S T A 1) 8 N I E U W 8. RUITEnTaNB AGENDA. DONDERDAG. dezen diefstal, gevonden. Omtrent deze arrestatie wordt gemeld, dat de recherche reeds geruimen tijd een huis aan het Zieke in het oog hield, waarin zich een persoon uit Haarlem had' gevestgd. Men had op gemerkt, dat daar herhaaldelijk personen kwamen, die verdacht werden, meer te weten van bovenbedoelden diefstal, doch tegen wie wel vermoedens, maar geen voldoende bewijzen bestonden. Toen Dinsdagavond deze personen, goede bekenden van de justitie, weder in de omgeving van bedoeld perceel werden opge merkt, werden zij door de recherche, die daartoe uit gebreide maatregelen had getroffen en met het gan- sche recherche-personeel in defti omtrek aanwezig was, gearresteerd. Op een viertal, allen Hagenaars, wer den effecten gevonden, afkomstig van diefstal. Bij de verdachten is reeds huiszoeking gedaan. Bij één hunner werd aan de politie toegang geweigerd1 door de vrouw des huizes. Voor diens woning aan de Vleerstraat, werd toen een dubbelpost geplaatst in afwachting van de vereischte justitieele machtiging tot binnentreden. Zooals te begrijpen is, verwekt een en ander in de drukke wijk heel wat toeloop van nieuwsgierigen, te meer, waar één der andere verdachten in de onmiddel lijke nabijheid woont in de Zuilingstrant, waar even eens het optreden der politie druk besproken werd. VAN EEN TROUWLUSTIGE SCHIPPER. De schipper van het praamsehip Eben Haëzer, lig gende in do Zalmhaven te Rotterdam, zocht con vrouw. Dit vernam de schipper van een eveneens in die haven liggend schip, de Cornelia. Men maakte kennis en de trouwlustige schipper bracht een bezoek aan boord van de Cornelia, welks schipper een jongedochter aan boord zei de te hebben, die hem zeker zou passen. De kennismaking viel zóó mede, dat men besloot korte metten te maken en een huwelijk aan te gaan. Van zijn spaarbankboekje haalde de a.s. bruidegom al vast 450 en stelde dit geld ter beschikking van zijn aanstaande, om zich het. benoodigde huisraad nan te schaffen. Maar zoodrn bet geld aan boord van de Cornelia achter slot en grendel lag, verdween dit schip uit de haven en de trouwlustige schipper kwnm, toen hij op zoek ging naar zijn aanstaande vrouw, tot de ontdekking, dat zij reeds de wettige eebtgeuoote van den schipper van de Cornelia is. Zijn geld hooft hij totnogtoe niet terug genen. WETGERACHTÏGEN. Te Dinxperlo blijven de leden der Ned. Horv. kerk, die het vastgestelde kerkelijk reglement ten vorige ja- re onwettig achten, nog steeds weigerachtig hun kerkdijken hoofdelijken omslag te voldoen. Reeds ontvingen zij de tweede sommatie om binnen 8 dagen hun belasting te betalen, daar zij anders gerechtelijk zouden vervolgd worden. Doeh ofschoon reeds eenige weken verloopen zijn, is men daartoe nog niet overge gaan. EEN AFTREDEND PREDIKANT Men schrijft nan dc N. R. Ct. uit Langerak b/z. de Lek Ds. Joh. Steffens, sinds korten tijd' predikant bij de Gereformeerde kerk alhier, heeft bekend gemaakt, dat hij wegens verandering in den staat zijns levens (hij gaat in de rechten studeeren). Zondag voor het laatst voor zijn gemeente zal optreden. Reeds meermalen moot tusschen den predikant en den kerkeraad oneenigheid zijn gerezen, waarom ds. Steffens besloot het dorp voorgoed te verlaten, hoewel niet zoo spoedig als de kerkeraad wenschte. Na de godsdienstoefening van Zondag, waarin de predikant van den kansel af een der kerke raadsleden onderhan den nam, waarvan deze niet gediend was, heeft de kerkeraad ds. Steffens verzocht, een half jaar verlof te vragen, waaraan deze voldeed. Ds. Steffens zal na zijn verloftijd alhier afscheid! preeken. DE IJSTOESTAND. De