Van houtcn's Cacao STADSNIEUWS. BUITENLAND Dt gebruikers maken veelvuldig de fout te veel cacao in een kop te doen. Dat behoeft met RONA niet. Daarom uiterst voordeelig in het gebruik. Laatste berichten. HEVIGE BRAND. RONA EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT. In de omgeving van het Damrak te Amsterdam trok gistermorgen een man door zijn zomersche kleeding de aandacht der voorbijgangers. Hij droeg namelijk, ondanks de Mnartsche buien, een stroohoed' en een wit costuum, zoonis dit in de tropen gedragen wordt. De man belandde ten slotte aan het politiebureau in de Warmoeastraat; daar vertelde hij, dat hij een Deen was en stoker op een boot, die hier was aangekomen. De kapitein had hem niet aan boord' willen houden, zoo beweerde hij, omdat hij zou weigeren te werken, terwijl bij inderdaad ziek was. Nu wilde hij naar zijn vaderland, Denemarken, terug. In de agenten-wacht kamer van het bureau werd! de vreemdeling, die geen geld en geen papieren bleek te hebben, voorloopig on der dak gebracht, in afwachting van zijn overbrenging- naar het ITuis van Bewaring. Van daar zal hij als vreemdeling zonder middel van bestaan over de grens worden gezet. DE STAKING IN DE ENGETJ50ITE MIJNEN. Tn de haven te Rotterdam drijft de steenkolenhan del sedert Maandag op den opslag van steenkolen, die daar ter stede is die snel vermindart door het steeds toenemende aantal aanvragen. Want de mijnbesturen in Duitschland hebben besloten om met het oog op de te verwachten moeielijkheden voorloopig geen steenko len meer af te zenden, maar hotgteen nu nog geprodu ceerd wordt voor eigen doeleinden op te slaan. Zoo doende wordt de voorraad btinkerkolen, die in de ha ven opgeslagen is, alleen nog aangevuld met hetgeen voor Maandag uit Duitschlawd afgezonden was. In de havenplaatsen, die dioor de staking getroffen zijn en ook in de haven van Rotterdam zijn de prijzen van de bunkerkolen op zijn minst verdubbeld' en gel den zij nu van 25 tot 30 shilling per ton. Reeds zijn in sommige havens hoegenaamd geen bunkerkolen meer te krijgen. EEN GRAFSTEEN. Ruim een manslengte onder dien began en grond is in den tuin achter dö sigarenfabriek Alvana te Tiel opgegraven een zerk van Luiksehen steen, groot 2.70 X 1.40 X 0.25 M., dragende de beeltenis ten voete uit van een monnik. Van het randschrift heeft men kunnen ontcijferen: Claes Rooeck, pater tot. Alven. Een jaartal was niet te ontdekken. Hoe de steen op die plaats gekomen is, is niet met zekerheid vast te stellen. PERSDELICT. Door de ambtenaren van den Burgerlijken Stand der gemeente Katwijk is een klacht bij den Officier van Justitie ingediend, naar aanleiding van een arti kel in het weekblad „De Wereld," nr. 23, getiteld: ..Ergerlijke toestanden in kleine plaatsen," waarin de geschiedenis der z.g. Wijkbriefjes aldaar wordt be schreven en onder meer wordt gezegd, dat „het volk door hun ambtenaren als slachtoffer van hun lage streken wordt uitgekozen." Deze laatste uitdrukking achten de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, in verband met het geheele stuk, beleedigoncL STORM. Door den storm is te Haarlem in de- Barrevoet- straat een schuthok omgewaaid. Eenige voorbijgan gers kwamen- er slecht af. Een werkman viel, brak een been en verwondde zich aan een arm. Een andere werkman werd ook getroffen en bekwam inwendige kneuzingen. Een vrachtrijder uit Haarlem werd gisternacht tusschen Loenen en Abcoude door een stenigen wind van zijn wagen geworpen, waardoor hij zijn arm brak tm bovendien verschillende kneuzingen bekwam. HET „AFSCHUWELIJK MISVERSTAND." De uitgever J. H. Kok te Kampen deelt, ons mede, dat de brochure van dr. A. Kuyper, (geschreven naar aanleiding van het incident-De Waal Malefijt., in de Tweede Kamer), onder den titel: „Afgeperst," ter perse is gegaan. De brochure zal nu spoedig het licht zien, en be handelt achtereenvolgens de volgende punten: I. 