M STAL»S JV I JE IJ W S. ttUlT£AliiAAi). DE IJSTOESTAND IN" DE ZUIDERZEE. 8. Iedereen behoorde te weten kind te herkennen, men zou hem misschien aan stus- ken getrokken hebben! Helaas!! wat is liet echtpaar Koster te beklagen! Ik heb veel medelijden niet die moeder, die er mij eene brave en zorgvuldige vrouw uitziet en die toch zulke groote teleurstelling tege moet gaat! Andere bewijzen zullen voor den dag ko men, dat het jongetje, dat ze voor haar kind aanziet, nog haar Reinier niet kan zijn, alhoewel, ik moet het bekennen, hij wel gelijkt op hare andere kinderen. Arme moeder.Is het -niet zonneklaar, dat die kleine niet meer dan 12 ft 13 jaar oud kan zijn, dewijl haar Reinier op heden 17 jaar zou moeten tellen. Die kleine speelt comedie, gelijk geen artist uit den schouwburg het zou doen. Hij beweert, dat zijn ouders, dio brave en arme werk lieden zijn, kermisreizigers zijn en met eenen woon wagen reizen. Hij zet zijn vader weg voor een beul, en er valt op dien man niets te zeggen. Mij, die Augustien goed kent, en zijn werkgever, bij wien hij gedurende een jaar en tot over 5 weken gewerkt heeft, beweert hij nooit gezien te hebben. Over eenige maanden had hij ook het ouderlijk dak ontvlucht. De ouder is mij seffens komen vinden en opzoekingen werden gedaan. Hij werd te Eemsche, eene groote gemeente in 't omliggende van Beveren Waes, door de politie opgenomen, waar zijn vader hem gaan halen is. Hij beweerde toen ook, door kermisreizigers met een woonwagen opgenomen te zijn geweest en te hebben moeten gaan bedelen met kinderen uit dien woonwa gen. Een nauwkeurig onderzoek, door mij ingesteld, heeft bewezen, dat hij niets dan leugens had verteld. Het is ditzelfde kind, dat ik Donderdag verleden meende te gaan halen met de onweerlegbaarste bewij zen op zak, dat het niet Reinier Koster, maar wel Augustien Jnussens is, van Beveren Waes, die er ge boren is den 30 Januari 1900, van Frans, en 1 au Campenhout, Clementine, namen zijner ouders, die bij opgegeven heeft aan den burgemeester van St. Maar tensdijk, 2 of 3 dagen na zijne aankomst in die ge meente. Ik denk nu, heer Hoofdopsteller, dat ge het met mij eens zult ziju, dnt er krachtdadig dient opgetreden te worden om nan die comedie een einde te stellen. Ge kunt dit behendig in uw blad aan boord leggen, met al die beweegreden aan de familie Koster en de 's-GravcndeeLscho bevolking te doen kennen. Het is gelijk ik u zeg; de toekomst zal het nog beter bewij zen. Ik heb daarin natuurlijk geen belang, maar uit medelijden voor de familie Koster zou ik al doen wat mogelijk is om ze van hare dwaling te doen terugko men en denk nlzoo doende, hun een grooten dienst te bewijzen." EEX GESCHENK. De oudheidkundige vereeniging Fletit. te Amers foort heeft van de bekende Beeldhouwer August 1 nli- se. te Amsterdam ten geschenke ontvangen de groote buste van Johan van Oldenbarneveldt, zijnde het mo del in gips om in het Museum" te worden geplaatst. Do beeldhouwer Talise vervaardigde zooals men weet het monument van Johan van Oldenbarneveldt, wat zeer fraai is en het vorige jaar te Amersfoort onthuld werd. SPOORWEGONGEVAL. Een goederentrein der Centraal Spoor, die gister ochtend te 4.28 uur het station Amersfoort binnen kwam, liep op het stntionsemplacement op een rnn- geerende locomotief van de Hollandsche Spoor. D." schok was nogal hevig. Door de glasscherven word de hiX)fdteonduoteur De Jong zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat. overbrenging naar het St. Elisa bcthsgasthuis noodzakelijk was. Men vreest bij hem ook voor hersenschudding. Een remmer, mede cloor scherven gewond, kon naar huis gaan. De matorieele schade san beide