stoomboot „NoordLHolland," kapt. Wildschut, heeft gisteren het Tjeukemeer opgebroken. ÏJet groot- seheepsvnarwnter lammer-Groningen is dientengevol ge heropend. De haven van Lemmer is vrij van ijs. De beide havenvuren zijn weer ontstoken. Hoewol Dinsdag liet Hoornsche Hop nog geheel bezet was met ijs, zoodat de Hoornsche booten ver scheidene uren noodig hadden, om door het ijs lioerf hun bestemming te bereiken, is nu het Hop geheel vrij van ija en dobberde, gisterenmorgen de eerste tjalk over de golven en maken dc vissehers zich gereed hun bedrijf op zeer weer uit te oefenen. De Holland-Friesland-lijn (AmsterdamLem mer) heeft gisteren den dienst hervat. De dienst StavorenEnkhuizon zal ook eerst daags geopend worden. DE MOORD TE BEEK. Tegenover de pertinente verklaring van de Emme- riksche dame, die Zondugmiddng, in een rijtuig ge zeten, den verdachte D. voorbijreed en hem heeft her kend, is thans gekomen de even stellige verklaring van een heer, dat de aangehoudene niet. die man is. De verdachte zelf blijft, zeer beslist, ontkennen. Hij is nog te Beek, maar zal naar Arnhem worden over gebracht. EEN GESCHENK. De gemeenteraad van Haarlem heeft, gisteren be sloten in dank te aanvaarden een geschenk van 12.000, aangeboden door de vereeniging Haarlem, om daarvoor weer op te bouwen den toren op liet raadhuis, welke in 1772 wegens bouwvalligheid werd afgebroken. Verder een schilderij, aangeboden door ecu onbe kende, voorstellende ren landschap, van den Jlnar- lrmsehen schilder Claes Molenaer (10301076). PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEEFOK- VE RE EN IGINGEN IN N.-HOLLAND. (Vervolg). Tot bestuurslid' werd gekozen de heer R, D. Kaan te Wieringerwoard. Tot. gedelegeerde leden voor de najaarskeuringen der vereeuigingen werden benoemd de heeren C. Sta pel Gz. te Berkhout, P. Schenk Dz. te Wieringer- waard, tot plaatsvervangers de heeren C. Posch te Binnenwijzend, en E. Koster Dz. to Bobeldijk. Aan de orde kwamen thans de bestuursvoorstellen a. Om met een viertal bij den Bond' aangesloten vereenigingen deel te nemen aan dén wedstrijd, be treffende „organisatie en werking van fokvereenigin- gen" tijdens de in 1913 te 's-Gravenhage te houden nationale en internationale landbouwtentoonstelling en tor vergoeding van de gevraagde i.nleggelden, daarvoor vanwege den Bond 100 beschikbaar te stel len b. om op de in 1912 te Medembli'k te houden ten toonstelling der H. M. v. L. met, een veedemonstratie uit te komen. Het eerste voorstel lokte heel wat discussie uit. Verschillende vereenigingen toch bleken bereid np eigen kosten deel te nemen. Besloten werd dan ook het voorstel uit tc breiden tot eenige aangesloten vereenigingen. Het. 2e voorstel werd aangenomeu. De heer G. Nobel van Lutjewinkel "hield vervolgens een inleiding over de bestrijding der tuberculose on der het rundvee. Ilij deed dit, op verzoek van dr. Rem- merts, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. Hoofddoel daarvan is een aantal veehouders te vinden die zich bereid verklaren op de daartoe van rijkswege gestelde voorwaarden de bestrijding der tuberculose onder hun veestapel ter hand to nemen. Zij moeten dan met het Rijk een contract van 2 jaar aangaau, waarin verklaard wordt dat de voorge schreven maatregelen zulle.n worden uitgevoerd. Als de landbouwers zich verbonden hebben, wordt een onderzoek ingesteld naar de klinisch tuberculeuse dieren, die direct uit den stal verwijderd moeten wor den en door het Rijk overgenomen worden. Het hier door mogelijk ontstane te kort van voe voor het be drijf mag worden aangevuld met dieren, vrij van open tuberculose. De hierna geboren kalveren