Damrubriek. m m iü iü 1 Ut ^Éüi 'wA M,wr ÜI 11 üi mi m IK Hf B SI DU 8 fH Iéü m m B BINNENLAND. W/ f# lil 1 I m mp üi in iHt wm. ÜH§ w wk Aamloeinugeu der huid opgaven mot oorspronkelijke trekjes de voorkeur schenkt. M. a. w. een werkelijk origiueele 2zet zal wel tot de vrome wenschon blijven behooreu en inen zal zich moeten bepalen tot het onderscheiden van 2zetten die van het streven naar originaliteit blijk geven. 1 En hoe goed) geslaagd No. 332 ook moge zijn, o. 1. mist hij dat streven naar oorspronkelijkheid, dat ons in No. 328 (E. E. Westbury) zoo aangenaam aandeed. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossing bleem 170. Stand: Zwart: 2, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 16/20, 25. Wit: 21, 27, 28, 30/34, 37, 43, 44, 46, 49. Oplossing van pro- 1. 44—39 2. 34—29 3. 27—22 4. 39—34 5: 34 3 6. 3:471! 17 25 18 23 26 26 23 29 41 37 (2 slaan) mooie rondslag met den dam over 26, 42, 15, 4, 36. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: G. Clock, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K., J. F- K„ G. van Nieuwkuijk, N. Zeeman te Alkmaar, S. Homan, Wijde Wormer en H. E. Lantinga, Haarlem. Een schijfwinst. In den volgenden stand, die meermalen in de lundsche opening kan voorkomen, behaalde de Soudijn uit den Haag een mooie schijfwinst. Hol- heer Deze stand is ontstaan, doordat zwart als laatsten zet 410 heeft gespeeld. Als wit. daarop n.l. 3025 «peelde, zou zwart zich door 10-15 en 9 20 een uit stekenden sraiwl .yerschaffen. Wit deed zulks echter niet, doch won een schijf als volgt: (uitgaande van 't diagram) 27—22 33—29 30—25 25 5 5 17 43 32 17 8 18 27 24 81 27 38 23 32 13—18 8—12 2 13. REMISE. In den stand, die hieronder volgt, kan wit zich van de remise verzekeren, 't Is van belang goed te weten, hoe men dergelijke standen moet behandelen, daar an ders de tegenstander beslist wint. Wit kan die remise alleen forceeren door aan zwart één der stukken af handig te maken, want drie tegen één is remise. w>, Vmlm mmy, Ww?/ u it speelt nu 39 50 21—26 33—39 3944 25—13 motiveerden aanval op de R. U. Coöperatie ,/Ons Dod". L Wij spreken van een antwoord; of dit echter door de meerderheid der lezers als zoodanig zal worden beschouwd? wij meenen dit vooralsnog te mogen be twijfelen. Wie onbevooroordeeld is, zal met ons eens zijn, dat genoemde beer er zich met een «Tantje van Leijen af maakt, en slechts door nieuwe insinuaties, verdacht makingen en groote woorden, zich tracht te redden. Wij vinden het de moeite waard, den heer Bergman even op den voet te volgen en de conclusie aau de lezers over te laten. Schrijver begint met er op te wijzen, dat de Kath. Coöperatie wordt gesteund van hooger hand (wij schreven van het hoogste gezag, doch vatten dit op als zijnde precies hetzelfde) en laat daarop volgen, dat zij door de Kerk en Kath. pers is geholpen. Wie bij de oprichting van „Ons Doel „Ons Blad heelt gelezen, die kan dat weten, en (schrik niet, lezer, daai komt het spookbeeld), schrijver vervolgt dan verder: terwijl tevens alle Kath. organisaties staan onder een geestelijken adviseur, zoowel vak- als politieke organi saties, tot zelfsde Kath. Geitenfokkerij, die men in Noord-Brabant vindt incluis. Wat een armzalige argumentatie, vooral dat laat ste doet de deur toe dat. maakt indruk op de groote massa de menschen lachen en de schrijver heeft gelijk? Welke socialist zou het kunnen laten deze aardigheid te debiteeren, je behoeft dan immers op do zaak waar het om gaat, niet zoo breed in te gaan? en bovendien je weert zoo lastige vragers gemakkelijk van 't lijf. Het zou echter, mijnheer Bergman, heel wat meer fair hebben gestaan (en uw gebrek aan argumentatie was niet zoo aan 't licht gekomen), indien u recht streeks op onze vraag was ingegaan en met