machines, een vijftal wagens en aan de baan, schijnt, vrij groot te zijn. DaaT de botsing gebeurde op het goed eren-emplacement, ongeveer mid den tegenover het station, ondervond het personen vervoer geen vertraging, daar de personentreinen on gehinderd kunnen binnenkomen en vertrekken. Gisteren werden de vuren aan de Zuiderzee bij de havens van Edam en Yolendam weer ontstoken. Van Urk vertrokken Maandagmorgen 42 schersvaartuigen om nu langs Pampus do weg naar I.Tmuiden versperd is via Den Helder de Noordzo>' te bereiken. Benoorden Enkhuizen raakte men echter in zwaar drijf ijs, dat het voortzeilen steeds meer ge vaarlijk maakte. In velerlei richting trachtte men om Wieringen te komen, doch 't was niet mogelijk. De zee leek tusschen Medemblik en de Friesehe kust één groot ijsveld, waarboven ijsheuvels, hoog' als de masten der botters, welke gisteravond laat in deze haven zijn teruggekeerd. EEN' DAN'KBARE KNECHT Een voormalige knecht van den heer Asberg. foura- gchandelaar te Rijswijk, die voor solliciteeren naar een nieuwen werkkring oen getuigschrift bij zijn vroe ge ren patroon kwam vragen, en dit ook ontving, nam hij vergissing tegelijkertijd het. beste paard van den stal mede, en verdween daarmede in de richting van Den Haag. 't Duurde echter niet lang, of het paard en zijn geleider waren achterhaald en de dankbare knecht kan nu voor zijn misdrijf boeten. temming te brengen) De voorzitter gaf te kennen dat naar zijn meening de levensmiddelen het leven niet duurder maken, maar wel de levenseischen, waaraan niemand, dus ook de onderwijzers niet, aan kunnen ontkomen. Wel waren de prijzen voor boter, kaas en vlee-acli duurder, maar de tarwe wa9 zelden zoo goedkoop. j Niettemin ligt er in het inwilligen van het verzoek eenige billijkheid, maar met het oog op de financiën komt het spreker voor dat het verzoek niet kan worden ingewilligd. Deze gemeente verkeert in de moeielijk- heid -bij een aantal van 74 leerplichtige kinderen, (jaarvoor twee scholen te moeten hebben met vier leer krachten, waardoor het onderwijs al duur is, boven dien is de financioele toestandl van geen der leerkrach ten slecht, dit mag in de theorie niet gelden, maar in do praktijk houdt men er wel rekening mee. De raad besloot adressanten met opgave van rede nen te berichten dat het verzoek niet kan worden in gewilligd. Van de commissie tot voorbereiding, voor liet stich ten van een electrischo centrale in West-Friesland, was bericht ingekomen dat er den 7en Maart een ver gadering in het Park te Hoorn gehouden zal worden, terwijl de Raad werd uitgenoodigd deze vergadering ■ij te wonen; het nieGbijwonen zou als bewijs gelden dnt, niet de belangen der gemeente geen rekening meer gehouden behoefd) te worden. De voorzitter verzocht de heereu de volgende week te berichten of zij die vergadering wenschten bij te wonen. Eenige af- en overschrijvingen werden tevens vast gesteld. Met algemeene stemmen werd tot het aanschaffen van een brandspuit besloten, waarvan de aankoop aan B. en W. werd opgedragen. Hierna kwam het houwen van een woning voor den veldwachter en een ziekenbarak aan de orde. De voorzitter lichtte een en ander toe en rekende op 600 M2. grond ft 70 et. per M2., voor de woning 2500, en 600 voor barak met inventaris, voor welke opgave de voorzitter instond. De heer Groot was er voor om voldoende grond aan te koopen, daar dit ingeval van het afkeuren eener woning van dienst kan zijn. De heer Vader wees er op dat de grond naast raadhuis te koop was. De heer Dekker vond dit niet ongeschikt. De voorzitter is van meening dat het andere rein veel geschikter is, waarmede de heer Groot eens is. De heer Glijnis zou het