STADSNIEUWS. li U 1 T E N LAN 1) dut de twee jongelieden gem een e zaak maken en de bediende eveneens uaar Duitschlaiul gegaan is. Uit Rotterdam is een brief ontvangen, waarin hij bericht te, dat hij naar Amerika vertrok, maar veel geloof hecht men daar niet aan. Het adres te Berlijn van dan zoon van den heer K. is bekend. UIT HEILO. Gisteravond' had in het vergaderlokaal van ,,De Rustende Jager" een druk bezochte vergudering plaats, waarin de heer F. A. Smit Kleine, directeur der Kennemer Electrieiteit Maatschappij een rede hield' over de toepassing der electrieiteit. Spreker verklaarde de belangen te zullen behande len, welke uaar zijn meening de inwoners van lieilo hebben bij eleetrische energie. Hij deed daarbij aller eerst uitkomen de voordeelen welke elect-risch licht biedt boven gaslicht op hygiënisch gebied en wat kwa liteit en kwantiteit en directe besparing en gemak be treft, maar wees er op, dat men bij dien overgang van de eeno lichtsoort naar de andere moet denken aan de te voren verlangde lichtsterkte. Oude menschen zijn gewend aan hunne oude verlichting hiermede moet rekening worden gehouden bij de eleetrificatie van Xoord-Holland. De eleetrische energie laat zich ge makkelijk omzetten in licht, maar ook in drijfkracht, de eleetrische motor heeft enormen opgang gemaakt er is een heele industrie ontstaan voor de toepas sing (in het dorsch- en landbouwbedrijf: hukmachines, pompen, ploegen, bij polderbemalingen etc.). De elect.ró-motor is niet duur en bovendien op gemakke lijke Voorwaarden te verkrijgen. In Duitschland, waar het moeielijk is op het platteland werkvolk te krijgen, heeft de electro-motor zich al heel gauw een plaats veroverd de electromotor, die vandaag karnt, zal morgen dorschen en overmorgen weer een ander werk verrichten, dus voor verschillende doeleinden gebruikt worden. Het platteland is overigens een slechte klant voor een eleetrische centrale. Men gaat er vroeg op bed, verbruikt dus niet veel licht, maar heeft ook voor het bedrijf niet veel stroom noodig, terwijl polderbemaliu- gen ook niet veel verdienste geven. Spreker meent met het oog op de kwaliteit- der klanten, in tegenstel ling met den adviseur der West-Friesche Centrale, aan wiens goeden trouw hij overigens geen oogenblik twijfelt, dat het voordeel op het platteland voor een maatschappij niet groot is. In Duitschland met zijn Kneis-indeeling heeft men een geweldigen voorsprong op ons land, omdat iedere gemeente hier een potentaat op zich zelf is en het moeielijk valt iets gemeenschappelijks tot stand te brengen. In dit verband juichte spreker de staats commissie voor eleetrische kracht van harte toe, hier door kan meer eenheid worden bereikt. Een feit is het Duitschland leert dit dat aansluiting noo dig is. De K. E. M. heeft verschillende offertes gedaan. Alkmaar, Beverwijk en Wormerveer hebben een advi seur aangesteld en spreker hoopte, dat Heilo, Limmen, Castricum etc. ook zullen gaan onderzoeken. De liefde kan echter niet van één kant komen de K. E. M. moet niet slechts graag stroom willen leveren, maar de gemeenten moeten ook graag stroom willen heb ben. Nadat de K. E. M. de eerste jaren veel geld Fransch geld, want. de Hollanders keken de kat uit den boom heeft gekost, werd de exploitatie guns tiger. Men stond onlangs voor een uitbreiding en heeft den durf gehad' een eleetrische centrale te bou wen, welke alom stroom kan leveren. Op het oogen blik kan de K. E. M. niets anders doen dan de be slissing der gemeenten af te wachten. Groote winsten zullen er niet inzitten, maar als het kapitaal behoor lijke rente oplevert, is men tevreden. Welken vorm dc ondernemingen zullen aannemen, valt op het oogenblik nog niet te overzien. Spreker geloofde dat het van veel belang zal zijn, dat gemeenten als