bewij zen was komen aandragen. Waarom niet geciteerd1 wat in „Ons Blad heeft gestaan en waarom niet met feiten aange toond dat de Kath. Coöperatie werkelijk van hooger hand wordt gesteund? Uit deze enkele zinnetjes blijkt volkomen uw on kunde over Kath. zaken en instellingen en de breed heid van uw studiën en onderzoek indien u kunt aantoonen, dat de politieke organisaties staan onder geestelijke adviseurs, zult u zeker het genoegen sma ken dat de Katholieken met bewondering naar u op dien. We kunnen u bovendien inog gerust stellen in zoo verre het betreft de Katlx. Coöperatie en verklaren u uitdrukkelijk, dat die niet staat onder een geeste lijk adviseur. 't Is anders wel opmerkelijk, dat wij, die met dat soort van mensehen geregeld omgaan, er niet de minste last van hebben, terwijl gij, die er nooit mede omgaat, er de meeste last van hebt, maar misschien komt het wel omdat wij nu eenmaal ver stompt zijn. Mijnheer Bergman denkt bepaald, dat w ij niets le zen en nooit hebben gehoord' van een socialistische voetbal- en esperanto-club, van de breekijzers, die in Breda, een neutrale vakvereeniging den grond in trachten te boren omdat deze niet genegen schijnt zich aan te sluiten bij het z.g. moderne of roodc? N. Vakverbond. Zijn moffveering omtrent de reden van de afschaf fing van den nachtarbeid in onze Kath. coöperatie, ;s werkelijk goed gezocht, jammer dat er zooveel lage in sinuaties mede gepaard gaan 't is werkelijk ver heffende zijn mede-arbeiders zulke bijbedoelingen in de schoenen te schuiven waar toch de Kat h. II ee- r e n geheel buiten spel staan. 't Is wel gemakkelijk om er zich met zoo'n bombast van woorden af te maken, wij geven het intu-s- sehen niet op al is het met bij voorbaat bevoorooi- deolden slecht redeneereu en geven de voorloopers der z. g. moderne vakbeweging alle recht, het perso neel der Kath. coöperatie te vragen (en ook om door inzage der boeken te onderzoeken) op welke voor waarde zij werkzaam zijn en zijn overtuigd, dat de ze ook in vergelijking met die bij de z. g. algemeene arb. coöperatie, best den toets der roode eritiek kan doorstaan. Misschien ligt het intussclien op den weg van het bestuur der z. g. algemeene arb. coöperatie om öf dc statuten wat duidelijker te maken, öf hare leden wat meer te ontwikkelen opdat zij zoo beter inzicht krijgen, van het werk en het doel, van zijn instelling en weten dat zij door toetreding, met hun geld socialistische belangen steunen. U geachte redactie bij voorbaat dankend voor de plaatsing van dit verweer, teekenen wij ons, Hoogachtend, Het Bestuur der R. K. Coöp. Bakkerij „ONS DOEL." vcorbij een openbare school gingen, zei X.: „Ja, zie je, dat ieder, onverschillig of hij zijn kind' neutraal- of Christelijk ouderwijs wil doen ontvangen, daarvoor uit de publieke kas gelijken steun ontvangt, dat acht ik billijk. Maar waarom moet een onderwijs, dat slechts een deel voor zich goed acht, het volksdeel n.l., dat be staat uit vereerders en neutralen en juist hun leus is 't immers: wij kennen allen ten deele waarom moet dat nu het openbare onderwijs zijn, dat uitgaat van Staat en Gemeente, waarom die school de school „voor allen"? Deze redeneering van X. verstond P. S. niet. X. scheen te meenen, dat 't groot, grof onrecht was, dat de belijders aan de school voor de vereerders en neu tralen moesten meebetalen. Maar hij vergat zeker, dat deze school de openbare, die „voor allen" was. En het gelaat van P. S. nam een uitdrukking van meelijden aan en met zoete stem sprak hij„Hoe is 't mogelijk, dat gij, wat ik mooi vind, verwerpt. En ik ben een vijand van onrecht." X. was aau liet eind van zijn wandeling- gekomen. Dus bleef het bij deze uitspraak van P. S. Alkmaar, 22 Februari 1912. B. lil WWA V. my}}/ 'WM, Er is een stad, die bewoond wordt door Roomschen, Ned. Hervormden (orthodoxen en modernen), Gereformeerden, door Luthersehen, üoopsgeziti- Ook 27—31 43-49 en zwart verliest schijf 44. 