wel gewenseht vinden de veldwachter naast het gemeentehuis woonde. De voorzitter achtte hot andere terrein ook met het oog op do begraafplaats en puinplaats het meest ge schikt. De heer Couwenhoven had de woning ook het liefst het midden van het dorp. De heer Vader stelt voor den grond naast, het raad huis aan te koopen. Met vier stemmen voor besloot men daartoe, tegen stemden de heeren Groot en Blom. De heer Couwenhoven betwijfelde of het plaatsen van een barak zoo noodig was, waarop de voorzitter een paar daarop betrekking hebbende wetsartikelen voorlas. Hierna besloot men met algemeene stemmen het werk naar de plannen van den voorzitter uit te voo rn. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening van het burgerlijk armbestuur werden de heeren Blom, Dekker en Vader benoemd. Tn rondvraag merkte de heer Couwenhoven op dat de verandering der lesuren voor do lagere school te Stompetoren geen verbetering is. De voorzitter zegde in de volgende vergadering toe. T)o heer Couwenhoven deelde nog mede dat in Heer-Hugowaard een Centrale opgericht zal worden, welk plan nog niet vast stond, maar in vooruitzicht was. De heer Vader vroeg wat er met de oude spuit moest gebeuren. De voorzitter dacht dnt die wel nanr Stompetoren moest. Op den slechten toestand van de sloot achter de dokterswoning vestigde de heer Vader tevens de aan dacht. ta- BOÖMFN OP HET WAAG PLEIN. Zeker in verband met de besprekingen die er bij de behandeling der begrooting omtrent gedeeltelijke be planting van Het waagplein zijn gevoerd, werd heden aan weerszijden van het kleine waaggebouw een boom geplant. i GESLAAGD. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen nutti ge handwerken mejuffrouw R. M. Brunsmann alhier. AGENDA. WOENSDAG. Zaugvereenigiug „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 7Va uur precies, café „Central." Kinderkoor, van V/i-6 uur, Harmonie. „Zang en Vriendschap, van V/z9 uur, Harmonie. Mannenkoor „de Yereenigde Zangers", repetitie, te 78/4 uur, kleine zaal Harmonie." Gyma.-ver. „Turnlust", mannen 8Vk9Yi R- M. B. Worstelclub „Kracht door Oefening", 's avonds 8 uur, in „de Leeuwerik". Gymu.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," daraes- afd. van V/28V2 uur, heeren a fd. van V/2101/» uur. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7V28%. Scherpschuttera-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uur, Nieuwe Doelen. Alkm. Schietvweeniging „Nimrod", schietoefeningen Noord holland sch Koffiehuis", Zaadmarkt, 81 /2 uur. Gymnv.-Ver. „de Halter," oefeningsavond 810 uur, leden van 10 jaar en ouder, Gulden Vlies, ingang Lindegracht Gymn.-Ver. „Turnlust," hoofdafd. mannen, 8V« 9t/v lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. Tooneelver. „Kun3t en Vriendschap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstraat. Allan. Strijk orkest, repetitie 8V2 uur. Nieuwe Doe len. Dansclub Alcmaria, 810 uur, societeitszaal, Har monie, het ook ter- het dat DIEFSTAL. Gisternacht, hebben dieven zich toegang verschaft tor de benedenverdieping van een villa nabij de water partij in de Scheveningsche Boschjes. Onder den buit van de ongenoode gasten bevindt- zich al het felzilver. De bewoners, die in de hooger gelegen vertrekken sliepen, hadden van dit ongewenschte bezoek niets gemerkt. Enkele der vermiste voorwerpen werden vanochtend' in den tuin teruggevonden. UIT OTERLEEK. De Raad dezer Gemeente vergaderde Maandagmid dag. Afwezig door ziekte de heer de Jong. De voorzitter sprak in deze eerste vergadering in 1912 den wensch uit, dat. dit jaar voor de inwoners en de gemeente een voordeelig jaar moge zijn, daarbij eonstateerendo dat alles er op wees