't Mooie taalbeeld misduid. II. Quid pro qui. III. Uit het verkeerdo loket- IV. Het gele gevaar. V. Wat in Azië broeit. VI. Eerste gelui. VII. Bijlagen. CHR. LANDBÖUWERSBOND. In een te Rotterdam gehouden vergadering is be sloten tot oprichting van den Christelijken Landbou- wersbond. Als grondslag van -den Bond werd aangenomen „Gods Woord." Ten slotte werd nog staande de vergadering een eomité gevormd van 12 personen, waarin onder meer ook de drie Kamerleden Duymner van Twist, Van der Voort van Zijp en J. F. Heemskerk, zitting namen, dat zich met vooraanstaande mannon op landbouwge bied uit de verschillende provinciën in verbinding zal stellen, ten einde den Bond aldaar vasten voet te doen krijgen. OPENBARE LEESZAAL. Naar het Hbld. verneemt, bestaat er groote kans, dat do kwestie van de Amsterdamsohe leeszaal einde lijk zal worden opgelost. De commissie uit de burgerij, die zich de totstandkoming van 'n openbare leeszaal ten doel stelt, onderhandelt thans met 't gemeentebe stuur over het afstaan van een deel van het terrein vau den Parkschouwburg voor den bouw van een open bare leeszaal. De gemeente zou het terrein en een be langrijk bedrag voor den bouw beschikbaar willen stellen, terwijl do commissie de noodago gelden zou bljeanhrengen voor den aankoop van boekon en de ex ploitatie. Reeds heeft het Departement Amsterdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen belang rijken finnneieelen steun toegezegd. EEN CREMATORIUM. In de gisternamiddag gehouden raadszitting te ei sen lokte een verzoek van de vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding om afwijking van de bouwveror dening voor den bouw van een crematorium op Wes- tcrveld, een langdurige discussie uit. De woordvoerder van rechts beschouwde deze zaak van technisclien aard' van principieel standpunt en noemde de lijkverbranding in strijd met de wet en met ons Christelijk volksleven, een heidensch gebruik. 1 en slotte werd met links tegen rechts de gevraagde af wijking toegestaan. EEN STAKENDE GEMEENTERAAD. Den 9en November 1911 besloot de raad van de Friesche gemeente het Bildt het heffingsmaximum van den hoofdelijker omslag van 35.000 te brengen op 45.000. Gedeputeerde Staten hebben echter anders gewild. Zij schreven indertijd, dat zij bereid waren een verhoo ging van het maximum van den te heffen hoofdelijken omslag tot een bedrag van 38.000 aan de kroon in overweging te geven. Motieven voor hun standpunt voerden zij niet aan. Wel bleek uit hun betrekkelijk schrijven, dat zij het wenschelijk achtten hoogev schoolgeld te heffen. De raad is in een nadere toelichting- met klem op gekomen tegen dezen, naar zijne meening bedekten, aanval op de openbare school eu heeft zich vierkant gesteld tegen elke directe of indirecte poging om hem te dwingen tot een hoogere schoolgeldheffing. Hij handhaafde zijn besluit. Ged. Staten bleven ook op hun standpunt staan, en de kroon gaf geen goedkeu ring aan de verordening. De meerderheid' van het college van burgemeester en wethouders zag in de onthouding van de goedkeu- ring aan de verordening een groven aanslag op de zelfstandigheid van den raad en stelde hem voor in zijn vergadering van j.l. Maandag, uit overweging: „dat. hem door die onthouding de gelegenheid wordt benomen de hem toevertrouwde belangen der ge meente te behartigen op de wijze als hij dienstig acht; dat hem danrdoor toch wordt belet op de gemeente leeningen de in het belang van een goed financieel beheer gevorderde aflossingen te doen; dat hij zich onder deze omstandigheden niet langer verantwoordelijk wenscht te stellen voor het financi eel beleid der gemeente"; te besluiten de betrekkelijke zaak verder te laten rusten. Dit voorstel werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Drie der vier kerkelijke leden stemden tegen. De tegenstemmers zagen in de houding van Gedeputeerde