't Naspelen van deze remise is een nuttige oefening vooral voor pers tbeg i n n en d en Ter oplossing het volgende probleem: Probleem 171 van S. HOMAN, Wijde Wormer. Zwart: 8, 9, 10, 17, 18, 19, 22, 23, 25, 26, 28, 29. Wit: 32, 34/37, 39, 41/44, 46, 49. Oplossingen vóór of op 29 Februari. Morgen, 25 Februari, Groot Damdag te Midden- Beemster. Aanvang 10 uur. Wij hopen, dat alle spe lers, die zich opgegeven hebben, aanwezig zullen zijn. In onze volgende rubriek hopen wij op dezen wedstrijd terug te komen. Ingezonden Ktnkhen. HET ANTWOORD VAN DEN HEER BERGMAN. Geachte Redactiel In uw nummer van 20 Februari troffen wij* het ant woord? van den heer Bergman aan op de door ons aan hem gerichte vraag in verband met zijn onge- uoor door den en belijders van nog andere godsdiensten, zijn er ouders, die tot geen kerk behooreu. In ruime ren zin kunnen allen naar het geloof ingedeeld worden in: belijders van den Heere Jezus, vereerders van Je zus (deze spreken zelf bij voorkeur van de „Jezus- figuur") en neutralen. Iedere groep omvat verschil lende schakeeringen. De hoogo vereering van de lieden der tweede groep staat hun niet in den weg om voor hun kinderen, die onder de leerplichtwet vallen, genoegen te nemen met liet onderwijs zooals de neutralen 't verlangen, d. i. neutraal. Maar met het belijden valt dit niet te rij men. 't Spreekt vanzelf, dat er als in de meeste steden tweeërlei scholen zijn: openbare en bijzondere. Van zelf spreekt 't in de oogen van vereerders en neutra len ook, dat de openbare schooien neutrale zijn. En dus(?) zijn zij voorstanders van de openbare school, 't Spreekt alles vanzelf. Bij een vacature aan een der openbare-neutrale scholen zegt de onderwijs-wethouder steeds: „Wc- moeten er weer een hebben, die neutraal wil zijn in zijn onderwijs, want daar staan de neutralen op en de vereerders nu, die schikken er zich nog wel in, dat Jezus op school niet vereerd wordt en de belijders daaraan wordt 't niet gevraagd." En dan gaat hij naar den Arrondissements- of naar den Districts-Schoolopziener en vraagt hun of zij ook zulke onderwijzers(essen) kennen. „O, zeker", is telkens het antwoord, „en onze colle ga's kennen er ook wel. U komt klaar, want u vraagt daarbij naar niet-gelooven van de aanstaande opvoe ders, is 't niet?" „Natuurlijk, mijnheer 1 't kunnen geen besliste belij ders zijn, want die weten hun overtuiging niet voor zich te houdenzij moeten vereerders of beter nog best neutraal zijn." „Uitstekend"' is dan 't antwoord. „Ik zal u graag van dienst wezen." Eu dau behoeven zij niet lang te zoeken. De belijder X. ging een der bijzondere scholen daar eens voorbij, verzonken in gedachten over verzorging- van zieken. Hiervoor en voor de opvoeding der jeugd had' hij veel hart en veel over. Eu toen hij zijn weg vervolgde werd hij ingehaald door P. S. uit de Alkmaarsche Courant, een voorstan der van neutraal en dus(?) van openhaar onder wijs. En ze liepen samen pratende verder. En toen ze LANDGENOOTEN Tot de vele nuttige instellingen vau ons land, be hoort ook de Kwart-gulden Vereeniging voor Heide- Ontginning, welke in 1894 door Mej. B. L. W. van der Ilucht te 's-Gravenhage opgericht is. Het doel van deze vereeniging is, leden werven tegen eene jaarljjksche bijdrage van 1 of meer kwartjes, om met den gezamenlijken opbrengst daarvan het werk van den Oranjebond van Orde te Utrecht te steunen. Verbetering te brengen in den materiëelen toestand van de plattelandsbevolking, is het streven van den Bond. Door aankoop van heidegrond en door 't ontginnen daarvan tot vruchtbaar bouwland, weiland en bosschen. hoopt de Oranjebond den bewoners van het platteland werk te verschaffen en hen terug te houden van hun trek naar de groote steden. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder die zich op de hoogte stelt van onzen arbeid, erkennen moet, dat de Kwartguldenvereenigiug voor Heide-Ontginning eene zeey nuttige instelling is. Wat er met behulp Aan die kwartjes reeds tot stand gebracht is is ongelooflijk het is tooveren 1 Landgenooten, laat ik U eens in gedachte geleiden naar de Rovertsche Heide bjj Hilvarenbeek onder Til burg. Ge zult er eene vriendelijke boschwachterswo- ning vinden, omringd door jonge boschaanplant, ter reinafwatering, wegen en bouwland. Dan verder, op de heide bij Apeldoorn, ziet gij de 5 boerenwoningen der Ericastichting, elk met een erf van 4 H.A. opper vlakte, waarop de gezinnen een goed middel van be staan hebben. Hun veestapel met één geit begonnen, heeft zich zelfs tot eenige koeien uitgebreid. Welk een verschil dus met den toestand in 1895, toen dat plekje van ons vaderland nog een moerassige heide grond was Ten Z. van den spoorlijn ApeldoornBarneveld, strekt zich het 130 H.A. groote Van der Huchtbosch uit, zoo genoemd naar de oprichtster en presidente der Kwartgulden-vereeniging voor Heide-Ontginning, De dennen hebben ei reeds eene aanzienlijke hoogte bereikt. Vanuit Meppel wil ik U ook eens geleiden naar 't Westerzand onder Uffelte in de provincie Drenthe Naast de eigen kweekerij, strekken zich hectaren gronds uit, welke reeds beplant of bebouwd zijn. Ónzen grootsten vijand, de zandstuivingen, zijn we op de 800 II A. groote heide bij Drouwen (Drenthe) nog niet geheel de baas, maar iedere nieuwe aanvoer van kwartjes, doet als bij tooverslag dennebosschen, loofhout, tarwe- en aardappelvelden verrijzen. Menig buitenman vindt hier zijn brood; zijn daggeld wordt met opzet iets hooger gesteld dan de fabrieksloonen, Hoe tevreden wij ook zijn met de verkregen resul taten, wij willen nog meer tooveren. Maar daarvoor, landgenooten, hebben we Uwe kwartjes noodig. Deze worden niet alleen bijeengegaard door het Hoofdbe stuur te 's-Gravenhage, doch ook door de dames der 33 kring-comité's en 67 correspondentschappen, welke over het heele land versprsid zijn. Het voorjaar is weldra daar! Helpt landgenooten, opdat we ons werk kunnen voortzetten! Ieder lid maatschap van 1 of meer kwartjes wordt met een vreugdevol hart begroet. Helpt ons, vrouwen van Nederland, kring-comité's en correspondentschappen vormen en nieuwe leden winnen, opdat wij nog meer de plattelands-bevolking kunnen steunen en den volks welvaart kunnen verhoogen! Maakt dat wij met kracht ons tooverwerk voort kun nen zetten; dan zult gij over eenige jaren met vol doening terugzien op dat kwartje, dat ons hielp hei en stuifzand in vruchtbare akkers en bosschen te her scheppen dat geluk en tevredenheid in de huizen der plattelands-bewoners bracht 1 Ieder die lid wenscht te worden, wordt verzocht geven aan de correspondente Jonkvr. H. te Heiloo. Het Hoofdbestuur: Mej. B. L. W. VAN DER HUCHT. Mej. L A. E. NEUHAUS. zich op te van Foreest lugcBouden flsededecllngen. DE VERKIEZING VAN DEN HEER FERF. De heer P. B. J. Ferf heeft de benoeming' tot lid van de Eerste Kamer aangenomen. Door de verkiezing van den heer P. B. J. Ferf tot lid der Eerste Kaïner is tevens vervulling der daar door ontstane vacature-F erf in het college van Gede puteerde Staten van Noords-Holland noodzakelijk ge worden. In de kringen der liberale Statenleden werden voor de vacature de namen genoemdl van de heeren L. Ser- rurier, liberaal Statenlid voor Amsterdam VI en wet houder dier gemeente., en van mr. K. A. W. L. Hazel- hoff Roelfszema, vrijz.