DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VAN HOUTEN DE VOLKSDRANK MOUTEN, loodlmlp-Kaasdragcr. DE BESTE VOOR DEN PRUS .Goedkoop Alom verkrijgbaar No. 48 Houderd en veertiende Jaargang 1912. MAANDAG 26 FEBRUARI. gefabriceerd door 1 Kg 3/2,, f 1.50 - 0.80 - /0.42/2 - 0,18 VIERKANTE BUSSEN Kaasmarkt. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Mo„ Ingezetenen dezer gemeente, die in aan merking wenschen te komen voor de be trekking van NOODHULP-K A.ASDR AG£R worden verzocht zich vóór den 3 Maart a.s. persoonlijk aan te melden ter Gemeente- Secretarie AARSCHE k.. STEDELIJK MUSEUM. GEMEENTEARCHIEF. Bezoekers gelieven tijdens den herbouw der concier- gerie zich aan te melden ter bode-kamer ten stads- huize. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Vrijdag- sehe kaasmarkt gedurende het zomerhalfjaar, begin nende 1 APRIL en eindigende 30 SEPTEMBER a.s., bij wijze van proef, een half uur vroeger, dan tot dusver het geval was, zal aanvangen, zoodat de markt in dat tijdvak zal beginnen 'e voor. middags te O'/2 nre. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 24 Februari 1912. ALKMAAR, 26 Februari. Italië heeft deze week een hoera-stemmiug door leefd, zooals er niet dikwijls in een land voorkomt. Het was „Ewiva" voor en „Ewiva" na, in het parle ment, op straten en pleinen. Men liet het koninklijk echtpaar en de ministers leven. En men heeft in het parlement een inderdaad zeldzame patriottische daad verricht. In ongeveer 9 maanden was het parlement niet bijeen geweest en sinds de laatste zitting was de oorlog om Tripolis uitgebroken. Tot dien oorlog is zonder toedoen en zonder medewerking van het parle ment besloten en daarom werd dadelijk aan de orde gesteld de goedkeuring van het regeeringsbesliüt, waarbij Tripolis en Cyrenaica zijn geannexeerd. De minister-president had1 met het oog hierop per soonlijk de afgevaardigden uitgenoodigd toch vooral te komen en ze waren er, zeer geestdriftig en ze hebben den heer Giolitti met onstuimige kreten be groet. Ze hebben de rechtvaardiging der regeering met groote instemming aangehoord' en met belang stelling vernomen, dat de vrije en volledige uitoefe ning van werkzaamheid en invloed in Tripolis een levensbelang was, dat Turkije daar niet van wilde weten en dat men haast moest maken, daar anderen Frankrijk? Duitschland? zich anders van dit Turksche gebied zouden hebben meester gemaakt. Na deze toelichting heeft de Kamer met de enorme meerderheid van 423 tegen 9 stemmen het wetsont werp tot bekrachting van het koninklijk besluit der in lijving aangenomen en voor het koninklijk paleis en het parlement hadden groote volksbetoogingen plaats. De regeering mag dus zeggen, dat de natie achter haar staat en de troepen, die in Tripolis in het veld staan en de marine-troepen kunnen weten, dat het land met hen is. Zelfs de socialisten en republikeinen stemden in met deze betooging, zooals Italië er sinds de dagen van Garibaldi niet gezien heeft. Een der socialisten riep uit: „Zij, die in Konstantinopel op de oppositie van de socialisten speculeeren, moeten weten, dat we in geen geval de hoogste belangen van het land uit het oog zullen verliezen." Onder deze omstandigheden valt natuurlijk aan een tusschenbeidekomen niet meer te denken. Italië heeft een misberekening begaan, maar het land zal volhouden tot het einde. En de Turken zullen niet van hun standpunt af te brengen zijn. Zij kunnen immers op het feit wijzen, d'at op het oorlogsterrein de Italianen weinig succes hebben behaald en dat de Arabieren en Turken het daar minstens zoo lang kunnen volhouden als de Italianen. Inmiddels is deze week de sinds November door de Italianen' herhaaldelijk aangekondigde uitbreiding der vloot-actie op Turksche havensteden van de Mid- dellandsche zee met een bombardement van de stad Beiroet begonnen. Zij hebben in de oostelijke helft van de Middellandsche zee de kanonnen laten spreken in de voornaamste handelsstad van Syrië, waarvoor reeds herhaaldelijk hun kruisers verschenen waren. Over hetgeen daar geschied is, zal mem onder de ru briek „buitenland" nadere bijzonderheden kunnen vin den. De dood van den leider der Oostenrijksche politiek van buitenlandsche zaken, graaf Aehrenthal, zal in die politiek geen wijziging brengen. Zijn opvolger, graaf Berchthold, wien hij zelf heeft voorgesteld, zal zijn werk in de zelfde richting voortzetten. Zoowel jegens het Drievoudig verbond als inzake de Balkan- politiek zal Oostenrijk