dat 1912 een jaar van moer werkzaamheden zijn zal. Medegedeeld werd: dat van Ged. Staten goedkeu ring op de begrooting 1912 was ontvangen; dat de burgemeester met ingang van 27 Januari is herbe noemd; dat de laatste kasverificatie vau de gemeente ontvanger een bedrag aanwees van 2204.505, van 1266 op de rijksspaarbank. Deze stukken werden voor kennisgeving aangeno- Ingekomen was: Een schrijven van Gedeputeerde Staten naar aan leiding van de laatst vastgestelde Bouw- en Politie verordening, waarin eenige redactiewijzigingen wer den voorgesteld. Na bespreking droeg de raad aan den voorzitter r>p met oen ontwerp in den geest van het voorgestelde te komen. Tot het opnemen van het toestaan van het bouwen van huizen met gebroken kap besloot men te vens. Een verzoek van de afdeeling „Buiten" van het Ne- derlandsch Onderwijzersgenootschap, waarin met het oog op de stijging der levensmiddelen verzocht wordt de onderwijzers-salarissen daarmede meer in overeen- KORTE BERICHTEN. Dezer dagen kwam het Kamerlid Roodhnvzen te Emmeu aan om een spreekbeurt voor de Liberalt Kiesvereeniging te vervullen. De secretaris had ech ter de hoele beurt vergeten en dus ook niet voor pu blientie gezorgd, zoodat het Kamerlid den volgenden morgen onverrichterzake weer kon vertrekken. Op droevige wijze verloor een echtpaar te Gas selternijveenschemond) hun 5-jarig dochtertje. Al spe lende geraakte de kleine in het. kanaal. Toen men haar er weer uit had, bleken de levensgeesten gewe ken. De Haagsche correspondent, van de „Standaard" schrijft er over, zoo droevig als het is, dat er door het Haagsche Gemeente-bestuur plannen voor een nieu wen schouwburg aan een buitenlandsche firma zijn opgedragen voor 40.000, terwijl er geen geld is voor een nieuw ziekenhuis! Tusschen Franeker en Herbaijum is een land bouwer aangerand door een individu, dat zich tegen zijn fiets liet vallen en daarna zijn zakken trachtte te ledigen. De aangevallene wist echter een paar ferme klappen uit te deelen, zijn fiets weer te bemachtigen en zijn reis voort te zetten. Een heer te Ter Apelkanaal had bloedvergifti ging aan het been. Bij 't uitwasschen van het ver band schijnt zijn vrouw een wondje aan de hand te hebben gehad, zoodat de besmetting daardoor werd overgebracht, 't Gevolg was, dat beiden naar 't zie kenhuis te Groningen werden vervoerd. Men vreest, dat de man een been en de vrouw een arm zal moe ten missen. In den trein, die Maandagavond om 10.38 van Amsterdam naar Haarlem vertrok, werd in een 3e klasse coupé een zieke man door twee dronken reizi ger» mishandeld. Ook de conducteur, die toen in de coupé plaats nam, kreeg er van langs. In Haarlem werden zij uit den trein verwijderd. In de dorpsschool te Laag-Soeren is gebleken dat in het eerste of laagste leerjaar van de zes man neiijke leerlingen er drie rookten, terwijl twe* ook pruimden; in het volgende leerjaar vijf van de zeven van wie er één pruimde; in het derde leerjaar einde lijk zes van de negen, van wie er twee tevens pruim den. De ontwikkeling van de leerlingen droeg van dit misbruik de duidelijke sporen. EEN CHR1STELIJK-1IISTORISCIIE KIES VER EENTGING? Van mec-r dan een zijde vernamen we heden dat hierterstede ernstig sprake is van de oprichting eener Christelijk-llistorische kiesveroemging, welke met d bestaande rechtsche kiesvereenigingen bij de geineei teraadsverkiezingen zou samenwerken, zelfs werd ver klaard, dat de oprichting reeds een feit was. Wij hebben bij enkele, ons met name genoemde voor mannen getracht, bevestiging of ontkenning van deze geruchten te verkrijgen, maar noch het een, noch het ander mocht ons gelukken. f'ooging gehouden zou werden, waarin de