moeten geheel afge scheiden blijven van de koeien en het andere vee. Het voederen van gepasteuriseerde melk, karne melk en wei acht meu het rationeelst. Ook bij den verderen opfok blijven de dieren afge zonderd. De ziektestof der sterk verdachte dieren wordt naar de Rijksseruminrichting gezonden. Komen tuberculo- se-verschijnselen voor, dan volgt tuberculinatie, met zoo noodig afzondering. Zoo zal een tijd komen, dat aan den eenen kant staan de verdachte dieren, terwijl aan de andere zijde de afzonderlijke opfok van jong vee steeds wordt uit gebreid. Zoo komt men tot een toestand dat de vee fokker er toe komt om de aanwezige verdachte dieren, die voortdurend onder toezicht waren, te laten tuber- culineeren en wat mocht reageeren van de hand te doen. Het hoofdmotief om de bestrijding op te baseeren is gelegen in de afzondering van den opfok van het jonge vee. Na verschillende besprekingen wordt besloten dr. Remmorts uit te noodigen 13 Maart te Hoorn een le zing tc houden voor de leden der vereeniging. KORTE BERICHTEN. Mevrouw van IIdie door de Haagsche recht bank is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf wegens het doodschieten van haar echtgenoot te Rijswijk is van dat vonnis in hooger beroep gegaan bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage. Te Westerschouwen had Maandag de 13-jarige zoon van een landbouwer de onvoorzichtigheid een buks, welke naar hij meende ongeladen was, geksche rend, onder de bedreiging „wil ik eens op je schieten'?", op een 11-jarig buurmeisje af te schieten. Haar lin keroog werd getroffen en het rechteroog zoo zwaar beleedigd, dat de ongelukkige voortaan blind zal zijn. In .de Friesche gemeente Idaarderadeel hebben de boeren nog zooveel last van veldmuizen in hun weiden dat ze deze onder water laten zetten, om van deze plaag verlost te worden. Het blijkt, dat de sneeuw en strenge vorst geene opruiming onder dit ongedierte gehouden hebben. Bij een bakker bij Rottum (Fr.) heeft men een nest met 5 witte, jonge ratten gevonden. Zeker een groote zeldzaamheid. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd hetwelk een onafhankelijk Joodseh blad wil uitgeven. Als de naam van het blad wordt genoemd de Joodsche Kroniek. Reeds tweemaal hebben de pogingen om een meer modern-ingericht Joodseh blad in stand te houden schipbreuk geleden. Dinsdagavond is te Workum een huis- en rijtuig schilder door de duisternis misleid, bij een brug aan den Oudendijk te water geraakt en verdronken. Een 19-jarige jongen uit Emmen, is aangehou den in verband met de aanranding en beroovipg van den onderwijzeres te Vries. Gistermorgen is te Sprang (N.-Br.) iemand dood gevonden. Een geneesheer stelde verstikking vast door bovenmatig gebruik van jenever. UIT BERGEN. Tot directeur van de Congregatie der „Eerwaarde Zusters Ursulinen" alhier en tot rector van het An- toniusgesticht is benoemd de Zeereerwaarde Hoogge leerde heer J. Castelein, die professor was aan het Groot Seminarie te Warmond. UIT HEILOO. Zondagmiddag zal alhier in de Nederl. Herv. Kerk een kerksoncert worden gegeven door het ensemble van den heer C. de Bleij. Behalve de zangeres, zullen alle artisten, welke bij dit gezelschap behooren,|mede- werken. UIT SINT-PANCRAS. Bij de opening der voltallige vergadering van den Baad dezer Gemeente op heden, drukte de voorzitter den wensch uit, dat 1912 voor de Gemeente, hare in gezetenen, haar raad en armvoogdij een in alle op zichten gunstig jaar moge zijn. Na onveranderde vaststelling der notulen werd aan de orde gestold) de rekening van de armvoogdij. Uit de door den armvoogd, den heer Groen, overge legde bescheiden bleek dat de