Heilo, Limmen, Castricum, Beverwijk, zich aaneen sluiten, gezamenlijk een adviseur nemen om de zaak onder de oogen te zien. (Applaus). Na een korte pauze behandelde spreker de toepas singen van de electrieiteit in het huisgezin. Bij den dienstboden nood van onzen tijd en de daaruit voort vloeiende loonsverhooging is het van groot belang, dat. een huisgezin met een beperkt budget onafhanke lijk kan rondkomen. De electrieiteit kan hierbij groote diensten bewijzen. Spreker wees op electrisch strijken, op electrisch koken, op het reinigen van ta pijten met eleetrische stofzuigers, etc. Men kan met een huishoudingsmotor magonnaise kloppen, aardap pels schillen, vloeren boenen, men kan met ozonifiee- rings-npparaten de lucht verbeteren, met een Luftbe- feuchtigungs-apparat de lucht" voldoende vochtig hou den, enz. Toch rekene men niet al te veel op dit ge bruik. Op het gebied van het bedrijf heeft de electri eiteit, met. gas vergeleken, den voorrang, op verlich- tingsgebied kan het aardig meedoen, maar bij de om zetting van warmte is zij in economisch opzicht, ten achter bij het gas. De apparaten zijn belachelijk duur en daarom durfde spreker voor het oogenblik dan ook slechts aanraden kleine toestelletjes en bijv. geen in stallatie van een eleetrische keuken. Hij gaat daarbij uit van het. standpunt, dat men slechts tevreden klanten moet trachten te verwerven. Tenslotte stond spreker stil bij het eleetrische dor- schen, dat zich in Duitschland heeft ingeburgerd, bij het electrisch ploegen, waarvan h(j in ons land weinig verwacht, bij de electro-cultuur, waarvan thans nog weinig valt- te zeggen. Na zijn rede werden inlichtingen gevraagd over kortsluiting. Spreker had daardoor de gelegenheid op te merken, dat kortsluiting een overdreven gevaar is. Het gevaar bestaat slechts bij roeikelooze gelei ding. Verder verklaarde spreker op een desbetreffen de vraag dat aansluiting van de gemeenten van be lang kan zijn voor de eleetrificatie van de N. H. Tram evenals voor de totstandkoming van een inter communale waterleiding. Hij wees verder op het be zwaar van electrieiteit bij de bovengrondsche gelei dingen, waardoor bij storm en onweer stoornissen kun nen voorkomen, welke men bij gas niet heeft. Do bedrijfszekerheid van de electrieiteit- staat in het al gemeen zeer ten aehter bij die van het gas. In het concessiegebied neemt de K. E. M. de geleiding voor haar rekening, laat de afnemers 32 jaar lang 12 pCt. per jaar betalen, waarna de geleiding hun eigendom worden. De burgemeester, jhr. Van Foreest zegde aan het eind der vergadering den heer Smit Kleine hartelijk dank voor het nieuws, dat deze had medegedeeld en sprak den wensch uit dat Heilo spoedig van den stroom der K. E. M. zal mogen profiteeren (Applaus). UIT HENSBROEK. Gister en vannacht is hier bij den lieer Gunder liet eerste gedeelte afgespeeld van den tweedaagschen biljartmatch tusschen „Ons Genoegen" te Rustenburg en „Eensgezindheid" alhier. Van elke vereeniging namen acht personen aan den wedstrijd deel, n.l. de heeren S. Gunder, W. Klaver, W. Stroomer, D. Scher- merhorn, W. de Geus, G. Nes en S. de Heer van Ons Genoegen en de heeren J. Hagenaar, L. Hagenaar, A. Gunder, A. Schrooder, J. Fok, Jac. Groot en D. Wit van Eensgezindheid. Er is mooi gespeeld en met veel ambitie, eerst half drie van nacht werd de laatste keer neergelegd. Door Ons Genoegen zijn gemaakt 1167 carambolsdoor Eensgezindheid 1047, zoodat „Ons Genoegen" thans de eerste 120 punten voor is. De zilveren medalje, uitgeloofd door Eensgezindheid, viel ten deel aan den heer S. Gunder. De wedstrijd zal op Vrijdag 1 Maart worden voort gezet te Rustenburg. UIT OUDE NIEDORP. Het weiland van de erven D. Kuilboer, groot 4.34.60 H,A., liggende te 't Veld in deze gemeente, gister door notaris Göttmer