-dem. Statenlid voor Amster dam V. Naar men meldt, wordt voor de thans ontstane vacature P. B. J. Ferf voor 't lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 't kiesdistrict Hoorn van vrijzinnige zijde zeer ernstig gedacht over de candidaatstelling van den heer mr. A. G. A. Ridder Rappard, thans rechter bij de arrondissements rechtbank te Tiel, voorzitter der Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij Van Landbouw, eerder griffier bij 't kantongerecht te Purmerend en voorzitter van de afdeeling „Beemster, Purmerend en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Gemengd nienws. UIT KOEDIJK. Na opening der voltallige vergadering van den raad dezer Gemeente, welke gisterenmiddag werd ge houden, werd medegedeelddat 300 gulden door het -rijk aan de Gemeente was betaald, dat de rijksontvanger zal zitting houden in deze gemeente op den 3den Woensdag in de maanden Maart tot en met Juli en September tot en met November; dat de com missie tot wering van schoolverzuim haar verslag in zond. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Omtrent het bekende adres der West-Friosche Elec- trische Centrale uitte de heer Beet.s de wensclielijk- heid dat het Dagelijksch Bestuur de vergadering zou bezoeken; liij meende dat van Bergen wel niets zal komen. De voorzitter zeide dat deze veronderstelling slechts officieus, in 't geheel niet officieel kan zijn. De heer Beets zou, hoe dan ook, de Gemeente spoe dig eens uit 't duister willen zien geholpen, hij achtte dit in 't. algemeen belang. De heer Visser beaamde de meening van den heer Beets, zoowel als de heer Kramer. De heer Jonker zou ook gaarne zien dat B. en W. als afgevaardigden van den raad de vergadering be zochten. De voorzitter wilde dat alle leden van den Rand er heen gingen. Na eenige besprekingen, waaruit ten duidelijkste bleek dat van Bergen wel niets meer werd verwacht, werd besloten dat het college van B. en W. naar de vergadering ïal gaan. De afdeeling Duinkant van het N. O. G. verzocht herziening der onderwijzerssalarissen, welk adres voorloopig voor kennisgeving werd aangenomen, na dat op een desbetreffende vraag door den burgemees ter werd geantwoord dat in dit arrondissement de ge meente Koedijk bovenaan staat, wat aangaat het aan vangssalaris, hoewel erkend moet worden, dat de peri- - odieke verhoogingen wel wat langzaam en laks zijn. Omtrent de verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag adviseerde de minister van Bin- nenlandsche zaken om de kinderaftrek te doen verval len, daar het onbelastbaar inkomen met 100 is ver hoogd. De heer Beets merkte op dat dan de verhooging van het onbelastbare in vele gevallen niets zal geven. De heer Jonker steunde deze meening. De voorzitter merkte op dat indien de verlangde wij ziging er niet in wordt aangebracht, er alle kans be staat dat de minister de verordening niet ter goed keuring zal voordragen. De heer Jonker vreesde deze veronderstelling ook, doch betreurde om zoo even genoemde redenen de door den minister verlangde wijziging. Na verdere gegeven toelichting van den voorzitter besloot men de wijziging aan te brengen. De suppletoire begrooting, dienst 1911, werd daarna vastgesteld, zooals door B. en W. aangeboden tot een bedrag van 9396.26 in ontvangsten en uitgaven. B. en W. boden daarna het verslag der volkshuis vesting den raad aan, vervolgens het kohier der hon denbelasting tot een bedrag van 62.50 en het kohier van den hoofdelijken omslag tot een bedrag- van 2990, welke kohier in geheime zitting zullen worden behandeld. De heer Beets vroeg wanneer beschikt kon worden over het door de Gemeente gekochte huis. De voor zitter antwoordde daarop dat de tegenwoordige bewo ner die op eerste aanzegging zal verlaten. De heer Jonker vroeg hoever de Gemeente is ge vorderd met den overhaal bij de abri aan het West einde. De voorzitter zeide dat hem niets bekend is van de exploitatiebrenging