ontvangsten waren 4780.29, de uitgaven 3350.46, het batig saldo 2129.83, voor 1909 was het batig saldo 1718.40. De heer Nol vroeg inlichtingen omtrent de reiskos ten van de heeren Pienhoek en Ruys. Spr. meende dat deze kosten meer kwamen voor rekening der Ge meente. De voorzitter was een andere meening toegedaan, de hoer P. behoorde niet tot een kerkgenootschap en was niet krankzinnig, zoodat hij op kosten der arm voogdij naar huis werd' vervoerd. De heer Nol herhaalde zijn meening, waarop de voor zitter zeide dat het altijd zoo is gegaan, de armvoog dij deed steeds dergelijke betalingen. De heer Nol meende dat er dan wel verandering in kon komen, hetgeen de voorzitter niet ontkende. Ook omtrent het salaris van de verloskundige 150) ten laste van de armvoogdij, vroeg de heer Nol inlichtingen, waarop de voorzitter zeide dat de verloskundige 150 krijgt van de armvoogdij en 100 van de gemeente. Verder verklaarde de voorzitter dat mej. Korver bij de arme menschen niet meer mag vragen dan J 6; ter tegemoetkoming daarvoor krijgt ze 150 van de armvoogdij. Deze regeling was reeds vroeger getrof fen, spr. kon er niets meer van zeggen, waarop de heer Nol voorstelde het salaris van de verloskundige in een volgende vergadering te bespreken, en zoo te wijzigen dat de gemeente en armvoogdij dit salaris samen betalen. Hoewel de voorzitter de daaraan verbonden bezwa ren noemde, daar deze jaarweddie officieel is vastge steld, verklaarde hij zich bereid' dit in de volgende vergadering andermaal ter sprake te brengen. De rekening werd daarna goedgekeurd1 onder dank zegging aan den heer Groen voor zijn gehouden beheer verhoogd dient te worden, daar dit bedrag onlangs op de Raiffeisenbank is geplaatst. en onder mededeeliug, dat het batig saldo met 700 Medegedeeld werd dat. de begrooting 1912 is goed gekeurd, dat de H. IJ. S. M. haar rekening 1911 in zond, waaruit bleek dat deze gemeente nog staat ge boekt in het garantiefonds voor een bedrag van pl.m. 800, dat de onderhandsche verhuring van 4 percoe- len land door Gedeputeerde Staten Ls goedgekeurd; dat de verhuring van de armenlanden met Kersttijd a.s. zal plaats hebben en dat al het land' met Kersttijd los komt, dat alleen ingezetenen kunnen huren, dat degene die bij de eerste loting iets verkrijgt niet aan de 'tweede lötlfig mag deelnemen) dat in Januari 1.1. 43 telegrammen zijn ingekomen; dat bet verslag der commissie tot wering van schoolverzuim is ingekomen en dat 50 boomen aan den Bovenweg zijn bijgeplant. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Verder dat de heer Oudes verzocht een perceel land •te mogen koopen. B. en W. stellen voor dit verzoek in to willigen voor 1500 onder bepaling van het recht van het rechte overpad en het onderhoud der hekken. De heer Kalis meende, dat adressant te ver gaat met het door hem geplaatste prikkeldraad langs het reeds vroeger door hem gekochte land; dit noemde spr. zeer verkeerd met het oog op het daarachter lig gende land. Na eenige algemeene besprekingen werd besloten de breedte van den weg te bepalen op 6 meter. De commissie van voorbereiding voor de stichting van een Electrische Centrale zond ook aan de Ge meente haar bekende circulaire met de uitnoodiging lot het bijwonen der vergadering te Hoorn op 7 Mrt. De voorzitter bracht in herinnering dat indertijd een niet bindende toezegging tot toetreding dezer ge meente is gedaan en adviseerde de uitnoodiging te aanvaarden. Met algemeenen stemmen werd in dien zin besloten. Het adres van Ambt-Almelo inzake de oprichting van Iloogere Burgerscholen voor buitengemeenten, werd door den voorzitter toegelicht, waarna met alge meene