publiek geveild is gekocht Per ceel 1— 3 samen groot 3.16.30 door den heer A. Bak ker voor f 6381.14. Perceel 4 en 6 groot 1.18.30 H.A. door den heer L. Bas e. a. voor f 2100,—. UIT HEERHUGOWAARD. Door kerkvoogden en notabelen is besloten een gebruikt pijporgeltje uit Arnhem aan te koopen ter vervanging van het oude serafineorgel, dat thans nog gebruikt wordt. Hoewel de kerkelijke belastingen hier zwaar zijn, offerden de gemeentenaren in het laatst van 1910 nog ruim f 200, toen eenige kinderen van Ds. Broekema in de kerk eene uitvoering gaven ten bate van een kerkorgel, waarbij enkele personen tot f 10 en hooger beschikbaar stelden. De uitvoeringen van 't Koor „Vivia," elders gegeven, leverden voor het orgel helaas niet het minste resultaat. Thans wor den er plannen beraamd om het te kort voor den aan koop van dit orgeltje door eenige belangstellende ge meenteleden te doen aanvullen, opdat er geen penning van de belasting-betalenden hiervoor gebruikt behoeft te worden, 't li te hopen, dat de moeite en opoffe ringen van zoovelen nu werkelijk gunstig resultaat mogen hebben, schrijft de West-Friesche Kerkbode. DE ZEDELIJKHEIDSWET. Te Tilburg heeft gistermiddag de politie in de volks bibliotheek van den heer Akkermans al ziju boeken in beslag genomen, omdat hij, naar men zegt, onze deljjke boeken ter lezing heeft uitgegeven. IJS IN DE ZUIDERZEE. De stoomponten voor het goederenvervoer tusschen Enkhuizen en Stavoren zullen heden den dienst her vatten. De passagiersbooten varen nog niet. Een aan tal vrachtbooten die gisteren in de richtiDg Amster dam waren vertrokken, moesten wegens het drijfijs naar huis terugkeeren. Van de „Noord-Holland 11" brak, toen zij trachtte door het ijs heen te breken, het roer. De „Stad Franeker III" hwam te hulp, nam de boot op sleeptouw en bracht haar hier in de haven. DE DIEFSTAL TE AMSTERDAM. Thans staat vast, dat uit den winkel van den juwe lier Seegers in de Utrechtsche straat te Amsterdam voor meer dan f 20.000 is ontvreemd. DE HAAGSCHE POSTDIEFSTAL. In ve-band met de gedane arrestatie van de vier- van postdiefstal verdachten, Dessauer, Van Lier, Pico en Reeberg, welke laatste een knecht was van een der andere verdachten en die tijdens Ret plegen van den diefstal op den uitkijk had gestaan, woidt nog vernomen, dat tegen een der vier aangehoudenen reeds lang ernstige verdenkingen bestonden. Na het plegen van den diefstsl was namelijk gebleken, dat hij ruim in het geld zat, terwijl hij kort te voren in benarde geldelijke omstandigheden verkeerde. Een destijds in gesteld onderzoek leverde toen echter nog geen vol doenden grond op, om tot zijne aanhouding over te gaan. Men hield hem echter goed in het oog, waar door bleek dat hij druk omgang had met de drie an dere personen, die zich mede thans in hechtenis be vinden. Bij de huiszoeking in de woning van een der ver dachten gedaan, nadat aanvankelijk de toegang was geweigerd, werd diens zoon in voorloopige bewaring gesteld, doch later weder op vrije voeten gelaten, Hoewel het publiek zooveel mogelijk op eerbiedigen afstand werd gehouden, ontging het den toeschouwers toch niet, dat bij de huiszoekingen verschillende voor werpen in beslag werden genomen, die niet van den postdiefstal afkomstig konden z(jn, zoodat de mogelijk heid niet uitgesloten schijnt, dat men hier ook op de daders van de inbraken van den laatsten tijd de hand had gelegd. TOCH AANGEHOUDEN. Een 24-jarige onderwijzer aan een openbare school te Goes, die verdacht wordt van het plegen van on tuchtige handelingen met leerlingen, en die aanvan kelijk op vrije voeten was gesteld, is thans, na het hooren van getuigen, weer gearresteerd en in het huis van bewaring te Middelburg opgesloten. KINDERMOORD. Een bewoner van de Coolschestraat te Rotterdam bracht