vereeniging nog ooit betrokken was geweest. Een andere spreekster vroeg om de deelneming van 1000 vrijwilligsters aan de betooging. Indien zij 1000 ruiten inwierpen, zou dat 1000 cellen beteekenen, 1000 monden om te voeden, en dat zou licht kunnen werpen op duizend nieuwe kwesties, waarin vrouwen betrok ken waren. Gemengde mededeelingen. ERNSTIGE BRAND. Te Bombay is een groote brand' uitgebroken in een opslagplaats van katoen, waar vele duizenden balen opgestapeld waren. De schade wordt op 3000.000 gul den geschat. SCHEEPSRAMP. Op eenige mijlen afstand van Rangoon zijn bij een •hoepsramp 50 personen omgekomen. AMERIKAANSCHE RECHTSPLEGING. Drie wegens vermoording van spoorwegdetectives 111 hechtenis genomen negers zijn, Maandag te Shel- biville in Tenessee gedurende hun verhoor voor het gerecht, door schoten uit het voor de toeschouwers be stemde gedeelte van de zaal gewond. Een van hen is aan de bekomen verwondingen overleden. DE MOORD TE BERLIJN. Trenkler, die bekend heeft de eenige schuldige te zijn aan den moord op den juwelier Sehulze en zijn ge- lieeft verklaard, dat hij eerst de vrouw neergesla gen, daarop de toesnellende dochter en eindelijk den juwelier vermoord had. Hij beweert slechts te hebben willen stelen, doch daarbij betrapt te zijn geworden. Na het plegen van de daad had hij zich nog eenigen tijd te Berlijn opgehouden en was eerst 's avonds naar Zittau vertrokken. Laatste berichten. Knnsten en Wetenschappen. „ZANGLUST". Aangemoedigd door het succes die de eerste opvoe ring van do operette „de IJsjonkrrouw" van mej. Cor nelia de Lange, door de zangschool „Zanglust" had, herhaalde de heer de Haas Dinsdagavond in de Har monie deze opvoering die weder door zeer velen werd bijgewoond. Men genoot blijkbaar veel van den zang, de mooie tooneeltjes en de frissche costuums. Duurde bij de eerste opvoering de tooneelverandering wat erg lang, gisteravond ging dit veel vlugger. Vóór de pauze werden de zangnummers uitgevoerd die ook op het vorige programma geplaatst waren en gezongen werden door klasse A, klasse B en een klein koor. Ook de uitvoering dezer nummers zal door het talrijk publiek zeker wel op prijs gesteld zijn. A. K. Ingezonden Mededeelingen. DE MOORD TE BEEK. BEEK, 21 Februari. Alhier is gearresteerd giste renmiddag de vermoedelijke dader van den moord, Gcrardus Derksen, die een ongunstig verleden heeft en woont in Beek. Hij kan zijn alibi niet bewijzen. Door een dame uit Emmerik is hij herkend als de per soon die gezien is met het kind. De dame, die Zondagmiddag den weg van Beek naar 's Heerenberg was gepasseerd, herinnerde zich iemand met een meisje gezien te hebben, welk kind met gevouwen handen en in smeekende houding voor den man stond. Zij had echter geen kwaad vermoe den, meenende dat het de vader was die zijn kind eene vermaning toediende. Later zag zij, omkijkende, den n met het kind het bosoh ingaan. De dame reed door, maar kwam door het bericht in de Emmeriksche bladen op de gedachte, dat dé ontmoeting met den moord in verband moest staan. Ook andere personen hebben den aangehoudene 's middags op den weg gezien, waar het meisje geloo- pen heeft. Het vermoeden wint veld bij de politie dat het plan van den moordenaar aanvankelijk was, de houtmijt, waarheen hij het lijkje gebracht had, in brand te ste ken, opdat daarmee de sporen van zijn misdaad zouden verdwijnen. dat pijn in den rug en de lendenen, rheumatiek, uri- nekwalen graveelsteen en waterzucht uitvloeisels z\jn van nier- en Maagziekten. Zijt gij u ervan bewust, dat al deze kwalen wijzen op nierziekte Zijt gij u ervan bewust, dat water zuchtdie zich gewoonlijk het eerst vertoont door watergezwellen