Staten een poging om den raad indi rect te dwingen tot het heffen van een hooger school geld en konden zich met dat standpunt vereenigen. PROVINCIALE ELECTRICITEITSFABRIEK. Do Prov. Gron. Ct. schrijft: Onze lezers zullen zich herinneren dat voor eenigen tijd in ons blad' eenige ingezonden stukken zijn ge plaatst naar aanleiding van de vraag of het wensche lijk is in de behoefte aan electrische energie voor licht en kracht te voorzien door oprichting en exploi tatie eencr electrische centrale voor de geheele pro vincie, dan wel of aan oprichting van kleine plaatse lijke eleetriciteitsfabrieke.n dc voorkeur te geven is. Door sommigen werd dit laatste aanbevolen mede uit overweging dat de totstandkoming eener groote electrische centrale nog wel zeer langen tijd op zich zou laten wachten. Wat dit laatste betreft, kan thans een geruststellende mededeeling worden gedaan n.l. deze dat, naar wij zijn ingelicht, het thans inge volge opdracht van het provinciaal bestuur in bewer king zijnde ontwerp van een plan van oprichting eener electrieiteitsfabriek voor de geheele provincie vermoedelijk reeds in de volgende maand gereed1 zal zijn. In verband' hiermede mag de verwachting gekoes terd worden dat in de a.s. zomerzitting der Staten de finitieve voorstellen ter tafel zullen komen en dat bij aanneming daarvan tot een spoedige uitvoering zal worden overgegaan. EEN RAAR SOORT BAL. Jan is student en zal voor eenige weken bij zijn ouders gaan logeeren, vertelt de „N. Ct.". Jan heeft wel eens last van geldgebrek en weet zich dau te red den door iets te brengen naar „ma tante", „oome Jan", den Berg van Barmhartigheid", „achter de schuine deur".... of hoe een lommerd al meer mag heeten. Thans dienden overjas en zwart costuum echter t< worden ingelost. Zoo geschiedde dan ook deu avond voor zijn vertrek uit de universiteitsstad. Toen werd vlug de koffer gepakt en den volgenden morgen toog Jan huistoe. Don morgen na zijn thuiskomst- ging Jan's moeder de koffer uitpakken teneinde onder- en bovengoed eens te kunnen nazien. Toen de overjas haar in handen kwam bemerkte zo op den kraag een kaartje met nummer vastgespeld. „Jan, wat is dat voor nummer?" „Dat-,moeder? Dat 's.o ja, dat is, weet- u. ik ben 'n tijdje geleden naar, naar een bal geweest, ziet u.en daar gaf 'k natuurlijk aan de vestiaire m'n jas af en toen is dat nummer er op gespeld. Even lateT had moeder een zwarte pantalon te pak ken, en daar zat zoowaar ook een kaartje niet num mer aan vastgespeld. „Zeg, Jan" vroeg ze met een strak gezicht „wat voor soort van bal wat dat?" KORTE; BERICHTEN. Gistermorgen is een electricien, werkzaam op de margarinefabrieken van de Nml. Venn. Ant. Jurgens, te Oss, bij het nazien der machineriën, door een drijf riem gegrepen. Ernstig aan armen en onderlijf ver wond, werd hij, na voorloopig gelegd verband, per automobiel naar 's-Hertogenbosch vervoerd. Gistormiddagjbemerkte een landbouwer uit den Grooten IJpolder, die voor zaken de Beurs te Amster dam had bezocht, dat hij een portefeuille, inhoudende negenhonderd gulden aan bankpapier, vermiste. Hij vermoedde _dat_het geld, dat hij op de Beurs ontvan gen had, hem op het .Damrak was ontrold en deed aangifte bij de politie. Te Stadskanaal heeft een bezoeker van het Leger des Heils den dienstdoenden officier met een mes ge stoken. Er ontstond een heele paniek. Een rijksveld wachter heeft proces-verbaal tegen den dader, zekeren Fr., aldaar, opgemaakt. Te Diunen (N.