gisternacht aan den politiepost in de Duiven voordestraat aldaar een koffertje, dat bij hem thuis bezorgd was, met een briefje er bij, luidende: Van Mina aan Lena. Het koffertje bleek te bevatten het lijkje van een kind, dat vermoedelijk geleefd! heeft. Een inspecteur van politie, met een onderzoek be last, heeft daarop in de woning van een harer familie leden aangehouden de dienstbode M. S., welk meisje bekend heeft in haar dienst in de Avenue Concordia, dien zij Zaterdag verliet, van dit kind te zijn bevallen. Zij is voorloopig bij de politie opgesloten. DE KINDERMOORD TE BEEK. Omtrent dezen moord wordt o.a. nog gemeld': Men heeft nog niet met zekerheid' kunnen vaststel len waar Derksen zich bevond! tijdens de moord ge pleegd is. Het kind is om vier uur gezonden om lu cifers te halen in een winkel, een kwartier afstand® van het huis. De lucifers zijn door het kind gekocht. Dus neemt men aan. dat dé moord geschiedde om streeks halfvijf, ongeveer den tijd' dat de dame Derk sen met het kind gezien heeft. Daarentegen hebben andere getuigen verklaard dat Derksen, die volgens zijn bewering reeds 's morgens naar Stockum is gegaan, omstreeks 5 uur daar is ge zien. Bij den caféhouder Uhm te Stockum is hij om streeks 5 uur geweest, zeer onder den invloed van sterken drank. Ook is hij in een ander café geweest. De kastelein Vink te Zeddam weigerde hem een bor rel, omdat hij stomdronken was. Het was toen onge veer 7 uur. Hij heeft zich toen te slapen gelegd in eenig hooi buiten de herberg. Nu komt weer een verklaring van een jongen man uit Zeddam, dat Derksen bij hem aanhield, na hem een potje bier aangeboden te hebben, om met hem mede te gaan en dat deze hepi achtervolgde met ziju fiets, waaruit weer zou blijken dat Derksen toen niet zeer dronken geweest is. Ter opheldering diene dat Stockum ligt aan den Zandweg van 's Heerenberg naar de Pruisische grens, vijf kwartier gaans van Beek. De weg is niet gemak kelijk per fiets berijdbaar, zoodat iemand, in staat van dronkenschap verkeerende, eer. naast dan op een fiets den hobbeligen zandweg zal afleggen. Na bovenstaand bericht komt een ander opzien barend bericht tot ons, n.l. dat de ouders van het ar me kindje, dat op zoo droevige wijze den dood vond, in verband! met den moord aangehouden zijn. Om zeven uur gisteravond zijn zij door den wacht meester der marechaussee Kelder gevankelijk te 's Heerenberg binnengebracht. Reeds dadelijk blijkt nu dc houding van den vader A. Hartjes verdenking te hebben gewekt, doch men had deze verdenking, die te nfschuwelijk bleek, laten varen. Hoe ze thans plotseling zulk een vasten vorm heeft gekregen, dat ze. een aanhouding rechtvaardigde, is ons nog niet precies bekend, schrijft de corr. van de „Telegraaf". Naar verluidt, zouden de andere kin deren van Hartjes, bij een scherp verhoor, dat men hen deed ondergaan, zeer bezwarende verklaringen hebben afgelegd. De vader, die een oppassend man is, doch zeer drif tig en dikwijls erg hard! voor zijn kinderen, zou n.l. in een aanval van uitzinnige woede zelf zijn kind1 ge wurgd hebben. Daarop zou hij de politie opzettelijk op een valsch spooor hebben gebracht, voorgevende, dat hij zijn dochtertje 's middags om lucifers bad uit gestuurd en dat het sedert niet weer thuis was geko men. Zelf had' hij zich 's avonds bij de zoekers ge voegd. om later, zoo wordt thans vermoed, het lijk van zijn kind) naar de houtmijt te dragen en daar te verstoppen. Dit kon hij betrekkelijk veilig doen en misschien heeft hij dat bedacht want had men hem daarbij betrapt, dan kon hij immers voorgeven, nog al tijd gezocht te hebben en juist het slachtoffer te heb ben gevonden. Zoo althans stelt men zich voor dat de zaak zich heeft toegedragen. Hartjes zelf echter, welk materiaal men ook tegen hem verzameld' moge