onder de oogen en in de enkels, gra veel, steen rheumatiek heupjicht, enz. allen voort vloeien uit nierziekten Dat, tenzjj gij ww nieren neest, gij deze verschrikkelijke kwalen niet genezen kunt Weinig menschen kennen de oorzaak van hun ziekte en zjj zijn reeds tevreden als zij bevrjjd wor den van hun hoofdpy arugpijn, vermoeidheid, urine- kwalen zenuwachtigheid gebrek aan eetlusthart kloppingen pijn in de lendenen of andere kwalen. Doch de pynea keeren terug en worden erger. Ern stige ziekten, die maar al te vaak tot een noodlottig einde leiden, volgen, doordat de eerste waarschuwin gen, die de natuur u gaf, verwaarloosd werden. De nieren zijn de filters van het bloed. Wanneer zij gezond en sterk zijn dragen zij zorg voor de zui verheid van het bloed. Zijn ze ziek of verzwakt, dan kunnen zjj hun werk niet behoorlijk doen, uw bloed woidt onzuiver en de schadelijke stoffen hoopen zich op in uw lichaam. Dan komen verschijnselen als de vorenstaande, daarop volgen ernstige kwalen en bij verdere veronachtzaming noodlottige ziekten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen blijvend waterzucht, rheumathiek, graveel, steen, urinekwalen en blaasziekte doordat zjj de nieren genezen. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, verster ken de zwakke en genezen de zieke nieren. Zoodoen de genezen zij ziektendie oogenschijnlijk zooveel van elkaar verschillen, doch die inderdaad denzelfden oorsprong hebben. Een gulden regel„Houdt uw nieren gezond en zjj houden u gezond." Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen, zooals zij het voor zoovelen gedaan hebben. Let erop, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkoxt, dit behoedt u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ft f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. DUITSCHLAND. Volgens de nation aal-liberalen had de heer Bebel beloofd, dat de socialistische eerste ondervoorzitter den Keizer zou bezoeken, als de voor zitter verhinderd! was en als voorzitter zoo noodig ook liet „hoch" op den Keizer zou uitbrengen. De heer Bebel had dit in de zitting van Maandag- stellig ont kend. Gister nam de nationaal-liberaal Schiffer, dl. de onderhandelingen met den heer Bebel gevoerd had, het woord. Hij bevestigde ten stelligste en met ver melding van vele bijzonderheden, dat de verklaring van den heer Bebel geluid! had, zooals hij die had overgebracht. De heer Bebel bestreed dit echter weer in zeer opgewonden toestand. Daarna namen achter eenvolgens de centrumsafgevaardigde Gröber, de 11a tionaal-liberaal Junck en de vrijzinnige dr. Miiller Meiningen het woord, die allen de verklaring van den heer Schiffer uitdrukkelijk bevestigden. Miiller betreurde het zeer, dat hij tegen den heer Bebel die getuigenis moest afleggen„-maar de waarheid dwong hem daartoe. Het was een uiterst pijnlijk debat, dat waarschijnlijk wel een conflict tusschen de sociaal-de mocraten en de nationaal-liberalen tengevolge zal hebben. De positie van de nationaal-liberalen wordt er veel gemakkelijker door, daar zij na deze verklaring van den heer Bebel een reden hebben om niet meer op een sociaal-democratischen ondervoorzitter te stem- ENGELAND. Mejuffrouw C'hristabel Pankhuvst heeft Maandag in een vergadering van stemrechtvrou wen te Londen verklaard, dat indien minister Lloyd i George Vrijdag in de Albert Hall niet den olijftak in de hand nam, den 4den Maart de grootste protestbe- PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENTG1NGEN IN NOORD-IIOLLAND. IIOORN, 21 Febr. Bovengenoemde Bond hield he den alhier zijn 17e algemeene vergadering in „de Roskam", onder leiding van den heer J. B. Wilken, van Nieuwe