hetzelfde standpunt blijven in nemen en alleen wordt verwacht, dat de nieuwe mi nister door zijn persoonlijkheid! er toe zal bijdragen, de betrekkingen tot Rusland, welke nog altijd niet weer de oude zijn, te verbeteren. Eigenaardig is het dat graaf van Aehrenthal, die nog maar enkele jaren geleden in Italië gold voor de verpersoonlijking van kwade trouwe en politieke onbe trouwbaarheid, thans in de Italiaansohe pers met grooten lof werd besproken. Engeland doorleeft bange dagen. Den eersten Maart kan er een groote staking im de kolendistricten uitbreken, wilke gerust een nationale ramp zou mo gen heeten. Men stelle zich eens voor, dat er geen kolen meer te krijgen zijn. De aanwezige voorraad zou gauw zijn uitgeput en daar de transportarbeiders uit solidariteit mee zouden staken, waren er niet alleen geen kolen doch zouden ook de levensmiddelen duurder worden. De mensehen, die met den strijd tusschen de mijnwerkers en mijn eigenaren niets te maken hebben, zullen hem dus het eerst in hun portemonnaie gevoelen. Niet lang zou het duren, of de treinen en de stoombooten zouden buiten dienst moeten worden gesteld, de fabrieken zouden stopgezet moeten worden, de oorlogsvloot en de handelsvloot zouden met verlamming zijn geslagen. De Engelsche bladen tellen de dagen, welke het rijk nog van den fatalen datum, 1 Maart, scheiden, waarop meer dan 700.000 mijnwerkers niet meer iin de mijnen zullen afdalen, tenzij alle eigenaren het minimum-loon zullen toegestaan hebben. De minister-president, de heer Asquith heeft inge grepen en tracht nu de beide partijen tot elkaar te brengen en daarvoor den strijd te voorkomen. Engeland, ja de geheele wereld, ziet met belang stelling zijn poging gade en wacht met spanning af, wat er Vrijdag a.s. zal geschieden. In Duitschland heeft de rijksdag nog steeds gede batteerd over de verkiezing van het presidium. In strijd met de verklaringen der vertrouwensmannen van alle andere betrokken partijen, heeft de sociaal democratische leider Bebel beweerd, dat toezeggingen ten opzichte der gebruikelijke eerbewijzen jegens den Keizer door de sociaal-democraten niet zijn gedaan. Blijkbaar heeft er, zooals men dit in Nederland noemt „een afschuwelijk misverstand" geheerscht, waarvan intusschen wel het gevolg zal zijn, dat bij de definitie ve samenstelling van het presidium de sociaal-demo craat wel zal uitvallen. HOLLAND—BELGIë. Het Nederlandsch Bureau van de IIollandsch-Bcl- gische commissie, dat belast is met de voorbereiding der vierde conferentie, heeft besloten dat deze zal plaats hebben in den loop van Juni a.s. in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra- venhage. Onder de vraagpunten, welke op de lijst van werkzaamheden voorkomen, behoort het voorstel van den heer Van Ascli van Wyck betreffende een Hol- landsch-Belgisch arbitrage-verdrag. De sub-commissiën hebben reeds hare werkzaamhe den aangevangen en de algemeene vergaderingen zul len in het begin van Mei te Amsterdam gehouden worden. I TENTOONSTELLING 1913. Het voornemen bestaat, in Den Haag het eeuwfeest van Neêrlands onafhankelijkheid te vieren door het houden van een tentoonstelling voor kunstnijverheid. Op verzoek van den burgemeester heeft zich een com missie van Raadsleden bereid' verklaard aan dit plan uitvoering te geven. De heer E. Deen zal als voorzit ter dier commissie optreden. Mocht, wat in de bedoeling schijnt te liggen, beslo ten worden tot stichting van een gebouw voor het houden van permanente tentoonstellingen, dan zou de Regeering bereid zijn dit plan financieel krachtig te steunen. Is „Het Vad." wel ingelicht, dan zal de gemeente behalve een terrein aan den Wagenaarweg, 50.00Ü in de kosten van het gebouw ter beschikking stellen, in welk geval de Regeering een gelijk bedrag zou ge- demengd nieuw». ERNSTIG ONGELUK. Bij het sloopen van den Parkschouwburg te Amster dam is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Drie sloopers waren bezig op den koepel, waarvan het bovenste gedeelte reeds verdwenen was. Toen eenige ijzeren bouten rondom losgeslagen waren, gevoelden zij plotseling, dat er beweging in kwam. Stuksgewijze stortte de koepel, uit ijzer geconstrueerd, omlaag in de stalles. Eon van de drie werklieden had nog gele genheid op den muur te springen, waarop de koepel rustte; de beide anderen echter vielen mede. De hoog te van hun val wordt geschat op 20 k 25 meter. Een hunner werd zoo zwaar verwond, dat men voor zijn le ven vreest; de toestand van den