hebben, ontkent alles. Nadat honden van den rijksambtenaar Rademaker herhaalde malen het spoor naar het huisje van de ou ders van 't vermoorde meisje gevolgd hadden, schrijft de „N. Rott. Ct.", heeft de politie de kinderen in ver hoor genomen, die toen verklaard zouden hebben, dat Maria, na lucifers te hebben gehaald, nog in de ou derlijke woning zou zijn geweest. Hierop volgde de arrestatie van de ouders. De vader werd geboeid. Het verhoor, meldt, de corr. van het „Handelsblad1", van den vader en de moeder is in vollen gang. Het parket uit Arnhem wordt ieder oogenblik verwacht. Hangende het voorloopig onderzoek werden echter geen nadere mededeelingen gedaan. Van particulieren vernam ik nog, dat het vorig jaar ook enkele kinderen van Hartjes gestorven wapen, ponder dat een dokter anti hun ziekbed geraadpleegd! Is. De vader en de moeder van het vermoorde meisje zijn uit 's Heerenberg naar Arnhem gevankelijk over gebracht. Ook is daarheen vervoerd de aanvankelijk verdachte, Derksen, daar de justitie nog geen verlof tot ?ijn invrqheidstelltng gegeven heeft. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. 7 Februari j.l. ontving de heer T. Mejeur te Mid- wolda een telegram uit Kalamazoo (Vereenigde Sta ten), inhoudende het treurig bericht, dat zijn gehuw de broeder Geert aldaar was overleden. Ofschoon een paar dagen tevoren nog een brief was ontvangen met de mededeeling, dat de geheele familie in Kalamazoo zich in goedp gezondheid mocht verheugen, kon men natuurlijk aan de waarheid' van het treurige nieuws niet twijfelen, en werd dan ook in de nieuwsbladen op de gebruikelijke wijze het. overlijden van den broeder medegedeeld. Hoe groot was echter de verwondering, en niet minder natuurlijk de blijdschap, toen de fami lie dezer dagen een brief uit Kalamazoo ontving, van daar den 8sten dezer verzonden, meldende dat de ge heele familie aldaar uitstekend gezond! was. Van het overlijden van het hoofd! van het gezin werd met geen enkel woord' melding gemaakt; wel echter deelde de brief mede, dat een vroeger ingezetene uit Midwolda, een broer van den burgemeester, een paar dagen voor het verzenden van den brief te Kalamazoo was overleden. De burgemeester had! van dat overlijden dan ook reeds bericht gekregen, en nu wordt vermoed, dat het bedoelde telegram niet voor den heer Mejeur, maar voor burgemeester Dijkhuis is bestemdl geweest. Een onderzoek wordt ingesteld, of hier eene vergis sing heeft plaats gehad. In ieder geval, blijkens dpn ontvangen brief leeft de heer Geert Mejeur te Kalaipazoo nog. Het zal wel een vreemde gewaarwording voor den man zijn, als hij aanstonds na het ontvangen van het nieuwsblad, zijn eigen doodsbericht in de krant moet lezen. NA CARNAVAL. De politie heeft gisternamiddag te Sittard een 25- jarig jongmensch aangehouden, die met een 15-jarig meisje uit Eygelshoven op het punt stond naar Luik te vertrekken. Zij hadden samen in Herzogenrath karnaval gevierd en na afloop dagrvan had hij het meisje aangeraden met hem mee te gaan naar Luik, waar hij een goede betrekking voor haar wist. Dc politie heeft, het meisje bij haar familie in Eygelsho ven teruggebracht. De jongeman is te Sittard in ar rest gesteld om vervolgens naar Maastricht te worden overgebracht, RIJKS TUINBOUWWINTERSCHOOL IN N.H. Het Permanent Comité ter bevordering vair de op richting van een Rijks Tuinbouwwinterschool in N. II. benoorden het IJ van oordeel, dat de spoedige tot standkoming van dergelijke inrichting zeer zal wor den bevorderd door een krachtigen aandrang van de zijde der Noord-IIollandsche Tuinbouwers, hield giste ren in de Witte Engel alhier een buitengewone alge- meene vergadering, waarvoor het de verschillende tuinbouw-vereenigingen had! uitgenoodigd. De voorzitter, de heer H. Jb. Avis van