stemmen tot adhaesie-betuiging werd besloten. De voorzitter deelde mede dat de kosten van het verplaatsen van het spuitenhuis ongeveer 160 bene vens enkele bijkomende kosten zal bedrngen en dat de dokter de helft der kosten zal betalen. Na geen noemenswaardige besprekingen werd' beslo ten het huisje zoo spoedig mogelijk naar de eenmaal aangewezen plaats te verplaatsen. Voorgesteld werd het- urinoir te verplaatsen aan den Noordwesthoek, bij den ingang van de kerk aan den binnenkant der haag, welk voorstel eveneens werd aangenomen. Medegedeeld werd dat B. en W. gisteren vergader den met de brandmeesters en commandeurs, in welke vergadering besloten was de oefeningen niet meer overdag te doen plaats hebben, doch in den avond; en dat met het oog op bet algemeen belang het billijk mag heeten dan geen vergoeding van 25 ets. te geven. Verder was men tot de overtuiging gekomen dat het noodig is dat ord,e en regelmaat meer met ernst moet worden betracht, en dat de brandhnken zullen worden veranderd en in 't vervolg aan het brand- spuithuisje zullen zijn bevestigd, dat de sleutels bij de heeren A. Dekker en Kriek zullen berusten, dat op het huisje zal worden kenbaar gemaakt, dat de water dragers zullen worden aangewezen als plaatsvervan- gers-pomperg. Deze mededeelingen werden zonder besprek!ngcti voor kennisgeving aangenomen. De heer Nol vroeg of het niet wensclielijk is dat ook de kinderen der laagste klassen 'schoolrapporten krijgen evenals die der hoogsten. De voorzitter zeide een onderzoek toe. De heer Bakker vestigde de aandacht op de opslag plaats der gemeente; ook hieromtrent zal de voorzitter inlichtingon inwinnen, daar nu niet bekend is of de opslagplaats in onderhoud is bij Polder of Gemeente. Heeds zal echter het gat vprd.en gestopt. De lieer Duif vroeg of de wegen niet weer eens moesten worden nagezien. Breedvoerige discussie ontspon zich hierover, waar bij de wenschelijkheid werd geuit dat de burgerij hier in meewerkt, waarna dc voorzitter toezegde een des betreffend verzoek aan de ingezetenen te richten. De vergadering werd daarna gesloten. Laatste iterlcliten. BENOEMING LID EERSTE KA.M'ER. HAARLEM, 22 Febr. De Provinciale Staten van Noordholland kozen tct Lid der Eerste Kamer (vaca- ture-RoPll) bij derde stemming de heer W. P. B. J. Ferf, lid van Ged. Staten en Tweede Kamerlid voor Hoorn, met 46 stemmen tegen 24 op prof. Fabius van Amsterdam. MOORD TE STREUKEL. ZWOLLE, 22 Febr. J. van Die, die 19 Dec. 1.1. Reint van der Velde te Streukel vermoordde, is over eenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. BRAND. UERDINGEN, 22 Febr. Door zelfontbranding ont stond gisteravond brand in de Uerdinger katoenspin nerij A. G. De brand woedde zoo hevig, dat de werk lieden en werksters slechts met de grootste moeite konden worden gered. Drie personen worden vermist. Men vreest, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Twee personen zijn ernstig gekwetst in liet ziekenhuis opgenomen. VERDUISTERING. HAARLEM, 22 Febr. De justitie alhier gelast aanhouding van den heer Van G., boekhouder bij de firma Beines alhier, die ten nadeele van deze firma 10.400 heeft verduisterd en naar het buitenland is gevlucht. DE DIEFSTAL TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 22 Febr. Alhier is door de politie aangehouden een 27-jarig jongmensch, in wiens bezit een partij zilver is gevonden, afkomstig van den dief stal bij den juwelier Seegers, alhier. Ook werd op hem zilver gevonden, niet. van dien diefstal afkomstig. CORRESPONDENTIE. II. B. te Hoorn. Wij kunnen ditmaal aan Uw ver zoek niet voldoen. PRIVAAT DOCENT. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken, is dr. L. M. van den Berg, apotheker in het Algemeen Provinciaal-, Stads- en Academisch Zie kenhuis te Groningen, vroeger alhier, tot wederopzeg ging toegelaten als privaat doeent in de faculteit der wis en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de recepteerkunde. GESLAAGD. Behalve mejuffrouw R. Brunsmann slaagde Dinsdag te Utrecht voor het examen nuttige handwerken me juffrouw A. Verwer, beiden leerlingen van de gemeen telijke normaallessen alhier. De heer W. Rol, alhier, slaagde gisteren voor het examen als 3e stuurman op de Groote Stoomvaart (Staatsexamen)tevens behaalde hij het diploma En- gelsche taal. VERDRONKEN. Door de politie alhier is heden uit een sloot bjj den Geestmerambachtsdijk aan den Omval het lijk opge haald van den heer B., uit het Payglop alhier. DE CINEMA-AMERICAIN. Het bovengenoemde bioscoop-theater aan den Konings weg gaf gisteravond een nieuw programma, hetgeen het iederen Woensdag zal doen. Was er niet zooveel publiek als de werkelijk goede voorstelling verdiende, de aanwezigen zullen zeker propaganda maken voor «en beter bezoek op de vol gende avonden. Voor de pauze wisselden ernst en luim elkander af. Na de pauze werd, begeleid door orgelmuziek, ge geven „de Passiespelen". Na het einde van dit num mer klonk natuurljjk geen daverend applaus, doch de bjjzondere stilte, waarmee deze projectie werd ge vólgd, mag zeker als bewijs dienen, dat ze mooi werd gevonden. Kegelclub „On»« Club," 8 uut, de Unia. VRIJDAG S. D. A. P., cursus-vergadering IJzerman, 8Vè uur, in „Voorwaarts." Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor heeren, 8 uur, gebouw „Di- ligentia. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, le afd. van 67 uur. I '1' A LI AAN S CIL- T URK SCHE OORLOG. Een Engelseh blad bevat een fantastische schilde ring van dc herovering van Gnrgaresj door- de Turken. Aan het hoofd der woestijn-krijgers vloog meer dan eens een slanke vrouw in bruin gewaad op een zwart paard. Wapens droeg ze niet, aoeh met woeste geba ren en luid geschreeuw spoorde ze de mannen tot dapperheid aan. Deze Johanna der woestijn was de eerste die met haar strijdros over de schansen van Gnrgaresj ging. Een granaatsplinter verbrijzelde haar arm en hand, maar zij hief de bloedende ledemaat dreigend op jegens de aarzelenden, die voor de Itali- aansche kanonnen dreigden terug te deinzen en zeide hoonend, dat ze tot hun kinderen in de tenten moch ten terugkeeren. Zij bleef op het oorlogsterrein tot dat de Italianen de vlucht namen en is Ihnns de hel din in het leger van Senati Beni Adhem. ENGELAND. De minister-president, de heer As- quith, deelde gisteren onder toejuichingen in het La gerhuis mede, dat zijn uitnoodiging aan de mijneige naren en de arbeiders bij de kolenmijnen om heden een bijeenkomst met hem te houden aan het ministe rie van Buitenlandscho Zaken, d'oor beide partijen was aangenomen. De mijnwerkersafgevaardigden van Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitschland, België en Oostenrijk zijn gisteren te Londen bijeengekomen, om de kwestie van steunverleening aan de Britsche. mijnwerker? in geval van staking te overwegen en ook de mogelijk heid te bespreken van een staking uit sympathie. De beurs blijft gelooven, dat. de staking in de steen koolmijnen niet zal plaats hebben. OOSTENRIJK-IIONGARIJE. Gisteren hebben aartshertog Rei nier van Oostenrijk en aartshertogin Maria Carolina het zeldzame feost geyierd van hun diamanten bruiloft. De aartshertog, het oudste lid van het Hui9 van Habsburg werd in )8g7 te Milaan geboren, is dus 85 jaar oud. Zijne gemalin is 87 jaar oud en een dochter van