ander laat zich min der ernstig aanzien. Beiden zijn per auto-brancard nnar het ziekenhuis gebracht. Do brandweer was nog uitgerukt, maar haar hulp bleek niet noodig, daar de beide werklieden boven op het puin en geheel vrij lagen. Een onderzoek van de politie heeft niet aan het licht gebracht, dat aan iemand de schuld van dit ongeluk te wijten is. De ar beiders waren met bijzondere klem aangemaand bij het sloopen van dit gebouw met buitengewone omzich tigheid te werk te gaan. DE VERLOREN ZOON. liet echtpaar Koster te 's-Gravendeel, dat in de raeening verkeerde het zoontje, dat 12 jaar geleden vermist werd, te hebben teruggevonden, moet deze hoop laten varen. De jongen die, naar wij meldden, eenigen tijd als de verloren zoon heeft gegolden, heeft thans, volgena de „Dordt. Ct." onder pressie bekend Augustien Janssen» te heeten. TREURIG. Te Waalwijk kwam Zaterdagavond een ÏO-jarig meisje van een sehoenmuker schreiend bij haar ouders. Het kind vertelde, dat een bakkersknecht onzedelijke handelingen met haar had gepleegd e.n haar daarna mishandeld had. De ouders gaven van het geval aan stonds kennis bij de politie met het gevolg, dat da dader spoedig kon worden gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. DE KINDERMOORD TE BEEK. Ten einde de kinderen te onttrekken aan onge- wensehte invloeden, die hun verklaringen zouden kun nen beïnvloeden, heeft men den achtjarigen Reinier Hartjes en zijn tienjarig broertje Jan aan de ouderlij ke macht onttrokken en naar het christelijk volksloge ment „Welkom" te Arnhem gebracht. VERDUISTERING. De verduistering door den klerk Van G. gepleegd ten nadeele der firma Beynes te Haarlem, heeft plaatsgevonden door geknoei in loonstaten van werk lieden. De firma Beynes heeft Van G. eerst in d« gelegenheid willen stellen elk jaar een deel van het gestolene (ruim 10.000) terug te betalen, maar dit schijnt niet mogelijk te zijn geweest. De justitie heeft ambtshalve een vervolging ingesteld, hoewel de firma Beynes de zaak liefst onvervolgd had gezien. Vermoedelijk is Van G. naar Amerika gevlucht, waar zijn schoonouders wonen. Bij de firma Beynes werken 150 werklieden. Van G. verhoogde de loonen der werklieden op de loonstaten en stak dit meerdere geld dan in eigen zak. De ver duisteringen dateerden sinds 1905. Van G. verdiende 1800 per jaar. DE WATERSTAND IN FRIESLAND. Op sommige plaatsen in Friesland begint het, wat den hoogen waterstand betreft, op twee jaar geleden te gelijken. Verlangend wordt uitgezien naar een stevigen molenwind. Men vaart door de polders alsof het groote meren waren. UitSnikzwaag wordt ge meld, dat men, zoo ver het oog reikt, een zee van wa ter ontwaart. Achter Noord- en Zuidbroek golft nog een groote zee. Tusschen Akkrum en Terhorne ia de grintweg door het water ingesloten. Op den Heegerweg bij Hommerts begint het op twee jnar geleden te gelijken. Ook daar is 't één groo te waterplas. Al is de waterstand nog niet zoo hoog, wanneer het nog eenigen tijd windstil blijft, dan is een herhaling van 1900 te wachten. Sommige boeren hebben reeds besloten de dijken in beteren toestand te brengen en sommige molens te verplaatsen. EEN BUITENKANSJE. Een landbouwer uit Baarle-Nassau had zijn 1400 spaarduitjes omgezet in vier pandbrieven der Zuider- Hypotheekbank. Aangezien hij geen veilige berging had, stopte hij ze, in vieren gevouwen, in een ouden ijzeren waterketel, waarbij een slecht passend deksel opgezocht was, onder den vloer dicht bij den schouw. Met Januari wilde hij couponnetjes knippen, doch vond een ketel half rol water, daarin gesijpeld door len telkens geschrobden vloer en 't niet sluitend dek sel. In het drabbig nat di-even stukjes pandbrieven, een slijmerige, beschimmelde massa kon hij opvis- schen. Het boertje hield zijn schat vier volle uren boven een gloeiend vuur, telkens het kippengaas, waartusschen hij de pap gekneld hield, omdraaiend. Een sehroeilucht en afbrokkelende randjes waarschuw den hem, dat hij niet naar wemsch met zijn effecten omsprong; aangezien 't binnengedeelte nog vochtig was, besloot hij ze 24 uur in den wannen oven te leg gen. Den anderen morgen vertoonde zich een vastge- perste, schilferachtige, bruingebrande klit, die de ge lukkige bezitter uit elkander wilde halen, hetgeen niet gelukte. De man ging met zijn pakje naar bankier Ingenhousz, deze verwees hem naar de Zuider-Hypo- theekbank, alwaar hem meegedeeld' werd, dat hij d»n

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1