-Br.) is gistermorgen de woning van den landbouwer B. v. K. omgewaaid. Eenige koeien, die onder de puinhoopen waren be dolven, moesten worden afgemaakt. Het huis was verleden jaar gebouwd. Te Dedemsvaait is de schoorsteenveger E. Nuis op weg naar huis door de tram overreden. Hij overleed spoedig daarna. De firma Pathé gaat een toestel in den handel brengen, waardoor het mogelijk wordt, dat iedereen in zijn salon tegen geringe kosten en met weinig moeite in zijn salon films kan vertoonen. Vooral als school- apparaat schijnt dit toestel geschikt te zijn, Te Amsterdam ontwikkelde zich in een gracht phosphor-waterstofgas, dat ontbrandt zoodra het aan de lucht blootgesteld wordt. De gele vlammetjes trok ken veel bekijks. Werd onlangs de geboorte van een tweetal beertjes in dcu Ilaagschen Dierentuin medegedeeld, nu blijkt dat de ouders een dier kleinen opgepeuzeld hebben. Het andere jong wordt nu gezoogd en gevoed door een hond. J. van Rossern, aan den Krommen Rijn onder Utrecht, heeft den 27sten Februari de eerste grasbo- tor gezonden aan H. M. de Koningin. Tusschen Loenen en Abcoude is de vracht wagen van den heer Verzijlling te Haarlem omgewaaid. De eigenaar kwam er onder en werd' zoo ernstig gewond, dat hij naar het gasthuis gebracht moest worden. Verleden Donderdag hebben visschers uit War- tena in één trek met de zegen tusschen 800 en 900 pond viseh onder het ijs der Wijde Ee opgehaald en Zaterdag nagenoeg evenveel uit het Pikmeer. Een ongehuwde moeder uit Obbicht (Limb.i heeft bekend haar kind kort na de geboorte door ver wurging van het leven te hebben beroofd. Na het lijkje gedurende een 3-tal weken in den kelder te heb ben verstopt, heeft zij bet in den koestal onder den mest begraven. GEEN STAKING. Was het tot dusverre gewoonte, dat de kolen, be stemd voor de gasfabriek, werden gelost door een vas te ploeg kolendragers, dezer dagen kwam de ploegbaas Schouten den directeur, den heer Birkhoff, mededee- len, dat hij zijn ploeg niet meer bijeen kon krijgen, daar het meerendeel der personen thans elders werk had en meer verdiende. In verband hiermede wendde de directeur zich tot de steenkolenhandel-vereeniging te Utrecht, welke een ploeg uit Zaandam toezegde. Vanmorgen sche nen deze Zaandamsohe lossers echter van meening, dat het hier een „staking" gold en dat het werk be smet was, zoodat zij aarzelden te gaan lossen, hoewel er 3 van de vaste Alkmaarsche ploeg, onder wie Schouten, medewerken wilden. Na eenige besprekingen zijn ze e,venwel met het lossen begonnen, zoodat de geruchten alsof er een staking van kolenlossers aan de gasfabriek zou zijn uitgebroken en van elders gekomen krachten zouden hebben geweigerd het lossing'swerk te verrichten, on juist zijn. GESLAAGD. De heer G. van Broekhuizen alhier slaagde gisteren te Utrecht voor het examen ter verkrijging van het voorloopig diploma als machinist ter koopvaardij. ONEERLIJKE PRAKTIJKEN. De Alkmaarsche handelsreiziger K. vertelde te Hoogkarspel aan daar wonende ouders, dat hij van hun zoon J 25 moest hebben, welke hij hem had ge leend. Hij zeide, den vader, dat hij voor 5 de zaak zou laten rusten en ontving dit geld. Hetzelfde ver telde hij ook aan de moeder die hem eveneens het be drag gaf. Deze oplichterij kwam echter spoedig uit en leidde tot zijn arrestatie. Bij zijn verhoor schijnt ook nog uitgekomen te zijn, dat hij den vrachtrijder van Heemskerk onlangs een pakje afgaf, volgens hem in houdende een gouden ketting, dat de vrachtrijder te gen rembours van j 1.80 moest afleveren aan iemand daar ter plaatse. Het bleek echter dat dit pakje geen ketting maar wat gruis inhield. N. V. HET TOONEEL. Naar wij vernemen zal het gezelschap van den heer Roijaards Woensdag 13 Maart in de „Harmonie" op voeren „Nora", het bekende stuk van Ibsen. Me vrouw van der Lugt-Melsert zal de titelrol vervullen. ARBEIDERS COÖPERATIE „VOORWAARTS". De Arbeiders Coöperatie „Voorwaarts" hield gis teravond in het eafé „de Voorwaarts" een ledenverga dering, die slechts matig bezocht was. Bij de opening betreurde de voorzitter, de heer D. Bergman, de geringe opkomst, te meer daar de gang van zaken der Coöperatie op verschillende, niet altijd voor de vereeniging vereerende wijze werd besproken; in verband hiermede wees hij op de door hem en met het bestuur