van de lijn. De openbare vergadering werd daarna gesloten. De huid ia een der middelen], waardoor de onzui verheden uit het lichaam worden afgescheiden. Maar zij is onderhevig aan aandoeningen die deze afschei ding belemmeren of verhinderen en welke door een bizondere behandeling moeten worden weggenomen. Cnder deze aandoeningen noemen wij eczema roos, huiduitslag, dauwworm, winterhanden en voeten, gordeluitslag, enz- Deze aandoeningen zijn somtijds zoo hevig, dat het leven haast ondraaglijk wordt, dat gij geen nachtrust kunt genieten en dat uw gezond heid er onder lijdt. Foster's Zalf is een speciaal geneesmiddel voor alle ongesteldheden der huid. Reeds de eerste aan wending doet weldadig aan en doorgaans is één doos voldoende om een geheele en duurzame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Alk maar verkrijgbaar bij de heeren Ni erop Slothouber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franao na ont vangst van postwissel a f 1.75 voer één, of f 10.- veor zes doozen. UITSLAG VAN DEN VERKOOP, van de Koek- en Biscuit-Fabriek „de Nijverheid" aan de Lindegracht nos. 16. 14, 12 en 10 tc Alkmaar, ge houden 22 Februari 1912 ten overstaan van den Nota ris P. J. C. van Toornenburgh aldaar: 1. Fabrieksgebouw met werk- en bergplaatsen, no. 16, groot 6 aren 23 cA. Strijkgeld II. Crouwel Jr. te Amsterdam 10600. Niet verhoogd. 2. Fabrieksgebouw met. werkplaats, no. 14, groot 2 A. 84 cA. Strijkgeld F. II. Ringers, Alkmaar 5275. Niet verhoogd. 3. Pakhuis met kantoorlokalen boven, nos. 12 en 10, groot 83 cA. Strijkgeld S. Halma, 2280. Niet verhoogd. Combinatie van 1, 2 en 3 met al de machinerieën, gereedschappen, werktuigen en alle overige losse en vaste goederen en den geheelen inventaris, strijkgeld F. J. Quax 35770, gemijnd 5, S. Pluimgraaff en Consorten te Alkmaar, toegewezen voor 35776. DE MOORD TE BEEK. Omtrent dezen treurigen moord wordt nader ge meld: Dank zij de uitlatingen van den 8-jarigen Reinier Hartjes staat het thans wel vast, dat de vader het kind heeft gewurgd. Naar Reinier vertelt was de va der reeds kwaad op het kind, omdat haar klompjes stuk waren. Toen ze bovendien met het halen van lucifers te laat naar haars vaders zin thuis kwam, werd Hartjes zoo driftig, dat hij het kind met de pet sloeg. Het meisje is hierdoor bevreesd geworden en weggeloopen, waarna de vader het achterna ging. Hartjes is even later alleen teruggekomen. Naar bij nader onderzoek gebleken is, kan de ten onrechte verdachte Derksen zijn alibi voor den gehee len dag bewijzen. Verwacht wordt dan ook, dat hij ten spoedigste in vrijheid zal worden gesteld. Antonius Johannes Hartjes is den 18en October 1867 te Bergh geboren, zijn vrouw, Anna Oostendorp, op 5 Febr. 18J4 eveneens aldaar. De man is daglooner en vent met bezems, die hij zelf bindt. Er leven thans nog zes kinderen, terwijl er 5 gestorven zijn, namelijk een jongen in 1902, een jongen en een meisje in 1907, een meisje in 1911 en de ongelukkige Maria. Het gerucht gaat, dat Hartjes zijn kinderen verze kerd heeft tegen uitbetaling van 10 gulden bij over lijden. Ook begint meu het verdacht te vinden, dat de laatste kinderen zoo kort achter elkaar gestorven zijn, zonder dat bij de ziekte( een dokter is geraadpleegd. Hartjes is niet armlastig; hij betaalt belasting, al is het ook weinig. De vader blijft nog steeds hardnekkig ontkennen. De moeder zal zeer waarschijnlijk niet vervolgd wor den; zij moet totaal onschuldig zijn en zal alleen moe ten getuigen wat er Zondag in den loop van den dag te haren huize is voorgevallen. Zij is zeer onder den indruk en weent voortdurend. Naar gemeld wordt is de verdachte Derksen in vrijheid gesteld, doch de vader van het meisje is iu de gevangenis te Arnhem opgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6