Niedorp. Aan het door den heer E. Koster Dz., van Bobel- dijk, uitgebrachte jaarverslag ontleenen we het vol gende De rekening van den penningmeester wijst een ont vangst ann vnn 361.90 en een uitgaaf van 355.60°, saldo derhalve 0.293. In 1910 was het nadeelig sal do 54.77. Bij den aanvang van 1911 waren 23 fokvereenigin- gen bij den Bond aangesloten, hiervan waren 3000 koeien in 't melkonderzoek. Van deze 3600 dieren waren 872 reeds ingeschreven in het fokregister, ver der waren hierbij 1366 vaarzen, 768 twenters en 594 oudere koeien. Voor de inschrijving van 't fokregister voor 1912 kunnen van die 3600 koeien 2328 dieren aangeboden worden. Van het melkjaar 19101911 konden hier voor 2750 dieren aangeboden worden, waarvan in 1911 709 koeien in 't fokregister werden opgenomen. 31 December 1911 waren 1660 koeien ingeschreven in de fokregisters der vereenigingen, nog in het bezit der leden. In 9 vereenigingen was algemeene controle van het melkonderzoek, in 14 vereenigingen nog niet. (Onder algemeene controle verstaat men, dat 2/3 van de koeien der leden proefgemolken worden.) In 1911 werden 124 stieren (goedgekeurde) gebruikt voor 't dekken van fokvereenigingsvee. 30 Stieren werden hiervan in gemeenschappelijk bezit gehouden en 94 waren particulier eigendom. Van de te maken kosten der 23 aangesloten veree nigingen, zij gemeld, dat voor het melkonderzoek 8420.53 is uitgekeerd, dus voor 3600 koeien. Een melklijst kost dus ongeveer 2.34. Het totale bedrag der onkosten over het afgeloopen jaar bedraagt 11942.86. Ten slotte gaf de secretaris eenige beschouwingen over het slechte veehoudersjaar, om te eindigen met een woord van dank aan die vereenigingen, die steun verleenden voor de uitgaaf van het centraal register. Uit. het door den heer P. Jz. Eriks, van Hoorn, uit gebracht jaarverslag van de Commissie voor den Co öperatieven Aankoop, bleek, dat deze goed heeft, ge werkt. Na behandeling van eenige zaken van huishoudelij - ken aard werd door den lieer C. Nobel, Rijks land1- bouwleeraar te Schngen, een zeer belangrijke lezing gehouden over „Veefokkerij Spreker betoogde, dat de eigenlijke basis der fok kerij moet zijn de voortplanting en versterking der constante eigenschappen, d. w. z. eigenschappen, dio in een familie altijd of bijna altijd in waarneembaren vorm zijn overgegaan, voor zoover sexe-eigenaardig- heden dit niet beletten. Om dit. te leeren kennen is levenslange controle der fokdieren noodzakelijk en moeten over een reeks van geslachten de gegevens worden bewaard. Goed duidelijk moet ons voor den geest staan, op welke ei genschappen wij moeten lettengezondheid, groot weerstandsvermogen, groot productie vermogen, vruchtbaarheid, langdurige bruikbaarheid, een vorm, die het schoonheidsgevoel bevredigt, zijn voor een koe de voornaamsten. De stier wordt niet om zijn eigen eigenschappen gehouden, maar uitsluitend om zijn vermogen, vrouwelijke dieren voort te brengen. oor de beoordeeling van den stier zijn dus de eigenschap pen der moeder en vrouwelijke voorouders van zeer groot belang. De eigenschappen eener koe kan 111011 alleen door levenslange controle verdoelen en de fokkers vrij to laten in de keuze der fokdieren. Wat de beoordeeling van de schoonheid betreft, spr. noemde dit een persoonlijk begrip, afhankelijk van mode en sleur. De uiterlijke raskenmerken zijn zeer onbestemd en worden veelal niet in het oog gehouden. Per slot vau rekening wordt het rasverschil bijna alleen bepaald door het verschil in haarkleur en afteekeningen. Het Neclerlandsche Rundvee-Stamboek duldt geen zwarte vlekjes in het wit der onderbeenen en de Pro-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2