Midwoud, bracht, na de stichting van het Permanent Comité in Mei 1910 te hebben nagegaan, eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van een der leden van dat comité, n.l. aan den heer A. Nobel van Sint-Pancras. Allen heb ben we, zegt spreker, den heer Nobel leeren kennen als vurig voorstander van de ontwikkeling en den vooruitgang in den tuinbouw. Van verschillende vereenigingen had' hij de teugels van het bewind in handen. Een gedeelte van de groo- to toename van den afzet der producten naar het bui tenland hebben we dan ook te danken aan zijn leiding en doorzicht. De heer Kooiman gaf een overzicht van hetgeen tot dusver door het comité is gedaan. Twee conferenties zijn gehouden met den Dir.-Gen. van den Landbouw; hieruit bleek dat de totstandko ming der school wordt vertraagd door gebrek aan leerkrachten. Vervolgens zette de heer Kooiman de redenen uit een, die volgens de overtuiging van het comité een krachtige actie voor een spoedige oprichting van een R. T. W. School in N. H. benoorden het IJ rechtvaar digen. Uitgebreide discussies1 werden hierna over het on derwerp gevoerd. Zoo Vroeg de heer W. Balk Wz. (Hoorn) of het be zwaar van het gemis aan leerkrachten nog bestaat. De heer Hazeloop, rijkstuinbouwleeraar, antwoordde dat bekend is, dat personen zich voor het examen ge reed maken. Maar volgens het oordeel van het comi té moet ook juist daarom de actie krachtig worden gevoerd, opdat men aanspraak zal kunnen maken op de af te leveren leerkrachten en opdat deze niet el ders in het land gebruikt zullen worden. De heer V. d. Zande, inspecteur van het Landbouw onderwijs, gaf de verzekering, dat deze kwestie bij den Dir.-Gen. en bij hom zeer lang in ernstige over weging is geweest. Zij hebben de overtuiging, dat de tuinbouw in X. H. bewezen heeft, dat hij de belang stelling van de Rcgeeriug in de hoogste mate verdient. Er zullen nog bezwaren zijn, maar deze zullen wellicht wel opgeheven kunnen worden. Met den Dir.-Gen, heeft spreker uitvoerig over déze zaak gesproken, en verklaarde dat bij hen de overtuiging bestaat, dat thans de tijd gekomen is, spijkers met koppen te slaan en zij twijfelen niet, of ook de minister zal er veel voor gevoelen, als de voorstellen worden gedaan. Hij zeide verder, dat wanneer geen ernstige bezwa ren bestaan, het 't ernstige voornemen is om den min. voor te stellen op de begrooting van 1913 gelden uit te trekken, tot oprichting der gevraagde school. Hoe de leerkrachten gevonden moeten worden, zal later blijken, maar een voornamer kwestie is, of men voldoende zekerheid! zal hebben, dat men steeds op een voldoend! aantal leerlingen zal kunnen rekenen. Toegelaten zullen worden leerlingen die voldoendo L. O. hebben genoten en met de practijk bekend zijn. De min. leeftijd is 16 jaar. Onderwijs in talen wordt gegeven, maar geen elementair onderwijs daarin. Ten slotte werd de volgende motie gesteld1: De verg. van afgevaardigden enz., gelet op het adres vau September 1910, namens 70 tuinbouw-vereenigingen, met 8825 leden aan II. M. de Koningin gerioht met verzoek tot oprichting een er R. T. W. SOH. benoorden het IJ te bevorderen, ge hoord' de toelichting van het P. C. Overwegende, dat o.a. de provincie Gelderland met 2592 georganiseerde tuinbouwers sedert 1897 in het bezit is van een R. T. W. Sch.; dat in Z. H. met 8323 georganiseerde tuinbouwers 3 R. H. W. Sch. gevestigd zijn en dat daarentegen in N. H. benoorden het IJ met 8328 georganiseerde tuinbouwers geen enkelo zoodanige inrichting bestaat; Overwegende, dat in dit gewest de groote belang stelling voor het tuinbouwonderwijs blijkt uit 't be staan van 36 Tuinb. wintercursussen en curs. voor vol wassenen; Verklaart de spoedige oprichting van een R. T. W. Sch. in N. TT. benoorden het IJ als een dringende eisch des tijds en draagt het P. C. op, deze motie te brengen ter kennis van de Regeering. IN- EN UITBREKER. