in zijn eigen vak. De heer de Goede zegt, dat door hem in den druk ken tijd 113 overuren worden gemaakt. Tot mijn spijt moet ik hiervan een geheel andere lezing geven: De Goede werkt van 's avonds 10 uur tot 9 mor gens 10 uur, doe.li in den drukken tijd van 's avonds 10 uur tot den volgenden dag half twee, terwijl het tegen St. Nicolaas wol gebeurt, dat hij 24 uur achtereen moet doorwerken. Dit zijn de feiten, die door mij. zonder het zelf te willen, zijn gecontroleerd. Het loon dat u verdient en dat u ontvangt voor uw overuren, heb ik van eeu ander, die het heel goed kan weten en daar het niet door u is tegengesproken, kun nen wij gerust aannemen, dat dit de waarheid bevat. Vervolgens geeft de heer de Goede mij les in 't re kenen, mij zeer aangenaam. Als de omzet 110 be draagt in de week. is dat per jaar 5700, zegt mijn heer de Goede, heel aardig, doch de waarheid is deze: De omzet van de ..Voorwaarts'' was de allereerste week 110, maar door de stijging van den omzet, be droeg de omzet van bet eerste ja,ar 12000. In het tweede jaar was wederom elke week een stijging waar te nemen en bedroeg d« totale omzet 18000, en wau-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2