van „Ons Doel" gevoerde polemiek, van daar dat de secretaris van het Bondsbestuur, de heer Schouten, oud-administrateur, de balans heeft nage zien en daarover nu verslag zal uitbrengen. De heer Schouten zeide, dat het hem aangenaam was te kunnen verklaren, dat de boeken prachtig in orde zijn, hoewel er niet zooveel winst wordt gemaakt. Deze laatste omstandigheid vindt, volgens spr. haar oorsprong' in de beste kwaliteit der gebruikt wordende grondstoffen. Mocht de heer Bergman wel eens wat eigenmachtig optreden, spr. moet erkennen, dat hij daarmee echter nooit anders dan de coöperatie diende en het belang der vereeniging beoogde. Aangezien het bestuur niet steeds op de bakkerij aanwezig kan zijn. is de handeling der vereeniging in hoofdzaak tusschen den boekhouder en den heer Bregman. Na een beschrijving gegeven'te hebben van de wijze der administratie, moest spr. erkennen, dat het hem speet dat de heer Bergman op den bewusten avond van den 27sten Januari z'n mond eenigermate had voorbij gepraat. Vervolgens betoogde spr., dat de leden als eige naars de hoogste macht, hebben en dat deze niet be rust bij het bestuur, zooals al te dikwijls verkeerd wordt, opgevat. De heer Bergman kwam nog eens terug op de door hem gesproken woordeu, daarbij aanhalende dat hij niets te veel, doch de waarheid had gezegd. Spr. bracht daarna ter sprake de afschaffing vau ueu nachtarbeid eu vroeg de meening daaromtrent van den heer Schouten. Deze verklaarde dat bijna ieder er voor moest ziju, het feit echter dat wel 85 van de 100 afnemers 's morgeus versch brood! willen hebben, maakt de afschaffing zoo goed als onmoge lijk. Alleen de totstandkoming der wet zou in deze materie de uoodige verbetering kunnen brengen. Met bet oog op den in Alkmaar gevoerden sterken concurrentiestrijd! achtte hij als zaken doen is zaken doen de afschaffing niet wenschelijk, persoonlijk was hij er echter voor. De voorzitter bedankte den heer Schouten, er tevens op wijzende dat hiermee gebleken is dat het afdee- lingsbestuur in deze meening niet alleen staat. De boekhouder drukte zijn verwondering uit over het advies van het Hoofdbestuur. Zijn de door den heer Schouten genoemde motieven waar, dan behoeft de „Voorwaarts" niet langer te bestaan, daar ziju le den dan geen leden schijnen te zijn. Tenslotte haalde spr. een voorbeeld aan, waaruit bleek dat de nachtar beid wel kan worden afgeschaft. Hij adviseerde een referendum onder de vrouwen te houden. De heeren Kieft en Zomerdijk steunden de woorden van den vorigen spreker. De heer Bergman wees er op dat de boekhouder den toestand der coöperatie kent en het hem verwonderde dat hij nu zoo adviseerde. De vereeniging kan geen terugslag dulden, terwijl het z. i. zeer onbillijk zou zijn de eigendommen van een ander zoo in de waag schaal te stellen. De boekhouder ontkende dit tenzij de hem verstrek te gegevens onjuist zijn. De heer Zomerdijk vond in de afschaffing van den nachtarbeid eeu propaganda voor de vereeniging. De heer Schouten onderschreef de woorden van den boekhouder dat het activa het passiva overtreft. De besprekingen gehoord hebbende adviseerde hij nu ook tot een referendum. Nadat de heer Bruin nog eenige aangelegenheden had genoemd omtrent het innerlijk leven der coöpera tie, vroeg de voorzitter of uit den boezem der vergade ring een voorstel werd gedaan om den nachtarbeid' af te schaffen. De boekhouder herhaalde nog eens zijn voorstel in zake het referendum, onder bepaling dat indien dan blijkt dat 2/s der leden er voor zijn den nachtarbeid voor den tijd' van 3 maanden als proef af te schaffen. Dit voorstel werd' met op twee na algemeene stem men aangenomen. Nadat den heer Schouten door den voorzitter voor zijne bemoeiingen was bedankt, verliet deze de verga- deri ng. De voorzitter deelde nu mede dat de coöperatie eeu handel had begonnen in koffie en thee, als een eersten