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren den beruchten in- en uitbreker C. Donker, wegens diefstal met braak en bedreiging met geweld, tot zes jaar gevangenisstraf. De eisch was tien jaar. Laatste Berichten CHINEEZEN-OPSTOOTJES OP JAVA. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. Door de regeering is thans een bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen, dat bevestiging inhoudt van de mededeeling betreffende onlusten die te Soera- baya en Batavia waren voorgekomen. Tevens wordt echter daarbij gemeld, dat de onlusten reeds weder bedwongen zijn. POLITIEBOND. AMSTERDAM, 23 Febr. In de heden gehouden vergadering .van dén politie-bond afd. Noord-Holland werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. Heer tjes, gem.-veldwachter te Schoten en P. Vos, gem.- veldwaohter te Heiloo. Op voorstel van de afd. Alkmaar werd! met 30 tegen 26 stemmen besloten aan den secretaris van den Bond' geen toelage van 50 te verleenen. EEN CONCERT. De Gemengde Geheel-Onthouders-Zangvereeniging „Door onthouding vereenigd", directeur de heer G. Anderson, zal Zondag 25 Februari a.s. in „Diligentia" een uitvoering geven, met medewerking van het kwar tet Prins van Zaandam. O.m. zullen worden gezongen de nummers, waarmede bovengenoemde vereeniging 10 Sept. 1911 in den Haag den derden prijs verwierf PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 25 Februari 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel10 uur, Ds. Voorhoeve, van Amsterdam. Avond 6 uur, Ds. de Pree. Heidelb. Cat. Zond. 27. Woensdagavond 71 /2 uur, Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, KP/s uur, Ds. A.| C. Schade van Westrum, Evang. Luth. Pred. te Haarlem. Doopsgez. Kerk, 10'/2 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, lOt/j uur, Ds. de Regt. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. de Jong, van':Raard. Godsdienstoefening!van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81/» tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5Y2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni ging „Paulus." Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, ds. Heep. AGENDA. VRIJDAG: S. D. A. P„ cursus vergadering IJzerman, 8Vz uur, in „Voorwaarts." Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor heeren, 8 nnr, gebouw „Di ligentia. Gymn.-vereeniging „Kracht «n Vlugheid," jongen*, le afd. van 67 uur. Schaak- en Damclub V. V. V. Dames Gymnastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 6—7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 89 voor Dames in het ftulden Vlies. Gymn.-ver. „Turnlust," aspiranten 78V4, turn- lokaal Schoolstraat. TTALIë. De opening van de parletnent9zitting heeft gister plaats gehad. In dé Kamers werden de ministers met toejuichingen ontvangen. De voorzit ter heeft het leger en d'e vloot begroet, waarvoor de ministers van oorlog en marine hun dank uitgespro ken hebben. Bij acclamatie is daarop door de Kamer een motio aangenomen, waarin de Kamer zegt: Wij zenden on zen groet en dé betuiging van onze bewondering aan leger en vloot. Minister-president Giolitti heeft een wetsontwerp ingediend! tot bekrachtiging van liet besluit van November, waarin de souvereiniteit van Italië wordt afgekondigd over Tripolis en Barka, welk voorstel naar een commissie van 21 leden verwezen is. In den Senaat heeft dezelfde vaderlandslievende betooging plaats gehad' als in de Kamer. De heer Giolitti heeft de vergadering bedankt voor de betoo ging, welke de regeering nieuwe kracht gaf om het door haar ondernomen werk voort te zetten. De minister-president heeft de beweegredenen,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2