aartshertog Karei, den overwinnaar van Aspern. Uit hun huwelijk zijn geen kinderen geboren. AMERIKA. Officieele inlichtingen wijzen uit, dat een toestand van uitgebreide anarchie in Mexico hc-erscht. Verscheidene steden zijn in de macht van de opstandelingen. De protesten van Amerikanen tegen het plegen van rooverijen vermeerderen zich. De Amerikaansche offieieele personen toonen zich onge rust, CHINA. Joeansjikai heeft Dinsdag een bezoek ge bracht aan de buitenlandschei gezanten, die hem met zijn verkiezing hadden gelukgewenscht. Hij was uit stekend gehumeurd ep verklaarde zeer tevreden te zijn over de verbetering, die in den binnenlaudschep toe stand was ingetreden. Alleen in liet. verre Noordwesten en in Mantsjoe- rije zijn of worden nog gevechten geleverd, in enkele gevallen waarschijnlijk, omdat hpt bericht, van dp groqte verzoening nog niet tot daar was doorgedron gen. De republikeipsche opperbevelhebber iu Matn- sjoerije, Lantienwei, heeft (Feu voormnligen keizerlij ken gouverneur-generaal, Tsjaoërhsiin, en den bevel- hebber der keizerlijke troepen medegedeeld, dat die re publikeinen de krijgsverrichten in de Mantsjoe-stedeu zouden staken, indien de overheden en garnizoenen de vijfkleurige vjag der republiek wilden bijsehen. In do zuidelijke provincie Kwaptoeng heerschen allerlei twisten tusschen de tallooze plaatselijke militaire gou verneurs, tusschen welke veel naijver moet bestaan. Lihoeanhoeng, die de troepen der opstandelingen bij den opstand te Woetsjang heeft aangevoerd, is Dinsdag met algemeene stemmen dppr de Nationale Vergadering te Nanking tot vice-president yan de yc publiek benoemd. Gemengde mededeelingen, CARNAVALSPRET, Bij de vastenavond-feestviering te Parijs zijn Dins dagavond 970 personen aangehouden wegens een onbe tamelijk optreden, onder wie 50 wegens het dragen van verboden wapenen of andere overtredingen. In het commissariaat van politie sneden zij de gaspijpen door, zoodat dc gasmeter moest worden afgesloten. Men moest eindelijk 250 der aangehoudenen weer vrij laten, HONGERSNOOD IN SIBERIë. Welk een verschrikkelijken omvang de hongersnood in Siberië heeft aangenomen blijkt uit een bericht uit het gouvernement Tobolsk aan de „Voss. Ztg." Vol gens dit bericht was een jonge Bulgaarscho student met een hulp-expeditie ter leniging van den hongers nood uit Moskou naar Tobolsk vertrokken. In een dorp, waar hij heen was gezonden, om zich van den noodtoestand op de hoogte te stellen, werd hij door de uitgehongerde boeren aangegrepen en ge dood, waarna ze hem, evenals katot)9]m} uit de wilder nis zouden doen, roosterden en verslonden. HUIS INGESTORT. Te Schaerbeek (België) stortte een in aanbouw zijnd gebouw van drie verdiepingen, dat bijna geheel voltooid was, in. Een groote muur, van 42 pM. dikte viel, waarschijn lijk doordat hij met. ondeugdelijke kalk was opge bouwd, geheel uit elkander. De vloeren, de stellingen en de werklieden, die zich daarop bevonden, werden in den val meegesleept. Zeven metselaars werden onder een berg van puin, stukken hout en afgerukt ijzerwerk begraven. Onmiddellijk werd met het. reddingswerk een aan vang gemaakt en na groote moeite slaagde men erin de zeven verongelukten onder de puinhopen uit te halen. Een van hen was echter reeds overleden. De ande ren bekwamen min of meer ernstige verwondingen en inwendige kneuzingen. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. STUDENTENRELLETJES. Uit Birmingham komen berichten over ongeloof lijke tooneelen onder de studenten aldaar, die bijna een oproer geleken. Een aantal studenten aan de Universiteit aldaar

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2