stap om te komen tot de oprichting van een winkel. Hij beval de deelname hierin aam, waarna een paar heeren verklaarden dat de kwaliteit zeer goed is. Uit het finantieel verslag bleek, dat de omzet in 1911 bedroeg 18587.93s, het bedrug der gemaakte winst is J 778.94°, de tantièmes bedragen 5 38.95, 18 reservefonds 141.21, .8 res. uitloting aandeel obligatie 63.32, 10 arbeidersbeweging 77.89, afgeschreven op gebouwen 2 op den oven 10 oprichting 10 en inrichting 10 nog te verkrijgen aandeelen in portefeuille 1550. Tot leden commissarissen zijn gekozen de heeren B. Bakker, J. Mosk en II. de Bruin, die de benoeming aannamen. Nadat nog eenige huishoudelijke aangelegenheden waren behandeld, werd de vergadering' gesloten. DE BILJART-SEANCE. Dat er in Alkmaar en omstreken zeer veel animo bestaat voor het biljartspel bewees gisteren de enorme belangstelling bij de séance die er in café Central ge geven werd door den „Professeur de Biljarts." Mous de Glorieux. De koffiekamer was geheel gevuld, zelfs een staanplaats was er zoo goed als niet meer te be machtigen. De heer de Glorieux speelt steeds op eeu eigen bil jart dat overal heen vervoerd! wordt en in een mini mum van tijd door een paar rappe handen wordt in elkaar gezet of uit elkaar genomen. Hij won een par tij van 500 caramboles van den heer P. de Grauw, vertegenwoordiger van de fabriek Toulet, die er 319 behaalde. Werden door eerstgenoemde series gemaakt van 76, 56, 53, 52, 44, 38, 32 en 29 enz., laatstgenoemde maak te, hoewel niet in zulk een groot aantal 57, 31, 28, 25, 23, 21 enz. Deze match bewees dat het spel spel blijft en de beste biljarters ongelukkig kunnen zijn. Zoo maakto di winner in 5 opeenvolgende series 5 caramboles, den vcrigen avond te Beverwijk maakte hij o. m. een serie van 176 caramboles. Trok de partij aller aandacht en bewondering, de wijze waarop de heeren, in het bijzonder de professeur, het z. g. „melken" verstaat en de daarop door hem ge geven kunststooten deden verbazing daarover uiten, vooral de masééstooten, het doen caramboleeren dei- ballen op vooraf aangewezen wijze. De séance is in alle opzichten volkomen geslaagd, zoowel voor den professeur als voor den heer van Wa- veren Hogervorst. ROTTERDAM, 6 Maart. Hedennacht is de groote orgelfabriek van de firma J. van der Tak Co., aan den Iloogenboezem, totaal uitgebrand. Er werkten 40 man. De fabriek was om 8 uur verlaten, de brand brak om half vijf uit. Hedenmorgen 9 uur rukte de laatste spuit in. De brandweer tastte het vuur aan met 20 stralen, doch kon alleen de aangrenzende pan den beschermen. De fabriek was verzekerd voor 50.000. VERKIEZING PRAESES COLLEGII. LEIDEN, 5 Maart. Voor de verkiezing van den Praeses-Collegii van het Leidsch Stuuentencorps wer den hedenavond kandidaat gesteld de heeren H. D. A. van Reenen, Bergen bij Alkmaar, (kandidaat van het aftredend collegium) en de heer A. J. Smissaert, Oos terbeek bjj Arnhem. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag den 8 Maart a.s. DOOR EEN STORTZEE AMSTERDAM 6 Maart. Maandag werd aan boord van het stoomschip „Rotterdam' van de Holland Ame- rika-ljjn van Rotterdam naar New-York door een stort zee de machinist van Heest gedood, de bootsman Wouters ernstig, de loodgieter Disser en de machinist Terwoort minder ernstig gewond. IT ALIA AN SCTI-TURKSCHE OORLOG. De Italiaansehe kolonie is bij Ain Sara door de Ara bieren aangevallen, die werden teruggedreven en van wie daarbij een honderd man werden gedood. Een afgevaardigde uit Jemen heeft den Turk- schen minister van Binnenlandsche Zaken medege deeld dat de sultan der Somalia den Heiligen Oorlog aan de Italianen heeft verklaard. De doorvaart door de Dardanellen gedurende den nacht voor schepen komende uit de Aegeïsche Zee eu met bestemming naar de Zwarte Zee of omgekeerd is verboden geworden.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2